7 Zaterdag Oct 1922 Hei Oosiersche vraagstuk Een berouwhebbende dief Ds wondebare genezing van Mej, C. Brun M geheim van Phoenix-Park h het Vafikaan De slag van den Yzer Oxerdraehttaks op het Vee x- Boschbranden in Canada Het Sehelm van het Paasch-Eiland De toestand in 'f nabije Oosten DE VOLKSST XXVIII» JAARGANG NUMMER 20S Kerkstraat, 9en 21, Aalst. Tel. 114 DAGBLAD - 3 CENTIEMEN— WEKELIJKS 0.50— Uitgever: J. Van Nuffel-De Gkndt 11 I T n n rv 11 TA "1 .1Ct T An rlt'üa li XAOH WW, - Publiciteit builen liet Arr. AALST~: Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel. Placo do la Bourse, 8, Parijs, Bream's Buildings, G, H. Sergins Zon op 6,00 onder 5,18 Laatste Kwartier den 13 De kwestie der Zeestraten De verwikkelingen in het Oosten hebben weer eens te meer naar voren gebracht de kwestie der zee straten. Het is een der meest be langrijke volkenrechterlijke vraag stukken onzer hedendaagsche ge schiedenis. liet zou ons echter te ver voeren, dit onderwerp in zijne algemeenheid te behandelen ook beperken wij ons hier enkel tot eenige gegevens over de kwestie der zeeengten, die de Zwarte Zee in verbinding brengen met de Mid- dellandsehe. Had reeds voor den oorlog die scheepsweg eene groote economi sche en. strategische beteekenis, thans, nu de petroleum stilaan in de scheepvaartwereld den steenkool dreigt te vervangen, is het belang Van deze twee zeeengten nog ver groot. Zij vormen inderdaad den weg naar de grootste petroléum- velden der oude wereld. En hebben de mogendheden reeds genoeg getoond, tijdens de onderhandelingen van Genua, welk belang zij hechten aan de Russi sche olievelden, den scherpen op merker zal ook nu weer de gelegen heid gegeven worden in de moeilij ke onderhandelingen, die voor de deur staan, te kunnen vaststellen welken invloed de oliekwestie zal hebben op het lot der zrffitraten. De vrijheid der zeestraten is een woord waar men graag mee schermt in de politiek, en waar men den man-van-de-straat zoo gemak kelijk van overtuigt maar de vraag is. wat die schoone formule verbergt. Voor den oorlog stonden de zee straten onder liet regiem van het verdrag van Londen van 13 Maart 1871, dat zelf eene wijzing was van ie voorafgaande verdragen van 13 Juli 1841 en van den vrede van Parijs van 1858. De laatste over eenkomst, die van 1871. gaf aan ien Sultan de bevoegdheid de zee engten, in vredestijd voor de oor logsschepen van bevriende en geal lieerde mogendheden open te stel len, wanneer hij het noodig zou Dordeelen, om de uitvoering van de bepalingen van bet verdrag van Parijs te verzekeren. Het is bijvoorbeeld krachtens deze bepaling, dat, tijdens den Rus- siseh-.Japaansehen oorlog, Russi sche torpedobooten en dito oorlog schepen van de zoogenaamde vrij. willige vloot van de Zwarte Zee loor de Turken werden doorgela ten. Nochtans Engeland en Japan protesteerden. Krachtens diezelfde bepalingen versperden de Turken, tijdens den Italiaansche-Turksehen oorlog van 1911-1912, de Dardanellen door er mijnen in te plaatsen tegen een mogelijken Italiaanschen vloot- aanval, wat alweer opzien baarde in handelskringen en aanleiding gaf tot veel geschrijf en gewrijf. Nochtans waren de neutralen van oordeel, dat men Turkije deze ver sperring in de uitoefening van zijn verdedigingsreeht niet kon verbie den. Het is om diezelfde reden trouwens toen werd naar geen re den gekeken dat in den laatsten oorlog de Turken den doortocht totaal versperden en alle scheep vaart, ook de neutrale, stopzetten, van het oogenblik, dat zij partij ge kozen haaiden voor de Centralen. De noodlottige afloop van de reu- zeninspanning van Engelsehen en Franschen, om zich een doorgang te verschaffen is bekend. Het slot scheen bestand tegen de meest ge weldige pogingen om het open te breken. 