Edele Zelfopoffering- De afschuwelijke misdaad te Brussel VreeseSijk Auto-ongeluk te Venders Russische gauwdief te Antwerpen Het derde eeuwfeest van New-York Erg ongeluk in een koclput te Rceuix De Moordpoging en Zelfmoord te Korienberg la Sovjet-Rusland Drama der dreüfeensehap te Hersesuwe Misdadigs aanslag in Frankrijk Moedige raad te St. Oils Erg ongeluk te Elsene Brand in eene gieterij te Anderlecht Mislukte ontvluchting VreeseSijk ongeluk te WilSebroeek Noodlottige afloop Arme kleine Bandieten geknipt te Brnssel De Oorlog Kaar verluidt werden reeds tallooee uien spreekt van meer dan dui- seml huiszoekingen gedaan door de politie, van Brussel, St. Jans-Molenbeek pn St. Gillis, in den omtrek van het ka- gaal, de slachthuizen en het Zuidstation. Tot. nog toe hebben deze huiszoekin gen uitslag opgeleverd. M. Jules Stine, wonende te Ensival, bediende in de werkhuizen Hoqben te Verviers, kwam in deze laatste stad uit het postkantoor in de Limburgstraat waar hot rijtuigverkeer zeer druk was, Boodat hij besloot een oogenblik te wachten alvorens de straat over te ste ken. Hij ging naast een paal van de elektrische tram staan, toen de kleine vrachtauto van de drukkerij Kaiser, be stuurd door Alfred Kaiser, 0111 een bot- Bing met een wagon te voorkomen, een rw en ken de beweging uitvoerde met het ongelukkig gevolg, dat het voertuig op het voetpad terecht kwam, juist op de plaats waar de li. Stine zich bevond. De ze. werd achter den paal geslingerd en bleef bewusteloos liggen. De schok was zoo geweldig, dat de paai zelf geheel scheef stond. Onmiddellijk weid de eerste hulp ver leend aan Stine. Een geneesheer stelde een dij- en armbreuk vast. Inwendig bloedverlies bewees dat ook het bekken gebroken was. Een uur later was de ongelukkige een hjk. Du behendige gauwdief die verleden week in de Nationale Bank te Antwer pen met 14.000 fr. op de loop wilde gaan en beweerde enkel sinds een paar dagen in de stad te vertoeven, schijnt reeds lang hier to zijn, daar hij herkend is gewonden in 'betrek met een ander geval Door do rechterlijke policie werd nu bevonden dat deze kerel zich Maandag 18 September laatstleden in het bureel van wisselagent De Boeure op de Sint Picterdvliet bevond om er 5000 mark te koopen, op het oogenblik dat een onbe kende, naar men vermoedde een D uit schei*, er zich piiohtig maakte aan een diefstal van 0 briefjes van 20 dollar, tub nadeele van genoemden wisselagent. De kerel is door den wissel agent be paald herkend gewonden en het. is te vermoeden dat hij daar als lvandlanger hoeft gediend om de aandacht van den wissel agent van de dollarbricfjcs af té leiden. DE STAD WERD GESTICHT DOOR EENEN BELG Wij hebben reeds gemeld dat onzen Koning Albert uitgenoodigd is om toe komend jaar de drie honderdste ver jar ring der groole Amerikaansche stad New-York te gaan medevieren. Te dezer gelegenheid schrijft- do Pa- rijzer Journal der Dobats Belgie 's rol in do stichting van New-York is vooral deze van een in boorling van Avennes (prov. Luki), Jes- ea du Forest, wiens naam thans aan een straat van zijn geboortedorp wordt gege ven. In de tweede helft der zestiende touw word hij er geboren als zoon 'van Ben lakenhandelaar. Deze ging zich in 1589 te Sedan vestigen, waar zijn zoon Jesse drie jaar later de dochter van een 71* Vervolg. Omdat ik op bet graf mijner moeder toor mijn vader wil