Edele Zelfopoffering Pauselijke liefdadigheid I Ee diefstal vass een melken tg Aarlen Bëseeülg drama te ESampremy Se likwidatie der Vries- en KgeHleitsfen wan den Staat SseMp e-Kpfi-É aas iMm Is Mftsrgea Een® vijs les iverslrcsragBit m bei Land van Wales Esia Eiigslseh schip gestrand inbraak en dubbel® eneerd- aanslagfe Kamme Orieielige v®idsi in ®sn k®- iSiilifüJ itefsiai tras 3Jü=ö3ö ia?k I© Berlijn Een Belg vermoord door een neger is Bange ide stoffelijke schade te Smyrna OP 150 gnillioen dollars* Het grootste deel der vernielde gebou wen is niet verzekerd. De Engel-elie verzekeringsmaatschap pijen zijn 'hei ergst getroffen. Do meeste Anïerikaansche getuigen houden staande dat minstens 2000 per- tonen omgekomen Vijn Rl'SLAND MOBILISEERT MOSKOU EN ANGORA SLUITEN EEN MILITAIRE CONVENTIE DE VLOOT DER ZWARTE ZEE GE ALARMEERD De Porijzer Matin doolt onder Mie voorbehoud volgend telegram uit Riga aan de Northern News Service gezonden, mede Zondag werd te Riga tussehen de sov jet-regiering on de Kemalisten een mi litaire conventie gesloten. Twee klassen van Russische reservisten bobben hun mobilisatie-bevel ontvangen Anderzijds werd een wapenstilstand gesloten tussehen de sovjet-regesring en Enver Pasja, wiens troepen zich bij het rood leger dat de Kemalisten ondersteu nen gaat, aansluiten zullen. De vloot der Zwarte Zee is gealar meerd. Een opsteller van do Ivestia een Russisch sovicrisch dagblad, heeft een bezoek gebracht aan de streken van den Trans-Oural, die door den hongersnood geteisterd* worden. Ziehier wat de man Bchrijft «Ik heb daar vernomen iets wat ik niet veronderstelde dat de Paus van Rome goed en we.l 'het dorp Altata ge- rod heeft van den hongerdood, met er 30 pouds graan te doen toekomen op het oogenblik dat er bij geen enkele inwoner nog één greintje voedsel was. Door de hulp des Pausen konden de menschen geduldig het oogenblik afwachten waar op dc oogst tot rijpheid gekomen is. 't Zij terloops gezegd dat die oogst verre bene den dc verwachtingen is. Dc doeltreffendheid van de Pauselij ke liefdadigheid, echt verklaard door cle onbetwistbare vijanden van allen gods dienst, wettigt het vertrouwen van hen die den Heiligen Vader steunen in Zijn hulpverleen aan de slachtoffers van den hongersnood. OP HET SPOOR VAN DEN DADER Op 2 April 1.1. was te Aarlen spoorloos verdwenen de genaamde Albert Marchal (hoofdboekhouder in de statie te Aarlen Manhal was, ten nadeeie van den Staat, r>p de vlucht met een som van A millioen frank, gêbldat hem ter hand was gesteld, om de wedMon der bedienden uit te be talen. \.- Dc persoonsbeschrijving van den voortvluchtige werd onverwijld in alle richtingen gestuurd, maar alle opzoekin gen waren tot. nog toe vruchteloos ge bleven. Men vermoedde dan dat Marchal zich in den vreemde schuild hield. Dinsdagavond nu, rond half zes, wan delden in de Nieuwsbraat Itc Brussel, Iwee heeren, waarvan de een soldaat was geweest met den voortvluchtigen boek houder wanneer zc, tot hun groote verba zing. deze laatste, in gezelschap van een and'.