Edele Zelfopoffering Heropsning der Scholen Brutale dronkaard IJsQËjk feiücdiaféa te Schaarbeek De bende Nauwelaerts Go rf?!W3lIjke iaak te Brussel Dievegge geknipt Akelige estfMlriug t§ Brussel Erg ongeluk te Marche Esne hedrsges! vsrlesfde Moord ie Stymenam Een (cForf ChabrcJ Franseh Noorden AfscimëHjjks misdaad nabij SMsS den Berg te verkrijgen ten bureele dezet KERKSTRAAT, 2t I11MIII1 WBM ^ranschen raa-cl in to gaan. Hij was zeer ^it^tkig^gdo hij, in Parij- hetzelfde vunof voor ^en wereldvrede te hebben ^ervomlon. -, 4 Op eeu v. hem door den vertegen woordiger dor A««OCtrted Press gesteld betreffende de meening van den minister of er kans bestond den Cbl'log to yermij- den, heeft Loi*d Curzon in dezen ziri sproken We hebben het zeer druk gehad. Ik hoop echter dat we vooruitge gaan zijn. Hoofdzaak is akkoord tue- Bohen de Verbondenen. Ziedaar, meen ik, helt beste middel om den oorlog te -verhoeden. Ik heb veel vertrouwen, doch kan er verder niets over zeggen DE HOUDING VAN KEMAL Londen, 25 Sept. De Morning P<*t ontvangt d.d. 24 Sept. volgend bericht De tekst der uitnoodiging aan Kemal is hier dezen morgen gepubliceerd. Do KemalLstische houding ten op zichte der geallieerde voorsteden, wordt als volgt verklaard Ten eerste zal het gouvernement van Angora alle toezicht, zelfs alle voorwaardelijk toezicht, over Thracie, onder welken vorm ook, van de liand wijzen, ook het toezicht van pen Volkenbond. Het Kemal istisch gou vernement zal ten andere vragen dat men een leger in Thracie toelate, om er een Turksch beheer herin te richten. In ge val de verbondene gouvernementen hier in niet toegeven, zullen de legere van Kemal de.zee-engten oversteken en in Coitelantinopel hun intrede doon, zonder dat zulkdanige actie door Angora be schouwd worde als een schending der onzijdigheid van dit gebied. Ten tweede dringt Angora hoewel geheel bereid waarborgen'betrcffende de onzijdigheid dezer zeel-engten d'aar ifce 6telien er op aan dat, dit vraagstuk door al de belanghebbende mogendhe den, Rusland en Georgie inbegrepen, onderzocht worde. DE DATUM DER CONFERENTIE VAN VENETIE De datum der bijeenkomst welke waar schijnlijk te Venetie zal plaats hebben, zal worden vastgesteld onmiddellijk na de ontvangst van het antwoord van Mu- stapha Kemal Pacha, welk vol vertrou wen wordt tegemoet gezien. Wat betreft den inval van een duizend tal Turken in de neutrale zone, verklaart men, dat deze te wijten is aan het. feit, dat de Turken in de meening verkeer den, dat de Briteehen soldaten zich had den teruggetrokken. Als zij hunne ver gissing vaststelden, trokken zij haar hun ne lijnen terug. DE VREDESCONFERENTIE IN KLEIN-AZIE Londen, 25 September. Een tele gram uit Konstantinopel aan de dag bladen meldt dat; Mustaplhi KemalEa ch a geen gedelegeerden naar de vredes conferentie zal zén den; hij zal er per soonlijk aan tegenwoordig rijn. Het is hem echter onmogelijk Klt-in-Arie te 'Verlaten dienvolgens zal de Conferen tie slechts in Klein Azie Kimnen plaats hebben. KABINETSRAAD TE LONDEN Londen, 25 September. Uit offieiee- ïe bron wordt gemeld dat M. Lloyd Geor ge, dezen morgen, een kabinetsraad heeft .voorgezeten, waarop Lord Curzon de on derhandelingen dor Conferentie van Pa rijs in al hunne bijzonderheden heeft uiteengezet. In welingelichte middens meent men 'dat de uitslagen dezer Conferentie zeer verheugend zijn. Een dronken kerel werd Zondag na middag in een herborg der Braband- Straat te Schaarbeek, drank geweigerd en, uit dolle woede, begon hij de meubels stuk. te slaan en spaarde ook den herber gier niet. Er waren drie po'lieieagenten uoodig om den woesteling naar het bu reel to sleuren, 't Is zekere Leonard Do B.., 37 jaar, afkomstig van Assehe. 