bidden. Ach, dacht Pan dolle, durfde ik liet haar maar zeggen... Neen, neen, nog niet La» ter, wanneer zij twintig jaar is. Hij keerde naar de eetzaal terug, waar öupont met ongeduld op hem en Blanche zat ie waohtcn. Welnu, komt Blanche niet Is zij on gesteld vroeg Du pont. Zij weent, zij is diep bedroefd, ant woordde de oude dienaar op doffen toon. Waarom riep Dupont verschrikt. Een ellendeling heeft haar medege deeld wal wij zorgvuldig voor haar geheim gehouden hebben dat Francois Troebels naar vader is. Dupont richtte zich in zijn volle lengte op, lijn oogen fonkelden van een vreeselijken jloed. Wie is die ellendeling vroeg hij met Bolle stem. Uw neef, Frargois Margaux. Ha Hij is even boosaardig en laag hartig als zijn vader mompelde Difpont, iich op de lippen bijtend. Zeg me wat ik moet doeu i vroeg Pun- Jolle, WMBWWWagMiiMBiiLi hjiiiiii -uw. 'M-.m-m der rijkste handelaars der stad huwde. Na den dood van zijn schoonvader 1 ikwicleerdé Jesse het handelshuis jen begaf zich naar Leiden in Holland, waar hij cene groote verwerij stichtte. Zijn zaken voorspoedig gegaan zijnde, besloot hij een ontwerp te verwezenlij ken dat hij sedert lang koesterde, name lijk naar Amerika uit te wijken. In 1621 kwam hij weer naar Aven nee, waar hij kolonisten, landbouwers en stielman nen, aanwierf en 't materiaal en het vee kocht, die te Antwerpen moesten inge scheept worden. In de lente van 1623 kwam liet schip aan de Amerikaansche kust, aan het eiland Manhattan, dat den rechter oc£ ver der monding van den stroom Hud son vormde, terwijl de linker oever ge vormd was door hét eiland Long-Island, later de stad Brook lijn, een voorstad van New-York geworden. De Belgische ko lonisten vestigden zich op het eiland Manhattan en vormden de kern der hui dige bevolking van New-York. Jesse de Forest stierf in 1626. Zijn zonen zetten zijn kolonisatiewerk voort. De door hen -bezette gronden kregen van in 1624 den naam van Nieuw-B elgie en hun center van woonhuizen heette Nieuw-Avennes, welk naam later Nieuw- Amsterdam werd onder den druk der meerderheid géworden Hollanders. Wanneer de Engelschen -ten slotte be paald meester van het land waren, werd de stad herdoopt in New-York. Woensdag morgend om 5 ure had in de mijnen van Amin, bij het ophalen van den nachtploeg, een org ongeluk plaats. Drie-en-twintig werklieden hadden in den ophaal bak plaats genomen, toen eensklaps door eene breuk, den bak met geweld tegen de palen sloeg. De mijnwerkers werden met geweld dooreen geworpen toen de ophaalbaik boven kwam stelde men vast dat allen gekwetst- waren, waaronder eenigen zeer <*'g- Dadelijk werden allen naar het ver band hu is der koolmijn overgebracht, waar zij door de geneesheeren Colibert en Abscon werden verzorgd. X Nadere bijzonderheden We hebben reeds mcdedeeling gej- daan van het liefdedrama, dat zich te Korte n-berg, bij Brussel afgespeeld heeft. Het parket ie ter plaatse geweest, om oen on dei-zoek in te stellen, waaruit blijkt dat het drama in do volgende om standigheden gebeurde. De familie van Emiel Vertoesel be woonde een huis der Vogelenzangstraat. In oen aanpalend huis woonde zijn nielit met. haar vader. Met Mcj. Gabriel- le Vertoesel had Emiel liefdesbetrekkin gen, hij was van plan haar te huwen. Tusschen do twee verliefde was het ech ter tot een twist gekomen, zoodat het meisje weigerde nog 'langer betrekkin