Edsie Zelfopoffering Een Eisgelseitë Bank vesr 32,000 p. st, epgeüshi ïïMüme xm §p, P. Y. en I, De Oisifsche stikgassen Be mmi f@ SCcewasEit Isa drama ep de spssrbaasi te iüds Gsd Ontploffing te Brasschaet Gruwelijks ontdekking te igeftetesi ÜSt gShilü! ¥33? Pheenix-Parfe VrsaseBjh ver&aroagsvat te Grimbergen Erge zaaltoiotseües Iets zonderlings gesefisianss ie ë@®d van de Kaartlegster Be strijd in Kiein-Ana Mi£!S^r'*£23'g2xaar*~-~~i.- w^ar. m-jn best deed voor dc vrouwen en .ónderen. Sommige vrouwen droegen ruigeliTigen jn ^en aj-jn. j)rie tot vier red dingboot 0*0 sloegen om. - Velen sprongen uit wanhoop en angst over boord, zejlfs (Vrouwen met kïeine kinderen. Een Spaansche dame- bond vier kleine kinderen bijeen, in de hoop, dat ze aldus gered konden worden, maar ik geloof, dat de kleinen verdron ken. De Kinfauns Castle kwam óm elf uur in het gezicht en begon dapper het reddingswerk. Onze kapitein gelast te Alle vrouwen en kinderen naar het bovendek Ik hielp hen daarheen, hoewel het zeer moeilijk was, over het .hellende dek te loope-n. Ik zag aan stuur boordzijde een vrouw met haar zoontje uit een sloep vallen. Snel ging ik naar bakboordzijde terug, en op het laatste öogenblik slaagde ik er in, de vrouw met haar kind tc redden. Ook andere vrou wen en kinderen bracht ik buiten gevaar. De bemanning van de Kinfauns Castle gedroeg zich tijdens de redding schitterend on 11a aankomst van de En- gelsche boot gingen er geen mensclien- levens meer verloren. DE SOLDIER PRINCE TE GIBRALTAR AANGEKOMEN De Soldier Prince is Maandag te 'Gibraltar aangekomen en ontlaadde 40 passagiers en *21 leden der bemanning .van den paketboot' Hammonia DE OORZAAK DER RAMP De dagbladen melden een snelbericht uit Vigo, waarin -beweert wordt, dat het zinken van den Hamburgschen paket boot toe te schrijven is aan het feit dat de kolenluiken slecht gesloten waren en water inscheepten. Dit- had voor gevolg dat de vracht merkelijk toenam. Toen de kapitein op de hoogte ge bracht werd van het- gebeurde, kon "de ramp niet meer vermeden worden. Hij sloeg de richting van Vigo in, hulp vragend, maai' op 60 mijlen van de kust zf>nk het schip. Vijf schepen om ringden het en redden de opvarenden, behalve diegene die met de eerste red dingsbooten de Hammonia verlieten. Deze sloepen kantelden inderdaad om. Zwendelaars, die zoowel van China, als van Quebec (Canada) uit opereeren, heb ben een bank te Londen opgelicht voor een bedrag van niet minder dat 32.000 pond sterling. De bank in kwestie is de Londensche filiaal van de Guaranty Trust Compa ny te New-York, een van de grootste bankinstellingen in de Vereenigde Sta ten. Het bedrog moet al een maand gele den geploegd zijn, maar kwam eerst de zer dagen aan het licht bij de ontvangst per post van de schriftelijke afrekenin gen uit China. In deze afrekeningen werd namelijk met geen woord melding gemaakt van een telegram uit China, waarbij aan de Londensche bank op dracht was gegeven om bovengenoemd bedrag uit te betalen aan iemand te Lon den. Dit telegram was zooals* gebruikelijk, in code-schrift gesteld geheel met de cij- ferteekens, welke de bank voor haar ge heime telegrammen gebruikt en bevatte bovendien het spcciale-code-woord, dat correspondenten der bank in China ple gen tc gebruiken. Hoe de oplichters den sleutel van het code-systeem in handen gekregen heb ben, is een raadsel. De man die het geld te Londen opnam, schijnt dadelijk daarna per telegrafische bankorder het bedrag weer naar China te hebben doen overmaken, maar in twee gedeelten. Agenten der bank in het- Oosten zijn er inmiddels in geslaagd, 15.000 pond sterling terug te krijgen. 