63® Vervolg. Het gelaat van Dupont was beneveld. Als het tijd is, zal ik zien wat ik voor Blanche moet deen, sprak hij met bolle slem. Maar gij rekent een beélje voorbarig op mijn er fenis, want mijn dood zou u niét veel baten. Marg ux zag zijn neef verbaasd aaiuHebt gij dan reeds een testament gemaakt hij. Ik heb u gezegd dat ik er geen zou maken, antwoordde Dupont. Maar... gij ver geet mijne dochter Wel, zij is immers dood zei Margaux De grijsaard scheen eensklaps zijn vroe gere geestkracht te hebben teruggekregen hij sprong op, zijn liohaara beefde zenuw, aohtig, zijn oogen fonkelden, en hij riep met forsche stem Wat weel gij daarvan Toen viel hij met een doffe zucht in zijnen stoel lerag. Jeannette dood, dood mompelde hij. Maar neen, ik héb er niet liet minste bewijs voor. Ik wacht, ik wil nog wachten, ik kan nog niet sterven. Margaux begreep er niets van, en hij sprak $ot zich zeiven De oude man ie kindsoh ge worden. Maar met dat al, bevallen zijne froorden mij volstrekt niet. Hij deed zijn EEN MAN-SCHIET ZIJNE VROUW EN ZIJNE SCHOONMOEDER NEER EN PLEEGT DAARNA ZELFMOORD .De 40-jarige Engclscho bankbediende Fr, Brack, afkomstig van Chester, en wonende Schoonverblijflaan te Ukkel, was Zondagnamiddag omstreeks 5 'uur met zijne vrouw, de 27-jarige Jeanne Roeykéiïs, kómen bezoek brengen aan zijne schoonouders, de echtelingen Roey- kcns-Cortvriendt, wonende Philomena- straat, te Schaarbeek. Alleen Mevr. Roeykens was thuis. Op zeker oogen blik terwijl deze even naar de koer was gegaan, hooide zi'j een he vige twist tusschen hare dochter en haar schoonzoon, die zich in de voorkamer op het gelijkvloers bevonden. Zij spoedde zich dadelijk binnen, doch juist toen zij de kamer betrad, haalde Brack een re volver te voorschijn en vuurde hem af op zijn vrouw, die doodelijk getroffen neerzeeg. De kogel was in den mond bin nengedrongen en had het hoofd door boord. Dezelfde kogel trof Mevr. Roey kens boven aan don rechter schouder. Brack keerde dan zijn wapen tegen zich zelve en lost<e rioh een kogel in den slaap. Op het gerucht dezer revolverschoten kwamen de andere huurlingen van het huis toogeloopen. Een dadelijk bijge roepen geneesheer kon slechte den dood van Bruek en zijn echtgenoote vaststel len. Mevr. Roeykens moest na verpleging tea* plaatse in allerijl .naai' het gemeente- gasthuis overgebracht worden. De politie stelde een onderzoek in en verwittigde onmiddellijk het parket. Naar verluidt, heorschte er nijet veel eensgezindheid in het gezin Bruck en verdacht de vrouw haar man van on trouw. Bruch had onlangs besloten met zijn vrouw naar Engeland terug te keeren en was met het oog daarop zijn schoon ouders een bezoek komen brengen. Meermaals hebben wc reeds gesproken over het onderzoek in zake den moord op den landbouwer Hens, te Iteghem, ge pleegd door de bende Nauwelaerts Co. Het onderzoek over deze misdaad is flink van stapel geloopen on is reeds ge heel gesloten. De twee nieuwe aangehou denen, Van Roosenbroeck en Van Craen, zullen voor 't assisen/hof verschijnen en voor deze moord waarvan de bewijzen ten hunnon laste- overweldigend rijn, zullen ze geoordeeld worden. j Het onderzoék over de misdrijven; der bende Nauwelaert is echter verre ivan geëindigd, omdat er steeds