Woensdag Oct 1922 8NS BESTE DOEN Congres der Dhristene muiualisien ministens van Landbouw De moordenaars van luitenant Graff Het zomeruur 's Pausen onschendbaarheid Keuringen en wedstrijden van dekhengsten Terug uit Brazilië V Het geheim van De toestand in 'l nahije Oosten XXVIII' JAARGANG NUMMER 205 Kerkstraat, 9 sn 21, Aalst. Tel. 114 33 AGrBLiAD 8 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.S0 Uitgever: J. Van Nuffel-Db Gendt Publiciteit buiten het Arr. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13. te Brussel. Place de la Bourse, 8, Parijs, Bream's Buildings, 6, Londres L. C. 4. H. Franciscus v. A. Zon op 5,56 onder 5,24 Volle Maan den 5 Elk doet zijn best en God zal 'doen de rest is een ouderwetseh en nog niet versleten spreekwoord dat immer waarheid na zich sleept, indien men hedendaags er meer acht op sloeg en het ten uitvoer bracht. Doch de wereld is verslecht, gaat mank, springt op krukken, heeft geneesmeester en geneesmiddels hoogst van noode en nochtans men gebruikt de rechte maat, de echte remedies niet; men slaat de rechte feu zekere baan niet in men stapt en trappelt op dezelfde plaats ge lijk de recruten of verscligebakken soldaten moeten doen wanneer ze pas in de kazerne zijn aangeland, Niet dat men in de weer niet is om geld te winnen, om rijker te worden. Niet dat men alle peerden van luxe niet inspant om zijn plezier- wagentje te laten voorttrekken. Niet dat men niet zwoegt, werkt, strijdt en lijdt 0111 maar zooveel mogelijk zijne plannen te kunnen doen doorgaan en ze zoo opbren gend mogelijk te maken. Niet dat men zijn best niet doet om van feest tot feest en nog fees ten te loopen en er in te vertoeven, zoolang mogelijk, Men droomt immers van anders niet. Niet dat men alles in zijn kop iiiet steekt en in 't werk niet stelt om uit te schijnen, boven een an der hooger te klimmen of dit nu geschiedt met recht en rfeden of tegen heug, meug en dank van ou ders, oversten, deugd en deugd zaamheid. Niet dat men .van langs om meer iiiet hooveerdiger wordt oin niet door verstand, uitvinding, deugd doen aan de familie en aan de sa menleving uit te schitteren maar wel door een nadoen en naapen van een vreemde, onzedige, schandige mode, zelfs in den winter en zelfs op den buiten waar 't volk min ge- wom 1 is aan al die ondekkingen, gazekleederen en naaktheden, de t'ransche zeden, de uitheemsche ge woonten en de slechte gebruiken te volgen. Weet wel, 't is sedert lang dat het geboekt en bekend staat dat de weelde eene kwade beest is, wel ke veel verslindt, altijd honger heeft en de muil dan nog gapend en geeuwend openhoudt als ze reeds meer dan genoeg, ja tilles verslonden heeft. Wat wilt ge er aan lappen en stukken Wat wdt ge er mede aanvangen De eene blinde leidt de andere en beide vallen welhaast in den put welke openlag en welke zij niet meer kon den bemerken. Waar moet men uitkomen als men op zoo een weelderig peerdje vooruitrent en zonder omzien het standvastig vim de zweep geeft Zal liet verbeteren met de ten toonstelling en de uitspreiding van al die ongeloovigheden en onzede lijkheden Worden we nog niet Jieidensch gezien. Is onze achteruitgang sinds en kele jaren niet te verschrikkelijk, wel te verstaan op zedelijk en christelijk ^eljied Tiet 'eenige middel 0111 het aanschijn der we reld, van onze wereld te verande ren is de vercliristelijking van ons volk. Want weet wel dat de dichter zong 't Zij wie Tiet huis ook houwt, en God niet helpt, het valt 5 maar God aanroepen, kom wat komen mag staat pal viel alles rondom u, slaat pal en zijt standvastig K11 zouden we er deze smeeken- rie bede niet bijvoegen, 't zal er gens deugd doen lieer, mijn hert is hoos en schuldig maar Gij zijt bermhertig, en duizendgimlen meer verduldig als dat