91 Donderdag Sept 1922 ST. JOBS 8ÜEWES MARC, Bsüd hst Farfómesif Het akkoerd Sfinnes da Lubersae He! Kathslfek verted van Belgie DeMarie J®sé Ichpt van Stapel ÜEüisfeue van Sp. P. T, T. git 1. aanvallen tegen Clemenceau Mschland's verp&chüngen DeOsdsg v Gadenkteeken 6ro@9e spdihlistiscks fes- tosgingteEupen XXVIII* JAARGANG NUMMER 134 Kortstraat, 9 an 21, Aalst. Tel. 114 8 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.S9 Uitgever: J. Van Ncffel-De Gespt Publiciteit buiten het Arr. AALST i: Agentschap Havaa, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel. Place de la Bourse, 8, Parijs, Bream's Buildings, 6, Londres E. C, 4. H. Matheus I Zon op 5,37 onder 5,51 Eerste kwartier den 27 oOo De monumentale Sint Jacobs- fcerk binnen Antwerpen bezit eene puike kapel en eene ouderwetsch kunstrijk altaar Sint Job ter eere. Onder het tafereel dat den pro feet uit 't oude Testament voorstelt leest men in ouden trant geschil derd Dradffht liefde lot Sint Jobsaiddcr, Wilt den propheet ghedencken, Soo, sal dan, Godt oock U hier naer Het eeuwieh leven schenken Door dit opschrift opgewekt en aangezet begaf ik mij ter bedevaart naar een heiligdom aan St. Job toe- gezeid. Puyvelde onder Belzele, St. Job onder Aalst, Astene bij Deynze, om uit onze vlaamsche streken niet te gaan, genieten het voorrecht zulk heiligdom te bezitten. Ge moogt het vast gelooven, het was met een goed betrouwen en eene goede irieening dat ik er heen trok. Lichamelijke kwalen worden er geheeld en zweeren en wonden wor den er genezen, Nauwkeurig merkte ik de stand plaatsen van den ommegang op en las de voorgeschreven Onze Va ders en Wees gegroeten met godvruchtigheid. De eeuwen oude kapellekens met hun artistensehildertjes en hun uit leg in oud vlaamsch wezen mij den weg en de manier om mijn bedeva ren vruchten te doen dragen. Welgemoed overwegend stond ik voor de eerste statie die St. Jobs- levcn voorstelde. ,t Stond geschil- dert met bonte kleuren, verduisterd door de jaren door 't ongunstig we der, den invloed van de gure jaar getijden en door de brandende zo merzon. Job, zoo luidde de aanduiding, doet xoenofferanden voor de zonden zijner kinderen. Ik dacht, bij mij zelf onze huidige toestand vergt zulks ook en het zou wat beter gaan in onze omgeving, indien we daar wat min aan te kort kwamen, Intusschen bemerkte ik de tweede statie en er was daar onder geschre ven Job wordt van God overgela ten aan de bekoring van Satan, 3 ndien men op onze dagen wat meer kloekmoedigheid gebruikte zouden de overwinningen talrijker en zorg- rijker zijn en 't meeslepen in 't ver derf zon verminderen en zoovele slachtoffers niet veroorzaken, Ik wandelde verder en las Job hier zijn ondergang vernemende looft den naam des lieer en, De Heer heeft me alles gegeven en thans alles teruggenomen, zijn naam zi j toch gezegend, Zoo sprak de IT. Profeet en zoo spreken te weinig menschen. De vierde halte wijst op den IT. Man zittende op een vuilnishoop. Nu is hij in zijn lichaam geslagen een kwaadaardig gezweer welt op van aan zijn voetzool tot aan de kruin van zijn hoofd en met een potscherf weert hij de etter af, 't Is afschuwelijk, doch de luidspreken de waarheid, En zijn vrouw komt hem be spotten. Laster en spotternij moet lastig vallen in zulke omstandighe den, zooveel te meer dat die kwaad sprekerij uit den mond opwoelt van een teergeliefde wtederhelft, Hoe moest Job lijden Zijn moed *n de beproeving liet hij niet zinken en hij antwoordde aan de dwaze Indien we goed aanveerd heb ben waarom zouden we het kwaad niet ontvangen tot uitboeting onzer misdaden en tot reiniging onzer zielen Mijn wandelingske rond Jobs heiligdom zette ik voort en zag dan