Edele Zelfópotfering Een militair schandaal Drama te lieverlee De Duitsche Schatkistbons De afscluiweiijfcS misdaad te Brussel Oisde diefstal te Mechelen Auto-ongeval te Vilvoorde De bende Nauwelaerts Co Gevaarlijke drinkebroers Oude muntstukken ontgraven le Molt Nog de ontploffingsramp van San Terenzo De slachteffers der gas Dramaflssh wandeltochtje Het drama van Ach^-les- la-Bassée v Doodclijjkc ongelukken in hef Luiksche Werlevcringen van Benedict ua XV voort ItaliaariachO vluchtelingen, (e Brindisi aangekomen uit liet 'brandende Smyrna, verhalen van den grooten nood van den narMnaaeliop Mgr. Vallcga, die zich van alles ontroofd ziet en aan boord van de -lean Bart het Fransche ad miraalschip, verblijft in een oude versle ten tOOg. Uil-t De missionarissen en zusters te Smyr na, alvorens zich zei ven in veiligheid te stellen, konden ongeveer vijftiendui zend menschen hét leven redden. Deze 1 Uil ia non zijn op het oogenblik geheel begeesterd door de lnilplievenhcid van Mgr. Vallcga en de katholieke geeste lijkheid. Zelfs voordat de brand begon, deed Mgr. de aartsbisschop stappen bij Ke rnel om de stad voor plundering te be hoeden. Hij bekwam als antwoord, dat van Afiun Kara Hissar geen stad of dorp. geen Turkse.be man of vrouw meer bestonden of levend waren. De Grieken hadden alles verbrand en uit gemoord. Hoe nu de Turken terugge houden van een wraakneming op de Grieken Die wraakneming was verschrikke lijk. Mot pctrool en benzine werden de huizen in brand, gestoken en op ver schillende plaatsen werden brandbom men geworpen, en >dat ging systema tisch in verschillende straten en wijkon. WV De 37-jarige Van Autaarden, wonen- do Bróekstraat, te Hei'verlce, bij Leu ven kwam 's nachts nog al aangeschoten thuis en zocht twist. Plots greep hij een stoel on slóeg ermede op het hoofd van zijn 73-jarige zieke moeder, die bewus teloos, mot een gapende wonde aan hol hoofd, te gronde stortte. De volgenden morgend bood de poli tie zicli aldaar aan, doch V. A., wellicht bevroeed trok naar zijne kamer en sloot er zich op. Dc vrouw, die inmiddels haar twee kinderen ter school had. gebracht, was bij den terugkeer verwonderd haar man niet te zien en terwijl de politie voort zocht, ging zij naar den zolder, waar zo haar echtgenoot verhangen vond. Tlij was reeds overleden. Intusschen. ontstond rondom het. huis een herrie en gekrakeel tusschen fa milieleden, die, ware de politie niet tus schen gekomen, tot. een hevige vecht partij zou hebben geleid. De oude moeder is stervend en werd naar hot ziekenhuis gevoerd het lijk van den zelfmoordenaar is naar het doodenhuisje gebracht; Dit familiedrama' verwekte groote opschudding in de anders zoo stille biiurt. 1 -W* Wc hebben reeds gemeld, dat. de schatkistbons, waarmede Duitsehland een doel zijner schuld aan Belgie betaal de, door een Zwitserseh consortium wer den overgenomen. De Judépendance voegt hieraan nog toe, dat onder al de aanbiedingen de A merikaanscho de minst gunstige waren. Aan Nederland werd maar even gedacht. Het. :Zwitaersch consortium had bij zondere! redenen van plaatselijken aard om voordeelige voorwaarden aan de Belgische regeering voor te stellen. De Zwitsersohe banken hebben inder daad een mil'Iioen en-incasso, voorko mende van depositogéld door Düitsche nijveraars tegen geringen interest, 1/2 tot J 1/2 O/Ó, in Zwitserland geplaatst om het tegen alle gebeurlijkheden in eigen land te beveiligen. Dewijl nu de Zwitsers deze fondsen tegen 4 1/2 0/0 in Belgio plaatsen, doen ze eveneens een voord eclig zaakje, temeer, daar, naar verluidt, ook de Belgische regeering de bons heeft geavaliseerd. 