11 Woensdag Oct 1922 BIJ DEN APOTHEKER ooo Hfiogsrs Landbouwraad Ministerie vasi Sp„ P. T. T. est I. Sn Sovjet-Rusland PooSssh legerhoofd te Brussel ^n- De toestand in 't nabije Oosten In den Ministerraad Herbergiers en de alkoclwel XXVIII» JAARGANG NUMMER 202 Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Tel. 114 ID - 8 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.50 Uitgever: J. Van Nuffel-De Gendt Publiciteit buiten het Arr. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel. Place de la Bourse^S, Parijs, Bream's Buildings, 6, Londres E. C. 4. H. Gummarua Zon op 6,06 onder 5,10 Laatste Kwartier den 13 't Is stikkend heet... de zon hrandt en schijnt alles te braden wat op straat staat, ligt of loopt.. de asphalt der voetpaden zou wil len smelten en aan de schoenzolen der voorin jgangers plakken dezen ontsteld en door warmte bevangen loopen met hun hoofd in het smalle reepje schaduw dat de huizen op de straat afteekenen. Pater Angelus stapt ook voorbij, een lichte mantel hangt hem over 't witte habijt en hij bidt zijn ro zenkrans, Doch welhaast moet hij Wijven stilhouden, want wel meer dan hon derd nieuwsgierigen staan ontroerd te kijken de oogen uit hun kop. voor de deur van een apotheek waar men daar aanstonds een ge kwetste binnendroeg. Straatwijven, die niet weinig babbelen, weten het ongeval aan den saamgestroomden groep uit één te doen. Zij hebben alles zien gebeuren 't I* een velorijder die zoo ras reed als hij maar kon, en al op eens met de neus op zijn guidon neertuimelde en terecht kwam als een massa op de straatstee- nen... Bloedopdrang beroNr- te zijn wiel of stang gebro- ken we kunnen niet juist zeggen doch die doodrenner.1, zijn toch zoo onvoorzichtig Ziet gisteren nog De Pater heeft alles afgeluis terd daar moet binnen in dien win kel een man in stervensgevaar lig gen... Hij treedt vooruit En dan de nieuwsgierige menigte doorwa dende... zacht en krachtdadig baant hij zich nen weg.... maviter et forti- ter.... bereikt dc Trappist de deur van 't portaal, groet de politieagent die daar post vatte en loopt de apo theek binnen. De fietser ligt daar op drie stoelen neergeveld en zoo bleek als de dood "t is een pro pere jongeling, deftig gekleed en in wiens oogen een geluksstraal schieten wanneer ze de priester ont waren. Terwijl een dokter hem de bee- nen wrijft, spreekt de priester den zieke aan. stort hem moed in, wekt hem op en spoort hem aan De geneesheer doet walt hij kan doch de eerste en beste genees- meester is de goede God 1 niet waar, beste vriend «O voorzeker L mompelt de gewonde, Tn eens komt de apotheker, een bokaal in de hand, te voorschijn. Ne pastoor hier roept hij in zijn oiibermhertige gram- schap uit.... Dat niet zulks is li te fel zeg eens™ zijt gij een geneesheer (i Ja mijnheer, antwoordt de Trappist. Uw papieren... laat zien Ik heb ze bij mij niet.... In 't algemeen loopt men met zulke papieren niet op zak, bijzonderlijk als het zoo stikkend heet is.... Als 't zoo is, aan de deur en op een loopje nog De Trappist lacht in zijn vuist- zet zich neer op nen stoel. De li zieke aanveerdde mij... Hij be- i) dankte mij voor mijn tussclien- komst... ik ruim niet.... ik blijft Nu ben ik meester in mijn huis, ja of neen vroeg de ge stoorde apotheker. Neen ge zijt hier niet alleen thuis want uw apotheek is verplich tend openbaar. Dan, mag al dat volk bin- Pater Angelus blijft kalm, neemt zijn bril af, schuift deze in zijn brilkas en met stralende oog jes, spreekt hij Ik bevind me hier