16 Zaterdag j Sept 1922 EUROPA IN NESTEN Valsehe Bankbiljetten Esns hsnsemmg -v- Nsgers naar Afrika terag Diritschlaad's verpHshüngsü 0s Pansrama van dsn Yzsr In den Yalkerenbond In Sovjet-Rusland Her drama van ObercasseS Hel geheim van Phoenix-Park DE VOLKSSTEM XXVIII" JAARGANG NUMMER ISO Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Tel. 114 DAGrBIjiLD 8 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.50 Uitgever: J. Van Nuffel-De Gendt 'Publiciteit buiten het Arr. AALST l: Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel. Place de la Bourse, 8, Parijs, Bream's Buildings, 6, Londres E, C. 4. i H. Corneliusl I Zon op 5,30 onder 6,02 I Nieuwe Maan den 20 'Als ooit Europa in nesten heeft gezeten dan is het nu met de over- jvinnig der Turken in Anatolie. Want onze diplomatie zit nu tus- schen-Awee vuren, zooals zij er nooit heeft tusschen gezeten, en voor wie de waarde onzer diplomatie kent is dat geen aangename zitplaats. Er is veel te zeggen voor tevre denheid over de klopping der Grie ken, en er is ook veel tegen, aan te yoeren. Het voor ligt tocli in de weinig Sympathie die 1° Koning Constan- tijn en zijne omgeving in Europa geniet, ten gevolge zijner houding in den laatsten oorlog 2° die ook het Grieksche volk in den Balkan geniet. Want het is zonderling gè krrnt geen enkel kenner van Balkantoe standen ontmoeten of hij voelt méér voor de Turken dan voor de Grieken, En spreekt nu een Europeaan die verblijft in de Balkangewesten, of die er lang gereisd heeft, ge krijgt altijd hetzelfde antwoord van den Turk hadden we nog het minst te klagen maar gare wanneer hij rood ziet dan wordt hij als een razend dier. Op den duur zou men nog moeten Zeggen dat de Turcofielen, zooals Pierre Loti in zijnen tijd, toch nog zoo geen totaal ongelijk hadden. Maar,., begint u nu eens te ver heugen over de zegepraal van die- Zelfde Turken, door wiens schuld de jongste oorlog misschien twee jaar langer heeft geduurd, dan hij Zou geduurd hebben, waren zij er buiten gebleven en hadden zij zich niet totaal dienstbaar gesteld aan den Duitschen keizer. Begint u maar eens te verheugen over de zegepraal van diezelfde Turken, die verantwoordelijk wor den gesteld voor de massa-uitmoor- dingen der Armeniërs. Want die kunnen toch niet geheel en al door de Engelsche gazetten uit den duim gezogen zijn, hoe zeer het ook mo gelijk is dat, uit politieke bereke ning, door de Engelsche pers altijd een eenzijdig beeld werd opgehan gen. Want wie knoopt dat raadsel aan een de zachtzinnige Turken van den éénen kant en de meest sluwe en hartelooze bloedhonden van den an deren kant En daarbij nog de Grieken, door Engeland afgeschilderd als de beste en braafste jongens, van den anderen kant voorgesteld, en dat door de meest betrouwbare getui gen, als de minst sympathieke van heel het Balkanschiereiland De eenvoudige lezer wordt er be paald niet meer uit wijs. De meest in nest verkeêrende Staatslieden zijn vandaag wel die aan de boorden van de Theems. De weerslag van Khemals' overwinning is in Indië veel grooter geweest dan hun eigenlijk lief is. De Mahomedanen van Delhi heb bed, zooals men onder de telegram men vermeldt vindt, hun geloofsge- nooten en politieke geestverwanten in den persoon van Sjeriff bey, ver tegenwoordiger te Parijs der Ango- ra-regeering, gelukgewenscht met het kolossale succes, in Klein-Azie behaald op de Grieken. In dit feli- citatietelegram wordt verontwaar diging uitgesproken tegenover het ministerie van buitenlandsche zaken te Londen wegens zijn anti-Turk- sche politiek, en verklaard dat de gisting, welke zich over de geheele wereld doet gelden, de meest ern stige gevolgen ten opzichte van liet huidige Britsehe kabinet zou kun-j nen hebben in geval deze politiek' zou voortduren. erder zitten de Engelschen in .verlegenheid in