10 xxvni» JAARGANG NUMMER 201 Dinsdag Oct 1922 OfglvGiking van sbn bssiten ooo DsLegerhervornting Het Koninklijk bezoek te Hasselt Eugene Ysaye le Brussel teruggekeerd Landbouwbelangen Be toestand in 't nabije Oosten Prins Leopold te Beynze Inhuldiging van 't gedenktee ken aan de Belgische soldaten in Frankrijk gestorven DE VOLE Kortstraat, 9 en 21, Aalst. Tel. 114 DAG-BLAD - 8 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.50 Uitgever: J. Van Nüffel-De GendT Publiciteit buiten bet Arr. AALST Agentscbap Havas, H. Franciseus Borg. J Zon op 6,05 onder 5,12 BLaatst© Kwartier den 13 Adolf Maxlaan, 13. te Brussel. Place dé la Bourse, 8, Parijs, Bream's Buildings, 6, Londres E. C. 4. Voor den oorlog beeft men veel geklaagd over de ontvolking van den buiten dat er te veel buiten- mensclien naar de steden en de nij- yerbeidscenters trekken, waar ze heel dikwijls zedelijk en stoffelijk ten onder gingen. We hebben dan gezegd Bezorg werk en broodwinning aan de mensehen van den buiten en ze zullen er blijven bet is niet voor hun plezier dat ze hun geboorte dorp verlaten. Sedert den wapenstilstand wij ken de buitenlieden niet zooveel meer uit naar de steden omdat daar zooveel armen niet meer gevraagd worden, maar ze trekken naar de verwoeste gewesten van Belgie of van Frankrijk, Vroeger kloeg men dat de land bouwers in den oogst aan geen werkvolk konden geraken, nu zou den ze er wel-kunnen aan geraken maar ze kunnen de hooge loonen niet betalen welke vereischt worden om den werkman te laten leven. Ook worden in den landbouw meer en meer machienen gebruikt. Vroegere tijd dorscliten de groote boeren wel met de machien, dat was al. Maar nu zijn er zelfs, in onze streken van kleinen landbouw, ook maai- of pikmachien in gebruik, Daar waar de electrieiteit voor banden is, wordt er ook met de ma- cliien afgeroomd, gekernd, gewas- schen, veevoeder gestampt of ge malen, juist met het doel de hulp van zoo weinig mogelijk werklie den noodig te hebben om hooge dagloonen uit te besparen. Zelfs zagen, draaien, boren in hout en ijzer, tot zelfs liet trekken van den blaasbalg in de smis door electrieiteit komt meer en meer in voege. Dat alles voor het uitsparen van daghuren, zoo eischt de vooruit gang in de nijverheid en daaraan is niets te doen, die niet mee wil, moet den berg af, Intussehen moeten de buiten- werklieden 'wel ergens zien werk te vinden. En niet alleen de werklie den maar ook de burgerszonen moeten uitzien naar een beroep dat ze niet in den buiten zullen uitoefe nen. ITet getal geneesheeren, apo thekers, advokaten, rechters inge nieurs, leeraars en ambtenaars van allen graad, oorspronkelijk van den buiten en in de groote centers gevestigd is overgroot. Waarom hebben die heeren hun dorp verlaten Omdat zij er geen liestaan konden vinden, oOo In Frankrijk waar de bevolking maar 73 per vierkante kilometer is tegen 250 in Belgie, en waar vele vruchtbare gronden onbewerkt blijven, daar zou men zeer nuttig kunnen werken om mensehen in den buiten werk te geren, Le Journal des Débats een ern stig Fransch blad van Parijs, over deze kwestie, schrijft Het uitsterven van onzen bui ten brengt na min of meer langen tijd den dood inede van Frankrijk zelf daar onze stedelijke bevolkin gen in zichzelven, nooit genoegza me krachten vinden om zicli te be De groote steden, zegt de heer Secreton, zijn schitterende doodevelden de middenpunten van licht waar al de eerzucht van een volk den vrijen teugel viert, waar de familien te veel verfijnd, te veel nadenkend, te veel