Oe Zegen vaa den Arbeid I 50 3 CENTIcMEN WEKELIJKS C.E3 Uitgever: J. Van Nut-fel-De Gendt Bream's Buildings, 6, Londres E. C. 4. Zaterdag Sept 1922 I Baischlaisd's verplichtingen Stesd het Parlenjgat Ministerie vaa Laaisesfw Wederlandsshe gazsadhslds- dieRsi De ferdood veroordeelden Fort in de iudif gevlcgen heel dc De toestand in 't nabije Oosten De schatkistbons van 51. h. op 10 jaai 4 DE VOLKSSTEM Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Tel. 114 JPnbMeitJbQitm het Arr. AALST e Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13. te Brussel. Plaoe de la Bourse, 8, Parij" XXVni» JAARGANG NUMMER202 H. Sophia I Zon op 5,50 onder 5,36 Volle Maan den 5 Hebt ge ons landvolk gezien in de Oogstmaand in de velden van Vlaan- Keren stonden de pikkers, brtiiuge-1 rele'jkrkerïjde'ranlie'n S^I ^n «rand van de zonne, kun slag te slaan: [ste vergadering gehouden om het huur- (wenkend en zwierend sloegen zij kun glimmende pikke in 't goudgele ko ren, en bij eiken zwaai viel reuzelend «en root staalstijve stengels neerge veld lijk een rei soldaten door een mi Irailleuze. 't Was hard labeur, maar 't wordt gaarne gedaan de oogst i mild, straks vult hij de schuren prop pensvol, en brengt welstand aan den haard De Arbeid is de goudmijn van den mensch door den arbeid alleen vero vert hij zich de schatten, die in de na tuur rijkelijk liggen rondgestrooid do mijnwerker daalt tot in het hart der aarde, om er, gebogen, moeizaam de kolen uit te kappen en de land bouwer ploegt en egt den bodem om, terwijl de visscher zijn weg baant door de zee Maar allen moeten zich krommen en kreunen, allen moeten hun spieren spannen en hun leden rekken want. is arbeid een zegen, hot is ook een straf, een pijn, een last. Zoo legt het ons kristen geloof uit God gaf de aarde aan de kinderen der menschen, om er over te lieerschei) als koningen, maar, door de schuld de zonde, deed Hij de aarde distels en doornen voortbrengen, zoo dat de inensch zijn brood zou eten in 't zweet zijns aanschijns Do arbeid zou dus én een bron van inkomsten, bet middel van bestaan zijn én een uitboeting der zonde En daarom was bij altijd den kristen menscb dubbel dierbaar: want iiij wist, dat bij met naarstig te arbei den, niet alleen zijn brood zou win- pen, tot onderstand van zijn tijdelijk '•even, maar zijn zonden zou uitboeten on dus toegang krijgen tot liet eeuwie leven, tin daarom heiligden zij bun arbeid door bun zuiver inzicht en bet gebed.Moeder sloeg een kruis, vóór zij 't is eendor welk werk begon, en hoe schoon was 't, als d'Angelus op de dorpskerk klepte, den landman, op zijn sckup of riek geleund, met gevou wen handen, te zien bidden, mijme rend van een God, die menscb wierd 9n zwoegde gelijk bij. De menschen van dezen tijd liebben geen vereering, geen liefde meer tot den arbeid omdat zij den arbeid niet meer beschouwen op een kristene wij ze als een plicht en een middel tot nitboeting. Zij werken, ja, en werken soms driftig en gejaagd, maar 't is niet uit liefde tot hot werk 't is om dat zij, alleen met te werken, geld kun nen verdienen, en 't geld, dat is de afgod van onzen tijd, want dat is de sleutel tot alle genot. En daarom Wroe ten zij in de fabrieken en mijnen, al die jongens, die geen blijf weten met hun leven, wroeten zij zes dagen lang, met weerzin in 't hart, «n een vloek op de lippen, omdat zij niets anders dan den last van den ar beid voelen, om den zevenden dag het er eens van te nemen gelijk ze seggen, en dat beteekont, dat zij dien dag bun met zweet bedroppeld geld zullen wegwerpen aan onmen- schelijk en menscheuwaardig genot En zoo is het waar eens t« meer, ilat ons kristen geloof al onze plichten heiligt en bevestigt, maar ze ook al tijd helpt, vervullen en dragen Ook de senvoudigste mensch kan in zijn ge loof, als hij 't waarlijk aankleeft en doorleeft, kracht en steun vinden, om al wat hij doet en doen moet, goed