io Vrijdag m w Sept 1922 HST PROGBfiSHa VIM DEM 4n DRAAD Llkwiifiiie ést iuMe gosiierss in Belgis Het Boeq-wai@r 1st ¥teifessi ÜEÜseMssd's verplichtingen Lanjtiiesralselangwi Hsl vübpsgg'sÉ Ie Rstierdsai Hst wergaos van ds XXVIII- JAARGANG NUMMER IS9 Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Tel. 114 X> A.C3-^X-.^33 8 CEHTIEfflEH WEKELIJKS 0.50 Uitgever: J. Van Nüffel-De Gespt Publiciteit buiten het Arr. AALST Agentschap Havas, Adolf Ma-daan, 13, te Brussel. Place de la Bourse, 8, Parijs, Bream's Buildings, 6, Londres E. C. 4. Eleuterias Zon op 5,29 onder 6,04 Nieuwe Maan den 20 Een verkeerde richting Verre van ons de gedachte de be voegdheid en de opoffering te ver denken van de agenten van het Mi nisterie van Kunsten en Weten schap waimeer het algemeen onder wijs geldt. Wij zullen nochtans zoo vrij zijn opwerpingen te maken te gen de richting welke dit ministerie gelooft te moeten geven aan het on derwijs van den 4n graad. Dit on derwijs sluit ten rechte het louter boekendidactisme uit, het heeft voor doel de vorming of de practisclie opleiding van het kind, meer dan zijn onderricht. Zijne strekking moet, met andere woorden, zuiver practisch zijn. Dit gesteld betreuren wij dat het Ministerie van Kunsten en Wetenschappen alleen gelast werd het programma van dit on derwijs uit te werken, vooreerst omdat in zijne bureelen een te theo retische geest lieerscht, een geest noemen wij hem met zijn waren naam onbewust ingenomen met zich zelf, die welke ook zijn goede wil zij, altijd denkt dat hij genoeg op zich zelf is en tegenover den pra- ticus, den ondervindingsmensch of een gevoel van meerderheid of een vaag gevoel van vijandschap koes tert. Men gelieve echter te gelooven dat deze regels door geen enkel on welwillend gevoel ingegeven wor den, noch tegenover iemand, noch tegenover iets. Zij zijn eenvoudig de uitdrukking eener levendige en krachtige overtuiging en hebben enkel als doel het welzijn van den landclijken stand in 't bijzonder en van liet land in 't algemeen, daar het een niet zonder het ander kan gaan. Daar wij daarenboven het tot het uiterste centraliseerend karakter van dezen geest kennen, zijn wij er van overtuigd dat hij ons een eenig en stijf programma zal schenken, dat elke werkelijk practische betee- kenis uitsluit, uit hoofde namelijk van de verschillen van mentaliteit en van geschiktheid tussehen de kin deren der steden en der buitenge meenten. Men gelieve zich te herin neren dat het hier meer gaat om vorming dan om onderricht. Het schijnt trouwens dat dit De partement het ter harte neemt om zelf te bewijzen dat het weinig be voegd is 0111 dit practisch onderwijs alleen in te richten, omdat het zich laat leiden en beheersclien door zui ver abstracte opvattingen. Aldus hebben wij uit zeer goede bron ver nomen dat de landbouw radicaal zal geweerd worden uit den 4n graad zelfs in de landelijke scholen der hoofdzakelijk landbouwgemeenten. Men zal ons zeggen dat de 4e graad geene beroepsstrekking mag heb ben. Wij kunnen deze opwerping niet aanvaarden voor de gemeenten waar de landbouw de overheer- sehende, bijna eenige nijverheid is, waar zelfs al de ambachtslieden een stukje grond bewerken, waar ieder een landbouwbegrippen bezit of zou moeten bezitten, Zou men durven beweren dat de vorming van het kind minder volko men zou zijn, omdat bet verwezen lijkt wordt door middel van hande ling die bet later zal moeten herha len in de practijk van zijn ambacht Zal men ons zeggen dat bet laud- bouwberoep, dat per slotsom, een geheel van meer uitgebreide en meer ingewikkelde kundigheden bevat dan men gewoonlijk denkt, niet de noodige hulpmiddelen in zich houdt noodig voor de vorming nagestreefd door den 4n graad Zonder uit liet oog te verliezen dat dit onderwijs zooals wij begrijpen de bewerking van het hout, enz., niet uitsluit, hou