gevoelig, uitdooVen, hunne laatste lichtstra len afwerpende. Dat zoo zijnde, wie bemerkt niet dat de landelijke school niet voor doel mag hebben de lyceen en kol- legien te spijzen met de uitgelezene jongelingen af te roomen Ik heb het dikwijls geschreven en ik zal het nog schrijven telkens ik er gelegenheid toe vindt we willen geene afrooming want ze laat aan den buiten enkel de minst ontwik kelde landbouwers de minst be kwame om ons groote voortbreng- sten te leveren. Volkomen waar voor Frankrijk, waar de grond niet ontbreekt, maar vaag ligt, In Belgie is dat gevaar niet te duchten gelijk we hooger zegden, in de buiten ontbreekt voor velen de plaats, de grondstof, namelijk het akkerland, Frankrijk ondergaat de jam merlijke gevolgen van de verwaar- loozing van zijnen landbouw, en zal ze nog lang ondervinden, zelfs in dien het van nu af eenen anderen weg inslaat. Tengevolge der verwaarloozing van zijnen landbouw, heeft het nauwelijks zijn bevolkingscijfer behouden van 1870. Ware de Fran- sche bevolking aangegroeid in de zelfde mate als die van Duitschland de twee rijken telden in 1870 na genoeg hetzelfde getal inwoners voorzeker zou Duitschland het niet gewaagd hebben hem in 1914 den oorlog te verklaren en den wereld oorlog te doen ontbranden. Blijft Frankrijk zijn landbouw eronachtzamen het loopt gevaar, ondanks alles, door Duitschland overvleugeld te worden. Immers de Duitsehe bevolking nam verleden jaar met 800.000 enkelingen toe, en weldra zal ze elk jaar met een miljoen vermeed eren, oOo- Niettemin dient in Belgie ook de landbouw in eere gehouden en on- steund te worden. God dank, we mogen zeggen dat onze regeerin gen sinds lang het belang van den landbouw begrepen hebben. Bijna 40 jaren geleden, toen de Katholieken het bewind in banden namen, hebben zij bet onderwijzen der landbouwbevolking aangevat, door het inrichten van landbouw- konferencien; het aanmoedigen van veekweeksyndikaten inrichten van prijskampen aanleggen van proefvelden, enz, Later hebben zij bet landbouw onderwijs op bet program der la gere school gebracht. Na den wapenstilstand is te Gent de Vlaamsche Landbouwhooge- school gesticht, en de provincie Oost-Vlaanderen b<Jeft twee pro vinciale middelbare landbouwscho len ingericht te Melle-Kwatrecht, eene voor jongelingen en eene voor jonge dochters, juist om meer grondige landbouwkennissen te verspreiden, die zullen toelaten de landbouwvoortbrengselen meer en beter uit te baten. Daardoor zullen meer mensehen in het landbouwbedrijf hun brood kunnen verdienen. Van liberale zijde wordt gemeld dat tegen liet einde der maand M. Devèzo, minister van landsverdediging op hei bureel der Kamer de verschillende wets ontwerpen op 't herinchting des legers zal neerleggen. Het gouvernement zou liét eens zijn over de verschillende beginselen die tot grondslag liggen aan de onderscheidene wetsontwerpen en enkel nog bijzonder heden zouden te regelen zijn. De duur tijd van den diensf. zou S maanden bedragen voor de hulpdiens ten, 10 maanden voor het voetvolk en de zware artillerie 12 maanden voor ruiterij en 'genie f; 13 maanden voor bereden artillerie. De vaststelling zou verband houden met de invoering der hervormingen be treffende lichamelijke opleiding^ mili taire voorbereiding, enz*. VERTREK UIT BRUSSEL Op hot vastgestelde uur is de konink- j lijke trein, die onze vorsten naar Has- solt vervoerde, Zondag morgen uit Brus sel vertrokken. Alhoewel de Koningin beloofd had de opening van het Congres tot bestrijding der geslachtsziekten bij te wonen, heeft zij van dit voornemen afgezien om aan het. 