iZonilag 17 September paandag 18 Septem. 1922 HELDENMOED Het Pafisraatsa van dsn Yzer Mi&fslerie vaa Lanisüaw Quüsshiand's vsrplbMingsii ¥ssr ds Itiiisraösdsrs In dess ¥c5ksrenbeisd M gehsïai van Pheenix-Park De strifd in Klein—Azie Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Publiciteit buiten bet Arr. XXVIII' JAARGANG NUMMER 191 Tel. UJ-Tta rfFiT A T~> 80 CENTIEMEN— WEKELIJKS 0.50 Uilgever: J. Van Npffel-De Gendt H Lambert os, 3 Zon op 5.31 onder 6,00 H. Sophia a Zon op 5,33 onder 5,53 9 Nieuwe Maan den 20 AALST Agentschap Havas, Adolf Mariaan, 13, te Brussel. Place de la Bourse, 8, Parijs, Bream's. Buildings, 6, Londres E. C. 4. OOO Men spreekt tegenwoordig veel Van zulken moed doch de echte is wel meest te vinden bij die eenvou dige doch hoog te schatten zusters- zendelingen die alles verlaten wat hun dierbaar is om zielen voor den Hemel te winnen. Zuster Zita is dus op 10 Oogst jnaar Congo vertrokken om het zie- lenwerk in dat verlaten land te hel pen meeijveren en wij vertolken hier haar eerste schrijven om te toonen hoe verheven zulk werk is en hoe veel moed er toe noodig is om het ten uitvoer te brengen. Met grooten moed hebben wij allen (onze medezusters ook) het sacrificie gedaan, doch voor Z. Th. is het nog zwaarder vermits hare fa piilie Antwerpen bewoont en haar tot op het schip vergezelt. Die me dezuster is bewonderenswaardig, Wat is God toch goed die al tijd de gratie in evenredigheid van het sacrificie stelt. Langzaam verwijdert zich de Elisabethville ons stoomschip, dat ons naar het missieveld brengt, ja, reeds zien wij in de verte de mo gelijkheid van een rijken zielen- oogst. Zouden er voor ons offers te groot zijn wanneer we indachtig zijn dat de goede Meester tot den laatsten druppel van zijn bloed voor hun vergoten heeft, Het eerste sa crificie voor ons is dat er geen priester aan boord is en gedurende den ganschen overtocht zijn we zoo ,van de H. Mis en de H, Commu nie beroofd. Het is uw wil mijn God en wij onderwerpen er ons Den Zaterdag voormiddag krij gen wij het eiland Jfoirmoutier in 't zicht, wij varen er dicht bij, in rechte lijn ligt de stad Nan te-: voor ons, en dicht bij de woonplaats mij ner ouders, (vluchtelingen uit de Y perstreek). Het is voor mij de vernieuwing van het sacrificie zoo dicht (15 tot 20 uren) bij mijne geliefde familie .voorbij te varen, doch het is voor God en de zielen, 's Namiddags houden wij stil in La Pallice ne vens La Roebelle. Nieuwe passa giers stappen aan boord en een heer en eene dame stappen hier af voor Lourdes. Om 5 ure stelt onze Eli sabethville zich opnieuw in gang 't Is een pracht van een schip en zeer gemakkelijk ingericht waar we twee kabienen ter onzer beschik king hebben. Het personeel zoowel als de passagiers eerbiedigen ons ten zeerste. Wij zijn altijd op liet dek: daar ik het binnen niet kan uithouden. Een aantal kleine stoombooten en zeilschepen komen tot bij ons schip. Wat al moed heeft St. Franciscus Xaverius toeli gehad om op zoo een zeilschip naar Indie te reizen. Tot nu hebben wij zeer gunstig weder, de zee is kalm en door de zon als verzilverd. Zondag morgen, is het voor ons heel pijnlijk, noch Mis, noch H, Communie te genie ten. De zee is wat onstuimiger gewor den, ons schip helt naar rechts en links, wij zijn in de golf van Gas con je en we worden zeeziek Ik verzamel al mijn moed want er is er noodig bij zeeziekte, en begeef mij opnieuw op het dek, i' voel me beter en kan gaan avond malen. Wij zien twee reuzenvis schen en de passagiers zeggen dat het walvisschen zijn. Den 11 varen wij de portugee- sehe kusten voorbij, hooge steile rotsen vertoonen zich. Welk heerlijk zicht, Jlie rotsen schijnen als van zilver door de zon bestraald en van boven zijn zij wit als met sneeuw bedekt. Om 4 ure volgt ons een groot En- gelsch schip en na eenigen tijd neemt het de linksche richting naar de zeeengte van Gibraltar, het vaar^ immers naar Engelsch Indie, wij integendeel volgen de kusten van den Atlantiek. 