69* Vervolg. De eetzaal verlatende, zei Blanche legen Pandolle Heden avond, na het avondmaal, als we te samen in de kamer van mijn vader tullen zijn, moet ik u beiden eene mededee- ling doen. Is het een geheim vroeg Pandolle haastig. Van avond zal het dit niet meer zijn, antwoordde zij. Pandolle zag somber voor zich ten prooi lan een smartelijk voorgevoel, en verwij derde zich haastig. Hij moest in een omtrek van Saint-Irun Ben /.aak regelen hij spande zelf het paard voor het rijtuigen vertrok. Blanche nam een borduurwerk en ging aan het einde van den tuin in een prieeltje ritten. Zij dacht aan Philippe en gaf zich aan joete droomerijen over. Nauwelijks zat zij daar, of Francois Hond voor het prieel. Blanche's gelaat, nam ren uitdrukking van ontevredenheid aan. Maar dit schrikte hem geenszins af hij kwam in het prieeltje en ging naast haar op de bank zitten. Zij willde opstaan, om zich le verwijderen, doch hij greep haar driltig bij den arm, en dwong haar om te blijven fitten, terwijl hij haar met een holle stem EEN SPOOR ONTDEKT Dc nj/gjstralen zetlcn ijverig het on derzoek voort en wanhopen niet <le da ders te ontdekken. Een bloedverwant van De Mey's vriendin werd ten geree-htehpve ontbo den en langdurig ondervraagd. Zijn verklaringen zijn van aard om klaar heid te brengen in deze geheimzinnige zaak. VALSCHE GERUCHTEN Dinsdagochtend, deed te Brussel het gerucht de ronde, dat de politie er in geslaagd was' het gebouw te ontdekken, waar de vrecselijke moord werd ge ploegd, namelijk oen door brand geteis terde bioskoopzaal der Witlooiersstraat te Anderiecht. Er werd insgelijks verteld, dat de da der reeds aangehouden was. Beide ge ruchten worden ten stelligste gelogen straft. Twee feiten hebben aanleiding gege ven tot het verspreiden van valse he ge ruchten. De h. Godefroy, officier van politie der rechterlijke brigade, deed een huis zoeking in bovenbedoelde zaall en vond er een oudé bijl. Buurlieden moeten zulks gezien hebben. Een weinig nadien, bemerkte een politieagent in de nabij heid van de bioskoopzaal, een kerel die een pak droeg. De gerechtsdienaar on dervroeg den man en daar het paik niets verdachts bevatte, kon laatstgenoemde z'jn weg voortzetten. In een herberg, vertelde de man met het pak zijn weder varen. Een verbruiker bemachtigde het pak, liep de straat op en nam, bij het naderen van den politieagent, uit scherts een verdachte houding aan. De agent, die dadelijk begreep, dat de grappen maker hem voor den gek wilde houden, mm hem in hechtenis en bracht hem naar het kommissaria ri. NOG EENE LOGENSTRAFFING Hot parket van Brussel meldt het vol gende aan dc bladen Het is onwaar dat een bloedverwant van mej. II. ten gerechtshove ontboden werd. Mej. H. en haar naaste bloedver wanten, alsmede dc familieleden van het slachtoffer helpen het gerecht bij het ojieporen van den moordenaar. DE GEHEIMZINNIGE GEZEL VAN DE MEY Dc persoon, in wiens gezelschap De Mey op 22 September j. 1. omstreeks halt zes s avonds, in de herberg A la Ville de Wavre werd gezien, wordt steeds ijverig opgespoord. Onze lezers weten, dat De Mey Vrij dag namiddag, in gezelschap van den geheimvinnigen geaefl, in de »Luxem- burgsche straat, in éen tramwagen van lijn 15 stapte. Men veronderstelt dat hij aan de Bruseelsche slachthuizen uit den wagen is gestapt. De Mey en de on