6 Vrijdag Oct 1922 NAAR BREEDE AA In den Ministerraad En bet land der. arme miSlienairs Be toestand in 't nabije Bosten Hooge Raad van Arbeid Het Sneeuwt Een Franseh oorlogschip voor Belgie Met geheim van Phoenix-Park; jver. XXVIII» JAARGAN6 NUMMER 207 Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Tel. 114 DAGBLAD - 8 CENTIEMEN— WEKELIJKS 0.50— Uitgever: J. Van Nuffel-De Gbndt 'Publiciteit buiten het Arr. AALST Agentschap Ilavas, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel. Place de la Bourse, 8, Parijs, Bream's Buildings, 6, Londres E. C. 4. H. Bruno Zon op 5,59 onder 5,20 Laatste Kwartier den 10 -00° Voorbij zoo looft een schaduw langs 'de stappen mee mijns wandelgangs, 'door 't nnafmeetbmr veld, dat ik ontgroenen zie van stik tot stik Dat was me een vliegen met dien auto, een tachtig kilometers per uur, Belgie uit en Holland in. De havenstad Antwerpen hadden we reeds lang achter den rug Borger- feout en Merxem stoven we voor bij Brassehaet en zijn kamp mochten wij bewonderen en dan ging het over Wuest wezel en den grens, Eene korte halte werd er ons aan het hollandscli tolkantoor ge boden en dan vaarden wij voort Breda naar het kraaknette dorpje Zundert. Voorbij, zoo paart het stoomgetuig zijn vechtend vier- en vonkgesping, de schenen langs, één stondeen 'is verdwenen in de duisternis. Onze zeerlooperbestierder vertel de dat er een Groot- en een Klein Zundert bestond, doch we hielden ons tevreden met ons inkomen in Holland, met het landschap te be wonderen en geen nadere kennis te maken, Nu de Hollandsche Kem pen zoowel als de Belgische zijn dor, doodscli weinig bewoond, vrij uitgestrekt, We reden «welhaast jwat lang zamer want de breede baan langs de Groote Aa verlieten we en de koers begon nu op een onbreede weg, te nauw om wel en gemakke lijk te zijn. Hier waren geen kasseisteenen te ontwaren, tenzij :wat stukken en pinnen in den kom der dorpen, de wegen waren daar om veel effener dan in Vlaanderen en daarop rollen en bollen was een genoegen. En onze c-haffeur gaf weer ka toen op dat in kleine langwerpig rood en baksteen geplaveid rolle- baantje. Voorbij, o Gocl, uitgespaard, gaat 't al voorbij en tender waard gaal al dat is of was voorbij, Gij zijt alleene en 'blijft God, Gij We vliegen een trappistenabdij voorbij, geheel afgezonderd, niet uitgebreid. De Paters waren event jes bezig aan 't ontginnen der hei de, welke hier dorder schijnt dan verder daar. We ontmoetten geen levende ziel meer... tocli daar ons tegen een nog al volijvige hollandsch geestelijke per fietsen de sigaar in den mond. Zoo is 't gebruik hier in de streek wist onze voerder aan te stippen en we lieten hem zeggen, Na een aantal dorpjes doorzoefd te hebben landden we eindelijk, langs Zeppe en zijn Gerardusre- trettenhuis der Redemptoristen, (waar we eens als vluchtelingen in 1914 vertoefden) te Oudenbosch aan. 1 Het lekkere noenmaal smaakte men kan niet heter en Cauwen- berghs zal nog onze kaladieze krij gen, doch, die kerel was onbermher tiglijk duur met zijn guldenreke ning. Niet te verwonderen dat de landbouwers in Nederland klagen en niets kunnen aan den man bren gen. Zoolang hun gulden zoo hoog staat is hun alle handel met het bui tenland ontzegd of schier onmo gelijk. In de gasthoven ontmoet men geen reizigers of toeristen. De ze blijven er liever uit en 't kan niet missen want men moet schatrijk zijn om zoo een Hollandsch ver zet zich te permeteeren. Oudenbosch is een stadje op zijn hollandsch, natuurlijk de paters, broeders, zusters krioelen er omtrent iedereen is roomsch Katholiek en de Jezuiten bezitten er een vermaard studiehuis. De parochiekerk is eene naboot sing van de St, Pieterskerk te Ro me. 