27 hetToooThuis Woensdag Sept 1922 Aan onze lezers Het Panerama van den Yzer imtsehlaëid's verplichtingen De KaSh< lialiaansshs vrouwen bij Z. H, den Pass Zeven prinsen aan b&ord Esns redevoering van minister Bfloyersoen W@3f sen sekwestersehanéaal De negers van Australië De toestand in Klem-Azie bedenkelijk XXVIII' JAARGANG NUMMER 139 Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Tel. 114 DA.GrSI_iAiD 8 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.18 Uitgever: J. Van Nuffel-De Genbt Publiciteit buiten liet Arr. AALST x Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel. Place de la Bourse, 8, Parijs, Bream's Buildings, 6, Londres E. C. 4. H. Comas Zon op 5,45 onder 5,39 Eerste kwartier den 27 Te rekenen van heden zullen on- ie verkoopers geene muntstukken Van fr. 0,50 meer aanvaarden. Wij herinneren aan eenieder dat deze muntstukken in de Nationale Bank en Postkantorenenz._ tot Vrijdag aanvaard morden Nadien zijn ze niet meer geldig. Vandaag wordt er openbare ver- ïooping gehouden der meubelen van de familie X..., sedert twee eeuwen aanzien als de eerste familie der streek. Xiet weinig reklaam werd ge maakt om koopers naar de vend! tie te lokken en dezen morgend somt men op de daarheen leidende tvegen alle soort van vervoertuigen tegen velos, motos, autos, karren, wagens en andere gespannen. Dat loopt altemaal naar het verkoo- pingshuis. Die groote woning, 't is geen grootseh heerenhuis, ook geen werkmansvcrblijf, doch een eenvou dig genoeglijk gemakkelijk en stil domein rijst daarop boven den weg; en van zijn begroeid en begroend hooge stoep kan men zeven en twin tig kerktorens zien. Die woning kijkt verbaasd en ontsteld uit al de groote oogen barer opene ven sters en vraagt zich af Wat gaat er hier gebeuren En met haar meenen de huisdieren het niets an ders want zij ook liehhen een voor- gevoelen.-. De twee ruime koeren staan vol volk men gaat in en uit men klimt hoven, men bezoekt, men bab belt, men onderzoekt, men daalt be neden, men redetwist..,. De slimnie- rikken zwijgen, denkende dat de overigen dit of dat meubel, die of die snuisterij, die prent of plaat niet bemerkt hebben.,.. De menigte wordt ongedurig... 't Is reeds twee ure en de zon brandt. Xu de lief hebbers der streek en de oudheids kenners en koopers van Parijs, Brussel, Rijsel en Gent zijn aange komen, De notaris kijkt ne keer rond en oordeelt dat men mag beginnen. Dan doet hij aan den veldwachter wat broken, stukken en beuzelarijen overhandigen en 't vuur is geopend en de slag begint. Daar wordt eens duchtig gc-laehen en men krijgt lust en trek. Terstond daarna verschijnen de ernstige meubelen. Eerst en vooral een zetel Louis XV, ingesteld 200 frs. Op een, twee, drie verhoogt men hem tot 820 fr,; dan eene oude kom- mode waarom en waarrond gevoch ten wordt nog een zetel zeer lief, zeer gemakkelijk, die op en neer gaat naar de 400 frs; eene ouder- wetsche prent; een torenhooge lioop teljooren; een fijne Venetiaansche spiegel.. Twee zeer oude schotels met de leuze Daarin verjongt men zijn de schuld van een twee gevecht tusschen praehthefhebben- de Dames die in zijden mantels ge huld malkaar schijnen te affrontee ren. Dan ne secx-etaris of schrijfta fel in kerselaren hout, kerselaren kleur,... ze brengt ook bijna een gevecht te wege tusschen twee oud versleten heerens, ï-edelijk maar koppig, De mensclien van de streek zijn meer bezig en slaan meer acht óp de pratieke zaken en voorwerpen. Xa dat men gedaan heeft met het salon worden de kamers on truimd, meubel na meubel en de schoven geruimd. Arme gedenkenissen worden van hand tot band overgegeven en on derzocht; men bekijkt de kaders ■wier portretten van geen tel meer zijn men lacht en spot met de oude tafereelen en om plaats te maken zal de buisbewaarster de nie tigheden en onwaarden, welke eens zooveel waren, in nen hoek vagen. Ik zie alles en bepeins mij Voor een paar honderd franken koop ik nog wat gei-inge meubeltjes 'welke voor oixze weezenkolonie, zullen te pas komen. Doch nu worden de kij kers en de koopei's stouter en ont zenuwd, ze winden malkaar op,- Ik hoor pijnlijke praat vertehen; en 't is per stocks dat men deze woning rijker aan leven dan men wel meen de, uitverkoopt 't Slaat zeven ure.