54° Vervolg. Gij bracht mij dat geluk aan, nu ging het mij beter dan ik ooit had durven ver wachten, en weldra achtte ik mij rijk genoeg om mijn beslaan voldoende verzekerd, om u naar Parijs te brengen en op hel College Sainte-Barbe te brengen. Sedert tien jaar, heb ik de intresten van uw geld niet meer gebruikt gij bezit thans iels meer dan twintig duizend frank, zonder te rekenen wat ik heb kunnen bespa ren en ook voor u is, ongeveer vijftien dui zend frank. De jongeling wierp zich weenend in de armen van den grijsaard. O, hoeveel heb ik u te danken riep hij hevig ontroerd. Ik be wonder u evenzeer als ik u bemin. Gij ver dient wel den naam van vader, dien ge mij hebt toegestaan u te geven. De goede Pias voelde zijn hart van de rein ste vreugde kloppen. Gij maakt mij al te gelukkig mompelde hij. Nimmer zal ik u naar waarde kunnen beloonen voor hetgeen gij voor mij gedaan hebt, hernam de jongeling. Maar spreekt mij" th ans over mijne moeder. Willende weten of in bet hospitaal gestorven was, zijt ge naar Gray gegaan. BAREMA VOOR DE .PRIJSBEREKE NING DER TELEGRAMMEN NAAR EUROTEESCHE LANDEN Het Beheer van Telegrafen stelt een nieuw barema to koop voor do prijsre- kening- der telegrammen in bestemming- naar Europeesohe landen. Dit. barema dat 50 centiem kost is te verkrijgen Te Brussel, aan de winketten van het telegraafkantoor Brussel (Centraal) Wol- vengracht Te Antwerpen, aan do winketten van het telegraafkantoor Antwerpen (Mid den) Jezusstraat Te Luik, aan de winketten van het te legraafkantoor Luik (Centraal), Rue de l'Université Te Gent, aan de winketten van het telegraafkantoor Gent (Midden) Koorn- markfc Te Charleroi, aan de winketten van het telegraafkantoor der Zuidstatie. v/V* Dr Harlier, bestuurder van het En- gelseh departement voor wetenschappe lijke opzoekingen, weee in eene vergade ring te Huil, op de geweldige pogingen door de Duitschere gedaan voor wat de stikgassen aangaat. Bij een volgenden oorlog zal Duitèch- land vooraan staan dn dit opzicht. In 1913 verbruikte Duitschland onge veer 200.000 ton azote, waarvan 100.000 uit Chili ingevoerd werden. Van 1 Mei 1921 tot 30 April 1922 verbruikte Duitschland 290,000 ton azo te of 45 0/0 meer dan in 1913, en heel die hoeveelheid werd door Duitschland zelve voortgebracht. De Badische Anilin vond zooveel geld als verlangd werd om zijn fabrieken van Oppau herop te bouwen. Bij het einde van dit jaar zal Duitsch land bij machte zijn 500.000 ton nitraat voort te brengen. Een <ler vijf aangehoudenen in Mid delburg (Holland), heeft nog een Belg als medeplichtige aan de galg geklapt. Dit is door den officier van justitie van Middelburg bekend gemaakt aan het par ket van Dendermonde, die een oplei dingsbevel heeft afgeleverd aan de gen darmerie van Stekene, die overgegaan is tot de aanhouding van zekeren Do Jon- ghe, uit de wijk Reet Volgens het schijnt zou het Hol- landsch gerecht ook eens rekening heb ben ^Svraagd over die menigvuldige diefstallen van kiekens, gepleegd aan de grens, in dén omtrek van Moerbeke, De Olinge. Sint Gillis-Waas en Stekene, waar ook, volgens een gerucht dezelfde mannen niet vreemd aan zijn. Het schijnt eene wel ingerichte ploeg aan de Belgische grens. Moest daar licht inkomen, dan zou rnen nog andere aanhoudingen venvacli- ten. Dinsdag