19 Dinsdag; Sept 1922 LOURDES EN HET V&MAAN De slag van den Yzer i.- Carton de Wiart in Znid-Afrika De wedstrijd m het Landju weel te Brussel ministerie van SpP.LT en Z. Het Bssq-water in Vlaanderen iiHifSsrle Lasidsverdlsdlging Met geheifsi va» PhoettixPaK* Msshiand's verplichtingen Be ramp wan de itamiêa Be sMJd in Klein-Azis 'i Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Tel. 11-4 XXVlft* JAARGANG NUMMER 192 DA-GBLiAD - 3 CENTIEMEN - WEKELIJKS 0.50 Uitgever: J. Van Nufff,l-Df. GendT Publiciteit buiten het Arr. AAL>ST Agentschap ITavas, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel. Place de la Bourse, 8, Parijs, Breams Buildings, 6, Londres E. C. 4. H. Teola Zon op 5,34 onder 5,56 Nieuwe Maan den 20 oOo In 1902 deed Z. H. Paus Leo XIII in de hovingen van het Vati- kaan eene grot van Lourdes oprich ten. Deze was de trouwe nabootsing van de Massabieilla rots. Leo XIlI was een uitgelezen dienaar van de Onbevlekte Maagd, zoowel als zijn voorganger Pius IX, die het ge loofspunt der Onbevlekte pntvan- genis van Maria uitriep. f?ius X beminde bovenmate de sliehting van zijn voorganger op Petrus' troon. Benedictus XV ging geern in be devaart naar de Lourdesgrot van 't Vatikaan gelijk hij bet jaar voor zijn Pausdom en als aartsbisschop van Bologne en voorzitter der na tionale bedevaart van Italië naar Luordes kwam, Pius XI onze huidige Paus blijft ook niet ten achtere om bet Vati- kaansch heiligdom te bezoeken ge lijk bij eens bezocht het Fransche Lourdes en dat wel aan het hoofd der nationale Italiaansche bedevaart in 1921 op 't einde van Augustus en als voorzitter dex'zelfde en aarts bisschop van Milanen. De Pauzen hebben altijd Lour des' bedevaart voorstaan en aange wakkerd en heden nog zooveel dan ooit werkt het Kerkopperlioofd mee om de Lourdesdevotie te versprei den te versterken en de wereld rond in te planten. Kort geleden moedigde Z, H. Pius XV de nationale Italiaansche bedevaart die naar Lourdes vertrok onder het voorzitterschap van Kar dinaal 'Laurensi, van de aartsbis schoppen aan, met woorden, met blijde tranen, met begeerte om mee te bedevaren ten minste in den geest en om het heiligdom van Lourdes met vurigheid en godsvrucht te be zoeken. Lourdes is immers de plaats waar de vurigste en talrijkste ge meenzame gebeden geschieden. Reeds voor de verschijningen van 1858 betaalden de magistraten van Lourdes zekere priesters om in het bijzonder voor de stad te bidden, Misschien hield er de II. Maagd rekening van om aldaar de volkeren tot zich en tot het gebed te roepen. Zij vroeg en noodigde immers uit de processien in 't bijzonder, zij be val de priesters eene kerk te bou wen, ommegangen in te richten en bet H. Sacrament rond te dragen. Daarom ook aan den voet der Lour desgrot in de hovingen van liet Va tikaan, vergaderden de drie laatste Pauzen liefst hun volk en nog wel meest dezen die werken als leiders aan de inrichting der maatschappij. Op het feest van O. L, Vrouwge boorte in 19.21 deed Benedictus XV aan de voeten der Onbevlekte Maagd voor de grot in 't Vatikaan 30.000 afgeveerdigden van de Ka tholieke Italiaansche jeugd samen stroomen. Deze vereeniging vierde haar vijftig-jarig bestaan en telde als dan 30.000 leden. De Opperherder had ter dier gelegenheid zijn pauze lijken troon nevens de grot doen op zetten en verscheen er in grootsche plechtigheid met de drievoudig edele, zwitsersdie en palatijnsehe wacht en door ganseh zijn hof-, zij ne kapel- en zijne huisprelaten en dienaars omringd. Daarbij was hij vergezeld en bijgestaan door het college der Kardinalen der patriar ken en der bisschoppen, Benedictus XV hield een gevoel de redevoering, loofde en roemde dat jeugdig en krachtig volk