Edele Zelfopoffering fhtgeiek ep ds Ssk!de De gauwdieven] tg Brussel Moordpoging h Brussel Erg er*plsk is io statie van Schaarbeek üsi gghslju van Phoenix-Parls BraisdslsehSmg te fêaiiey Erg spasrwigenpiêtk te SL-0@sriks Ergs val le Mwirpen De waarheid vearspeld Etn sisssfleHIge Vergissing Os verglftlglsigszaak fe Sent DssMjk mfkmgQkÏL te Sehaarbeek Stautmsedlgt diefstal i@ Weiuwe Bips vertaken een aanslag in KifrcpeÜain le aasstaasle leeateg ramp te Vlissisigss ie strijd in Kléin-Azie Elixir De Kempenaar Maandagmorgen keerden de sleepboo- ten President van 8 try do nek en Kot'kclberg terug naar Antwerpen, toen, even voor Dcndermonde de kapi tein van do eerste boot, de genaamde Van Ranst, tusschen do twee schepen idie naast elkaar voeren in het water viel. i Aanstonds sprong de stuurman Cool vaii do President Van Strvdonek too, geholpen door het personeel van de Koekolberg om den drenkeling uit zijn neteligcn toestand te redden. Met behulp van een haak gelukte men ër na een derde pogir» in, kapitein Van Ranst aan boord ie trekken. Hij werd op zijn schip verzorgd. Adj unkt-commissaris 8mets van het bureel der kaaien, bij de aankomst van hot gebeurde verwittigd, trof den kapi tein in zulken verzwakten toestand aan, dat van een ondervraging geen sprake kon zijn. Het slachtoffer werd verzorgd door 'dokter Van der Reetli, waarna hij, op verzoek van zijn zoon, naar zijn woning, Bradcrijstraat, werd gevoerd. Maandag avond kon adjünkt Smete het slachtoffer ondervragen. Ziehier hoe het ongelijk zich voor deed Een weinig na dat de President Van Strijdonck Dendermonde veria- ton had, gaf kapitein Van Ranst het roer over aan stuurman Cool. Pas had deze hot roer in handen, of hij zag zijn kapitein in het water stuiken, tusschen de twefc schepen in, die op dit oogenblik bijna vlag naast elkaar waren. De redding was uiterst moeilijk. Een eerste maal werd de kapitein door den haak tusschen de oogen getroffen. Door de zwaarte van het lichaam scheurde het vleeseh door, waardoor een erge wonde, over het voorhoofd veroorzaakt werd. Bij de tweede poging trof de haak den man in den mond. Ook daar scheurde het vleesch door. Ten slotte geraakte de haak aan den arm vast. waardoor eveneens een wonde, echter minder erg, ontstond. Een inwoner van Gemblocrs, M. Ro- beyns, aldaar wonende op den Thion- schenstoenweg, was Maandag namiddag, op den hoek der Luxemburgstraat en Knustenlaan, in eenen tram gestapt, die hem naar de Zuidstatie moest voeren. Onderweg was er groot reizigersgedrang. Ter bestemming aangekomen, hestatig- dc M: Robeyns dat zijne brieventesch met 2000 fr. een titel der Belgische ren te en een wissel van 5,091 fr. verdwenen was. M. PieiTCux, nijveraar te Chatelinoau, was Maandag voor zaken naar Brussel gekomen. In den valavond bevond hij zich op het platform van ecnen tram Noord-Zuid. Wanneer hij in de statie rijn reiskaartje wilde betalen, zocht hij vruchteloos achter zijne brieventosch met 2,300 fr. Een behendige gauwdief moet {6 hem in don tram ontfutseld hebben. Do herbergier Pieter Grison, 55 jaar, wonend Eburonenstraat, kwam Dinsdag morgend rond 3 ure, dronken in de lier- berg van den genaamde R.., Beenhou werstraat te Brussel. Hij kreeg er geen drank en wilde zich op den baas werpen. De zoon kwam tusschen om den dron kaard aan de deur te zetten, maar ont ving een vreeselijke messteek in den gchouder. Do jongeling moest onmiddellijk naar het gasthuis gevoerd worden. Dc genees- heeren