Edele Zelfopoffering De Spekulatie op de Mark Ernstig ongeluk bij Oldenzaal Erg familiedrama te Bgllancourf Doodeiijk ongeluk te Merxem Een dsodslijke Wespensfgek öe gruwelijke kinderrciesrd fg Parijs Laffe masrdaasislag S® ieleele-Waas De Mesrd op de Telbeasnbtess D@ar Be afsehyweSijk® misdaad ie Brussel De Jachi ep een Meerdenaar Amisiresi van een Oplkhfer %f geheim van Ptaenix-Park hefc hoofd. M. Raiberti, minister van zocwe2.cn M. dc baron cie Gaiffier jl'Hestroy, Belgische gezant te Parijs generaal Joost ens, Belgische militaire geatfüC-hc erde tc Parijs, vertegenwoordi ger van ?j. M. Koning Albert M. De- yeze, minister van landsverdediging maar ehalkcn van Frankrijk de verte genwoordigers van den Munieipalen gaad van Parijs de militaire1 gouver neur van Parijs en afvaardigingen van Belgische oud-strijclers van Parijs van Belgische steden van Fransehe oud- strijders, enz. Een detachement van het garnizoen van Parijs bewees de eer. De stoet begaf zich langs de groole laan van de begraafplaats, naar de rouwkapel van Père-Lachaise, waar het stoffelijk overschot van een onbeken den Belgisdien soldaat, op een praalbed rustte. De Z. Eenv. Heer Serraris, pastoor van de Belgische kerk te Parijs trad naar voren om liet uithalen van het lijk, waarop de doodkist, door vier Belgische soldaten in uniform gedragen, naar het monument gebracht werd. De Belgische driekleur bedekte het stoffelijk overschot. Dc zeer eervv. li. Serraris zegende het gedenktecken en de onbekende soldaat werd in den grafkelder gebracht. Vervolgens werd het woord gevoerd 'door M. Piron, voorzitter van het ge denk teeken-comiteit die het monument aan do Fransehe overheden toevertrouw de. Een Belgische officier gaf dan le zing van do namen der Belgische solda ten in Frankrijk overleden, waarop een Fransehe verminkte telkens het appel beantwoordde Gesneuveld op 't veld yan eer Generaal Joostens en M. Maginot spraken redevoeringen uit ter huldiging van de helden voor 't vaderland geval len. De afvaarddigihgen hebben ten slotte talrijke bloemengarven en kronen neer gelegd aan den voet van het monument, een laatste groet brengend aan dengene die de talrijke gesneuvelden van Belgen- land vertogen woordi gt. AMERIKA VERLIEST 900 MIL- LIOEN DOLLAR New-York, 7 Oct. De New-York World deelt mede dat Amerikanen tot hiertoe 960 millioen hebben besteed aan den aankoop van marken, die nu nagenoeg zonder waarde zijn 70 Amerikaansche centen voor duizend. Men berekent dus dat de koopers van marken ongeveer 904 millioen dollar hebben verloren, hetzij bijna zooveel als dc oorlogsschuld van Frankrijk in 1871, welke namelijk 978 millioen dollar be droeg. Al de Duitsche papiermarken over de wereld verspreid zijn niet meer waard dan 175 millioen dollar Voor het hei-stel betaalde Duitschland lot nog toe 365.637.000 dollar. Nadere bijzonderheden 50 KISTEN KNALKURKEN IN DE LUCIIT GEVLOGEN TWEE DOODEN EN 3 GEWONDEN, i Pij het Neder 1 andsche douanenkan- toor aan de Poppc, tusschen Oldenzaal en Bentheim, heeft Vrijdag middag een vreeselijk ongeluk plaats gehad. J. Stegge, uit Oldenzaal, bevond zich daar met een vracht van 50 kisten dat deze het leven zal behouden. De kommies-ontvanger, diens vrouw en een andere ambtenaar, werden licht gewond. De auto is geheel versplinterd, terwijl hot huis van den douanen-ambtenaar zwaar beschadigd