5 Donderdag Oct 1922 AL DANSENDE NAAR DEN DIEPERIK Ministerie van Spcorwepn De ttaliaansche Vorsten te Brussel Voor de rookers Een tunnel door den Mont-Blanc Koninklijk bezoek te Hasselt Be toestand in 't nabije Oosten XXVIII" JAARGANG NUMMER 206 Kerkstraat, 0 en 21, Aalst. Tel. 114 DA.GrBL.A.D - 8 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.50 Uitgever: J. Van Nuffel-De Gendt Publiciteit buiten het Arr. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel. Place de la Bourse,- 8, Parijs, Bream's Buildings, 6, hond res E. C. H. Placid us Zon op 5,57 onder 5,22 Volle Maan den 5 We beleven wondere tijden Ons land gaat eiken dag een reu zenschrede nader den afgrond van het bankroet™. Onze bankbrieven- molen draait onverpoosd en elk liooger cijfer op de briefjes onzer nationale bank wijst in omgekeer de orde 't peil aan van ons natio naal bezit, En hoe armer wij wor den hoe meer uitspattingen we zien gebeuren hoe waanzinniger het stadsgewoel wordt, en hoe luid ruchtiger het feestrumoer der ker misdagen, 't Is alsof ons volk slechts nog een reden van bestaan heeft genieten 1 Onbewust van de nakende ramp die onze natie bedreigt gaan we voort in dollen roes met dansen.... op den boord van den afgrond. Schouwen we even over onze grenzen om te zien wat er geword van de volkeren, wier papieren geld om zoo te zeggen waardeloos is, In Sovjet Rusland en Oosten rijk dragen de bankbiljetten ont zaglijk liooge waardecijfers en.... zijn ternauwernood het papiertje waard waarop ze gedrukt worden. In die landen is elkeen millioenen- hezitter en kan een schamel brood je koopen, als het te kooperi is Met vijftien onzer Belgische franken, al zijn ze dan ook fel in waarde gedaald, wordt ge millio naire in Sovjet roebels. Veronderstelt een oogenblik dat onze waarde tot hetzelfde einde ge raken, en wie verzekert me dat het niet zal voorvallen, wat moet er dan geworden van ons volk dat nu zoo waanzinnig het geld in den wind zaait 't Is alleen als men aan de Belgen spreken gaat van belasting, dat ze hunne ooren stop pen en op hunne zak gaan zitten. Rechtvaardiger belasting als die np het inkomen zal moeilijk gevon den worden. En wat is het eer ste werk geweest van de bijna to taliteit der Belgen, toen ze het for mulier thuis kregen Ze zijn op inlichtingen uitgegaan... om te zoe ken naar het middeltje dat Jhun toelaten zou een flink deel van hun inkomen in den vergeethoek te la ten 'k Hoor overal klagen en op spelen er rijden te weinig treins de steenwegen zijn in ellendigen toestand de staats en gemeente- gehouwen staan te vervallen en zijn onooglijk van uitzicht kortom al les laat te wenschen en schreeuwt om verbetering, Maar Als het erop aankomt dat elk zijn deelkeu zou bijbrengen om orde in de zaak te voeren en de on kosten te helpen dekken, elk naar zijn inkomen, dan valt heel de luid ruchtige massa doodstil en elk ziet naar een ander.... Neen, we zijn niet overtuigd van onze nationale plicht zooals h. V, liet Engelsch volk. Bij ons bestaat de .vaderlandsliefde in sdhoone woorden en gewichtig vertoon in 't najagen van mensclien die voor 't vaderand veel deden zonder iiet uit te bazuinen in plooien en huigen voor wat van den vreemde komt, en in 't rechtstaand aanlioo- reu van de ISrabanconne. Maar meewerken niet de daad en met de geldbeurs 0111 onze ontredderde fi nancien her-op-te-knappen... dat is 'n gansch andere zaak En 't zal nochtans moeten, Wij krijgen hoe langer hoe meer zekerheid dat we weinig te verwachten hebben van onze oorlogsvrienden. Frankrijk draait zijne grenzen voor den neus van onze handelaars toe! Engeland aanvaard onze franken,,, ruim zes tig voor een pond dat voor den oor log aan vijf en twintig en eenige oordjes te krijgen was, Amerika