den wij er aan te doen opmerken dat geen enkel onderwijs z:dk een opleidende kracht bezit als het wel begrepen landbouwonderwijs. Door de zoo menigvuldige handelingen die liet vereischt, door het doorzicht, den waarnemingsgeest dien het ont wikkelt, door de gedurige aanraking met de tallooze, ingewikkelde, zon derlinge verschijnselen der natuur, door oefening in open lucht die er mee gepaard gaat, door de waar neming van talrijke, nijvere en be langwekkende levende wezens, is het landbouwonderwijs een onvergelij kelijk middel tot vorming en opvoe ding voor het kind. Zoo men daar naast, het overgroot belang van den landbouw in de wereld beschouwt moet men aannemen dat het land bouwonderwijs slechts van de pro gramma's zou mogen geschrapt worden daar waar het volstrekt niet te verwezenlijken is. Dat men ons toelate, huiten de kwestie die ons hier bijzonder be zighoudt, een voorbeeld aan te ha len van de betreurenswaardige on wrikbaarheid van het huidig pro gramma vele onderwijzeressen moeten zich tegenwoordig oefenen in het bewerken van het hout, in het zagen, enz. Zou men een niet even voordeelige vorming der meisjes bekomen door een niet minder nut tige maar vrouwelijker begrippen aan te leeren. Om tot het belang van het land bouwonderwijs terug te komen den ken wij het noodig de zonderlinge mentaliteit te onderstrepen die op dit punt in sommige middens heerscht. Aan verschillende school hoofden, lieden met ondervinding en gezond verstand, die er zich over verwonderen dat de landbouw radi caal uit den 4n graad gesloten wordt, gaf de li. inspecteur dit on verklaarbaar antwoord de land bouw is geen ambacht Een derge lijke bewering zou ons ongelooflijk schijnen indien wij ze niet uit een onbetwistbarg bron hielden, Voor sommige bureelen zou de landbouw dus geen ambacht zijn Welnu, hernemen wij de zaken ob ovo Welk is het hoofddoel van het menschelijk werk, zijn voor naamste én Ifundamenteel doel Zich de voorwerpen aanschaffen noodig om zich te voeden en zich te kleeden. Iedere maatschappij, hoe onbeschaafd of hoe verfijnd men ze zich ook voorstelle zal met dit doel zijn toevlucht nemen tot den landbouw. En dit hoofdzakelijk en fundamenteel werk, het eenige dat in laatste instantie noodig is, dit eeuwige ambacht, zooals wij het haast zouden noemen, is voor som migen geen ambacht. Wordt enkel imbacht uitgeroepen de bewerking van karton, van ijzer, van hout, van kleiaarde. Het is ongehoord tot wel ke zonderlinge opvattingen het le ven kan leiden als het beschouwd wordt door uitstekende theoretici, opbouwers van stelsels. Zal voor taan aan de bewerking van liet kar ton de zending toevertrouwd wor den om de menschheid te voeden, of veronderstelt men, zooals Louis Fo rest het zoo geestig schreef over re geling en programma's dat bureel bedienden kunnen geschikt worden om melk te geven In onze opvatting moest de lan delijke 4e graad dienen om behen dige landbouwers te vormen met open en vooruitstrevenden geest. Al de andere ambachten zouden slechts mogen beschouwd worden als afhankelijk van de hulp die zij aanbrengen 0111 dit doel te bereiken. In die voorwaarden verschijnt de landelijke 4e graad in zijn huidigen vorm ons als een lichaam zonder hoofd het bijkomende wordt hoofdzaak. het hoofdzakelijke wordt stelselmatig geweerd. Het huidige stelsel kan het ver stand niet openen voor de zaken niet doen kennen, noch beminnen. Het zal voor gevolg zooniet voor doel hebben ons van hem te ver wijderen. Heeft men dat gewild D. BRICOUT, De Belgische regeering heeft aan den heer prokureur-generaal te Brussel on derrichtingen gegeven om de likwidatie der in beslag genomen Duitscho goederen in Belgie te bespoedigen. Voor den verkoop der onroerende goe deren zal men mogelijks nog wachten vele der mogelijke koopers, van hunne vele de mogelijke koopers, van hunne