- 't Is avond ook,- de verkooping is afgeloopen De veldwachter ledigt zijn tiende pintje de notai'is waseht zijn han den. Het huis is morsdood, 't Is een groot lijk gewoiden met wijde ij dele oogen en 't kijkt ze uit zonder te zien of iets te ontwaren, de vertrouwelijke velden in. De rijtuigen autos, motos, ve los, wagens hondekarren met geraas gedruis, rumoer, getier en gex-onk vertrekken en verlaten het teil-ein de slag is ten einde- iedereen di-aagt zijn buit of zijn koop mee. Ik blijf alleen over, In de parkjes en op de groene graspleinen liggen de vertrappelde bloempjes leelijk te kwijnen en te sterven de geraniums zijn verbro ken, de hortensias zijn uitgetrok ken de klimop heeft talrijke diensten bewezen aan de koopers om hun koopen in pakken te bin den. Bloemen tellen ze dan nog mee bij zondvloed en stormweder, De donkerte heerscht dan overal en overschaduwt alles met hare on doorgrondelijke geheimen. Ik ga ne keer rond den eigendom. Een geweerschot weergalint-, ik verschiet niet weinig, Ik wil weten wat er gaande is, 't Is nieksken, 't is zijxi hond dien mén heeft doodgeschoten—, zoo legt mé huisbewaarster uit nen sclioonen hond, voegt ze er bij, en de zoon des huizes zag dat beest zoo geei-n, >1 Zoo-, was er liier ne zoon .Ta zeker, een eenige zoon—, doch hij sneuvelde binst den oorlog. En de oude terwijl zij mijn rij wiel aanbracht, spi-ak nog Ja, een zoon Ge weet toch wel, mijnheer, 'een alleen is als geen P. E, is in zulke mate waar, dat Professor Ürné, van de militaire school, er eene voor dracht heeft gehouden voor zijne leer lingen onder wie Prins I/eopold zich be vond Hot Museum van het leger stelde ten dienste van het Panorama eene ver zameling wapens en uitrustingen, heb bende op het front gediend, en gansöh een net loopgraven werd door de solda ten van de genie aangelegd. Daarenbo ven, worden door den dieilst dor olec- trieiteit van den Muntschouwburg lioht- beschijningen tot stand gebraöht, die ver rassen d<en indrukte weeg1 NOG DE AFLEVERING DER DEUT SCHE SCHATKISTBONS Zooals wij hebben aangekondigd beeft de Duiteehe delegatie, aan de Commissie voor Herstel, te Parijs, de bons afgele verd, voor de vervaldagen van 15 Augus tus 15 September 1922. Zooa.1» gezegd, is de vervaldag van 15 Augustus vertegenwoordigd door lier bons van 10 millioen mark-goud en een van zeven millioen on half, betaalbaar op 15 Februari 1923, en deze van 15 September, door vier bons van 10 mil lioen mark-goud en 1 van 8 millioen en half, betaalbaar op 15 Maart 1923. Men ziet dat voor elkon vervaldag, het totaal d'er bons «enigszins beneden dc 60 millioen is; dit om rekening tc houden van de stortingen, gedaan aan dc Com missie voor Herstel, voor rekening van DuitecMand door Luxemburg en de Vor- eenigdc Staten, in betaling van kool aan het. eerste en van kleurstoffen aan het tweede land geleverd. Ter gelegenheid van het Congres dat tc Rome door den Bond der Katholieke Italiaanse he Vrouwen werd gehouden, werden de Congresleden op 't Vaticaan ontvangen, waar de H. Vader tot haar een lange toespraak richtte Wij bedanken den Heer uit de diep te des harten wijl Hij, bij den aanvang van'ons Pontificaat,. Ons zooveel troost heeft willen voorbereiden, en wij durven hopen dat deze waarlijk de voorbode zij van gelukkiger dagen. 