1oOo Hierop volgde de Wd'son-reac- tie, na den oorlog, Deze werd in gezet door eene rede van den Voor zitter der Ver. Staten, gehouden op 8 Jan. 1918 in het Congres, waarin hij als punt 12 van zijne bekende artikelen den wensch te kennen gaf, dat de Dardanellen voor alle schepen en voor den handel van al le volken dienden opgezet te wor den. Hij ging uit van bet stand punt dat zoo'n doortocht aan de heele wereld behoorde en onder bet toezicht van eene internationale commissie behoorde te staan. Dit was de theorie, maar nu de praktijk Te Parijs kwam op 10 Aug. 1920 bet Verdrag van Sèvres tot stand, buiten Rusland en Turkije om, waardoor in artikel 37 werd vastgesteld, dat, zoowel in oorlogs- als in vredestijd, de Dardanellen, de zee van Marmora en Bosphorus voor handels- en oorlogsschepen van alle staten werden opengesteld. De zeeengten werden bijgevolg geneutraliseerd en de beginselen van Wilson zegevierden. Ook zij ne internationale toezichtcommis- sie kwam tot stand zij zou bestaan uit twee vertegenwoordigers ieder van de Ver. Staten, van Groot- Brittannie, van Frankrijk, van Italië, van Japan en Rusland, als mede uit een enkelen vertegen woordiger ieder van Griekenland, Rumenie, Bulgarie, en Turkije. Drie landen, Rusland, Bulgarie en Turkije zouden echter alleen in de commissie vertegenwoordigd zijn van liet oogenblik. dat zij leden zouden geworden zijn van den Volkenbond. De bevoegdheid van de commis sie was zeer groot Zij ontving groote diplomatieke voorrechten, een eigen vlag, eigen policie en ver strekkende regeeringsmacht. Na tuurlijk werden haar alle kwesties van scheepvaart-aangelegenheid onderworpen, maar ook de bevoegd heid van den gezondheidsraad van Constantinopel ging op haar over, In zake uitlegging der bepalingen nopens de zeeengten zou enkel be roep kunnen bestaan, door een der betrokken partijen, op den Volken bond, die dan in laatste instantie uitspraak kon doen. Dit was liet raderwerk, zooals liet uit de handen der onderhande laars van Sèvres te voorschijn kwam. In beginsel was bet uitste kend en de hoofdlijnen waren zeer juist. Enkel eenige bijzonderheden mochten wel aan kritiek onderhe vig zijn zooals het feit dat Turkije de eerstbetrokken Staat, maar één stem in de commissie hafl, tegen andere verliggende landen, zooals Japan, twee, Zoo iets was moeilijk goed te praten. Maar men rekende destijds er op, dat Turkije uit Eu ropa zou verdwijnen, Toen dit echter hoe langer hoe minder het geval scheen te zijn heeft men zich tijdens de conferen tie over de Oostersche kwestie, in Maart 1921 te Londen, en ook in Maart 1922 te Parijs, bezig gehou den met eene meer billijke samen stelling van de commissie en o. a. aan Turkije het voorzitterschap opgedragen. Maar dat zal, na de overwinning op de Grieken, voor de nu zeer veel eischende Turken niet genoeg zijn. Zij zullen zich tegen de internatio nalisatie der zeestraten, zooals zij in 't verdrag van Sèvres was opge vat verzetten, Dat is te voorzien. Nu reeds maken zij bekend, dat zij wel de vrijheid der zeestraten zul len toestaan, maar... onder hun toe zicht. En wij hebben hierboven ge zien wat het wil zeggen, als de Turk portier te spelen heeft aan de Dar danellen. De Engelsehen hebben liet langst aan den eisch van de internationa lisatie der „Turksche zeestraten vastgehouden, ofschoon zij zonder linge oogen zouden openzetten, in