ik boosaardig ben geef mij dan, o Heer, ik vraag het, geef mij hulpe en sta mij bij 'h heb gezondigdik beklage 't, help mijGod Vergeel het mij NICODEEM Ziellier de besluiten genomen op het Congres der Christene mutualisfcen Zon dag te Brussel gehouden. OUDERDOMSPENSIOENEN Het congres drukt de volgende wen- sclien uit 1. De verzekering tegen den ouder dom en het vroegtijdig overlijden zal, bij middel der stortingen van de belang hebbenden, der tusschenkomst der pa tronen en dier toelagen, der openbare machten verwezenlijkt worden, hetzij door de mutualistische vereenigingen of gewestelijke kassen, heteij door be- roepskassen, door den Staat erkend en voor dezen dienst aangenomen. 2. Het minimum van het jaarlijkse li pensioen is 720 fr. dit bedrag aal kun nen verhoogd worden door de persoon lijke stortingen van den 'belanghebben de, door den Staat aangemoedigd. 3. De vc-rhooging van de rente, tij dens het overgangstijdperk, zal voor al le belanghebbenden, tot. een bedrag van 720 fr. gebracht worden. 4. Om de toelage van 720 fr. te be komen moeten de aanvragers bewijzen, dat zij van af 1925, met afgestaan ka pitaal, jaarlijks ten minste 24 fr., in de lij front-kas gestort hebben. 5. De verhooging zal van rechtswege, te beginnen van 1935, toegekend wor den aan lien, die gedurende de tien laat ste jaren, voor hunne ingenottreding aan de wet onderworpen waren alle onderzoek nopens hunne bestaanmidde len zou afgeschaft zijn. 6. Het Koninklijk Besluit van 10 November 1.920, dat de toepassing der wet van 20 Augustus 1920 op de ouder domspensioenen regelt, zal gewijzigd worden voor wat de bepalingen betreft, door welke Vie ^vooruitzichten worden benadeel'igd doelmatige maatregelen tegen alle misbruiken in zake ouder domspensioenen, moeten genomen wor den. SCHOOL/MUTUALITEITEN Na eene uiteenzetting van Mej. Nat- saert worden de volgende wenschen in gediend Het congres drukt de volgende wen schen uit 1. De gewestelijke Verbonden, zullen zich zoo haast mogelijk, in betrekking stellen met het Landelijk Verbond der sohoolmutualiteiten, om overal school- mutualiteiten in te richten met geneee- arteenij kimdigen dienst en vergoedings diensten. 2. De gewestelijke Verbonden, zullen alle maatregelen nemen om den over gang der schoolmutualiteiten naar de inrichtingen der jeugd- en volwassen mutualiteit te bevorderen. 3. Do school mutualiteiten zullen zich bij het Landelijk Verbond aanslui ten, waarvan de voorloopige zetel te Hoei is gevestigd, voor wat aangaat de diensten der promien en sterfgevallen. 4. In iedere gemeente, parochie, pa tronaat, of vrije school, zal eene- plaatse lijke mutualiteit, bestaande uit twee af- deelingen, en aangesloten bij de school- mutualiteit van het Verhond, gesticht worden. De vergadering spreekt zich uit ten voordeele van het beginsol, over de tor-1 passing ervan kan geen akkoord ^be reikt worden. Er wordt dan ook den wensch uitge drukt dat in den zin van bovenstaande besluiten zou worden gewerkt, door den Landsbond. POLYKL1NIEKEN De vergadering is het eens, om de volgende wenschen van heer Van Strae- lon te aanvaarden 1. De Landsbond drukt den wensch uit, in alle mutualiteiten, den volledi- gen genees- en heelkundigen dienst te zion inrichten, inbegrepen de heelkun- dge bewerkingen en de verzorging van alle speciale aandoeningen. 2. De l>andr-bond drukt, den wensch uit dat de Belgisch© mutualiteit in haar geheel door zijne vertegenwoordigers, in betrekking zou treden met de vertegen woord i gets van liet Belgisch geneeskun dig korps, ten einde een verstandhou ding te bereiken voor de oplossing van het vraagstuk dor buitengewone genees kundige zorgen. 