bekende persoon zouden echter, om streeks 7 uur, aan hek Balspel plein zijn gezien geweest, doch zulks is nog niet met zekerheid vastgesteld. Waarom maakt de geheimzinnige man zich niet bekend Wij denken goed te doen met zijn persoonsbeschrij ving te geven. Hij is ongeveer 1 meter Co groot, kan 32 jaar oud zijn, heeft eon middel matigen lichaamsbouw, is net ge kleed, heeft zware handen en draagt een socpelen, donker'kleiirigonriioed. NOG EEN VALSCH GERUCHT Dinsdag namiddag werd uit de Klei ne Senile een stuk van een schedel op gehaald. Reeds dacht men hier het hoofd van bet slachtoffer te hebben, doch bij nauwer toezicht bleek, dat men te doen had met- den half verbranden kop van een dier. Daar alle opzoekingen gedaan in de vaart van Charleroi vruchteloos geble ven zijn, heeft het parket bevel gegeven, de opzoekingen te staken en de sluizen der vaart terug te openen. toovoegdeWe moeten te samen dan een woordje spreken. Ik heb u niets le zeggen, riep zij, ver- schriktjdoor den valschen en fonkelenden blik van den jongeling. Als gij niets zegt, zal ik alleen spreken, antwoordde hij op bitsen toon. Ik wil niet naar u luisteren, hernam zij en wilde weder opstaan. Hij hield haar terug en snauwde haar toe: Ik wikdat ge mij aanhoort. Zij zag den wocslaard met diepe veront waardiging aan. Welnu, spreek dan, zeide zij op vasten toon. Gij waart heden morgend, toen gij met hem langs de rivier liept, zoo koel en zoo trotsch niet. Dat hij zioh in acht neme, die kwajongen, die fijne mijnheer vervolgde hij op dreigenden toon. Hij wiorp een woesten blik op haar en sprak op doffen toon Ge zijl gewaarschuwd! Dat is te erg, riep Blanche, zich tier oprichtende men zou waarlijk gelooven dat gij over mij te bevelen hadt. O, omet uwe voorname manieren kunt ge mij niet overbluffen, hernam hij. Blanche had het geduld verloren. Mijn heer Frangois Margaux, sprak zij, op uw bedreigingen en beleedigingen zal ik alleen DE ANTWERP,SQHE POLTTIE ONT DEKT de Gestolen titels Voor een tweetal jaren, in den nacht van 23 op 24 Augustus 1920, werd er hij den h. Wyekmans, bakker, wonen de Nekkerspoel, te Meehelen, een zeer belangrijken diefstal gepleegd. Bene vens zilverwerk werden er ook voor on geveer 50.ÖG0 fr. titels gestolen. Het toen in gestekt onderzoek bleef zonder gevolg thans heeft de rechter lijke po1]itie te Antwerpen, bijna al de gestolen waarden van den h. Wyskmans teruggevonden. Bij een gerechtelijk onderzoek dat ten 'laste van een gewezen wisselagent zekere Van H..., aan den gang is, en waarin een gansohë bende is betrokken, vooral verdacht van diefstal bij Baron Gilman te Zevenbergen gepleegd, kwam de Antwerpschc- politie ook onverwacht op een ander spoor, dat reeds tot verras sende uitslagen heeft geleid. Bijna al do gestolen titels van den li. Wyekmans zijn. bij wisselagenten en bijzonderen reeds in beslag genomen. Het ijverig voortgezet onderzoek bracht ook aan 't licht dat die waarden waren, verhandeld door denzelfden Van H.., die ook de stukken van Baron van Zevenbergen aan den man bracht zelfs een deel dei' titels werdén in den voor raad van Van II.., gevonden. Ook is er nog' uitgemaakt dat V..., do bijzonderste dader van den diefstal bij Baron van Zeven bei-gen, ook in den (diefstal te Meehelen betrokken geweest is. EEN MAN DOODELIJK GEWOND Maandagavond, toen de genaamde Frans Kareis, 42 jaar oud en wonende •te Haeren, uit een drankhuis kwam, ge legen op den Schaerbeekschen steenweg te Vilvoorde, werd hij door