en deftig te doen een buismoeder, om bezorgd en liefderijk hare taak van moeder en vrouw te vervullen, de man om blijgemoed te sjouwen en te slaven voor zijn familie En om den werkman dan opnieuw den arbeid te doen liefhebben, om in 't algemeen de familie en de maatschappij lierop te richten, is er vooral en vooraan een ding noodig geef de menschen ge loof zij zullen opnieuw weten, dat hun zweet niot verloren gaat, maar hun profijt bijbrengt, hier en hierbo ven 1 Miles. DE HUISHUURWET Met het oog op de aanstaande lierope- DE BELGISCHE BELANGEN nine van hetparlement heeft de libe-|EEN MEMORANDUM VAN DEN H. THEUNI8 wetsonlswerp to bespreken. Uit- de debatten Wijkt dat de libera le senatoren een trapegewijzen terug keer tot de voorooriogsehe toestanden voorstaan. Verscheidene sprekers lieten zich urfc ten gunste van een verhooging van 100 p. ih. der huurprijzen. Een subkommissie, samengesteld uit de hh. Delannoy, Goblet d' Aïviella, Huismans, Van den Neet Poelaerfc, Roy- ers en Vaufchier werd aangesteld, om verslag over de kwestie uit, te brengen. BE BEGROOTINGEN 1 Reeds zijn verscheidene begroot-iiigsvoor- stellen bij het departement van den eer- sten minister ingediend, zoadat zij on middellijk na de vakantie bij de Kamer zuflen aanhang kunnen gemaakt wor den. Het zal echter nog verscheidene we ken duren alvorens de ibogrooting van uitgaven en inkpmsten kan worden in gediend. DE GEZONDHEID VAN DEN H. BR UN ET Naar gemeld wordt is de gezondheids toestand van den h. Brunei, kamervoor zitter, aanmerkelijk beter. De h. Brunet is te Brussel terugge keerd. DE PARLEMENTSLEDEN TT 1 t, j TE ANTWERPEN Het bezoek van de haveninstellingen van Antwerpen door de parlementsle den is vastgesteld op 17 October. Do be zoekers zullen aan boord gaan van een ken I6? 0!boot CT1 er het <>nfchijt gebrui- Ouder de groenten die nog overvloe dig zijn en gemakkelijk kunnen (be waard worden voor don Winter, telt men de tomaten, de snijboonen en prin- •cessen. - ke^endn bf ElllVP** fCl» 0,001, 1U0 LX V.— gewastenen aardappel in en roert er zout bij tot, dat- de aardappel begint te stij gen. (De bewerking moet geschieden terwijl het water nog warm is.) Ge bruikt dan rijpe tomaten, vaag ze af met zuivere doek, leg ze in 'n goed gekuisoli- ten steen en pot en overdek ze met pe [kei. Om te beletten dat de tomaten stijgen hls de pekel er over gegoten wordt zal men er eerst eenige stokjes over span nen. De pekel moet hooger komen dan (de tomaten. Men sluit den pott met ge smolten vet of Olie. Zorg dan geen tomaten te raken met 'boet, vet anders zou men de pelkwetsen ten het bederf veroorzaken. Gevlekte of gekwetste tomaten kun- Vnen niet bewaard worden in pekel. Te staffe pekel (als men te veel zout ge- ibr 11 ikt heeft) bijt de pel der tomaten af. Snijboonen worden bewaard in zout. Alleen jonge groenten kunnen gebe zigd worden, snij de groenten heel fijn, neem een goed gekuischten steenen pot, leg er eene laag^zout dn, eene laag boo- Inen, eene laag zout-, enz. en eindigt met eene (laag zeult. Kjmen bezigt omtrent 1 kg. zout voorTO kg. boonen)'.. pers de boonen en sluit den pot bij middel van 'dik papier. Zoo mogelijk plukken ibij droog we der. Werden de boonen nat geplukt laat Ize dan wat opdrogen in de zon. Het is aan te raden van de pekel die izicli in den pot vormt alle maanden af she scheppen, op te koken, te schuimen terug koud over de boonen te gieten als de hoeveelheid pekel to klein zou worden maakt men wat versdh bij. iDe (potten op droge plaats zetten. Om snijiboonen schoon groen te hou- klen bewaart men ze op eene andere wij- Londen, 28 Sept. De Manches ter Guardian Commercial drukt, in zijn ekonomiech bijblad, aan het eko- nomisch herstel van Europa gewijd, een memorandum van den li. Theunis, voorzitter van den Belgischen' minister raad, af, dat een duidelijke samenvat ting is van het vraagstuk van het her stel