— heerschap, bemerkten. De oud- strijder wilde Marchal naderen,maar de ze liep ijlings weg en vluchtte een kine- nm der Nieuwstraat binnen. Do oud sol dimt en zijn gezel zetten den dief achter na terwijl cle, cone voor den ingang van het gebouw post vatte, ging de andere op zoek naar .een .politieagent. Hot- kine- ma weid zorgvuldig doorsnuffeld, maar rood« was Marchal langs een zijdeur ont komen. De aanpalende gebouwen werden even eens doorzocht, maar zonder uitslag. C0e Vervolg. Hij liep de straat in, die hem de voor naamste loesoheen de twee of drie perso- nen, welke hij tegenkwam, zagen hem groe tend a ui, met de nieuwsgierigheid van lieden die niet gewoon zijn vreemden ie zien. Hij kwam op een door lindeboom en be- 6:hadigd pleintje. De heldere tonen van een orgel, waaraan tick de stemmen der zangers en koorknapen paarden, troffen zijn oor. Hij gi:ig de kerk binnen. Hij zag den priester op het altaar, en de geloovigen met gebogen hoofd geknield dal eenvoudig, maar indrukwekkend schouwspel dred hem aa Gods almacht deuken. Hij gevoolrio be hoefte om te bidden en knielde neder. Hij zond een vurig geb^d ten hemel en dacht daarbij aan zijn moeder, aan zijn hem onba- kende bloedverwanten, aan zijn verleden, ■an zijn onzekere toekomst. Een geheimzinnige stem, dezelfde zachte en lieflijke slem, die hij ie G\iy in de her berg 1 ad gehoerd, fluisterde hem toe Houd moed en hoop Ja, mompelde hij opslaande, ik wil moedig zijn en h-p n. Wie niet gelooft heeft ook geen hoop peer, zij een ernstige stem achter hem. HijJ W-xp EEN SERGEANT VAN DEN VLIEG- DIENST GEDOOD HET ONGELUK VEROORZAAKT i BRAND IN EEN HUIS Nabij Tienen i> gisterochtend een vree- gelijk ongeluk gebéurd, waardoor het mi litair vliegkorps nogmaals het verlies lijdt V(>'\ een fijner knapste leden, Dc 2i-jarige Oscar Dumarfcicr, die de zoon is van een familie welke zich reeds lang met de vliegkunst bezig 'houdt, be hoorde tot den militairen vliegdienst se der ongeveer anderhalf jaar. Hij was vliogtuigbest uurder met den rang van sergeant, en verbonden aan het vliegveld van Goidsenhoven bij Tienen. Gisterochtend steeg hij met zijn vlieg tuig op het was de eerste maal, dat hij van het vliegveld te Goidsenhoven, dat onlangs slechts werd ingewijd, opsteeg. Omstreek 10 uur bevond hij zioh op eenigen afstand van zijn vertrekpunt, boven Augaarden, toen hij plots, door een ongelukkige wending waarschijnlijk, als een steen naar omlaag stortte en op een dak terecht kwam. Het lichaam van den ongelukkige werd verkoold ook in de woning, waar op het vliegtuig gestort was, ontstond brand. Slechts met moeite kon het vuur wor den geblusehfc. Een zekere oudvcroordeelde, Maximi- liaan Dan tinne, leefde sinds vier jaren op vriendschappelijke» voet mot Palmy- re Vincent. De broeder dezer laatste, Jo seph Vinoent, 19 j. oud, lag sinds enkele dagen overhoop met Dan tinne. Terwijl dc eehtgenooten Vincent op 27 Oogst naar Doornik waren, werd er in hun huis ingebroken en gestolen, voor ongeveer oen som van 1000 frank. Ver moedens rustten algauw op Dantinne. De politie vond bij een vriend van Dantinne te Charleroi een zakuurwerk, voortkomend van den diefstal en bij Dantinne een inbrekersgereedschap. Een dezer dagen nu ontmoette Dantin ne den broeder zijner geliefde, Joseph Vincent, haalde oen revolver te voor schijn en vuurde hem af op laastgenoem- de. Deze echter had het schot- voorzien, sprong vlug ter ziijde, trok eveneens een revolver en schoot vier maal achtereen volgens op zijn aanvaller. Dantinne, die neerviel, door 2 kogels in volle borst ge troffen had nog do kracht om zich op te rechten en in een naburig huis te loopen. Daar echter viel hij morsdood. Vincent, aangehouden, werd nadien, om reden van zelfverdediging, weer in vrijheid gesteld. Het lijk Jan Dantinne werd na&r het doodeDhuisje gevoerd Aangaande de werkzaamheden der commissie, gelast met het onderzoek der modaliteiten dezer moeilijke