omdat mijn geweten het mij gebiedt en ik blijf Indien ge mij aanraakt.... pas op De politieagent komt tusschen Vriend, spreekt de pater heb ik ja of neen liet recht in dezen i) openbaren apotheek eene trek- pleister van 17 centimeters lang op 11 1/ centimeters breed te vragen en voor twee franken en half guimauwezeep te koopen. -Voorzeker. Eh wel, mijnheer de apo theker, ik heb de eer u die twee din gen te bestellen.... Nu er is geen haast bij, ik heb tijd genoeg om te wachten En terwijl de apotheker zoo rood als een haantje zijn hokaals met hittigheid opent en sluit, geeft de zeer bedaarde Pater eene goede ab solutie eu eene laatste zegening met vollen aflaat aan den ongelukkigen fietser, die zijn ruggegraat brak en thans op sterven ligt, Juist toen de kloosterling wil heengaan, houdt voor de deur een rijtuig stil en eene vrouw in rouw kleederen stapt er uit en komt den apotheek binnen Mijn zoon, mijn arm kind roept zij met eene door het verdriet gebroken stem. 't Is de moeder van den onge lukkige jongeling die men bij - riep. Bij 't zien van den priester loopt ze met beide uitgesteken handen tot hem O beste Pater, zegt ze, heb dank naar hier komende waart ge mijn uiterste bezorgheid; ik dacht?zou er daar reeds een pries ter omtrent zijn En ge steekt mevrouw ins gelijks niet buiten vraagt nu de Trappist op een strengen toon aan den apotheker Zij— maar 't is zijn moe der Alsdan richt de kloosterling zich op met al de fierheid zijner held haftigheid En ik, roept hij uit, ik ben de vriend— de geneesheer.— de va der..,, ik draag alle titels, want ik bende priester h, E, -V De naamlooze vennootschap Espa- na Comercial gevestigd te Barcelona, Gran Via Layetane, n. 21, zou willen in betrekking komen met groote Belgi sche aardappeltelers of uitvoerders, voor het gebeurlijke sluiten van aanzienlij ke koopen. Bedoelde compagnie kan nog geen bankreferention< verstrekken, idaar zij slechts onlangs gesticht werd en hare statuten eerst moeten bekend gemaakt zijn, alvorens er bankrekeningen kun nen geopend worden. De personen, die deel uitmaken van haren beheerraad, zijn evenwel alge meen ter plaatse gekend en de voor naamste banken zullen gemakkelijk over hen al de gewenschte inlichtingen kunnen geven. Die personen zijn Voorzitter Jaime Recorder, eigen aai en bankier, te Mataro; Ondervoorzitter José Oriol Guanya- bens, eigenaar, zaakvoerder van de So- ciedad Barcelonesa de Navegacion, pro vincie afgevaardigde Secretaris Ramon Castellar. eige naar, zaakvoerder van de maatschappij Auto locomotion De zaakvoerder van de Espana Co mercial is de Heer Santiago Recorder- Borras, zoon van den Voorzitter. ONVOLDOEND GEFRANKEERDE BRIEVEN Het komt aan liet publiek soms vreemd voor, dat liet Beheer van Poste rijen onvoldoend gefrankeerde brieven of postkaarten uit liet buitenland met 30 centiem strafport bezwaart, zelfs dan wanneer aan de frankeering slechts eenige centiemen ontbreken. Dienaangaand valt op te merken dat het laatste Congres van de Wereldpost- vereeniging, ten einde misbruiken te voorkomen" welke door het verschil in don geldkoers mogelijk worden ge maakt, aan de verschillende Postbehee- ren do verplichting heeft opgelegd om voor elk niet of ontoereikend gefran keerd voorwerp een minimumstraf- port van 30 centiem te heffen. (c Dat volk kan hier niets ver richten doch ik wel. Nog- eens de deur uit of ik I En onze apotheker steekt zijn vuist uit heft zijn arm omhoog. DUIZENDEN KINDEREN DOOR HET BELGISCHE ROODE KRUIS HET LEVEN GERED Uit