Edele Zelfepofferine gruwelijk drama te Gent OpfieHiieriJssj te Brass®! Onvreemding dssr valsehe bons Ongelukkige Senator Csppleters overleden De bandietenstreek Ie This De jweslea diefstal Ie Swsveghem Laatste Belichten gsea* Telefsoga Jsnge rilddeugen Priesterlijke Besteemingen STADSNIEUWS Diocesane Bedevaart naar 0. L. Vronw van Lonrdes 't Wit Stoopke BE VERDERE A CHTER VOTGING PER A1'TREKKENDE GRIEKEN Constantinopèl15 Sept. - De'Kcma- listische strijdmachten van het Noorden zetten de achtervolging van het derde .Grioksch leger voort, dat zich langs Mi- chalitch naar Penderma begeeft, waai de kruisers Averoff en Kilkis zijne inscheping op transportschepen bescher men. De nationalistische troepen uit Moda- ma en Bali-Kesser zijn in den omtrek -van Landerma en Erdeck gekomen. De bezetting dezer laatste gemeente zal niet lang uitblijven. HET VRAAGSTUK DER ZEE-ENGTEN Parijs, 15 Sept. Frankrijk hield zich onledig met de Engelsche nota over de zee-engten. De Fransche regeering oordeelt dat het onzijdig gebied moet be houden worden. Generaal Relli, hooge commissaris te Constantinopel kreeg bevel zich met zijn Britscho en Italiaansche collegas te ver staan. Hij moet aan de regeering van Angora berichten dat de geallieerden re ken cp op het eerbiedigen dier strook. Dit neemt evenwel niets weg van de mogelijke later te treffen maatregelen. DE ENGELSCHE MINISTERRAAD Londen, 15 Sept. De eabinetsraad heeft heden vergaderd. De Britsche re geering is het totaal eens met Frankrijk en Italië betreffende het behouden der onzijdigheid der zee-engten in afwach ting dat een definitief reglement door de vredesconferentie vastgesteld worde. De geallieerde mogendheden zijn be reid versterkingen naar de onzijdige zonen te zenden indien de Turken deze bedreigden aan te vallen. Ook hebben de bevelhebbers der ver schillende vloten de noodige onderrich tingen ontvangen om de Turken te belet ten de zeeengten door te trekken en Eu ropa binnen te rukken. Vrijdagmorgen te 10 1/2 uur, keerde de meid van M. André-Edward De Clercq, wonende Lousberglaan, 24 de markt thuis. Zij schrikte niet weinig toen zij te midden van de huisgang het bebloede lijk van M. De Clercq uitgestrekt te gronde zag liggen. Naast hem zieltoogde «en vrouw. Do revolver waarmede de aanslag was gepleegd, lag ter plaats. De meid baalde onmiddellijk een dok ter, die slechts de dood van de man kon vaststellen. Uit het onderzoek bleek weldra dat het drama als volgt was gebeurd. Sedert geruimen tijd reeds had M. De Clercq betrekkingen met de 20-jarige Sa- rah Duchateau, wonende Korte Meiré, 11. Als 'gevolg op een woordenwisseling had de man onlangs het voornemen te kennen gegeven het meisje te verlaten. Donderdagavond kwamen beiden weer samen en De Clercq brak toen be paald alle betrekkingen af. Vrijdagmorgen dan, was de meid van De Clercq naar de markt gegaan. De man scheerde zich, toen eensklaps werd geheld. De Clercq ging in hemdsmou wen en met bezeepten baard openen. De bezoekster was niemand anders dan Sa rah Duchateau, die een kleine browning had te voorschijn gehaald en vlakbij twee schoten loste in het hoofd van haar gewezen minnaar, die dood neerstortte. Toen keerde het meisje het wapen naar zichzelf en joeg zich eveneens twee ko gels in het hoofd. Zij viel doodelijk ge wond te gronde. Zoo vond de meid de beide slachtoffers. Te 1 uur