dien men hun bijv. hetzelfde voor Gibraltar en Suez moest vragen. Maar de politieke wereld bestaat nu eens uit tegenspraak. Laten we ze niet te veel willen doorgronden en enkel vaststellen, dat Engeland liet hier bij liet ware eind heeft Frankrijk en Italië hebben dit punt trouwens ook aangenomen. Maar de vraag is, of de Entente na Sèvres ook op dit punt zal moeten toegeven Volgens de Poincaré-Cur- zon-Sforza-nota is de internationa- iseering zwaar bedreigd, want men heeft er enkel vastgehouden aan een weinig-zeggend toezicht, uit te oefenen door den Volkenbond. Op zich zelf is dat reeds eens capitula tie..,, en het zal de laatste niet zijn. EEN PRIESTER BRENGT EENE SOM VAN 63.000 FR.' TERUG, DOOR EEN ONBEKEND GEBLE VEN PERSOON ONTVREEMD. Men meldt uit Nantes Onlangs werd hier ten nadeele van M. Adolphe Lefranc, eigenaar, eene som van 30.000 fr. in waarden en 33.000 fr. in geld ontvreemd. Thans verneemt men dait de belang hebbende zijne klacht ingetrokken heeft hij verklaarde aan de politie dat een priester wiens naam hij niet wilde noemen, hem de volledige som in waar den en gold teruggebracht had. MejC. Brun, ever wiens wonderba re genezing te Lonndes Dr Van de Perre heeft geschreven, meldde aan de Ga zette de Liège nog over haren toe stand Al dezen die mij in mijn wreeden lijdcnstoestaaid gezien hebben twijfelen niet aan het mirakel. Reeds 17 maanden lag ik te bed, met een "koorts van 39 tot 40°, een vreeselijke hoofdpijn door geen enkel geneesmiddel te verdrijven en van een ongemoene ergheid, hartzeer, ge paard lij et altijd voortdurende draaicnis- sen en uitepuwingen. Gedurende de 3(3 reisuren en te Lourdes heb ik 36 maal 't bewustzijn verloren en zijn er 27 in- pu Ringen noodig geweest om me kalm te houden. Laat hen oordoelen, die aan het mi rakel twijfelen of dergelijke ziekte eensklaps kan genezen worden door een natuurlijke processus Sinds mijne genezing zijn al mijne ellenden geheel weggebleven, tot heden toe. Reeds drie kilogram; heb ik aan ge wicht teruggevonden Ik kan er allen aan toevoegen Magnificat Drie-maal Magnificat 1 BIJ VAN DE WOUWER De onderzoeksrechter M. Van Stra tum vergezeld van zijn greffier M. Van Bouwel is Woensdag avond naar de ge vangenis der Begijnenstraat geweest, om de betichte Van de Wouw er in kennis te stellen met het verslag van M. Mage, dat verpletterend is voor de aangehoude nen. De mededeeling had geen verder ge volg. Zooals de wed. Steinmann, houdt hij eveneens vol van niets te weten. DÉ GEESTESTOESTAND DER WE DUWE STEINMANN Verloden Dinsdag hebben de genees- heeren specialisten MM. Vervaceke, Ho ger, Gilbert en Meeus, nogmaals de we duwe Steinmann onderzocht, om toe te laten besluiteelen neer te leggen, wegens den geestestoestand der betichte. Men weet dat or enkelen werden ge vonden.- om te beweren dat, tengevolge het zwakke ^zenuwgestel der weduwe Steinmann, doze wel- de gekende onthul lingen over het vindon van dn revol ver, zou kunnen gedaan hebben, zonder er iets van te weten Welnu de bevindingen dier specialis ten zijn van dien aard, dat hoogerbe- doelde be weering wegvalt Hot zenuw gestel van do weduwe Steinmann is hoe genaamd zoo zwak niet als men het wil laten uitschijnen en de genoesheeren be sluiten tot hare yolle yerarrffwooxdeli jk- heid. Do onderzoeksrechte!