avond, rond 7 uur, kwam te Oude God, de blok trein, die Antwerpen om 18.54 uur verlaten had, aangestoomd, toen een 100 tal meter voor do statie, een onbekende plotselings voor de machien sprong. De wisselwachter, die het feit zag had het signaal toegezet. De machinist remde zoo goed mogelijk; doch eer de trein tot stilstand kwam, werd de ongelukkige let tert ij k vermorzeld Met dat al gebeurde er bijna een ramp, want terwijl' de trein stilstond kwam juist in tegenovergestelde richting de Ja, antwoordde Pias. Ik heb de lieden ondervraagd men scheen mij niet te be grijpen me» kon of wilde mij niets zeg en. De jongeling slaakte een zucht en liet hel hoofd op de borst zinken. Helaas, sprak hij eenige oogenblikken later, ik behoef mij geene illusion te maken, mijne moeder leeft niet meer. Maar ik wil de plaatsen bezoeken, waar zij geleden heeft, waar zij gestorven is ik wil naar het de partement der Haute-Saóne gaan, waar ik waarschijnlijk geboren ben waar ik mis schien bloedverwanten heb ik wil den weg langs gaan, waar mijne ongelukkige moe der, mij in de armen geklemd houdende, h neergevallen. Morgen avond reeds zal ik te Gray zijn. Gaat ge met mij mede, vader Pias was opgetogen van vreugde. Hoe, riep hij, gij wilt mij medenemen Ik zou het u niet hebben durven vragen. Welnu, het blijft bepaald, morgen och tend gaan wij samen. Ik krijg daar een inval, zei Pias aar zelend, maar gij zult het misschien niet goed keuren. Laat slechts hoeren Ik zou mijne marionetten willen mee nemen. Ik heb er niets tegen, als gij er ge noegen in vindt. Maar waarom zoudt gij u dien last op den bals halen. blok trein uit Brunei aanr oreden. Een cle trein uit Antwerpeu stond juist op de 'plaats waar de trein, van spoor moest veranderen. De wisselwachter deed al het mogelijke wat hij doen kon, om de reizigers van den stilstaanden trein er uit te doen springen, in de eventualiteit eener bot sing, en om den trein uit Brussel, welken bij met eene vlag te gemoet liep, te doen stoppen. Daarin is hij dan ook gelukt en de trein uit Brussel bleef slaan, op korten afstand van den trein uit Antwer pen. Er was eene ware paniek ontstaan on der de reizigers van dezen laatsten trein die angstig de vlucht namen. VW Dinsdagnamiddag, rond 5 uur, heeft een hevige ontploffing te Brasschaet de bewoners schrik aangedaan. Op verschei dene plaatsen vond men obusscherven, waarvan er bij waren die ruim 20 kilo wogen. Ho© is die ontploffing gebeurd Tusschen de vesting van Schooten en Brasschaet bestaat oen soort werkhuis waar men liet buskruit van obussen bui gen eebruik, vernietigt. Deze projectielen komen met lieele treinen van het front naar genoemde werkplaats, waar aange stelde arbeiders de obussen ontladen, die dan naar een ander depot worden doorge stuurd. Het buskruit wordt in open lucht verbrand. Het gebeurt echter dat er projectie len zijn waarvan het hoofd niet kan worden afgedraaid, hetgeen Dinsdag bij zonder het geval was. Die obussen wer den op een hoop buskruit gezet, waaraan de werklieden, bij bot. naar huis gaan, het vuur zetten. Zoo gebeurde een hevige ontploffing, die ruim anderhalve kilo meter in den omtrek een schok veroor zaakte. Woensdag omtrent 2 uur 's middags, kwam eon voerman van Turnhout, langs do baan van Waclhem, te Mechelen, go- reden, toen hij langs den boord van don weg een groot pak zag liggen. Iiij hield zijn gespan in en roerde het pak aan, waaruit een vervaarlijke reuk opsteeg. Hi j opende het pak en