Edele Zelfopoffering- Be strip !is lOefiMlzie ïfsg dsede!i]ks astssssbüsl- cnggliÉken 0a Belgische werldledest verlaten Frankrijk Doodelijk astmobielogageluk Ie Issc'ie Erg grèmorcgelsik Ie Beat Be gedenkschriften van es-keizer Wilhelm Ksagres dar Kaihsllske Jeugd Ie Gembloers Geheimzinnige misdaad ft ¥ii!erupt üseMfge afksp Familiedrama ia Ëfeensn EE TOESTAND TE SMYRNA Londen, 18 Sept. Tc Smyrna is post uitgebroken ten gevolge van de af wezigheid van sanitaire verzorging der vluchtelingen*. Reeds zijn er een twintig tal slachtoffers. DE VLUCHTELINGEN UIT SMYRNA Athene, 18 Sept. De metropoliet iiifc Smyrna, wiens overlijden gemeld Werd, is behouden te Athene toegekomen. Duizenden vluchtelingen uit Smyrna te Pirée aangekomen worden naar Crcta en de andere eilanden overgebracht. OM HET BEZIT VAN CHANAK Londen, 18 Sept. Uit Constantino- J>el wordt gemeld De sleutel van de positie is op het oogenblik Chanak in den Hellespont. Kemal's vrienden drin gen er bij hom op aan Chanak te bezet ten en aldus de komende conferentie voor ■eene afgedane zaak te stellen. De Irn'on Duke heeft de mariniers ontscheept, zoodat het gevaar voor een bezetting bij verrassing geweken is. Het aantal Britsche troepen is daar reeds aanzienlijk. De matrozen helpen de ge allieerde soldaten bij het loopgraven ma ken, waarvan 6 uur per dag gewerkt wordt. BESCHERMING DER KRISTENEN Athene, 17 Sept. De afgevaardig den van Thracie in het Griekscbe parle ment hebben een telegram gericht tot Lloyd Georges, Poinoaré en Harding om hen te verzoeken maatregelen te doen hemen om de kristenen in Thracie te beschermen. ITALIË ZAL NIET TEGEN DE TUR KEN OPTREDEN Linden, 18 Sept.. Volgens de Ti mes kwam de uiteenzetting over de houding der Britsche regeering over de kwestie van bet nabi'je Oosten uit Dow- ningstreét, blijkbaar zonder dat nég in stemming van het departement van bui ten landsche zaken verkregen was. Het zelfde blad zegt dat Italië aan geen. en kele operatie, hetzij offensief of defen sief, tegen de Kemalisten deel zal ne men. Londen, 18 Sept. Volgens het Réu- teragenlschap bevicfetigeii de tolegramj- men van Zaterdag uit Smyrna verzon den ,de alarmeerende berichten niet, welke uit Athene do wereld werden inge zonden. Vooral het aantal opgegeven dooden schijnt overdreven Zeker is het evenwel dat eon groot aantal Armeniërs onder do dooden is. Tot op dit oogen blik viel er nog maar een Engclschman, een geneesheer, als slachtoffer. Zaterdag avond duurde de brand van Smyrna steeds voort. ZAL CANADA EEN CONTINGENT ZENDEN Toronto, 18 Sept. Zonder dat de •kwestie of fideel haar beslag kreeg, is men alhier van meening dat Canada een loger-contingent tegen de Turken in het. veld zal brengen. Een groot getal Cana- doezen is bereid zijne "diensten aan te bieden. DE OOSTERSCHE KWESTIE VOOR DEN VOLKENBOND Melbourne, 18 Sept, M. Hughes, Herste minister, hoeft aan sir Joseph Cook, voornaamste afgevaardigde van Australië bij den Volkenbond, geseind, hem vragende onmiddellijk hot conflict in het Nabije-Oosten bij den Volken bond aanhangig te maken, ten einde de vrede te verzekeren. DE INDRUK IN" ENGELSCH INDIE Bombey, 18 Sept. De Muzelman nen uit Engelsch Indie vieren de Koma- üsfische overwinningen. Gisteren was een dag van gebed. Stoe ten, waarin Turksche vlaggen gedragen werden, doorkruisten de straten der mu- zelmansehe wijk, Mustapha-Kemal-Pa- 58® Vervolg. Blanche was eensklaps peinzend gewor den. Ken paar dagen later kwamen Richard omstreeks twee are des