luistert en kijkt», maar zwijgt We moeten dus maar vastbeslist beginnen met ons eigen te; redden voor het te laat is™ Indien een tiende van het geld dat nutteloos wordt weggegooid in de staatskas kwam, indien een hon- derste van de sommen die aan nut teloos verteer Jen dwaas 'pronk- vertoon verkwist worden in onze landsehat terecht kwamen, we wa ren na een paar jaren er-bovenop zonder dat iemand werde getroffen in zijne levensbehoeften. Malir ons volk luistert niet meer naar de stem van hen die niet het woordje bezuiniging afkomen, en liet heeft een hekel aan be lasting 't gaat liever al dan sende en joelende ten onder dan dat 't zou willen een oogenblik den- keu, laat staan, meewerken - aan wat den plicht moet zijn van al wie vaderlandsliefde voelt het nationaal herstel. TERUGKEER TOT HET NORMALE UUR OP DEN SPOORWEG De terugkeer tot 'het normale uur zal gebeuren in den naelit van 7 op 8 Oc tober aanstaande. De dag van 7 dito zal dus een uitzon derlijken duur hebben van 25 uren en, van het 24ste uur af, zal men op de wijzerplaat der klokken len der zak uurwerken lezen 24 u. 1, 24 u. 2, 24 u. 3.... 24 u. 59. Eene minuut na 21 u. 59 den 7 zullen de (wijdere jdiejr hoijloges, pen dules en zakuurwerken een uur achter uit goudhoven worden, (^oodat ;zij op nieuw op middernacht staan. Al de treinen, die in den overgangs nacht rijden, zullen van af 24 u. of des noods, een weinig van te voren, in de eel's te open statie stoppen en daar den vereischten tijd blijven staan, om de 'dienstregeling van het nieuwe stelsel te hervatten. Het bezoek der Italiaansdie Vorsten blijft vastgesteld op 11 October aan staande. In 't koninklijk paleis zullen de ko ninklijke .gasten den rechtervleugel be trekken, gekend onder den naam van appartements de Venise Boven dien 'vier gel zal de vlag van het Italiaansch vorstelijk huis wapperen. Het gevolg der vorsten zal bestaan uit de volgende personaliteiten Z. E. M. Sehanzer, minister van buitenlandsdie zaken graaf Matticti Pasqualiui, mi nister van het koninklijk huis gene raal Cittadini, eerste algemeene «adju dant van den koning generaal Cleri ci, algemeen adjudant majoor Carta, adjudant graaf di Cellero, hofmeester; •gravin Guiceiardinix hofdame der ko ningin de edelman Vittorio Iolaro del Bergo, van het hof der koningin M. Edmondo Bianeheri, kabinetshoofd van den Minister van het koninklijk hui9 Louis Bogi, dienstoverste van den eer sten adjudant ridder Ballorini, sekre- taris der koninklijke verplaatsingen Puccio, algemeen toeziener der openl^a- re veiligheid in het Quirinal. niet veranderd en verbeterd wordt. De Belgische handelsvertegenwoordi ger in de^Balkanstatén deelt de volgen de inlichtingen-inede, betrekkelijk den tabakoogst in Bulgarie, voor 1922 De tabakoogst A an 1922 zal hier, tengevolge der aanhoudende droogte van dezen zomer, minder overvloedig zijn dan de vorige j-aren. De schattingen hieromtrent, loopen ietwat uiteen sommige schatten den oogst op 18 millioen kilos, wijl anderen oordeelen dat hij maar 15 millioen kilos bereiken zal 't Laatste cijfer is door des kundigen als het dichtst bij de werke lijkheid geoordeeld. Voor de eerste week van de maand Juni worden voor den uitvoer van Bul- gaarsche tabak 2,819,651 'kgr. opgege ven. Deze tabak werdt verkocht tegen 120 leva per kilo. CIIINEESCHE TABAK Bijna in alle provinciën van China wordt (tabak '^geteeld, n.l. in Eukien, Mantjocrie, Shantung, Kiangsi en Kwantung. De tabak in bladeren bewerkt in Chi na en fvan .daar uitgevoerd beliepen voor den oorlog 200.000 picuels per jaar voor eene waarde van 3.000.000 taels. In 1920 bereikte de uitvoer 350.000 |>iculs voor eene waarde van 6.000.000 taels. De bijzonderste beslemmingslanden zijn