Ëilels Zelfopoffering Eene kardoes ontploft BSeerd in de Sehaafsiraa! te Antwerpen De afschuwelijke misdaad ie Brussel Eens brandramp te Rotterdam Postdlefsfal in Limburg Erg ongetak fe Antwerpen Misdadige Brand in Frankrijk Internationale dieven gekuip! WISSELKOERS BEURS VAN BRUSSEL Jura gebracht^ zoo Had bij naaien in jpena-gazet gelezen. Door dezelfde kerels, min Lendei's, werd rond hetzelfde tijdstip en op de zelfde plaats ook e»-n meisje van 17 jaar tVan haar geld ontlast. Eenige dagen later toen ze op weg waren om een en diefstal te plegen werd door die kerels nabij de herberg Het £>pieke aan fort 3. een jongeling uit geschud en een revolverschot achterna gezonden. JiET ONDERZOEK OVER ANDERE FEITEN Het is bepaald zeker, dat men nooit al dc misdaden zal kennen dezer be ruchte bende, die denkelijk in bet begin van het aanstaande jaar voor het ge recht zal terechtstaan. Zij werd van vele misdrijven ver dacht en het onderzoek heeft dezer da gen vele ervan geheel uitgewerkt. De schurken zijn door de rechterlij ke policie zoodanig in het nauw gedre ven dat zij vele bekentenissen aflegden over zaken waar men vroeger nog in 'den donkere naar tastte. Wc zullen ons bepalen met cene op somming te doen van eenige dier mis- yon, die opgehelderd zijn Hot belangrijkste is wel dc moord óp den wielrijder Van den Brocck, die na bij Borsbeeek is aangerand en, omdat' hij -cenig verzet bood, eenvoudig van zijn rijwiel is doodgeschoten. De wiel rijder woonachtig to Heyst-op-den-Berg is hot slachtoffer geweest van Van den [Wijnggaert, Lenders, Campenaers. Wie van hon de moord heeft gepleegd \6 nog niet bepaald geweten^ doch het is meer dan waarschijnlijk weer door Van den Wijngaert, daar deze steeds een re volver op zich droeg. Einde' 1918, is de wisselagent Van Puimbrocck ,van Zwijndrecht, aange rand en van zijn valies met 800 fr. be roofd. De aanranders die niemand an ders waren dan Lenders en Campenaers hadden hun slachtoffer weerloos ge maakt met oenen bijslag op het hoofd toe te brengen. De twee zelfde schurken zagen in Mei 1919, toen ze in de static van Bcr- laar waren, gereed om te vertrekken, dat het bureel van den statieoverste onbe waakt. was. Zij verbrijzelden eene ruit, drongen langs achter in het bureel en roofden uit dc brandkast, waarop de sleutel stak. eene som van 1000 franks en enkele postzegels. In Juni 1919 werden de boosdoeners Campenaers en Lenders, alsook Frans Do W.., na oen rooftocht te Beveren- Waes, bij een drietal personen, verrast. Hot weid daar zoo warm voor hen, dat zij de vlucht moesten nemen. Het is nu ook gebloken, dat de schur ken Campenaers hebben deelgenomen aan den rooftocht op eene villa te Morfc- sei, withr ze met een paai- handlangers door de bevolking werden verrast en op geweerachotcn onthaald. Zij ant woordden eveneens met revolverschoten, €n, zpoals men weet werd een der schelmen gekwetst. Dit gebeurde in liet begin van 1919. Lenders vreczend gevat te worden, is toen naar Holland gevlucht en heeft er langen tijd verbleven, totdat hij over tuigd was dat er geenc vermoedens op hem waren en hij zonder gevaar terug naar Belg ie kon keeren. Hij zit nu met al zijne handlangers achter 't Slot en kan zijne straf niet ontloopeji. Te Brocchem zijn het Nauwc'laerts en Van de Zandc, die een varken hebben geroofd en het te Lier hebben verkocht. Bij Jan Van dc Per-re en Lod. De Pretor, te Beveren-Wae», hadden leden van die (bende jNauWeparts, 'juwoelen, kousen en ook bricventcsechcn ont vreemd. Hot is nu gebleken dal. deze brieventes- schon door Donders zijn verkocht ge worden. En zoo gaat de reeks voort. 