3. Bij gebrek aan een algemeene over eenkomst. tusschen de Belgische mutua liteiten en het geneeskundig korps, is het wenschelijk, dat de Landsbond der christene mutualiteiten van Belgie eene bijzondere commissie zou inrichten, tot bestudeering van een voorontwerp tot inrichting van buitengewone genees kundige "zorg ten gunste zijner aange slotene -leden. AÜjEMBENE wenschen De mutualiteiten zullen trachten hun ne diensten aan te passen aan de heden- daagsclie noodwendigheden, zoo inzake vergoedingen (in geval van ziekte met bijzondere '.vergoedingen aan talrijke huisgezinnen, geboorte en overlijden) als in zake genees- en artsenijkundigen dienst, zoo volledig mogelijk ingericht Sanatorium-heelkundige diensten De studie der sociale gezondheidsleer en van den voorbehoedenden strijd te gen tering en geslachtsziekten zal aan de dagorde gebracht worden van al on ze mutualistische vereenigingen; Al onze inrichtingen zullen beijve ren om de voorschriften in practijk te stellen voorgehouden door den Lands bond der Christene vereenigingen van ouderlingen bijstand en van het Alge meen Christen' Vakverbond, voor wat betreft de gemeenschappelijke werking der mutualiteiten en der syndicaten zij zullen trachten al de Christene in richtingen die de verheffing der werk lieden beoogen, mild te steunen In liet. belang der mutualiteit is het wenschelijk dat in de Kamers neerge legd worde, na het stemmen der wet. op de ouderdomspensioenen, een volledig wetsvoorstel dat de andere sociale verze keringen der mutualiteit regelt, en zulks na een grondig -onderzoek van het voorontwerp der commissie van so ciale verzekeringen en eene ernstige raadpleging van al de (belanghebben den. TOESTAND VAN DEN LANDBOUW GEDURENDE DE MAAND SEP TEMBER 1922 Het weder is in- 't algemeen koud en vochtig geweest. Het. iuoogsten der ha ver was lastig en is nog niet ganscli vol trokken. In sommige streken heeft men nog niet gedaan met het uitrooien der aardappelen waarvan de opbrengst over vloedig is ook dalen de prijzen merke lijk. De beoten zullen eene goede op brengst leveren maar de gemiddelde suikerrijkheid zal lager zijn dan verle den jaar. De lage temperatuur heeft; den groei dor navruchten belemmerd. De tweede snee der voedergewassen is sterk ontwikkeld maar het vochtig weer heeft het hooien zeer lastig ge maakt. Het graan wordt maar slecht ver kocht want de kwaliteit laat nog al te wenschen over, daar het inoogsten in slechte voorwaarden geschiedde. De grondbewerkingen zijn zeer gevorderd; toch heeft men tot hiertoe maar weinig- gezaaid. De 'veeuitbating geschiedt in betore voorwaarden al is de vraag naar mager vee klein, bestadigt men integendeel dat het slachtvee meer ge zocht wordt en dat er eene groote vraag is naar koeien in volle melkopbrengst. De prijzen der varkens zijn winstge vend do biggen worden aan buitenge woon hooge prijzen verkocht. De ver koopcrisis heerscht nog altijd in den peerdenhandel. Het wordt andermaal bevestigd dat de moordenaars elf in getal zijn en be kentenissen doen. Onder hen is de lui tenant Rein hardt. Zij behooren tot de groene policie en kwamen bijeen in de herberg der weduwe Iieeckman, en het is daar dat zij het complot van den moord hebben gesmeed, niet tegen Graff, zoo als wij reeds gisteren zegden, maar tegen den Belgischen policieofficierSchmitz. Het is de Duitsche agent Terehlen, die bij de tramhalt don luitenant Graff ziende, hem voor Schmitz aanzag, en zijne medeplichtigen ging verwittigen. De samenzweerders snelden toe en de moord werd gepleegd door een genaam- den Riobke. Deze sprong op den tram en schoot Graff dood. De luitenant Reinhart zegt dat hij hij den moord niet aanwezig was, maai den uitslag in de herberg afwachtte. De plichtigen, -die allen te Aken op gesloten zijn, zullen voor don krijgsraad van het bezettingsleger worden geroe pen. Nog eene klacht