stelde vast dat er het lijkje van een pasgeboren kind, in bebloede doeken gewonden, ingewikkeld lag. Deze gruwelijke vondst, werd naar de gendarmerie van Mechelen gebracht, een bijgeroepen geneesheer vaststelde dat het kindje sinds verscheidene dagen was overleden. Verscheidene sporen van geweld wer den op het lijk vastgesteld. Door de wets- geneeshecren van Meeholen zal oen lijk schouwing worden gedaan. Andere,'op sporingen worden gedaan, om de mis dadige moeder to vinden. Men denkt reeds op het spoor der schuldige te zijn. V ONDERVRAGING VAN GETUIGEN De onderzoeksrechter Van Stratum, bijgestaan door een politieofficier heeft gisteren verschillende getuigen onder vraagd vroegere getuigenissen werden medegedeeld en de tegenspraak of over eenstemming die er tusschen verschillen de bestond, werd vastgesteld. Mevr. Steinmann' en M. Van de Wou- <wer zullen nog onderhoord en gekonfron- teerd worden. liet blijkt dat de toestand van mevr. Steinmann, die volgens sommige ge ruchten ziek .011 wezen, geen onrust in boezemt. Ze is slechts zeer zenuwachtig. Begrijpt gij dat niét. Neen Ik zal hen laten werken. Wij zullen in kleine dagreizen, zonder een dorp, een ge hucht over te slaan, de Haute-Saöne door kruisen en, zoo ge wilt, geheol Frankrijk. De poppen zullen op hoofd en rug eenige stokslagen meer krijgen, maar niettemin voor de reiskosie i zorgen, zonder een ver drietig gezicht le zetten. De jongeling kon zich niet weerhouden te glimlachen. Och ja, zeide hij, gij zoudt geen dag buiten uwe marionetten kunnen leven. Gij hebt gelijk, de gewoonte... Maar dat ik zooveel van hen houd, is om u ik vergeet niet dat ze mij de middelen verschaft hebben, om u eene goede opvoeding te doen geven, en een man van u te maken. XIV. Te Gray wordt eene belangrijke graan markt gohouden. Van vijftien en zelfs twin tig mijlen in den omtrek brengen de land bouwers er hun graan. Die kermissen lok ken een aantal vreemdelingen en geven aan de anders zoo stille, kleine stad een buiten gewone drukte en levendigheid. Overmorgen is 't kermis te Gray, sprak Pandolle tot de kneehts van de hoeve, doel al het op de zolders liggende graan in zak- KIND DOOD ELI JK GEKWETST Woensdagnamiddag heeft een vreeset- lijk vervoerongeval te Grimbergen plaats gehad. Het knaapje der echtgenooten Van den Broeck, wonende in de Iloekstfaat te Grimbergen, was met ecnige kinderen aan 't spelen voor de woning zijner ou ders. Eensklaps kwam oen wagen met twee paarden bespannen, in de straat ge reden. De kleine Van den Broeck, die niet intijds kon uit den weg gaan, werd door een der paarden getroffen en door één der wielen overreden. Op het geroep der kinderen, kwamen de geburen buitengesneld en namen het ongelukkig slachtoffer in 'erbarmelij- ken toestand op. Het knaapje werd in het ouderlijk huis door een bijgeroepen geneesheer verzorgd. Deze stelde verschrikkelijke kwetsuren over het gansche lichaam vast, alsook breuken van den schedel en het kaaksbeen. Do politie van Vilvoorde stolde een onderzoek in en gelukt© or in, de iden titeit vast te stellen van den voerman, die zijn weg had voortgezet, zonder zich over zijn slachtoffer te bekommeren. Het parket van Brussel werd van de zaak ver wittigd. SCHANDELIJKE AANSLAG VAN EEN POLICIEAGENT De echtgenooten Georges L. en Trinet te P.., groentenkooplieden te Chapelle- lez-Hcrlaimont, keerden s' avonds met him gespan van Jumet huiswaarts. Gekomen op den steenweg van Cour celles te Gosselies, op oene