een verslag van het Belgische Roode Kruis blijkt onder moer het volgende Na in het distrikt Saratof meer dan 10.000 Russische kinderen van den hongerdood gered te hebben, heeft het Roode Kruis gedurende vijf maanden hot leven verzekerd aan 1500 kin^ ren in het Donetzgebied. De keuken der hoogesc.hoöl-jeugd te Brussel en te Gent verschaft voedsel aan 400 kinderen en het Belsflsehe-Joodsche komiteit te Ekaterinoslaf heeft 500 kin deren onder zijn bescherming. Het Roode Kruis, 80, Livornostraat te Brussel, neemt de giften in ontvangst voor de keukons in Rusland bestemd en de beer Le Boeuf, schatbewaarder der Banque d' Outremer post check re kening 123, gelast zich met het inzame len van den geldolijkcn steun voor de 200 Russische kinderen, die te Wu'lve- ringen (West-Vlaanderen) worden op genomen. EEN ARBEIDERSPALEIS DAT VEERTIG MILLIOEN GOUDROE- BEIJS KOST. De Izwestia schrijft dat Kamenef aan de Sovjet-regeering den bouw heeft voorgesteld van een arbeiderspaleis in het midden van Moskou. Men meldt dat de kosten 40 millioen goudrcebels zullen bedragen. Om de plannen van dit paleis te krij- 'gen zal een (prijsvraag uitgeschreven worden en alle bouwkundigen worden uitgenoodigd om hieraan deel te nemen. Het bouwterrein is reeds aangewezen. Generaal jSukorski, 'hoofd van d*en Poolschen staf heeft zich Maandag mor gen ten 11 ure, naar het ministerie van buitenlandsche zaken begeven om een bezoek te brengen aan M. Jaspar. Hij was vergezeld van graaf Sobansky, mi nister van Polen te Brussel. Vervolgens begaf liji zich naar gene raal Maglinse, Belgisch stafoverste, die hem vergezelde naar de schietbaan, waar hij verlangde bloemen te 'leggen op de graven der gefusilleerden. In den namiddag bezocht hij minister Devèze en ten 6 me 's avonds werd hij in het paleis door den Koning ontvan- Des avonds had een groot diner bij den minister van Polen plaats. GRIEKENLAND WIL THRACIE ONTRUIMEN OFEICIEELE MEPEDEELING DER GiRIEKSCHE REGEERING Athene, 9 Oct. werd gisteren gehouden. De beraadsla ging duurde tot laat in den avond. Na afloop werden aan de Grieksche afge vaardigden te Moedania (onderrichtin gen gestuurd, niet toe te geven in de kwestie van Thracie, tenzij men tegen over besluiten stond, die genomen wa- en door de geallieerden met. algemeene stemmen. Men ontving gisteren een 'lang tele gram van Venizelos, waarin^ hij den raad gaf, niet langer te volharden in de ontoegeeflijke houding. Er heersoht een algemeene verslagendheid te Atlie- ne. De volgende officioele nota werd meu degedeeld. De ministerraad heeft in het bijzon der over het telegram van den h. Veni zelos beraadslaagd en heeft besloten een nieuw bewijs te geven van den geest van verzoening van Griekenland en de begeerte om met de geallieerden op goe den voet te blijven, door 'het groote of fer van de ontruiming van Oost-Thracie te aanvaarden. De onderhandelingen betreffend den tijd gesteld voor de ontruiming, zullen voortgezet worden. DE KONFERENTIE HERVAT Konstantinopel, 9 Oct. De geal lieerde generaals hebben weer met de Turken vergaderd. De houding van Ts- med was bedaard, omdat hij het ant woord van Angora op de (geallieerde nota had ontvangen. Ismed sprak zijn voldoening erover uit-, dat de geallieer den drie kommissies naar Thracie zen den. De Turken trekken steeds meer troe pen samen te Isipid. iDe Jtoestand (te Tsjanak is onveranderd. De Turken trekken zich terug, ten einde kontakt met de Engelsehen te vermijden. ONTSPANNING IN DEN POLITIE- KEN TOESTAND Parijs, 9 Oct. De