de H, Man de, lasterwoorden zijner verdwaalde vrienden met veel beleg en redeneering wederleggen. Mij docht dat de wijze hun toevezelde Ware vrienden blijven vrienden in den nood, Laat ons voor goed eens begrijpen dat de vogel gescha pen is om te vliegen en de menseh om te lijden, Opgebeurd en getroost door deze wondenheelende woorden bevond ik me reeds voor het zesde kapelletje, waaronder ik las 'Job gebruikt zijne verdubbelde rijkdommen tot liefdewerken. Na van alles beroofd te zijn geweest, schonk de Heer aan den profeet dubbel weer wat hij hem eens had ontnomen. God heeft immers zijn tijd. De goddeloozen zijn somtijds gelukkiger hier dan de godsdiensti- gen, doch het ware geluk is niet van deze wereld waar alles ijdelheid is buiten God beminnen en hem ge trouw dienen. De oncliristene en min geloovige menschen verstaan zulks niet, doch wie het begrijpt is overgelukkig in 't tranendal en eeuwig gelukkig in 't Vaderland, Voor ons gelijk voor Job komt 't verblijden na het lijden, Zoo een bedetochtje beviel me waarlijk niet kwalijk maar zette me op en was me danig belangwekkend, Onderneemt eens dezelfde omme gang en uw vlaamsch christenzijn zal er ook bij winnen, DE BELGISCHE KAMER De Kamer van volksvertegenwoördi- gers zal don 18 Oktober hare zittingen hernemen. Den dag daarvoren zal een groep parlemensleden de havenwerken te Antwerpen 'be'zoekon. Aan det dagorde der Kamerzittingen staan vooreerst de ontworpen iop liet mijntoezidht en der Vlaamsche ïlooge- school. Verscheidene interpellaties wor den echter verwacht, namelijk over de buitenlandsche politiek en de inciden ten te Obereassel. De Kamer heeft ook de begrootingen te onderzoeken, zoodat men mag verwachten dat het wetsont werp betreffende de Vlaamsche liooge- school niet voor November ter 3 king zal komen. BEZOEK AAN BRASSCHAAT Dinsdag hebben een groep volksverte genwoordigers waaronder MM. Crick, de Burlet enz., do instellingen bezocht van het kamp van Brassehaat. Volgens de berichten, welke het rAdit Uhr Abenblatt van welingelichte indus- slrieole zijde verneemt, zal met do uit voering van de tusschen Ilugo Stinnes en den Franschen senator De Lubersae gesloten overeenkomst zoo spoedig mo gelijk worden aangevangen Het eerste gevolg van het afsluiten van het verdrag zal, zooals gemeld, een rek zijn van bekende Duitse lie industrieelen naar de vernielde gebieden van# Noord- Frankrijk, Over deze reis bevatten de bladen gis teren reeds verschillende berichten. Het Franscho wederopbouw-syndicaat, heeft de Duitsche industricelen tot deze reis uitgunoodigd, want iliet hecht er waarde aan, dat de mannen, die het materiaal leveren, dat voor den wederopbouw nood zakelijk is, zich met eigen oogen er van overtuigen, welke leveranties voor de ver woeste gebieden van het meeste gewicht zijn. De reis was reeds geniimcn tijd gele den voorgenomen. De besprekingen daar over duurden evenwel eenige weken, zoo- dat een besluit eterst voor eenige dagen kon worden genomen. Naar het blad ver neemt, zullen de Duitsche industrieelen hun reis in do -eerste dagen van October aanvangen. Ook Hugo S tin nes zal er aan deelnemen en verder de centrums-afge vaardigde Klockner, dr. Silberberg, dr. Kurt iSorgc en de voorzitter van den bond van de Duitsche industrie -en een vertegenwoordiger van de directie van de Krupp-fabrieken, benevens eon aantal andere bekende persoonlijkheden van de Duitsche industrie en in het bijzonder van die ondernemingen, die aan de door het verdrag Hugo S tinnes-De Lubersae vereischte leveranties groot aandeel zul len hebben^ Onze lezers zullen met genoegen ver nemen dat het Katholiek Verbond van Belgie, op IZondag 15 October, een zeer