en de daarbij betrokken Belgische belangen. In dit memorandum wordt er aan herinnerd dat de Belgische re geering begin 1921 aam de "Kommis sie van Herstel een verslag overmaakte, waarin de schade door Belgie geleden (eigendommen, oorlogsheffingen, ge dwongen koers van de mark, enz.) ge raamd werden op 43 milliard frank. De oclgische staat betaalde reeds 7 mil- hard 250 miilioen uit wegens oorlogs schade. Voegt men daar nog de bedra gen aan toe besteed aan het" herstel dei- spoorwegen, straatwegen, enz. dan be reikt men het totaal (op 30 Juni 1922) van 11 milliard 543 miilioen frank. Waar de Belgische staat ook nog 4 mii- liard oOO miilioen oorlogsbelastingen door Duitsobland aan provinciën en ge meenten opgelegd, beeft terugbetaald, mag dus met reden worden gezegd dat Belgie, voor het 'herstel, reeds 16 mil liard heeft voorgeschoten. In liet memorandum worden de ge gevens besproken door do Belgische re- goering gebruikt om haar raming dei geleden schade op te 'maken. Verder wordt gesproken van wederopbouw der verwoeste gewesten en de uitgaven wel ke daarmede verband houden. Het be sluit van dit memorandum luidt als volgt De schade door Belgie geleden, is ongetwijfeld niet beneden de raming aan de Kommissie van Herstel opgege ven. Een groofo krac/htinspanning is ge- daan, om de eigendommen van den staat, de fataBfcefc rm,w.ïnie^w„iK&%- baar te maken.' Maar veel rnoet nog- orden gedaan en de ekonomische kri- sis, welke thans het heele wereldrond teistert, treft Belgie meer dan de an dere staten. -Zij dlwingt Idit Band tot- 51'oote uitgaven en vermindert zijne in komsten op het oogenblik zelf waarop het de gelukkige gevolgen moest onder vinden van de groote krachtinspanning, welke het zich heeft getroost om zijn vooroortogsohen welstand te -herwinnen. De wilskracht, waarvan Belgie tijdens en na den oorlog blijk heeft gegeven, bewijst dat het bekwaam is liet uur van zijn herstel te verhaasten, maar het is onontbeerlijk dat, wil dit uur kunnen slaan, Dnitsehland de verplichtingen nakome welke hot zioli, ten opzichte van Belgie, heeft opgelegd De gesneden boonen in kokend wa ter werpen,drie minuten in laten, laten laf druipen, en dan in een goed gekuisch- ten steenen pot leggen. Er pekel over gieten en toe maken. De pekel alle twee maanden, opkoken, schuimen, laten koud worden en terug over de boonen gieten. De boonen moeten steeds ouder pekel blijven. Princesse-n worden geplukt bij "droog weder, van de draden ontdaan en drie minuten in kokend water gelegd, daar na bewaard zooala de snijbooner. 2e ma nier. Om bewaarde snijboonen of princes- sen te bereiden zal men ze eerst twee of driemaal waaschen, daarna afkoken in kokend water en zic.li herinneren dat groenten die groen moeten blijven ge rookt worden in open kasserollen (zon- dej deksel), en goed moeten (jogrköfen. Het Gezondheidskomiteit van den Volkenbond heeft beslist over te gaan, dank aan den gel del ij ken steun van het. Rock-efellerfonds. tot de geregelde we- derzijdsche ruiling van geneeeheeren- opzieners der gezondheidsdiensten van de verschillende Europeesche landen. De eerste ruiling zal in October geschie den, in. Belgie. Drie on twintig genees- boeren dor verschillende Staten, leden van den Volkenbond, zullen in Belgie ontvangen worden en er gedurende zes weken of twee maanden onze gezond heidsdiensten instudeeron. Levert deze studie nut op, dan zal de ruiling om drie maand gebeuren, telkens in een ander land, en elke regeering zal ver zocht worden een aantal geneesheeren af te vaardigen. De minister van justicie heeft gena de geteekend van een dertigtal terdood veroordeelden, wier straf hij "in deze van dwangarbeid veranderd hooft- Tusschen deze veroordeelden bevinden zich ver scheidene soldaten door de krijgsraden veroordeeld en die, uit hoofde vau hun voorgaande good gedrag, do voorwaar delijke invrijheidstelling zullen genie ten. DE