'bezoek aan Has?elt doel te nemen. De reis ging over Mechelen, Aerschot en Diest. Ziehier het gevolg der vorsten M. Moyei^oen, minister van nijverheid en arbeid graaf de Merode, hofmaar schalk graaf de Lannoy, grootmeester van het huis der Koningin M. Ingen- bleek, intendont dor burgerlijke lijst luitenant-generaal Mercier graaf de Meeus, opperhofstalmeester gravin de Caraman-Chinay, paleis-dame. M. Franck kwam in de Noordstatie afscheid nemen van den Koning. AANKOMST TE HASSELT Te 10 uur liep de Loninklijko trein te Hasselt binnen. Bij het uitstappen worden Hunne Masjesteiten begroet door MM. Port- mans, burgemeester graaf de Rcnesse', gouverneur en kolonel van Nisbecq. Het 11e linie, met muziek, bewees de militaire eer in de statie. Bj heb uittreden van het statiege bouw wachtte liet Koningspaar een on vergetelijke 'betooging duizenden schoolkinderen zwaaiden met Belgische vlagskens, de ontelbare menigte juichte de vorsten toe, jonge meisjes boden aan de Koningin bloemengarven aan. De Koning en de Koningin en hun gevolg namen plaats in galakoetsen met voorrijders. Hot rijtuig van den Koning en de Koningin was geheel met bloe men gevuld. Op den doortocht stonden de volks maatschappij on en do muziekkorpsen, die do Brabangonne speelden, ter wijl de menigte juichte en uit alle ven sters bloemen y-erdon geworpen naar het koninklijke rijtuig. OP HET STADHUIS Op hét stadhuis werden de vorsten met eene Ylaamsclie redevoering ont vangen en A-er wel kom d door burgemees ter Portmans. Eveneens in het Vlaamsch sprak Zij ne Majesteit. Daverende toejuichingen begroetten zijné woorden, vol eenvoudige grootheid van onzen Koning. INHULDIGING VAN HET PRO VINCIAAL GEDENKTEEKEN Na. de voorstellingen ten stadhuizc re den onze, jvoisten, voorafgegaan (dóór een peleton van het 2e lansiers, naar het gedenkteeken voor de gesneuvelden. In al de straten op den doortocht Lombaardstraat, Groote Markt., Haver markt, Maagdendries, Diesterstraat, Schiervellaan, was de geestdrift onbe schrijfelijk geen enkel huis dat niet bevlagd was. Voor het monument bevond zich eene tribuun, met bloemen en planten ver sierd, op dewelke Hunne Majesteiten plaats namen, terwijl de muziekkorpsen speelden, de vaandels groetten en vlie- rs boven in de lucht toerden. M. Charles Gielen, voorzitter van den provincieraad, in liet Vlaamsch spre kend, overhandigde hot gedenkteeken aan de stad. Hij herinnerde hoe Limburg zijn plicht had vervuld en dat militairen en burgers wed leverden in vaderlandsche trouw, met voor hunne oogen het voor beeld van moed des Konings, 'het voor beeld van goedheid der Koningin. Dit monument, en het monument van den Boerenkrijg, leggen getuigenis af van de burgerdeugd der bevolking. Ook in liet Vlaamsch sprekend aan vaardde burgemeester Portmans het ge denkteeken in naam deo* stad en bedank te het provinciebestuur. Ton slotte verheerlijkte M. Labbc, consul van Frankrijk te Luik, de Fransch-Relgische wapenbroederschap en legde aan den voet van het gedenk teeken eene gesmeedde kroon neer. Daarna kwamen de vorston êéne prachtige kroon neerleggen en gingen de hand drukken aan de verminkten on invalieden. Dit was het meest roerend oogenbli'k van do gansche plechtigheid. VOORBIJTOCHT DER MAATSCHAPPIJEN Toen Hunne Masjesteiten terug had den plaats genomen op hot tribuun be gon de voorbij tocht der maatschappijen, van geheel Limburg, Men schat dat 15.000 personen gede fileerd hebben voorbij het gedenktee ken. Met honderden kransen werden door hen neergelegd