dat de katholieke toekomst van Italië zou verzekeren, stelde liet onder de be scherming der Pyreneese!)e Mado- aa. Het sneeuwwitte beeld dezer lie ve Vrouw schitterde omringd van [luizende vlammende, en laaiende sterren nevens Hem in de Grot door Leo XIII eens aangelegd en ge bouwd naar de trouwe opgevens van een kunstenaar die hier te Rome en ter plaatse de rotse van Maria te Lourdes zoo gelijkend namaakte. Nu zijn onze Diocesane Bedevaar ders daar en hoe zouden zij ook niet genegen zijn tot de Lourdesmaagd en naar liet voorbeeld onzer Opper herders O, L, Vrouw van Lourdes beminnen, vereeren, smeeken en danken. die de trots van ons leger was, moet door eiken Belg gekend zijn 't is in liet Pa- 'norama van de Maurice Lemonnierlaan, aan hetwelk liet Museum van heji leger prachtige oorlogstropheeen heeft ge leend, dat men in zijn vollen omvang kan aanschouwen. Onze confrater, M. Pierre Dayc, die in opdracht van Le Soir de Congo-Ko- lonie bereisde, ontmoette M Carton de Wiart in Zuid-Afrika en was met hem, te Pretoria de gast van den Eersten mi nister, generaal Smuts. Hij stuurt de volgende inlichtingen over de reis van onzen gewezen Premier: M. Carton de Wiart was vergezeld van zijnen zoon Xavier en van luitenant Laude en was te Kaapstad aangekomen op 12 Augustus na de eilanden Ascen sion en St. Helena bezocht te hebben. Te Kaapstad, waar er eene kleine Bel gische Kolonie is, gaf het gemeentebe stuur ten stadhuize een dansfeest te zij ner eere. Vervolgens ging hij naar Johannes burg, waar hij de goud- en diamantmij nen bezocht en zich bijzonder interes seerde in de organisatie van den arbeid der naturellen en van de maatschappelij ke werken Te Johannesburg en te Pretoria legde hij bezoeken af in de instellingen van wetenschappelijk onderwijs en was hij de gast van generaal Smuts. Op 22 Augustus hernam M. Carton de Wiart, die door zijne rusteloosheid zeer de aandacht trekt en die iedereen lieel Yankee vindt, terug bezit van zijn bijzonder spoorwegrijtuig dat hem, door Rhodesia heen naar Katanga zal bren gen. Onderweg zou hij de watervallen van den Zambesi en het graf van Cecil Rhodes bezoeken Op Zondag 27 Augustus zou bij te Elisabethville aankomen, waar 'hij de gast is va-n den onder-algemeen gouver neur, M. Rutten on waar hij denkelijk den Portu'geevsolion ihoogen commissa ris, generaal Norion do Mattos zou ont moeten. Op September zou hij iitschepon te Boekama op eene stoomboot van de Loealaba, me hem tot Stanleyville zal brengen Van Stanleyville gaat de weg over Kinhassa, Matadi en Boma, waar hij rond 15 October zal aankomen en zich inschepen op de boot die hem tegen be- igin November zal terugbrengen. Aan Pierre Daye deelde de achtbare gewezen Eerste Minister zijne indruk ken mee over de ontwikkeling van Zuid- Afrika, die hij vooral toeschrijft aan het mijnwezen, den landbouw en den veekweek. En hij is van gveoelen dat de ze drie elementen v,an voorspoed van Zuid-Afrika ook aanwezig zijn in Kan tanga. De Belgen kunnen ruimschoots pro fijt trékken uit de ondervinding der An- glo-Bocron in Zuid-Afrika. DE ACTIVISTISCHE PERS IN ZUID-AFRIKA Over het taalvraagstuk in Zuid-Afri ka zegde M. Carton de Wiart Ik werd getroffen door de gelijk aardigheid van hei taalvraagstuk van Zuid-Afrika met het onze. In boide .stre ken zijn er twee talen eene -groote in ternationale taal, 'het Engelscli hier, het Fransch bij ons, en dan de volkstaal het Nederlandsch, die men overal buiten de steden hoort spreken. Ik hen daarbijpijnlijk verrast ge worden te zien ,hoe de afschuwelijke ac tivistische gazetjes, die nog in Holland verschijnen, hier verspreid zijn en hoe weinig wij hunne noodlottige en 'leugen aehtige propaganda bestrijden