eenzame plaats, aan de uiterst© grens der gemeen ten Couroelies on Gosselies sprong een dronken persoon, gekleed als politie agent, voor het paard en dwong man en vrouw af te stappen. Hij vroeg aan beide hunne eenzel- vigheidskaart en na ze nagezien -'.e heb ben, gebood hij hen te volgen naar het politiébureel. Een honderdtal meters verder, ge bood de dronken politieagent Aimé Op- derheek, 29 jaar oud, wonende steen weg van Viesville, te Gosselies, de man naar huis te keeren, wierp zich dan op de vrouw en sleurde haar in een nabu rig veld, waar hij de ongelukkige vrouw, die slechts 23 jaar oud is, schandelijk mishandelde. De vrouw die aan haren beul was kunnen ontsnappen, nam do vlucht in de richting langs waai* zij ha ren man had zien weggaan. Opderbéek achtervolgde opnieuw zijn slachtoffer, wier kleedcren aan flarden hingen, doch toen lijj ag dat den man met andere personen naar hem toekwam, bleef hij staan en bedreigde de menigte met zijn revolver. De ellendeling werdjater in den nacht slapende gevonden op het gaanpad te Courcelle3. Het parket op de hoogte gebracht de zer feiten, begaf zich vergezeld van den wetsgeneesheer Ilallewyck, naar Chapel- lertoz-Herlaimont bij de echtgenooten L.. die breedvoerig verhaalden wat er des nachts was voorgevallen. Vrouw Trinette, moeder van twee kinderen, wederkeerig 5 en 2 jaar oud, is bedlegerig en verkeert in eenen ergen toestand. Daarenboven draagt het slachtoffer talrijke kneuzingen over gansch het li chaam. De plichtige agent, gewezen frontsol daat, aangehouden, verklaart zich niets meer te herinneren. «Hij is in het gevang opgesloten do ellendeling was sedert 1920 in dienst dor policie. Het is een zeer brutale ke rel en was gekend als een hevige revolu tion n air. ken, laadt die morgen avond op de karren dan kunt gij des morgends vroeg op weg gaan, om voor tienen op de markt te zijn. Hebt ge mij goed begrepen Ja, mijnheer Pam'oüe! Gaal gij mede? Neen, ik ga eerst tegen vier uur van hier om een uur voor n te Gray te zijn ik zal dan nog tijd genoeg hebben om op de markt eene plaats (e zoeken en met de koop lieden te spreken, waarschijnlijk zal't graan reeds verkocht zijn, voor dat gij er mede komt Blanche had dit gesprek gehoord. Hel woord kermis klonk haar aangenaam in de ooren, voor haar beteekende het vermaak, genoegen. Het is te begrijpen, zij ging zoo weinig uit, en zij had op Espoir zoo weinig afleiding. Een ©ogenblik later met Pandolle alleen zijnde, ging zij ©p zijne knieën zitten en zei met vleiende stem ik ben nog nooit te Gray geweest. Gij moest nu zoo lief zijn mij mede te nemen. Ilum! hum! antwoordde hij glimla chend, des nachts te reizen is met aange naam.- Ik verzeker u dal ik niet veel van den nacht houdt. Ja, om te slapen. O, nu wilt gij mij plagen. Zoudt gij waarlijk gaarne meegaan Ja ja, zeker I Teen hij nog een schooljongen was; bedreigde hij zijn onderwijzer met eenen Revolver. ZESTIEN ONGEWENSCHTE REIZIGERS VAN BOORD GEZET Londen, 13 Sept. De Argentijnsche dagbladen melden een zonderlinge ge schiedenis, welke zich zou afgespeeld hebben aan boord van een DnUfieh trans atlantisch vaartuig. De kapiteiu van do San Martin zou in volle zee zestien reizigers van boord gezet hebben, als ongewenscht Een boot, waarin 10 der verlaten slachtoffers zaten werd door ccn vaartuig opgepikt maar het lot der zes anderen is onbekend. NIEUWE BIJZONDERHEDEN Wij hebben medegedeeld in welke om standigheden onderzoeksrechter Van Laethem een nieuw