28 Donderdag Sep! 1922 Aan onze lezers HI1R SiEDEUS 1st graf van isn onlbokendenJass i®esland in &S@in-flzI® bedenkelijk Hef pSsilsum van de zehnacfaien Hef MmWjk van den ex-keizer loopt op geen wieltjes Een reisgids uit het jaar 1811 Se spreksnds film OnitssliM's verpüchüeges DE VOLKSSTEM XXVIII* JAARGANG NUMMER20Q Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. - Tel. 114 DA.GBL.AD - 3 CENTIEMEN - WEKELIJKS 0.50 Uitgever: J. VanNuffel-De Gendt Publiciteit buiten liet Arr. AALSTT*Agontschap Havas, 'Adolf Maxlaan, 13, te Brussel. Place de la Bourse, 8, Parijs, Bream's Buildings, 6, Londres E. C. 4, H. WenceslaS Zon op 5,45 onder 5,39 Volle Maan den 5 Te rekenen van heden sullen on- %e verkoopers geene muntstukken van fr, 0,50 meer, aanvaarden. Wij herinneren aan 'eenieder dat deze muntstukken in de Nationale iBank 'en Postkantoren'enz. tot Vrijdag aanvaard worden. Nadien zijn se 'niét meer geldig. De liefdadige wereld komt een 'groot verlies te ondergaan door het afsterven van Broeder Amedeus, al gemeen overste der Congregatie van de Broeders van Liefde van Gent. Florent Jan-Baptist Stockmans, zag het levenslicht te Mortsel (Ant werpen) den 24 Juli 1844, Helder van geest, moedig van karakter, sterk van lichaam, rijk ontwikkel de jongeling, trad hij in het leger der Liefde broeders en legde zijne plechtige kloosterbeloften af te Gent in het Blindengesticht den 22 Februari 1864, Gedurende 58 jaren oefende hij zijn ambt van liefdebroeder uit met de meeste zelfopoffering en met al den iever die dezen uitgelezen kloos terling bezielde om zijne medemen sehen bij te staan, te helpen, te troosten, te ondersteunen, raad te geven, door zijn gebed en voorbeeld voort te helpen en te stichten. Gedurende 46 jaren was hij de algemeene bestuurder van het we- reldomzejtend liefdewerk der geach te en gewaardeerde Gentsche Broe ders. Onnoodig te steunen op zijne bekwaamheid en op zijne deugden. Hij ging door al weldoende en daarom was hij geen onbekende voor geen enkel Belgisch katholiek. Iedereen kende de generaal der lief dadigheid. De menschelijke mise ries en krankheden kende hij op den draad. De kinderen moesten onderwezen worden in de christelijke leering, in de overige vakken en kennissen de zieken moesten opgepast, bezocht en bijgestaan worden de krankzinni gen moesten een onderkomen, een medelijden, eene koestering vinden; voor dit alles zorgde vader Amedeus als een tweede Vincentius a Paulo, De burgerlijke macht moest ook tusschenkomen, 't bestier van 't land moest zich met de zaken bemoeien, doch Vader Amedeus hield de bo venhand. Slim als een vos, uitgesla pen om met ministers en ministe ries om te gaan, wist hij zijn plan en het plan zijner onderhoorigen en beschermelingen te trekken en alles viel goed- uit, altijd en beter dan men wel gedacht had. De kabinetten van de verschilli- ge ministers van Rechtswezen be zocht hij dikwerf', gewapend met zijn regenscherm, 't was zijn be- velhebberstaf, zegde Willem Ver- speyen, hoofd-opsteller yan den Bien Public en '.yon altijd het spel, Dat rechtstreeks binnendringen bij den minister heette Vader Anie deus te biechten gaan bij den rechten man Een behendig minister had op zekeren dag toch moeten toegeven en hij schetste de eerste Liefdebroe der van Belgie als volgt Die duivel van Vader iAmedeus, dan wanneer hij ongelijk heeft, zal toch immer eindigen met gelijk 'te hij gen Wat wilt ge er aan doen zijn vragen en klagen, smeeken en bewijzen was overtuigend en men w-ederstoud nooit aan zijne bewijs gronden, deze stonden te vast en Waren te stevig. Hij deelde zelfs zij ne liefdadigheid door zijne bespre kingen en onderhandelingen aan anderen mede. Zijne stichtingen van 1876 tot .1914 verwezenlijkt, zijn te talrijk om hier uitbreiding te vinden, we