Japan, Egypte, C'orea, Amerika, Holland en Belgie. De haven van Sliangai is de haven waarlangs de meeste Chineesche tabak wqrdt uitgevoerd. Zekere Chineesche tabak heeft veel gelijkenis met dc Egyptische en wordt gebruikt voor het vervaardigen van z. g. Egyptische sigaretten. Dit jaar zal Belgie in den vreemde voor 12 tot 13 miljoen tabak moeten koopen, om zijne tabakbevoorrading te vol.lo'digen Het iaarlijksche tabakverbrnik wordt in ons land'geschat op 2 kgr. voor lede ren inwoner, en de oogst, op eigen bodem gewonnen blijft, ver beneden de ver bruikte hoeveelheid. Voor den oorlog nam de tabakteelt in ons land de uitgestrektheid in van 4545 hectaren, waarvan meer dan de helft in de twee Vlaanderen Antwer pen 15 heeta.Brabant 101 heet.West- Vlaanderen 2.537 heet.; Oost-Vlaande ren 256 heet.; Henegouwen 876 heet.; Luik 19 heet.; Limburg 3 heet. Luxem burg 126 heet.; Namen 350 heet. Verleden jaar werd er heel wat min der tabak geplant. Slechts 2792 heet. werden voor de tabak-teelt aangewend. Voor het jaar 1922, zal de tabak nog in veel mindere mate worden geplant en dit is te wijten aan dc regeling van den Staat. Geleidelijk neemt hierdoor in ons land tabakteell af en zij zal geheel en gansch verdwijnen zoo de Staatsregeling De voorbereidingen voor het doorbo ren van den Mont-Blanc zijn afgeloo- pen en de boringen zelf zullen in het aanstaande voorjaar begonnen worden. De tunnel wordt er een van 17 km. lengte cn verbindt de Fransche gemeen te Cham on ix met het Italiaansch e Aosta De kosten worden geschat op 30,000,000 frank, De Koning, en zeer waarschijnlijk de Koningin zullen aanstaanden 'Zondag 8 October, een officeel bezoek aan Has selt brengen. Onze vorsten zullen Tn den morgen de inhuldigingplechtigheid bijwonen van het monument door de provincie opge richt, op den Scliiervelboulevard, aan de gesneuvelde Limburgers. Het inricbtingscomiteit, aan wiens hoofd staan graal' de Renesse, gouver neur en kolonel Van Nisbecq, bevelheb ber der provincie, heeft niets nagelaten om aan deze plechtigheid, zoo veel luis ter mogelijk bij te zetten. Al de maatschappijen der provincie zullen defileeren ivoorbij (het. gedenk- teeken en bloemen en kransen aan den voet van liet beeld neerleggen. Hunne Majesteiten zullen ontbijten in het hotel van het, provinciaal gou vernement. en daarna een bezoek bren gen aan de Koloniale tentoonstelling, die is ingericht door de Handelskamer van Limburg. Men verwacht Eon dag èene ontzage- lijke menigte te Hasselt, aangezien er nu reeds 15 speciale treinen op Hasselt zijn ingericht uit. Achel, Wyelimael, Mae- seyck, Genck, Lanaoken, Landen, Aer- schot en Dieet. De koninklijke trein, die onzë vor ston n«oar Hasselt, zal vervoeren, zal de statie Brussel (Noord) verlaten te 8 uur 20, voorbijrijden te Mechelen te 8 uur 41, te Acrschot te 9 uur 18, te Diest te 9 uur 37 en fce Hasselt aankomen te 10 uren. De trein verlaat Hasselt te 16 uur 45, [rijdt voorbij Diest. te 17 uur 08, Aer- schot 17 uur 27, Mechelen 18 uur 05 en a.ankomst te Brussel (Noord) om 18 uur 25. Daar het bezoek in groote gala plaats heeft, zullen de hof koetsen naar Has selt vervoerd worden cn per bijzonderen trein, uit Brussel (Leopoldswijk), te Hasselt aankomen Zaterdag namiddag te 15 uur 38. Zij zullen Maandag morgend, fe 8 tl. 29 uit Hasselt terug naar Brnseol ver zonden worden. Hunne Majesteiten zullen "ZondAg van een talrijk gevolg vergezeld zijn. ilN AFWACHTING VAN DE CONFE RENTIE TE MOEDANIA De geallieerde hooge commissarissen hebbeen Zendag avond en Maandag mor gen te Constant!nopel geconfereerd. Aan deze conferentie nam ook Franklin Bouillon deel, die voorts een particu lier onderhoud met generaal Haring ton had. Laatstgenoemde vertrekt mor gen naar Moedania. Intussehen