is. Nader wordt bericht dat de-kommies van Tilbufg eveneens overleden is. Nog worden de volgende bijzonder heden door ooggetuigen medegedeeld Toen de Vrachtauto ter visitatie stop te en de visitatie zou beginnen, ont stond dö geweldige ontploffing. De -oorzaak is onbekend. Vermoed wordt dat de ontploffing door schokken is ontstaan. De weg leek over meer dan De schade is aanzienlijk, honderd meters eene ruïne. Vrijdag morgen in do vroegte heeft een oude man van zes-en-zeventig jaar te Billancourt zdjn zoon van vijf-en- twintig jaar doodgeschoten. De vader is zich vervolgens bij de politie komen aangeven. Hij vertelde toen, dat zijn zoon een slecht leven leidde, zelden werkte en herhaaldelijk zijn vader en zijn zusters bedreigd had. Vrijdagmorgend ging do oude vader zijn zoon wekken, die in bed lag en weigerde op te staan om naar zijn werk te gaan. De vader maakte zich driftig op den zoon, die onhebbelijk was en schoot hem met een pistool twee kogels in het hoofd. De jongeman was onmid dellijk dood. De moordenaar-vader heeft aan de politie gezegd, dat hij wel zijne afschu welijke daad betreurde, maar dat hij toch geloofde, dat hij, die met blind heid bedreigd werd, zijn beide dochters gered heeft voor de mishandelingen van een broeder terwijl het nog tijd was. Zaterdag heeft een erg ongeluk plaats gehad in de wasscherij Mon Plaisir gelogen Bredabaan, te Merxem. Een der werklieden, een 19-jarige jongen, volgens ons gemeld wordt, deed eene herstelling aan een der machienen. Plots werd de voorschoot van den jon gen werkman door den riem gevat, met het ongelukkig gevolg dat de man mee gesleurd werd en een paar malen rond gedraaid en dus een paar raaien met ge weld tegen het plafond werd geslAgen, vooraleer men de macbien had stilge legd. Vreeselijk gekwetst werd het slachtof fer opgenomen. Benevens zware kwets uren aan het hoofd, had de jongen de. ledematen op verscheidene plaatsen ge broken. In deze gevaarvoLlen toestand werd de ongelukkige bij hoogdringendheid naar het Stw Bartholomoupgasthuis der ge meente govoerdl, iwaatr \men bij zijne aankomst vaststelde, dat de jongen reeds overleden was. Het parket is verwittigd, om de ver antwoordelijkheid vast. te stellen. knal kurken, per auto uit Duitschland v' gehaald on bestemd voor don heer S.., te Amolo. j Eensklaps vloog met een ontzettonden knal de goh oei o lading in de lucht. Het lijk van S.., werd, vreeselijk verminkt, pietem ver weggeslingerd. De kommies Van Tilburg werd zwaar gewond naar het. ziekenhuis te Oldenzaal vervoerd. Er is weinig hoop, 74* Vervolg. In het huis tegenover ore stond zoo- even nog een venster open, en er brandde licht, thans is bet venster gesloten, het licht is uitgedoofd daar heb ik op gewacht. Jongeling, .vervolgde hij op ernsligen loon, denk thans aan uw moeder en onder vraag uw geheugen. Verbeeld u dat het December is. 