DE ROZENKRANSMAAND Zondag i Gctoösr Maandag 2 October 1922 De faüjietGent-Terneuzen Kef geheim van Phesifx-ParSs F®r! sn de Siseh! gevlegtn Düitsshlastd's verpliehtingen fa den VefterfiRbond Universiieitsnieuws Spoorwegongeluk te Oude God Ge toestand in 't nabije Oosten J DE TOLK XXVIII' JAARGANG NUMMER 203 Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Tel. 114 DAGBLAD - i O CENTIEMEN WEKELIJKS 0.50 Uitgever: J. Van Nlffel-Di; Ghnht Publiciteit buiten liet Arr. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13.. te Brussel. Place de la Bourse, 8, Parijs, Bream's Buildings, 6, LonJres jl^. 4. H. Remigius Zon op 5.52 onder 5,30 HH. Engelen Zon op 5,53 onder 5,28 Voile Maan den 5 EsSB V, die de blijdschap juublen U, diep gewond door zieleleed, V, die de kroon van glorie draagt, Bezingen wijo Moedermaagd De Rozenkrans is eene godvruch tige oefening, door den II. Dominicus vastgesteld, om Maria hulde te bewij zen en haren bijstand te bekomen. Die oefening bestaat hierin, dat men ach tereen bidt 150 Weosgagroeten, ver deeld in driemaal vijf tientjes, ieder tientje voorafgegaan van cénen Vader Ons en van eene godvruchtige over weging over de mysteriën onzer ver lossing, Die vijt blijde, vijf droeve en vijf glorieuze voorvallen, geheimen of mysteriën uit het leven van Jesus en Maria worden 'ons door dichterlijke beschrijvingen voor den geest getoo- verd Gegroet gij die in vreugde baadt, Als gij ontvangt, bezoeken gaat, En zaalge Moeder, baart uw kind, Eet,offert en het weder vindt. En ons Leven biedt ons somtijds blijde tijden, Maria, als 't geluk mijn ziel verheugt Och leer me christlijk mij verblijden, Nooit scheidend van elkander vreugd En nog [en deugd Gegroet, gij die in 't moederhart Uws Jezus' doodstrijd, als de smart Van geesels, kroon en kruisweg lijdt, Bij 'l kruis vorstin der martelaarszijt. En ons Leven ok biedt zoo dikwijls droeve [dagen,. Maria, als de sniert mijn hert ver knaagt, Ah, leer me mijne kruisen dragen, Vol hoop op God, die zalft terwijl hij En nog [slaagt Gegroet, wanneer Hij zegeviert, Verrijst en opklimt, als' Hij stierf Ven Trooster, opneemt u en kroont Waar gij als koninginne troont. En voor ons Eens komt het eind van dit zoo broze [leven.., Maria, als mijn stervensuur zal slaan Ah kom mij hulp en bijstand geven, En moge glorierijk ten hemel gaan! Dezo oeloning is aan Maria hoogst aangenaam, bijzonder als zij gemeen schappelijk geschiedtuitstekende weldaden zijn er door bekomen. O volken komt opdat verrukt, G'ml dees mysteries rozen plukt. En vlecht daaruit een liefdekrans Voor uwe Moeder, hoog in glans. De 11. Dominicus werd tot bet ver- spreiden van den H. Rozenkrans aan gezet Rond het einde der XII" eeuw was te Albi, in het zuiden van Frankrijk, eene afschuwelijke ketterij ontstaan, die bare verwoestiugen over al de om liggende streken uitbreidde. De II. Dominicus, die kort te voren, tot ver dediging des Geloofs, de Predikhee- ren-orde bad ingesteld, spande al do krachten van zijn iever en zijne wel sprekendheid in, om den stroom van goddeloosheid tegen te houden en de kettersche Albigeuzen bielden hunne verderfelijke leerstelsels barduekkig staande, Vol droefheid over 't verlies van zooveel zieloa, neemt dan de Hei lige zijn toevlucht tot de Koningin des Hemels, de schrik der helle en der ketlery, en smeekt haron zegen over zljü arbeid af. Maria verschijnt aan haren vurigen dienaar en recht hem op om overal haren Rozenkrans in te voeren, hem verzekerende dat hij met dit wapen over ondeugd en ketterij zal zegepralen. Door deze verschijning verlicht en getroost predikt do H. Do minicus overal den Rozenkrans met don wonderbaarsten uitslagmeer dan 100,000 ketters