nieuwe inis- drijven aan het licht komen en men is verzekerd* dat er andore zullen opduiken, waarvoor dan natuurlijk weer onderzoek moet gedaan worden. - Onze lezers zullen zich nog herinne ren dat een der kapiteins der bende, Van den Wijngaert aan het gerecht onthul lingen heeft gedaan over de vele misdrij ven, waaraan hij en andere leden der benden hebben deel genomen. Wil men gelooven dat dit heerschap die verscheidene sluipmoorden heeft ge pleegd, zich spoedig in zijne eer getrof fen gevoeld Meermaals heeft hij lucht gegeven aan zijne ontstemming, wanneer de onderzoeksrechter eenigen twijfel koesterde over zijne verklaring. Als ge me niet gelooft, dan moet. ge me maar gerust 'laten, zegde hij meer maals. De feiten die nu nog aan het licht ko men, zijn misdrijven gepleegd door de bende Nauwelaerts, zonder de deelname van Van den Wyngaert, of waarvan hij niets afwist. Het onderzoek zal nog flink moeten aangezet worden, wil men klaar komen voor don eersten zittijd van 1923. best cm een traan in zijn oog te doen opwel len doch het gelukte hem niet, en sprak ioen tot Dupont Er zijn reeds negentien ja ren verloopen, er ia geen hoop meer. Geen hoop meer mompelde Dupont, terwijl een smartelijke glimlach zijne lippen plooide. Toen hief hij langzaam het hogfd op en zeide L&at ons er niet meer over spreken, ik wil anderen niet met mijn leed bedroeven. Gij hebt mij eene vraag gedaan, Margaux, gij moet dus antwoord hebben. Wies zoo goed Pandolle te roepen. Margaux aarzelde evenwel besloot hij aan Dupont's verzoek te voldoen, hoewel hij overtuigd 'was dat hij van Pandolle's be sluit niei veel goeds moest verwachten. Hij was reeds overtuigd dat Pandolle het groot ste struikelblok voor hem was en dat hij door hem evenzeer verafschuwd werd als hij den Jroijwen dienaar haatte. Ook wist hij dat deze zijne bedoelingen doorgrondde. Niette min wilde en moest hij zijn doel bereiken. Er zijn lieden die voor niets terugdeinzen. Margaux had op zich zeiven kunnen toe passen, wat hij van zijn zoon zeide Als hij iets wil, moet het gebeuren, het moge buigen of barsten. Pandotle kwam de kamer binnen. Pandolle, zei Dupont, naar ik van zijn vider verneem, wjl Francois Blanche ten '.ar"-i-3 ZAK MET ARMEN EN BEENEN UIT DE VAART OPGEVISCHT Nabij de Vlaamsehe Pooi*! ie Brussel is een akelige moordzaak ontdekt. Uit de vaart van 'bariet oi is een zak opgehaald, waarin zich armen en beenen bevonden van een volwassen persoon. Omstreeks half-één 's middags, vaarde 'een schipper mét zijn boot het kanaal van Charleroi af, van Andcrleebt. naar Brussel toe. Nabij de Vlaamsehe Poort zag hij een groot, pak bovendrijven, waar uit een arm slak, waarvan de vingers krampachtig waren gebogen. Toen hij van zijn schrik was bekomen, vischte de schipper liet akelig pak op. Het bleek een Jinnen zak te zijn, waarin zich, in een laken gewikkeld, twee ar omen en twee beenen bevonden. Onmiddellijk wérd het gerecht ge waarschuwd en de officieren van politie Delobello en De Bocck verschenen ter plaatse. De peilingen werden voortge zet, doch niets werd echter ontdekt. De zak met dén gruwzamen inhoud word naar liét. doodenhuis, St. Andries- straat, overgebracht en door lijkschou wers bij hoogdringendheid onderzocht. De ledematen zouden hebben toebe hoord aan een diklijvig manspersoon. De armen werden afgezaagd ter hoogte van de schouders en de beenen nabij de lies. Het. pak schijnt twee of drie dagen in het water te hebben vertoefd. yV Zondag avond, had zekere