67® Vervolg. Denkt gij de eenige te zijn, die zich wondt aan de doornen, welke overal langs onzen weg opschieten Evenals de armen en nede- rigen. hebben de rijken en machtigen hunne zorg, hunne kwellingen hun tegenspoed. Ge loof mij, het leven is een altijddurende strijd, hel geluk wordt dikwijls duur gekocht, en men moet geleden, veel geleden hebben, om op rust en vrede aanspraak te kunnen ma ken. Moeièlijk, heden overwinnen, onophou delijk strijden, dat is het lot van ieder menscb. De sterken, moedigen, geloovigen en volhardenden, bereiken bun doel zij beha len de overwinning, die hun toeko t, omdat zij gesneden hebben. G.j zijt jong, beschaafd, goed onder wezen, het leven begint pas voor u, en gij klaagt, gij wanhoopt reeds. Di.t is waarlijk geen bewijs van zielskracht, moed en ver trouwen. Jongeling, gij moet gelooven, ver. volgde Epiouve op plechtigen toon. Hoor gij, gij moet gelooven aan uwe lockomst. Gij meent ongelukkig te zijn. Maar indien gij •wilt opmerken, zult gij bij eke schrede die gg doet, ontwaren dal er nog veei grooter /ongelukkingen op de wereld zijo. I mij aan 1 Ik ben een filisoof gewor- Vanr,oer liet onderzoek zal gesloten worden kan hoegenaamd niet gezegd worden, niettegenstaande er reeds spra ke is van hetgerechtsgeding. Vele handlangers der bende, waaron der dc vcrhelcrs, zijn na storting van een borgtocht voorioopig in vrijheid ge steld. Doch wanneer de bende zal te rechtstaan, zullen zij ook weer moeten verschijnen. Het zal een der meest geruchtmaken de processen zijn, die België gekend hebben en moest de doodstraf nog be staan verscheidene ledlen deur Ibende-n zouden er hun hoofd bij inschieten. vAA- VIER GEKWETSTEN Tn de Amsterdamstraat te Antwerpen had een jongen, Flor. Van Oosten gc- heeten, en in dezelfde straat, n. 32 wo nend, cene kardoes gevonden. Mot een potlood ,dat hij van zijne zuster had gekregen, begon hij er in te peuteren. Het gevaartijk tuig ontplof te en kwetste den jongen zoo gevaarlijk aan de hand, dat hij na eerste verzor ging in het verbandhüis, naar het Stui- venbcTggastbuis moest worden gebracht. Zijn toestand is zeer erg, want de /helft der hand is door de ontploffing af gerukt. De vader werd gekwetst aan den arm, de zuster aan het oog, zoodat dit zal verloren zijn. De broer van d'en jongen werd aan het aangezicht-gekwetst. Deze werden allen thuis verzorgd. Zaterdagavond rond 11 u. 30, ont stond. tusschen de verbruikers der her borg Do Lustige Bommers gelegen in de* Sohaafstraat, 15, om een 'hietige rede een kleine woordenwisseling welke een moord voor gevolg had. Zekere Lovindis Antonis, geboren te Heyst-op-den-Berg, 47 jaar oud, dokter wonende te Beersei, Ar moesstraat, was aau het dansen. De vrouw Prudentia Vercauteren maandte Atonis aan een weinig voorzichtig te zijn, waarop deze brutaal antwoordde Ik slaag u seffens op uw «li..., snotneus De verbruikers, die zulks hoorden kwamen er tusschen en zegden dat hij geen vrouw mag slaan. Hierop trok de kerel zijn mes, deed zulks open en zwaai de ermede in 't ronde. De hulp van den herbergier, die in de keuken zat,'werd ingeroepen. Deqe ide genaamde Jan Hondema, 67 jaai, Hollander, herbergier en zeeman, kwaiji naar binnen in de herberg. Toen li ij aan zijn toog kwam en zonder liet min ste woord te kunnen uiten, bekwam hij van An to nis een messteek in den hals. De