een auto verrast en ten gronde geslingerd. Zwaar gewond over heel liet lichaam, werd de man in allerijl naar het gast huis gevoerd', waar zijn toestand voor jzeer bedenkelijk werd beschouwd. Dinsdag morgen verkeerde het slacht offer nog immer in stervensgevaar. De politic doet een onderzoek, om de verantwoordelijkheid vast te stellen. (Het parket is eveneens op de hoogte ge bracht van het ongeluk. DE NIEUWE GEKENDE MISDRIJVEN j Over enkele dagen hebben we eene héele rooks bijzonderheden gemeld over de aanrandingen - en diefstallen door deze- beruchte bendo gcpleegd. Betreffende de jniëuwei ontdekte misdrijven, die volgens de onthullingen in Mei 1919 zouden plaats gehad heb ben, zijn we eens op zoek gegaan en werkelijk vinden we:in het nummer van 6 Mei van dat jaar, de volgende bijzon derheden weer over deze misdrijven BANDIETERIJEN TE BOUCHOUT Zekere Mej. Vermeylen, wonende te Bouchout., werd Donderdag avond rond half tien aangevallen op de hoog te van het buitengoéd Savekoul, door een drietal bandieten en gedwongen, met den revolver op de borst, alle waai den die ze op zich droeg, af te geven. liet slachtoffer voldeed natuurlijk aan de eischen, en kwam er met den schrik van af. Het volgende geval is veel erger de genaamde Van Tendeloo, zoon, oud 20 jaar, keerdo Vrijdag omtrent half elf huiswaarts hij ontmoette twee ke rels, en wenschtte hen goeden avond, tot antwoord kreeg hij een duehtigen stokslag op het. hoofd, zoodat. hij half bedwelmd neerviel de schurken on derzochten zijne zakken de jongen rukte zich echter los en wilde ontvluoh- antwoorden Ge zijt eenen slechten mensoh Dat is uw schuld riep Frangois. Tot nog toe, vervolgde Blanche, ge voelde ik voor u slechts een tegenzin, waar voor ik mij goen rekenschap kon geven, maar thans, nu ge hei masker hebt afgewor pen, boezemt gij mij verachting en ook af schuw in. Zij stond op en wierp hem een vernieti genden blik toe. Met bliksemende oogen sprong hij insge lijks op. Hij zag haar aan als een gier, die zijn prooi wil nederschieten. Op dit oogen blik was zijn gelaat afschuwelijk. Blanche voelde eeno rilling door haar leden gaan, zij was bevreesd. Zij wilde zich ver- wijdoren. liij versperde haar den weg, en zij deinsde terug alsof zij op een slang had getrapt. Hij kruiste de armen over de borst en i leef onbewegelijk voor den ingang van het prieel staan. Op zijn gelaat lag een belscbe uitdrukking, zijn oogen fonkelden als die van een bloed dors tigea tijger in de duister nis. Blanche sidderde van toorn over zulk eene onbeschaamdheid. Frangois, sprak zij met trillende stem, ik zal me over u beklagen, ik zal alles aan mijn vader zeggen. ten, waarop de hoofd man vuur be val. Van Tendeloo werd getroffen in de dij en in de zijde ;hij sukkelde nog een tweehonderd, meters vérder tot aan de woning zijner zuster waar hij nóg kon bellen toen viel hij bewusteloos neer men is verplicht geweest hef slachtoffer aanstonds te laten bedienen Dit is dus een bevestiging dier nieuwe meegedeelde misdrijven. Twee drinkebroers hokken Maandag avond een drankhuis binnen dor Bra- bantstraat te St. Joost-ten-Noode. De baas weigerde de kerels te drinken te geven, omdat ze reeds vrij erg waren aangeschoten. De dronkaards daarover woedend, be- gionnen Voor wildemannen te spelen en wier per! tafels en stoelen overhoop. (Ben jbijgeroep(en politieagent ver zocht de beide dronkemans om' het drankhuis te verlaten. Al zijn pogin gen bleven evenwel vruchteloos, tot op zeker