belangrijke vergadering belegt te Brus sel. Allo welmeeuende Katholieken .Van het land worden uitgonoodigd. Het 'Katholiek Verbond groepeert de vier grootc 'katholieke verbonden van het land Het Kristen Democratisch Verbond De Belgische Boerenbond en de Katholieke Landbouwvorbond van liet Walenland de Kristel ij ke Lands bond van den Belgischen Middenstand liet Verbond der Katholieke Kringen en Vereciiigingen. Deze vergadering is wellicht de meest belangwekkende die de Belgische Katho lieken sinds jaren hebben gehad. Het programma zal voor korten tijd verschij nen. Van nu af verzekert men ons dat de meeste leiders van de katholieke par tij hunne persoonlijke medewerking hebben beloofd. Wij noodigen dus al onze vrienden uit op 15 October a. s. zich naar Brussel te begeven. Een grootech-vergadering zal het rijn van al degenen die in deze be roerde tijden naar eendracht en sterkte voor onze oude partij streven. Voor alle inlichtingen zich wenden tot het Sekretariaat, 24, Minderbroeder straat, Leuven, ONZE PRINSES AANWEZIG 'Prinses 'Marie-Joeé was gisternamid- dag por auto naar Hoboken gereden, om aanwezig te zijn bij -het van stapel loopen van de paketboot, die haar naam draagt. Niettegenstaande den stortregen woon de een talrijke menigte, die de prinses op gejuich onthaalde, de plechtigheid bij. De prinses werd met haar gevolg ont vangen in de kantoren van -de scheeps timmerwerven door de hooge ambtena ren van den dienst en door minister Neu- jean, generaal Cabra, den goevemeur der provincie, burgemeester Van Cauwe- laert, enz. De boot ligt sfoomklaar. Zij is 106 me ter lang 12 meter breed, 'heeft ongeveer 3 meter diepgang en verplaatst 20i0 ton. Er wordt een snelheid van 25 knoopen voorzien. De boot beantwoordt, wat veiligheid en inrichting betreft, aan alle eischen van de internationale reglementen. De Belgische kleuren wapperen tus- schen de masten Te 3 iiut snijdt de prinses met een bijltje het touw door en onmiddellijk zet de boot zich in beweging, glijdt en door klieft hot water. Op het briiiscfoen van het water en het fluiten van de sireen gaan de hoeden in de hoogte en stijgt een groot gejuich op. Na de plechtigheid werd een thee aan geboden ter cere van de meter der boot naast haai- zaten de overheidspersonen aan. PLEZIERTKEIN NAAR SPA Een pleziertrein naar Spa wordt op Zondag 24 September a. s. ingericht. De vertrekuren zijn als volgt vastge steld Gent 5.15, AalstrNoord 5.58, Antwer- pen-Oentraal 5.28, Mechelen 8.37, Brus- selGroemlei 7.21, Lonven 8.Ö0, Thfenen 8.24, Landen 8.48. De aankomst te Spa geschiedt te 10.45, Bij den' terugkeer vertrekken de rrizi- gera to 18.55 uit Spa, met aankomst te Landen 21.01. Thionen 21,10, Leuven 21.38, Bnisscl-Grocnlei 22.14, Aalst- Noord 23.38, Gent. 0.13, Meolielen 23.10. en Antwcrpen-Centraal 23.35. De prijs der reis heen. en terug be draagt 15 fr. in 2de klasse en 10 fr. in 3do lilasse, welke de statie van vertrek zij. De reizigers 3d® klasse uit Landen welke daar bij den terugkeer afstappen, betalen echter maar 9 fr. De biljetten worden tusschen 10 on 14 uur, ter voormelde statiën afgegeven op 21, 22 en 23 September. DIENST DER POSTCHEKS EN .WISSELS liet maximumbedrag van de stortin gen op postchekrekeningon, welk de be woners van gemeenten die geen postkan toor bezitten, aan brievenbestellers op dienstronde mogen toevertrouwen, is tot 5,000 frank verhoogd. Hetzelfde geldt, ten aanzien van het bedrag van de door tussclienkomst van dezelfde bediendon op te maken postwissels. Eedoeldo maatregel Ssrdt nitgobroid tot de bewoners van de afgelegen wijken van de gemeenten waar een postkantoor gevestigd is. Worden verscheiden titels gelijktijdig door een