namiddags te Saints Irun. Pias was te Gray gebleven, om een thea ter te latén maken, dat licht en gemakkelijk te vervoeren zon zijn. Op aanraden van den conducteur der dil- ligence steeg hij af voor een herberg, op welken pas geschilderden voorgevel hij in groote zwarte letters las Milet, herbergier. Logeert ruiters en voetgangers. Op de sloep van het huis stond een man, de muls in de hand, die hem het Welkom scheen toe te roepen. Eensklaps ontstelde Riohard en bleef Btaan, de oogen strak gevestigd op de twee groote. steenen honden, die aan weerszijde van de stoep lagen. Zijn gelaat drukte groote verrassing uit, en hij braoht de hand aan het voorhoofd, alsof een verwarde en onbestemde herinne ring bij hem opkwam. Hoewel zijn geheugen hem niets nauwkeurig tc binnen bracht, kon hij er niet aan twijfelen, 't was niet de eer ste maal dat bij die twee bonden zag. cha toejuichende De moskees waren op gekropt van mejiscficri. De >Jtiaten waren verlicht. NCO engelsciie TROEPEN NAAR CONST AN TIN OPEL Malta, 18*Sept, Met. eerste baltal- jon der Gordon-Highlanders is heden morgen aan boord van de Derbyshire 'naar Constantinöpel vertrokken. ÏÏËT ENGELSÖH CABINET VERGADERT Londen, 18 Sept. Het ministerie heeft van 12 tot 4 ure vergaderd om te beraadslagen over de verdediging der neutrale zone en eon mogelijken aanval der Turken. Verschillende legerexper- ten, alsmede afgevaardigden van de ma rine en van het vliegweren namen aan de besprekingen deel. DE BRAND VAN SMYRNA BIJZONDERHEDEN UIT GRIEK- SCHE BRON Het Reuier-agontschap geeft omtrent de brand van Smyrna volgende bijzon derheden uit Grieksche middens te Lon den ontvangen De ooggetuigen brén'gen het nieuws 'aan dat 800 krirtenen, die eene schuil plaats gevonden hadden in de katholie ke hoofdkerk, vermoord werden. Men gelooft dat het aantal slachtoffers bij de Smyma-ramp omgekomen meor dan 100,000 bedraagt. De Metropoliet, Mgr. Chrisostomos, en zijn drogman weiden gemarteld en gedood door eene menigte bestaande uit fan ati oke M u zei m ann'en Alleen het Turksch gedeelte der stad en enkele huizen in 't noordelijk deel ge legen in de wijk Pusta, werden door den brand niet geteisterd. Het vuur weid op verschillende plaat sen tegelijk door soldaten ontstoken en vbij middel van brandbommen onderhou den Mannen, vrouwen en kinderen die in de kerken of in private woonhuizen eene schuilplaats gevonden hadden, werden •er door de roovers uitgedreven en vielen ;op de straat onder het vuur der maehien- geweren Talrijke vrouwen en jon'ge meisjes pleegden zelfmoord om niet aan hunne wreedheden ten prooi te vallen.. 470 vluchtelingen uit Smyrna zijn Zondag aan boord van de Bavarian te Malta aangekomen. Zekere Michel Appui, wonende Wa genstraat- te Leuven, werd in de Tien- sehe straat, door een auto aangereden en doodelij'k gewond. De man stierf een wei nig nadien. Het, parket stapte tea* plaatje af, om do verantwoordelijkheid vast te stellen. Uit het onderzoek blijkt, dat Appui coni ge meter ver werd medegesleurdl Toen hij van onder den wagen werd weggehaald, gaf Appui geen toeken van leven meer. Bij zijn vervoer naar het hospitaal der Brusselschestraat gaf de arme man den geest.. Michiel Appui was vrijgezel. De eigenaar der auto, die naar het heet, zeer traag reed, begaf zich onmiddellijk uit eigen beweging, naar het politiebu- reel om inlichtingen over het jammer lijk gebeurde te verstrekken. Twee auto's kwamen te Tinlot met elkaar in aanrijding. De schok was vrij hevig. M. D.., burgemeester, zijn