OVEREENKOMST TUSSCHEN DE RIJKSBANK EN DE BANK VAN ENGELAND Londen, 28 Se.pt. De Manches ter Guardian verklaart bij een citaat van de Borsen Kurier van Berlijn, de lezing in dit blad verschenen, van de uitslagen der onderhandelingen door den h. Ilavenstein gevoerd, tén einde de sehatkistbons, die aan Belgie werden afgeleverd, te waarborgen. De -h. Havenstein zou mededeeling hebben gedaan van zijn zending in een vergadering van de partijhoofden, en verklaard hebben, dat de regeering een fonds beeft gesticht voor de betaling der schulden aan Belgie, door gebruik te maken van de 25 t. h. belasting op den uitvoer, daar deze betaling moet bieden voor achttien maanden Zijn verstreken. Do waarborg van de Rijksbank" be slaat uit 50 miilioen goudmark, gede poneerd te Londen en zekere sommen in zilver. De Bank van Engeland zou, in ruil, met ingang van 15 Februari 1923, een voorschot toestaan tot een be drag van de twee derden der som die door Belgie wordtgeeischt- Het over schot zou gedekt worden door de Rijks bank zelf fot den vervaldag der wileis op zes maanden, met behulp van haar reservefondsen in buitenlandsch geld. Het voorschot, van de Bank van Enge land zou dan worden betaald binnen de 12 maanden, met behulp van <Jeze zelf de reserve, zoodat op 15 Juni 1924 Duitsclilapd 250 miilioen goudmark zou hebben betaald. Deze regeling zou van nu af de ver handeling der Duitache sehatkistwissels mogelijk maken. HONDERD SLACHTOFFERS Rome, 28 Sopt. Verleden nacht, omstreeks 3 uur, is het fort van Falco- nara, gelegen tusschen Moggiano en Pertusola, in de lucht gevlogen. Hét- fort was gebruikt als buskruitmagazijn. De ontploffing werd veroorzaakt door den bliksem. "Volgens de Giornale d'Italia zou den er wel honderd slachtoffers zijn. Ook de stoffelijke schade is zeer aan zienlijk. Nadere bijzonderhederi Over deze ramp vernemen wij nader- sjl oog groot getal huizen zijn ingestort. Ande ren dreigen in puin te vallen. Naar het schijnt zijn talrijke ver minkte onder de slachtoffers. Gedurig worden gekwetsten weggebracht. Volgens berichten te Sarzana ontvan gen werden reeds 70 lijken geborgen. In het fort werden meer dan 1500 ton springstoffen bewaard. HONDERDEN GEKWETSTEN Volgens de eerste berichten zou de ontploffing veroorzaakt zijn door den bliksem. Het fort is totaal vernield. Van het dorp Santa pereza zijn 'de' twee derden der huizen en openbare gebou wen veniold. Al de slachtoffers, dooden en ge kwetsten, ten igetalle van meer dan 500 werden naar het gasthuis van La Spez- zia overgebracht. De eerste uitslagen van" het" onder zoek logenstraffen de tijding dat de ont ploffing aan den bliksem toe te schrij ven zijn. De ontploffing zou te wijten zijn aan eene kortsluiting. Donderdag namiddag om 3 uren wa ren 144 lijken van onder de puinen ge haald te Santa Tereza, Prigliola, Mug- giano en Bitelli. Volgens de Giornale d' Italia zou den er 600 gekwetsten zijn, waaronder vele levensgevaarlijk. yan den wapenstilstand, ten einde guns tiger voorwaarden te kunnen bedingen. De Fransche generaal Pellé heeft Moestaf a Kemal een telegram gezonder^ waarin hij aandringt op liet terugtrek ken der troepen uit de neutrale zone, en hem •wijst op de gevaren, welko aan een verder oprukken verbonden zouden zijn. HET AFTREDEN VAN KONING CONSTANTIJN EENE PKOKLAMATIE TOT HET GRIEKSCHE VOLK De gewezen Koning Oonstantijn hoeft aan liet volk eene proclamatie ge richt, waarin hij horinnerfc dat. hij, in December 1920,. gehoor gevend aan de stem des volks, terug het koningschap aanvaardde en toen bij de eedsafleg ging, beloofde zicli steeds volgons da grondwet te gedragen. Binnen de grenzen der grondwet, zegt hij verder, heb ik al gedaan wat men- schelijk was om de belangen der natio te bevorderen. Thans heeft tegenspoed liet land in kritieken toestand gebracht-, maar even als in den loop der eeuwen zal de natie deze fe boven komen, op