D.., han delsbediend^ wonende 't Kintstraat, in den omtrek der Noordstatie kennis aan geknoopt met eene jonge vrouw, zekere Eglantine H.., 18 jaar oud, wonende Ru bensstraat te Brussel. Beiden bezochten samen verscheide ne herbergen. In eene kroeg der Voorait- gangstraat bestutigde D.., dat er een briefje van 1000 fr. uit zijne brieven - tesch was verdwenen. Hij vermoedde, dadelijk dat Engïan- tine H.... de diefegge was en leidde haar naar bet policieburcel. Daar békende die vrouw dat zij hét briefje inderdaad had gerobberd, doch reeds aan eene medeplichtige, de kroeg meid had overhandigd. De 1000 fr. wer den bij de meid teruggevonden. AANHOUDING DER PLICHTIGK MOEDER Wij meldden gisteren, dat aan de Dia- nalaan in het Ter Kamerenbosoh te Brussel het verloold lijkje werd gevon den van een pasgeboren kind. Het onderzoek heeft nu geleid tot de aanhouding.van do moeder, de 20-jarige D.., dienstmeid in een koffiehuis,, wo nende ParlemèlrtóaleKj. De vrouw, legde'bekentenissen af zij' beweerde dat het 'kind doodgéïxrfen was. Zij blijft opgesloten. Maandag morgend rond 7 1/2 ure bad te Marche een erg ongeluk plaats. Men was bozig, twee tramwaggons, ge laden met hoornen, te doen versporen, toen deze eensklaps de groote helling van Marloye naar Marche afholden. Daar deze helling ongeveer 4 kim. lang is, begrijpt men, cLat de waggons, met de lading ongeveer 20.000 kgr. we gende, weldra in razende vaart naaT be neden holden. Daar werd de stuitblok omvergeworpen, de waggons bolden óver den steenweg en kwamen in liet. 'huis van den wagenmaker Jules La- marche terecht. M. Uimarche en zijne vrouw werdon onder heit instortende huis begraven, terwijl zijne twee kinderen, welke nog te bed lagen, met heel de slaapkamer op de waggons terecht kwa men. huwelijk vragen. Wat is daaromtrent uw gesoalen Het gelaat van Pandolle drukte de diepste verontwaardiging uitniettemin sprak hij met groote kalmte Ik heb alleen dit aan mijnheer Margaux te antwoorden hij heeft zijn lijd en woorden nutteloos verspeeld Margaux beefde van woede. Evenwel, mijnheer Pandolle, mijn zoon., stotterde hijw Uw zoon, mijnheer, viel Pandolle hem op spoltenden toon in do rede, uw zoon, over wiens hoedanigheden ik maar zal zwij gen, kan elders eene vrouw gaan zoeken lig zal nimmer de echtgenoot van Blanche worden. Verstaat gij dat nimmer 1 Neem u in aoht, mijnheer Pandolle riep Margaux, door zijn. woede de gewone voorzichtighöid vergetende. De oogen van den ouden dienaar schitter den hij kruiste de armen ever de borst en antwoordde lier Mijnheer, door bedreigin gen heb ik mij nog nooit vrees laten aanja gen. Margaux maakte eene beweging alsof hij Pandolle naar de kce! wilde vlieden, maar bedwong zijn woede, die hem verteerde. Louis Dupont staarde beiden onbewegelijk aan. Mejuffrouw Blanche is op een leeftijd om aan een huwelijk te denken, hernam Spoedig werd hulp aangebracht en do slachtoffers uit hunne netelige positie verlost. Vrouw Lamarche was zwaar gewond over heel hel lichaam en kloeg over in wendige pijnen. Haar echtgenoot was aan •het hoofd gekwétst. Hij ook klaagt over inwendige pijnen. De twee kinderen zijn 'ook erg gekwetst en de geneesheeren vreezen voor hen een doodelijken afloop. Het parket is ter plaats geweest. VVV Over eenige tijd verloofde zich een genaamde Rudolf E..., bewerend verte genwoordiger van een belangrijk Briis- seische voorstad. Vernomen hebbende dat zij 10.000 fr. kwam te erven, haar 'door eene bloedverwante achtergéloten, stelde