namiddag verscheen het parket ter plaatse, samengesteld uit de hh. Ver wilghen, onderzoeksrechter De Sloover, substituut en Van Loo griffier. Op last van het parket is het lijk van M. Do Clercq naar het doodenhuis over gebracht. Het meisje, dat in hopenloo- zen toestand verkeert, wordt in het zie kenhuis verpleegd. DE DADER NAAR DEN VREEMDE GEVLUCHT Hot parket van Brussel en de Schaar- ckeksche politie hebben een streng on derzoek ingesteld haar een belangrijke oplichtingszaak, waarin betrokken is de 35-jarige bouwmeester René B..., vrij gezel, wonende in den laatsten tijd te Schaarbeek. B..., had een maatschappij voor het bouwen van huizen op krediet opgericht. •Zijn kantoor was gevestigd in een huis der Verversstraat te Brussel. De perso nen, die wenschen op krediet een huis te bouwen, moesten 1/5 van het kapitaal storten, waarna zij in het bezit werden gesteld van een zoogenaamd lastkohier en de plattegronden. Sedert Januari jl. bestuurde B... alleen de maatschappij de andere beheerders hadden zich na Nieuwjaar teruggetrok ken. Zijn bedienden werden sedert drie maand niet meer betaald. De aannemers, belast met het bouwen der huizen ontvin gen insgelijks geen centiem en dienden, na lang wachten, een klacht bij de po litie in. In één enkel kommissariaat, be draagt het totaal der ontvreemde som men 300.000 frank. Het bedrag der ge stolen gelden zou het half milloen over treffen. De magistraten deden een huiszoeking in het kantoor van den bouwkundige, die sedert acht dagen spoorloos is ver dwenen. Men vermoedt, dat hij naar den vreemde is gevlucht. De handelsboeken en briefwisseling werden in beslag ge nomen. Het onderzoek -wordt ijverig voortgezet. t M. G...., handelaar te St. Joost-ten- Noodo, had een zekeren Rus, Georges Prudorsky, 23 jaar oud, in dienst. Sedert eenigen tijd had de winkelier vastgesteld dat er waren in het maga zijn verdwenen, zonder maar eens den Rus te verdenken, in wien hij volle ver trouwen stelde. Woensdag nu ontving de handelaar een schrijven waarin de Rus zich veront schuldigde naar zijn bureel niet te kun nen komen. De winkelier werd achter dochtig en ging op inlichtingen uit. In een groot magazijn der Nieuwstraat, evenals in verscheidene andere handels huizen, vernam hij dat zijn Russische bediende, bij middel van valsehe bons op naam van zijn patroon, zich voor ver scheidene duizenden frank waren had aangeschaft, die hij natuurlijk nadien verkocht. De schuldige is voortvluchtig. v/V-v Donderdagmorgend was een inwoner van Ninove, een bankbediende, met een ladder op zijn hofboomen geklommen om er het fruit te plukken. Op zeker oogenblik brak een tak, waarop de man had post gevat. De ongelukkige plofte ten gronde en werd in een deerniswek- kenden toestand opgenomen. Een bijge roepen geneesheer stelde vast dat het slachtoffer de ledematen was gebroken, Na eerste verzorging, werd de ongeluk kige man, die huisvader is, naar een Brusselsche kliniek overgebracht. Zij toestand boezemt onrust in. X 56® Vervolg. Pandolle bracht de meisjes naar de her berg terug, en daar hij nog een paar perso nen moest bezoeken, ging hij alleen weder nit. Het tooneel met de wilde vrouw had Ben levendigen indruk op hem gemaakt het was hem alsof hij den fonkelenden blik van het zonderlinge wezen nog op zich gevestigd Mg. Eve wel kwam niet in het minst de ge dachte bij hem op, dat die