't Is lcond de lucht is betrokken, het is een ver schrikkelijke winternacht. Nwe moeder ver trekt van Saint-Irun zij gaat den weg naar Frémicourt op de wint fluit door de hoornen 't begint te sneeuwen. Gij loopt naast haar, haar bij de band houdend, of zij draagt u in baar armen. Waar gaat zij heen Komaan, volg mij. Gedurende eenige minuten liepen zij zwij gend voort. Epreuve opende een hek nu waren zij ep een door muren ingesloten terrein. Het zilveren schijnsel der maan verlichtte de sombere lanen en de hier of daar staande »f liggende steenen. Philippe ontroerde. We zijn op een kerk hof, zeide de oude bedelaar. Eindeiijk bleef deze op de meest woest MEISJE BEZWEKEN TE NEERVELP In den loop der maand September j.l. werd het 11-jarig meisje der echtelingen Van Esch, te Neervelp (Brabant), bij 'het eten van fruit., in den mond of de keel gestoken dooreen wesp. Het kindje, dat vreeselijk leed, werd aangetast door bloedvergiftiging. Men spoot, het kind in, maar allés bleek vruchteloos. Het meisje is thans, na een 3-tal we ken van ontzettend lijden, bezweken. Het arme kind was krankzinnig ge worden van de pijn. De droefheid der ouders is onbeschrij felijk. J uitziende plek van de doodenakker staan. De maan wierp haar stralen op een grooten grij zen steen, waaromheen kort geleden het hoog opgeschoten gras, het onkruid en het klimop waren opgeruimd. Epreuve vatte Phillippe's arm. Ziet ge dien steen, jongeling vroeg hij. Jn, antwoordde Philippe. Hij heeft een opschrift. Buig en lees. De jongeling gehoorzaamde en las met bevende stem VERMOORD. 24 Juni 1851. Philippe richtte zich haastig weder op en zag Epreuve met een ondervragenden blik aan. De grijsaard sprak Negentien jaar gele den werd een onbekend jongeling op den weg tusschen Fréraicourt en Civry vermoord Dien jongeling wiens naam men niet heeft kunnen ontdekken, had te Saint-Irun een kamer gehuurd bij Milet, den oom van den tegenwoordigen herbergier. Waarom ver toefde hij te Saint-Irum Waarom was hrj te tipn uur op den weg tusschen Civry en Fréraicourt, waar hij door een kogel doode iijk werd getroffen. Hij was een slang en schoon jongeling even als gij had hij een edel hart, evenals gij heette hij Philippe, CUVILLIER ZOU DEN MOORDE NAAR KENNEN Parijs, 8 Oct. Gisternamidda^ werd Cuvillier bij den h. Delalée, sub stituut, ontboden. Do bioskoop-bestuurder deelde mede. dat hij belangrijke verklaringen wenschte af te leggen. Hij zou namelijk den moordenaar kennen. Hij zou, naar wordt beweerd, de namen van twee oog getuigen hebben bekend. Naar wij nader vernemen, zou Cuvil lier o. m. het volgende aan de, magistraat hebben gezegd. lk ben onschuldig, doch zoo gij onder mrijn bedienden wilt zoeken, zult gij misschien den dader ontdekken. De persoon die Cuvillier bedoelde is zijn operator Boverie. Deze man werd dadelijk ontboden, doch kon zijn on schuld bewijzen - Het onderzoek naar deze ophefmaken de zaak wordt thans door het Parijsehe parket voortgezet. EEN LANDBOUWER IN EEN SLOOT DOODGEVONDEN Vrijdag middag werd de zoo rustige gemeente Belcele in .opschudding ge bracht door eene schrikkelijke misdaad gepleegd op den persoon van den land bouwer en gemeenteraadslid M. Frans Vaerendonck, 55 jaar oud, geboortig van St. Pauwels en sedert lange jaren alhier wonende ep de wijk Omloop waar hij 'eene boerderij uitbaat* hij was ook opzichter der eigendommen van de heeren Janesens. Als naa? gewoonte was hij Donderdag naar de markt van St. Nikolaas gegaan en sedertdien niet meer wedergekeerd. Zijne huisgenooten zeer ongerust over zijn lang wegblijven, gingen Vrijdag morgend op zoek in alle richtingen doch vruchteloos. ONTDEKKING VAN HET LIJK Vrijdag in den voormiddag reed Jo zef Ncyt, in gezelschap van zijnen knecht naar den akker en zagon nevens de landerijen die naar de woning van het slachtoffer leidt-, in de gracht