vakancieverblijven zijn teruggekeerd. Wij achten het niet van 'belang ont bloot, nopens de Bocq-waterleidingswer- kn, waarbij men zooals wij gisteren schreven, zulke erge misrekening op loopt tengevolge van het barsten van buizen^ enkele bijzonderheden te geven. Deze werken, welke reeds voor den oorlog waren aangevangen, werden uit gevoerd door zeven ploegen arbeiders, onder leiding van een ingenieur en een korps sektie-oversten, 'kondukteurs, enz. Volgende leidingen werden aangelegd van Ukkel naar Assehe, 21 km. 800 m. met 37.30(Tkub. meters afzet, Assche- Aalst, 14- km. 400 m. met 34.500 kub. meters afzet, Aalst-Gent', 25 km. 900 m. met 32.100 kub. met. afzet, Gent-Brugge. 43 km. 200 m. met 12.100 kub. meters afzet, Bi'ugge-Oostende 25 km. 500 m. met 6.800 kub. meters afzet. Anderzijds heeft de Intercommunale Maatschappij van Brugge naar Blankenberge 11 km. 800 m. met een afzet van 2.500 kub. me ters, Assche-Dendermonde 13 km. 700 m. met een afzet van 2.600 kub. meters, Dendermonde-Gt. Nikolaas 16 km. 700 met een afzet van 1.700 kub. nieters. Dat maakt voor het Vlaamsche land een net van 171 kilometers. Bij het uitvoeren dezer werken dien de menigen hinderpaal overwonnen. Zoo moest onderdoor spoorbanen, stroo men en vaarten worden gegraven en het leggen van den grooten hevel on del' de Schelde nabij Gent ligt nog in ieders geheugen. Dank zij deze reusachtige inrichting zullen 393.000 inwoners der gemeenten Oostende, Blankenberge, Brugge, Gent, Dendermondc en St. Gillis, St. Nikolaas, Aalst en wellicht ook Melle, Wetteren en llamme een dagehjksch verbruik kun nen doen van 36.000 kub. meters. Zooals men weet. wordt dit water ver kregen uit de nabij Modave (Luik, arron dissement Hoei) opgevangen bronnen, van waar het naar Mazy (Namen) wordt geleid. Dit onderdeel van het werk om vat 25 km. 750 m. waterleiding in tun nel, 16 km. 750 m. waterleiding in gleuf en 9 km. hevel. De buizen van de gansche leiding in Vlaanderen zijn gemaakt van ijzer- cement en werden vervaardigd op drie bijzonder ingerichte werven, van waar zij per auto werden vervoerd tot de plaats waar men met de leiding was ge komen. DE BELGISCH-DUITSCHE ONDERHANDELINGEN NA HET BELGISCH ULTIMATUM Berlijn, 13 Sept. De Duitsclie re- geering heeft geen ander bericht gekre gen dan eene mededeeling van haren -minister te Brussel, M. Landsberg, be treffende het Belgisch verzoek om 100 millioen te storten ook wacht zij op eene officieele Belgische kennisgeving, om oen antwoord op te stellen. Men schijnt nochtans te mogen be vestigen dat de Duiteche regeering M. Landsberg er mede gelast heeft aan het Belgisch gouvernement te doen opmer ken dat zulke vermindering dor goudre serve der Rijksbank ongunstige gevol gen zou daarstellen op den koers der mar ken. Een cabinetsraad zal zich met het Bel gisch verzoek moeten bezig houden dat- heel onverwachts kwam en een groote be wering veroorzaakte. Het- feit alleen dat liet in verlof gaan van den kanselier aangekondigd was gisteren middag, bewijst hoe onverwachts het Belgische besluit gekomen is na tuurlijk werd het vertrek van den kanse lier verdaagd. In officieuse middens bespreekt men den ergen toestand van het precedent die de afstand op aanvraag der Belgen daar stellen zou on de'uitwerking die niet zou ran den landbouw, liet kan lieipi dus I uitblij ven op den wisselkoers... DE ZWAVELZURE AMMONIAK V.OOR DEN WINTER De Zwavlzure ammoniak is bij naam, genoegzaam gekend en wordt veelvuldig, toch nog altijd te weinig gebruikt. Daar bij wordt hij nog immer, zooals dit liet. geval is voor alle andere scheikundige, meststoffen, te weinig oordeelkundig ge bruikt. De zwavelzure ammoniak verdient voor den winter op alle andere stikstof- mesten, en voor alle gewassen, de voor keur. Men past hem toe, 'kort of onmid dellijk voor de planting of de zaaiing, tij