ongelukkige Jean- nctte Dupont, het gevloekte meisje, kon tijn. Indien iemand het hem had gezegd, zou hij het zeker niet geloofd hebben. Hoe zou hij ook hebben kunnen vercnJerstellon dat Jeannelte in een zoo ellendigen, betreurens- waardigen toestand zou'zijn geraakt Toen de direktcur van den schrik beko men naar de wilde koningin zocht, en zijn geheele troep in opschudding bracht, had zij roods de stad verlaten. De herberg, waar Pandolle Blanche had gelaten, was vau lieverlede stampvol gewor den. In fle greote, voor 't publiek bestemde kamers zaten de kermisgasten half d o ilcen te zingen, te schreeuwen en te zwetsen. Het was een afshnwelijk rumoer. Ik moet u een oogenblik alleen laten, EEN ONVERWACHT STERFGEVAL Gistermiddag is M. Coppieters, senator, schielijk overleden in zijn woning te Gent. Reeds voor den oorlog bekleedde hij een plaats in de rij der socialistische voormannen. Na den oorlog trad hij vooral op den voorgrond als technisch raadgever bij het ministerie van Openba re Werken, toen M. Anseele Ie leiding van dit departement overnam en belang rijke werken voor het herstel diende*n uitgevoerd. M. Emiel Coppieters, Gentsch schepen van Geldwezen en Regieen, hoogkom- missaris voor do Verwoeste Gewreten van de kust, was 's morgens nog drie unr op het stadhuis te Gent geweest en het was bij zijn terugkeer thuis, dat hij tij dens hot middagmaal, ineenzeeg. De overledene was 71 jaar oud. Het is het vijfde Gentsche gemeente raadslid dat tijdens dezen zittijd over leed. zei da kastelein tot Blanche. Moeder en de meiden kunnen het niet af, ik moet een hai dje helpen. Doch, daar gij onder dit volkje niet op uw gemak zult gevoelen, zal ik u naar een andere kamer brengen. Zij opende eene deur en liet Blanche een kinine kamer binnen gaan, waarin sleohls één persoon was, die man, met de ellebogen op tafel liggend, en liet hoofd op de handen steunend, schéén in diep gepeins verzonken. Op het geluid dat de deur maakte, hief hij even het hoofd op en groette de twee nuis- jes, welke dien groei vriendelijk beant woordde. De kateleinsdochter opende een kast nam er een boek uit. Ziedaar, ztiJe zij, het aan Blanohe gevende, nu kuntge lezen, dan zal de lijd u minder lang vallen. O, ik zal mij niet vervelen, want Pan. dolle zal spoedig terugko men, antwoordde Blanche. Do kasteleinsdochter verwijderde zich, Blanche ging aan 't venster zitten en sloeg het boek open. De oude man, die mot haar in de kamer was, was weer in gepeins verzonken. Eens klaps stond li ij driftig op, haalde een sleutel uit zijn zak en opende een groote kist, die naast twee kleinere kisten bij hem op den grond slond. Hij nam er twee poppen uit, TWEE AANHOUDINGEN In den loop van de maand April dron gen drie booswichten binnen bij land bouwer Moeyaert to Thielt en dreigden de drie leden van het gezin de voeten te verbranden, om zich ten slotte meester te maken van meer dan 10.000 frank, talrijke juweelen en andere voorwerpen van waarde. Men wanhoopte ooit nog het spoor der misdadigers terug te vinden, toen men op de plaats der misdaad een Luiksch dagblad vond. WeldraTbleek uit het on derzoek, dat de drie kerels, te Seraing arbeidden en opzettelijk naar Thielt wa ren gekomen om een slag te slaan. Het hoofd van de bende was zekere C... wo nende nabij Thielt, een gevaarlijk boos doener, tijdens den oorlog ter dood ver oordeeld