Mesopotamia qn in I Palestina, waar de overwinning van' de Kliemalisten ook een erge knak is voor het prestige der bezetters van die streek, vooral in Palestina, waar- het voor dé Zionistische plannen wel een leelijke streep door de re kening zou kunnen worden. En zoo hoopen zich de onweers wolken aan den Britsclien gezicht einder op, tot groote onrust van de eenen en tot geheime voldoening van de anderen, die nu op hunne beurt zich kunnen verkneukelen over de moeilijkheden van een soms lastigen gebuur. Moet men nu, uit voldoening over het ineenstorten der Grieksche grootlieidsdroomen en het fiasco der Britsehe bewindvoerders, zich uit bundig verheugen over de successen der Nationalisten van Angora, die zich mochten verblijden in het feit dat het eerste telegram van geluk- wenschen dat zij ontvingen, er een was van het Sovjet-bewind te Mos kou Neen, want niet alleen de Grie ken hebben de fout bedreven, zich door grootheidswaan zoo ver te la ten drijven, dat zij nog over eenige weken heel ernstig aan de Entente der permissie vroegen Constantino- pel te gaan bezetten en dat een paar weken voor dat hun leger van 200.000 man in Klein Azie in dolle paniek naar de kust vluchtte. Ook de geallieerden hebben de groote fout bedreven van, zooals al tijd, ook over de kwestie van het Nabije Oosten verdeeld te zijn en de eenen te trekken naar jut en de anderen naar her. Waren zij het van over twee ja ren eens geworden over een plan, dat toen vooruitgezet werd, en dat in Anatolie een onzijdige buffer- strook voorzag, met Smyrna als hoofdplaats dan zouden Turken en Grieken nooit slaags zijn gewor den En de Turk, die klein was ge maakt, zou vandaag niet terug groot zijn hij zou niet opnieuw aan de Egeisehe zee zitten hij zou niet opnieuw de" oogen op Thracie richten. Wanneer we nu vandaag nog de vrijheid der zeeengten kunnen red den uit de Grieksche débacle dan zullen we mogen blij zijn dat het prestige van Europa daar gin der neit totaal in het niet is verzon ken. WAARAAN ZE TE HERKENNEN Opnieuw wordt het verschijnen van valsehe bankbiljetten van 20 en 1000 frank gemeld. De Nationale Bank geeft de volgende inlichtingen om de valsehe biljetten te kunnen onderscheiden. Wat de bankbiljetten van 1000 frank betreft, merkt men de namaak aan het watermerk, dat te zuiver ingesneden is de druk mist relief. De vignetten van de keerszijde lijken niet op elkaar. In den tekst van het woord gouverneur lbopt in de echte biljetten een streep van de letter N over in een streep van de letter U. Dit komt nog beter, uit in de valsehe biljetten. De sluier van het linker vignet van do keer zijde loopt over in het linker bovenbeen. In de valsehe biljetten is dit niet het ge val. De nagemaakte biljetten van 20 franlc zijn van het type 1894, Nationale.Bank (met de herkenningsteekenen 3146 J 977 (afwisselend). In do valsehe biljetten is het water merk bekomen door druk, het hoofd van het vignet is ruw en slecht van re- lief. $.an de volgende bijzonderheden kun nen de valsehe biljetten nog herkend worden -a) afwezigheid van het relief van het gewatennerkte hoofd b) zeer zwakke druk van de lijst, welke het wa termerk op do voorzijde insluit c) de rechter voorpoot van den bruinen leeuw zit aan don romp vast, terwijl hij op de echte biljetten daarvan gescheiden is. d) de drukafmotingen zijn licht vermin derd e) soms is el* geen overeenstem ming tusschen het centraal nummer en de lierkormingsteekenen. DE VOORZITTER VAN DEN RAAD VAN VLAANDEREN Men leest in De Telegraaf De gemeenteraad van Enschede heeft tot leeraar aan het stedelijk lyceum be noemd Dr P. Tack, van Belgische ndtio naliteit. Maar de wet eischt dat vreemdelingen vergunning van de Kroon verkrijgen tot het geven van onderwijs hier te lande. Die vergunning is aan Dr. Tack gewei- gerd. Waarom Do reden is niet ver te zoe