26 de volkenbond en de hoop Dinsdag Sept 1922 VÖORDET0EK0MST Offeg' pfGgfsmma van 't fee- zeek der Stafiaansshs vorsten Hei üirakei van èeit Heiligen Jaassarïus te Napels BsifsehfaniPs mpÜÊÜitiügefi Her drama van Obercassel De militaire overheid Oseigrss der Chrisiene tuaiistsa De toesfsiïd in Klein-Azie bedenkelijk XXVIII' JAARGANG NUMMER 198 Kerkstraat, 9 an M, Aalst. Tel. 114 13^.G-S3Lj-A-ID S CENTIEMEN WEKELIJKS 0.50 Uitgever: J. Van Nuffel-De Gendi Publiciteit builen het Arr. AALST Agentschap I-lavas, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel. Place de la Bourse, 8, Parijs, Bream's Buildings, 6, Londres E. C. 4. H. Juslinia j Zon op 5,44 onder 5,43 Eerste kwartier den 27 Te midden van den geweldigen S'oes der wanorde en omwenteling, waartoe ons menschdom thans ver oordeeld is, blijkt Geneve het afge sloten eilandje waar men nog van vrede en orde onder de volkeren 'durft spreken. Hier toch vergadert weer de volkenbond met een zwaar programma dat hij afwerken wil ten bate der onderlinge verzoening. En toch trekt Geneve minder de ISidacht dan Smyrna waar het woord, beter de daad, andermaal aan de barbaarschheid van den oor log is; minder dan Berlijn, waar een volk zich moeilijk weet te schikken voor een eindregeling der herstel schulden minder dan Moskou, waar een Sovjet-regeering een volk 'naar den afgrond helpt. De wereld blijft nog en chaos van wanorde. Cynisch doet men dan ook opmerken dat, naast de menig vuldige bedreigingen tot onlusten elders vooral het te vuur en te wa pen staan van bet nabije Oosten, zooals de Grieksch-Turksclie oor log thans zijn beslag krijgt, dat dit al een stootend kader uitmaakt voor deze nieuwe zitting van den Volkenbond, Ieder afgevaardigde komt. thans getuige van liet goed inzicht van' sijn land en onderstreept vooral wat reeds verwezenlijkt werd voor den algemeenen wereldvrede. De we reldvrede zelf vertoeft nog steeds in de wereld der langdurige be trachtingen. Te Geneve werden weerom een reeks vredes-redevoeringen afge stoken, en met succes en applaus; maar al wat daarbuiten gesehcidt, is er een al te bittere, kantteekening van. Men spreekt van vrede, maar het commentarium der praktijk luidt niet anders dan oorlog en vij andschap onder de volkeren. Droevige tegenstelling. En dit is geen zwartzieneri jgeen minachting voor de edele poging van den vol kenbond de feiten van den dag spreken hoeken over die wanorde in het vredelooze Europa. Is het een onaangename kritiek, te Geneve zelf kon men de feiten niet loochenen, en hebben zij weer klank gevonden als een gepaste ge legenheid om uit de hoogten van het idealisme af te dalen en rekening te houden met de volle werkelijk heid. Niet dat zulks de leden zelf raakt, maar het is een zwarte schaduw over den volkenbond, die er de zwakke zijde en de onmacht voor het lieden 'doet uitkomen. De volkenbond, eerstens, is niet algemeen, Op het terrein der oor logsgebeurtenissen in Anatolie, ten aanzien van het Russische Bolsje wisme staat hij tegenover staten, die hem vreemd zijn. Er is verder volledig gebrek aan invloed en sanctiemiddelen voor het oogenblik bezit hij noch uitvoe rende, noch militaire, noch finan- eieele macht. Wij beschikken, zoo zegde een afgevaardigde, noch over schepen, noch over geldmiddelen, noch over legerkorpsen. Al zijn macht is beperkt tot een zedelijken invloed, en men kan licht heseffen, wat daarvan terecht komt in die ver re landen, tegenover Bolsjewistisch regiem of een optreden der Turk- sehe Kemalisten, Ondanks alle goede bedoelingen, men genoodzaakt de huidige De teleurstelling is gekomen, om dat niemand kon voorzien, welke verwikkelingen de naoorlogsche toe standen zouden meebrengen. 