Do Vlamingen uit Belgie moesten deze hatelijke manceuver dwaitfhoomen en wij zouden aan Zuid-Afrikaanders, die buitengewoon slecht ingelicht wor den, den waren toestand moeten doen kennen, DE UITSLAGEN Gister heeft de jury in het lokaal van «De Noordstar in het Groot Gulde-n Kasteel, de uitslagen bekend gemaakt van den Groolen T ooneel weds tri j d^ uit geschreven ter gelegenheid van het 50-ja- rig bestaan der vereeniging en van hét herinrichten van het- roemrijk Land juweel door Z. M. Koning Albert. DRAMA. TOONEELSPEL lste Prijs met groote onderscheiding, met eenparige stemmen aan Voor Taal en Vrijheid Aalst, met Paus van Hangendonck 2de Prijs, met 8 stemmen tegen 3 aan Volharding Tienen, met Dolle Hans 3de Prijs, met 6 stemmen tégen 5, aan Hoop en Liefde Antwerpen, met Spoken 4de Prijs, met 7 tegen 4 stemmen, aan De Ongeleerden »2 Lier, met Son- na BLIJSPEL" lste Prijs, met 9 tegen 2 stemmen, aan Volharding Tienen, met Onder Ons 2de Prijs, met S tegen 3 stemmen, aan De Vlaamsche Zonen Kortrijk met Leentje uit 't Hemelrijk 3de Prijs, met eenparige stemmen, aan Voor Taal en Vrijheid Aalst, met Zij mag niet trouwen 4de Prijs, met 10 tegen 1 stem, aan Vooruit voor Kunst Leuven, met Plet Kamerschut LAN D JUWEEL Met eenparige stemmen wordt het Landjuweel toegekend aan Voor Taal en Vrijheid Aalst. BIJZONDERE PRIJZEN Beste uitspraak met eenparige stem men aan Volharding van Tienen. Tooneelschikking met eenparige stemmen aan Voor Taal en Vrijheid Aalst. Tooneelleiding aan den h. W Jans- sens, van Voor Taal en Vrijheid Aalst. Beste speler in 'beide vakken met een parige stemmen aan den h. Rob. Klaes, van Voor Taal en Vrijheid Aalst. Beste speler drama met eenparige stemmen aan den li. F. Van den Bran den, in de rol van Jan Dullaert in Paus van Hagen don ck van «Voor Taal en Vrijheid Aalst. Beste speler blijspel met 10 tegen 1 „tem. aan den li. Karei Lavcrge, in de rol van Tuurke, in Leentje in 't He melrijk Beste speelster in beide vakken met eenparige stemmen en groote onderschei ding, aan mvr. Dilis-Beersmans, van Hoop en liefde Antwerpen. Beste speelster, drama met 7' tegen 4 stemmen, aan mej. R. Hormans, van Oud-Leerlingenbond Lier in de rol van Helena, in Ringeloo Beste speelster, blijspel niet toege kend. NIEUW TELEFOONKANTOOR Van en met 19 September zal een te lefoon-middenkantoor in de spoorwegsta tie Maldogem werken. Diensttijd Op de werkdagen van 7 tot 19 u. Op de Zondagen én daarmede gelijkgestelde feestdagen van 9 tot 12 u. en van 14 tot 17 u. GEEN BARSTEN M. Latour, voorzitter van den inler- communalen waterdienst te Brussel, on dervraagd over de geruchten van bar sten in d.e buizen heette deze fel over dreven. Zelfs is or geen enkele buis ge sprongen, doch alleen zijpelt het water door aan sommige sluitstukken. De uit te voeren herstellingen zijn van geen be lang en zullen slechts weinig tijd ver gen. Deze werken waren trouwens voorzien door den technischen dienst daar elke kanalisatie met hooge drukking daarme de moet afrekenen. Voor. Vlaanderen is in dit geval de drukking 12 atmosfeer en daar de lengte van de leiding 135 km. bedraagt, zou het onnatuurlijk zijn, in dien zich geen kleine onregelmatigheden voordeden. Over enkele dagen zal het water van de Ilouyoux ter beschikking van Vlaanderen staan. Verder komt eerlang de Intercommu nale van Vlaandoren tot stand, die met- de Bruaselsehe zustervereniging in inni ge samenwerking zal blijven, om drink water aan de bevolking te verstrekken. BIJ HET BEZETTINGSLEGER De Minister van Landsverdediging heeft besloten, tussehen 1 October en April 1923 over te gaan tot geleidelijke terugroepingen welke toepasselijk zijn op de nog aan wedoroproepingen onder hevige