's Avonds genieten wij het over heerlijk schouwspel van het gansch verlichte schip dat zich gedurig be weegt en welhaast uit onze oogen verdwijnt. Het weder wordt steeds warmer en welhaast zullen wij ons wollen kleed voor het katoenen moeten verwisselen. Den 15 Oogst nogmaals zonder H, Mis of H, Communie, doch wij vereenigen ons met de zusters die wij verlaten hebben en vereenigen ons op geestelijke wijze met Jesus. Om elf ure houdt ons schip stil in de haven van Casa Blanca, Het lag nog niet stil toen het reeds omringd werd door een aantal kleine booten gansch bevlagd en met groen be dekt, nauwelijks was de brug neer gelaten of het dek van ons schip was vol inboorlingen en na eenige oogen- blikken was het in eene ware markt hervormd arabische tapijten, zij de stoffen, koperen voorwerpen, enz. enz, Eenige Europeanen, die fransch spreken, vergezellen de in boorlingen en trachten de waar aan den man te brengen, 'Arme menschen en zeggen dat die dutsen voor hetzelfde doel ge schapen zijn als wij en zoo onge lukkig in den mahometaanschen godsdienst gedompeld zijn. Om 5 ure vertrekt ons schip, Pas sagiers vertellen dat het in gezegde stad zoo onrein is, eenigen hebben er een lief kerkje toegewijd aan den H, Eranciscus van Assisie, bin nen geweest, hetgeen toch bewijst dat de goede God er toch gekend is. Twee dagen later houden we stil te Ténériffe in de Canarische eilan den, een wonder van natuur-sehoon- heid, hooge steile bergen, en daar beneden een lief stadje, kleine bont geverfde huisjes met platte daken. De bevolking schijnt meer aan de Europeanen te gelijken. De zee is wonderschoon licht groen, blauw en doorweven met al lerhande soort visschen van alle kleur en grootte. Wat heeft God toch schoone zaken geschapen voor den menseh. Al overwegende en biddende, Gods wondere natuur bewonderen de en zijne goedheid roemende va ren wij op de zeebaren naar ons be stemming te Nkolo bij Thijsville hl den Beneden Congo om er ons geheel en gansch aan 't heil der zwarten te slachtofferen CHR. dat het front van het Belgisch leger op op onvergelijkelijke wijze aanschouwe lijk maakt, moet worden bezocht door al degenen, die den oorlog niet gezien hebben, Ten gevolge van den overvloed van fruit, zal dit jaar eene groote hoeveelheid pruimen, peren en appelen beschikbaar zijn voor het verwerken in de nijverheid en in het huishouden. Het vervaardigen van fruitwijn ligt voor de hand om den oogst te benuttigen Alhoewel deze wijn doorgaans bereid wordt met saprijke vruchten, na bijvoe ging van suiker in gisting gebracht, is het nochtans mogelijk zeer gezonde dran ken te vervaardigen met perensap. De tuinbouwconsnlenten van den Staat (Adressen te St. Amaudsberg, Mcehelen, Herent, Vilvoorde, Bergen Borgworm en Namen) zullen op aan vraag da?aangaande. kosteloos inlichtin gen geven. Deze vervaardiging moet geschieden onder toezicht van hei Ministerie van Fi nancien alvorens te beginnen is het dus noodig bet personeel van de Accijzen te verwittigen, DE LAATSTE TERMIJN Vannacht liep het aan Duitechland verleende uitstel k an betaling van de 100 millioen goudmark, zijnde de bedragen der op 15 Augustus en 15 'September ver- vaellen stortingen, ten einde. In Geallieerde kringen is men de mee- ning toegedaan, dat Duiitschland de ge- eisebte waarborgen wel kan verleenen. Men verwacht dan ook dat Duitschland op het laatste oogenblik nog zal toegeven. Gebeurt zulks echter niet dan zal de Bel gische regeeering spoedig de weigering \an Duitschland aan de Kommissie van Herstel, te Parijs, mededeelen. Deze laatste zal dan, op hare beurt, het ingo- breke blijven van Duitschland vaststel len, waarna de Geallieerde regeeringen de maatregelen zullen treffen welke zij noodig achten. Ook inzake de verschuldigde storting van 1. 