oogenblik een der zatteriken den gerechtsdienaar een geweldigen vuist slag in volle gelaat toebracht. Daarop ontstond tusschen den agent én de twee dronken kerels een. erge worsteling, die slecht zou afgeloopen zijn, ware geen ander politieagent, toegesneld. De twee kerels werden met veel moei te naar het commissariaat der Kruis vaartenstraat geleid, waar ze herkend werden voor zekere gebroeders S... van Molenbdek, de eene 20 en de andere 25 jaar oud. Ze zullen vervolgd worden voor de politie beleedigd en bedreigd te hebben. Bij grondwerken op zijnen eigendom, ontdekte Gustaaf Hollants, een gemet seld putteken, dat waarschijnlijk moet gediend hebben tot bergplaats voor geld. Bij nog verder onderzoek vond hij tot zijn groote verwondering en voldoening, 22 zilverstukken ter grootte van onze vooroorlogscbe 5, 2 en 1 frankstukken. Die zilverstukken zijn allen nog goed bewaard en dragén de jaartallen 1720 en 1760. Bericht aan de oudheidkundigen er is misschien een mooien stuiver te ver dienen. ER GOUDEN 250 DOÖDEN EN MEER DAN, 800 GEWONDEN ZIJN De Information verneemt uit Ro me, dat volgens do laatste berichten, het akntal slachtoffers bij San Terenzo 200 ai 250 dooden en meen' dan 800 gewon den bedraagt. Men schat de schade van de scheeps werven Ansaldo de San Giorgo op 3 mil- lfoen lire. Vier stoomschepen van 8000 ton, die op stapel stonden, werden letterlijk ge bombardeerd met projectielen van groot kalieber en ontzaglijke rotsblokken. Wanneer M. B.., wonend in een ap partement van bet tweede verdiep, in een huis der Hallepoortlei te St. Gillis, Maandag avond thuis kwam, werd hij in de trapzaal een sterken gazréuk ge waar. Wanneer hij de deur zijner kamer opende, sloeg het gaz hem geweldig tegen. Op den vloer lag zijne vrouw zonder toeken van leven uitgestrekt. Da delijk werd een geneesheer bijgeroepen. Deze kon enkel den dood van mad. B vaststellen. De vrouw was 55 jaar oud. De kraan van het- gazvuur was blijven openstaan. Ha ha ha I uw vader, riep hij lachend uw vader is ver genoeg van hier. Hij is krankzinnig mompelde Blanche, meer en meer verschrikt, hij is krankzinnig.- Als ge uw vader een bezoek wilt bren gen, vervolgde Frangois, op sarrenden toon, dan kan ik u zeggen waar bij is, het is wel niet in de buurt, maar een goede dochter als gij zal niet aarzelen, de zee over te steken, om haar vader, een zoo braaf man te gaan omhelzen. Wat zegt gij toch Wat zegt gij toch stotterde Blanche, hem met ontzetting aan starend. Ha ha, ging Frangois voort, Pandolle, die oude geheimzinnige, heeft het u dus niet gezegd hij heeft u wijs gemaakt dat gij de dochter van Louis Dupont zijt 1 't Is grap pig I En gij hebt het geloofd 1 Louis Dupont heeft slechts een dochter gehad zij heette Jeannelte zij is dood. Wat u betreft, ge gaat Dupont niets aan, ge zijt niet eens een bloed verwant van hem. Ge zijt op Espoir, omdat de oude Pandolle waarom weet niemand u er gebracht heeft. Zooals ge ziet, hebt ge geen recht om zoo trotsch te zijn, en met u ten huwelijk te vragen, deed ik u waarlijk een groote eer aan. Bleek als een lijk, met doffe oogen en ter wijl haar leden stuipachtig beefden, riep Toen M. Smis, bediende bij bruggen en wegen, per volo door het Maria-Heoi- drikapark reed te Oostende, vond hij ot lot zijn groot en schrik, een doode die in een hónden wagentje door het park' reed. Het was de genaamde Dekctelaere, een gewezen politieagent, dié half lam was en aldus zijne morgendwand^ling deed. De dood had hem