bevonden zijn toestand zeer erg. Grison werd naar het bureel der 4c afdeeling geleid, [waar een onderzoek jten zijne laste geopend werd. 53® Vervolg. Maai' niettegenstaande overtuigd van de noodzakelijkheid en de op hem rustende verplichting om het werkelijke leven in te treden, kon hij tot geen besluit komen. Reeds gedurende ruim een jaar was hij meer en meer ernstig en neerslachtig gewor. den hij lachte niet meer, hij vond in niets genoegen hij was nadenkend en gejaagd, hij had sombere gedachten en scheen een diepe smart te gevoelen, welke hij zorgvul dig voor den gorden Pias trachte te verber gen, die echter met angstige bekommering dc grooto verandering bij zijn pleegkind op merkte. Die verandering had eene (gewich tige oorzaak. Richard had de herinnering uit zijn kinds heid geraadpleegd en zijn geheugen onder vraagd hij had zijne moeder teruggezien in een slorwachtigen, kouden nacht, als leven loos op den sneeuw uitgestrekt liggen. Dat sombere visioen vervolgde hem overal. Altijd schemerde dat looneel hmn voor den geest bij hoorde het huilen van den wiird en voelde de scherps koude van dien verschrik- kwlijken nacht op zijn gelaat. Die vrouw, zijne moeder was waarschijn lijk dood. Maar zij had een naam, zij had Dinsdag namiddag droegen verschei dene werklieden riggels in dc statie van Schaarbeek. Op zeker oogenblik viel een der arbeiders, D'Horde genaamd van Liedekerkc, en werd door een der rig gels getroffen. Dc arme man werd met gebroken been opgenomen. Na de eerste zorgen in het verpleeg huis der statie ontvangen te hebben, werd bet slachtoffer naar 't gasthuis der ge meente overgebracht. Zijn toestand is onrustwekkend. D'Herde is gehuwd en vader van verscheidene minderjarige kinderen. Er wordt nu beweerd, dat het onder zoek nog niet gesloten zou zijn en dat het onwaarschijnlijk is dat de zaak in den eerstkomenden zittijd van het assi senhof zal gepleit worden, vermits deze in October zal beginnen en 't onderzoek nog niet gesloten is. Vele verslagen van experten zijn daa renboven nog niet ingediend ook het volledig verslag van kolonel Mage, het voornaamste, nog niet. Zooals uit zijn voorloopig verslag blijkt, is er geen twij fel dat het met den revolver van Leon Van den Wouwer is, die Mev. Stein- mann in haar bezit had, dat de aanslag gepleegd werd. Merkwaardig echter is dat dit wapen, toen het den volgenden dag aangesla gen werd, geen sporen vertoonde van kort te voren gebruikt te zijn. Het was binnen in de loop heel zuiver en met vet ingesmeerd. Daar mevrouw Stoinmann na don aan slag met haar man naar Antwerpen reed, daar tot 's namiddags bleef en het wa pen aangeslagen werd vooraleer zij het bij haar terugkomst aanraken kon, be vindt men zich dan ook voor een der geheimen dezer ingewikkelde zaak. MILLIOENEN SCHADE EEN BRANDWEERMAN ZWAAR GEWOND Nancy, 12 Sept. Door kwaadwil ligheid ontstond in do leerlooierijen Luc een brand, dio alle gebouwen verwoestte. Op 13 Augustus word een brand ge sticht, doch deze 'kon gebluscht worden. Na dien tijd ontdekte men telkens licht ontvlambare voorwerpen. Nu slaagden de brandstichters er in, de plaatsen te vindon, waar alle zeer ontvlambare stof fen zich bevonden. Honderd vijftig werklieden zijn zonder jverk geraakt hierdoor en de schade wordt op mi lli oen en geschat. Bij bet bhissehèji werd de h. Wöleher, zoon van den luitenant der brandweer, zwaar gewond. De bierwagen van den lieer Van de Moortgaete, te Velsique, reed de