Edele Zelfopoffering Erg aislsmgbielengelisk te Bussel De afschuwelijke misdaad te Brussel Verduisteringen op greote schaal Doadelijk autosHoËisiangeSuk te Heyst aan Zee Soudan Bruiloft Knaapje verdronken te Sfeverlé Storm op den Oceaan Laffe iiüDQr&^iisiag te Bslcele-Waas Op zssk naar een doodrijder ksrk der üfssie van Scheet la Boistak daar brand vernield Treinontriggeling te Brugge Moordpoging ie Antwerpen De gauwdieven op de Brusselsohe trams r^ar.' r r»jggc-i-^3 nT.r^^ia 1**—+1 ■-■--- "iw-'-Tfli Op de Zuidlaan te Brussel is er Zon dag avond een erg ongeluk gebeurd. De oorlogsinvalied Jules Verburgh, '50 jaar oud, afkomstig van Roebaais, en wonende in 't Broeck ie Anderlecht, reed met zijn hondënkoetsken langs de Zuidlaan, toen hij door een auto verrast en omgeslingerd werd. Verburgh werd deerlijk over gansch het lichaam ge kwetst. Na in eene naburige apotheek de eerste zorgen ontvangen te hebben werd het slachtoffer naar zijne woning overgebracht. De doodrijder is gekend. De policie heeft proces-verbaal opge steld. EEN RONDSCHRIJVEN VAN IIET PARKET Onderzoeksrechter Bandour, belast met het onderzoek naar den moord ge pleegd o,p Jan-Baptist De Mey, in den nacht van 22 op 23 September jl., heeft aan al zijn Belgische kollega's een om zendbrief 'laten geworden, waarin o.m. wordt gezegd Toen J.-B. De- Mey voor het laatst werd gezien, namelijk op 22 September, omstreeks half zee 's avonds, was, hij dra ger van de volgende voorwerpen 1. een pak inhoudende een hoeveelheid ge breide stoffen 2. een grijskleurige kar tonnen doos met geweven stoffen van eerste 'hoedanigheid. Omstreeks 5 uur 's ochtends, was de marktkramer naar Dinant vertrokkenEen persoon die in zijn gezelschap de reis naar Brussel mee maakte, verklaarde, dat De Mey bijna geen zaken te Dinant had gemaakt. De beschrijving der waren luidt 1. in de doos a) een dozijn geweven kin- derkostuums, olektrische-blauwachtige kleur, donkerblauw, zeeblauw en beige met kragen en tooisel in verscheidene kleuren, waarde 18 tot 21 fr. Deze kos tuums, samengesteld uit jekker en een broek, werden vervaardigd door de fir ma Desmot', Leopold II-laan .te Brussel; b) een hoeveelheid dameskousen, zwarte bruine en donkerbruine, waarde 7,50 fr. per paar, vervaardigd door de firma Van Gilt, te St. Niklaas. 2. In ^11 zak acht dozijn dikke, zwarte en bruine kousen zes dozijn dikke zokken, in verschillende kleuren eenige wollen bloezen, vervaardigd door de firma De smet. De Mey was daarenboven in het be zit van een gouden ring (Chevalière), ge wicht 9 gr., metende omstreeks 51, ver sierd miet een eivormig puperkleurig steentje en twee kléine briljanten. DE OPSPORINGEN TE BRUSSEL In de wijk der Nieuwe Graanmarkt, is de politie tot verscheidene huiszoekin gen overgegaan. Zekere T. en D., markt kramers, werden door den kommiesa- ris van politie ondervraagd. De h. Vernimmen, officier van poli tie der derde afdeeling deed insgelijks huiszoekingen aan den Duivelshoek. Verscheidene nachtraven werden naar het politiebureel opgebracht. Geen en kele aanhouding werd echter behouden. Nieuwe huiszoekingen zullen worden gedaan. DE MEY'S BETREKKINGEN Uit het door het parket ingesteld on derzoek zou blijken, dat De Mey onder zijn kennissen tal van verdachte per sonen telde. De vermoorde marktkra mer bezocht vele herbergen waar luid ruchtig vermaak wordt gezocht en had insgelijks betrekkingen met verscheide ne personen uit de slachterswcreld. DE TERAARDEBESTELLING Onderzoeksrechter Baudour heeft vergunning verleend tot het ter aarde bestellen van het slachtoffer. Men bevestigt thans, dat Do Mey aan het achterhoofd Twerd getroffen cloor een metalen staaf. Ook werden slagen toegebracht met een hamer, waarvan de biel 4 centimeter lang op 5 centime ter breed is. v/y/* DE SCHULDIGE AMBTENAAR PLEEGT ZELFMOORD Londen, 9 Oct. Een maand gele den schoot een gemeentebeambte van Norwich, zekere Georges Harvey, zich door den kop. Men schreef zijn dood toe aan geldverliezen bij het spelen op fcvedrennen. Gisteren is evenwel gebleken dat Har vey, die