hij voor den dag van het huwe lijk te vervroegen. Mej. D... vertrouwde aan Rudolf E... de 10.000 fr. toe. De kerel begon mét verscheidene vol ledige kostuums, van de besto kwaliteit en zwierigste snede te laten maken. Wanneer de toekomende echtgenoo- tcin aan 't stadhuis iu ?t kasken hingen, kwam de schelm; want 't was er eene, laan 't meisje bekend maken dalt er van hét huwelijk niet komen kon, daar zij ne moeder er zich tegen verzette. Van het geld bleef er geen cent over 1 Een klacht is bij de policie ingediend. Zondag namiddag was vader Jos. Hel lemans, 72 jaar oud, landbouwer, wo nende op het gehucht Peulis, te Ryrne- nam, zooals naar gewoonte, naar het dorp gegaan om te kaarten. 's Avonds, hem op zijn gewoon uur niét. ziende te huis komen, werden de vrouw en zijn heide zoons ongerust, edoch men dacht vader zal waarschijn lijk. ergens in de buurt zij-n Het werd later en Jos. Hellemans was niet Ie zien. Men ging op zoek doch vruchteloos. Maandag morgend, zoodra de dageraad opkwam, gingen heide zoons weerom op zoek. Niet ver van hunne woning von den zij hun vader in een grachtkant lig gen. De ongelukkige was dood. Aan het voorhoofd droeg hij erge kwetsuren. Diefstal moet hier de drijfveer der mis daad geweest zijn, want het slachtoffer was van alles beroofd; ook waren zijne kleederen gescheurd. De gendarmerie van Mechelen werd .verwittigd en was •spoedig ter plaatse om het. eerste onder zoek te doen. Het parket van Meohelen werd ter plaatse verwacht. GENDARM GEDOOD ÉN EEN GEKWETST De gendarmen Cabuzel en Petit, van de brigade te Lambersart, begaven zieli Zaterdag naar de gemeente Auchylés-Ia- Bassée, bij Rijsael. Zij waren afgezonden om den mijn werker Maroelin Delval, 25 jaar oud, aan te houden, krachtens een opleidingsbë- vel tegen hem afgeleverd, omdat hij daags te voren gepoogd had zijn schoon vader en zijn schoonbroeder met revol verschoten te dooden. Toen de twee gerechtsdienaars aan dé woning van Delval kwamen, vonden zij deze potdicht gesloten. Met geweld bin nen dringen ging niet, want ae mijnwer ker had zich stevig gebarrikadeerd, en toen dé gendarmen op de deur begonnen te beuken, schoot hij zonder verpoozen zijn revolver op de twee mannen af. Gendarm Cabuzel, door oen der kogels in het hart getroffen, viel als een mas sa dood ten gronde. Zijne kollega Petit ■kreeg verscheidene kogels in helt lichaam en is zoo erg gekwetst, dat de geneeshee- iMargaux op minder scherpen toon, en indien gij geen bijzondere redenen hebt om haar ongehuwd te doen blijven, mijnheer Pan dolle, dan meen ik dat mijn aanzoek niet een zoodanig is, dat men zonder onderxork af wijst. In allen gevalle, vervolgde Margaux, heeft Blanche zeker het recht om ook haar gevoelen te doen kennen. Wilt ge haar gevoelen kennen, man heer vroeg Pandolle. Welaan, gij zult uw zin hebben. Hij ging de kamer uit en riep zoo bard hij kon Blanche BLnche Blanche kwam haastig aanloopen. Zij zag Margaux bij Pandolle staan en Dupont ach terover in zijn leuningstoel liggen. Meenen- de dat hem iels overkomen was, snelde zij naar hem toe onder den uitroep Vader, va- der, wal scheelt er aan Niels, mijn kind 1 antwoordde de grijs aard glimlachend. Hij trok haar naar zich toe, zij boog zich voorover en hij drukte een kus op haar voorhoofd. Waarom heeft Pandolle mij dan ge roepen Vraag het hem zei ven. Zij keerde zich naar Pandolle. Bla. ohe, zeide hij, het geldt een huwe lijksaanzoek. Mijnheer Margaux zou willen dat gij de gade van zijn