500.000 goudmark aan den dienst der Kompensatieschulden komt Duitsch land zijn verplichtingen niet geheel na. Het biedt immers slechts 500.000 pond aan en beweert voor-loopig geen hoogere som te kunnen afdragen. De Geallieer den werden het tijdens de jongste konfe renlie, te Londen, erover eens dat, in een dergelijk geval, dwangmaatregelen zou den worden getroffen. EEN STAP VAN M. LANDSBERG M. Landsberg, Duitsch zaak gel astigde te Brussel, begaf zich gisterochtend bij M. Jaspar, minister van Buitenlandsche Zaken. Hij deelde den minister mede, dat. het antwoord van de Duitsche regee ring in zake de vervaldagen van 15 Au gustus en 15 September spoedig zal in komen, dat M. Havenstein, voorzitter van de Rijksbank zich op verzoek Van de Duitsche regeering naar Londen heeft begeven en deze reis van aard is .om het erwachtte antwoord te verhaasten. Het onderhoud duurde een kwartier. M. Jaspar heeft gisterochtend ook sir Grahame, den Britschen ambassadeur, en M. Jaunez, zaakgelastigde van F—7- •ijk ontvangen. INWERKINGSTELLING VAN HET AKKOORD BEMELMANS Het ministerie van Financien deelt mede Het akkoord Bemelmans, dat de nieuwe voorwaarden bepaalt In dewelke van Duitschland, op rekening van het Herstel, leveringen in natura kunnen worden bekomen, is 15 September in werking getreden. Het staat vast, dat vele industrieelen zoowel geteisterden als niet-geteisterden er zullen aan houden gebruik te maken van de voordeelen en faciliteiten, welke voortspruiten uit de toepassing van dit akkoord dat, anderzijds, de Belgische re- jeering in de gelegenheid stelt in het oezit te komen van een deel van zijn vordering op Duitschland. De tekst van dit akkoord, alsook een verklarend rond schrijven, zijn te verkrijgen bij de vol gende diensten 1) Ministerie van Financien. Dienst der vergoedingen, Spastraat-, 12 Brussel 2) Alle staatskommissariaten en grif fies van rechtbanken voor oorlogsschade Ten zetel van het Comité Ccn- ral Industriel 33, Hertogstraat; Brus sel 4) Federatie van Kooperatieven voor Oorlogsschade, Berlaimontstraat, Brus sel. De Belgische diensten van de Te rugvorderingen en Vergoedingen in Na tura Spasfcraat, 12, Brussel, houden zich geheel ter beschikking van cle Bel- •ische koopers welke, mondeling of .schriftelijk, alle nadere inlichtingen mochten wenschen over de uitvoering van het akkoord of er aan houden een raad in te winnen alvorens kontraktcn betreffende bijzondere gevallen, te slui ten. gisting, dus bederf is ingetreden. En om dat bacteriën door hooge temperatuur onschadelijk kunnen gemaakt worden, is men gftoe gekomen bij het inmaken van levensmiddelen van warmte gebruik HET STERELISEEREN VAN GROENTEN EN VRUCHTEN De tijd is nu weer gekomen, waarin ons huisvrouwen, .allerlei groenten en vruchten ten dienste gaan staan voor de inmaak, en hoewel wij mogen aannemen dat een deel onzer lezeressen op de hoog te zijn van deze behandeling, lijkt het ons toch niet overbodig, er hier nog eens op te wijzen, dat het bederf in de levens middelen zijn oorzaak vindt in de aan wezigheid van zekere soorten micro-orga nismen, die in de lucht zweven en zich met stof neerzetten op alles wat aan de lucht is .blootgesteld, dus ook op ons voedsel. Hebben zij op die wijze een gesclnk- ten bodem gevonden, dan vermeerderen erbazingwekkende snelheid. zij zich met v niet het gevolg, dat het voedsel voor mensclielijk gebruik ongeschikt wordt.0 door dat schommelvomnng rotting of ge inrichting dient bevorderd, te maken. Het steriliseeren is namelijk niets an ders dan liet dooden yan de aanwezige! bacteriën, voor gevolg door een lucht dichte afsluiting, waardoor