barreel van St. Gooriks, die onbewaakt is, over, toen de sneltrein Kortrijk-Sottegem- Brussel afkwam. Op den wagen zaten de genaamden P. Van Dorsfelaere en Van Daele. Een dor brouwergasten, liet gevaar ziende, kon van den wagen springen de ande re werd van den bok geslingerd en be kwam verwondingen. Hij klocg boven dien over inwendige pijnen. Het paard dat ver weggeslingerd werd, was om zoo le zeggen op den slag dood. Het voertuig wa.s gansch ontredderd. De gekwetste brouwersgast werd ten zijnent gedragen, waar hij geneeskun dige zorgen ontving zijn toestand is erg. Het parket is ter plaats.geweest. bloedverwanten geliad. Voor dat bij er aan kon denken een beroep te kiezen, wilde hij dien naam, die bloedverwanten kennen. Op zekeren morgena, na eenen slapeloos doorgebraehten nacht, gedurende welke hij heele tranen bad gestort, spr.ik bij tot Pias Een onversiaanboar verlangen om te reizen laat mij geen rust ik wilde u ver zoeken, mij toe fe staan op reis te gaan. Wat? riep de gorde Pias, smartelijk getroffen, wilt gij mij verlaten Niet voor altijd maar ik kan het hier niet uithouden ik moet van hier. Ik begrijp liet, sprak hij bedroefd, gij verveelt u bij mij. Het is waar, ik ben te huis niet vroolijk, ik weet u niets le zeggen om u te vermaken, ik laat al mijne opge- ruimbeid en geestigheid bij mijn marionnet- ten. Maar bet is mijne schuld niet, dat ik alleen kinderen kan doen lachen... En dan, ik heb ook zoo'n vreemd en armmoedig be roep, ik doen u misschien schande a.m. O, denk dat niel riep de jongeling in nig bewogen en zijne armen om den hals van den grijsaard slaande. Zou ik mij sohameu voor u en uw beroep, dat u de middelen beeft verschaft mij eene goede opvoeding tc doen geven, en waaraan ik dus zooveel le danken heb Als dat waar was, zou ik niet alleen ondankbaar, maar in mijn eigen oogen ver- Dinsdag morgen, om 10 u. 30, greep op den bouwgrond, gelegen Muntstraat, een erg ongeluk plaats. Werklieden waren bezig op gemelde grond eon ijzeren afdak aan 't plaatsen voor rekening der Antwerp Grain Works C°. 2 monteerders ajusteerden do ijze ren dekplaten. Een dezer Kamiel Meeu- sen, 23 jaar van Horstal, stond op een dwarsligger. Op zeker oogenblik mis- trapte hij en viel van een hoogte van 8 meters op dc binnenplaats. Do ongelukkige werd aanstonds naar bet Zuiderverbandliuis overgebracht, waar dokter Vernimmen de arme werk man dio van inwendige kneuzingen kloeg, de noodige zorgen toediende. De geneesheer stelde vast dat bij wonden over gansch het lichaam bekomen had, alsook dat zijn linkerpols op twee plaat sen gebroken is. Na verzorging werd hij in het Teichmangesticht ter verpleging iopgenomen. V-W Twee Boheemsters kwamen Maandag avond in een winkel van het center van Brussel, gehouden door de echtgenooten V.... Eene der zwerfsters kocht eene klei nigheid cn betaalde met een bankbiljet van 50 fr., waarop de handeldrijfster klein geld weergaf. Midderwijl stelde de andere Boheem- ster aan Mad V..., bet kaartleggen voor. Deze stemde toe. De (kaartlegster voor spelde aan Mad V..., eene gunstige ver andering van toestand, en ook dat zij een klein verlies zou ondergaan of het slacht offer van een kleinen diefstal worden. De twee Boheemsters vertrokken. Eenige oogenblikken later bevond Mad. V..., dat dc kaartlegster de waarheid ge zegd had het bankbiljet van 50 fr. dat de handelaarster onachtzaam op den toog had laten liggen was verdwenen DOODGRAVER MET DE 12 VER OORDEELDEN