Heropening der Scholen Edele Zelfopoffering ©p de foor te SS, Jans-Sfloleabssk Lastige zeereis fietser gedood door een auto te verkrijgen ten bureele dezer KERKSTRAAT, 21 Geweldige ontploffing te Torhout Automobiel te ieehelen Zegelwassshers la Eras$el Akelige ontdekking te Brussel van Phuenlx-Fark Hei Hraelüjk van den Ex-Keizer Wilhelm Baitwsiigester, landmeter en voeral aftraggelaar 'en vfagssi de®r d@ tram aangereden Bloedderstige Sscslianesi Vreeseiljks moord ie Korlrifk Rijwieldieven geknipt I® Boschvesrde De staking der zeelieden in Frankrijk Met Panerasia va® tisit Yzer tweakers der onderhandelaren m ïedaohe-eornil'eit, om den defmitc-ven 'tekst der nota aan Turkije op te stellen. Turkije wordt, door deze nota op eene jüeretdaags te houden conferencie uitge nood igd. De uitnoodiging kent Am Turkije, op .Voorwaarde dat het Kemalistisch leger de onzijdige grens niet overschrijdt, het yolgende toe Turkije krijgt do Maritza-grens, ei1 iii •begrepen Adrianopel terug, en de Turk- eehe souvereiniteit op de zeestraten met garantie hunner onzijdigheid. Daarmee is, zeer vermoedelijk, alle ge- .vaar voor oorlog in liet Nabije Oosten .definitief verdwenen. pE KEMA LISTEN DRINGEN DE f ONZIJDIGE ZONE BINNEN ÓNDERHANDELINGEN AAN GANG Constantinopcl, 24 Sopt-. De Ke- inalistische ruiterij is gisteren in de on zijdige zone binnengedrongen nabij „Tsjanak. Ónderhandelingen tusschen den Brit- échen generaal en Turksohe parlemen tairen werden voor Zondag morgen voor bereid. Men denkt dat men vriendschappelijk 'de zaak zal regelen en dat de Turken zullen aftrekken. Op het voorplein aan de kerk waren eenge tenten en een schommel opgesla gen. Zaterdagavond hééft de 14-jarige Jeanne Van Droogenbosch, wonende Voerspoedstraat-, die in een sohoïïimel- bak zat, bet evenwicht verloren en is op de straatsteenen gevallen. Het onge lukkige meisje werd naar het ziekenhuis gebracht, waar de dokter vaststelde dat het kind zwaar aan het hoofd was gewond en een arm gebroken had. Haar toestand is zorgwekkend. Dc- Engelsclie stoomboot. Ryeway iVrijdag te Antwerpen aangekomen met een volle lading graan uit Rosario, heeft een reis gohad die tellen kan. Op 8 Juli voor 6 uur 's morgens, toen zij Martin Garcia voorbij was en zwenkte om twee gestrande schepen te vermijden, .vaarde zij tesgen eigen stuur in, en on danks dat de machines werden achteruit gezet, liep zij op den oever en bleef zit ten. Do machines bleven achteruit malen tot halfzeven, doch alles vruchteloos en, toen het water begon te zakken, gaf men (de pogingen op. Verscheidene tijen werd getracht met eigen middelen vlot te komen, daarna werkte men met- tuigbooten om het schip af te slepen, doch even vruchteloos van 26 tot 30 Juli werd gelicht- eji eindelijk Op 3] Juli werd de Ryeway vlot ge bracht. Op 1 Augustus begon men de lading terug in te nemen, wat tot 5 Augustus duurde. Op 6 Augustus zette het schip de reis voort zonder ongevallen, tot wanneer op 11 dezer golven als bergen over het dek wri.j -aamnejttten. Op l^ttepRmfber stelde men vast dat de plankon aan het roer weggerukt wa ren en dat een zekere hoeveelheid water in het ruim was gedrongen. Men heeft toen dc averij hcreteld. 