't Is een reusachtig gebouw van buiten en ran binnen gansch gelij kend, wel te verstaan naar verhou ding, aan de Pauzelijke Wereld kerk," Een standbeeld van Pius IX, omringd van een groep zouaven, ter therinneriing aan de talrijke Oudenbosche jongelingen, die in liet leger van den 'jPaus Koning dienden, prijkt op het voorhof van den praaltempel. Zulks monument dwingt bewondering af en met re den. Langer mochten we niet vertoe ven en men moest verder om op tijd en stond onze dringende boodschap te Breda af te leggen. Het geronk van den auto schud de ons uit de overweging en 't ge- zoef vaarde met ons door andere dorpjes tocli zoo bewonderings- waardig. over het heerlijke Prin- senhaege naar Breede Aa. Onze intrede en doorrijden van de hoofdstad van Noord-Brabant sloeg ons met verwondering. Effe naf puik is die Zuid-Hollandsche stad. De hoofdkerk of heter de hoofdgeuzentempel, eens Katho lieke Kathedraal is de O.L'.Vrouw- kerk van Antwerpen in 't klein. Het park rijden we dwars door en 't moet niet onderdoen voor de pu blieke hovingen van Belgie. Alleraangenaamst wordt de rit. Een tram met dierlijke trekking brengt u van het station in hout, de stad moet eene oude vesting zijn, naar de binnesteden en vertak kingen loopen rechts en links in een aantal straten. Als jmeri niet jmeer gewoon 'is aan een paardentram komt dat kinderspel u drollig voor. De vriend en ridder van Nijmegen, die op ons wachtte, kwam op zijn uur van 't spoor en we stapten blijmoe dig het begijnhof, met zijn diep in de dertig juffrouwen, Begijnen die het bewonen, binnen. Daar immers woont Monseigneur de Groot-Vikaris van 't Bisdom Bre da die we verlangden te spreken nopens de stichting en uitbreiding der goede lectuur in Nederland. 't Is immers kapitaal op onze da gen dat men uit al zijne krachten tegen de onzedige moderomans en verderfelijke lezing opkome en zijn uiterste beste doe om ze door alle middelen mogelijk te bestrijden. We wierden er meer dan gulher- tig ontvangen kregen approbatie op approbatie en de Hoogeerweer- de Heer zou alles aanbevolen heb ben aan Zijne Doorluchtige Hoog- weerdigheid den Bisschop, die zon der twijfel ons zou steunen en in de hand werken, Eene ferme saluade volgde, èen warme handdruk werd gewisseld en een dankwoord weerklonk, 's Nachts droomden wij van onze blijde in- en uittrede, van onze hertelijke ontvangst en onzen goe den uitslag ter stede van de Breede Aa. NICODEEM. V Brussel, 4 Oct. De Kabinetsraad vergaderde Woensdag morgen in het Ministerie van Binnenlandshe Zaken, onder voorzitterschap van M. Masson, minister van Rechtswezen. M. Theunis en M. Hubert woonden de vergadering niet bij. De ministers hebben kennis genomen van den uitslag van het onderzoek over den moord op luitenant Graff. Zooals reeds gezegd, is het uitgemaakt dat er een samenzwering 'bestond. De Raad hield zich ook op met de kwestie der afgestelde bedienden ten gunste van wie het College van Ant werpen stappen aangewend heeft Wat hierover besloten werd, is niet be kend gemaakt. Een vriend die tijdelijk te Ween en verblijft, schrijft uit die stad Het geld hier heeft mij bijna zot ge maakt. Toen ik den vorigen keer in Weenen was. was het- erg in Polen was het nog erger, maar hier nu is het verschrikkelijk. Niet dat alles zoo duur is, neen de prijzen voor het gewoon le ven zijn goedkooper dan 'bij ons, maar het zijn die verschrikkelijke sommen die men moet uitgeven. Om u een staaltje te geven Eene kamer in het hotel kost nu per dag 75.000 kronen, het