} M. Van Stra tum is gisteren te Brussel afgestapt om enkele schikking te treffen voor liet ver schijnen der twee betichten voor de ka mer van inbeschuldigingstelling dat he den plaats heeft. Over den afloop daarvan bestaat niet den minsten twijfel liet aanhoudings mandaat zal voor beiden bekrachtigd worden. HET DERDE EEUWFEEST VAN FRANCISCUS SALEZIUS' AFSTERVEN Op 28 December a.s wordt liet herin neringsjaar geopend van de driehon derdste verjaring van Franciscus Sale- zius' afsterven. Te dier gelegenheid zal Z. H. Pius XI een encycliek afkondigen. Het zal niet het programina-encyeliok zijn dat men verwacht heeft in het be gin van het nieuwe pontifikaat, doch een gelcgehheidys-encyclliek, -ter' huldi ging van den grooten heilige, Francis cus van Salles. KUNSTSCHILDER PICCIONI BIJ DEN PAUS EEN BELANGRIJKE UITVINDING OP KUNSTGEBIED De Paus heeft den schilder Gino Pie- cioni in particuliere audiëntie ontvan gen. Deze beweerde een manier van schil deren te hebben uitgevonden, dat als liij die toepaste op eon bijzonder voorbereid doek, hij in staat zou zijn 50 copieeu te trekken van het oorspronkelijke. De Paus stelde veel belang in die uit vinding cn bewonderde twee doeken Moederschap en Vrede hem door den schilder -ien geschenke gege ven.. die de trote van ons leger was, moet door eiken Belg gekend zijn. Het is in, Panorama van de Maurice Lemon nier laan, aan hetwelk het Museum van hot leger prachtige oorlogstropheeën heeft geleend, dat men liet in zijn vollen om vang kan aanschouwen. De heer baron Tibbaul, ondervoorzit ter der Kamer, heeft aan M. den Mi nister van geldwezen eene vraag gesteld die meer gemak zou kunnen te weeg brengen voor het verkoopen van vee. Zij luidt als volgt De ovcrdraciittaks verwekt overgroo ts moelijkheden in hare toepassing op den verkoop van vee, bijzonderlijk van hoornvee en varkens. Een stuk hoornvee komt slechts in handen van den bestemmeling na me nigvuldige tusschen verkoopera. De vee koop mans van Vlaanderen moeten bij voorbeeld zich naar Luxemburg bege ven. alwaar tusschenpersonen liun het vee aanbrengen dat in Vlaanderen wede rom voortverkocht wordt aan andere kleine koopmans, die het aan de land bouwers verkoopen. Al deze opvolgen li jke verrichtingen dienen zeer spoedig afgedaan te worden om tijdverlies te vermijden bij het ver zenden van eene koopwaar van kostelij- ken onderhoud. Zij worden zeer inge wikkeld, traag en kostelijk, wanneer zij onderhevig zijn aan de formaliteiten van den taks. De veekoopman?, die meestendeels op de straat to handelen hebben, kunnen ze niet vervullen zonder groot verlies te ondergaan. Daarom vragen zij dat die taks niet iedere tusschenverrichting zou treffen, maar dat zij zou vervangen worden dooi oene enkede op het slacht vee, of door eene tal® te heffen bij het te koopstellen op de openbare markten. Zou M. do Minister die verandering niet willen bestudeeren die voordeelig zou zijn voor het handelsleven, en zich daartoe in betrekking stellen met de ver- schillige kategorien van belanghebben den TWEE GEMEENTEN VERNIELD Toronto, 5 Oct. Geweldige bosch- branden in Noord-Ontario hebben Hai- lybnry en Noord-Cobalt verwoedt. De eerste minister van Ontario is naar het tooneel van de ramp vertrokken en er zijn drie express-treinen uitgezonden om hulp te brengen voor de onbehuis- den. De brand is met te blusschen. (Haileybury en Noord-Oorbalt zijn •beide voorsteden van do mijnstad Co- balt, zoo genoemd naar hare kobaltla- igen. Veel gezeten burgers van Cobalt wonen te Haxleyfoury, dat 3500 inwo ners telt}., Ixmrlen, 5 Oct. De Daily Mail schrijft dart profesaor Macraillan Brawn, van de hoogeschaol vart Nieuw-Zeeland, teruggekeerd is van het Paascheiland, in Ooennie, waar hij vijf maand besteed heeft aan nauwkeurige opsporingen. Zijn besluit is dat, ongeveer vier of vijf eeuwen