op het monument, dat eene waren bloemenbcrg geleek. Limburg heeft op heerlijke wijze zij ne gesneuvelden herdacht. Na liet défilé begaf de koninklijke stoet zich, tusschen de haag gevormd door de maatschappijen, naar 't Pro vinciaal Gouvernement, langs de vol gende straten Leopoldsplein, Niéuw- straat, Groote Markt, Hoogstraat, Lom baar dstraat. Daar werd het ontbijt opgediend en ontvingen de vorsten nog talrijke per sonaliteiten. IN DE KOLONIALE TENTOON STELLING Om 3 uren, bezoek van Hunne Ma jesteiten aan de koloniale tetoonstelling, in het lokaal St. Cecilia, Leopoldsplein. Daar was M. Janssens, voorzitter der Handelskamer, die in herinnering bracht welke belangstelling de Koning steeds voor koloniale zaken aan den dag had gelegd. De Koning antwoordde 'kort, waarna de tentoonstelling werd afgezien. Bij den terugkeer naar de statie wa ren Hunne Majesteiten weer liet voor werp van eindelooze ovaties. Te 4 uur keerde de koninklijke trein naar Brussel terug. Nog nooit heeft men te Hasselt eene beweging gezien, gelijk aan die van gis teren, Onze landgenoot, Eugene Ysaye, de groote violist, die sinds den wapenstil stand als orkestleider te Cincinnati in Amerika vertoefde, is Zaterdag namid dag weder opgetreden als leider van de orkesten, die zijn naam dragen. De zaal van het Conservatorium te Brussel was stampvol. De koningin en prinses Marie José hadden .uitdrukke lijk liet verlangen te kennen gegeven bij deze hernieuwing van het contact tusschen den kunstenaar en het -publiek aanwezig te zijn. De kunstenaar is geestdriftig gehul digd en werd met bloemen bedekt. De koningin liet hem na het eerste doel van het concert in haar loge ontbieden. Hoe de hoeveelheid potasch te berehë nen die per hectare zal toegepast worden Eene hectare voederbeeten ontneemt den grond gemiddeld 342 kgr. zuivere potasch. Veronderstellen wij dat er 32.500 kgr. stalmest c# 32.500 liters beer toegepast wordt. Dergelijke bemes ting wordt veel gevolgd en als reeds be tamelijk aanzien. Half ontbonden stal mest bevat gemiddeld 4 tot 5 en ale en beer 0.5 tot 2 per duizend potasch. Stel len wij voor stal mesten en ale en beer samen 6 p. d. Dit maakt voor 32.500 kgr. stalmest en 32.500 1. ale en beer G maal 32,5 is gelijk aan 195 kgr. zui vere potasch die door de hoevebemesting den grond teruggeschonken wordt. De voederbeelen ontnemen den grond 342 kgr. zuivere potasch per hectare; er blijft hijgevolg een le kort van 342 min 195 is gelijk aan 147 kgr. zuivere po tasch, welk door 'liet gébruik van po- taschmesten van den handel dienen aan gevuld te worden. H Wij stellen voorop dat er gcenc reke ning zal gehouden worden van van den natuurlijken rijkdom aan potasch van den grond, aangezien wij dezen laatste na de inoogsting van het gewas niet in eenen verarmden toestand veronderstel-, len achter te laten. Gewone sylviniet van den Elzas bevat 14, rijke sylviniet 20, en ckloorpolasch. 50 p. !li. watervrije potasch. Men dient bijgevolg eene teruggaaf toe te passen van 147 14 is gelijk aan 1050 kgr. ge wone, of 147 50 is gelijk aan 750 kgr. rijke sylviniet van den Elzas, of fnog 147 50 is gelijk aan 300 kgr. chloor- potasch. 