gen te hebben met haar neef. In een laatste onderhoud -bleef ze brij haar be sluit. Emiel ontstak alsdan in woede, greep, op het oogenblik dat. het meisje wilde heengaan, zijn geweer en loste een schot in de richting van zijn nicht, die, gekwetst aan den schouder, ten gronde stortte. Dan greep de moordenaar zijn revolver en loste nog drie schoten op het meisje. Hij keerde daarna het wapen tegen -zich zelf, vuurde- en bleef op slag- dood. Zooals gemeld werd de ongelukkige vrouw in hopeloozen toestand naai* het 'ziekenhuis te Leuven overgebracht. Heb ik a niet volkomen vrijheid van handelen gegeven Lantwoordde Dupont. Ja! Maar Frangois is «en bloedver want van u. Wal praat u van bloedverwanten Ik heb alleen een trouwen vriend en een doch ter, die mijn troost is, die ik lief heb, en je gens welke ik veel heb goed te maken. Francois heeft den vrede en het geluk van ons kind verstoord, de ellendeling mag hier geen oogenblik langer blijven. Jaag hem van hier, Pandolle En als hij niet spoedig gaat, neem dan een zweep, en ransel hem de hoeve af. Hij ging naar de kamer, waar de knechts juist het avondmaal hadden gebruikt, wenkie Francois en voegde hem op barschen toon toe Pandolle moet u spi eken hij wacltl u. Vervolgens snelde hij naar Blanche's ka mer. Het meisje kwam hem een paar schreden tegemoet, maar bleef toen eensklaps staan en liet het hoofd op de borst zakken. Blanche, mijn kind, sprak de grijsaard, de armen voor haar uitbreidende, kom wee- nen aan het hart van Louis Dupont, van uw vader. Hoort ge, mijn kind, hoort ge uw vader Luid snikkend wierp zij zich tusschen zijne armen. Uit den toon, waarop Dupont sprak, be- In Je statie Asjesjbwo aan de spoor lijn Moskou-'Windawa-Rabinsk, werd dezer dagen een posttrein, komende uit St, Petersburg en met bestemming naar Witebsk geplunderd. Een rooverbende van een 20 man nam het trein person eel gevangen, haat te het hoofdgedeelte van den trein, be staande uit een bagage-, een post- en een internationalen wagen af, en dwong den machinist onder bedreiging met den dood duzc wagons tot drie werst buiten de statie te rijden. Na een langdurig gevecht, dat hier tusschen de bandieten en het treinper soneel ontstond en waarbij eenigen der postbeambten werden gedood en ge- won'd, werden de wagons 'leeggeplun derd. Voor het bedrag van totaal 2 1/2 milliard roebel aan geld, kostbare voor werpen, kleederen enz. werd gestolen. In de internationale wagen werden de reizigers een voor een van hun geld en kostbaarheden beroofd. Een expeditie, Uitgezonden om de ro-overs op te sporen;-én te ontwapenen, gelukte hier niet in. Dinsdag avond rond 10 1/2 ure, werd de gendarmerie verwittigd, dat de 21- jarige Emiel De Rycke, wonende Ko ninklijke straat, in dronken toestand op straat liep, gewapend niet een groot mes en de voorbijgangers bedreigde. Twee gendarmen ter plaats gesneld, deden al liet mogelijke om den dron kaard te kalmeeren, maar het was ver loren moeite. Toen de gendarmen hem wilden vastgrijpen, zwaaide hij met zijn mes en riep Doodt mij Na liem verscheidene malen te heb ben toegeroepen, dat bij liet mes moest afgeven, stormde eensklaps De Byoke met het vreeselij'k wapen in de hand op de gendarmen los. Zij hadden juist den tijd zich te ver dedigen een der gendarmen loste twee •revolverschoten en de woestaard stortte neder. Emiel De Rycke was getroffen