geven er slechts de opsomming van een normaalschool, eljj oplcidings- gestichten, negen èn twintig lagere scholen, vier weezenliuizen, drie pensionaten, vier collegies, vijf mid delbare scholen, een werkmans spijshuis, een gesticht yoor doof stommen, vijf gestichten voor vol wassen krankzinnigen, vijf gestich ten voor verlaten kinderen, een ge sticht voor verachterde kinderen, een gesticht van rechterlijk aan sprakelijke kinderen, Eindelijk sinds den oorlog bracht hij tot stand in 't kamp van Beverloo, een ho me voor sodaten, eene middelbare en eene lagere school3 Zestien keeren toog hij over den Atlantischen Oceaan, want zijn werk breidde zich zoowel uit over Amerika en Canada als in Enge land, Schotland, Nederland en Bel gie. Den hoogst yerdienstelijken koosterling kreeg eereteekens en onderscheidingen van omtrent alle vorsten en landen van Europa, Geen legergeneraal droeg er meer en verdiende ze beter. Honderdduizenden zijn hem dankbaar en blijven hem indachtig voor het voordeel naar ziel en li chaam dat hij hun schonk. Vader Amedeus was ook een kun stenaar, want de geschiedenis, de schilderkunst, de bouwkunst waren hem niet vreemd. Deze onvermoeibare werker over leed in zijn 79e jaar te Lummen in Limburg èn vond op het kleine Kempische kerkhof aldaar eene rustplaats te midden zijner Broe ders van liefde, Zijne ziele ruste hierboven in vrede bij God, Zijn werk zal hem overleven, want het draagt en bewaart het kenmerk van zijn streven en ijveren voor Gods glorie en de liefde tot den èven- mensch, NICODEEM. Tijdens eene vergadering van alle groepen van oud-strijders, voor eenige dagen in het lokaal der oorlogsinvalie- den gehouden, werd er op gesteund dat de initiatief van een standbeeld aan den onbekenden soldaat niet van de Begeer, maar wel van de oud-strijders uitgaat. Eene nota zal hierover aan de Begee ring gestuurd worden. Er was eerst spraak geweest een mar meren beeld op te richten in den voor grond van het Kamergebouw. Maar der gelijk werk zou niet minder dan acht maanden vragen en eene som van mins tens 500.000 frank kosten. Daarbij 'komt nog dat die voorgrond eene on zijdige ströep is waar het gemeentebe stuur van Brussel zidh -tegen het op richten van gelijk welk herinnerings beeld verzet. Dp bodoeldie vergadering wérd; ook gezegd dat de grafplaats van den onbe kenden soldaat aan den voet van de Kon- greskolom enkel voorloopig zal zijn. De regeering zou van plan zijn, ter gelegen heid der 100ste verjaring der onafhanke lijkheid in 1930, een grootech stand beeld op te richten op de Poelaertplaats, vlak voor het Paleis van Justicie waar de onbekende soldaat zou overgebracht worden. Op 11 November aanstaande zal maar eene redevoering uitgesproken worden, namelijk door den Koning, opperbevel hebber van het leger. EEN NIEUWE INVAL' IN DE NEU TRALE ZONE Een Turksclie strijdmacht, bestaan de uit cavalerie en madhien geweren, is weer de zone van Tsjanak binnengerukt. Deze daad beteekent een ernstige bedrei ging voor een vreedzame oplossing der kwestie. Generaal Harington heeft den natio- nalistischen vertegenwoordiger opgedra gen, Kemal Pasja te verzoeken, bevel te geven tot het terugtrekken dezer troe pen en heeft een redelijken tijd toege staan voor het overbrengen van deze me dedeel ing aan den Turkschen bevelheb ber bij de Dardanellen Wanneer hij -echter bij zijn houding volhardt, zijn de Kemal i sten verant woordelijk voor de -gevolgen. Harington heeft thans de, bcsohikkiug over ylieg- tuigen, wélke zoo noddig hun medewer king zouden kunnen verleen en, hoewel het niet waarschijnlijk vrordt 'geacht, dat de Turken het zoover zullen lajten komen. Naar verluidt, treedt de Fransche Hoo- ge commissaris bemiddelend bij Kemal Pasja op, Nader wordt bericht Turksche cavalerie, naar