sedert 27 jaar in dienst der ge meente was, aanzienlijke sommen uit de kas had verduisterd. Hij won slechts 25.000 fr. per jaar, maar verteerde er wel 250.000 fr. Men veronderstelde echter dat hij geluk bij het spelen had. In den aanvang van dit jaar had een toezichter van gemeenteboeikhouding, op zijn inspektiereis, vastgesteld dat de boeken van .de stad Norwich niet in or de waren en had een der voornaamste beambten van den dienst zekeren Coo per, naar Londen doen komen. Toen deze in de City aankwam wierp hij zich 'onder een trein en bleef op slag dood. Harvey bleef ongemoed. Maar het vertrouwen verminderde toen men op merkte dat 'hij vaak den dienst verliet om zich te gaan vermaken. Men bevond toen tevens dat zijn rekeningen verward waren, maar men. vermoedde verder niets abnormaals en liet hem ontslag nemen. Toen was het echter gauw uit met Harvey's welstand naar men verneemt verloor hij op de wedrennen wat hem nog van zijn diefstal overbleef en pleeg de hij toen zelfmoord. Maar groot was de verbazing gisteren toen men vernam dat het bedrag der verduisteringen ongeveer 2 1/2 millioen zou beloopen. Harvey zou er in geslaagd zijn zich •zulke aanzienlijke som toe te eigenen door middel van valsche checks, ver- tyalsching van rekeningen, enz. Daar 'men het grootste vertrouwen in hem had kon hij zulks zeven jaar lang volhou den. Een onderhoek is ingesteld en alles zal worden gedaan om den verantwoor delijken persoon te ontdekken, door wiens schuld de diefstallen niet vroe ger aan den dag zijn gekomen. vV Zaterdag namiddag rond 4 ure, kwam de genaamde Pietêr Ackx, oud-visscher, wonende bij zijn schoonzoon, M. Woes- tyn, gasthof houder te Duinbergen, op boodschap naar Heyst. Op een vijftien tal meters voor hem kwam de zoon van C. Demaecker, landbouwer te Duinber gen, op stap met zijn paard aangereden. Achter hem reed de auto van M. K. De Jonghe, aannemer te Heyst. De gelei- dor trompte verscheidene malen. Pieter Ackx in plaats van op het voetpad te vluchten, liep den.andoren kant van den steenweg over en werd zoo onverwachts door den lantaarn van den auto gevat, en struikelde neer. Hij had erge won den bekomen. De jTonghe' fdeed aan stonds zijn auto stoppen en nam den on gel ukki gen op. Hij bracht hem naar het huis van een dokter over, waar de eerste zorgen toegediend werden. Men liep seffens een priester halen die het II. Oliesel toediende. De toestand verergerde snel en een kwart voor vijf ure gaf Ackx den geest in het huis van den geneesheer. Zijn lijk werd overgebracht naar het •huis van zijn schoonzoon te Duinber gen. Ackx was 75 jaar oud. De begraving zal Woensdag om 9 ure plaats hebben. De gendarmerie van Ileyst stelde aan stonds een onderzoek in over het ge beurde. VW Maandag hebben de echtgenooten Fr. Coppens, geboren te Erembodegem in 1849 en Francisca De Wit, eveneens te •Erembodegem geboren in 1844, wonend in de Begijnenstraat te Si Jans-Molen- beek, hun gouden bruiloft gevierd. De gelukkige ouderlingen die zich nog oVer een bloeiende gezondheid mogen ver heugen, hebben vier kinderen en tal rijke kleinkinderen. Te 10 ure werd een pleehtige mis ge celebreerd om den heugelijken dag waardig te vieren. Het echtpaar werd op het gemeente huis ontvangen en er hartelijk geluk gewenscht. M. Coppens werkt sinds veer tig jaar bij denzelfden meester, M. Dour- son van Koekelberg, als steenaftéller, en is ei* nog alle dagen geregeld aan den arbeid. Een smartelijk ongeluk gebeurde Za terdag avond tusschen 5 en 6 ure in het kasteel van Aren-berg, te lieverlee. Het zoontje van den portier Raymond Hae- sendonck, 2 1/2 jaar oud, speelde voor den bijzon dersten inga ng van het ka steel, kort bij de brug, waar de Dyle on der loopt. Plotselings viel het kind in het water en verdween in de diepte. Niettegenstaande de ouders al in spanden wat mogelijk is, om hun wicht je te redden bleef 't schepseltje onvind baar. En het is licht te begrijpen; daar de Dyle, door den aanhoudenden regen dezer laatste dagen zeer hoog staat en de stroom op die plaats hevig is, zal het