echtgenoo- te en vier kinderen werden uit hun wa gen geslingerd. De vader, moeder en twee zoontjes kwamen met. den schrik vrij. De 9-jarige Robert., het derde zoontje van M. D..., brak don schedel en een been en was weldra een lijk. Zijn 13-jarig zusje liep zware verwon dingen op. De inzittenden van de andere auto be kwamen geen letsel. Allerlei gedachten doorkruisten zijn brein, en ten laatste werd het hem duidelijk, dat hij als een klein kind met zijn moeder hier was geweest. Een droevige glimlach speelde op zijn lip pen toen klom hij langzaam de stoep op en ging de herborg binnen. Wat zal mijnheer gebnuiken vroeg hem de kastelein. Strakjes, antwoordde hij. Zijt gij de eige naar van dit logement Ja, mijnheer, en mijn naam is Milet, evenals mijn oom, een braaf man, wiens op volger ik ben. Zeer wel, mijnheer als ge een oogen blik den tijd hebt, zou ik u gaarne een paar vragen willen doe i Ik ben tot uwe orders, antwoordde d gedienstige herbergier. Zijgingen eene kleine kamer binnen. Welnu, mijnheer, ik luister, sprak de herbergier, zijn gast een leuningstoel aan biedend, en zelf op esn eenvoudigen stoel plaats nemende. Ge hebt mij zooeven gezegd (dat ge uw oom hebt opgevolgd, is dat reeds lang ge leden aldus begon Richard. Ongeveer vijftien jaar. Dan zult ge misschien kunnen ant woorden op mijn vragen, aangaande een ge beurtenis, waarltr ik het levendigste belang Brussel, 18 Sept. De -Nation Bel- |ge zegt dat sedert eenigc dagen de Waalsche staties overrompeld worden door Belgische werklieden, die met limi ne familie en hun non huisraad uit Frankrijk terugkeeren. Het zijn arbeiders die in de verwoeste gewesten in Frankrijk werkten, maar t't slecht weer maakte er alle werk onmo gelijk De aannemers zenden hun werkvolk door. Het blad voegt er bij dat er nu juist veel werk in talrijke nijverheden, en bijzonderlijk in dó koolmijnen is. Het slachtoffer Huyghens dat door de auto overreden werd, is spijts do goede zorgen welke hem toegediend werden, Maandag morgen in het Sint Pieters Gasthuis te Brussel overleden. De politieofficier Dumont heeft Maan dag morgen den, autogeleider onder vraagd en den hulpmekaniekwerker. Bei den zijn aangehouden. Twee wetsdokters zullen het lijk schou wen. Zondagmorgei1d bij het eindigen der Hoogmis, kwam een tramrijtuig van Meulestede aangereden. Juist voor het portaal der kerk van de II. Theresia, liep een hond do riggela. over. De oude juTfcr'Odilie Verstrenge, wo nende Landbouwersstraat, 50, wilde het beest verjagen en had het ongeluk op de tramlijn terecht te komen. De tram geleider, de oude vrouw ziende, deed al het mogelijke om te stoppen, t Was te laat om een ongeluk te vermijden. De oude vrouw struikelde met volle geweld op hot rijtuig en werd dadelijk als een massa opgeraapt Bewusteloos droeg men haar in het klooster binnen waar E. H. Van den Broucke, onderpastoor, haar de H. Olie gaf. Heer doktér De Smet gelukte er in het slachtoffer terug tot-'het bewust zijn te roepen. Hij bestat.igde dat de vrouw een diepe wonde aan het voor hoofd en een gevaarlijke snede in den rechterarm had opgeloopen. Na verzor- (ging haar toestand baart geen ern stig gevaar bleef de ongelukkige vrouw ter verzorging in het klooster der Zusters van de Heilige Kindsheid. De Berlijnsche dagbladen beginnen met het mededeejen van uittreksels uit de gedenkboeken van ex-keizer Wilhelm II, welke kortelings zullen verschijnen. De ex-keizer bespreekt er de gansche periode zijner regeering. Hij komt