ken. Dr. Tack was tijdens de Duitsche overhcersching van Belgie voorzitter van den Raad van Vlaanderen. Ds handelingen van dit lichaam he rinnert men zich. Door de Duitscliers ingesteld, werkte het de Duitsche plan nen lot verdeeling van Belgie en tot aanwakkeren der tweedracht tusschen V lamingen en Walen in de hand en zou er zelfs geen been in hebben gezien uit de handen der verdrukkers van het Bel gische volk de zelfstandigheid van Vlaanderen onder Dultsch oppergezag te aanvaarden. Sommigen noemen zulke menschen idealisten Maar dan toch van de soort, die meent dat haar doel alle mid delen heiligt. Zooals Heyas en Bela Kun, zooals Pobjodonoslsef en Dzerjinsky, de voorzitter van de Veka De overgroo- te meerderheid der Belgen (ook der Vla mingen) (noemt (die heeren (van den Raad van Vlaandoren landverraders. V ij bekennen nicer voor die betiteling te voelen dan voor de andere. De oudere onder de jongens en meis jes, die onze middelbare scholen bezoe ken, hebben het als kinderen met ons doorleefd, welke schanddaden het Duit sche bestuur in Belgie heeft uitgehaald. Zij weten het nog, hoe duizenden on- schuldigen gestraft werden met deporta tie en terugkwamen als verloren wrak ken, den dood nabij of voor hun leven geknakt. Zij weten liet nog, hoe kleine jongens -met hun vaders te werk werden gesteld als slaven, vlak'achter de vuur linie, on hoe de granaten hen uiteensloe gen. Neen, het is beter dat de ex-voorzitter van den Raad van Vlaanderen niet voor een Nederlandsche klasse staat. Dat be hoort men ook te Enschede, dicht bij de Duitsche grens,.te beseffen. EEN ZWARTE GENEESHEER BE REIDT IN AMERIKA DE UITWIJ KING NAAR HET ZWARTELAND Meer dan 20 jaar reeds, wordt er pro paganda gemaakt om de negers ver blijvende in de Ver. Staten en in de West Indische Eilanden, naar Afrika hun geboorteland terug te zenden. Lord Bryoe, Henry Stanley en andere invloed rijke blanken ondersteunen de neger be weging uit al hunne macht. Ook in de scholen, door neger kinders bezocht wordt er daarover veel gesproken. Dr. Tliorne, een zwarte geneesheer is echter do ziel dezer beweging. Ilij is afkomstig van het (jiland Barbaos, in West-Indie en heeft zijne graden als ge neesheer verkregen in de aloude univer siteit. to Edinburg. Hij zal zijne stamgonooten naar Afri ka doen terugkeeren cn in Nyassaland eene Neger-Repuliljek stichten. Hij heeft reeds 10.000 akiPcrs \1 and aangekocht langs do Zambezistroom, geholpen door het Engelse]Buitenlandscli Ministerie 30 akkers op 100 heeft hij gratis van heb gouvernement bekomen, en het overige werd maar aan 60 cents den akker ge- iTckend. Deze organisatie staat bekend onder den naam van Africa Colonial En- treprise Dr. Tliorne is het hoofd en do leider, 't Is ook meestendeels met zijn geld en met het geld dat hij vergaarde tóen hij Konfercntien hield in Engeland, Kanada, en de Vcrecnigde Staten, dat de gronden aangekocht werden. Moet deze beweging nu ondersteund worden Dr. Thorne meent hot goed zijn e enigste doel is het terugbrengen der negers naar Afrika, hun eigen land van hetwelk zij door den slavenhandel zoo onmeedoogend verwijderd werden. Mochten nu do zwartenj allen verga derd in een land, onder een zelfbestuur, eene republiek stichten, zijn er finan cien genoeg voor handen om openbare werken te verrichten, wegen en Spoor wegen aan le leggen Zal de Êngelsch- man, die nu zoo gewillig en offervaardig is, niet stillekens de Neger-Republiek onder zijn protectoraat stellen om ein delijk meester cn baas tc spelen, in hare nieuwe bezitting De tijd zal het uit wijzen, 't is toch evenwel van belang de ze negerbeweging te yelgem DE BELCtISCI-I-DUITSCBE ONDERHANDELINGEN DE HOUDING VAN M. STINNES GELAAKT De Engelsche pera doet uitschijnen dat M. Stinne3 huichelt wanneer hij be weert dat Duitschland niet betalen kan. De