herbergier verloor veel bloed, zwij melde terug naar de keuken, waar hij ten gronde viel en den geest gaf. De moordenaar nam dadelijk de vlucht, achtervolgd door Vercauteren, die aanhoudend riep Houd den moor denaar In de Looestraat werd de dader door don agent-opziener. Lambrech.ts aange houden en naar hot politie-bureel der KI appei,straat overgebracht, waar de moordenaar langdurig door de politie officier Verhoeven ondervraagd werd. Dc politieofficier snelde dadelijk naar de herberg De Lustige Bommers waar hij het lijk in de keuken, een aanpalend vertrek der herberg, aantrof. Het lag in oen grooten bloedplas. Hondema was gedood door een grooten messteek rechts in den hals toegebracht. Dokter Solrio werd aanstonds ontbo den. Hij kon alleen den dood vaststel len. Het lijk word naar het doodenhuis der Korte Dijkstraat overgebracht. Het incs, een lierenaar, waarmede de den, en ik kan niet eens lezen en schrijven. Doch aandachtig de onmetelijkheid der schep ping beschouwende, heb ik loeren beseffen dat de natuur, dat voor allen geopend boek. aan allen-groote waarheden verkondigd. Ik heb dat boek bestudeerd, en mijn hart en geest hebben deszei Is lessen in zich opgeno men. Een ontzettend, bijna ongelooflijk on geluk heeft mij getroffen, doch op God ver. trouwend, is de wond langzamerhand ge- beeld, en ten laatste gevoelde ik mij ge troost. Gij zijt dus wel ongelukkig geweest, Epreuve Ongelukkiger dan gij ooit zult zijn, antwoordde de grijsaard. Maar laten wij over u spreken en niet over mij, wiens leven zich weldra ten einde spoedt. Ik wilde de hoop bij u doen herle ven, en heb alleen op mijne ongelukken g« - zir.sdeeld, om u te doen beseffen dal ieder sterveling zijn krnis heeften dat men, zooals ik zooeven zeide, om aanspraak te kannen maken op vrede en geluk, veel en lang gele dengen gestreden moet hebben. Iloe heet gij Riehard Riehard Riehard mompelde de bede laar nadenkend. Ilij had dien naam niet ver gelen nog op dit oogenblik wekte bij droe moord bedreven was, werd in de herberg teruggevonden en aau de politie over handigd. In de herberg werden bloedsporen óp de deur tusschen dc herberg en de keu ken aangetroffen. De tafels en stoelen waren dooreen geworpen tengevolge dei- woorden w i sseli n g. De moordenaar werd opgesloten ter beschikking van den Prokureur des Ko- "ngs. Het parket werd van de zaak op de hoogte gesteld. Het gerecht stapte Zon dag morgen in het huis der misdaad af. Door do wetskundige de Coster werd een plan der misdaad opgemaakt. Het onderzoek duurt voort. -vV- OP EEN SPOOR Dc policie -zoekt een dejr Grienden van liet slachtoffer op. De Mey is meer malen in den omtrek der Noordstatie met dezen persoon opgemerkt geweest; De verdachte kerel zou ook in vroeger tijd het beroep van vleeschhouwer heb ben uitgeoefend, maar zijn handel na dien laten varen hebben, om wille van den slechten gang der zaken. Zware vermoedens wegen eveneens op een anderen persoon die nauw in be trekking stond met den gewezen been bouwer. Beide kerels lïooftaen ook thuis in een gezelschap van heel wat ver dacht allooi. EEN NIEUW ONDERIIOOR Zaterdag voormiddag werd de gezel lin van J.