op tegen de meening als zou hij oorzaak geweest zijn van het ontslag van Bismarck en, sprekende over de be ruchte zaak van de Daily Telegraph verzekert hij dat de toenmalige kanselier von Bolow voorafgaandelijk op de hoog te gebracht werd van de verklaringen door Wilhelm II aan den berichtgever van dat Britsche blad te doen. Wat bétretft de oorlogsgebeurtenissen, zegt lvij dat hij eene zeer gereserveerde houding behield tijdens den slag aan do Marne èn verklaart nooit aangedrongen te hebben op den voorbarigen opmarscli, welke don bekenden ongunstigen uitslag bad. Hij schrijft de verantwoordelijkheid van zijn troonafstand toe aan zékere ge neraals, namelijk aan generaal Gronen, waarvan hij zonder sympathie spreekt, stel. Herinnert ge u, nu ruim dertien jaar geleden, in December, een vrouw en haar kind geherbergd te hebben Hier komen zeoveel reizigers, zei Milet glimlachend. Evenwel, wacht eens, ik meen me iets te herinneren, 't Was in December, zegt ge... Ja, 't Is zoo... een jonge vrouw met een kind van vier of vijf jaar. Zij is des avonds laat vertrokken 't was vreeselijk koud ik wilde haar er van terughouden, maar er was niets aan te doen. Ja, nu herin ner ik het me boel goed haar kind was een wilde jongen, hij ging op de steenen honden paard rijden ik moest me boos voordoen, toen 'k hem er af tildo, want 'k was hang dat hij zou vallen, en een ongeluk krijgen. Richard luisterde inde grootste span ning. Zijn ze hier lang geweest vroeg hij. Vier of vijf dagen, precies weet ik het niet. De juffrouw logeerde op de kamer dei- eerste verdieping, vlak boven dit vertrek. Is die kamer thans onbezet. Ja Daar ik voornemens was eenige dagen te Saint-Irun te blijven, zou ik die kamer voor eene maand van u willen huren. Ik heb veel fraaie kamers, mijnheer Neen, neen. ik wil die kamer hebben. dan wanneer hij roerende woorden vindt wanneer hij hét over Hindenburg en Ludendorf heeft, zonder aan te dringen o: de mecningsversehiltón tiissclien hem en zijne veld maarschalken opgerezen. De man die echter de grootste verantwoorde lijkheid van het onheil te dragen heeft is Prins Max von Baden, die de troonsafstand van Wilhelm II aankon digde, dan wanneer hij nog maar alleen inlichtingen gevraagd had omtrent den geestestoestand in Duitschland. Hij zegt ten slotte dat hij silechts be sloot tot zijn vertrek naar Nederland, na sterk aandringen zijner generaals en dat hij vastbesloten was enkélo dagen later uit Nederland terug naar Berlijn te gaan. v/V* Zaterdag en Zondag greep te Gen> bloers het groot algemeen kongres plaats der katholieke jeugd. Benevens vertegenwoordigers van alle aangesloten vereenigingén bij de Federa tie der katholieke jeugd namen een groot aantal geestelijken en andere voorname aan de vergaderingen en besprekingen deel. Het kongres werd ook vereerd door de aanwezigheid van Z. D. PI. Mgr. Hey- len. Na eene treffende toespraak door Z. Doorl. Hoogw. weid verslag gedaan over de bedrijvigheid der verschillende katholieke werken voor die jeugd. Daar uit blijkt dat dé jongelieden beweging moer en meer door gansch het land hare 'vertakkingen uitbreidt, en dat de ver scheidene groepen, bijzonder de studie kringen overal sterk leven en bloeden. Om 6 ure woonden de kongressisteoi een pontifikaal lof bij, gezongen door Z. D. H. Mgr. Heylen, en waaronder, in eene treffende aanspraak de eerw. heer Pi card aan d e jeugd herinnerde dat het kongres dat kwam aan te vangen, eene wezenlijke godsdienstige betooging moet wezen, bij