GEFUBILJEERD Parijs, 12 Sept. De Courrier Co lonial Frangais verhaalt van een bar- baarsche vergissing in Guinea. Twaalf inboorlingen waren veroor deeld om gefusilleerd te worden, en der tiende inboorling zou den dienst van doodgraver verrichten, maar aangeko-, men op liet terrein waar de terechtstel ling zou verricht worden, wist de arme kerel niet waar zich te houden cn stelde hij zich naast de veroordeelden. Den bevelhebber Van dc. afdeeling soldaten viel zijn aanwezigheid niet op. Hij gaf bevel te vuren.... Toen het afgeloopen was werd de dóód- graver tevergeefs gezocht. Een vermoe den flitste door het brein van den bevel hebber hij telde de lijken, zij waren gedertienen.... v/V*- De raadskamer der Rechtbank van Gent heeft jdezer dagen het aanhou dingsmandaat, afgeleverd tegen den zoo gezegden burggraaf de Mazièrcs be krachtigd. Dit maal heeft dc Mazières geen be roep aangeteekend tegen de bekrachti ging van liet mandaat. Het onderzoek schijnt overigens ten einde le loopen en alles laat veronder stellen dat de verdachte eerlang voor het Assisenhof zal verzonden worden, daar het onderzoek genoeg feiten ten zijnen laste heeft bevonden, om de vervolgin gen te wettigen en hem voor de jury to verzenden.' Hier dient bijgevoegd te worden, dat de Mazières zijne onschuld staande houdt en niet beter vraagt dan zoo spoedig mo gelijk voor het Assisenhof te kunnen ver schijnen. acbtelijk zijn. En tech wilt go op reis gaan. Dat is zoo Waarom Zeg mij dan ten minste toch waarom. Wilt gij ver gaan Ik weet het nietik hoop het van u te hooren. Noem mij de plaais waar ge mij ge vonden hebt Pias slaakte een kreet van verwondering en deinsde achteruit. Wie heeft u dat verteld vroeg hij. Niemand ik heb het mij horinnerd, antwoorddo Richard, De grijsaard was hevig ontsteld. En ik meende nog al goed te doen, door u niets te ?e0-gen, hernam hij. O, nu begrijp ik alles, dat is de oor zaak van uw verdriet. Mijn oude vriend, mijn vader, gij hebt mij ergens op den weg gevonden, is het zoo niet Ja 1 Ik was niet alleen. Eene vrouw lag bij mij in den sneeuw. Hoe, herinnert ge u dat nog Het was mijne moeder. Te vergeefs tracht ik mij de gelaatstrekken te herinne ren, maar ik zie haar altijd bewusteloos en verstijfd voor mij. Een erg werkongeval heeft zich voor gedaan in de Brusselsclie Elektriekmaafc- schappij, Werkliuizenkaai. De genaamde Gustaaf Adus, 34 jaar, gehuwd en vader des huisgezins, bevond zich op een metalen getimmerte op^een hoogte van 12 metei's. Door een verkeer de bewoging, gleed de ongelukkige uit en stuikte naar beneden. Hij werd den schedel gekloven en de ledematen gebroken. Men bracht hem in bedenkelijken toestand naar gasthuis over. Sedert eenige dagen, verblijven de echtgenooten T..., wonende te St. Lam- brecht Wol uwe, op de Brandt Withlock laan, op hun buitengoed. Hun eigendom staat dus onbewaakt. Gisteren namiddag stelde een voorbij ganger vast, dat de deur van het huis half open stond. Hij verwittigde de po litie, die zich ter plaatse begaf onder het bevel van den kom rn issaris, M. Veldman. In liet huis heerschte er eene onbe schrijfelijke wanorde. De meubels waren opengebroken en het grootste gedeelte van het zilverwerk, kleedingstukken, enz. was door stoutmoedige inbrekers medegenomen. Men wacht den terug keer der echtgenooten T... af. zij wer den telegrafisch verwittigd om de belangrijkheid van den diefstal vast te stellen. Men is zonder het minste spoor be treffende de plunderaars. Maan'dag namiddag, rond 2 1/2 ure was het zevenjarig zoontje van den por tier van 't stadsmagazijn, gelegen Win- ketkaai te Mechelen, met een drietal makkertjes aan het spelen aan de ijzeren leuning welke dc Dijle afsluit. Door eene verkeerde beweging verloor de knaap het evenwicht en viel in 't water. Een voorbijganger welke het ongeluk zag gebeuren en ongelukkiglijk zelf niet zwemmen kon, riep om hulp. Op dit hulpgeroep kwam de zoon Welvis H. 