0..wswetri -W Vrijdag avond is nabij dc stad Virton fcen erg ongeluk gebeurd. Rond 0 ure waren twee douaniers op rondo op den weg van Lamarteau naar de Fransche grens. Op een gegeven oogenblik kwam een auto aansnorren en zij riepen haar toe HaJte 1 La douane De auto vertraagde, maar toen zij go- heel stil stond, zag men den brigadier niet meer. Men ging op zoek en vond twintig me ters achteruit zijn lijk, met totaal ver morzeld hoofd liggen. Denkelijk moet hij door do locomotief aangereden en overreden zijn geworden. De chauffeur der auto, die toebehoort aan M. Goreux, van Virton, werd aan gehouden en naar de gevangenis van Ar- ïon gevoerd, doch dc procureur des Ko- nings gaf bevel hem in vrijheid te stollen. Het parket ie ter plaatse gewéfet-. rechtover de Kerk van Sint Martinus Alle School- en Bureelgerief, Cal- pins, Cahiers, Klasboeken, Teeken- boeken, Pennen,Porte-plumes, Goms, Crayons, Pennendoozen, Verfdoozen, Naaidoozen, Touchen, enz. enz. AFSLAG OP DE CAHIERS. Eerste kwaliteit4,00 de 12; 8,25 de 25. Tweede kwaliteit, goed papier 3,30 da 12, 6,75 de 25. Dictionnair Galewaert 10 en 18 fr. id. Kramers 22,50 fr. id; Larousse 22 lr. Brievenboeken 7 fr. Leert Fransch zonder meester 8 fr. Scboone keus van Albums voor postkaarten. GOEDKOOPE PRIJZEN. In het werkhus, Bergplaats, was An- toon Baart-, 20 jaar, aan het werk met een autogèn ©toestel Eensklaps had een geweldige ontplof fing plaats. Het werktuig was aan.stuk ken gesprongen, waardoor Antoon Baert don rechter- en bovenarm gansch ver brijzeld werd. Het slachtoffer is ter ver pleging naar de St. Jozefskliniek te Brug- *gë uvergèbiaöh t,.gewoKfJgfti Door de hevige luchtverplaatsing vader Baert ten gronde geslingerd on liet dochtertje Marie, 14jaar oud, dat in, de nabijheid was zwaar gekwetst aan het eii 2 w Verder is dc stoffelijke schade aan zienlijk. Een groot deel van het dak der werkplaats werd afgerukt en de ruiten gebroken. Eergister namiddag omstreeks 5 uur, wilde M. Prosper Van Horenbeeck met zijn auto op den Lierschen steenweg een kar voorbij rijden toen hij op een in te gen overgestel do richting aankomende auto bolste. Er valt gelukkig alleen stof felijke schade aan te stippen. Óm halfzeven greep een tweede bot- ring plaats, onder den Toren, vlak voor den hoofdingang van St. Rombautskerk. Ditmaal was het tusschen den tram en 1 weo auto's. Over de kerk stond oen auto. Op het oogenblik dat dc elektrische tram voorbijreed, poogde een vrachtauto nog tusschen door te rijden Vandaar de bot sing. Gelukkig bepaalt zich hier ook al les bij stoffelijke schade. 62® Vervolg. Ze hebben u immers niots misdaan Neen maar 'k heb een voorgevoel dat zij voor ons nooilotlig zullen zijn dat zij hier onheil zullen stichten. Wel, wel, hoe komt gij, die zoo goed zijl op die gedachte Ik weet het zelf niet. Maar 'k heb den r:uk van den wachthond, ik zie reeds van verre den wolf komen*. De oude Margaux, met zijn lislig gelaat, zijn valsche lach, ziet er uit als een eohte schelm. 