likwidatie, zal men zich herinneren dat deze commis sie bij haar uiteengaan zich had uitge sproken, met 9 stemmen tegen 2, voor het afstaan door verkoop of verhurng op langen termijn der opgerichte of in oprichting zijnde installaties en het af zonderlijk afstaan van het vervoemmte- riaal Eeno sub-commissie werd gelast- met- het voorstellen der uitvoeringsmodalitei ten en het uitbrengen van een verslag over hare werkzaamheden. Dit verslag werd gisteren door de oom- ma ss ie aangenomen. Dit document is ten slotte de recht vaardiging .der hooger aangehaalde be sluiten. Tiet is nu voor het parlement, om het besluit te nemen, dat een einde zal stel len aan het enorm en steeds stijgend te kort der vries en koeldienstcn van den Staat. keerde zich cm en zag een oud man met lang grijs haar en een langen grijzen baard, die ren ruiker van kamperfoelie en jasmijn in de hand had. De priester zong - Ite, missa est De grijsaard en de jongeling gingen tege lijk Je kerk uit. Zij groeten elkander, en Richard ging cenige schreden ter zijde staan, om de lie den uit de kerk te zien komen. Eensklaps had hij moeite een vreugde kreet te bedwingen, in dc kerkdeur zsg hij oen bekoorlijk jong meisje. Dat was Blanche, de foe zijner hoop. Ha, nu was het geen ver schijnsel, maar werkelijkheid, een verruk kende werkelijkheid, die zich aan zijn blik ken vertoonde. Mijn God, wat is zij schoon mompel de hij. En den fonkelenden blik op het meisje gevestigd, bleef bij onbowegelijk slaan. Haar aanblik verrukte bera en deed zijn hart onstuimig kloppen. Blanche liep langzaam voort, door een be vallige beweging met hei hoofd de groeten en glimlachjes beantwoordende, die men haar toezond. Zij scheen in gedachten ver diept, maar de ernstige trek op haar lief ge laat schonk het thans nog grooter bekoorlijk heid. IN HET DROGE DOK GEVALLEN Een onbekend manspersoon van rond de 35 jaar, vermoedelijk een Engelscli- man, viel Woensdag morgen, door een ongekende oorzaak in 'het Droge Dok n 2, De ongelukkige werd op den slag gedood. Dokter Arendt word. dadelijk ontbo den, deze kon alleenlijk de dood vast stellen. Het lijk werd naar het doodenhuis der Korte Dijkstraat overgebracht. Men denkt dat de onbekende in het Dok moet gevallen zijn, ten gevolge van eene onpasselijkheid toen hij te dicht bij het Dok genaderd was. Dnsdag avond nam een heer in de Pe likaanstraat te Antwerpen plaats in een auto-taxi, die daar wachtende stond. Hij verzocht de voerders van de an dere taxis, die daar ook hunne stand plaats hadden, den eersten auto waarin hij zat-, te volgen. Een stoet van dertien autos trok door de straten der stad. Onderweg sloten zich andere taxis, die ledig naar hunne standplaats terugkeer den en die door don zonderlingen reizi ger ook opgeeischt werden, bij den stoet aan. Weldra bestond deze uit dertig au tos 1 Van tijd tot tijd stond de zonderlinge optocht stil, om de autovoerders toe te laten een. glas bier te drinken. Wanneer de reiziger genoeg had van zijne autowandeling, betaalde hij de sommen die door de dertig taximeters aangeduid waren en zette te voet zijne wandeling voort Men weet niet waaraan deze gril toe te schrijven. Londen, 20 Sept. Door de over vloedige regens der laatste weken, zijn de rivieren in het Land van Wales op talrijike plaatsen uit hunne bedding ge treden en groote oppervlakten, waarbij ook spoorlijnen, liggen overstroomd. Een trc-dn met scholieren moest terug naar het vertrekpunt stoomen, nadat het water in de wagons was