-B. De Mey, met tevens een andere vriendin opnieuw naar het Ju stitiepaleis ontboden1, waar ze beiden dooi' den onderzoeksrechter, langdurig werden ondervraagd. Over den uitslag dezer ondervragingen wordt evenwel de grootste stilzwijgendheid bewaard. •Sinds Zaterdag ook, is de politie in den loop van den dag tot onderzoek overgegaan, waarvan echter nog niets is geweten. DE KLEEDEREN VAN 'T SLACHT OFFER GEVONDEN Tijdens het verloop der peilingen in de vaart aan do Vlaamscbe Poort, heeft men een pak kleederen opgehaald, dat voorzeker van hot slachtoffer voortkomt. Er lag in het pak een overfrak, een frak, oen broek, een gilet en een hemd. Alles, is naar bet; doodenhuisje over gebracht. De vondst 'zal aan do gezellin van het slachtoffer en aan dezes broeder wordeu voorgelegd^ij,- Het hoofd echter Van den vermoordfe is nog niet wee/gevöhdert. Ook nog an dere Sluizen zal ihefa' latón leeglodpen. NADERE BIJZONDERHEDEN De kleederen Zondag gevonden, hoor den wel degelijk toe aan het slachtof fer. Buiten het geld en de goederen die niet verkocht werden, vond men al'le voorwerpen, uurwerk, sleutels, enz. te rug in het pak. Do rug van den over jas en den frak werden doorgesneden in de lengte als ,om ze gemakkelijker uit te trekken. In de pet heeft men liaar en hersenoverblijacTen gevonden. Dit bewijst, dan men het slachtoffer het hoofd ingeslagen beeft. Dc kleederen werden niet nabij het Sa iieteletteplein gevonden, maar wel op- gevischt uit het kanaal van Charleroi, juist tegenover de Brusselsche slachthui zen. Het gerecht is er van overtuigd dat de kleed eren en de lichaamsdelen al daar in de vaart- geworpen werden. Ook doet men er nu opsporingen om het hoofd te vinden. De moord moet oveneens in die om geving gebeurd zijn eu het staat vast, dat de moordenaar de verschillende pak ken niet tegelijk in het water kan g worpen hebben. AANZIENLIJKE SCHADE Rotterdam, lOctober Gisternacht heeft, een felle brand gewoed in de ma chinale houtbewerking, stoomzagerij en zagerij ran de firma Van Velzen De Graaf, gevestigd aan den Kalen- drechtechenlagendijk. Des nachts om half twee werd door de voorbijgangers oen sterke brandlucht waargenomen en spoedig sloegen aan alle zijden de vlammen uit het gebouw. Do Vrijwillige Brand weer, die weldra ter plaatse was, greep het vuur met kracht aan, doch stond vrijwel machte loos tegen de vlammenzee. Later kwam een stoomspuit ter hulp, maar spoedig bleek, dat er geen blus* schen meer aan was, daar de vlammen, aangewakkerd door den sterken wind, een gretig voedsel vonden in den groo ten voorraad.hout, zaagsel, krullen, enz. Weldra sloeg liet vuur over op een tweetal aangrenzende groote schuren waarin een paar honderd zakken zaag sel waren opgeslagen ien een steen en stal waarin zich twee paarden en een wagen bevonden, welke echter in veilig heid konden worden gebracht. Het fabriekgeibouw is jtotaal uitge brand, terwijl ook de voorraad bewerkt en onbewerkt hout een prooi der vlam men werd. De beide schuren brandden eveneens aterwijl van den stal de zolder met do zich daarop bevindende fourage wer den vernield. Dg schade wordt op anderhalf mil joen gulden geraamd. vige herinneringen op. Dit is uw voornaam, sprak hij luide. Ik bedoelde uw familienaam Ik heb er geen, antwoordde da jonge- ling. Epreuve ontstelde hevig. De jongeling vervolgde Mijne afkomst is een geheim, ik weet niet waar ik geboren ben en heb mijn vader niet gekend. En uwe moeder Ik waa vijf, hoogstens zes jaar oud, toen ik haar verloor. Ach, dat is ongelukkig, zei Epreuve. Begrijpt gij thans dat ilc roden heb om over mijn let te klagen vroeg Ricbard. Ja maar daarom moet gij niet moe deloos worden. Woont gij te Parijs Ja 1 Waarom zijt ge hierheen gekomen Dat zal ik u zeggen. Op eenigen afstand van hier, op den weg naar Gray, is