dewelke de rechten van God hoog zullen vooruitgezet worden in alle domeinen der sociale werking. Zondag morgend, om 7 ure, werd door Mgr. Heylen voor de kongressisfen de H. Mis opgedragen. Om 9 ure vergaderden de af deelingen ten getalle van zeven. Om 11 ure werd eene plechtige H. Mis gecelebreerd met pontifikale assisten tie van Z. D. H. den bisschop van Na men. Ondertusschen waren de katholie ke jongelingen met duizenden naai' Gembloers toegestroomd 's Middags vergaderden ruim 500 kon- gmssisten aan' het banket, tijdens hetwelk verscheidene redevoeringen en heildronken werden uitgesproken ;laan 'den Paus, aan den Koning, aan Mgr. Heylen enz. De E. P. Lemaire bracht den groet hunner Waalsche broedeis aan de aan wezige Vlamingen, en steunde op de noodzakelijkheid der eendracht tus- schcn de Vlaamsche en de Waalsche ka tholieken. Hij besloot zijne toespraak met den kreet Leve Vlaanderen 's Namiddags defileerde een machtige stoet met talrijke vaandels door de stra ten van Gembloers. De optocht werd in oogensehouw ge nomen door Zijne Emin, Kardinaal Mer rier, die om 2 ure was aangekomen. Ten slotte greep eien dubbele algemeé- ne vergadering plaats, namelijk in dé zaal Wiebertus, ,qn in de parochiale kerk, waarbij Zijne Emin. Kardinaal Merrier de slotrede uitsprak. Wallonië wijdt zich aan Kristus Vlaanderen wijdt zich aan Kristus beiden moeten onafscheidbaar broeder lijk vereenigd blijven in Kristus' Hart Ik voorzie den dag, zegde de Kardi naal, waarop Gij, niet met tien duizend, maar wel met twintig duizend, met veer tig duizend zult geschaard zijn in de schaduw der Baziliek van het H. Hart, op de hoogvlakte van Koekelberg, en Ha, ik begrijp het, gij kent de dame. Richard slaakte een zucht. Ja, sprak hij met bewogen stem, ja, ik heb haar gekend, maar helaas, te kort. Ik behoef er voor u geen geheim van te maken, ik ben de wilde jongen, die op uw steenen honden paard reed, op 't gevaar af zijn hals te breken. Hoe. zijt gij dat riep de herbergier verbaasd. Inderdaad, als ik u goed aanzie, meen ik u te herkennen. Richard kon een glimlach niet bedwin gen. Dit bewijst dat ge een goed gelaatkun dige rijt, mijnheer Milet, sprak bij, en dat ge een uitmuntend geheugen hebt. Misschien kunt ge ook wol zeggen, of ik op mijn moeder gelijk Lieve hemel, dat zou wat al te kras zijn, 't is reeds zoo lang geleden. Bovendien men ziet hier alle dagen andere gezichten. Maar toch herinner ik me, dat ze fraai zwart haar had, zooals het uwe. Zij was bleek, mager en treurig gestemd. Wel 't is of ik haar nog zie laag, statig, met schitterende oogen, daarbij een liffijke stem, vooral als zij tot u sprak. Neen, ik kan niet zeggen dat gij op uwe moeder gelijkt, maar 't was eene sthoone vrouw, mijnheer De jongeling was hevig bewogen, tranen stonden in zijne oogen. Mijnheer Milet, her nam hij, mijn vragen moeten u zonderling voorkomen, en evenwel beantwoordt gij ze, waar, al de Bisschoppen van Belgre ver eenigd, U aan het 11. Hart zullei^ toewij den De woorden van den Kardinaal maak ten diepen indruk. 