militairen met onbepaald ver lof, behoorende tot de infanterié-eenlie- den van de 4e Legerdivisie. Deze terugroepingen zullen tellen als vvcdc-'roproepingen voor schiet- en ma- najuver oefeningen cn. zullen plaats -grij pen als volgt Van 3 October tot 30 October 1922 een helft van de jaarklasse 1919 van de bijzondere lichting 1919. Van 3 November tot 30 November een helft van de jaarklasse 1919 van de bijzondere lichting 1919 Van 1 December tot 28 December 1/4 van de jaarklasse 1920. Van 3 Januari tot 30 Januari 1923 1/4 van de jaaxklasse 1920. Van 1 Februari tot 28 Februari 1923 1/4 van de jaaxklasse 1920. Van 1 Maart tot 28 Maart 1923 1/4 van de jaarklasse 1920. De hierboven vermelde maatregelen zijn niet toepasselijk op de kandidaten réserve-onderluitenants. Maatschappijen door de jury aange duid om op te treden in den Eerewed strijd op Dinsdag 21 November Voor Taal en Vrijheid Aalst Volharding Tienen Hoop en Liefde Antwerpen. Opgelegd stuk De verwarde Jaloe- zij (lx: cocji imaginaire)door Mo lière, in 1660 geschreven naar het Ita- Uaansdh gegeven II cornuto per opio- ne Van de jury zullen deel uitmaken de hh. Herman Teirlinok, voorzitter Lode Monteyne, verslaggever mevr. Bcleyn (Schauwvliege)hh. 'Ed. .Roeland, H. Colassin, J. Poot, E. Ivindermans, R. De Wit-, P. Ardoise, H. De Bock, J. Mag- delyns leden A. Hendrfkx en 'K. Abat- tueci, bijgevoegde leden. NOG DE VERDWENEN DOSSIERS Naar verluidt, acht de beschuldiging het feit van de dossiers, die sedert de mis daad zouden verdwenen zijn, van geen belang voor het onderzoek, zoodat de meening .die door sommigen werd voor- uitgezetdat hier een spoor was dat mis achten tot ophelderingen zou kunnen leiden, niet wordt bevestigd. VOOR DE RAADKAMER Gisteren werd reeds gemold dat liet deze week is dat de verdachten in de moordzaak van Phoenix Park, opnieuw voor de raadkamer moeten verschijnen Thans staat het vast dat de zitting waar op zal beslist worden over de bekrachti ging van liet aanhoudingsmandaat van Van do Wouwer en Mevrouw Steinmann, -zal gehouden jvoidon op 22 September. KUIPERIJEN TEGEN HET KABINET W.IRTH De belangrijke besprekingen derrijks- regeering over- de kwestie der schatkist- bous hebben, volgens het Berliner Ta- geblatt aan zekere kringen aanleiding gegeven om geruchten te verspreiden over een binnenlandsche crisis. In de eerste plaats zijn het- personen cn bladen, die in nauwe betrekking staan met. de „rpat-nijverireid, die zich schuldig ma ken aan deze kuiperijen tegen het ka binet Wirth. De groot- nijverheid eischt krachtig, dat hel ministerie van binnen landsche zaken wederom zal worden be zet en dat aan het- hoofd van hel rijksmi nisterie voor economische aangelegenden nisterie van econom. aangelegenheden een ander ambtenaar komt. Deze per sonen moeten voortkomen uit kringen verheid. Er worden reeds verschillende namen voor deze posten genoemd. Ten deele staat dit in verband met de aanstaande fusie dei- boi,de sociaal-demo cratische partijen, waardoor de vereenig- de sociaal-democraten tegenover het Centrum en de democraten een overwicht zouden verkrijgen in de ver houding van twee tot éen. De Duitsche volkspartij wil daarom tot- lwt regee- ringsblok toetreden om zoodoende het evenwicht tussehen rechts cn links in het •kabinet en in het parlement te herstel len. Na liet sluiten van het contract niet de Fransche wederopbouw-oooperalics, voelen Stinnes en zijn aanliangem zich blijkbaar s'terk genoeg om over alle voor waarden en reserves der tegenpartij vluchtig heen te- glijden. DE VOETSTAPPEN VAN M. TIAVENSTEIN De por» laat. zich uit over de waarbor gen welke de Bank van Engeland zou den gesteld worden voor de Duitsche schatkistbons. Men dénkt- niet