mijne moeder in een stormachtiger Decembernacht, door de koude bevangen, op den sneeuw in eengezonken, mij in de armen geklemd hou dende. Door aandoening overweldigd, kon de jongdüng niet vervolgen. Was zij dood? vroeg Epreuve, nadat beiden thans eenige oogenblikken gezwegen hadden. Maastricht, 1 Oct. Gisterochtend is een postzak uit Kerkrad© hier aange komen, die 37.000 gulden moest bevat ten. Hij bevatte echter oud papier in plaats van geld. De postdirekteur van Kerkra- de was afwezig toen hem om ophelde ring werd' geseind. De inspektie der posterijen en de speurdienst zijn reeds met het onder zoek bezig. Zondagmorgen rond half elf kwam de melkvoerdor Gcr. Vaesen, 54 jaar oud in de Houwerstraat te Berchem wonende, met zijnen haiidiwagen den verboden nitrij der (Cetll ebiroeders t/raafc uitgereden. Teen de man niet zijnen wagen in de Lange Nieuwstraat kwam werd hij omvergereden door den tram die in de richtirig van den Ylaamschcn- schou wbu rg .reed Een der berries, brak af en trof dep man geweldfg aan het onderlichaam. Zwaar inwendig gekneusd werd het slachtoffer--bij hoogdringendheid naar het St. Elisabethsgasthuis overgebracht, waar hij bij-zijne aankomst eene heel kundige bewerking moest ondergaan. Volgens we vernemen bestaat er op dit oogenblik geen 'levensgevaar voor hem. TWEE VERKOOLDE LIJKEN IN HET PUIN Rijsel, 1 Oct. Een in hout opge trokken herberg to Sart-la Mine, Pas- ;de-Calais, werd een prooi der vlammen. De herberg werd gehouden door een weduwe, met name Sobrié, en haar minnaar Desthoemaeker, een gevaar lijke kerel. In het puin, vond men de verkool de lijken van een 25 jarige vrouw en een 5-jarig meisje. De politie vermoedt, dat weduwe So- tirie de loods in brand hoeft gestoken, nadat de.jonge vrouw en het kind wer- ;den vermoord. Het onderzoek wordt ijverig voortge- !zet. Neen, maar geheel verkleund en be wusteloos, antwoordde Riehard. En tto'i Een troep kunsten makers kwam voor bij zij namen mijne moeder en mij in hun rijtuig. Zij begaven zich naar Gray, en zoo dra zij daar waren aangekomen, brachten zij mijne moeder naar het ziekenhuis. Is zij daar gestorven Ik geloof hel welmaar niemand kan mij daaromtrent zekerheid geven. Dat is vreemd zei Epreuve tot zich zt iven, en luide hernam hij Wat deden de kunstenmakers met u Een van hen, de armste, de geringste de Pias, bad medelijden met mij. Vreetende dat zijn meester van den wees een koord danser of iets dergelijks zou maken, wilde hij mij voor dat ellendig bestaan behoeden in stilte verliet hij zijne kameraden en nam mij mede. Dertien jaar lang heeft hij voor mij gewerkt hij heeft mij laten onderwij zen hij heeft mij tot vader geweest. Ziedaar in weinige woorden mijne geschiedenis. Epreuve pinkte snel een traan weg. Maar hoe kon die man, die zelf arm was, u voeder, verzorgen en laten onderwij zen vroeg bij God had er voor gezorgd. Toen men .pns vond, bad mijne moeder eeo leereu tasch IN DE NATIONALE BANK TE ANTWERPEN Zaterdagmorgen kwam de koopman Ed. Rcoeveur op de Nationale Bank te Antwerpen om 17.000 fr. te ontvangen. De koopman ontving 17 briefjes van 1000 fr., doch wilde deze in briefjes van mindere waarde uitgewisseld heb ben. De h. Receveur ging daartoe naar een lessenaar om een bordered in te vullen. Ilij legde de 17 briefjes naast zich op den lessenaar. Plotseling werd hij op den schouder getikt, door iemand die hem een onbenullige vraag stelde. Do h. Receveur had het geluk dade lijk naar zijn geld te kijken