zelfden afzender aan den be steller overhandigd, dan mag 'liet globaal bedrag ervan evenwel niet, meer dan 5.000 frank beloopen. Parijs, 18 Sept. In de laatste da gen hebben verschillende bladen gewag- gemaakt van een verklaring van den maarschalk Franchet d'Esperey, dat Clemcnceau in September 1918 bou heb ben verhinderd, dat het geallieerde Bal- kanleger naar Weenen en Berlijn zou oprukken en dat daardoor een eclatante overwinning dier troepen verloren was gegaan. In de r« Echo National is Tardieu reeds tegen deze beschuldiging aan het adres van Clemenoeau opgekomen en thans geeft de Matin eene nieuwe voorstelling van hot gebeurde in Septem ber 1918. Toen Franchet zijn voorbereidingen had gemaakt om tegen Weenen en Bu dapest op te rukken, terwijl de Italiaan- sche linkervleugel op Muncben zou los trekken, beval Clemenceau op 18 Sep tember den Fransdhen opperbevelhebber liet commando over de Engelsche troe pen, die den rechtervleugel vormden, over te laten aan een Britsch generaal, die dan tegen Konstantinopel zou agee- ren Op den 27 kreeg Franchet oen nieuw bevel van Clemenceau waarin do geal lieerde troepen weiden aangewezen om zich tegen Rusland te koeren. Franchet antwoordde telegrafisch dat zijn strijd krachten niet toereikend waren voor een militare actie tegen Rusland en dat hij hoogstens Odessa en onmiddellijke om geving zou kunnen 'bezetten. Toen kwam op 5 October het nieuwe bevel van den Fransclien premier aan Franchet om alle beschikbare troepen te gen Duitschland te conoontreoren. DE DUITSCHE REGEERING GEEFT TOE AAN DE BELGISCHE EISCHEN Wij meldden gisteren reeds onder onze laatste berichten dat Duitschland einde lijk er toch in toestemde de aan Belgie verschuldigde vergoedingen te betalen. Daarover vernemen wij nog HAVENSTEIN TE BERLIJN TERUG GUNSTIG RESULTAAT ANTWOORD VAN DUITSCHLAND AAN BELGIE VERWACHT Do Duitsche bladen meenen uit den snellen terugkeer van Iiavenstein uit Londen te mogen besluiten, dat de on derhandelingen met de Bank van Enge land gunstig afgeloopen zijn. Na afloop van de bespreking- van den uilslag van Havenstein's zending door het kabinet, zal onmiddellijk de Belgi sche nota beantwoord worden, en wel, volgens het Berliner Tageblatt nog in den loop van deze week. Naar Wolff verneemt heeft Haven- stem, de president van de Rijksbank, bij den kanselier verslag uitgebracht over zijn besprekingen daar. In den namiddag vergaderde het Duit sche kabinet om over het vraagstuk der schadevergoeding te beraadslagen'. Iiavenstein, telefoneert men uit Ber lijn aan de Hollandsche bladen, heeft, namens de rijksbank de officioele ver klaring gedaan, dat de rijksbank thans bereid is om de zesmaands-schatkistbil- jefcten voor Belgie, die van 15 Februari tot 15 Juni 1923 loopen, van haar hand- teekening te voorzien. De rijksregeering heeft besloten, dit ter kennis te brengen van de Belgisdie regeering. Hoewel over de onderhande lingen van Havenstein met de Bank van Engeland niets van officieele zijde is be kend gemaakt, is het als zeker aan te nemen, dat de Londensche reis succes heeft gehad. De Bank van Engeland zal binnen zee maanden na de uitgifte van de Duitacho [schalkistibüljettenJlcteo (overnemen en van do rijksbank voor den tijd van 18 maanden een waarborg krijgen. Deze overeenkomst tusschon de Bank van En geland en de rijksbank is een zuiver bank-teohnisclie maatregel. Men gelooft, dat de Belgische regee ring zich met deze oplossing akkoord zal verklaren. «ff Later wordt nog gemeld uit Berlijn Men heeft hier do hoop dat Belgie de waarborgen, die M. Havenstein uii Lon den meebracht, voldoende zal vinden. Men legt de grootsto geheimhouding aan don dag over hel akkoord