0, nu maakt ge het al te erg. Jk houd vol wat ik gezegd heb het ?al later blijken of ik hem niet juist beoor deeld heb. Intusschen kan niemand mij de gedachte ontnemen, dat die man reeds ver scheidene slechte streken heeft uitgevoerd Gelukkig ben ik er ook nog. Wel, goede peet, wat ziet ge heden daags alles donker in, gaf Blanche ten ant woord. Op dit oogenblik kwam een dienst bode berichten, dat men aan tafel wachtte. Zij gingen naar de eetzaal, waar Dupont de twee M irgaux zich reeds bevonden. Gewoonlijk at de jonge Margaux met de ^ndere dienstboden in de groote eetzaal Pandolle wilde dit, Francois mocht op de Een tweede agent van verzendingen wordt n ubetic-ht overdrachtzegels ge- wasschen te hebben, om ze een tweede maal te gebruiken. Dc zaak is echter totaal afgescheiden van die, welke over een paar dagen aan het licht kwam en heeft- er geen liet minste- verband mee. Sedert eemgen tijd had do controleur der overdrachtzegels bespeurd dat ver- 'zendingsagenten gewasschen zegels van 10, 20, 50, 100 en 150 fr. hadden gebezigd. De stukken, met deze zegels beplakt, werden ingehouden en aan het parket meedegedeeld. Men bevond dat hot waggphen heel primitief was volbracht maar liet huis van verzending had een grooten eigen stempel gebezigd, om de sporen van een vroeger gebruik van den zegel onzicht baar te maken. Kortom, de vervalsching lag er boven op gemeerd. Men had de gewasschen zegels ge plakt tusschen on gediende en vergeten dat het wasschen de kleur doover maakte, zoodat men ze heel goed van ongebruikte kon on dei-scheiden. Een der betichten heeft verklaart dat •hij de zegels in het bureel van het tolwe zen, Stapelhuis, had gevonden en ze ge bruikt bad zonder ze na te zien De andere, het hoofd van een van ouds eerbaar gekend verzendingshuis van Brussel heeft bekend en gezegd dat zijne bedienden er voor niets tusschen zijn en hij alleen de verantwoordelijkheid wil dragen. VERKOOLD KINDERLIJKJE ONTDEKT Zaterdagavond vonden voorbijgangers in het kreupelhout, aan de Dianalaan, in het Terkamerenbosch, te Brussel, een in oen dagblad gewikkeld pak. Daarin be vond zich een kinderlijkje van het man nelijk geslacht dat gedeeltelijk verkoold was men veronderstelt dat eerst ge poogd is geworden het lijkje door het vuur te doen verdwijnen. In het politiekommissariaat der 6e wijk werd vastgesteld dat Jt kind levend ter wereld kwam. Uit het onderzoek blijkt dat een zeke re mev. wed. Lebon, bij het huiswaarts koeren een als arbeider gekleed persoon een pak tusschen de boomen zag werpen. Het lijkje werd naar het doodenhuis der St. Andriesstraat overgebracht. VVV NA DE BEKRACHTIGING VAN DE AANHOUDING Dat het aanhoudingsmandaat ook een vierde maal zou bekrachtigd geworden zijn door de Raadkamer, was algemeen voorzien. Zulks bewijst overigens niet dat er nieuwe bewijzen tegen cle beklaag den zijn gevonden. Het verschijnen voor de Raadkamer moet veeleer beschouwd worden als een formaliteit die zich elke maand hernieuwt-. Alleen het balist-iek verslag, dat nog toads niet bij het dossier is gevoegd, zou nog een andere wending aan do zaak kunnen geven. Onnoodig te zeggen dat dit verslag der halve door den onderzoeksrechter Van Stratum grondig zal bestudeerd worden. -WV VOLGENS HET NEDER LA ND SCH BURGERLIJK RECHT i Graven-hage, 24 Sept-. De keizer van Duitse bland heeft in de laat ste dagen een groot aantal bezoekers ont vangen die hem geluk kwamen wen- schen met zijn voorgenomen huwelijk. Ui tnoo digingek aar te nversierd met het wapen der Hohenaollera's werden aan de bijzonderste vrienden van den gewezen keizer gezonden. Prinses von Reuse zal in November te Doorn aankomen met drie harer kinde ren. Haar twee oudste