't Is onmogelijk uit le drukken al wat ons uw tegenwoordigheid ingeeft. Wij bedanken God dat Uw werk tot zoo'n ste vige instelling gegroeid is, dat zij reeds groote vruchten afwerpt tot glorie van God en tot heil der zielen twee doelein den, die, alleen, een onvergankelijke waarde hebben en die onze gansche toe wijding en zelfverloochening waardig zijn. De echte kostbare waarborg van Uw welgel ukken is de diep godsdiensti ge, waarlijk christelijke en Eucharisti sche voorbereiding Uw verbond is eenvoudig en doelma- tig wij zouden haast zoggen het tri- num perfectum. De katholieke vrouwen, de katholieke meijsjes, de fkatholieke hoogstudentm- nen dat is de levenservaring, dc bloem en de schat der boste levenskrachten, de hoogore cultuur en de luister der we tenschap dus alles wat noodig is licht, kracht, voorzichtigheid en ondervinding. Gij hebt onderlinge verstandhouding, zijt in voeling met mekaar, kent mal kaars behoeften en verzuchtingen, streeft eendrachtig naar hetzelfde doel de glorie van Gód en liét heil der zielen. Edelmoedigheid in de actie moet gepaard gaan met edelmoedigheid in do tuclit, want om verscheiden gemoederen en -ka rakters in overeenstemming te brengen, is edelmoedigheid in de zelfverlooche ning vereiseht. Vermits gij daarvan reeds menig bewijs hebt gegeven, hebben wij betrouwen in uw toekomst.Uw voorzitster heeft gezegd dat -het bijzonder doel dat gij u voorstelt, de verdediging is van het huisgezin. God verleene U daartoe de noodig© kracht. Vrouwen, jonge dochters, hoogsteden- tinnen, daar ligt. uw arbeidsveld. Het huisgezin is uw rijk, waar gij waarlijk koninginnen zijt. Verzaakt nooit die heerschappij, die in de natuur zelve wortelt, om andore her senschimmige rijken en ij dele zegepralen na te jagen. Gaat voort op den ingeslagen weg, luistert naar uw geestelijke leiders en gij zult uw heerlijk doel bereiken. Gij zijt naar Rome gekomen, do eeuwige stad, de hoofdstad en het vaderland van alle christen© zielen gij zijt er komen zoeken nieuw Uoh(t, nieuwen ijver, nieu we krachten. De gedachtenis aan deze dagen, aan de innig© vreugde van deze stonden die gij, samen met uwen gemeenschap pen jiken. Vader hebt doorgebracht, ga nooit uit uw geheugen. Dat de heilige gedachtenissen uit Rome U steeds verge zellen en een spoorslag wezen om, voor dc glorie van God altijd dien schat van lieflijkheid en verstandelijke ontwikke ling te besteden, dien God zelve U ge schonken heeft. Wijdt dien schat aan het heilig ideaal wiens schoonheid en bekoorlijkheid u aantrekt, vermits nie mand zich onttrekken mag aan het ge voel der verantwoordeijkheid die op hem weegt voor het gebruik der gaven, waar mee hij door den Heer werd begunstigd. De Apostolische zegen dale over U en Uw werking neer. OOK DE NAALD WERKSTERS Ook aan de naaldwerksters die te Ro me vergaderden verleende de Paus plech tig gehoor. Do H. Vader liet ze tot den handkus toe en onderhield zich met ve len onder haar op echt vaderlijke wij ze. Dan steeg Hij op zijn troon on richt te tót haar zijn gemoedelijk woord. Hij loofde de 'toehoorders om haar geloof, godsvrucht en toewijding voor God en Paus. Te denken dat gij werksters zijt met de naald,.geeft me vooral twee op merkingen in Gij zijt werksters; gij vertegenwoordigt den arbeid. Wat be- teekent het leven zonder arbeid Chris tus heeft dien willen stellen tot. grond slag en onderhoud van t leven en hem gemaakt tot een middel van boete en herstel. De arbeid met de naald heeft recht op bijzondere achting, wijl hij veel geduld eischit. Naar liet voorbeeld .van Christus, kunt gij door arbeid en ver duldigheid tot de Volmaaktheid geraken. Naast geestelijke hebt gij ook tijdelij ke belangen. Indien de raensch niét leeft van brood alleen, toch heeft hij ook brood noodig het dagelijksch le vensbrood. langs de wegen van recht vaardigheid en liefde. Streeft er naar dit brood wel tc verdienen, maar weest vooral volmaakte christenen. Ook zege nen Wij van harte u die tegenwoordig rijt, uw