koorden in den schoot der kerk terug', De Feestdag van den II. Rozen krans werd, voor al do kerken waar een altaar bestond van den H. Rozen krans, ingesteld ter golegenbeid van de groote zegepraal door do cbristene vorsten behaald op de Turksche vloot, in den zeeboezem van Lepante, don 7 October 1571, op het oogenblik dat de Geloovigen te Rome en elders, door bet lezen van den Rozenkrans, Maria's hulp afsmeekten. Hij werd algemeen uit erkentenis voor nieuwe zegepralen ten jare 1716, bij Weenen, over de ontzaglijke legers der Turken bekomen, zegepralen door Clemens XI uitdrukkelijk toegekend aan den bijzonderen bijstand van Maria, wel ken de geloovigen door bet bidden van den Rozenkrans afgesmeekt hadden. Deze feestdag herdenkt men den eersten Zondag van October, die daar om don naam van Rozenkransmaand draagt. Op dezen buidigen dag is er een volle aflaat te verdienen zoo dik wijls men eene kerk bezoekt waar de broederschap van O. L. Vrouw van den H. Rozenkrans is ingesteld en er bidt ter intentie van Z. H. den Paus na gebiecht en gecommuniceerd te hebben. Laat ons Maria bedankon voor de ontelbare weldaden die wij aan bare ■voorspraak verschuldigd zijn ver nieuwen wij ons voornemen baar. door bet Rozenkransgebed bestendig te vereeren en koesteren wij 't ver trouwen dat zij die, door dit gebed, zoo dikwerf de christenen van hunne •tijdelijke vijanden verloste, ons ook de zegepraal over de onzichtbare mach ten der hel zal bekomen. X. Vrijdag morgend werd ter gehoor zaal der II an desre chtban-k van Gent overgegaan tot de sluiting van liet pro ces-verhaal van nazicht der schuldvor deringen, ten laste der failjiet van de spoorw egma atsoliappij iGent-Tern euzen Den 7 October aanstaande zullen de debatten plaats hebben over het verzet der Maatschappij tegen liet vonnis der in faillietverklaring. Verscheidene ecWldeischeite hebben het inzicht te kennen gegeven van in de vraag tusschen te komen, die door den Staat zal ondersteund worden. Er zijn voor ongeveer tien miljoen nage maakte titels neergelegd, 4,700 anderen zijn echt erkend en worden niet be twist. Deze cijfers zijn er ver af van de ti tels te vertegenwoordigen die uitgege ven werden, want volgens de overdrach ten zouden zij ten getalle van 5#,000 zijn, vertegenwoordigend een nominale waarde van 2£ miljoen. Het aktiof bevat 'de waarde van de vergunning, het materiaal, enz., èn wordt geschat op 8 miljoen de maat schappij heeft 12,124 titels 3 t. h. en 440 titels 4 1/2 t. h., ieder eener nomi nale waarde van 500 fr., uitgegeven. ZoOals men kan bestatigen hebben al de beziitem van Jtïtels zich nog niet kenbaar gemaakt. MEVR, STEINMANN NOGMAALS ONDERZOCHT Mevr. Steinrrmn-n werd gisterochtend opnieuw naar Brussel overgebracht, om nogmaals door de wetsdokters' geestelijk te worden onderzocht. Naar verluidt, is de dag waarop de zaak der bekrachtiging van liet aanhou dingsmandaat in hooger beroep zal wor den behandeld, bepaald op Dinsdag 3 October, om half tien 's morgens. Het eindverslag van de wapendeskun digen is nog niet ingediend liet is even wel niet onmogelijk, dat men er kennis van hebben zal voor liet verschijnen van de Verdachten voor de kamer van inbe schuldigingstelling. Daar het dossier naar Brussel is ge zonden met het oog op de a. s. debatten in beroep, bepaalt de h. londerzoeks rechter Van Stratum zich voorioopig bij lite ondervragen van eenige getuigen. De geneesheeren die Mvr. Steinmann zullen onderzoeken zijn de bh. Héger- Gilbert, Vcroeck en Meeus. Bij haar vertrek uit. Antwerpen was de verdachte zeer bleek, en scheen ze zoor vermoeid. Ze was in het zwart ge- Meed en werd ondersteund dooi een rechterlijke -agent. i.Zij zal tei Brussel