mén schat 2000 man sterk, is Erenkeuy weer bin nengedrongen. Een Engelsche mobiele eöftonne is uit Tsjanak vertrokken, en heeft stellingen betrokken- ha-lverwege Erenkeuy, om bij mogelijke gebeurte nissen -gereed te zijn. H; Men seint uit Constant-in op el aan Beu- ter r: De vertegenwoordiger van het gouver nement van Angora verklaarde dat, aan gezien Erenkeui bezet was voor de ont vangst der nota van de mogen-heden, men hem meer dan 48 uren moet ge ven pm zijne oversten te raadplegen. De hooge geallieerde commissarissen vergaderden Maandag namiddag te Con stantinopel om de kwestie der schen ding van de neutrale zone te bespreken. De hooge Fransche commissaris stuur de een telegram aan Moestafa-Kemal hem dringend verzoekend, onmiddel lijk bevel te geven tot 'ontruiming der zone. Het is onwaar dat er reeds vuurscho ten zij» gewisseld. ?K In afwachting Van het antwoord van Moestafa Kemal ,zet de Britsche regee ring haar toebereidselen voort. De süper- dreadnougt Bevanclie met schout-bij-nacht Dabb is Maandag te Malta aangekomen en 's avonds door gestoomd om de zeemacht van admiraal de Brook te vervoegen het slagschip had een aantal watervliegtuigen aan boord, in bestemming voor Constanti nopel. De Bamillies te Malta verwacht 29 September, de Centurion en de Malaya vandaag verwacht r; samen met. do 3e flottieltje destroyers en de lichte kruisers 'jx Ceres baledon en Carysborcl die morgen moeten aankomen, hebben orders om onmiddel lijk door te stoomen naar 't Nabije Oos ten Het derde bataillon grenadiers, het tweede bataillon fusilliers en de tweede lichte voetvolk-brigade, -hebben order ge kregen te vertrekken, om de troepen yan generaal Harrington te versterken. De 11e batterij artillerie gemiddeld kalieber is Maandag uit Gibraltar naar Constantinopel vertrokken, AFSTELLING MAN DEN SULTAN DE TOESTAND TE CONSTANTINOPEL Lady Harrington en de vrouwen van 16 hoogere Britsche officieren verlieten Maandag Constantinopel vandaag ver trekken de vrouwen en andere officie ren. Volgens een telegram uit Constantino pel aan Daily News hebben de groot vizier, de minister van buitenlandsche 'zaken en de minster van bmnenlandsche zaken in het kabinet van Constantinopel hun ontslag gegeven. Die ontslagen doen de samenstelling van een nationalistisch kabinet voorzien en, binnen kort, de afstelling van den sultandie zou vervangen worden door den kroonprins, die heel populair is bij de nationalisten. De groot-vizier heeft aan de regeering -van Angora medegedeeld dat de regee ring te Constantinopel er geenszins aan denkt Angora te hinderen en dat hare leden bereid zijn ontslag te geven. Men gelooft dat, in dit geval, Kemal een gouverneur-generaal naar Constan tinopel zal zenden. De ontroering onder de bevolking te Oanstantinopél is nu verminderd ten gevolge van de gunstige Wending der onderhandelingen pver de Opstersche kwestie. Er w-as hier eciïe zekere paniek ont staan op het bericht dat do igansche Britsche kolonie ging inschepen en ver scheidene consulaten werden letterlijk bestormd om paspoorten to krijgen De rust keert nu stil aan.terug, maar do tendenzioze geruchten duren voort en 't ware wenschelijk dat de onderhan delingen vlot van stapel liepen, want zoomin als Kemal lang zijn leger kan bedwingen, zou men hier de rumoerige elementen lang in bedwang kunnen h0UdeU-- R R R 1 Een telegram uit Consta-ntiriopol aan don Times meldt ook dat aldaar al gemeen geloofd wordt dat, na het teoke- nen van den vrede, de Sultan zal ge dwongen worden afstand van den troon te doen. Het is iiu honderd jaar geleden dat ingenieur .William Church te Birmin gham do eerste bruikbare zetmachien vervaardigde. Deze machien werd later verbeterd, en zal misschien ook als voor beeld gediend hebben voor de in 't jaar 