'toegesneld, en deze, niets raadplegende dan zijn moed, sprong gansch gekleed den drenkeling achterna en gelukte erin, na veel moeite, het knaapje te vatten en behouden aan wal te brengen. Do moedige redder werd door de in middels toegesnelde burgers levendig ge luk gewenscht. HET TUIG WAS ONTPLOFPENS GEREED Parijs, 12 Sept. Gisteren omstreeks 2 u. 35 namiddag, is in het metrostation van de Louvre te Parijs op een bank een granaat van 37 mm. gevonden in papier gewikkeld. De dame, die de onaangename vondst deed, liep den stationschef verwittigen die het gevaarlijk tuig door bedienden van het gemeentelijk laboratorium liet weghalen. De granaat was gereed tot ontploffen en kon bij de minste aanra king een ramp hebben veroorzaakt. De politie beeft een onderzoek inge steld. Men zal zich nog herinneren, dat on langs een granaat ontplofte op het spoor van de metro, nabij het station Républi- que, waarbij dan een arbeider werd ge dood. Is dezelfde misdadige hand hier in liet sped Of geldt het een grove nala tigheid Inderdaad, vind men tegen woordig nog steeds talrijke granaten langs straten en op openbare plaatsen. Zeg mij de waarheid, is zij dood Richard, ik zou het u niet met zeker heid kunnen zeggen. Het gelaat van den jongeling verhelderde. Luister naar mij, alvorens u te verblij den, sprak Pias. Op dat punt zekerheid wil lende hebben, ben ik, toen driejaar verloo- pen waren, naar Gray gegaan. Jk heb u ua. raelijk op den weg van Gray naar Vesoul gevonden, terwijl gij zeer wanhopige kreten slaaktet. Ik behoorde toen fol e3n troep kun stenmakers. Uwe moeder ademde nog, maar lag te zieltogen. Wij plaatsen haar in een der rijtuigen, waar de vrouwen haar de tee- derste zorgen bewezen en alles beproefden om haar in het leven terug te roepen. Toen wij te Gray waren aangekomen, werd zij naar het hospitaal gebracht. Na haar onderzocht te hebben, verklaarde de dokter, dat er geen hoop was haar te redden. Gij zoudt weldra wees zijn, en daar uwe moeder geen enkel papier bij zich had, en wij niet wisten van waar zij gekomen was, was er geen mogelijkheid u aan uw bloedverwanten terug te zenden. Mijn patroon zou gaarne een kunstenaar van u gemaakt hebbeD, maar ik had reeds genegenheid voor u opgevat, en was doof aan dal oor. Ik zwoer bij mij zeiven, dat ik u niet verlaten, en u mijn ge heel leven wijlen zou. Jk geloof, dien eed In "het ministerie van financies is men bezig met de aanstaande uitgifte der Schatkistbons gereed te maken. Deze schatkistbons aan 5 t. h. zijn terugbe taalbaar binnen tien jaar, aan 102,50 p. c. en brengen interest vanaf 1 Octoj ber 1922. De terugbetaling zal dus moe ten 'geschieden op 1 October 1932. Do bons zijn voorzien van twintig zesmaan- délijkscho interestkoepons. Om reden der voordeelen welke deze titel aanbiedt, hooge interest, betrekkelijk kort tijd perk voor de terugbetaling, premie van terugbetaling van 2 1/2 t. h., zal d6 prijs van uitgifte waarschijnlijk aan pa ri of iets onder pari zijn. u V In het