opgesloten blijven tot na de verschij ning voor de kamer van inbeschuldi gingstelling, zetelend in hooger beroep. EENE VREESELIJKE RAMP Tot hiertoe zijn weinige inlichtingen te bekomen over do vreeselijke ramp van het fort van Falcon ara, (Italic) daar de officieele mededeelingen zouden wil len doen gelooven, dat dc ramp niet zoo erg is dan eerst gemeld werd. Volgens de Azione is het vast en zeker, dat -er minstens 200 dooden zijn en dat het aantal gekwetsten nog groo- ter is dan de 600 welke tot hiertoe reeds ter verpleging in de gasthuizen van La Spezzia opgenomen werden. Omtrent de ontploffing in het fort van Falconara, dat onder een berg was gelegen, wordt nog gemeld, dat het fort geheel werd verwoest en dat de top van den berg werd gespleten. De ont ploffing word 16 km. in den omtrek gehoord en richtte een ontzettende ver woesting aan. Twee in de nabijheid gelegen dorpen werden als het ware geheel van den aardbodem weggevaagd. Eenige andere dorpen en verschillende steden in een omtrek van 12 km. van de plaats des onheils. hebben veel schade geleden. De bevolking werd overal uit den slaap op geschrikt en vluchtte de straat op, on danks den stroomenden regen. De meest nabije dorpen waren in hoofdzaak bewoond door de arbeiders uit een groot staalfabriek alsmede door officieren en matrozen van de schepen in de haven van Spezzia. Tal van huizen zijn ingestort, ter wijl de hewoners onder de puinhoopen Verden begraven. DE MINISTER VAN MARINE TER PLAATS Rome, 29 Sept-. M. de Vitto, mi nister der marine is haar La Spezzia vertrokken. DE KONING VERWACHT Ca Spezzia, 29 Sept. Do ministers van oorlog en van marine zijn hier aan gekomen. Ook de Koning wordt ver wacht. DE ZWITSERSCIIE BANKEN AAN VAARDEN DE WISSELS TE ES KOMPTEEREN Vrijdag avond zijn de onderbande lingen met de vreemde banken, voor het eskompteeren der twee wissels van 50 miljoen mark goud ieder, onderteekend door het Duitsch gouvernement en ver tegenwoordigende de sommen welke moesten betaald worden op 15 Oogst en 15 September, geëindigd. De minister van financen had bijzon der beroep gedaan op Hollandsche en Zwitserscbe groote banken. De onder handelingen met de Hollandsche ban ken mislukten, bijzonderlijk door liet feit, dat deze onderhandelingen gedaan werden door briefwisseling en door tele grammen. De Zwitsersclie banken hadden ech ter een vertegenwoordiger naar Brussel gezonden. M. Leon Dubois, die ook reeds afgevaardigde geweest was bij de conferentie van Genua. M. Leon Dubois had de noodige vol macht bekomen om te onderhandelen en te teekenen.' De onderhandelingen! werden ge voerd door MM. Lepreux en Hautain in naam van liet Belgisch gouverne ment en door M. Leon Dubois, voor de Zwitsersche banken. De onderhandelingen liepen vlot van st&pel en Vrijdag avond was alles ge regeld. Een der onderhandelaars verklaarde aan een kon frater dat de overeenkomst in de uitstekendste -voorwaarden geslo ten werd. De wissels zullen dus eerstdaags kun nen -geeskompteerd worden. 't Is zooveel te beter .1 DE ZITTING LVAN VRIJDAG Geneve, 29 Sept. Twee vraagstuk ken blijven op de dagorde van den Vol kenbond de kwestie van Oostenrijk, en de verkiezing van den Raad. De kwestie van Oostenrijk, werd eenerzijds definitief geregeld, door het gunstig antwoord vauwege de belang hebbende' {rogcoringon aangaande den finaneieelen waarborg, en lm derzij ds, door de onderteekening. door de verte genwoordigers/ darzelfde Tegeerïngcn van hot besluit, dat de territoriale onaf hankelijkheid en onschendbaarheid van Oostenrijk bepaalt. Over dc termen van de Conventie en van het verstag, zal de Raad hedennamiddag te beraad slagen hebben^ Wat de verkiezing van den Raad aan