ontbijt ongeveer 31(5.000, middageten 100.000, en avond eten 150.000. Denk nu niet dat die prijzen onver anderlijk zijn. Gisteren betaalde ik voor mijn ontbijt 27.000 kronen, en vandaag voor hetzelfde eten 35.000 morgen kan het goed zijn dat het 50.000 is. Ge gaat in een winkel om den prijs van iets te vragen en, laat ons zeggen dat kost 100.000 kronen gaat dan niet naar een anderen winkel zien om dan een uur later terug te komen, want dan kan het gebeuren dat de prijs 125 of 150.000 kronen geworden is. De autos rekenen nog zooals voor den oorlog, maar men moet liet vermenig vuldigen met 9000 en toekomende week met 12.000. Van aan de statie tot aan het hotel, waar ik getelegrafeerd had, 50.000 kronen voor 10 minuten rijden. Hieronder geef ik u nog «enige prij zen een 'gewone col 12.000, dubbele ooi 15.000, de eenvoudigste cravate 15.000, een klein inktpot '2.800, een hemd met 2 cols 282.000, 6 zakdoeken 336.000, de minste soep in een res taurant 3.000, eene volksschotel 20 a 35.000, een plat a la carte 35 a 60.000, een biljet op den tram 1.000, een sand wich met hesp. half zoo groot- als bij ons een pistolet 4.300, een bad in het ho tel 7.000, een gesprek per telefoon 200, eene plaats in een cinema 5 tot 10.000, in een theater 5 tot 10.000, eene loge in den opera 210 a 840.000, een glas bier 1.500, een paar schoenen 300 a 500.000 een damenhoed minsten 1 miljoen, een heerenkostuum 2 miljoen, damen- kostuum vier miljoen en eeir pelsman tel 90 miljoen. Dat zijn zoo eenige prijzen welke ik noteerde toen ik door de stad slenterde, en dan zijn er nog zoovele welke ik vergeten heb maar dat zal u reeds een klein gedacht geven van hetgeen hier ,-oorvaït, en u ook doen begrijpen dat men Js avonds gansch horendul is. Ellende ziet inen genoeg en daarne vens de grootste weelde, iets dat men bij ons niet ziet-. In Antwerpen ziet- men niet zooveel au tas als hier, ook niet zoo veel pelsmantels dragen ook ziet men de café? en restaurants zoo vol als hier. Als men des avonds eten wil in een res taurant moet men zijne plaats hestel len, anders vindt men er geene. Men vraagt- zich af van waai- al dat geld komt i Er zijn restaurants waar men een taks van 10.000 kronen moet betalen voor de muziek. Die restaurants zijn het eerste vol. De echte volksrestua- rants zijn ledig, cn in de fijnste vecht men voor oeno plaats. Men leeft hier van den oenen dag in den anderen, zander zioh om iets te be kommeren. Sparen kennen de men- schen niet meer, want ze zeggen on ze kroon heeft- heden nog zooveel waar de, maar wat zal ze morgen nog waard zijn DE CONFERENTIE TE MOEDANIA Constan tinopel3 Oct Dezen mor gen zijn voor Moedania vertrokken «aan boord van den kruiser Edgar Q.uinet generaal Charfci, kolonel Cha- teï en kapitein Doulorge aan boord van het pantserechip Iron Duke generaal Ha ring ton met zijn staf overste aan boord van de yaek Acliimedes ge neraal Monbelli en kolonel Vitalli. Men voorziet dat zij te 8 uur zullen aankomen. De dagorde der conferentie bevat, de"-volgende punten 1. Het- bepalen der grens van Oost- Ti iracie 2. Wijze van ontruiming van Tliracie door de Grieksche overlieden en leger Wijze van teruggave aan Turkije 4. Vraagstuk der onzijdige zone 5. Toestond te Constantinopel. De beraadslagingen worden spoedig voortgezet. In geval een geschilkwestie zou ontstaan, zullen de debatten voort gezet worden opdat zij spoedig opgelost zou zijn. De afgevaardigden hebben volmacht De vreemde correspondenten hebben krachtdadig verzet aangetoekend tegen liet besluit dat hen verbiedt naar Moe dania te gaan. De Turksche afvaardiging bestaat