0O0 Dat het woordje wereldvrede nog zoo bevreemdend klinkt is zulks een reden om den volkenbond met een schouder-ophalen te bejege nen Kunnen niet vele leemten worden aangevuld, wanneer de regeeringen zelf liet wat ernstiger opnemen met den volkenbond, dan wel door een afzenden van een vertegenwoordi ger En in dien zin is er wel iets te verwachten van het bezoek dat de Engelsclie premier aan Geneve voorstelt te brengen. Waar Lloyd George lieen wil, zal Poincaré ook volgen, en dit feit wijst er op, zegt een buitenlandsclie confrater, dat zoowel te Londen als te Parijs de neiging bestaat aan den volkenbond dat aanzien te geven, hetwelk hen tot nog toe grootdeels werd onhou- den. Een stap blijft er dannog te doen de erkenning van den Groo- ten Wereldmeeser. Want bloote mensehlievendheid blijft niet staan en vervalt gemakkelijk tot egoisme, waar de wereld moet geleid wor den door hoogere wetten. Dan werd de volkenbond de dra ger der hope voor de toekomst. het volk toont.. Het. bloed blijft droog gelijk zand. Het volk bidt cn roep 110 harder. Ten 9 u. 40 begint er beweging in het bloed te komen, en ten 9 u. 41 na 41 minuten bidden, is het bloed vloei baar geworden, doch -er blijft nog eer klein bolletje gestold bloed in het rnid den der vloeibare inassa zwemmen. Opeens baret het volk Uit in een luid ruehtige triomfkreet. Het gewoel 1 in d< kerk is onbeschrijfelijk. Iedereen wil naar .het altaar gaan om het. wonder van dichtbij le zien. Begeleid door het. orgel zingt het volk een machtig Te Deum Van op den toren werd door een soldaat een teeken gegeven, cn aanstonds weer klonken uit de forten, hoven de jubelen de stad, 21 achtereenvolgende kanon schoten, om de volbrenging van het mi rakel aan te kondigen. De geestdrift grijpt- gansch do stad aan. Op de hoeken der straten, op de heuvels, rond Napels, worden vreugdevuren aangestoken. De stoomfluiten van schepen, treinen en fa blieken, mengen hunne schrille stem met liet jubelen geluid der menigte. Intusschentijd toont Mgr. Sanfeliee de relikwie aan het volk, om ze te laten vereeren. Bond 11 ure, werd het bloed en hot-hoofd van den Heilige processie- gewijs ïn de kerk rondgedragen, waarn de groots Pontifikale Mis plaats had. In don namiddag is hot, holletje ge lold bloed, dat nog overbleef in het fleschje, ook vloeibaar geworden. zeischap van ean anderen onderofficier, rond half 2 des morgens in het koffie huis Koningshausen is gekomen, waar hij, zonder recht noch reden, verschillen de personen beleedigde. De schoten, die de dood van den ser geant Stas en van den schilwacht Bouek- huyt veroorzaakten, werden gelost rond 3 ure, toen Stas in de nabijheid van den schildwacht was. Het tweede deel bevat- de besluitselen, die beginnen met de opsomming der eerste vermoedens, die later onjuist be vonden zijn. Vervolgens de verklaring van den ex pert kolonel Mage, die wij in den loop der week in haar geheel meedeelden, om ten slotte tot liet besluit te komen dat het waarschijnlijk vermoeden is dat Ser geant Stas, op onhandige wijze den re volver liantcerende, welke Roegiers hem had gegeven, zonder hem de wijze van behandeling aan te duiden, onvrijwillig den dood van den soldaat hooft veroor zaakt. Dat hij het ongeluk ziende, welke hij had veroorzaakt, in eenc beweging van wanhoop het wapen -tegen zich zelve keerde, En, besluitende, dat er dus geene re den voor verdere proceduur bestaat, zal fel ijk wij reeds deden kennen, de zaak jepaald geclasseerd worden verklaard. 11 October. Kond 2 uur, aankomst oord-statie Brussel, 's avonds, gala feest maal ten paleize. 12 October. Ontvangst van het di plomatisch korps, do Italiaansche kolo nie, enz. Intiem ontbijt, waarna uitstap naar Tornieren. Diner bij den lieer minister van bui- tenlandsche zaken. Ontvangst op het stadhuis van Brus sel. 13 October. Bezoek aan de haven van Antwerpen Diner in het Italiaanscli gezantschap te Brussel. 