het toetreden van nieuwe wordt voorkomen. Sinds de inmaakglazen met gummi- ringen en glasdeksels in den handel zijn gebracht is het steriliseeren in huis alge meen geworden. Hoewel ook steenen pot ten met bijbehoorende deksels aan het doel beantwoorden verkiezen de meeste huisvrouwen de glazen inmaakflessehen, die het mogelijk maken met een enkele oogopslag den inhoud vast te stellen, en die, keurig gerangschikt, in de provi siekast, een lust voor de oogen zijn. Als het mogelijk is, moeten flesschen glazen potten met gesteriliseerde le- rensmiddelen in een donkere kast wor den weggeborgen, omdat het licht ont kleurend inwerkt op plantenstoffen waardoor het deel van den inhoud, dat tegen het glas is gedrukt, minder frisch an uiterlijk wordt. Dit bezwaar hebben steenen inmaak- potten natuurlijk niet. Zeer belangrijk is de vorm van den inmaakpot. Het verdient in elk opzicht aanbeveling om flesschen, glazen of pot ten te nemen, die overal even wijd zijn. Immers zal in dergelijke bewaarplaat sen de inhoud niét beschadigen bij het inbrengen of het uithalen van de spijzen. Ook moet men het deksel niet plat op de fleseh sluiten, doch er-een eindje over heen of er binnen vallen de caoutchou- fceering ligt dan 6teviger, zoodat geen kans bestaat, dat kleine luchtopeningen ontstaan. Men moet er bij het koopen van in- maakpotten vooral aan denken, ringen te nemen van allerbeste kwaliteit, omdat goode caoutchouo-ringen, mits doelma tig behandeld, en, zooals het behoort, :örgvuldig bewaard, verscheidene keeren gébruikt kunnen worden. Sommige huisvrouwen meenen ten onrechte, "dat groenten en vruchten niet rijp behoeven te zijn, om te worden ge steriliseerd. Dit is te eenemale onjuist, omdat vooral vruchten het geurigst zijn als zij tot volle rijpheid zijn gekomen Natuurlijk zijn in dit opzicht, die vrou wen het beste af, die de beschikking heb ben over produkten uit _eigen tuin en boomgaard. Zij immers zijn niet afhan kelijk van handelaren die haar de voor inmaak en sterilisatie bestemde quan- turns thuis sturen en dan wel eens over rijp of nog niet tot volkomen wasdom uit zenden. -V De vergadering vestigt nogmaals dei aandacht van de regeeringen op het be*, stendig gevaar die de besmettelijke ten in Oost-Europa opleveren en doet een beroep op hun financieelen steun.- Op de begrooting van den Statenbond! zal een krediet van 125.000 pond ster ling worden uitgetrokken ten voordeel* an de Kommissie van Besmettelijk# Ziekten. 4 Op voorstel van den Chineeschen af ge-- vaardigde zal de kwestie van de hernieu wing van hei mandaat der niet bestendi ge leden van den Raad op de agenda wor-», den gebracht. L De zitting werd te 11 u. 10 opgeheven.- De besprekingen zullen Maandag, te 11 uur worden voortgezet. EEN ALGEMEENE VERGADERING Genève, 15 Sept. De leden van den Statenbond hielden heden een algemeene vergadering. M. Edwarte, voorzitter der Braziliaansche republiek, dank zeggend voor de wenschen van den Statenbond naar aanleiding van het eerste eeuwfeest an zijn onafhankelijkheid. De voorzitter deelde vervolgens mede een motie te hebben ontvangen van den Belgischen afgevaardigde de Brouekère, waarbij de aandacht van den Raad van den Statenbond op den ongelukkigen toestond van het door de Bolsjewisten be zette Georgie wordt gevestigd en van den zelfden Raad wordt verwacht dat hij de zen slaat zal bijstaan, zoo gauw een gun stige gelegenheid zich voordoet, om zijn onafhankelijkheid te hei-winnen. Op voorstel van den voorzitter werd deze motie naar de bevoegde kommissie verzonden. Na lezing van het verslag van M. Hy- mans, beschikte de vergadering afwij zend over een voorstel van de Lithau- sclie regeering, betreffende vermeende wederrechtelijke daden van de Poolsche regeering in de streek van Wilna. Het door do Lithausche