geloopen. De treinen rijden dan ook op verschillende lijnen niet meer, on de reizigers worden per auto's langs de hooger liggende ba nen vervoerd. In de stad Criceieth woedde een gewel dig tempeest. De slagregen veroorzaak te oneindig veel schade en het water stond een meter hoog irf de straten. In talrijke buibeixgemeemtenwaar hét water bij stortvloeden van de heuvels kwam. neergestort, werden de velden in meeren en de straten in rivieren her schapen. Boomen werden omgerukt en vele stukken vee verdronken. Twee werklieden op een wagen, door een paard getrokken, gezeten, kwamen om, te zamen met het "dier. N/W den overladen werd. De man bekwam leen diépe wonde aan don arm en zelfs j hot wichtje dat in zijn wiegje lag, be- j kwam een wonde in het gezicht. Het drama moet in het donker plaats gehad hebben. «Beer» was langs een venster binnenge drongen, waarvan hij de ruiten met de schup had uitgeslagen. Na de misdaad ging bij zich onder 'het strooi in de schuur van zijnen ouden baas te slapen leggen. Toen hij 's morgens wilde ontvluch ten, werd hij door de gebnren gevat en naar de gendarmerie gebracht. Deze stelde een eerste onderzoek in. Het parket van Dendermonde is Maan dag namiddag afgestapt en heeft den moordenaar naar de gevangenis van Den dermonde doen overbrengen. De kerel scheen licht bedronken ge weest te zijn en de rede is aan wraak en geesteszwak te van den dader te wijten. MOEILIJKE REDDING Dinsdag morgen strandde aan dc Zui- dergronden nabij Helder de Engelsche schoener Al ford komende van Ports mouth met bestemming naar Hamburg, en geladen met klei.Van de drie opvaren den, twee mannen en een jongen, wer den er met groote inspanning van de Nieiiwediepcr reddingboot twee gered. D.e sleepboot Cycloon van de firma Wijs muller, pikte den derde op, die op zee ronddreef. Omtrent deze redding vernamen wij bet volgende Het scheepje zat, toen de sleepboot met de reddingsboot op de plaats van stranding aankwamen, redde geheel onder water nog een stuk van den mast stak boven zee uit. In die» mast zaten twee der opvarenden. Er was geen denken aan bij het schip te komen wegens de hooge zeeën, die er stonden. Na eenige vergeefsche pogingen kreeg men ten slotte een zeil van het sdhip te pakken, en daarmede werd de verbin ding verkregen. Men kon nu de men schen er af halen. Bij deze gelegenheid stootte de reddingsboot op het geheel on der water zittend wrak en werd lek ge slagen. Een der mannen, de kapitein van het gestrande vaartuigje, de man die op de omgeslagen boot zat en door de Cycloon werd opgepikt viel aan boord bewusteloos ineen. Hij werd bijgebracht en de drie schipbreukelingen werden op de sleepboot hartelijk verzorgd en ver kwikt. De opvarenden leenden hun Meeren. Deze stranding en de daarop volgende redding was voor. de aan den wal staaf den in hoogermate spannend. Door een kijker kon men zeer goed de bewegin gen volgen. De bemanning van de red dingboot had teen harden strijd met de elementen te voeren een hunner, de schipper A. Kuiper, kreeg een wonde onder zijn oog. Over acht dagen had de landbouwer Cesar Bock zijnen-knecht, rond de 70 jaar, met slecht vérleden en van laag zedelijk gehalte, heengezonden en nie mand dacht nog aan hem. Zondag ging de landbouwer met zij ne zieke vrouw en zijne kleine kinderen waaronder een van 2 maanden, vroeg te bed. Omstreeks middernacht stond de ou de knecht, gekend onder den nam van Sis den Beer mot een schup gewa pend, voor hun bed. Hij begon er mede te kappen