14 October. Dag die vrij naar het verlangen en den voorkeur van Zijne Majesteit den Koning van Italië zal wor den aangewend. 15 October. Vertrek. Vermoedelijk zal de Ferruccio in de haren liggen den da.g dat de Koning van Italië te Antwerpen een bezoek af legt. wanordelijkheden te dulden als een onvermijdelijke verlenging van den grooten wereldoorlog. Nopens den volkenbond had men groote en onmiddellijke verwachtin gen gekoesterd men hoopte op korten tijd de laatste overblijfsels van den oorlog weg te ruimen. Het mirakel van den heiligen Janua- rius te Napels, is wereldberoemd. Ip de domkerk wordt er een fleschje bewaard met bloed van den heiligen martelaar, die in de IVe eeuw, onder keizer Dioele- tianus, voor het geloof ter dood gebracht werd. Het bloed is gestold en droog en gelijkt op zand. In eon andere relikwie- kas wordt het hoofd van den martelaar bewaard. Als nu op 19 September, feest dag van den heilige, liet fleschje.bloed nevens het hoofd gestold wordt, begint bet. bloed vloeibaar te worden en gelijkt in alles op versch bloed. Dit mirakal ge beurt alle jaren op denzelfden datum. Eene buitengewone menigte was ver leden Woensdag naar Napels gestroomd. Van alle streken van Italië waren er be devaarten toegekomen. Do toeloop van vreemdelingen, waaronder bijzonder veel Engelsoken en Amerikanen, was dit jaar buitengewoon groot, Van midder nacht af was de groote domkerk al bom vol. Duizenden en duizenden monschen stonden geduldig te wachten op de groo te domplaats en in de bijgelegen straten. Om de orde te handhaven was hot noödig geweest de hulp dor troepen in te roepen. Ten 9 ure begon ede uitstelling der relikwie door den bisschop Mgr Sai> felirei Het volk zingt in koor het cre do de litanie van O. L. Vrouw en do litanie van alle Heiligen. Tusschen den zang in, roept-het volk zoo hard moge lijk U miracolo San gennaro faeeia il miracolo I Hot wonder I Heilige Januari us doet het wonder I Allo oogen zijn gericht naar hot, altaar, waar Mgr Sanfeliee, omringd door do geestelijk heid alle twee minuten het fleschje bloed in de handen neemt, het omdraait en ami DE UITBETALING DER DUITSCHE SCHULD AAN BELGIE De Independanee Beige geeft de volgende bijzonderheden omtrent de Duitsche schatkistbiljetten, die vandaag aan M. Delacroix ter hand zullen wor den gesteld Het totale bedrag dezer schatkistbil jetten is 100 millioen goudmark. De in terest voor deze wissels, welke 5 0/0 be draagt, moet 'bij de hoofdsom worden ge voegd. De nadere besprekingen hebben ten doel om tot overeenstemming xte ko men over de technische details dn ver band met de berekening en de vereffe ning van den intrest. Aan den anderen kant hebben de Bel gi&ehe jonderha^delaars den wensch te kennen gegeven om do wissels van elk 50 millioen goudmark to doen vervan gen door wissels, van 10 millioen elk ten einde ze beter bij de banken te kun nen plaatsen. De Belgische regeering heeft te dien opzichte algeheele bevrediging gekregen cn men kan zeggen,' dat de verdiscon- teering der Duitsche schatkistbiljetten, die door het feit, dat zij door Haven- stein zijn onderteekend, het karakter van handelswissels hebben gekregen, van nu af vérzekc-rd is. De Belgische schatkist zal voor liet einde der volgende week in het bezit zijn van 150 millioen goudmark verminderd met de kosten van verdisconteering), welk bedrag door de Duitsche wissels wordt vertegenwoordigd. Van af 15 October a.s. zal zij nieuwe wissels ter waarde van 50 millioen goud mark ontvangen. De Belgische regeering zal deze wissels, indien zij zulks wenscht onmiddellijk in omloop kunnen bren gen, of wel in portefeuille houden, naar gelang zij cr al dan niet behoefte aan ïeeft, om de sommen te mobiliseeren. De rest van het totaal van 270 mil lioen goudmark, welke haar toekomen uit hoofde van haar prioriteit op de