zonen blij ven, zoo als gemeld, te Greiz, om er hun studies Ivoor te zetten. De dag van den vijfden November is voor de voltrekking van het huwelijk be paald. Deze voltrekking zal volgens het Nederlandsche burgerlijk reolit plaats vinden, aangezien het Hohenzollern- recht in Duitschland bij de grondwet van Weimar vervallen is verklaard. hoeve niets anders dan een gewoon knecht zijn. Alleen als zijn vader op Espoir was, werd eene 'uitzondering op den regel ge maakt. Ha, ziedaar mijn lief nichtje riep Mar gaux met zijn zware stem ze is inderdaad nog mooier geworden. Pandolle keerde zich om, om zijn misnoe gen te verbergen^ Men ging aan tafel, de oude Margaux liet het zich goed smaken, en door het gebruik van eenige glazen Bourgognewijn gtraakte hij in een vroolijkc stemming, hij zeide alles wat hem voor den geest kwam. 't Waren latte aardigheden, waarom echter niemand lacht, behalve zijn zoon. Dupont tegen den elleboog stootende, en op Pandolle een nij- digen blik werpende, zeide hij. Wel, neef, zie Blanche en Francois eens, zoo dat niet een schoon paar zijn Hij is acht-en-twintig jaar en zij spoedig negentien. De oogen van Pandolle shcoten vuur, maar hij bleef oogenschijnlijk kalm, en haalde alleen verachtelijk de schouders op. Na afloop van den maaltijd ging Blanche naar hare kamer zij gevoelde behoefte om alleen te zijn. Wat al veranderingen had zij reeds in drie dagen ondergaan Zij had hare onbezorgdheid verloren, maar .het scheen haar alsof zij een nieuwe wereld had ont- De lijst der slachtoffers van René Barthpleyns don Brasselschen - af trugge laar bij middel eener maatschappij van bouwondernemingen, wordt voortdurend langer. Vrijdag is er wéér bij politie, eene /aanklacht voor een bedrag van 8000 fr. ingediend. Maar men denkt den kerel toch op het spoor te zijn. Inderdaad, den dag zijner vlucht, 't te zeggen 8 September, heeft hij door bemiddeling van een verzendingebureel van Brussel een koffer uit een der staties van Brussel, waar hij liet in bewaring had gegeven, doen afhalen en naar eene stad in het buitenland doen verzenden. Dit verzendingsbureel heeft het g recht van dit feit op de hoogte gesteld dit laatste is alzoo op het spoor van af truggelaar gekomen. Eene kleine aannemer van Schaerbeek is er aan voor 80.000 fr. Tot hiertoe is hel totaal bedra, aftruggelarijen 1 Millioen. Men ziet dat meneer de bouwmeester- landmeter de aftruggelarij op groote schaal oefende. en den der dekt. Die bloemen schenen haar iets anders te vertellen dan vroegerhet groen ver heugde nog altijd haar blik, de zang der vo gels nog Bleeds hare ooren, maar de bloe men beschouwende en naar vogels luisteren de, gevoelde zij zich verteederd, en weende z-jndèr te weten waarom. Pandolle had die verandering bij aar wel opgemerkt, maar kon er de oorzaak niet van raden. De oude Margaux was Dupont naar zijne kamer gevolgd. Nu moesten wij een oogenblikje praten waarde neef, begon hij. Komaan, wat hebt ge mij te zeggen 'k Begrijp dat ge niet alleen om u zoon te zien naar Espoir gekomen zijt. Hebt ge w geld noodig Als men niet rijk is kan men het altijd gebruiken. Ik ben u reeds eene groote som sohuldig. maar gij zoudt mij tcc'i met een briefje van duizend frank groot genoegen doen. Goed, ik zal 't u geven, zeide Dupont Dat is in alle