ongelukkig kind seffens door het wa ter zijn meegevoerd. De policie van Leu ven en de sluiswachters werden van het droevig geval verwittigd, doch tot heden heeft men het lijkje nog niet opgevischt. De droefheid der ouders is onbeschrijf lijk. DE GOTHLAND IN NOOD De passagiersboot Gothland vaA de Red Star Line, kwam Woensdag jl. te New-York aan, na een zwaren strijd' te hebben geleverd tegen een heftig or kaan. P Gothland dreef namelijk gedu rende 42.ure -af, terwijl zware zeöen voortdurend voor het dek sloegen. Het schip werd 80 mijl uit den koei's gesla gen. Plotselng bemerkt© de kapitein het vrachtschip Menominee dat op minder dan een mijl afstand van de Gothland was verwijderd. Enkele stonden nadien, toen de Gothland zich op den kam van een vijftig voet hooge golf bevond, zagen de officieren de Menominee in een andere golf. Een aanvaring scheen onvermijdelijk, daar beid'e schepen hulpeloos ronddre ven. Drie vaten olie werden op de zie dende golven uitgegoten. De Goth land mofest haar machines stopzetten. Plotseling dreef de Menominee vlak voor don boeg van de Gothland Tusschen beide schepen was een afstand van nog geen 200 voet. Door een groot© golf werden de schepen gelukkig uit de richting geslagen. De draadloos» inrichting, de vlagge- stok en de 'loglijn van-de Gothland \werden weggeslagen, terwijl de ruiten op tde brug werden verbrijzeld en verschei- Idene sloepen van het dek geslagen. Maar er ging eon zucht van verlichting op een aanvaring was voorkomen. 2Vaderc b ijzondcrhcden De laffe moordaanslag op den land bouwer M. Frans Varendonek, waar over wij in ons vorig nummer schreven, blijft het voorwerp aller gesprekken en jheeft in den omtrek heel wat ontroering (verwekt, v HET PARKET TER PLAATS Zaterdag namiddag, om 3 ure, is het Iparkct van Dendormonde alhier afge stapt, en heeft zijne werkzaamheden tot 3& avonds toe voortgezet. Het lijk van het slachtoffer werd van :do echtelijke woning naar het dooden- huis overgebracht, waar de wetsgenees- heeren tot de lijkschouwing zijn pvergegaan. Eenigo lichaamsdeelen werden tot verder onderzoek en bestatiging mede genomen, om te onderzoeken of de dood aan verworging ofwel aan hartziek te (zoo vertelde het volk) zou toe te «schrijven zijn. Het parket bezocht ook de plaats der misdaad wanneer en hoe dezelfde is ■geschied, is nog niet uitgemaakt. Werd liet slachtoffer ter plaats ge- Vlood ofwel is hij, na aangerand te zijn geweest, in den gracht gesukkeld Dit zijn allen punten welke het onder zoek moet opklaren. Als gewichtige bijzonderheden dienen vermeld, dat Varendonek, bij zijn te rugkeer van do markt uit St. Nikolaas, tot ongeveer 9 ure 's avonds in eene herberg op de wijk Vlemminckshoek is geweest, in gezelschap van een drietal personen. Ook dichtbij de plaats, waar het fclaehlofféf word ontdekt zijn eenigo geldstuk kien gevonden, waaruit moge lijks kan afgeleid worden dat daar eene worsteling heeft plaats gehad, ofwel dat men Varendonek toch van geld zou wil len berooven hebben. AANHOUDING Verscheidene personen werden lang durig onderhoord. Een persoon van Bel- role "werd Zaterdag avond aangehouden. Zondag morgend werd hij gevankelijk naar De-ndermonde overgebracht. De plaatselijke policie en de gendar men van St. Nikolaas zetten het onder zoek naarstig voort. M. Frans Varendonek was heel de streek goed gekend en werd bij de laat ste verkiezing tot gemeenteraadslid ge kozen Het parket van Dendermonde heeft de toelating gegeven tot het hegraven van het slachtoffer de teraardebestel ling zal lieden morgeiul om 9 ure ge schieden. Do onderzoeksrechter M. Delandts- hecre heeft do policie bevel gegeven ioverige opzoekingen te doen achter een a ut© voerder, die verantwoordelijk is voor een doodelijk ongeluk, dat Zater dag avond op den hoek der Oud-Kleor- koopci'sstraat en Grasmarkt te Brussel is voorgevallen. M. .Jozef Bacu, hoofd-briafdrager der groote post, stond rond 7 ure des avonds aldaar den briefdrager af te wachten, die rond dit uur de postbus, welke op den hoek staal, rnoest komen lichten. Een dwaze autovoerder snelde met zijn voertuig vlak nevens het gaanpad weg. M. Bacu werd govat en meegesleurd. De wielen liepen den man over hot li chaam. De voerder versnelde zijne vaart en was weldra uit het zicht verdwenen. M. Bacu werd in eeno naburige apo theek de. eerste zorgen toegediend, en dan naar zijne woning gevoerd. Jlet slachtoffer kloeg over hevige in wendige pijnen en is eenige uren na dien overleden. 