is er weinig verandering in den toestand gekomen. Het Brilsehe kabinet zal dan ook zeer waarschijnlijk niet meer voor de bijeenkomst der con ferentie Je Moedania bijeenkomen. De Mal in van Parijs weet te mel den dat o)> de vergadering der hooge commissarissen AI. Franklin-Bouillon door al de geallieerde vertegenwoordi gers werd geluk •gewensclit. Vermoedelijk zou Af. Franklin-Bouil lon de vergadering der generaals te Moedania gaan hij wonen en dan naar Parijs terugkeer en. IN DE ONZIJDIGE ZONE Verdere ontruimingmaar... ook nieuw indringen van infanterie Alen mcldl uit Constantinopel,. 2 Oct. De Turksehe (roepen ontruimen Ka- rabiglia en trokken zich op dat punt uit dc neutrale zone terug. Daarentegen verscheen Kemalistischc infanterie bin nen de neutrale zone bij Bergaz, 18 mijl ten N. O. van Tsjanak en Koesoekeul, 12 mijl ten Zuiden van Tsjanak. De aanvaarding van het plan nopens een samenkomst met de geallieerde ge neraals heeft den toestand voor het oogenblik wat verbeterd, maar men zou verkeerd doen te gelooven, dat alle moei lijkheden ?ijn overwonnen. HET AFTREDEN VAN DEN SULTAN Onmiddellijk na. zijne 'aankomst, te Constantinopol ontbood de .Sultan Ah med Iza bey. oud-voorzitter van den Senaat en onderhield zich met hem ver scheidene uren over den toestand. Dc ministers vergaderden insgelijks om de maatregelen voor elke gebeurlijk heid te onderzoeken. De tijdingen uit Engelsehe bron dat de regeering te Constant! nop el haar ont slag zou .gegeven hebben, dat onlusten in die stad plaats h.adden en dat groo te Briteche vereterkingen er aangeko men zijn, worden te Cons (anti nopel te gengesproken. 'Alhoewel de gezondheidstoestand hem tot aftreden dwingt is het nieuws van den troonafstand, van den Sultan voorbarig. De stad Constantinopel wacht met kalmte en vertrouwen de komst van het nationaal gouvernement af. Maar tot nu toe is er niets in de stad veranderd. (Tn alle geval, uit lief telegram blijkt dat de Sultan en de Turksehe regoering eerlang de plaats zullen ruimen voor een nieuwen Sultan en voor hot gouver nement van Angora, dat dan de eenige Turksehe regecring zal worden.) GEVECHT IN THRACIE Constantinopel, 3 Oct. In het Tsjataldsja-gehicd hebben benden onge regelde Turken een Griekschen poet aangevallen en het garnizoen van 10 man gedood. Grieksche versterkingen hebben de aanvallers verdreven. EEN NOG NIET BEVESTIGD BERICHT Londen, 3 Oct. De u Dai'ly Af ail verneemt uit Parijs 7 Officieel is op het- Fransche minis terie van buitenlandsche zaken beves tiging ontvangen dat de Kemallisien de nota der geallieerden van 23 September hebben aangenomen Zij stemden toe in hot zenden van ver tegenwoordigers zoowel naar de confe rentie te Moedania, als naar fte vredes conferentie. DE TOESTAND IN GRIEKENLAND Athene 3 Oct. Zaimis heeft be dankt voor het aanbod om minister pre sident te worden. DE GRIEKSCHE WANDADEN Angora, 3 Oct. Betrouwbare be richten. uit Thracie, te Angora toegeko men, melden dat. de Grieken voortgaan met <le dorpen in de vlammen te doen opgaan en de bevolking weg te voeren, evenwel in Oost- als in West-Tracic. Het Agentschap van Anatolie roept de aandacht der openbare mea ning van de wereld op deze Grieksclie wandaden. Het voegt er aan toe dat de regee ring van de groote mationale vergade ring van Turkije van nu af bekend, wil m.aken dat zij liet horstel van al de schade, door de Grieken sedert het be gin der bezetting aangericht, zal eischcn. DE ZENDING VAN is MET PASJA Smyrna, 3 Oct. In do kringen der drukpers verklaart men dat generaal Ismet-Pasja voor zending Leeft dc on middellijke ontruiming van Thracie te vragen en de afbaking der grenzen z»q- als zij bepaald werden in 1916. Ilij zou insgelijks vragen dat de be zetting