twee beenen uit de sloot opsteken. Bij nader onderzoek herkenden zij het lijk van M. Frans Vaerendonck. Op hetzelfde oogen- blik kwam de dochter Vaerendonck per rijwiel aangereden, die. bij liet zien van het schouwspel uitriep a Ach God, het is mijn va'der Het slachtoffer was twee tanden uit geslagen cn dc keel gansch blauw, het geen doet veronderstellen dat dc onge lukkige vérworgd is geweest en daarna in den gracht werd geworpen. De plaats dor misdaad is slechts en kele minuten van de woning van den vermoorde gelegen. Het lijk werd naar de echtelijke wo ning overgebracht-. DIEFSTAL IS NIET DE DRIJF VEER (DER MISDAAD Seffens werd de politie verwittigd, de heer burgemeester van Belcele-Waas en de policie-bedienden waren aanstonds ter plaats en deden do gebruikelijke vaststellingen. Een geneesheer ontbo den, stelde den dood vast, alsook de spo ren van verworging. Diefstal kan do drijfveer der misdaad niet geweest zijn., daar het slactoffor nog al het geld op zak hp.d, waarmede hij Donderdag zijne womng heeft verla ten. Wraakzucht moet dus hier in 't spel zijn. Het is te hopen dat het verder onder zoek klaarte in die zaak zal brengen en de laffe moordenaar zal ontdekt wor den. HET PARKET Het parket van Den derm onde is Za terdag namiddag ter plaats geweest. Het parket hoeft het lijk van M. Fr. Vaerendonck, naar het hospitaal doen overbrengen, waar het door wetsgenees- heeren zal geschouwd worden. Tot hiertoe zijn geeno aanhoudingen gedaan. NIEUWE GETUIGENISSEN Blaugies, 8 Oct. Do onderzoeks rechter Guilïéry heeft de tolbeambten der posten van Blaugiees en Sar-la- Bniyère (Henegouwen) gehoord. De eeno hebben, in den nacht der misdaad, de auto gezien waarvan de be schrijving overeenstemt met die welke in Frankrijk is teruggevonden de an dere beweren dat Lembourg met een auto smokkelde cn bevestigen hem te- hebben ontmoet in de streek van Blau gies Zekere dagbladen melden dat Lem bourg, die tot dusver hi did staan de plaats waar de misdaad geschiedde niet te kennen, wel verklaarde dat hij er reeds voorbij tufte. Dat is echter nog niet vastgesteld. Men weet dat de auto, die in Frank rijk werd teruggevonden, oen groene kap had en door den bareel wachter van BoussuBois werd gezien, zich naar Blaugies begevend, in den naclrt dat de dubbele misdaad plaats vond. Heden zijn nog andere getuigen ge hoord geworden. Lembourg en Ernesti ne Foubeau ontkennen steeds hardnek kig schuld te hebben aan den moord op de tolbeambten. vV De hand van den jongeling omklemde krampachtig den am van den grijsaard. Wel nu? Welti stamelde hij. Epreuve antwoordde Ontbloot uw hoofd, jongeling, want ge slaat op het graf van uw ▼ader. Philippe nam den hoed af en liet het hoofd op de borst zinken toen plotseling zich we der oprichtende, bracht hij de hand aan 't voorhoofd en sprak Ik herinner me, ik herinner me, zeide hij met doffe stem. Voor dien steen heb ik naast mijne moeder gel n eld gelegen. Ha, mijn moeder had mij een gebed geleerd. Hij viel op de knieën, en bleef eenigen tijd zijn geheugen raadplegende, onbeweeg lijk zitten. Daarna sprak hij Almachtige en goeder- lierene God, schenk aan mijn vader het heraelsch geluk vergeef deDgene die mij tot wees heeft gemaakttroost hem die voor die misdaad boot heb medelijden met mijn ongelukkige moeder bescherm het kind van 't noodlot Thans is geen twijfel meer