Duitsche nijveraars die in guldens, ponden sterling en dollars betaald wer den, verwezenlijkten groote winsten. De regeering is te zwalc tegen hen op te tre den. Naar het schijnt eischte Stinnes het .toezicht op de spoorwagen als vergoeding voor zijn steun wat door andere nijver- heidsgroepen bestreden werd. Er is hier jaloerschheid tusschen nijveraars in het spel. LAPMIDDELEN Te Berlijn zal op grond van de onaf hankelijheid der rijksbank de Belgische vraag verworpen worden. Engelsche bron*n beweren dat de Commissie van Horstel dan een uitstel van een jaar zou verleenen. Hollandsche en Engelsche financiers zouden de van Duitschland geeischte waarborgen leve ren. In Duitschland heeft men in de toe komst vertrouwen. DUITSCHE BETALING De Rijksregeering liet aan de Eran- schc en Engelsche regceringen weten, dat zij op 18 September a. s. een nieuwe storting van 500.000 p. st. op den ver valdag van 15 Augustus 1.1, ten titel van vergoeding zal doen. M. HAVÈNSTEEN NAAR LONDEN VERTROKKEN Berlijn, 14 Sept. M. Havenstein, voorzitter der rijksbank is heden naar Londen vertrokken ten einde te onder handelen mot dei Bank van Engeland betrekkelijk een gebeurlijke, waarborg, door deze bank, van een deel der schat kistbons aan Belgie tc doen geworden. die een vaderlandslievend werk is, zon der winstgevend doel geplagtst onder de hooge besehermheerscliappij van den Koning'en de Koningin, verleent eene vermindering van 80 0/Ó aan de lagere scholen, en van 50 0/0 aan de inrich tingen van middelbaar onderwijs. Ter verwezenlijking van den wensch uitgedrukt door maatschappijen uit de provinciën, welke zich voorstellen de Hoofdstad te bezoeken, heeft het Corni- teit besloten dezelfde vermindering van 50 0/0 toe te staan aan elke groepee ring van ten minste tien personen. Voegen wij hier aan toe, dat in de Pa norama, waaraan het Museum van het leger roemrijke tropheeën, komende van het slagveld heeft gegeven, den oorlog, met al zijne gruwelen nog kan gezien worden. In de commissie voor de beperking van de bewapening heeft Jouvenel ver kregen, dat hot besluit nopens de door lord Robert Cecil voorgestelde waarborg- verdrag aan de statenleden van den bond voorgelegd zullen worden. De financieele commissie van den Volkenbond heeft haar werkzaamheden inzake het Oostenrijksche vraagstuk ge ëindigd. Men raamt de benooodigde som voor Oostenrijk's opheffing hooger dan het bedrag van 15 millioen pond ster ling, dat Seipel voldoende genoemd heeft. De commissie belast met liet onder zoek van de wenschelijkheid van de er kenning van het esperanto als officieele internationale taal, heeft het onderzoek van dit vraagstuk verwezen naar de com- issie voor de intellectueele samenwer king, wat men als een échec voor de es perantisten beschouwt. EEN SAMENZWERING ONTDEKT Uit Copenhagen wordt gemeld Een samenzwering, voor doel hebben de, de omverwerping der Bolsjewistische regeering, werd in Rusland ontdekt. Verschillende invloedrijke personen zouden in deze samenzwering betrok ken zijn on reeds zouden talrijke aan houdingen plaats gehad hebben. Do volkscommissaris StaVn, die deel uitmaken zou van het triumviraat dat Lenin moet vervangen, heeft op een zit ting der communistische partij te Mos kou volgende verklaring afgelegd Onze vijanden zullen ons verplich ten opnieuw onzen toevlucht te nemen tot het roode schrikbewind, zooals in de jaren 1918 en 1919. .Dat al de personen die .het sovjet regiem bekampen weten dat wij aan al onze vijanden, actieve en passieve, een beslissenten slag zullen toebrengen. DE TWIST IN KONINGSHAUSEN Door sergeant Rogiers wordt op da volgende wijze de twist verhaald in de heiberg Koninghausen Rond 2.30 u. 