van Thracie door de Geallieerden slechts de voorbode zon zijn van dc Turksehe bezetting en dat de noodige maatregelen door de Geallieerden ge troffen zouden worden om de deporlu- if ie der Turksehe onderdanen van Thra cie te beletten, in den loop der on truiming dezer streek door do Grieken. DE TÜRKSCHE RUITERIJ TREKT ACHTERUIT TN HET ONZIJDIG GEBIED Londen, 3 Oct. Een snelberieht uit Constantinopel meldt dat uit de Dardo- nellen officieel bericht wordt dat do Turksehe ruiterij licht teruggetrokken is voor de Briteche lijnon van Tchanak, waarschijnlijk tengevolge de inlichtin gen meldend dat eene conferentie to Moedanie bijeenkomt. De Turken bevinden zich echter nog óp onzijdig gebied. NAAK DE DARDANELLEN Malta, 3 Oot. De onderzeeërs L. £2 L. 24 L. 25 L. 52 en L. 71 alsook het pantserschip Lucia die allen deel maken van de tweede flötilje van het Atlantisch smal deel, zullen heden naar de Dardanellon vertrekken. DE GRIEKSCHE VORSTEN VERBANNEN Palerom, 3 Oct. Buiten ex-koning Conslautijn bevonden zich aan boord van den Patris koningin Sophie, prins Nikolaas en prinses Katharen»# De gewezen Grieksclie vorsten reizen onder den naam van graaf en gravin van Arcachon. Hun gevolg bestaat uit een dertigtal personen. ROND DE CONFERENTIE VAN MOEDANIA Londen, 3 Oct. Uit officialise bron wordt gemeld dat, alhoewel de toestand in het Oosten nog ernstig is, men de hoop koestert dat de conferentie die lie den plaats heeft, tusschen de vertegen woordigers der geallieerden, der Tur ken en der Gric-ken, te Moedania, goed® uitslagen zal leveren. De horizon klaart steeds op en men ia van meening dat Mustapha Kemet Pasja den vrede verlangt. Constantinopel, 3 Oct. De genera-, len door de Grieksclie regcering aange duid om haar te vertegenwoordigen ter conferentie van Moedania zullen mor gen aankomen. DE HEILIGE VADER EN DE TOE STAND IN HET OOSTEN j Men weet dat de H. Vader bij herha ling geldelijke hulp verleend heeft aan Mgr. Vallega, aartsbisschop van Smyr na, voor do noodlijdenden aldaar. Ook van Constantinopel komen jam merklachten naar het Vaticaan van ver schillende zijden. De toestand schijnt daar zeer ernstig te zijn. N-aar een Ne- derlandseli blad verneemt willen alt® vreemdelingen vluchten en hebben zij! reeds tot half October alle plaatsen be sproken op stoomschepen en in treinen..: De Grieken, die steeds zoo talrijk wa? ren in de oude keizerstad, 'beleven angs tige dagen en het aantal hunner is nog toegenomen door het groot, aantal vluch telingen. Onder lien bevinden zich oolé zeer talrijke Armeenen, de eeuwig® slachtoffers der Turken. Al deze willen vluchten, trillen wegj kost wat. kost, maar waar naar toe De duizenden Russen, die zich na de bols jewistische overwinning in Rustend t® Constantinopel gevestigd hebben, zit tod in groeten angst. Zal het leger der sov- jcls meekomen met dit der Turken ?i Wee dan hunner, want te Oonstanti- nopel hebben ze niets gedaan dan afge ven op het nieuwe Rusland en menigeeïï is gaan vluchten na veroordeeling dool de rechtbanken van Len in en Trotakyy Voor deze ongelukkige Russen is d< toestand hachelijk. Vluchten, maar h<jj weg te komen Geen consulaat geotf een pas aan die monsehen zonder va derland. Do H. Vadef heeft öndertusscheif' door medewerking van de Banoo <S. Roma die 1c Constantinopel filiale# heeft, aan den aartsbisschop Mgr. Oa> valassi. van de Grieksch-Katholiektï Kerk, de som van 400,000 lire doen toe komen, daar deze aartsbisschop heteij zijn in nood verkeerende landgenootaii kan bereiken. Aan Mgr Naslian van do ArmoenacKS ritus deed de 11. Vader op dezelfde wij* zc de som van 100,000 lire toekomen» om onder de Armeenen te verdeelon. 1 Pius XI zet bepaald de glorierijk^

De Volksstem | 1922 | | pagina 1