tusschen de Bank van Engeland on M. Haven* stein en dit op verzoek, zegt men van dg Bank. Men gelooft te weten dat het begin* sol der onaantastbaarheid van de goud* reserve der Reiclisbauk is aangenomen.; Zooals wij gisteren reeds zegden licoffi het Belgisch gouvernement dezo minne lijke schikkingen, welke in hoofdzaak; neerkomt op de voorstellen door MM.: Delacroix en Bemelinans te Berlijn ge-: daan, aangenomen. De Duitschers zullen de wissels vart 15 Augustus en 15 September betalen en de overige betalingen zullen gedaan.' worden met wissels op zes maanden. Die wissels zullen morgen of overmorgen reeds te^Brussel besteld worden. De groo-i te geallieerde banken zullen die wissels disconteeron. "j In Jt geheel zullen de wissels een ge* zamentlijik bedrag hebben van 270 rriib joen mark goud. HET DORDEEL DER DUITSCHE PERS Berlijn, 9 Sept. De dagbladen stel-: len met genoegen de uitslagen vast, door M. Havenstein te Londen verkregen, on' meenen dat er eene ontspanning in den 'buitenlandscke toestand van Duitscli-. land zal uit voortspruiten. Geen melding wordt gomaakt van deni inhoud van het akkoord met de Bank van Engeland, wat men uitlegt door te zeggen dat dit eene zaak is die moet go-, regeld worden tusschen de twee banken, die er niet aan houden hier omtrent eenige modedeeling te doen. De pers der rechterzijde is ©enigszins ongerust nopens don aard der aan de» Bank van Engeland aangeboden waar* borgen, hoeft ons zoo zwaar doen lijden, dat iede reen het verlangen moet hebben om ta zien wat hij was. Het Panorama van den Yzer geeft daarvan het meest realistri sche en meest treffende beeld. Den 8 October zal te Parijs, op liet' kerkhof Père Lacliaise de ontliul- ling plaats grijpen van 'het'ter eere der Belgische in Frankrijk overleden sol daten opgerichte gedenkteeken. Bij deze plechtigheid zullen de voornaamste Franscne on Belgische vooraanstaande personen aanwezig zijn. In Nieuw-Belgie, waar niettegenstaan de de onverdroten propaganda der socia listen sohier alle hand-en geestc^aVbeiders bij kristelijke organisaties zijn aangeslo ten, worden Zaterdag en Zondag, 23 en 24 September e. k. grootsche syndikalisti- sohe feesten ingericht. De af deeling Welkenrae'dt-Horhesthal van het Kristen Syndikaat van Sp. P. T.; T. en Z. zet de plechtigheid in met een buitengewoon avondfeest in haar lokaal. Casino Lambortzstraat, 33. ri- Tusschen de muziekuitvoeringen en tooneelvertooningen in zullen Mevr.: Schoppmann en de heeren Jungbluth on. Doms, in naam van het Kristen Syndi kaat van Sp, P. T. T. Z er he4 woord voeren. 4 Zondag middag te 12 uur vorming van den feestetoe b die te 1 uur (na de aankomst van don trein uit Brussel) uit Welkenraedt-Herbesthal naar Eupcn ver* trekken zal, 4^ Te Euperi zelf zullen de Kristene ga' svndikeerden uit het Duitsehsprekend gebied, te samen met hunne Belgische makkers beloogen. j; Op de Wirtz])latz groote feestzitting, aanspraak door den heer Derikum van Eupcn, gevolgd door zang en muziek, uitvoeringen door heb Junglingsohor van Etipen en de Harmonie van het Kristen Syndikaat van Sp. P. T. T. Z.; der afdeelmg Mecholen, onder de 'leiding van heer G. Lettany. Na dit openbaar machtsvertoon blij ven de Spoor- en Postmannen op de Wirtzplatz vergaderen terwijl voor daf geöyndikeerden uit de privaatnijverheid in het. JunglLngshaus de heeren Ca* reis en Lcclercq en 'E. P. Will ems hef. woord zullen voeren. Van uit Meohelen vertrekt te dezer gek legenhcid, Zaterdag namiddag te 14.231 uur ecu bijzondere trein. Zondag kanj met te 8.09 uur uit Brussel vertrekken^ 's Zondags avonds vertrekken uit Hor* besthal te '17.21, on 19,59. pur trri naar Bru.isel3

De Volksstem | 1922 | | pagina 1