mogelijk, sprak Epreuve tot zio'nzelven. Philippe bleef in gedachten verdiept, en met in tranen badend gelaat, op de kneiën zitten. Epreuve greep zijn arm, en zeiKom ONDERZOEK VAN DE HOOFDWONDEN Men heeft kunnen vaststellen, dat de woonden die het hoofd van De Mey ver toont, door eon onvaste hand zijn toege bracht. Dit zou in tegenstrijd met wat men vroeger meende er op wijzen, dat dc moordenaar geen slachter was. Aan het achterhoofd merkt men twee wonden op, waarschijnlijk toegebracht mot een metalen staaf. Ook werden sla gen toegebracht met een hamer, waar van de vierkante hiel 4 centimeter lang op breed is. De Mey zat waarschijnlijk -neer toen hem op het achterhoofd een eerste ver raderlijke slag werd: toegebracht. Het slachtoffer stortte voorover op de tafel en bekwam daardoor een wonde aan liet voorhoofd onmiddellijk werd den man dan een tweede vreeselijke elag toege bracht. Een wonde in den hals blijkt te zijn toegebracht bij het aan stukken snijden van het lijk. Londen, 8 Oct. Uit Manchester wordt gemeld dat gisterochtend zekere Walter Preston, die sedert verschillen de dagen werd opgezocht wegens moord op zijn vrouw, door den bewaker van een criketspel, in de omgeving der stad, was gezien geworden. De bewaker ging naai* Walter Preston toe deze haalde een revolver uit en dreigde met den dood indien de aange stelde nog een pas vooruit deed. De man drong niet aan, maar gebruik maken de van een gunstig oogenblik, wist hij weg te komen en de politie te waar schuwen. Dadelijk Ikhvam leen «pjloeg agenten opdagen, maar Walter Preston slaagde erin herin het hazenpad te kiezen. De politie zette hem na en het werd een echte menschen jacht, bijgewoond door oen talrijke menigte Toen Walter Preston zag dat hij aan allo kanten omsingeld was en niet meer kon ontsnappen, schoot hij zich twee kogels door het hoofd. Hij bleef op slag dood. Walter Preston had zijn vrouw in ge heimzinnige omstandigheden vermoord en was dadelijk daarna verdwenen. Tot dusver was alle moeite oifc hem terug te vinden te vergeefs geweest. In het hotel Gornet, te Marbehan, (prov. Luxemburg), had een heer, die er zeer voornaam uitzag, zijn intrek ge nomen en maakte er groot verteer. Gis terochtend bracht de notelhouder hem de rekening de gast toonde hem een check van 980,000 fr. welke hem door den h. V.., nijveraar van Charleroi, moest worden uitbetaald. Hij vertrok onder voorwendsel de eheck te gaan innen aan het postkan toor, maar begaf zich in werkelijkheid naar een naburig station. De hotelhouder had echter de gen darmerie laten waarschuwen en de vluchtende kerel werd onderwege ge snapt. Hij beweerde August Reaux te hee- ten, ingenieurwerktuigkundige, te zijn en te Herserange (Frankrijk) te wonen. Op hem vond men tal van papieren van Luiksche en Henegouwsche firma's. Hij werd bij het parket van Aarlen gebracht waar hij werd herkend als zijnde zeke re Thoophile-Bonifaoe Prévot, een op lichter opgespoord door de politie van Parijs en Briéy. mede Philippe nam zijn hoed van den grond en stond op. Zwijgend liepen zij tusschen de houten kruisen en grafsteneen door, en verlieten het kerkhof, waarvan Epreuve het hek we der sloot. Vervolgens sloegen zij eenen hol len weg in en waren weldra buiten het dorp Hebt gij mijn vader gekend vroeg Philippe. Ik heb hem tweemaal gezien terwijl hij lag te sterven en toen hij