geleden, het Paascheiland het middenpunt was van oen rijk waar van de bevolking op een groep eilanden leefde die, ten gevolge van een gewehli- gen vloed, zijn verdwenen. Daar die eilanden op moer dan 40 dagen varens van/de Chileensche kust - zijn gelegen, korf die ramp zich voor doen, zonder dat er verder iets van werd vernomen. Op het Paascheiland zijn tunnels en reusachtige, ruw afgemaakte standbeel den. waarvan enkele 22 m. hoog zijn ten alle tijde werden gissingen daarover gemaakt. Werktuigen die aan den voet van zekere beelden werden gevonden schijnen op een plotseling stopzetten Van het werk te wijzen. DE SAMENKOMST TE MOEDANIA Reuter verneemt, uit Constantinopel De bijeenkomst, te Moodania had aan do kust plaats De geallieerde generaals werden door de Turksche troepen rnet alle bewijzen van eerbied ontvangen. Harrington opende de vergadering met een toespraak, waarin hij het doet van de conferentie uiteenzette, dat. drie voudig was n. 1. 1. Stilstand van de vijandelijkheden te verkrijgen 2. een linie in Thracie vast te stellen, waarachter de Grieksche troepen «ouden worden verzocht, terug te trekken, en de bijzonderheden vast te stellen van de ontruiming en het in voeren van de Turksche administratie, en 3. den weg voor te bereiden naar een aanstaande vredesconferentie. De conferentie heeft vijf uren ge duurd, en werd daarna geschorst, in oen stemming, die een oplossing wece. De Turken stelden aanvankelijk geen be lang in de bijzonderheden nopens het bestuur van Thracie, tot dat hun het verlangen der geallieerden was geble ken om Thracie te herstellen. Toen er op gewezen werd, dat, het her stel van Thracie afhing van het aan vaarden van de geallieerde nota, zegde Ismet pasja definitief, dat die nota, in princiep was aangenomen door de re- geering te Angora. DE OVEREENKOMST VAN MOEDANIA Smyrna, 5 Oct. Volgens een tok* gram uit Moedania, zou de overeen komst tusschen de geallieerde afge-. vaardigden op de volgende basis getee» kond zijn I. Kwesties betreffende de zeeslra-* ten en Constantinopel. De geallieerden cn dc Turken zullen de onzijdige strook aan de Dardanellen ontruimen. De geallieerden blijven Constantino-1 pel bezetten gedurende den loop der aan staande vredesconferentie. Zij aanvaarden het herstel der burger lijke nationalistische regeering in de de partementen Constantinopel en Chanak, II. Tracische kwestie Thracie 'wordt door de Grieken on« triiimd binnen de 9 dagen van de aan zegging dezer 'beslissing aan de Griek- sche regeeripg. Oost-Thracie wordt door de Nationa listische troepen bezet, na de out rui ming, maar ©ene zone van 10 kilometers langs eiken oever van de Maritza, wordt onzijdig verklaard en bezet door de ge allieerden. Het bestuur over Thracie woidt, on middellijk overgegeven aan de Nationa listen. III. Dwangmaatregelen. In geval dat de Grieksche regoerincf verzet zou bieden tegen boven aange haalde" besl issin gen Zullen de Geallieerden aan de Turk-* sche troepen toelaten over de zeestraten te komen en Oostelijk Thracie militair te bezetten. De geallieerde rogeeringen zullen s'tap-4 pen aanwenden bij de Grieksche regee- ring en maatregelen nemen om haar tei dwingen de beslissing van Moeden ia t« aanvaarden Dc bepalingen van dit akkoord zoiw den onderworpen geweest zijn aan d$ Grieksche afgevaardigden. Deze, na hun mismoegen te hebben uit-, gedrukt, zouden geantwoord hebben datj zij geen volmacht hadden om het anU woord van hunne regeering te format leeren en dat zij voorschrijven to Aihe* ,p$ moeste^ vragen*

De Volksstem | 1922 | | pagina 1