uit al zijn macht, zoodat de vrouw, die ziek te bed lag, met won- Een der dieistmeiden van Espoir verge, zelde haar. Mejuffrouw, zei de dienstmeid, Pan- dolle heeft een rijtuig gezonden, om ons te halen. - Inderdaad stond op korten afstand een rijtuig te wachten. Op dit oogenblik bleef Blanche staan om de i ruiker aan te nemen, dien Epreuve haar aanbood. Ik dank u, goede man, sprak zij met een lieftallig glimlachje ge vergeet mij niet; bijna eiken dag brengt ge mij een verschen ruiker. Ge houdt veel van bloemen, en ze zijn het eenige wal een armman u kan aanbie- den, antwoordde de bedelaar met bewogen stem. Komt ge vandaag op Espoir Ja, ja, mejuffrouw Maar ik wilde het genoegen smaken, u uil de kerk te zien ko men. Tot straks dan, Epreuve Zij zag op en bespeurde Richard. E$n tot nog toe onbekend ge voel doorstroomde haar, en haar wangen werden levendig gekleurd. Epreuve en de dienstmeid weken verwon derd ter zijde, de kerkgangers waren naar huls gegaan, Blanche en Richard bevonden zich alleen voor de kerkdeur, de laatste zon- In een koolmijn van het graafschap Durham werden door mijnwerkers, een halve mijl onder de begapen grond, bij het bouwen in de steenkool plotseling in een verlaten gang, een drietal mem schelijke geraamten gevonden. Daar naast lagen drie hpuwéelen. De kaarten van de mijn toon en aan, dat in de nabijheid van de tegenwoordi ge schachten in de Laatste 150 jaar niet meer is gewerkt. Voorts ontdekte men bij nader onder zoek nog overblijfselen van Meeren op de geraamten. De beenderen vielen bij de minste aanraking geheel in stof uit een. Men vermoedt- dat men hier met de gevolgen van een mijnramp te doen heeft, waardoor deze drie mijnwerkers van de buitenwereld werden afgesloten. der hoed, welke hij bij het zien rfrr-Slanche, zonder weten in de kerk had gebiten. Mejufvrouw, zei Richard met bevende stem, ik had waarlijk niet durven hopen, u zoo spoedig weder te zien. Mijn goede ster eeft mij hierheen geleid. Ge gelooft dus thans dat ge een goede ster hebt vroeg Blanche, die hevig ont roerde. Ja, gaf hij ten antwoord, en gij ïijt de gene die mij haar schitterend boven mijn hoofd heft, waarheen ik het nauwlijks durf wagen op te zien. Als een heele balsem zijn uw woorden in mijn hart gedrongen, om er de hoop te doen herleven. Herinnert ge u nog wat ge mij gezegd hebt, mejuffrouw O, zeker, en ik herhaal bet uHoop en vertrouw God, die zoo goed is, zal u niet verlaten Tot wederziens mijnheer Richard maakte een eerbiedige.buiging en met een welgeméenden handdruk scheiden zij van elkander. Blanche spoedde zich naar bet rijtuig waarin zij met de dienstmeid plaats nam. De knecht van de hoevo, die als koetsier dienst deed, sprong op den bok en greep de leid selsen het rijtuig rolde voor. Blai.che keek nog even om, haar blik ontmoette dien van Richard, die onbewege lijk op dezelfde plaats was blijven staan. Maandagmorgen om half vier, ver haalt do Voss. Ztg klom een jonge man, door de duisternis beschermd, op een ladder, welke hij tegen het hotel Furstenhof op cle Leipziger Platz te Bel lijn had neergezet. De baloondeuren van een der kamers waren daar geopend. In de hotelkamer binnengeslopen, maakte hij zich meester van alle in het vertrek liggende sieraden der twee be woonsters. Toen hij een kast wilde naderen, om het baar geld, dat daar lag, weg te ne men, werd een der dames den dief ge waar en riep om hulp. De inbreker zou dan zijn wapen te "voorschijn gehaald en op haar gericht hebben. Op