uit Konstanti- nipel ontvangen berichten wijzen erop, dat er een ontspanning is gekomen in den politieken toestand. Volgens den diplomatieke medewer ker van Havas zijn de besluiten van de konferentie in Turksche kringen te Pa rijs met voldoening ontvangen. DE TURKEN TERUGGETROKKEN UIT ISMID Parijs, 9 Oct. Officieel wordt go- meld De Turken hebben zich uit Is- Zuid-Slavie, Griekenland en Turkije. Ten slotte zullen er bijzondere o&- sprekingen plaats vinden over de vrij heid der zeeengten, die waarschijnlijk onder het beschermschap van den -Sta tenbond zullen worden gehouden en waarbij andere landen als Rusland, Bulgarije, de Oekrajina en Georgie zul- Een ministerraadjell kunnen worden toegelaten. Men verwacht, dat een en ander geruit non tijd zal vorderen. De mogendheden zullen vertegenwoordigd kunnen wor den door politici en diplomaten, bijge daan door -technische deskundigen. Na afloop van den Ministerraad welke Maandag namiddag op het Ministerie van Geldwezen gehouden werd, onder voorzitterschap van M. Theunis, werd de volgende dagorde aan de pers mede gedeeld De Raad heeft de orde van de par lementaire werkzaamheden onderzocht, alsook de budgetten, waarvan de studie bij den aanvang van den parlementairen zittijd zal worden ingezet. De minister van Buitenlandsche Za ken liceft enkele kw es tien van interna tionaal politiek behandeld. Nadien heeft de Raad zaken van be stuurlijken aard opgelost. V Wij mogen eraan bijvoegen dat al de budgetten op het einde van deze maand zullen ingediend zijn. Enkele" ministers hebben reeds hunne begrootingen naar den 'eersten minister gezonden. Al de' budgetten en dat is een verblijdend nieuws zijn inge krompen. Men heeft op al de ministe ries bezuinigd. fc' Van de Duitsche nota in zake 'de aan houding van Duitsche ambtenaars na den moord te Obercassol, is geen spraak geweest. Men vreest dat de Duitechers protest, aan teekenen tegen de aanhou ding van die ambtenaars, die erdoor veel schade geleden hebben. De Bel gische Regeering bemoeit zich niet er mee. DE SOVJETS ZOUDEN MOBILI- SEEREN Parijs, 9 Oct. Men verneemt, dat do Sovjetregeering aan Turkije zou ver klaard hebben, dat indien Rusland niet tot de intrenationale konferentie voor de regeling van het Oostersclie wordt toege laten, zij dit zbu beschouwen als oen schending van het Russiscli-Turksche verdrag van Kars, die ernstige gevolgen na zich sleepen kan. Berichten uit Helsingfors melden dat de extremitische leden der Sovjetregee ring overeengekomen zijn een alge meene mobilisatie af te kondigen. Het roode leger van den Transkau- kasus heeft geweldige versterkingen kregen. De kozakken af dodingen, onder be vel van Boedjenni, verzamelen zich in het Zuiden van den Kaukasus. DE AANSTAANDE VREDESKON- FERENTIE Parijs, 9 Oct. Het nieuwsagent schap Havas verneemt betreffende het geallieerde akkoord, dat tot aan de vre- deskonferenfiej de 'geallieerden slechts daar troepen zullen onderhouden waar deze zich thans bevinden, ril. te Kon stantinopel, aan de Tsjataldjalinie, op Gallipoli, te Tsjanak en ook 'langs de Maritza. Ten einde elke verrassing van Grieksche zijde te voorkomen, zal het onzijdig gebied worden verkleind, zoo dat de Engelsche strijdkrachten verdor van de Kemalistische worden verwij derd. Waarschijnlijk zal Skoetari of Prin- kipo gekozen worden als plaats voor de te houden vredeskonf eren tic. De konfe rentie. zal in twee gedeelten worden ge houden. Ten eerste algemeene gedeelte eedurende hetwelk zullen worden be sproken de