over het zoogenaam de zomeruur dat deze week weer zijn laatste dagen telt. Hoewel het weer ons heelëmaal aan den winter herinnert, hoeven we 'toch te spreken van den zomertijd, naar aan leiding van. het zomeruur, dat haast uitgediend heeft. Ln den nacht van 7 op 8 Oct. dan worden in Engeland, Frankrijk, Neder land en Belgie de uurwerken en klok ken een uur aehteruitgedraaid, en re kenen wij weer naar het normale, het echte uur. Dat zomeruur is een goede uitvin ding voor den zomer zelf, als de nach ten kort en de dagen lang zijn. Im mers, door onderlinge verstandhouding- wordt de dag een uur verlengd, wat profijt meebrengt in ^ake licht, laan steken en de wandelaars een uurken. langer genoegen verschaft. Ongelukkiglijk begint de zomertijd te vroeg en eindigt te 'laat, omtrent een maand. Zoodat voor hen die vroeg uit de veeren moeten, het profijt van het licht sparen 's avonds gedeeltelijk ver loren gaat. de dag een uur vroeger be ginnende, zij verplicht zijn een paar maanden langer, morgens licht te maken. De oer-liberale professor Luigi Mi randa houdt in de Tribuna een plei dooi ten gunste valt de onschendbaar heid van den Paus. Verontwaardigd maakt hij melding van het bekender voorval te Catania, waar eenige jongelieden onlangs de beeltenis van Zijne Heiligheid op de openbare straat op lage wijze bespot heb ben. De regeering bewees dat ze d'en ernst van het droevig voorval ten volle besefte door onmiddellijk een lioogeren beambte met. het onderzoek naar het voorval te belasten. i Dezje betreu,ien<swaardi>ge gebeurte nis aldus prof. Miranda mag ech ter door de liberale pers, die zich haar rol wel bewust is, niet, zonder verzet worden voorbijgegaan. Schrijver haalt dan het' artikel aan van dc waarborgwet, waarin verklaard wordt, -dat de persoon des Pausen heilig en onschendbaar is en besluit zijn beschouwing met de vol gende politieke toespeling De democraten, die den persoon en het ambt van den Roomschen en alge- meenen Paus beleedigen door hem den ongepasten bijnaam van Paus der ge matigde -Lombarden te geven, alsme de de onbezonnen jongelieden te Cata nia en elders worden verzocht, met groo- ten ernst over de gevolgen van hun on doordachtheid na te denken, daar de waardigheid van de Italiaansche rechts opvatting onder hun optreden lijdt. De vruchten der liberale politiek moe ten met krachtige middelen beschermd worden. Aan de onschendbaarheid van den Paus mag niet getornd 'worden. De Bestendige Deputatie van Oost- Vlaandoren laat weten dat de lering Ninove voor de keuringen en wedstrij den der hengstveulens, evenals voor de hengsten van inlandsrh ras, bestemd tot den openbaren springdienst in 1923, is samengesteld als volgt. Aalst., St. Anteiinkx, Appelterre-Ey- ohem, Aspelare, Avgera, Bambrugge. Rorsbeke, Burst, Denderhantem, Den derleeuw, Denderwindeke, Erembode- gem, Erondegem, Erpe, Haeltert, Hel- dergem, Herzele, Iddergem, Kerkxken, Lebterhautem, Liefferingen, St. Lie- vens-Hautem. Meerbcke, Moiré, Mel- dert, Nederhassel't, Neyghem, Nieuwen- hove, Nreuwerkerken, Ninove, Okegera, Otter gem, Ou'ltre, Sollare, Resse^em, Santbergen, Vleckera, Vlierzele, V oor- de, Welle, Woubrechtegom en Zonne- gem. De keuringen en wedstrijden zullen gehouden worden te Ninove, (Graan markt.), den Donderdag 19 October, te ilO ure. M. Max, burgemeester van Brussel, van zijne rois terug gekeerd werd Zon dag ontvangen door den gezant van Brazilië en zijne collegas van het scho pencollegie. Aan een en Brussclschen journalist verklaarde hij, dat het iederen Belg, even als hem moet opvallen, met welke toegenegenheid onze landgenooten daar ontvangen worden. De gunsten, waarmee men ons Over laadt zijn wij ontwijfelbaar in do eerste .plaats verschuldigd aan de reis vau don Koning in 