voorwaarde dat zij eensgezind weze om hen het hoofd te bieden. Om in den geest van niemand ook" maar eenigen twijfel te laten, dat mijne aanwezigheid op den troon die een dracht zou kunnen hinderen, heb ik het koninklijk gezag neergelegd. Mijn geliefde zoon George is van dit oogen blik uw Koning. Consta-ntijn doet een beroep op de bevolking om zich in die tragische uren rond den troon van Koning Georges te scharen. Hij zegt gelukkig te zijn deze opof fering te brengen aan het heil van liet Vaderland en 'biedt zijne diensten aan, ais hoofd van het leger, indien het gou vernement en het volk die diensten nut tig oordeel en. DE REVOLUTIE ZEGEPRAALT Men meldt uit Athene, 28 Sept. tl De eerste fase van de Grieksche revo lutie is geëindigd. "R? °P??an(frge troepen (ontscheepten m den Pireus on zijn in de openbare gebouwen gekazerneerd. De bezetting van Athene had zonder lo, gewesbbevelfiotfc, ^eri' 'Sonèf Som 'tos, pl aatsbe vel hebber, hebben een ge wapend verzet tegen de rebellen ge tracht, maar de Venezilistische elemen ten, aangevoerd door generaal Panga- los, verzetten zich tegen die beweging, veroverden de policieprefectuur en hiel den den plaatscommandant aan. Ten slotte zijn zij meester gebleven van den toestand en de royalistische troepen zijn dan in hunne kwartieren teruggekeerd. De Koning had eerst het voornemen, op aanstoken zijner generaals en van >rins Nikolaas, verzet te bieden, maar lij zag het onmogelijke van verzet in en de contra-revolutionaire maatregelen werden afgezegd. De Venezilistische partijleiders gin gen de leiders der opstandige beweging te gemoet en onderhandelden met hen over de vorming der nieuwe regeering. De dynastike_ kwestie vormt een punt van beraadslaging en sommigen gaaa tefc de noodzakelijkheid van de uitroe* IN DE ONZIJDIGE ZONE Volgens een Reuter-telegram uit Con- stantinopel ontving generaal Haring ton, de Britsche opperbevelhebber, van Moeetafa Kemal een antwoord, waarin Kemal verklaart, dat hij geen kennis droeg van het bestaan eener neutrale zone. Kemal Pasja ontwijkt do hem ge stelde vraag, of de Turksche cavalerie bevel zal krijgen, het neutrale gebied te verlaten. Hij klaagt er over, dat de Britten aldaar de huizen afbreken en de wegen vernielen. Ten slotte zegt hij het verlangen der geallieerden in zake het vermijden van incidenten te dee- len. Door dit antwoord is in ieder geval een -lichte ontspanning in den toestand ingetreden. Het ierugkeeren der Turksdhe cavale rie naar de neutrale zone van Tsjanak wordt te Constant-inopel op verschillen de wijzen uitgelegd. De meest waar schijnlijke verklaring is, dat do Kemar- listen vasten voet in de neutrale zone wensdhen te hebben voor hot 'bijeenko- men lyan de cQp|erenjti$ [tot regeling 'na der republiek. Het nieuws dat prins Paul gevangen is aan boord van den kruiser Hellas ft is ongegrond. IS CONSTANTIJN GEVANGEN GENOiMEN Z Tot hiertoe zijn geen nadere bijzon derheden toegekomen over de gevang neming van Koning Oonstantijn, noot over de omstandigheden in welke oei minister zou gedood zijn. Het ministerie van Fin ancien deelt mede dat het kapitaal der Schatkistbom van 6 t. h. op 10 jaar die openbaar wer den uitgeschreven, meermalen werd ge dekt. De inschrijving werd op 27 Sep* tember afgesloten. Uit hoofdie der yerdeeling zullen do inschrijvingen tot het vijfde, zonde* fractie, worden herleid. Aldus zullen do intoekenaars van 1,000 tot 9,000 frank, 1,000 frank genieten dezen van 10,000 tot 14,000 frank, zullen 2,000 frank be komen, euz. Het Ministerie van Financiën hoopl aldus, zoo haast de bewerkingen der verdeeling zullen geëindigd wezen, tol de uitkoering der titels en de teruggave der overtollig gestorte sommen te kun nen overgaan hetgeen naar alle waar schijnlijkheid, de eerste dagen van Oe 'tober, in plaats van 10 October, zoual$ jcerst was gelegd, zal gebeuren*

De Volksstem | 1922 | | pagina 1