Duit sche betalingen over 1922, zal haar ter hand worden gesteld op de daarvoor vastgestelde datums, nl. 50 millioen op L5 November en 60 millioon op 15 De cember a.s. Na dezen datum zal de Commissie van Herstel een regeling moeten treffen om trent de in 1923 van Duitsehland te eischen stortingen. Het is te hopen, dat dan de nieuwe re geling, welke men van de conferentie van Brussel vernacht (welke nog bijeen geroepen wordon) de taak der commissie zal vergemakkelijk worden. HET VERSLAG DER ONDERZOEKSCOMMISSIE Wij deelden reeds liet gedeeltelijk ver slag mee van de experten, die de kogels en de wapens, alsmede do lijken onder zochten. Thans heeft de oommissie de besluit- 6olen van haar verslag neergelegd. Het eerste doel van dit document bo- taat uit het omstandig verhaal van de feiten, zooals zij zich moeten hebben voorgedaan, in den nacht van 31 Augus tus op 1 September. Er is vastgesteld dat Stas, na verschei dene herbergen bezocht te hebben in ge- heeft besloten, dat de regimenten van het garnizoen, beurtelings, het Panorama van den Yzer zullen bezoeken onder de leiding van ©enen officier, die hun de verschillende wisselingen van den slag zal uitleggen. Zij zullen er de heidens ei lijdensgeschiedenis hunner ouderen zien De Landsbond der Christene Verrem- gingen van Onderlingen Bijstand in Belgie houdt zijn jaarlijksoh Congres te Brussel, Zondag 1 October aanstaande. De volgende punten worden 'e mor gens in de afdeelingen besproken de ouderdomspensioenenverslaggevers E. H. E eekhout en M. Senel do school mutualiteit, verslaggevers E. TI. Tassin en Mojuffer Tratsaeri de poly-klinie- ken verslaggevers ITH. Cdusit en Van S trad en. In de algemeene vergadering van den namiddag zal de Voorzitter, Ridder de Ghellinck, senator, de openingsrede uit spreken; daarna worden besproken de besluiten van het Verslag door E. II. Eeckhout, Bestuurder van het Sekréta- ■iaat opgemaakt. Dit algemeen verslag beslaat 45 bladz. groot formaat, on werd aan al de afge vaardigden der aangesloten Verbonden, gezonden. Deze zaakrijke studie geeft een overzicht over de mutualitische bewe ging in ons land sedert 1919 en over de voornaamste vraagstukken die de lei ders onzer inrichtinge Aan vooruitzicht en onderlingen bijstand aanbelangen. ITet eerste deel heeft voor doel het waar karakter te kenschetsen van onze christeno sociale werking op mutualis- tisch gebied wettelijke praktische be schouwingen te geven over den genees- en artsenykundigen dienst thans zoo druk besprokende zoo voorname rol aan te tonnen der mutualiteit in de werken van kinderbescherming en andere instel lingen die op krachtdadige wijze de gee- sels bestrijden welke het leven en de toe komst onzer natie bedreigen. Het tweede deel is geweid aan de werking van den Landsbond. De verslaggever onderzoekt tot. in den grond den toestand onzer werken op ge bed van mutualiteit en vooruitzicht, zet de bekomen uitslagen uiteen, en wijst op de leemten en de flauwe kanten on zer organisatie. Wij hebben de scherpste crisis doorge maakt die ooit onze mutualiteiten heeft getroffen de milde en taaie krachtin spanningen onzer leiders hebben een be wonderenswaardig werk verricht bijna overal nadert de herinrichtng de vol- tooingde onverschilligheid, de moede loosheid, de oude methoden hebben de baan geruimd voor een krachtig en aan houdend werken, voor het aanpassen van nieuwe werkwijzen, voor een hernieu wing, zwanger aan beloften. Einde 1919 telde de vereenigingen bij den Landsbond aangesloten 115.000 le den op 31 December 1921 klom dit getal tot 153.000 werkende leden bij den genees- en artsenijkundigen dienst waren ruim 300.000 personen aangeslo ten. lossingen daargesteld die strooken mei onze princiepen; overal zijn programms, in zako sociale verzekeringen doen kern nen en tevens de