'Zijne Eminéneie schonk aan de vergadering den Pauzelij ken zegen met vollen aflaat, en de dag- werd besloten door een plechtig Lof. Houthakkers 'hebben in het boseli van G andbon no (Luxemburg) Ihet bebloocL en beslijkt lijk van een man gevonden. De overheden werden verwittigd en kwa men ter plaats. In de kleederen van den doode vond men papiern op naam van Jose-Gonzales Cabrera. Doch, dit is niet de naam van den vermoorde. Deze heet Jesus Ganzal'es, 25 jaar oud. Verleden maand was hij uit de handen der gen darmen ontsnapt, terwijl hij naar het parket van Rethel ov-ergebraéht werd. Hij is vermoord bij middel van messte ken en matrakslagen. Er wegen vermoe dens op een werkman, die met hem in 't zelfde logiest verbleef en die thans op do vlucht is. -V Men weet dat kapitein Van Ranst, van de sleepboot President Van Stn/donck nabij Dendermonde in de Schelde ge vallen was en slechts met de grootste moeite kon gered worden. De man, 66 jaar oud, is Zaterdag in zijne woning, Braderijstraat, overleden tengevolge van de bekomen wonden en ook van de door stane aandoening. Zondag morgend werden de bewoners van de Wetstraat opgeschrikt door het losbranden van vuurschoten. In nr 22 van lioogergenoemde straat, woont de ondernemer Alexander Pec quet, 45 jaar ond, met zijne vrouw en zoon die gehuwd is en bij zijne ouders inwoont. Menigmaal hadden in het •huishouden van den ondernemer huiselijke twisten plaats. De man is, naar het schijnt, zeer brutaal dikwijls werd de vrouw mis handeld en moest zij de tusschenkomst van haren zoon inroepen. Zelfs had mad. Becquct, voor haar leven vreezende, eenen revolver gekocht, om zich desnoods tegen de brutale aanvallen van haren man te verdedigen. Zondag morgend, rond 9 1/2 ure, toen de zoon Georges zich op zijne ka mer bevond, hoorde hij eensklaps zijne moeder om hulp roepen. Hij nam zijnen browning en snelde haar het gelijkvloers waar hij zijn vader aantrof, dié met zij ne vuist, herhaade malen zijne moeder slagen op liet 'hoofd toebracht. De jon ge man sprong tusschen om zijne ouders te scheiden én gebood zijn vader op té houden zijne moeder te mishandelen. Daar de ondernemer zijne vrouw niét losliet, vuurde hij vier maal zijnen re volver af op zijn vader, die getroffen door drie kogels, gansch 'bebloed het huis uitliep in de richting der kazerne van de gendarmerie. Alexander Becquet zeeg edhter eenige meters verder van zijne woning door het overtollig bloedverlies ten gronde. Geburen die inmiddels waren toege sneld, brachten den gekwetste naar zij ne woning waar doktor Raveschot vast stelde, dat de man gekwest was aan neus, Jinkerarin en een kogel in den rug was gedrongen tusschen de vierde en vijfde rib. De ondernemer werd vervolgens naar céne kliniek van Korürij'k overgebracht, waar men den kogel zal trachten uit tq halen. Wat de zoon betreft, die zich in han den der gendarmerie had gegeven, deza werd in het stadgovang opgesloten, in, afwachting van het parket zonder verwondering te laten blijken. Ik dank u daarvoor het bewijst dat ge een eerlijk, rechtschapen man zijt, die mijn ver trouwen verdient. Kort nadat mijn moedei' van hier was vertrokken, misschien reeds den volgenden dag, had ik het ongeluk haar te verliezen. Een braaf man heeft me naast haar op den weg in den sneeuw gevonden hij beeft me als kind aangenomen en voor- mij gezorgd, Was dat in de maand December Ja, in een nacht, waarin het vreeselijk sneeuwde en stormde. Ach, ik raad alles. Ik wilde haar niet laten gaan, maar kon haar niet terug hou den. Ik ken den naam mijner moeder niet, en traoht mijn familie, mijne bloedverwan ten op te sporen. Ge kunt dus begrijpen van hoe groot ge wicht de inliohtingen zijn, die ge mij kunt geven. Dat is waar, maar ongelukkig genoeg, weet ik me niets meer te herinneren. Herinnert ge u den naam mijner moe der niet Neen Ge moet hem toch in een boek of ia een register hebben opgeschreven. (Vervolgt.)

De Volksstem | 1922 | | pagina 2