1920. Iedereen, van den president der re publiek tot den eenvoudigst en taxi voer der spreekt met bewondering over Ko ning Albert en Koningin Elisabeth. Brazilië is voor ons oen grooteu on trouwen vriend en nergens heeft dc openbare denkwijze -onze rol in den oorlog begrepen gelijk in dat land, en de president en Mev. Pessoa hebben voor den Belgischen afgevaardigde gedaan wat zij voor geen enkele vertegenwoor diger gedaan hadden. Wat. de Belgische tentoonstelling aan gaat, deze is ontegensprekelijk een suc ces. Belgie heeft het voorbeeld van nauwgezetheid gegeven en het was ons paviljon dat het eerst van al door der president werd bezocht, onmiddellijk ha de officieele opening der groote feest zaal. Dat alles is dus van aard om onze betrekkingen op handels- en nijver- heidegebied te begunstigen. Men mag er ook bijvoegen dat de economische, zending van M. Rouma veel tot dien uitslag heeft bijgedragen Er ligt daar een ontzeggelijk werkveld open. Er zijn slechts eenige baanbre kers, eerste-planmannen noodig om d< sckup in den grond te steken. ceau on dr. De Rechter, die 'aange steld waren om de op Pho?nix-Park gevonden hulzen en kogels te onder zoeken, hebben hun definitief verslag ingediend. De drie deskundigen zijn het volko men eens over het feit. dat de kogels zijn afgeschoten met don revolver van den h. Van de Wouwer, die bij mevr. Steinmann werd gevonden. De "beide beklaagden verschijnen he den niet. voor de kamer van inbe schuldigingstelling, daar een der verde digers ongesteld is. De zaak is tot Vrijdag verdaagd.- DE TOESTAND VERBETERD Men meldt uit Londen, Zondag avond Dc Kabinetsraad heeft Zondag ge gluurd vari 3 tot 5 ure. Men geloofde niet dat er nog een zou gehouden wordon omdat de toestand als gevoelig verbeterd werd aanzien. De gebeurteniseen, tusschen Zater dagavond en Zondag avond voorgeval len, worden in alle geval door gezag hebbende kringen aanschouwd, ais van aard om eene vredelievende oplossing te laten verhopen in het geschil tus schen Engeland en Angora. Het feit, dat Sir Charles Harington er heeft in toegestemd, naar Moedania te gaan op 3 October, om Kemal te ont moeten, bewijst dat er ontspanning is. Al do officieele inlichtingen en die van Reuter wijzen op eene zeer ernstige verbetering. De ontspanning liet 's avonds geen twijfel meer over en, indien men niet fkan zeggen dat het, geschil reeds bij gelegd is, men mag in alle geval zeggen dat men nu den goeden weg is ingesla gen. Inderdaad, de Turken hebben de dooi de Engelsche gevraagde ontruiming var de onzijdige zone toegegeven en gene raal Harington zal Moes taf a Kemal ont moeten, om tot, eene volledige regeling >van de kwestie der zone te komen. Men kan veronderstellen dat de ré geling zal gebeuren door wederzijdsc-he toegevingen op de beginselen der ont ruiming. Door de toegevingen van de Kenia- listen is het nu aan Engeland gemak kelijker geworden je'venedns toegevin gen te doen en men mag dus bopon, dat de ontmoeting tusschen generaal Ha rington en Kemal de regeling zal aan brengen. f)e ontmoeting te Moedania, Dinsdag zal plaats hebben tusschen Harington en Kemal en niemand anders. Doch, na die eerste ontmoeting ze5 dc samenkomst, plaats hebben tusscheji de geallieerde genoraals on Kemal ove» de kwestie van het statuut van Thraciet HET TURKSCHE GEVAAR Het, Britsohe hoofdkwartier meldt dat de betrekkingen tusschen de Brit- sche en Turkse he troepen in de streek der Dardanelles bevredigend zijn. De Turksche troepen zijn in halvea cirkel rond Chanak opgesteld en kun nen een gevaar opleveren. Troepen wor den voor Broussa on Pandemia opge steld. Het antwoord van Angora zou eon bijtreding wezen der geallieerde bepa- lingou voor de voorbereidende oonfck rent ie.

De Volksstem | 1922 | | pagina 1