plots verrast en hei lichaam was reeds gansch stijf toen M- Smis erbij kwam en het zonderling ge trek staande Meld. Hij verwittigde, dadelijk de policic die het lijk naar het doodenhuis deed voeren. Wij meldden voor ccnige dagen (lat dc genaamde Mareclin Deval le Auchy- 'les-la-Bassée (Frankrijk), op de gendar men Cabuzel en Petit, der brigade van Kamerijk, die hem wilden aanhouden, verscheidene revolverschoten loste. M. Cabuzel werd gedood en M. Petit erg gekwetst Men voerde hem naar het gast huis van Bethun e, waar de ongelukkige thans aan zijn wonden bezweken is. De moordenaar kon nog niet aange houden worden. M. Haversin, 21 jaar oud, zoon van den advokaat-generaal bij het beroeps hof te Luik, is in de villa zijner ouders te Hour-Havenne van den trap ge vallen. De jongeling werd den schedel gekloven en de ledematen gebroken. Het slachtoffer is kort nadien overleden. Een werkman, met het toezicht van het koken van een ketel siroop belast, in de Samenwerkende Maatschappij vaD, Micheroux, is in het kokend vocht ge vallen. Hij werd door zijne werkgezellen uit den ketel gehaald zijn toestand is; wanhopig. Een auto heeft, op den boulevard d'Avroy te Luik, eene oude vrouw, die de straat wilde overgaan om hare wo ning te bereiken, overreden. Het slacht offer, de weduwe Sauvage, 78 jaar oud, is in het Beiersch gasthuis overleden. Dinsdag morgend is, in de koolmijn Arbrc-Öt.-Michel te Mons-bij-Luik, Con werkman, op het verdiep van 166 meters, door een steen, die uit het ge welf der gaanderij losging, den schedel v;érbrijzéJd. Het slachtoffer, Laurent Hubert, was 27 jaar oud, en woonde te 01'aoe-Berleur. Een motocycletrijder, Marcel Pinét, dezer gemeente, kwam langs de baan naar Forêt-Iez-Chaudfontaine geireden te Jupille, toen een band sprong. De man weid ten gronde geworpen en zoo erg gekwetst., dat men voor zijn leven .vreest. De Spaansehe kapitein Jordan, vaii den bestuurdienst to Larache, is aange houden voor het plegen van een dief stal van 1 miljoen pesetas ten nadeefló van het leger. De man heeft in de gen vangenis onthullingen gedaan welke eert zonderling licht werpen op de eerlijk heid van sommige officiers der bestuur- diensten. Dezen zouden namelijk elke maand onder elkaar eene groote som geld verdoelen, welke 4j door bedrog weten scheef te slaan. Toon Jordan in verlof was had men hem zijn deel van den buit achter ge houden en, om zich schadeloos te stel len, had hij dan den .greep van het mil joen gedaan. De .miSitaire (overheden doen een streng onderzoek. Blanche met gesmoorde stem Is dat waar Is dal waar De rechtschapen Pandolle, die nooit liegt, zal niet durven zeggen, dat ik onwaar* heid gesproken heb, antwoordde hij op spot- tenden toon En mijn vader Mijn vader? hernam zij gejaagd. O, dat is een andere geschiedenis. Ge zult zeker wel gehoord hebben, dat nu onge veer negentien jaar geleden, iemand, niet verre van Espoir op den weg is vermoord geworden. Ja, ja, ik herinner het mij. De moordenaar heette Frangois Tro- chets. Frangois Trochets herhaalde zij als een echo. Die moordenaar werd in hechtenis ge nomen, veitordeeld en naar de koloniën go» zonden. Als hij niet dood is, is hij nog onder de galeislaven. Het ougelukkig meisje vermoedde de ver schrikkelijke waarheid, maar iets in haar binnenste dreef haar ora verder te vragen. vervolg, vervolg riep zij. Welnu, daar ge alles wilt weten ge zijt de deohter van dien ellendigen moorde naar. {Vervolgt.)

De Volksstem | 1922 | | pagina 2