dens de laatste grondbereiding, en men werkt hem slechts oppervlakkig in. Men past-_or ook geene te overdrevene hoe veelheden van toe, van 100 tot 200 kgr. per hectare, en in de meeste gevallen is 150 kgr. de gepaste dosis. Beter dan die overdrevene hoeveelheden, is het een deel voor den winter toe te passen, en zoo vroeg mogelijk na den winter te volledigen of het gewas te herstellen door eene nieuwe hoeveelheid uit te strooien, waarna het veld gcegd en gerold, of overschoten wordt-, om den grond aan te sluiten, liet uitstruiken te verzekeren, en liet ontstaan van een nieuw vezelwortel- net te begunstigen. Werd de zwavelzure ammoniakbemes- ting bij de planting of de zaaiing ver waarloosd, men kan tot einde October en in uitzonderlijke gevallen tot half No vember dit zout immer als dekbemesting uitstrooien, in de verhouding van 100 tot 150 kgr. per hectare, liefst bij nakenden regen. Het spreekt van zelfs dat men in den winter geenen zwavelzuren ammo niak zal toepassen. Intensiever. BEGRAFENIS VAN LUITENANT F. SAUVEUR Rotterdam, 13 Sept. Om 11 ure heden morgen zag de~Coolsingd, waar het gemeentelijk gasthuis gelegen is zwart van volk. Duizenden belangstel lenden kwamen van liunne sympathie blijk geven aan hem die zijn leven of ferde voor den vooruitgang, dan wan neer men hem zoo graag als overwinnaar liadde toegejuicht. In de zaal der geneesheeren staat de lijkkist, bedekt met de Belgische kleu ren en het uniform van het slachtoffer. Een twintigtal kransen en bloemengar ven waren toegekomen vanwege het be stuur der viiegmeëting. van de Fran- sehe vliegers, van de officieren en inge nieurs van het Nederlandsche vliegwe- zen, van de marine-officiers, van de Bel gische legatie te Den Haag, van con sul Fimlie, van de Belgische legatie te Parijs, van den Belgischen consul te Rot terdam, enz. Onder de aanwezigen 'bemerkte men den burgemeester van Rotterdam en den wethouder van financien, den bevelheb ber van het Nederlandsche vliegwezen den minister van oorlog vertegenwoordi gende, den bevelhebber van het marine- vliegwezen den minister van marine ver tegenwoordigende. Verder talrijke leden van het diplomatische en van het con sulaire koqis. De Belgische regeering was vertegen woordigd door de militaire geattacheerde, de gezantschapsraad, de legatie-secreta ris, de consul van Belgie te Rotterdam en de. eere-oonsul. Voerden het woord de voorzitter der vliegmeoting, de Fransehe kapitein Pa pin en de Belgische majoor Smeyers. Deze laatste, aanvoerder van het Belgi sche militaire vliegkorps, las het konink lijk 'besluit vior, luitenant Sauveur tot ridder in de Leopoldsorde benoemende. Hij vestigde, onder algemeene stilte, het. ridderkruis op het uniform van den over ledene. Spreker maakte den lof van luitenant Sauveur, gevallen op het oogenblik dat de Belgische vliegers aan Nederland den vriendongroet kwam brengen eener buur- natie. TE ANTWERPEN De trein met het stoffelijk overschot van luitenant Sauveur is uit Rotterdam om 16 u. 15 te Antwerpen toegekomen. De Belgische vliegers die deelnemen aan de Rotterdamschc vliegmeeting vergezel den het lijk tot Essehen. Daar kwam de commandant-vlieger Foidart, namens het militaire vliegwezen, het stoffelijk over schot- begroeten. Hij zal tot Luik.de lijk kist. begeleiden. Luitenant. Sauveur heeft geene ouders moer al zijne familieleden zijn overle den. De familiekelder is te Chênée al waar Donderdag de begrafenis zal plaats hebben. Coinandant Foidart zegde dat allen /luitenant Sauveur beminden om zijn moedig gedrag, zijne m$rkwaardjg'e vlic- gershoedaniglieden en tevens om zijn gouden hart. Al onze militaire vliegers hebben door dit overlijden werkelijk den, rouw in het hart. Te 17 u. 18 word de fourgon met lui tenant Sauveur?s stoffelijk overschot te' Mechelen aan den trein voor Leuven ge-, haakt-, alwaar de