geval weer binnen, dacht Margaux. Hebt ge mij niets anders te «eggen vroeg Dupont. Ja, ik wou u over Francois spreken, Zijt ge over hem tevreden 1 denaar met voorbedachten rade had ge handeld. Hij bekende overigens opzet, telij'k zijn vrouw naar deze afgelegen >laats te hebben gelokt, om haar om het; even te brengen. Met de grootste koel bloedigheid had hij zijn voornemen ten uitvoer gebracht. Na een nieuw verhoor werd de moor denaar in de gevangenis opgesloten. M. Ant. Baeck, in gezelschap van zijn 17-jarige dochter, reed Zaterdagavond* rond 11 uur, met zijn gespan op den steenweg van Jette, wanneer op zeker oogenblik zijn wagen langs achter door 'de tram word aangereden. De schok was zoo hevig, dat de twee inzittenden van het gespau werden ge slingerd. De slachtoffers waren vooral aan het hoofd gekwetst-. Ze werden naar het politiekommissar riaat gebracht, waar hun de eerste zor- 'gen werden besteed. Vervolgens werden ze per auto naar huis gevoerd. De kar lag heel en al uiteen. De politie heeft een onderzoek; ge opend, om te weten wie voor dit- ongeluk verantwoordelijk is te stellen. EEN GANSCHE FAMILIE UITGE MOORD Rome, 24 Sept. Te Troina, in de provincie Catana, werd een gansche land bouwersfamilie, bestaande uit zeven per senen, waaronder twee ouderlingen, een jong echtpaar, twee meisjes en een 2-jar rig kind, door revolverschoten en met messteken afgemaakt. Doze geweldige moordzaak is het ge volg eener wraakneming en heeft heel de streek in beroering gebracht. Ook te Zingara, dicht bij Troina wer den 3 mannen in een hinderlaag gelokt en doodgeschoten. MET VOORBEDACHTEN RADE Het was omstreeks 8 u.- 45 toen de ge naamde Herinan Hektor zich op het po- litiebureel aanmeldde en verklaarde dat hij zijn vrouw, Maria Blieck, de keel 'had overgesneden, nabij de Oude Mans huize. Na een korte ondervraging van den dader gingen do HH. Deltour en politie- opziener Blond eel liet lijk opsporen. Daar zij het eerst niet vonden keerden zij terug, en vroegen Lierman hun de plaats te komen wijzen, waar het lag. Alhoewel de moordenaar niet het minst leedwezen betoonde over zijn gru welijke daad, smeekte hij toch de agen ten niet te moeten vergezellen. Hij "gaf echter nadere inlichtingen over de plaats der misdaad en nu werd het lijk spoedig ontdekt. Het hoofd van de ongelukkige vrouw was nagenoeg gansch van den romp ge scheiden. Onder haar lijk lag een stuk van het gebroken scheermes, waarmede de moord was bedreven. Het andere stuk lag verderop in het gras. Uit het on dei-zoek bleek, dat de moor- Dat moet ge aan Pandolle vragen. Margaux trok een nijdig gezicht, en hei- nam Hij werkt als een paard hij is ver standig, vlag en bekwaam hij kent de werkzaamheden op de hoeve hij weet er ge noeg van om Pandolle te kunnen vervan gen. Bovendien is bij niet eerzuchtig en hij heeft een ijzeren wil. Als hij zich iets voor genomen heeft, moet het gebeuren, 't moge buigen of barsten. Pandolle behoeft niet vervangen worden, hij houdt zich goed hij is nog vlug te been, sterk en heeft nog geen verlangen om te sterven, antwoordde Dupont. Ja, maar hij vordt toch oud, en 't zou hem verlichten, ais hij iemand had om mede het opzicht te houden. Hij heeft hulp noodig aan de knechts die hij zelf kiest. Msar hst zou toch goed zijn, Francois het opzicht