1844 voor 't eerste gemaakte Linoty pe van den Zwaab Otto Mergenthaler. Terwijl de vroegere zetmachien slechts met 'losse typen werkten, vervaardigde Mergenthaler de regelgietmachienen. Behalve de Linotype zijn de Typograaf, de Monoline, de Monotype en de Lud low de bekendste zetmaohienen. Terwijl bij de drie eerstgenoemde zét- macliienen slechts één machienzett-er noodig is, vereischt do Monotype twee arbeidskrachten de eigenlijken zetter aan het toetsenbord en degenen die zorgt voor de gietmachien. Bij de Monotype worden door iedere aanslag van een toets in een papierstrook twee gaten geslagen, wélk door hun stand ten opzichte van elkander en van de papierstrook een let ter voorstellen Deze strook met -gaten wordt in de gietmachien gebraölit; hierin bevindt zich eene plaat, welke de matrijzen bevat' die met de sohriftteekens van het toet senbord overeenkomen. Door een ver nuftige uitvinding wordt bewerkt dat telkens een matrijs wordt losgemaakt die het type giet. Door een ander toestel worden de letters aan él'kander geplaatst en tot regels aangesloten. De Monotype heeft het voordeel dart de losse typen ook voor het gewone handzetten -gebruikt kunnen worden. De Ludlow giet vaste regels van ma trijzen die met de hand gezet worden. De eerste rotatiepers yan het vasten land was te zien op de Weensclie wereld tentoonstelling in 1873. In Engeland werd reeds eenige jaren vroeger op een door Ing. Bulock gemaakte machien de Times gedrukt. Ook ingenieur Marinonï, te Parijs, erbetCTde het systeem der rotatiesnel persen. Op dit oogenblik hebben vele produk- ten der rotatiemachienfabrieken afme tingen -bereikt, die de uitvinders zioli waarschijnlijk niet hadden kunnen droo- men. He New Yoi-k Herald meldt 15 Het ontworpen huwelijk ran den ex- keizer heeft op hot kaaleel te Doom tot zekere moeilijkheden aanleiding gege ven. De verloofde houdt ër natuurlijk aan haar jongste kinderen hij zich te houden. Dat schijnt echter niet in den smaak te vallen van de eigen kinderen van Wil helm. die er nooit in toestemmen zullen dat de zoontjes en dochtertjes van een andorc vrouw zieli rechtetréeksdh niet. de familiezaken der Hohenzollern's be moeien. Om het geschil te beslechten, is thans .besloten dat de kinderen yan prinses Hermin-a in een afzonderlijke villa te Doorn zullen gehuisvest worden, waar zij onder de bescherming van hun yoogd en gouvernante» zullen staan.- waarmede men zelf 'de deur kan afsuri ten ook nemo men een.paar goede pL stolen mede, die men om de veertien dagen opnieuw moet laden, opdat het, kruid niet zou bederven Ten slotte eenige raadgevingen voor geval men aangevallen word't door ban/ dieten, wat altijd kan gebeuren Indien er dn de diligencie genoog dappere mannen zijn om met de wapens te antwoorden op een onbeschaamd on derzoek, is het geraden zich in de be schutting van de koets te houden on.1 slechts op den buik van zijn tegenstan der te mikken, zoodra men het wit- van. zijn oogen ziet. Op deze manier zult -gij niet missen.... En dit alles kon gedrukt worden' slechts 110 jaren geleden, onder de re-» geering yan Napoleon den Grootel j Hoezeer het roi'zen van vroeger yer- sohilde bij het reizen van nu, bewijst wel een reisgids uit het jaar 1811, welke door een Franseh dagbladschrijver tus- sehen oud-papierrommel ontdekt is. Als reisbenoodigheden werden aller eerst opgegeven Een lederen koffer om boven op 'de diligoncie te zetten, eene groote vierkante J-aseh van runderleider om bek allernoodzakelijkste te dragen verder een handtasch, en twee herten- vellen om op de doorgaans vuile ma- brassen in de herbergen te leggen. Bovendien moest men medenemeb lakens, een oorkussen, en... een goed, ge makkelijk kussen, waarop men kan zit ten. om pijn te vermijden. Óm des Zomers bevrijd té