praotdsche middelen aangeduid1, .fdie hoaVen laanigewend |te worden om den weldoenden invloed dec christene mutualiteit te verspreiden cn te versterken. Het verslag van E. H. Eeckhout moef niet enkel ten goede komen aan de afges vaardigden der maatschappijen van om derlingen bijstand, maar ook aan alwitf eenigszins verantwoordelijk is voor hei bestuur onzer christene sociale werken. Velen hebben tot heden nog geen besef van de steeds toenemene belangrijkheid, voor de toekomst van ons land. deer christene mutualistischc beweging. Wij verhopen dat het lezen van dit verslag* dat na het Congres aan al de belangheb benden zal worden gestuurd, velen zal aanzetten om voorlaan liunno edel moe-; dige medewerking aan de christene mm - tualiteit te verleenen. Tegenoverstaande de nieuwe toestan den door den oorlog geschapen, heeft L- de Landsbond do talrijke hedendaagsche» problems grondig onderzocht en de op-J DE INTERGEALLIEERDE CONFE* RENTIE Parijs, 23 Sept. Do zitting door da conferentie van [Parijs jheden namid dag om 2 ure te houden, werd verdaagd tot 3 1/2 ure, op verzoek van Lord Cur* zon. De hoop herleeft dat. de onderbande* lingen met eene overeenkomst zullo^ eindigen. M. Franklin-Bouillon vertrekt Zon-t dag naar Smyrna. VERKLARINGEN VAN LLOYD, GEORGE AAN DE PERS Londen, 23 Sopt. Daar er uit de? verschillende zienswijzen betrekkelijk het Nabije-Oosten veelal valsche gevolg* trekkingen gedaan worden, heeft Lloyd Gcoige er ahn gehouden heden morgerf aan de dagbladschrijvers belangrijk^ verklaringen af te leggen. Hierna een korte samenvatting dozof Verklaring: - De maatregelen door ons genomen onf de militaire macht in de Dardanellen eiï den Bosphorus te versterken, werdcd' eerst cn vooral genomen uit. reden onzef bekommering betrekkelijk de vrijheid tusschen de Middellandsche Zee on da Zwarte Zoe. .Dit is een eerste en bijzon derste punt. ■Mat er gedurende den laats ten oorlog voorviel heeft klaar bewesten welke rol de vrijheid der zee-engten speelt in da belang van het Britsehe rijk en de be. scherming van onzen handel Door hef feit dat de zee-engten door Turkije go.' sloten bleven, werden wij van een hond-, genoot afgezonderd. Zonder twijfel was dit een oorzaak dat de oorlog twee jaren verlengd werd. Als eerste voorwaarde voor den alge. mc-enon vrede moet in de toekomst dd totale vrijheid der zecen verzekerd zijn.; Indien de vrede zonder die groote waar. borg geteekend werd zou zij oen nedep laag vergelijken. Lloyd George drukte bijzonder op ddj noodzakelijkheid der vrijheid der zee. engten en verklaarde letterlijk GEEN ENKEL BELG TE SMYKNAj OMGEKOMEN Brussel, 23 Sept. Volgens een te legram heden namiddag langs Oonstan-. tinopel op het Ministerie van Buiten, landsche Zaken toegekomen, schijnt dei Belgisehen gezant te Smyrna te mogen; bevestigen dat geen enkel der Belgen die to Smyrna verbleven is omgekomen i Hij denkt welhaast een voorloopig ge- zansehap te kunnen herinrichten. Het gebouw van bet vroegere gezantschap cn zijne ganschen inhoud zijn vernield1 geworden. EENE FRANSCHE ECONOMISCHE ZENDING TE CONSTANTINOPEL' Constant.inopel, 23 Sopt. Een» Fransche eoonomische zending is hier aangekomen. Zij zal twee dagen blij ven. Gisteren avond gaf de Union Frans ||aise een banket te dier gelegenheid.; Iet was voorgezeten door den oppcreoni- missaris, généraal Pellé. 5 Al de redevoeringen die werden ulfs gesproken hadden betrok op de hoog dringendheid van het ontstaan der eco nomische betrekkingen tusschen Frank rijk en Turkije. i NOTA AAN TURKIJE DE MARIT- ZAGRENS ERKEND, MET ADRIA- NOPEL TERUG AAN TURKIJE Parijs, 24 Sept. De conferentie ïg begonnen te 5 uur namiddag. Om kwaart voor 8 uur werd de beraad slaging onderbroken, om de thé te ne men. i Intusschentijd vorecnigden do medftj' i

De Volksstem | 1922 | | pagina 1