strafrechterlijk onderzoek, te Middelburg, heeft de kapitein der Ezardian eene verklaring afgelegd, totaal in overeenstemming met het rap port door hem op de griffie der handels rechtbank van Antwerpen neergelegd. Daar wij deze in haar geheel gaven vinden wij bet overbodig zijne verkla ring nog eens te herhalen. Deze aanvaring heeft aanleiding ge geven tot een belangrijk geding. Beide reederijen hebben elkaar wederzijds ge daagd, en de voorzitter der handelsrecht bank heeft reeds drie vakkundigen be noemd om de oorzaken der aanvaring en de schade aan de schepen en de ladingen vast te stellen. Het zijn de boeren De Baer, Herfuth en Ferauge. Deze experten hadden ook de last ge kregen maatregelen te nemen om de Ezardian te doen lichten. Zij hadden zich reeds in verbinding gesteld met Bel gische en Hollandsche reddingsmaat schappijen, maar de ongelukkige ligging van het schip, was oorzaak dat niemand de begingswerken wilde ondernemen. Het doorbreken van de Ezardian kwam dan ook niet onverwacht. De Hollandsche overheden hebben be sloten het schip te doen springen, en de stukken te verwijderen, daar het wrak een groot gevaar oplevert voor de scheep vaart in deze nauwe pas. De experten hebben reeds vele getui gen der boide partijen onderhoord» EEN DANKDIENST IN DE HOOFD MOSKEE TE CONSTANTINOPEL Uit Constantinepel wordt gemeld, dat de overwinning der Kemalisten in de hoofdmoskee te Constantinopel met een dankdienst word gevierd, waaraaan ze^ ventigduizend personen deelnamen. Twintigduizend hunner bevonden zich in de.modkee. De Turksche kroonprins was bij de plechtigheid aanwezig. TE SMYRNA Men meldt uit Smyrna dat al de Brif- sche patrouilles uit Smyrna teruggeroe pen werden en dat het Engelsch consu laat gesloten werd. De Engelsche admiraal heeft officieel aan de Amerikaansche zeeoverheden ge vraagd zich met de belangen der te Smyr na nog verblijvende Briteche onderda nen te gelasten. De Fransche, Italiaansche en Ameri kaansche patrouilles zijn nog steeds in de straten. De geheele Grieksche strijdmacht heeft Smyrna op alle mogelijke vaartui gen verlaten. Ook het meerendeel der Grieksche geestelijkheid is vertrokken. Er is gebrek aan voedsel in de stad, die met besmettelijke ziekten wordt bedreigd. JacquesNeefs, Antwerpen. 29375-2 gehouden te hebben. Om u aan het ongeluk kig lot te onttrekken, dat u te wachteu «lond vertrok ik met u met stillen trom. De taak, die ik daarbij op mij nam, was mij echter zeer gemakkelijk gemaakt. In een leeren tascb, die uwe moeder aan den arui droeg, en die ik haar heb afgenomen, zon der dat een mijner kameraden het had be speurd, had ik twaalf rollen goud gevonden, elke rol van duizend frank. Tien duizend frank plaatste ik bij een no taris. Van de andere twee duizend frank be- sleedde ik vier honderd voor een kompleet uitzet, waarmede gij naar het pensionnaat van Dijon vertrok voor de overige zestien honderd richtte ik mijn eerste popenkast in. Die kleine houten, goed gekleede en be» weegbare personages, te laten handelen e» spreken, was alleen mijn vurig verlangen geweest. Trouwens, ik moest werken om mijn dagelijks brood te verdienen, en in uwe behoeften le voorzien opdat ik uw gering vermogen verder onaangeroerd zou kunnen laten. Eenigen tijd vreesde ik genoodzaakt te worden alles te verkoopen en dat ik weer even arm als vroeger zou zijn, maar de goede God waakte over mij en het geluk begun stigde mij ((Vervolgt.)

De Volksstem | 1922 | | pagina 2