4 De berekening is dus zoo éénvoudig mogelijk. De landbouwer heeft er bij gevolg alle belang bij de hoeveelheden Voedende stoffen te kennen, welke door eene teelt den -grond ontnomen wordt, K. ALI. DE OVEREENKOMST VAN PARIJS Ziehier de tekst, voorbereid 'op de conferentie en waaraan de Britsche re geering hare goedkeuring heeft ge hecht Do drie regeeringen zijn het eens om te aanvaarden dat de Grieksche troepen worden uitgenoodigd zich zoo spoedig mogelijk ten Westen van Maritza terug te trekken. In de aldus ontruimde gebieden zul len de gealieerde mogendhedenmet eene voorloopige intergeallieerde bezet ting orde en veiligheid waarborgen tot op het oogenblik dat in Oost-Thracie het Turksche bestuur en de Turksche gen darmerie in werking treden. Na dit tijdbestek zullen er enkel op den rechteroever der Maritza intergeal lieerde troepen blijven. De Engelsche ministerraad vergader de Zaterdag avond van half 10 tot 11 uur en eene officieele mededeeling word daarna afgekondigd, houdende bericht der goedkeuring van de overeenkomst te Parijs. Maar het is wel verstaan dat deze in stemming enkel haar uitwerksel krijgt, indien het gouvernement van Angora de overige voorwaarden der geallieerde nota van 23 September aanvaardt, in zonderheid wat betreft de onzijdige zo- nee aan beide zijden van de zeestraten. GEEN OORLOG !l ENGELAND IS NIET VOORBEREID In de tc Sunday Pictorial schrijft lord Rothermcre, broeder van wijlen lord Northcliffe, dat groot Britlannie niet klaar is voor den oorlog en hij oor deelt dat dc Dardanellen de moeite niet loonen, om er voor te vechten. Hij drukt den wensch uit, M. Lloyd George rust te zien nemen, al was het maar een tijdlang. Verder doet hij oen beroep op de nauwe samenwerking der Britsche en Fransche nation en keurt de Grieksch- gezinde politiek af, evenwel als avontu ren in den aard van deze van Mesopota- yniq en Palestina. Zondagnamiddag heeft Prins Leo* pold, vergezeld van de kapiteins Clée en Goffiuet, zich naar Deynze begeven, om er de onthulling bij te wonen van het gedenkteeken aan de gesneuvelde^ van den oorlog. i De ontvangst was zeer gulhartig. Om 3 uur had de onthulling plaats van het gedenkteeken, het werk van den beeldhouwer Van Parijs. Redevoeringen werden uitgesproken door majoor Ronse, afgevaardigde van den minister van Landsverdediging M. Blom-me, voorzitter van het comi-t teit-. Na eeno kroon van rozen aan den voet van het gedenkteeken te hebben neergelegd, onderhield de Prins zich enkele oogenblikken mét de aanwezige invalieden. DE PLECHTIGHEID IN DE PEREk LACHAISE-BBCRAAFPLAATS TE PARIJS DE TERAARDEBESTELLING VANS EEN ONBEKENDEN BELGISCHEN SOLDAAT 4 Parijs, 8 Oct. Heden piorgen, heelt in de Père-Lachaise begraafplaats de in-f huldiging plaats gehad van het gedenk-1 teeken, opgericht ter eere van de Belgi sche soldaten tijdens den oorlog in' Frankrijk overleden. Eene groote volksmenigte kroonde! met de meeste ingetogenheid en eerbied de plechtigheid bij. Men weet dat het gedenkteeken opge- richt werd, dank rij de inschrijvingen in Belgie en Frankrijk gedaan. De stad Parijs heeft welwillend deij grond afgestaan waarop het schoont mo. nument opgericht werd. t Het gedenkteeken, door twee Belgi- sche kunstenaars ontworpen, is zeer een voudig, docli tevens zeer indrukwek kend Een bronzen poort, waarbij een Belgisch soldaat de wacht houdt daar- nevens twee stevige kolonnon, con zwa re sarkofaag dragend, waarop het Fran sche opschrift Aan de Belgische solda ten in Frankrijk gestorven. Een stoet van verschillende duizen den personen werd te 10 uur aan ue Place Gambotta gevormd talrijke af vaardigingen van Belgische steden wa ren er in vertegenwoordigd. Te 9 uur had men reeds een plechtige dienst ge celebreerd in do Belgische kerk van Pa rijs, in tegenwoordigheid van talrijke Belgischq en Fransche persoonlijkihe-, jden, j pe stoof zette zich in gang, piel, aas

De Volksstem | 1922 | | pagina 1