door de Duitschers wegens moordpoging. Na zijn veroordeelin^ wist hij echter uit de handen van de gendarmen te glippen en te vluchten1. De agenten van de speurbrigade, MM, Lagroe en Impuns, belast met het on derzoek over de laatste bandietenstreek konden ten slotte het spoor van C. vol gen en hielden hem aan in het bezette gebied te Doormagen. C. werd te Dusseldorf opgesloten in af wachting van zijn uitlevering. Hij heeft volledige bekentenissen afgelegd. Ongeveer te gelijker tijd als C.., werd te Aarschot een der handlangers aange houden, namelijk zekere V..., wonende te Rillaar. Hij werd te Brugge op: ten. Ook de derde boosdoener blijkt niet lang op vrije voeten meer te zullen loo pen. TIET ONDERZOEK Donderdag is bet parket van ICortrijk, vergezeld van den adjunkt-polieiekom- missaris M. Deltour en de poHcieopziener ,M. Arthur Blondeel, beiden van Kor- trijk, alhier afgestapt om het onderzoek voort to zetten over den belangrijke ju weelendiefstal, alhier gepleegd ten na- deele van M. André Vandeghinste, Oote ghemstraat. De schelmen zouden voor meer dan 40.000 fr. juweelen buit gemaakt heb ben volgens het thans opgegeven bilan van den juwelier. De dioven zijn met eene groote stout- ■moedigheid te werk gegaan. In de keu ken namen zij uit de lade der tafel het groot- broodmes en droegen dit mede in iden winkel. Men vond het daar op den toog terug. Ongetwijfeld waren zij van zin er in geval van verrassing gebruik van te maken. Na don winkel geplunderd te hebben kwamen zij terug in de keuken, braken eene kas open, stolen er al de eieren en aten de aldaar liggende koekjes op. Op den -koer vond men verscheidene voetindrukken, waaruit men opmaakt dat de dieven met versehilligen waren. Ook moeten zij reiszakken mede gehad hebben om hunnen buit weg te bergen. Het onderzoek wordt met grooteiT ie- ver voortgezet. die hij met de vreugde van een kind ea fon kelende oogen beschouwde. De handen on eer de kleeren stekend liet hij de poppen elkander dr-fiig groeten. Goeden morgend, Janklaassen, Goeden morgend, Zevenzot sprak hij mei teeder- beid. Komaan, meet ge uw papa niet bedan ken, dat hij u uit uw donker verblijf heeft verlost. De poppen maaklen drie bevallige bui. gingen. Ziezoo, nu moet ge oen praatje ma ken, om papa Arlekin een beetje op te vroo- lijken. Janklaassen wierp het hoofd achterover en riep op sissendeo loon Piii, Psiij, bnr. hrrr, brrr Door dit wonderlijk geluid verrast, hief Blanche hel hoofd op en keek nieuwsgierig en aandachtig toe. Nu klonk de lieflijke en spottende stem van Zevenzol. Wel, vriend Janklaassen, zeido hij, gij schijnt van nacht koude hebben gevat, dal komt zeker van uw kapotte jas. En Zevenzot schaterde van 't lachen. Het hoofd schuddend, liet Janklaassen weea zijn gewoon brrr, brrr, brrr, brrr hoo- ren. Kunl ge mij ook zeggen waar wrj zijn? - DE-BRANDRAMP TE SMYRNA. Londen, 16 Sept. De Engelsche kon. sul te Smyrna telegrafeerde naar Londen, dat al.de vreemde consulaire bureelen! te Smyrna, uitgezonderd deze van Belgie, Noorwegen en Denemarken, door heb vuur verwoest werden. HEVIGE BRAND TE DARMSTADT. Parijs, 16 Sept. Le Journal verneemt uit Mayeilce, dat een lievige brand eene groote fabriek van scheikun dige prod uk ten te Darmstadt, in asch legde. De schade 'bedraagt meer dan hon derd miljoen. Verscheidene pompiers werden bij de bluschwerken verbrand eni