zijn van de 'beten etn verddre joiïvriiendelijklie- den van eon zeker soort beestjes, die men zelfs in de besté herbergen ontmoet, moe't men zich voorzien van een sap getrokken van kruidnagels of van kamfer, die men in zakje» aan de yior hoeken van het bod moet ophangen. In het hotel is het wenschelijk zijn bed tegen de deur té zetten in het mid den der kamer, en 't licht aan te hou den, om ongelogen bezoek té vermijden, want men kan' niet- weten wie in deze herbergen vertoeven. Het is ook gera den een grendel niet zich mee té nemen Te Berlijn zijn 'dezer dagen de eerste opvoeringen gegeven van een spreken de film volgens het pyinciep van Hana Voigt, dr Jo Engl en^Jos. Masolle. De strook celluloid, die men filui noemt, fotografeert en reproduceert nu ook het geluid, welks golven aan den rand van de fotografie met' fijne lijnen zijn opgeteekend. Volgens de Frankf. Ztg. verkeert deze sprekende film nog in de. eerste sta dia van ontwikkeling en zij spreekt nog dleclit, niet béter dan de gramofoon men krijgt den indruk dat- de personen op het witte doek een fonograaf in hun borst dragen. De film zingt goed, evenals de gramofoon. Bij de muziekstukken die ten .géhoore werden gebracht op 't witte doek, was het geluid alles, de film niets. Volgens de [a Fr. Ztg zou een uit vinding als deze slechts van waarde zijn (voor een conservatorium of een archief voor muziekgeschiedenis. De ethnischo waarde kan tot nu too niet groot ge noemd worden. DE SCHATKISTWISSELS DE PVEBHANDIGING AAN DEN H. DELACBOIX; Zooals wij gisteren hebben gemeld heeft do h. Fischer, voorzitter van do Duitsche afvaardiging bij de Kommis sie van Herstel, Maandag namiddag te 4 1/2 uur, do door de Bijksbank ge waarborgde en voor Belgie bestemde schatkist wissels overhandigd. Deze wis sels werden onmiddellijk aan den h. De lacroix, Belgisch afgevaardigde, overge maakt, die ze aan de Belgische regee ring zal doorsturen. Het aantal dezer wissels bedraagt 10. Acht daarvan vertegenwoordigen elk een waarde van 10 millioen geudmai'k, de negende en tiende onderscheidenlijk van 7 1/2 en 8 1/2 millioen. Deze wissels vervallen definitief op 15 Februari en 15 Maart, daar zij betaalbaar zijn op zes maand en het bedrag vertegenwoor digen dei' stortingen, van 50 millioen frank ieder, welke op 15 Augustus en 15 September jl. door Duitschland aan Bel-; gie dienden gedaan. t" Het valt op dat het totale bedrag 'der overgemaakte schatkistwissels niet 100 millioen goudmark, maar slechts 96 millioen goudmark groot is. Het ver schil valt te wijten aan stortingen, door het GrooitiHertogdom Luxemburg én de Vereenigdfö^Btaten igedaan, laan de Kommissie van Herstel, wegens leve ring door Duitschland van steenkolen en- kleurstoffen. Deze stortingen wordeji' door de Kommissie van Herstel aan BeW gie afgedragen De schatwissels. waarvan hierboven"; sprake, zullen door onze regeering in d€ Veioenigde-StatenEngeland, Zwitseav land en Nederland worden gediskony teend. HET BEGELEIDEND SCHRIJVEN Parijs, 26 Sept. Te zamen met dé schatkistbons heeft de h. Oertzen tot de Kommissie van Herstel, 'een begelei dend schrijven gericht, waarin O. m. hötf volgende wordt gezegd f: Mij beroepende op de beslissing Van* de Kommissie, van Herstel van 31 Aug/ 1922, héb ik de eer, op bevel van dé Duitsche regeering, u tien schatkistwis-' seis over te maken, afgeleverd door het; Bijksschuldenbeheeir, namelijk i: 1. Vier wissels F. I. n° 14 waarde 10 millioen goudmark elk, en één wis sel F I. n° waarde 7.400.000 goud-' mark. Deze wissels Vervallen op 15 Fe bruari 1923. 2. Vier wissels F. I. I. h° 14, waar de 10 millioen goudma-rk elk, en een wissel F. I. I. n° 5, waarde 8.600.00(1 goudmark. De vervaldag dezer wissels is bepaalt^ op 15 Maart 1923s

De Volksstem | 1922 | | pagina 1