door een kogel in de zijde. Na verzorging door dokter Mahieu in de gendarmerie, werd den gekwetste met eene kar naar een geneeskundig ge sticht te Moeskroen overgebracht-, waar hij in behandeling "i§ gebleven. Zijn toestand is voldoende liet mes waarmede dén dronkaard de riiensclien lastig viel,' was een "lang beenhouWers- mes, waarvan liet lemmer meer dan 20 centimeters lengte hééft. XXX EEN TREIN BIJNA VERONGELUKT Epical, 5 Oct. L Op de spoorlijn Re- miremont-Epina'l werd tegen den reizi gerstrein, dio te 18 u. 39 uit Remire- mont vertrekt, een misdadige aanslag gepleegd. Nabij Saint-Nabord waren tegen de spoorstaven twee keien van 15 kgr. ieder geplaatst en tegen deze keien een dwars balk van 70 kgr., aan de spoorstaven vastgemaakt. Toen de trein in volle snelheid voor bij reed, voelden de reizigers een hefti- gen schok. De machnist vreesde zells dat. een ramp was gebeurd. Als door een wonder echter bleek de aanslag mislukt en bad niemand letsel bekomen. greep Frangois, dat de verklaring die hij aan Blanche had gedaan, haar werking had ge had. Wel verre van er spijt over te gevoe len, verheugde hij er zich over. Met onbeschaamden blik en in onverschil lige houding trad hij de kamer binnen. Hebt ge mij iets te zeggen vroeg Fran gois zoo onbeschaamd mogelijk. Ja zei Pandolle. Vertel het mij dan maar gauw. Ik kan kort zijn. De vorige maand hebt ge de helft van uw jaarlijksch loon vooruit opgenomen we zijn u dus niets schuldig integendeel... Ik weet het. Wat wilt ge daarmede te kennen geven Niets anders dan dat ik uit den dienst ontsla. Ga u goed pakken en verlaat dade lijk de hoeve. Ha ha ge jaagt mij weg zei Fran- g.ois met een gedwongen lach. Mag ik ook de reden weten De reden is, dat ik u niet langer op de hoeve wil hebben, antwoordde Pandolle be daard. En als ik niet wil gaan vroeg Fran cois metsarrenden blik. Pandolle fronste de wenkbrauwen. Dan zal ik welen wat me te doen staat, sprak hij. Frangois oogen fonkelden van toorn. Nu, 'k zal er morgen eens over denken, zeide hij. 5W- Gisternamiddag omstreeks huif zes, 'stond de met een krachtig paard bespan nen wagen van den h. D., nijver aar, wonende Montenegrostraat, te St. Gillis, een oogenblik onbewaakt voor een huis aan de Zuidlaan. Eensklaps verschrikte bet paard bij het voorbijsnorren van een huurauto 'en sloeg op hol naar do Anderlechtsche poort toe. Mevr. G.., 57 jaar, wonende Jourdan- straat, werd te gronde geworpen en aan het hoofd gekwetst. Op den hoek der Anderlechtsche poort, waar een aantal kinderen speelde, sprong een politieagent op gevaar van zijn leven naar het paard, dat hij tot staan kon brengen, na een 50-tal meter te zijn medegeslecpt. Een kamion i*eed Woensdag avond in volle jacht den Elsene steenweg af, toen de genaamde Jan Verhaast, uit de Van Volxemstraat, den steenweg wilde over steken. De ongelukkige werd verrast dn om geworpen, door de paarden verürappeld en oen wiel van den kamion vermorzel de hem een bil. De voerman zette den weg voort zon der zich om bot slachtoffer te bekreu nen. Hij wordt door de politie opge spoord. Verhaast moest naai* het gasthuis overgebracht worden. Woensdag avond, rond 9 uur, brak er brand uit in de gieterij der firma Ken nis-Van Brussel, gelegen op den steen weg naar Bergen, te Anderlecht. Do pompiers der gemeente, onder be vel van commandant Vandermeeren en kapitein Fossoui, in der haast toege sneld, gelukten er in, na anderhalf uur werkens, hut vuur uit te dooven. Het timmerwerk der fabriek, een groot gedeelte van het dak, un verschei dene houten gietvormen, zijn vernie tigd. De schade is aanzienlijk. Een 20-jarig jongeling, Prosper S.., 'wonend Antwerpschetn steenweg, te St. Jans-Molenbeek, werd Woensdag na- 'middag op heoterdaad van diefstal be trapt. 