een lijk was. Heeft hij nog iels met u gesproken Het is negentien jaar geleden, ik ben het vergoten. Neen, Epreuve, gij hebt het niet ver geten, maar wil het niet zeggen. Misschien. Maar vraag me niet naar hetgeen ik vooreerst nog. geheim moet hou den. Heb geduld, de tijd zal komen dat gij alles zult weten. Binnen enkele dagen zult gij ongetwijfeld zaken kennen, die ik zelf niet weet. Er bestaan papieren die uw vader hebben toebehoord. Wat zij behelzen weet ik niet. Wellicht zullen zij voor u het ge heim blootleggen, dat ik alleen heb ontdekt. Ik wilde dat gij dit geheim nimmer leerdet kennen. Maar als de papieren het u zeggen, zult gij bet althans van mij niet hebben ge hoord. VOOR _DE KAMER VAN INBE- SCHULDIGIN GSTELLING In verband met de jongste bekrachy tiging van het aanhoudingsmandaat te gen don h. Van dc Wouwer en Mevr.- Steinmann wordt nog het volgende ge meld De h. Janson had vooraf de in vrij heidsstelling van Mevr. Steinmann ge vraagd, op grond van het feit, dat hot onderzoek nu wel kan worden voortge zet zonder haar gevangen te houden. Mr Renkin pleitte vervolgens voor »d©n h. Van de Wouwer. Hij liet opmer ken dat het onderzoek zekere punten van belang heeft verwaarloosd. Zoo werd geen gebruik gemaakt van politiehon den, wat hier een grove nalatigheid be- teekend. Ook werden geen vingeraf drukken genomen op het stuur van; Van de Wouw'er's rijwiel. Indien de beklaagde na den moord per rijwiel naar zijn woning ware te ruggekeerd, moest hij noodzakelijk een van de twee wegen hebben gebruikt, die gansch den nacht bewaakt worden. Nie mand heeft Van de Wouwer daar zien voorbijrijden. Daaruit besluit do verdediger dat Van de Wouwer onschuldig is aan den moord. Ook meent hij dat het gerecht veel te veel belang hecht aan bij komrtigheden die met de zaak geen uitstaans hebben. Zoo werd een grondig onderzoek in gesteld betreffende 't gevonden fleschje whisky, ofschoon; verscheidene getui gen, bureel- on huisbedienden van den h. Van de Wouwer, konden verzekeren, dat het flesohje een oorlogsherinnering was. De advokaat-gen eraal steunde zijri eisch tot bekrachtiging van het aanhou dingsmandaat, op het verslag van kolo nel Mage. Tijdens de debatten werd door de ver dedigers geklaagd over het feit dat zij-: dit balistiek verslag door de Maden leerden kennen. Eerst Donderdagavond werd medegedeeld dat zij er inzage konden van nemen, doch toen konden de vier verdedigers het voor den Vrij dagmorgen niet meer -nazien. Weet gij waar die papieren zijn, Epreuve Ze zijn verborgen onder den vloer van een ingevallen huisje te Civry. Wij zullen te zamen zoeken. O, laat ons dadelijk gaan, Epreuve, dadelijk Neen in den volgenden nachtik moet me eerst wertuigen verschaffen, om de stee- Den weg te ruimen. Ik durf meer vragen, Epreuve, en echter... Welnu, wat wilt gij nog weten Vraag en ik zal zien of ik u kan antwoorden, Hebt ge mijn moeder gekend Ja 1 zij was twintig jaar en het schoon ste en edelste meisje uit den geheelen omtrek Hebt gij haar familie ook gekend Ja, zij w. s in FranschekComté geboren Heb ik nog bloedverwanten Ja Zeg mij hun naam. Onmogelijk dat is een geheim, het welk ik niet mag verraden. De jongeling liet het hoofd droevig op de borst zakken. Na eenige schreden te hebben gedaan, hernam hij Was mijn vader ooi ait Fransch-Comté ft YervolgtF

De Volksstem | 1922 | | pagina 2