gekwetst. Een hunner is aan de gevolgen bezweken. SPOORWEGWERKLIEDEN IN STAKING TE KEULEN. Berlijn, 16 Sept. Gedeeltelijke werkstakingen zijn ui geborsten in verscheidene statiën van' Keulen. De onderhandelingen leidden tot geen uitslag en het is te vreezen dab de beweging ich zal uitbreiden in in Westfalen. EENE LOGENSTRAFFING. Sofia, 16 Sept. Het Bulgaarsdh Nieuws agentschap logenstraft officieel het bericht volgens welk de Bulgaren troepen) zouden samentrekken aan de grens van Thracie. Er kunnen dus ook geene bot-? gingen plaats gehad hebben tusschen Bulgaarsche en Grieksche troepen. STAKING DER ZEELIEDEN TE MARSEILLE. Marseille, 16 Sept. De staking der zeelieden is efföktief van heden morgend 8 ure. Alsdan hebben de bemanningen hunne schepen verlaten. Aan boord bleven enkel de manschap pen noodig voor den veiligheidsdienst der schepen. EEN ONVRIENDELIJKE DAAD Berlijn, 16 September. De Duitsche zaakgelastigde te WTarschow, heeft aan den Pool6chen minister van Bui ten landsdhe zaken eene nota overhandigd, waarin het Duitsch gouvernement ver klaart, dat het zenden door Polen van eene klacht aan den raad van den Vol* kerenbond, door Duitschland als eene o/nvriendelijke daad aanzien wordt. Men bestatigde Donderdag in de star tie van Koekelberg, dat de wieltjes voor overzetting der seinen langs het spoor, vanaf de Simonisplaats tot aan den Jet- teschen steenweg, weggenomen waren. Vijftien dier wieltjes waren gestolen door jongens van Sint Jans-Molenbeek en Koekelberg, om ze aan plankjes te hechten en er roLsleden van te maken. Onmiddellijk nam het statieperso- neel de noodige schikkingen om de on gevallen te vermijden. Spoorwerklieden werden langsheen de lijn geplaatst met roode vlagjes, ten einde gebruikelijke seinen te geven, in afwachting dat het mekaniek seinstelsel terug in voege ge bracht was. Intusschen ging de policietoezichter, M. Smets op zoek naar de dieven. Hij had er welhaast een te grijpen, zekeren Emiel V..., 14 jaar, die bekentenissen deed en zijn medeplichtigen verklikte. Allen werden aangehouden en naar het kommissariaat geleid, waar M. Deman hen ondervroeg. Eenige'knapen die reeds andere zwarigheden op den kerfstok had den, werden ter beschikking van den kin derrechter gesteld. BÏSDÖM VAN GENT Zijne Hoogwaardigheid de Bisschop heeft benoemd Onderpastoor te Loo- christy, den E. H. Van de Maele, leeraar te Ninove te Beveren-Waas, den E. H. Boenne id. te Swijnaarde te Gysegem, den E. H. De Koninck, surveillant te Deinze Professor te Deinze, den E. H. Van der Straeten, priester in het seminarie te Ninove, den E. H. Ketels, id. en Van den Bossche, diaken in het Seminarie te onse, den E. H. Van Buynder, kandi daat in klassieke pliilologie. Surveillant te Deinze, den E. II. Saus peur, priester in het Seminarie. ZONDAGRUST. Zendag 17 Sept. zal alleen open blijven, van 's middags tot mid dernacht de dienstdoende apotheek van M. De Valckeneer, Esplanade. Onze Bedevaarders zijn ie Lomdes aangekomen. Wij ontvingen Zaterdag morgend een telegram meldend BEDEVAART ZEER GOED AAN GEKOMEN. UITMUNTENDE REIS BEDEVAARDERS EN ZIEKEN TE VREDEN EN GELUKKIG. REGEN ACHTIG WEDER. {get.) CERCELET. In een volgend nummer hopen wij: nadere bijzonderheden over de reis en de eerste verblijf dagen te Lourdes te kunnen mededeelen. Het JAARGETIJDE voer do zielsrust van Mijnheer Felix Van Styvendael én