uit Is met-Pasja, v ertegen woorddiger van Mustapha-Kemal, en Fevzi-Pasja, alge meens staf o verste. Smyrna, 3 Oct. Men meldt uit Moedania -dat de conferentie heden niet plaats greep, uit oorzaak der afwezig heid van de Grieksche afgevaardigden en do vertraging van de aankomst der geal lieerde afgevaardigden. Wanneer zij te Moedania aankwamen hebben de geallieerde general en on middellijk e'en voorafgaandelijk onder houd gehad in de gebouwen van de Turksche gendarmerie, waar zij afge stapt zijn. In den namiddag, te 3 1/2 uur ont moeten de geallieerden generalen Ismet Pasja. Het onderhoud heeft anderhalf uur geduurd. Geen enkel besluit werd genomen en de conferentie wend niet beschouwd als officieel geopend. De Grieksche afgevaardigden moeten morgen rond 12 uur te Moedania aan komen. Heel waarschijnlijk zal de Conferen tie officieel geopend worden den 4 Oc tober te 3 uur. DE TOESTAND IN THRACIE* BAART ONRUST Uit Constantinopel meldt men aan den Times De toestand in Oost Thracie is niet bevredigend. Het is stellig dat in som mige streken Turken gedood en huizen verbrand werden en men vreest nu bot singen tusschen Turken en Grieken. Deze staat van zaken zal het werk der geallieerde diplomatie bemoeilijken. In diplomatieke kringen te Londen twijfelt men echter niet of de geallieerde generaals zullen liet eens worden over de lijn vau ontruiming, die aan de Griek sche troepen zal worden opgelegd. TE ANGORA Na dc-n minister van buitenlandsche' zaken Yousof Kemal is nu Moestaplia Komal zelf te Angora aangekomen. In de kringen der Nationale Vergade ring is men redelijk gunstig gestemd voor de aanvaarding van liet; voorstel der geallieerden van 23 September. In 't algemeen zijn de invloedrijke loden voor het aannemen der breede lijnen dezer voorstellen en maken enkel voor behoud over bijzonderheden. De erkenning door de geallieerden van den terugkeer van Thmcie bij Tur kije wordt aanzien als de eerpte stap naar den nationalen heropbouw van Turkije. Men is ook gunstig aan 't gedacht eener conferentie. Over den tekst van het antwoord der Nationale Vergadering zullen enkele inlichtingen worden ver schaft, wanneer liet antwoord zal afge leverd zijn aan de liooge commissarissen. DE II. STOEL EN MOESTAFA KEMAL Men meldt uit Constantinopel 'dat Mgr. Marmagis, door den Paus afge vaardigd om zich met Moes tafa Kemal te verstaan, ten einde de uitmoording der Christenen in Klein-Azie te voor komen, Je ponstantinofiel laangeko- acht-urenwet. Bij stemming werd be slist dat de opzichters, deskundige 'boek houders, kommissaTisseu en onderkom-, misparieeen, van- dten bewakingsdienst, de eerste hoofdt rein wachters cn de werk,- buislciders als 'dusdanig moeten be schouwd worden. Na een langdurige bespreking over. de vraag of de ploegbazen al dan niet bij deze reeks moe tem ingedeeld 'worden, alsok de depothouders, de hoofden vau de diensten van ontvangst, de magazij niers, de onderzoekers (verifikateure) en de onderriclrtgevende machinisten werd zulks in bevestigenden zin uitge maakt. De raad besloot dat de wet wel dient toegepast op de treinsmeden, baan vak- meestere, bewakers, en clc werklieden Van de kommissie A an ontvangst, ver- bonden aan nijverheidsinstellingen. DE 8-URENDAO BIJ DE SPOOR WEGEN Gisterochtend kwam de Öóoge Raad van Arbeid, in de provinciale raadzaal te Brussel, onder voorzitterschap van den h. Coorcinan, bijeen. Voor de behandeling der agenda werd oen uiteenzetting gedaan door den h. Beaudin, die, uit naam van de auiker- n ij veraars den raad verzocht een nieuwe beslissing te treffen in zake deze kwes tie. Hij zou