gaat, deze is echter niet zoo eenvoudig. De verkiezingscampagne, met haar in trigues, gaat haar gang. De voornaamste moeilijkheid ligt in liet feit-, dat zekere delegaties, namelijk de Britsche en Scandinavische van geen Servisch kandidatuur willen hooren, welke nochtans het resultaat is van een akkoord gesloten in den schoot van dé Kleine Entente, en door M. Benes wordt verdedigd.' Er beslaat nog een andere ernstige moeilijkheid. China steunt op zijn bevolkingscijfer en zijn machtige finaneieele medewerking om niet uit den Raad geslotim te worden, De verkiezingpi hebben plaats. morgen Men schrijft uit Leuven Het is Maandag a. st. dat in onze Leuvensche Alma Mater, de 2o gewone zittijd der examens aanvang neemt. Niet min dan 1133 studenten heb ben zich laten inschrijven, om de eene of andere proef te ondergaan^ 't zij In de( rechten, U63 medecijnen; 306 wijsbegeerte en letteren, 80 wetenschappen, 220 speciale scholen, 175 handelsschool, 78 agronomisch gesticht, 86 hooger gesticht voor wijs begeerte ISt. Thomas), 25. Samen 1133. DE STATIONOVERSTE OVERREDEN Antwerpen, 29 Sopt. Gisteravond, omstreeks 11 u., kwam de overste van het station Oude-God, die nachtdienst had, van zijn kantoor en begaf zich met zijn geldkoffertje, bevattende de ontvangsten van den dag, naar zijn wo ning. Hij ging voorbij het- huisje van den wisselwachter, die hem bemerkte. Korten tijd nadat een •sneltrein was voorbijgereden, kwam een tweede over- wogwaohter bij zijn werkmakker en toonde hem een welgevuld geldkoffert je, dat hij langs den spoorweg gevon den had Dat moet van den chef zijn, zei-de deze ,want ik heb er hem zooeven mede zien voorbijgaan. Een schrikkelijke argwaan greep hen aan. Dadelijk gingen zij op zoek met de noodige lantaarns, «en niet- ver van de plaats, waar het koffertje gevonden werd, vertoonde zich een afschuwelijk schouwspel. Do ongelukkge stations- overste was door een tie in vermorzeld. Zijn lichaam was letterlijk van elkaar gerukt. REVOLUTIONAIRE BEKENDMA KING TE ATHENE Athene, 29 Sept. Het voorlooplge revolutionaire komiteit heeft de volgen de proklamatie tot het Grieksche volk gericht Eene overeenkomst getroffen zijn de niet de regeering Triantafilatos, wel ke ontslag heeft genomen, zoo zal liet voorloopige revolutionaire komiteit zoo spoedig mogelijk het bewind in handen nemen. Tot heden heeft het revolutionaire komiteit op de vaderlandsliefde van de Grieken en den oprechten wensch tot verzoening van het volk gesteund, om de orde te bewaren en alle "burgers, zon der onderscheid, -te beschermen. De rustverstoorders, tot welke partij zij ook mogen béhooren, zullen op voorbeeldige wijze worden gestraft volgens de bepa lingen van het revolutionaire gerecht.» DE AANGEHOUDEN MINISTERS Athene, 29 Sept. Het nieuws be treffende de aanhouding van vijf leden der afgetreden regeering wordt beves tigd. Het zijn de lih. Goenaris, Stratoe, Pvotopopadakis, Goed as en Tlieotokis. Zij zullen vermoedelijk als verantwoor delijk voor de gebeurtenissen in Klein- Azié, voor oen rechtbank terechtstaan. Het militaire komiteit, onder leiding van de kolonels Piastiras en Genatos, neemt voorioopig het bestuur van 's land zaken waar. Generaal Ni der is benoemd tot op- perbevelliebber van het leger. Men verwacht ook dat hij met de samenstel ling van het kabinet zal worden belast. YENIZELISTISCHE BETOOGING TE ATHENE Athene, 29 Sept. Eene groote be tooging aan dewelke 50.000 personen deelnamen, werd gisteren te Athene ge houden als een hulde aan Yenizelos. De beloogers cischten den terugkeer van dezen staatsman en trokken jui- •liend voorbij de geza-ntacliapsgebouwcp van Engeland en Frankrijk. Aan Yenizelos werd een adios van sympathie