dat ceié antwoord voor Dinsdag kan gegeven wor den aan M. Hayenstein. De onderhandelingen van AI. Bcrg- mann.gebeuren jn overeenkomst met- dia van M. Havcnslein. ENGELSCH OORDEEL OVER BELGIE Men voelt te Londen veel genegen heid voor de Belgische regeering waar van men de bezadigdheid in haai- on derhandelingen niet Duitscliland bewon dert. Er bestaat verbolgenheid tegen liet rijk en den Rijkskanselier voor him wei gering de bescheidc-ne Belgische eischen in te willigen. De Rijksbank kan aanvoeren dat over drachten niet toegelaten zijn, maar an- dere middelen konden aangepast wor-- don. IN AFWACHTING VAN HET DUIT SCHE ANTWOORD OP DE BELGI SCHE NOTA Ingevolge de voetstappen door M. Landsborg. Duitsche zaakgelastigde to Brussel, bij M. Jaspar, besloot de Belgi sche regeering tot Maandag of Dinsdag te wachten de Commissie van Herstel of ficieel op de hoogte te brengen van Duitschland's tc kortkoming aan zijn verplichtingen. Men weet dat op dien datlira het Duit sche antwoord op de Belgische nota ge kend zal wezen. Men denkt te Berlijn dat de overeen komst zal gevonden worden, dank aan de tusschenkoinst. der Bank van Enge land en der Bank van Holland. Mogelijk zal de Rijksbank oen gedeel te van haar goud naai' Engeland over brengen op voorwaarde dat de Bank van Engeland zich verbindt nooit- en onder geen voorwendsel er beslag op tc leggen. Volgens de telegrafische verslagen van MM. Bergman n en Fislier zou de Com missie van Herstel genegen zijn de waar borgen van een E n gelscb 1 ol 1 ur 1 -oh consortium te aanvaarden. WAT DE KAPITEIN VERKLAART Hamburg, 17 Sept De naar Ham burg teruggekeerde kapitein van liet ge zonken stoomschip Hammonia der Hamburg-Amerika-Lijn heeft een nauw keurig bericht over de ramp gegeven. Naar hij mededeelde, heerschte er na liet verlaten van Vjgo zwaar weder met een windsterkte 9-11. Het verlies van het schip was aan het volloopen van ruim 3 te wijten, waaruit het water, on danks de zeer goed werkende pompin- richtingen, welke zich aan boord bevon den, niet kon worden verwijderd. Het in de bladen uitgesproken vermoeden, dat water in het kolenruim zou zijn bin nengedrongen is onjuist. Een verklaring van het ongeluk korf de kapitein niet geven. Hij vermoedt, dat het schip met een drijvend voorwerp, in aanraking is gekomen. Op 8 September werd een bijzonder benige schok op het schip gevoeld. Bij? het reddingswerk was een aantal person nen overijld in de booten gesprongcar, waardoor er drie kantelden. Daardoor hebben waarschijnlijk verscheidene per sonen den dood in de golven gevonden.; EEN BRITSOHE MINISTERRAAD; Londen, 16 Sopt. Gisteravond kwa men de leden der regeernig bijeen onï den stand van zaken in Klein Aaie te ibespnekon. Het Britsolie kabinet stelde vast, dal het geheel akkoord gaat met. Fraukrijfc en Italië iu zake het behoud van de on. zijdigheid der zeeengteu. in afwachting der bijeenroeping van de TnrksCb-Gridk-. sclie vredeskonferontci. i De geallieerde Staten zijn bereid ver. sterkingen naar de onzijdige zones td sturen, indien de Turken aanstalten}; mochten makan om ze aan te valleni Aan de bevelhebbers der geallieerd^ vloten in de DardanoUen is bevel goge< ven de Turksche troepen, in ieder geval, te beletten de zeeengteu over te kometf en het Europeeschc grondgebied tc treden. tl De ministerraad besloot dal de si go. nieene regeling van hot- vraagstuk van het Naburige Oosten spoedig aan eeü konferentie zou worden overgelaten, wd-i ke niet alleen uit vertegenwoordigers vaS de Geallieerden (Engeland, Italic en; Frankrijk), do Turken en de Griekeiï zou beslaan, maar ook van andere bij dit vraagstuk betrokken Staten als Zuidj( Slavic on Roemenie.

De Volksstem | 1922 | | pagina 1