en stelde vast dat de briefjes waren verdwenen. Aanstonds liep hij naar de uitgangs deur en beval deze te sluiten. Toen nam hij den kerel bij de lurven. Bij zijn aan houding wilde hij zich van het geld ontmaken, doch dit werd door andere personen verhinderd. De politie der 3e wijk werd dadelijk ontboden. De schelm werd in handen der politie overgeleverd. Op bet politiiobureiel kwam hot wel dra uit, dat de kerel niet alleen gehan deld had. Zulks werd door (getuigen bevestigd. Er werd verklaard, dat de ke rel met twee medeplichtigen in de bank was, doch deze zijn kunnen ontenap- pen. In het bezit van den gauwdief, zeke ren Mitoheld Polonsky, 23 jaar, af komstig van Notava, in Oekraino, werd een aanzienlijke som Amerikaansch, Portugecsch, Duitsch en Belgisch geld gevonden. Eveneens had hij vele naam kaartjes op zak van personen wonendei in Portugal, Spanje, Nederland, Zwit serland en Duitechland. De Rus werd opgesloten ter beschik king van den Prokureur des Konings. De persoonsbeschrijving dor mede plichtigen is gekend zij werd in alle richtingen rondgezonden. De schelm had 14 briefjes van de 17. gestolen, de drie andere had hij ver moedelijk laten liggen om ndot dade lijk argwaan te wekken. De politieofficier Coopman zet liet 'onderzoek ieverig voort. van 2 October. Medegedeeld door de Baocpie Centrale do la Dendre. Amsterdam (gulden) 537 3/4 tot 547 3/4 Keulen (mark) 0,54 0/0 tot 1,04 0/0 Copenhagen 285 3/8 lot 289 3/8 Chnatiania 238 3/4 tot 242 3/4 Stockholm 368 3/4 tot 872 3/4 Genèva 260,15 lot 264,'5 ItaliS 57,00 5/8 tot 61.00 5/8 Madrid 209 3/4 tot 213 3/4 Londen (pondsterf.) 61,35 0,0 tot 61,85 0/0 Parijs 106,17 1/2 tot 106,67 ft/2 Dollars (New York) 13.95 1/2 tot 14,05 1/2 New York-Cablés 13.97 1/2 tot 11,07 1/2 Montreal 13,97 0/0 tot 14,11 0/0 Prague 41,00 3,8 tot 45,00 3/8 Varsovie 00 tot 00 van 2 October, Belgische Rente 3 t. h. Mei 63 14 Schatkistbons 5t. h. 1926 000,00 Q/0 Binnenlaudsohe Leening 5 t. h. 476 1/2 Interprovinc. Kasb.5th. 00,00 000,00 Nationale Herstelling 5t.li., 00,00 0/0 Brussel 5 t. h, 1922 476 010 Verwoeste gewest. 4 0/0 206 1/2 5 0/0 257 0/0 Reserveaandeel van de Soc.Gen. 5025 0/0 Consolidalieleening 101,20 Beurs zwak. aan den arm, die de brave Pias, zonder dat zijne kameraden het bemerkten, bij zich stak. In die tasch waren twaalf du'zend frank in goud. Mijn beschermer plaatste tien dui zend frank bij eenen notaris, en zond mij naar eene kostschool. Hij kocht een muil ezel, een karreije en een poppenkast, waar mede hij het laud doortrok, (Mn in zijn on derhond te voorzien en voor mij de uitgaven te bestrijden. Hij wilde niet aan geld raken, dat hij als een toevertrouwde schat aan schouwde, en waarvan bij eenmaal aan mij rekenschap zou moeten doen. Hij verdiende niet alleen geld genoeg om de kosten mijner opvoeding te bestrijden, maar bespaarde nog ongeveer vijftien duizend frank, die, volgens hem, insgelijks mij toebehooren. Ei ei, dat is inderdaad braaf gehan deld 1 riep Epreuve. Mijn geheugen raadplegende, vervolg de Richard heb ik mij dea veracbrtkkelgken nacht herinnerd, die voor rug zoo noodlottig was. En sedert heb ik altijd mijne moeder voor oogen, bleek en bewusteloos op den sneeuw uitgestrekt liggen. In de hoop eenige inlichtingen omtrent haar te verkrijgen, ben ik naar deze streek gekomen, doch in het ziekenhuis van Gray kon men mij niet zeg gen, en ik heb weinig hoop dat mijne moe* der nog in 't leven is. (Vervolgt.)

De Volksstem | 1922 | | pagina 2