gestuurd. Men verwacht dat het nieuwe regiem slechts van korten duur zal zijn en ver vangen zal worden door den republi- keinselien staatsvorm. EEN BEROER OP VENIZELQS 7 Parijs, 29 Sept. Het revolutionaire komiteit heeft een beroep gedaan op den h. Yenizelos en hem verzocht do verdediging der Grieksche nationale be langen bij de Entente en ter vredeskou- f eren tie waar te nomen. Yenizelos zal morgen uit Dcauvilla (Norm an die) te Parijs terug zijn. ZAL' CONSTANTINOPEL TEGEN? KEMAL' VERDEDIGD WORDEN l In officieele kringen te Londen aan ziet men liet antwoord van Kemal aan generaal Harrington als een middel om. tijd te winnen. Het Engelsch gouvernement lieeffi orders gegeven aan generaal Harring ton te handelen met al het geduld dat de toestand vereischt. De geallieerde troepen te Constanti- nopel zijn circa 30.000 man sterk, maar dc stad wordt niet als geschikt voor of fensieve doeleinden beschouwd. Mocet een aanval op de stad gebeuren, dan ia het waarschijnlijk dat de geallieerde, strijdkrachten op Gallipoli zouden le-1 rugtrekken en de vrijheid der zeestra-, ten verdedigen. Men verwacht geen antwoord van Ke mal voor zijn onderhoud met M. Fran klin-Bouillon, die Donderdag te Smyr-» na moet- aangekomen zijn. Volgens de laatste berichten uit Tsja- nak, te Constantinopel ontvangen, heb ben de Kemalistische detachementen; Lampsake, aan de Dardancllen bezet. Dc- liooge commissarissen van al dé mogendheden te Constantinopel verga derd, hebben eenparig het antwoord van generaal Harrington aan Kemal. goedgekeurd. Zij verklaren dat de bewegingen dei Britsche troepen niet tegen de Kenia lis ten zijn gericht en dat eeue samenkomst tusschen Moestaplia Kemal en gene raal Harington den toestand zou opheL deren. Dit besluit is bij hoogdringendheid ter kennis van Kemal gebracht. TROONAFSTAND YAN DEN SULTAN Uit Constantinople, 28 Sept. Allioejvel het nieuws niet officieel is; verzekert men in welingelichte kringen dat de Sultan afstand van den troon heeft gedaan, in 't voordeel van den troonsopvo'lger Abdul Medjid. HET TURKSCHE ANTWOORD OF, DE NOTA DER VERBONDENEN Uit Smyrna wordt gebieldt, dat hef gouvernement van Angora volgend ant woord heeft gegeven op de nota der ver bondenen ?|j Het -gouvernement van Angoraf neemt met genoegen den wenech aan, door de verbondenen uitgedrukt, doch mits volgende voorwaarden -j Constantinopel en liet Oosten erf Westen van Thracio moeten naar liet nationalistisch gouvernement terugkeer ren. Het gouvernement van Angora? neemt aan te Modana eene samenkomst te hebben met de afgevaardigden dei, verbondenen om een tweede conferen tie te beleggen. Deze besluiten worden aan de verbon denen overgemaakt, onder voorbehoud der goedkeuring door de nationale very ga dering. EEN ULTIMATUM Gisteren morgend hield de Engelse be ministerraad eene vergadering om den toestand/ t-e .(bespreken. Er werd dan aan de leger- en vlootoverheden in het' Oosten geseind, dat zij op den steun van? liet gouvernement mogen rekenen en( bij hun eisch moeten blijven dat. do Kliemalisten zich uit de onzijdige i strook moeten terugtrekken. Men meenf tc weten dat er -ook eene tijdruimte' bepaald werd. De Engelsche thesis is flat de Turken" niet verder mogen gaan, doch zelfs zich moeten terugtrekken, zooa'ls hen zulks door de nota van de verbondenen opge legd werd. Deze onderrichtingen werden gistel- ren avond ontvangen door generaal-' Harrington, die er dadelijk kennis van. gaf aan den opperbevelhebber der En gelsche vloot. Volgens bet Engelsch gouvernement beoogt men hier een dubbel doel dei Vrijheid der Dardancllen te bewaren en de Turken beletten den oorlog Europa over to brengen*

De Volksstem | 1922 | | pagina 1