bloedverwanten en de groote fa milie der naaldwerksters w Een record Op den dag van liet vertrek van de Ferruocio had dit schip de ongew-oric kans niet minder dan zeven prinsen aan boord te ontvangen. Men telde er namelijk de Italiaansche kroonprins ümberto, de Belgische kroon prins Leopold, diens broeder prins Ka rei, prins Napoleon, prins Ruspoli, Tta- liaansoh gezant; vervolgens de gemalin nen van beide laatsten, de prinses Cle mentine en prinses Ruspoli. Men ziet, een niet alledaagsch gezel schap, waarop de gezangvoerder niet wei nig fier zal zijn. -V Ter gelegenheid der eerste vergade ring, sinds den terugkeer van Eupen en Maïmedy tot de Belgische gemeenschap, van do Ghristcne Syndikaten dezer ge westen, heeft., Zondag, M. Moyersoen, minister van nijverheid en arbeid, daar eene belangrijke redevoering gehouden. Gij hebt, zegde de achtbare minister aan de christene werklieden, aan een lid der regeering de gelegenheid verschaft u den hartelijk en groet van liet. Vader land te brengen, de uitdrukking van de vreugde die wij gevoelen van te midden te zijn onzer broeders van Eupen en Maï medy, en de uitdrukkelijke verzekering dat de regeermg van den Koning der Belgen niets verwaarloozen zal wat het geluk en de voorspoed uwer bevolkingen verzekeren kan. Hot is van het grootste belang dat de werklieden him vertrou wen schenken aan beroepsinrichtingen, die hunne wettige belangen, zoo zedelij ke als stoffelijke verdedigen. Uw christe- ne vereenigingen geven het voorbeeld en betrachten niet jailleen de tverbetering van den stoffel ijken toestand uwer leden, maar zij verwaarloozen ook niets dat bijdragen kan tot hunne zedelijken en godsdienstigen vooruitgang. Iedereen weet dat de ekonomisohe toestand van uw kanton uiterst moeilijke dagen door worsteld heeft, doch ik kan u de verze kering geven dat de regeering pogen zal al de vraagstukken, die u aanbelangen, tofc uw volle voldoening op te lossen. Wat de zoo belangrijke kwestie der maatschappelijke verzekeringen betreft, 1 leeft de regeering van Eupen-Malmedy scllikkingen genomen opdat de werklie den van deze kantons zouden voortgaan van de verkregen rechten te genieten. Deze schikkingen zullen van kracht blij ven totdat de Belgische wetgeving een vast stelsel tot wet zal gemaakt hebben. Bij de herneming der werkzaamheden der Kamers zal liet goevernement een wetsontwerp neerleggen van verplichten de verzekering tegen werkverlet. Dit wetsontwerp zal gegrondvest zijn op de drievoudige bijdrage van den werkman, den patroon en den Staat. De syndikale 'kassen zullen erkend worden en naast deze zullen offieieolc. klassen voor de niet- gesyndikeerde werklieden ingericht wor den. Eene herverzekermgskas zal, voor een bepaalden tijd, de lasten dragen van een werkverlet van ongewonen duurtijd. Er zijn ook maatregelen genomen om aan 'den woningnood te verhelpen, en premies van 1000 tot 3000 fr., zijn uit geloofd aan de onbemiddelde personen, die een huis zouden willen bouwen. De regeering wenscht in alles krachtdadig eene politiek van gezonde en welbegre pen sociale aktie te volgen. Voorzeker, wij staan nog voor veel moeilijkheden, en zijn al de hervormingen onderworpen aan de financieel© mogelijkheden van den Staat, doch veel moeilijkheden kun nen uit den weg geruimd worden door eene edelmoedige samenwerking van de werklieden- en bazen vereenigingen. Wij doen ons best óm deze samenwer king te bekomen het is een der bijzon derste doeleinden onzer pogingen. Ik verwacht eveneens deze samenwerking van u. Zonen van een zelfden ~God, ver kleefde dienaars van een zelfden Koning, kinderen van een zelfde Vaderland, wem schen wij met u samen te werken, eens van harten ziel, hand in hand, gedreven door eene grenslooze genegenheid, voor de welvaart van de kantons Eupen-Mal medy, voor den voorspoed van het. Vader land en voor het