finaneieele, militaire en eko- nomosche kwesties van het nieuwe ver drag met dealnemeing van Engeland, Frankrijk, Italic, Japan, Roemenie, Mogen de aecdjsbedieiiden in de keu ken gaan, palende aan eene herberg, in dien de herbergier het die hoeren ver biedt Ziedaar eene kwestie die Donderdag door de correct i on n eel e rechtbank vuil Charleroi werd opgelost. Ziehier eerst de feiten Zekeren dag kwamen accijnsbedienden in de licrbcrg gehouden door M. Arthur F.., geves tigd place du Sud, te Charleroi en deden eene huiszoeking in regel. Er wérd geen alkool gevonden. Van de gelagzaal, wilden de heeren accijnsbedienden naar de keuken gaan, maar de herbergier vroeg hen, of zij dra ger waren van een mandaat van huiszoe king, geteekend door den vrederechter. Op het ontkennend antwoord, ver zocht de patroon hen rechts omkeer te maken en geen voet te zetten in de keu ken. De accijnsbedienden protesteerden, bewerende dat zij heft recht hadden overal te zoeken, maar de herbergier liet zicli niet vangen en de accijnsbe dienden waren ten slotte gedwongen er van door te trekken, nadat zij toch een proces-verbaal hadden opgemaakt om dat. men hen belet had hunnen dienst plicht te volbrengen. -Ter zitting waren al de herbergiers van Charleroi aanwezig. De herbergier M. F. deed ter zitting door getuigen bevestigen dat niemand zijner klienten toegang 'had in zijne keuken, aan de agenten van den fiscus ontzegd. Dan kwam waarlijk het zonderlinge ste voor, de advocaat van het ministerie an financiën las den tekst voor van het arrest van het hof van verbreking, zeggende dat de agenten van den fis cus geen recht hebben in eene plaats te dringen, die voor het publiek niet toegankelijk is, ten minste als zij niet voorzien zijn van eene in regel zijnde toelating tot huiszoeking. De advocaat van liet. ministerie vroeg zelf aan de rechtbank de beschuldiging tegen den herbergier te laten varen, waarbij het orgaan van liet openbaar ministerie zich aansloot. M. F. werd vrijgesproken zonder dat zijn verdedi ger moest pleiten. De accijnsbedienden die ter zitting aanwezig waren, trokken er drupneu- zend van onder. Ziedaar in alle geval een vonnis, dat weerklank zal vinden bij de herbergiers an geheel het land. W. Voor de rechtbank van Namen werd ook een kiesch en niet a'lledaagsch ge. val behandeld. Zekere heer F.., binnen gegaan zijn- de in de herberg gehouden door zekeren D.., haalde eene flesch gen ever uit den zak hem toebehoorende en schonk zich een druppeltje in. Op het oogeon blik kwam een gendarm binnen, die den verbruiker <en 'ook iden herbergier in overtreding nam. De herbergier be weerde geen alkool in huis te 1 lebben en bij onderzoek werd er ook geen ge vonden. Niettemin werd hij samen met zijn kalant, die den genever had mede gebracht, vervolgd. Het openbaar ministerie vroeg bei der veroordeeling. De rechter gaf echter gehoor aan de argumenten der verdediging, die hield staan dat het onmogelijk en onrecht vaardig was den herbergier verantwoor delijk te stellen voor een feit dat hij goenzins voorzien noch beletten kan. Zulks ware de herbergiers gansohe da gen met den schrik op het. lijf zetten en hen blootstellen aan kleingeestige wraaknemingen van peraonen die bun eenen kwaden Wer zouden willen spe len. De verbruiker kan eene boete op- loopen, doch do koffichuishouder ris keert de sluiting van zijnen handel. De herbergier in kwestie werd dan ook vrijgesproken, doch de verbruiker werd veroordeeld tot 500 £r. boet.

De Volksstem | 1922 | | pagina 1