deze wijze gelukte het hem op het balcon te komen en de ladder te berei ken. Voor hulp opdaagde, was de roever niet zijn ladder en buit ter waarde van 3 1/4 millioen Mark verdwenen. Wij hebben voor eenige dagen gemeld dat een Belg, M. Censier, beheerder van het magazijn der Handels- en Mijnen- maatschappij, te Elisabethstad, (hoofd plaats van de Congo-provincie Katan ga, aldaar vennoord is geworden door een neger Ziehier eenige nadere bijzon derheden over dit- drama Een inlander, Safiri Francois, was se dert «enigen tijd bediende der echtgenoo- ten Vandervöken. Zeker morgen verscheen hij opgewon den en vertelde dat zijn vrouw hem met een ander bedroog. Hij vertrok naar buds en sleepte zijn "vrouw mee, om aan te wijzen met wien zij betrekkingen on derhield. Zoo kwamen zij voor het huis waar twee agenten der Sooiété Commer cial© et Minière woonden, de hh. Goos- sens en Oensier. Waarschijnlijk wees de vrouw de inlander dit huis aan, hij liet haai- los eu vloog naar den h. Goosscns toe, die op de veranda bezig was en schold hem uit, terwijl hij oen mes voor don dag baalde. De h. Goosseris ging naar binnen, sloot de deur en waarschuwde zijn kollega Oensier, die in zijn slaap kamer zat te lezen, met de woorden Pas op, een zwarte valt ons met een mes aan Daarna vluclit.be hij buiten het bereik van den opgewonden inlander. De h. Censier wilde ook rijn heil in de vlucht zoeken, maai- op 't oogenblik dat bij buiten kwam, zag hij een neger op hem toéhpllen, met een mes in de hand. Hij deed de deur dicht, maar on gelukkigerwijze was er geen sleutel op. De tfeger nam een bijl, die daar bij een hoop hout lag en rioeg;het paneel uit de deur. Oensier vluchtte naar binnen, waar bij achtervolgd werd. De neger bracht hem verscheidene messbeken toe en zon der middel van verdediging zijnde, kroop Censier achter een tafel, waar de neger voortging-hem met het mes te bewerken. Daarna begaf hij zich naar liet kommis- sariaat van politie, wierp het bebloede mes op den grond en zei eenvoudig x Ik heb een blanke gedood Censier beeft zich bot aan de deur kunnen voortsleepen, waar hij in een laatste krachtinspanning nog eens recht gestaan heeft, maar daarna in elkaar zakte en stierf. Het onderzoek stelde vast, dat hem 14 messteken toegebracht wanen en hij liee- lemaa.1 was uitgebloed. Het vreeeelijk tooneel duurde slechts eenige minuten. Het is zooveel te verschrikkelijker, nu uit het onderzoek zou blijken, dat de h. Censier nooit in betrekking met de vrouw van Mussafiri geweest is. Eenski ps voelde bij een zware hand op zijn schouder rusten. Hij keerde zich om en zag Epreuve voor zich staan. De grijsaard scheen hem met zijn blikken te willen doorboren. Laten we ons een weinig verwijderen, sprak hij ik heb u iets te zeggen, dat geen ander behoeft te hooren. De jongeling volgde hem zonder te aarze len, of eenige tegenwerping te maken. Toen zij midden op de straat waren, bleef Epreuve staan. Jongeling, zeide hij, ge spraakt zoo even van uwe goede ster, die u hierheen heeft geleid zou dat wel een goede ster zijn Ik geloof veeleer dat het uw slecht ge sternte is Wat wilt ge zeggen, grijsaard riep Richard verrast van verontrust. Dat ge deze streek zoo spoedig moge lijk moet verlaten, om er nimmer terug t< keeren. Ik begrijp u niet. Geloof slechts wat ik n zeg, 't is in aw belang. Ik heb geen enkele rede om er aan te twijfelen, maar hot schijnt mij dat ik wel een nadere verklaring mag vragen. (Vervolgt.)

De Volksstem | 1922 | | pagina 2