reis naar Luik werd voortgezet. Te Luik verwacht men voor vandaag algemeene deelneming bij de begrafenis plechtigheid. HET .VERHAAL VAN KAPITEIN DAY Kapitein Day, de gezagvoerder van de Kinfauns Castle die tijdens den oor log door een Duitsclie duikboot krijgs gevangen werd gemaakt, en die met de andere schipbreukelingen te Southamp ton aangekomen is, deed het volgende verhaal van liet moedig reddingswerk i; Zaterdagmorgen om 9 uur 50 min. ontmoetten wij een lievigen Noord-Oos- ter storm. Er stond een zeer hooge zee, en te midden van hevige windvlagen ont vingen wij de S. O. S. seinen van de Hammonia Ik veranderde terstond mijn koers en stoomde in de richting van het hulpbehoevend schip, dat wij om 12 uur 's nachts in zinkenden toe stand in het gezicht kregen. Wij zagen eenige vol water geloopon en omgesla gen reddingsboolen en vlotten, waaraan drenkelingen zich vastklampten. Ik vroeg den gezagvoerder der Hammo nia of hij zijn schip aan het lot wilde overlaten. Hij antwoordde Ja, ter stond. Hierop gaf ik last om de réddings- booten te strijken en hulp te verleenen. Inmiddels kwamen nog drie andere boo ten ter hulp, die eveneens bijstand ver leenden. Onze sloepen waren den gehee- len middag bezig met het redden van passagiers en leden der bemanning, het; geen in verband met den hevigen wind en de onstuimige zee uiterst moeilijk was. Een der sloepen, onder commanda van mijn eersten stuurman, kreeg op dracht, drenkelingen uit het water op te pikken. Deze boot slaagde erin, vier man nen en drie vrouwen te redden, die over gebracht werden naar een van de andere stoomschepen. Terwijl dit geschiedde, werd de reddingsboot verpletterd, doch alle -inzittenden kwamen gelukkig vei lig aan boord. Het reddingswerk werd door mijn bemanning tot 's avonds zes uur voort gezet. Twintig minuten later hnd de laak ste sloep het reddeloos schip verlaten met den gezagvoerder en de Duitsche officie ren, die het laatst van boord gingen. Om 6 ïinr 26 min. helde de Hammona sterk naar stuurboordzijde over, zonk bij den voorsteven en verdween. Na al het mogelijke te hebben gedaan wat het reddingswerk betreft, zetten wij onze reis voort-. HARTVERSCHEURENDE OOGENBLIKKEN Het was een hartverscheurend ge zicht, de vrouwen en kinderen met de woelige golven te zien worstelen. Ik zag talrijke personen in zee drijven. De ont- zettenden tooneelen zullen nimmer door mij worden vergeten en nog nooit be leefde ik zulke ontroerende oogenbtlik- ken hoewel mijn schip tijdens den oor log werd getorpedeerd. Tot zoover de gezagvoerder van de Kinfauns Castle Tot de aangekomen geredden behoort ook de eenige Engelsclie passagier vair de vergane boot, do heer .TubbJ die op reis was naar Mexico, om aldaar bij een papierfabriek in dienst te treden. Door; zijn moedig gedrag won hij het hart van de geredde Duiteche en Spaansche vrou wen en kinderen. Jubb zelf verklaarde het volgende 't «Van Hamburg af hadden wij een goe de reis tot Vigo, waar het weer eensklaps uiterst ruw werd. Mannen en vrouwen i werden uit hun dekstoelen weggeslagen, ^/elen waren zeeziek. Vrijdagavond om tien uur ging ik naar mijn hut, doch ik kon niet slapen. Ik trachtte, mijn vrouw oen brief, te schrijven, maar de storm deed het schip zoo lievig schommelen, dat ik mijn pen niot op papier kon hou den. Den volgenden morgen om acht uur gebruikte ik met eenige andere passagiers een ontbijt, toen liet schip plotseling he vig naar stuurboord begon over te hollen. Reddingsgordcls werden uitgedeeld, of schoon er geen paniek was. Vrouwen kwamen half gekleed op het dek. Ik liiop eenige bij het aan Ideeden. Sommi ge harer begonnen lievig te schreien. Aangezien de meeste vrouwen vreemde lingen waren, kon ik mij niot verstaan baar maken. Ik zocht zelf een redding- gordel cn koorde naar "het dok, 'tcrug^ rM

De Volksstem | 1922 | | pagina 1