geluk van al zijne in woners Deze redevoering werd geestdriftig toe gejuicht. Uit Brussel wordt ons gemeld i Enkele dagen geleden werd een ea' ander gerept over een onderzoek in do bureelen van liet ministerie van fin an* eten, over eene nieuwe sekwesterzaafc* De ingewonnen inlichtingen laten ons toe mede te deel en, dat deze zaak eeiij inwoner van Antwerpen aangaat en reedjj hare gevolgen heeft. Het onderzoek betrof oenep bediende! van het ministerie van geldwezen, name* lijk een provnciaal toezichter dei- belas tingen H.... Deze had voor zijn deel al$ sekwester een-twintigtal huizen te beheo- ren gekregen Eerlijkheidshalve moeten we mede de len dat er hoegenaamd geeu kwestie te van ontvreemdingen, verduisteringen of iets dergelijks. Neen, de man verzorgde de zaken heel wel, maar droeg tevens zorg als honora* rium zeer, zeer belangrijke sommen voor1, den heer sekwester, voor eigen rekening dus, in te schrijven. De in rekening gebrachte; teommen! gaan alle gedacht te boven en H... moetf overtuigd zijn geweeet dat, nu eenmaal' pen onderzoek was ingesteld, de zaak ni$f$ m zijn voordeel zou van 6tapel loopen? II..., heeft dan maar best geoordeeld zijn ontslag in te dienen. Denkelijk zuilen we wel de gelegen heid hebben nader op de zaak terug te komen. Het schijnt dat de inboorlingen vaö Australië uitsterven en spoedig geheel van den aardbodem zullen verdwenen' zijn. Terwijl de rasechte negers uitetew ven neemt het aantal halfbloeden aan* merkelijk toe. Voor de overgebleven negers wordtf zorg gedragen door de Vereeniging tot bescherming van Inboorlingen. M. Charles Hedley, verbonden aan: liet Australisch Museum te Sydney, heeft" verklaard, dat de negers meer van laai, sociale toestanden en godsdienst doe, Europeanen afwisten dan de European nen van de hunne. Geene enkele instelling of vereeniging bemoeit zich met de ethnologic van Aus tralië. Het primitieve leven van deze in boorlingen, dat zoozeer gelijkt op dat van onze voorouders in het steenen tijd. perk, hun diepgaande kennis van dSereij en vogels, van planten en kruiden, huns ne doelmatige wetgeving en teeken-taal, zullen volgens M. Hedley verdwijnen zonder te zijn opgeteekend. EEN TELEGRAM VAN DEN SUL. TAN AAN KEMAL LTTWIT* KING VAN LIBERALEN TE CON. STAXTIN OPEL'. Londen, 24 Sept. Uit Constantino, pel wordt aan het Reuteragentschap ge. scind De Sultan heeft aan Mustapha Kcmal een telegram van gehfkwenscheae gestuurd. Mustap'ha zou weigeren ont vangst van hot. telegram te metden. Een aantal vooraanstaande Turksclff liberalen verlaten ConstantinojJel, on. danks de verzekering dat amnestie eotj der voorwaarden van den vrede zal we» zen. VERVOER VAN UITGEWEKEN TE SMYRNA 1 Londen, 24 Sept. Men meldt irif Athene dat Admiraal Bristol, Ameri^ kaanscli hoogoommissaris te Constanti* nopel, aan het Griokseh gouvernement heeft aangeboden de 150,000 vluelrtelhn gen te Smyrna, met. behulp van Amerir kaausche stooaners uit te voeren. Het Griékseh gouvernement hecff aanvaard. VOOR EEN VREDESCONFERENTIE Constantinopel, 24 Sept. De geal. lieerde hoogcommisearfasen hebben aan' den vertegenwoordiger van Angora, een nota overhandigd, waarin hun gevraagd wordt, afgevaardigden te zenden ter eou< forentie. die belegd wordt met het doel den vrede te bewerken tusschen Turloja, Griekenland pn de Verbondene mogemfe heden. LORD CUR ZON TERUG TE LONDEH Londen, 24 Sept. Lord Curzon ie dezen avond te 7 uur 30 te Londen aan. gekomen. De minister voor buitenlands sohe zaken scheen niet te zeer vermoeid^ ondanks deze drie dagen van drukke b«. zigheden te Parijs. De minister heeft zijn voldoening tft kennen gegeven over den bekomen uite; slag. Hij voegdo er echter bij dat hek niet het. gelegen oogenblik was in *t open', baar op de bijzonderheden van zijn ge* spreiden mot dea President van deg

De Volksstem | 1922 | | pagina 1