1 De geldbeugel dienv hij gekmg- vingerd had, bevatte rond de 100 fr. Men leverde den kerel, die reeds twee veroordeelingen opgeloopen heeft voor 'gauwdieverij, aan een agent over. De deugniet rukte zich echter los en •koos het hazenpad. Na een woelige jacht, zocht de vluch teling eene schuilplaats in een huis, 'Groot-Eiland, waar hij zich naai* den zolder spoedde. Daar werd hij weldra «ontdekt en gegrepen. Men heeft hem ter beschikking van den prokureur des Ko- tnings opgesloten. Woensdag namiddag rond 2 1/2 ure, .gebeurde alhier een schrikkelijk onge luk in de groote oonstructiewerkhuizcn van de firma De Nayer en Cie, en welk het leven gekost, heeft aan een der werk lieden. Een paar arbeiders zijn werkzaam aan een overgrooten vergaarbak van 9 me ters hoogte o]) 5 meiers doorsnede, uit- loopende in den vorm van trechter en dienende tot afvoer dei* sintels, enz., voorkomende der ovens. Beide werklieden, zijn voorzien van Neen ge vertrekt nog heden avond. Ge zijt wel haaslig, mijnheer Pandolle. hernam Frangois op spottenden toon ge woonlijk waarschuwt men iemand eenigen tijd vooruit. Of men betaalt hem. Ge hebt meer dan twee maanden vooruit, en dus niets te vor deren, en ik duld niet, dat ge nog een nacht op de hoeve blijft. Fracgois beet zich op de lippen. Ocb, sprak hij met een sarrende uitdrukking in zijn slem, hoe kan ik zoo dwaas zijn, om naar uw praatjes te luisteren ge zijt hier niets meer dan een knecht, ik verwacht van u geen be velen, en ken u het recht niet toe, dat ge u zelve aanmatigt, ora te spreken en te handc- len in den naam van Louis Dupont, wiens bloedverwant ik ben. Pandolle bleef zich niet meer meester, met gebalde vuisten wilde hij zich op den onbe schaamden joDgeling werpen, om hem een welverdiende kastijding te geven, dooh Fran- gois vlugger te been dan Pandolle, gaf hem zoon een hevigen stoot in de zijde, dat hij tegen den stoel rollende, op den grond zou zijn gevallen, indien een achter hem staande kast hem niet op de been had gehouden. Bij het hooren van dit geraas rukte Blan che zich uit de armen van Dupont los en snelde de kamer binnen. Dupont stoof eveneens de kamer binnen en een Jangen stok met baak om bet af-i rijden regelmatig te verzekeren. Op een gegeven oogenblik ontglipte de haak aan de handen van een der twee man nen en blcuf onder voor het gal steken. De werkman met naar den haak te grij pen verloor het evenwicht en stuikte in den bak oene groote massa gnris er sintels kwam hem achterna en bedolf hem. Doordien de haak voor de opening (was blijven steken, kon het slachtoffer er ook niot door. Het duurde ruim oer half uur vooraleer men den man uit. zij nen neteli'gen toestand kon verlossen, doch het was te laat de ongelukkige bad reeds opgehouden te leven. De bijgehaalde geneesheer kon daic ook slechts de dood vaststellen. Het arme slachtoffer is de genaamde L. Van Roeck, 22 jaar oud, ongehuwd, geboren en wonende te Breendonck. Het lijk werd naar het doodenhuis overge