onderzoek had ge last naar den geheinïzinnigen dood van de kaartlegster mevr. Alida Van Mi ede len, die in haar woning, Hollandsche- straat te St. Gillis, op 26 Maart 1919 verhangen werd gevonden. Henri M.., gewezen minnaar van Hen- riètte B... eehtgenoote C., zou inderdaad \an zijn minnares, die schoonmaakster was bij mevr. Van Miedelen, vernomen hebben dat het slachtoffer geen zelf moord had gepleegd. Men had haar ge wurgd en daarna opgeknoopt, om aan zelfmoord te doen gelooven. De moordenaar zou zekere V.. zijn ge weest, die 100 fr. gaf aan Henriette B.., om hem de sleutels van het huis ter hand te stellen. Toen Henri Mv, door de dagbladen onlangs vernam, dat hij werd opge spoord, keerde hij uit het buitenland te rug, om zich ter beschikking te stellen van hot gerecht. Hij bevestigde, dat Hen riette B.. hem van een moord had gespro ken en werd in vrijheid gelaten. Henriette B.. en V.. zijn op de vlucht en hun spoor kon tot nog toe niet wor den teruggevonden. Wij herinneren er echter aan, dat hei ilijk van de kaartlegster destijds door twee wetsgeneesheeren is onderzocht die geen spoor van moord ontdekten en toelating gaven tot de teraardebestelling. In het korset van de overledene vond men 5700 fr. in bankbriefjes, en in een! kastje stond voor het grijpen een kistje met juweelen. Bovendien was in het huis niet de minste wanorde merkbaar, zoodat het gerecht slechts nauwelijks ge loof hecht aan wat Henriette B.., over een moord vertelde. NA DEN VAD VAN BROESSA' Cönstantinopeb 13 Sept. De inn— me van Broessa beteekent het einde van den Griekschen tegenstand in Klc-dn- Azie. Vooraleer de stad to verlaten, hadden de Grieken op verschillende punten brand 'gesticht. Het vuur kon bijtijds be- karnpt worden. Alleen één wijk der stad werd vernield. Ook Modania, Broessa's haven werd door de Turken bezet. Het is in deze haven dat de Fransche troepen ontscheepten om de Fransche in stellingen te beschermen. DE ONTRUIMING VAN KLEIN-AZIE Athene, 13 Sept. De ontruiming van Klein-Azie, door de Grieksehe troe pen wordt voortgezet. Heden werden reeds 26 duizend man ten 8000 gekwetsten gerapatrieerd. Men meldt dat in het leger van Thra- cie gevallen van muiterij voorkwamen, men eischte er demobilisatie. Welnu, men kan u niets weigeren, dat blijft dus afgesproken, ik zal u medenemen. Twee tranen glinsterden in de oogen van Pandolle. Of men wil of niot, men moet doen wat zij zij verlangt ik geloof waarlijk dat, als ze mij om de maan vroeg, ik beproven zou, die haar le geven. Wij zyn te Gray, 't Is des namiddags twee uur, de schoone tijd van de kermis. Aange trokken door hel rumoerjder trommen, flui ten, klarinetten en trombones, spoedt de me nigte zich naar het plein, waar de vermake lijkheden zijn draaimolens, tenten, waar men met de buks of met den handboog kan schieten. Engelsche biljarden, koek- en sui- kerwerkkramen. Spelen waar, wereldbe roemde arlislon, hun kunsten zullenvertoe- nen. Men heeft er den herkules der Vogee- zen, een beroemden worstelaar de wassen beelden, die zoo gelijkend zijn, dat men ze voor levende personen zou houden prins en prinses Kolibri, die te samen nog geen me ter lang zijn eene koe met twee koppen vooral niet te vergeten, het theater dat wij eenige jaren geleden, in sneeuw en wind, ep den weg hebben ontmoet, welke dien dag verscheiden groote representatiën zal geven van het vermaarde drama, Viktor, of het kind in het bosoh. (Vervolgt.)

De Volksstem | 1922 | | pagina 2