zoon werd. ren alle hoop op redding opgegeven bé& ben. De moordenaar, zijne twee slachtoffer! '•ziende vallen, nam langs de aöhéerdeuï de vlucht, en tot hiertoe heeft men hem nog niet kunnen achterhalen. V EEN JONG MEISJ-E VERMOORD EN ONDERBEEN TREIN GEWORPEN Het parket van Mechelen, heeft eerï onderzoek ingesteld in een afgrijselijk misdaad, gepleegd op een meisje van Berlaar.» Een staatswenkman ging Zaterdag langs den spoor-weg, naar. Heist-op-den- Bérg; omtrent de gemeente Itegem, evert voorbij den overweg Melkauwen, onitdek- te hij het verminkte lijk van een jonge vrouw, die ongeveer 25 jaar oud seheen en behoorlijk was gekleed. Het, lij'k was door een trein in twee stukken gereden, die elk ongeveer twin tig meter van elkander lagen. Bovendien was de rechterarm afgerukt, en droeg het lijk verschillende wonden,-die door mes steken waren veroorzaakt. De rijkswacht van Heist-op-den-Berg werd dadelijk gewaarschuwd. Meu kon aanvankelijk de eenzelvigheid, van hef slachtoffer niet vaststellen. Doch eon ge* buur van de echtgenoot,en Jacobs, die wist dat rij ongerust waren over het uit blijven van hun dochter Leonie, die ge woonlijk hij haar zuster den naaistiel ging Ie eren, kon eenige uren later mede- deelen dalt liet de verkuiste jonge vrouw was. Zondag werd het lijk ontleed door d« wetsdokters van het Mecliefeche parket. Allés schijnt er op te wijzen, dat men hier te doen heeft met een afschuwelijke, misdaad. Men veronderstelt namelijk dat de on gelukkige, na eerst neergestoken te zijn, geworden, tot op den spoorweg is ge sleept door den moordenaar, waarschijn lijk met liet doel om te doen gelooven. aan etui ongeluk. Men kan rioh inbeelden dat deze mis daad in de zoo rustige landelijke gemeen te heel wat opschudding heeft verwekt Het parket van Mechelen is gisteroch tend nogmaals ter plaatse geweest. rechtover de Kerk mn Sint Martinne Alle School- en Bureelgeriel, Cal- pins, Cahiers, Klasboeken, Teeken- boeken, Pennen,Porte-plumes, Gonrs, Crayons, Pennendoozen, Verfdoozen, Naaidoozen, Touches, enz. enz. AFSLAG OP DE CAHIERS. Eerste kwaliteit4,00 do 12; 8,23 de 25. Tweede kwaliteit, goed papier 3,30 ds 12, 6,75 de 25. Dictionnair Calewaert 10 en 18 Ir, id. Kramers 22,50 fr, id; Larousse 22 Ir. Brievenboeken 7 Ir. Leert Fransck zonder meester 8 fr. Sckoone keus van Albums voor postkaarten. GOEDKOOPE PRIJZEN. Het meisje verbleekte. Gij moet zelve aan mijnheer zeggea, of zijn aanzeek u aangenaam is, vervolgde Pandolle. Volstrekt niet Ik denk er niet aan om> te trouwen, riop zij hevig ontreerd. En met tranen in de oo .en drong zij Pan dolle aan, als wilde zij hem ameeken haar te beschermen en te verdedigen. Nu weet gij waaraan gij u te houden hebt, mijnheer Margaux, zei Pandolle koel. Daarna Blanche naar de deur geleidende, zeide hij lot haarGa naar uwe kamer terug, dierbaar kind. En hij fluisterde haar toe 0 •Vrees niets; ik ben er nog om over a té* waken. Blanohe verwijderde zich, Toen keerde Pandolle tot Margaux terug, en zei tot hem; Gij bebt zeker nog het een en ander met ow neef te bespreken, ik wil u niet hinderen. Tracht elders gelukkiger te zijn. Ik groet a, mijnheer Margaux. Hij verliet de kamer. Margaux gevoelde zich gekrenkt door de spotternij, die in de laatste woorden van den ouden dienaar was opgesloten, maar had zelfbeheerscbing genoeg om er niets van te laten blijken. Evenwel nam hij zicb voor, Pandolle die spotternij duur betaald te zet ten. (Vervolgt.)

De Volksstem | 1922 | | pagina 2