bracht. Het parket van Mechelon is Donder dag namiddfaig ter plaatse een ondeizoek komen instellen. De landbouwersknecht Frans Ver-1 mculen van St. Gillis-Waes, had over eenige dagen een velo gekocht en leer de er op rijden. In zij no onhandigheid week hij van den weg af en stuikte in een waterput. Toen men hem ophaalde kloeg hij van inwendige pijnen en kort daarna lag hij in hevige koorts, zoodat men het voorzichtig oordeelde hem naar 't gast huis te brengen. De ongelukkige, slechte 38 jaar oud, is daar nu overleden. De kleine Margareta Christiaens, uit de Christusstraajfc te Moeskroen, eenige dagen guleden in ^on ketel met heet wa ter gevallen, die op den vloer gezet was. Het arme kind, 3 1/2 jaar oud, be kwam zeer urge brandwonden over gansch het 'lichaam. Woensdag is de ongelukkige kleine, niettegenstaande de liefderijkste ver zorging, aan de gevolgen der bekomen wonden gestorven. vV De handelaar Dew.., van St. Jans- MoLenbeek, kwam Woensdag avond 'langs de Antwerpscbe laan in gezel schap van een vriend, toen beiden over-, vallen werden, door twee rekels. De slachtoffers konden zich losruk? ken en, in een naburige herberg loopen, terwijl de aanranders in een auto sprorp xgen en verdwenen. Iets later bemerkte M. Dew., dat zijn gouden zakuurwerk en', dito ketting ver dwenen waren. De policie werd verwit? tigd en ging op zoek naar de twee 'schelmen. Zij hadden hen te pakken in; de Laekenstraat toen zij twee andere ►voorbijgangers aanlandden. Een der schuimers werd bij den kraag gegrepen, maar de andere kon pntkcu 'men. In het komm'iseariaat werd de aange houdene herkend voor zekeren L...., om langs vrij gekomen uit het gevang waar hij geruimun tijd gezeten had. De ke< rel was in het bezit der gestolen gouden uurwerkketting. kan nog .gezien worden, mot al zijné verwoestingen en afgrijselijkheden in bet Panorama van den Yzer, dat op aangrijpende wijze, de verschillende standen vertoont van den slag, welke aan het Belgisch leger een on verganken lijken luister verwierf. legde zijn tweede hand op den schouder van Frangois met van woede fonkelende oogen ging hij voor den jongeling staan, en sprak met eene stem, die van toorn beefde Als Louis Dupont, wiens bloedverwant gij, tot zijn leedwezen, zijt, aan Pandolle de macht geeft om in alles naar zijn goeddun ken te handelen, dan weet hij dat deze de macht goed zal gebruiken. Heden echter zou ik hem bijna een verwijt willen doen, en wel omdat hij u nog niet bij de schouders heeft genomen, om u als een ontrouwen knecht of een schadelijk dier de deur uitte werpen. Niet alleen zijt ge een ontrouwe knecht, vervolgde de grijsaard met verheffing van stem, ge zijteen nietswaardige ellendeling. Een geheim kennende, dat u vader u waar- schij lijk heeft medegedeeld, hebt ge het uit lafte wraakzucht een rein en onschuldig kind als een beleediging in het aangezicht geslin gerd. Het hart eener vrouw pijnlijk te grie ven, haar ongelukkig te maken, om zich ir haar smart, haar wanhoopte verheugen, dat getuigt van een lage, verachtelijke ziel. gij zeidet dat ge haar bemint 1 Leugenaar, aw vuilaardig hart kent het edele gevoel der liefde niet, het is alleen vatbaar voor de laagste hartslschten. Pandolle heeft u gezegd dat hij u uit zijn dienst ontsloeg gij hebt geantwoord dat gij van hem geen bevelen verwachttet, (Vervolgt.)

De Volksstem | 1922 | | pagina 2