namelijk de werklieden uit ■de sui kei-nijverheid wensohen verdeeld te zien, niet zooals de raad het aan vaardde, in drie reoksden, een e ere te die acht uren, een tweede die tien uren en een andere reeks die twaalf uren zou den werken maar wel in twee ploegen die elk tien uur zouden arbeiden. Bij deze ploegen zouden dan gevoegd wor den de arbeiders die, om de acliturenwet te kunnen toepassen, een aanvulleude ploeg zouden winnen. De h. Cooreman liet opmerken dat de raad op zijn stemming niet kon te rugkomen, maar dat de aanmerkingen van den li. Beauduin kunnen overge maakt worden ann den minister van Arbeid en Nijverheid. Daarna ging de raad over tot de be handeling der agenda. Het eerste punt was de aanduiding van de bedienden, bij de spoorwegen die oen vertrouwen spost. bökleeden, en dus niet onder toepassing vallen van de In 't Riesengcbergte (Duitschland) sneeuwt het reeds overvloedig". Op zeke re plaatsen ligt er do sneeuw een met tg en half hoog '1 De Fransohe regeering za'l een Karei oude kruisers d' Entrccasteau ter beschikking ^tellen dor Belgische irc- geering. Het seliip zal ontwapend door een sleepboot naar Brugge gébracht worden, waar hot zal blijven liggen en als ka zerne voor de torpedisten en matrozen zal dienen. De Fransche officieren die met de d' Entrecasteau zullen inedekomon, zullen ter beschikking van luitenant kolonel Renaux, bevelhebber van liet, detachement van torpedisten en matro zen blijven, om dc Belgische off eieren op de hoogte te stellen-van liet onder houd van het schip. HET BALI8TIEK VERSLAG NEER GELEGD. DE VASTSTftLLJ N- GEN ZIJN VERPLETTEREN VOOR DE AANGEHOUDENEN Het lang verwachte balisliek verslag van de deskundigen MM. Kolonel Mago, luitenant-kolonel Genoneeau en dokter De Rechter is neergelegd en berust van Dinsdag avond in handen van den on derzoeksrechter M. Van Stratum. Zooals te begrijpen is het een zeer lijvig verslag, aangevuld met een groot getal fotografieën van den binnenkant van den loop van het moordwapen, de randen van de kogels die denongel uk- kigen Paul Steinmann naar de andere wereld hebben geholpen. Aan den aard van 't beelnit zal nie mand twijfelen, het is de bevestiging van het voorloopig verslag, een uitslag Wciaraan zich eenieder verwachtte. Voor den onderzoeksrechter M. Van Stratum moet het lezen van de uitvoeri ge on duchtig gemotiveerde besluiteelen eene genoegdoening zijn geweest, name lijk van ai het eerste oogenblik goed te hebben geoordeeld en zich hoege naamd niet van het goede spoor te heb' ben laten afleiden, niettegenstaande dé veie pogingen van allerlei aard, door derden in het werk gestold. HET VERSLAG IS VERLETTE-. REND VOOR DE TWEE AANGE HOUDENEN DE WEDUWE STEINMANN EN VAN DE WOU- De twee kogels in het lichaam varti hei slachtoffer gevonden, zijn galon ge-' wordeu met den revolver van Van de Wouw er. Er zijn niet minder dan 86' vergelijkende punten gevonden op dor kogels en den browning. Afdoender fbewijs .zal inoeilijk ge-c vonden worden. Geen de minste twijfel kon daarover bestaan en nog vele min* der kon dit in betwisting worden ge< bracht. Hét moord wapen werd den dag nat den moord in do nachttafel van dtf wed. Steinmann .gevonden Hoo is het wapen er gekomen V De wed. Steinmann heeft het zeil verteld in een oogenblik van gerecht* hcidszin. Waarschijnlijk zullen de aaugohoik' denen nog oens ondervraagd worden altf gevolg van dit verslag, en daarme^ kan "liet onderzoek als gesloten be* schouwd worden. l>e twee aangehoudenen zullen b<H paald van den moord bericht warden e|j^ voor assisenhof verschijnen*

De Volksstem | 1922 | | pagina 1