afvaardiging voorgelegde betoog over de behandeling van do Lithauseho minderheden in de streek van Wilna, werd echter naar de politieke kommissie verwezen. Dit besluit bewijst dat de vergadering niet zinnens is hot debat over de kwestie van Wilna te heropenen, nadat de Sta tenbond de besprekingen daaromtrent in Januari sloot. De vergadering ging vervolgens over tot de bespreking van het verslag der Gezondheidskommissie. Met voldoening werd de uitbreiding vastgesteld van den Inlichtingendienst betreffende de be smettelijke ziekten ook bet initiatief Jot ruiling van ziekendieners werd toe gejuicht. De vergadering drukte daarop do mee ning uit dat de kommissie tot bestendi- 1 w.1-, 1 1 ev rlionf ihntrGT'Gf-lTVI NOG DE VERMISTE DOSSIERS S We hebben medegedeeld, dat het gee recht zich thans bezighoudt met een dos sier dat zou verdwenen zijn uit Phoenix-* Park na den moord. Men herinnert zich ook nog de vér-» trouwelijke mededeeling van M. Stein-» mann, eenige dagen voor den moord, na* melijk dat zekere personen hem tracht ten te doen verdwijnen. Vermoedelijk koesterde hij die vrees, omdat hij in bezit was van de verdwe nen dokumenten, waarvan men den in-* houd niet kent. Verschillende getuigen werden om trent deze zaak gehoord, o. m. M. Croep en Cloquet-en zooals reeds werd gemold» ook Mevr. Steinmann. De zaak is nu te weten welke waarde deze dokumenten hébben, en waaraaq hun verdwijning is toe te schrijven. DE BRANDRAMP TE SMYRNA MEER DAN 1000 PERSONEN IN DR VLAMMEN OMGEKOMEN De Chicago Tribune verneemt uit Athene Dc brand die Donderdag, om 4 uur, te Smyrna, in 't hartje van de Armeen, sclie wijk, bij het Amerikaanseh Tiistb tuut, ontstond, heeft ontzettende afino» tingen genomen. Meer dan duizend personen kwamen de vlammen om. De Europeeeche wijk en het Weste- lijk gedeelte der stad werden totaal ver. Meer dan 60.000 Armeniërs en Grie, ken zijn dakloos gesteld. Volgens een bericht uit Constantino- pol aan Londensche dagbladen, werd het Consulaat der Vereenigde Staten in ascR gelogd. De schade bedraagt 60 millioen dol. lar. Ook een draadloos telegram van de Italiaansche oorlogsschepen te Smyrna meldt, dat de brand der stad een enorme ramp is geworden. De Italiaansche regeering heeft onmid dellijk van uit Napels schepen met le vensmiddelen en geneesmiddelen naar de stad gezonden, en alle Italiaansche sche pen. die zich in de Middellandsehe Zee bevinden, hebben opdracht gekregen, naar Smyrna te stoomon, ten einde do Italiaansche kolonie aan boord te nemen. Volgens de Giorniale d'Italia heb ben de troepen van Emal pasja de stad in brand gestoken als eon wraakneming voor Afium Kara-IIissar. Door den Zui denwind is de brand ook naar het Noor delijk deel van de stad overgeslagen. Aan blusschen valt niet te denken. De sche pen in de haven moesten zich op eenigen afstand van de wal verwijderen om niet in gevaar to komen. De Hooge Commissaris voor Amerika, in Turkije, meldt dat veertien genatura liseerde Amerikanen te Smyrna verdwe- nen zijn. De bevelvoerder over de Amerikaan, sche destroyere-vloot meldt dat de brand, die Woensdag namiddag te Smyrna ont stond, mot de meeste hevigheid woedde, wanneer het snclberieht Donderdag na- middag verzonden werd. w Hij voegt er aan toe dat de Europee» sche cn Amerikaanscbe wijken in ascli. •herschapen zijn. De oorlogsschepen zijn overpropt mei vluchtelingen. Een Havas bericht bevestigt liet bo- eustaande. De Europeesche stad, niet hare schoone woningen, ruime stapel, huizen, handelsinstelli'ngen en prachtgo- bouwen is dc prooi der vlammen gewor. den. Het meerendeel der Fransehe ia. stellingen zijn vernield. De Frau3che schepen hebben mcc( dan 3000 vluchtelingen aan-boord geno» men, waarbij al de FranscRen cn Engel*; echo beschermelingen,

De Volksstem | 1922 | | pagina 1