te geven over een gedeelte der werkzaamheden. Ik zie er geene kans op Pandolle zoer ijverzuchtig op zijn macht. O, dat zou gemakkelijk gaan. Blanche en Francois zouden een goed paar zijn. Dat alleen is niet voldoende, maar ik woet niet hoe Blanche er over denkt, en in allen gevalle moet ik met Pandolle over die gewichtige zaak spreken, Voor eenige dagen hebben wij de aan houding gemeld van twee kerels, Louis N. en Frans C., beschuldigd van dief- *?tal in liet hotel Henri S. alhier. Het rechterlijk onderzoek heeft uitge wezen dat dezelfde kerels ook talrijks rijwielen hebben gestolen. Geen dag ging voorbij of zij wisten uit huisgangen of op straat onbewaakt ge laten rijwielen te robberen. Ook gingen zij, door middel van val sche eenzelvigheidskaarten, bij rijwiel handelaars rijwielen huren, welke zij •voortverkochten Louis N., Belg, en Frans C., Fransch- man, gewezen soldaat in het Afrikaanse!».' baltal jon werden te Vorst opgesloten. Bordeaux, 24 Sept. Hedenmorgen is de bemannnig, het personeel van de machienen, alsmede van de restauratie en de kabienen van den paketboot Lu- tetig aan wal gegaan. Er.vielen geen incidenten voor. Dezen morgen nam men de zakken weg, welke den koerier voor Zuid-Ame rika bevatten, alsook de post-collis van vele passagiers, die aan boord van een vreemd schip kunnen plaats nemen. Aan boord wordt geen enkele dienst nog- waargenomen, de passagiers -ten ge tale van 400, hebben hun intrek geno men in do hotels van de stad, in afwach ting dat de compagnie, tot dewelke de paketboot behoort, maatregelen treffe. Dc ingeschreven stakers, moeten he den bijeenkomen in de verschillende lo kalen van hun syndikaat. De beslissing, tot de staking over te gaan, dan, wanneer zij aan boord ware-ö gestapt en beloofd hadden te vertrekken, werd gister slechts met een kleine meer derheid goedgekeurd. De stoomboot Morbihan is uit Bor deaux naar Liverpool vertrokken, de vroegere regeling is hier immers nog van toepassing voor de bemanning. dat liet front van het Belgisch leger op onvergelijkelijke wijze aanschouwelijk maakt, moet bezocht worden door al de ngenen, die den oorlog niet gezien heb ben. Pandolle Pandolle riep Margaux, die zijn spijt~niet kon verbergen, is Pandolle dan hier de baas Ik doe niets l uiten hem, zei Pandolle koel. Die vervloekte kerel bromde Margaux met woest rollende oogen, ik zou hem den nek kunnen omdraaien. Doch dadelijk zijn woede bedwingende, sprak hij 'tot Dupont Gij zult toch niet willen sterven, alvorens de toekomst van Blanche verzekerd te hebbeD, hetzij door haar bij haar huwelijk een bruid schat te geven, hetzij door ten haren gunste eene bepaling in haar testament te maken. Ik zal geen testament maken riep Dupont driftig. De oogen van Margaux schitterden van vreugde, Dat is gehandeld als eeu goed recht schapen bloedverwant, sprak hij. Na uw dood komt uw vermogen aan de rechte erf genamen, dat ia billijk. Bovendien, als Blan che de vrouw van Francois is, behoeft gij u over haar niet meer bezorgd te maken, gij kunt dan, zonder dat er iemand iets op zal hebben aan te merken, haar een klein gift schenken, die Frangoia in staat zal stellen, de hoeve Espoir, in eigendom te verkrijgen, want zij mag niet in vreemde handen over gaan. (Vervolgt.)

De Volksstem | 1922 | | pagina 2