Mevrouw Catharina Coessens zal plaats hebben in de kerk van St. Marlinus, Zaterdag 23 September 1922om 10 uren. Familieleden, vrienden en kennissen wor- den er toe uitgenoodigd. vroeg Zevenzot. Het baat mij niet ot ik mijn oogen openspalk, ik zie niets dat op mijn geliefde boomen van de Champa Elysées ge- 1 ijk. Gij zijt waar ge wezen moet, antwoordde Janklaassen met een air van gewicht. Wees niet nieuwsgierig en gedraag u zooals het past. Paibleu, gij hebt gemakkelijk te pra ten, voor uw, oude landlooper, is het onver schillig waar ge zijt, ge zijt overal 't huis met uw bochel. Maar ik, ik ben een echte Parijssche straatjongen en nergens beier op mijn gemak dan in mijn mooi theather in Carré Marigny. Vriend Zevenzet, ge zqt een ezelskop. Ei, vindt ge dat riep Zevenzot woe dend. Pak aan, daar heb ge wal, om u te leeren voortaan beter op uwe woorden te letten, en hij gaf Janklarsaen een flinken vuistslag op zijn bochel. Zoo zoo, zei deze, het schijnt dat gij niet veel ontzag voor mij hebtmen kan 'wel zien dat ik mijn rechter niet doe geldeD. Maar wacht even, vriendje Hij keek rond alsof hij iets zocht, viel toen Zevenzot te lijf, en gaf hem met beide armen een duohtig pak slagen. Nu kon Blanche zich niet langer bedwin gen en schaterde het uit van 't lachen. DE SU1KERIJPEEËN Drapeau» zijn niet de duurste maar wel de beste. 9367 VOETBAL. Heden Zondag om 3 uur op het plein van Eendracht, eerste macht voor het kampioenschap van Vlaanderen tusschen Eendracht I en Sp. V. Sparta van Gent. Het elftal van Eendracht zal voor de zen match eenige veranderingen ©nder- gaan. Mol inet, kal vervangen worden als back door Phillips en Van der Poor-- ten door Gits. Onze Wit en Zarte zullen hard-; knekkig strijden om hunne duchtige te genstrevers te kloppen, en eene nieuw© overwinning te boeken. Algemeene ingang 1.10 fr. taks inbe grepen Jacques Naefs, Antwerpen 29.375-i MARKTPRIJZEN VAN AALST Boter de kilo 00,00 a 13,00 Eieren het stuk 0,50 a 0,5S 180 Viggens, 't koppel 470 a 579 Kiekens het koppel 14,00 tot 16,00 Konijnen de kilogr. 0,00 a 5,00 Ossenvleesch met beenderen de k.6,60 a 7,00 idem zonder beenen 7,00 a 8,00 Varkensvleesch 8,50 a 9,00 HOPMARKTn. 2 balen prima, 240 tot 250 frank 3 balen gewone hop 235 lot 250 frank,de 50 kgr. Daardoor eensklaps tot de werkelijkheid teruggeroepen, kreeg de man met de mario netten een hevige kleur en sloeg de o©gen neer als een kind, dat op iets verkeerds be~ trapt wordt. Och, neem me niet kwalijk, mejnL frouw, sprak hij verlegen ik dacht er niet! aan dat gij hier waart, en gaf mij aan mijn©- dwaasheid over. O. ik heb met het grootste genoegen naar u geluisterd en uwe poppen zien wer- keD, antwoordde Blanche. Ik moet u inte gendeel voor verschooning vrageD, dat ik u? gestoord heb. Maar ik kon mij waarlijk niet inhouden van 't lachen. Het was zoo grappig k Ik ben een oude dwaas, vindt ge 't niettj hernam Pias ik vermaak mij met mijn pop-< pen als een klein meisje. Maar wat zal ik ai zeggen, als men oud wordt, wordt men we der kind, en dan 'k houd veel van mijn pop-- pen, ik kan er niet buiten, i-k moet ze zien en' ze laten spreken, we zijn oude vrienden ik leef ook een beetje voor mijn poppen, eiri sinds jaren hebben ze mij doen leven, en doen dit nog. Waaneer ik treurig ben, beschouw ik ze, en dat beurt me weor op. (Vervolgt.)

De Volksstem | 1922 | | pagina 2