's morgens ben ik naar Koninghausen gegaan om er Stas te gaan halen. Toen ik binnentrad stond da Duitsche burger, die met Stas aan 't drin ken was, recht en riep uitdagend Ja, trek er maar uit. We hebben u hier lang genoeg gezien Sergeant Stas stond do Duitscher schrap te wooud, die er uit trok, maai' Koningshausen-vader maak te zich er erg kwaad bloed over dat Stas zijne klienten de deur uitjoeg. Daarop sprong Stas op den (herberghouder toe en diende hem een vuistslag toe over zijn gezicht, zoodat hij hard uit den neus be gon te bloeden. Hans Koningshausen kwam er tusschen en riep Stas toe "dat de Belgen lafbekken zijn. Daar ik zag dat de zaken een zonder lingen keer gingen nemen, verliet ik h.cfc café om de wacht te gaan halen. Ik kwam met twee mannen terug, waaron der Bouckhuyt. We verzochten om kalm te en verschillende verbruikers gehoor zaamden. De familie Koningshausen be loofde dadelijk te sluite'n, alleen de ge wezen Duitsche luitenant Peeters, die er erg opgewonden uitzag, ging voort met huilen. Hij werd bij de lurven gevat en naar de wachtkamer opgeleid Eerst maakte Peeters een geweldig tempeest en verweet Stas nog dat hij zich in het café bevond na het reglemen taire uur. Stas, kalmpjes geworden, er kende zijn ongelijk en een paar minuten later waren Stas en Peeters weer vriend schappelijk aan 't praten over den koera van hejt geld, enz. Daar ik zag dat alles weer gestild was, liet ik Peeters na een tiental minuten weer los. Voor zijn uitgaan hoorde „ik hem in het. Fransch zelf tot Stas zeg gen J'espère qu'un m?Jentcndu n'ar- rivera plus entre nous. Ik hoop dat tusschen ons geen misverstand meer zal oprijzen De twee marmen verlieten tezamen de htiieinlust (waar de kazerne is)Sergeant Stas ging mee tot op den drempel van het café Koningshausen, en keerde dan. terug naar het gaanpad, waar do schild wacht stond, en bleef er in observatie. Dit was te 2 u. 45. Op zijne beurt verhaalt soldaat Delten'- re, die wacbt-chef waas in den nacht van., het drama Te 3 uur heb ik de schild wachten laten aflossen. Bouckhuyt nam een der posten over aan de ingangspoort.; Sergeant Stas zag ik nog altijd op heir gaanpad staan, de deur van het café be spiedend, als een kat loerend naar het! hol waar pas een muis is in verdwenen,. De aflossing was amper 5 minuten ge-», daan en ik was pas in de wachtkamer te rug, als een schot weerklonk, onmiddel lijk gevolgd van een tweede. VERMISTE DOSSIERS Alhoewel 'het. onderzoek op een dood' punt schijnt te zijn, wordt nog altijd' mededeeling gedaan van bijzonderheden* irer hot drama tan Fhcenix-Park. Zoo wordt beweerd, dat het parket dos-' siers opzoekt van den h. Paul Steinmann,' die sedert de misdaad spoorloos zijn ver dwenen. Deze dossiers zouden zekere per-s sonen in een moeilijken toestand bren gen. Mevr. Steinmann werd omtrent da- verdwijning van de dossiers door den h.^ Van Stratum onderzoeksrechter onder vraagd zij kende het bestaan er van, en wist dat haar echtgenoot er .veel be* lang aan hechtte. \1 Het onderzoek wordt in het strengste geheim doorgezet. Men maakt nochtans melding van het getuigenis van een per soon, die nabij den Antwerpscheö Schouwburg te Antwerpen werd aange sproken door een Engelëchman, den vooravond van de misdaad, en dio hem den weg vroeg naar Phoenix-Park. Eeni-, ge dagen later werd hij opnieuw opge-r merkt door den getuige, toen hij in dronw kon toestand in een drankhuis was. i Het is evenwel niet bekend of het. ge recht aan deze getuigenis waarde hechtj in verband met den moord. Den nacht der misdaad, zoo werd me degedeeld aan den h. Wils, rechterlijk; politie-officier, werd een auto gezien, om* streeks 11 1/2 uur, op den straatweg^ nabij de woning van den h. Speth. N» 10 minuten oponthoud verdween hij ii£ de richting van Kalmphout. Het is natuurlijk met deze zaak ook. niet uitgemaakt of er een zekere waarde aan toegekend wordt, om de toedracht^ van den moord te. verklaren,

De Volksstem | 1922 | | pagina 1