756 Vervolg. Neen naar het scheen, was hij uit Campagne gekomen, van Reims of uit des. sells omstreken. Weet gij ook wat de beweegreden tot den moord waren. Men veronderstelde dat de moordenaar ie misdaad h:nl gepleegd, om het slachtof. Ier ie bestelen. Hij werd tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld. Leeft hij nog Misschien Men heeft na zijne veroor- ieeling niets meer van bem gehoord. Hoe was zijn naam Franpois Trochets. - Woonde hij te Frémicourt Neen, in de omstreken, Hij had een brave vrouw, die drie dagen na zijne veroor- jeeling gestorven is, een meisje onverzorgt «chterlalende. En dat meisje Ik heb in dien tijd deze streken verlaten Ik weet niet wat van haar geworden is. Mag ik u nog een vraag doen, Epeuvre? Laat hooren. Ik heb u gezegd dat een man mijn moe der te Saint-Irun beeft bezocht, en dat ik ge- De K. P. Maurice De Brabandere, van Denterghem, missionaris van •Scheut op de Filipijnselie eilanden, heeft in een brief aan zijn algemeenen oversten bericht, dat do schoone kerk der Missie van Scheut te Bontok, door brand is verwoest? Voorbijgangers had den het gevaar bemerkt en wekten de Paters door hun noodgeroep. De sacristij en het blokkenhuis ston den reeds in brand. Na een half uur wcr- kens, hebben de- paters het vuur ge doofd. In de sacristij waren alle sieraden ver brand en -twee kelken gesmolten. De schade is een zware slag voor de Missie. Door welke oorzaak de ramp is ge schied, is nog niet uitgemaakt. Maandag morgend is in den ingang der statie te Brugge een koopwarentrein ontriggeld. Door dit ongeval belemmerden vijf wagons liet spoor en moest het ver keer tusschen, Brussel-Gent en Oostende geschorst worden. Een frednsluiter werd licht gekwetst het verkeer was rond 11 ure voormid dag terug hersteld, dccli de treinen on dergingen eene groote vertraging zelfs tot- in den namiddag. Een onderzoek werd door de bevoeg de overheid geopend. Zondag nacht, rond half twaalf werd eene laffe moordpoging gepleegd in de Weldadigheidstraat. De genaamde Aug. Weber, geboortig van Tilburg (Holland), 27 jaar oud, let terzetter, woonachtig Stuyvenbergplein, n. G4, iet wat meer hebbende gedronken dan gewoonlijk werd in genoemde straat door een onbekende aangesproken. Nu heb ik u, zegde de sluipmoor den ik zal u nu maar afsteken En op hetzelfde oogenblik plofte hij een nies in heP lichaam van Weber, waarna hij o.p de vlucht ging. Stempelend sukkelde hij nog tot in de Wilgenstraat waar hij bewusteloos neerzeeg en door voorbijgangers werd gevonden. Het Slachtoffer werd bij hoogdringendflieid' maar het Stuiven- bergasthuis gevoerd waar de genec-ehee- ron vaststelden dat het mes "het buik- vlies heeft getroffen waardoor de wonde als levensgevaarlijk mag aanschouwd worden. De enkele woorden die we hierboven meedeel en waren 't eenige dat het slachtoffer aan den onderzoekdoenden politieofficier nog kón zeggen. Den ganschen nacht werden opzoe kingen gedaan, doch zonder eenig ge volg en van den dader kon geen enkel spoor gevonden worden. Maan'dag morgen is het parket met de hh. Mechelynck, onderzoeksrechter Dupont, griffier, oen substituut, een rechterlijk officieJr, met 'denf deskun dige'M. De Coster ter plaatse afgestapt, alsook in St.uyvenberggasthuis De toestand van liet slachtoffer was echter, zoo bedenkelijk dat men hem niet heeft kunnen onderhooren. De genaamde Fern and De R.., wo nende Leulvensdbcn steenweg, bevond zich Zaterdag avond op het platform van' eenen tram, die van de Naamsche poort, langs de Koningstraat, naar Schaarbeek rijdt. Ter bestemming aan gekomen bestatigde M. De R..., dat hij zijne brieventsch met 1,400 fr. en ver scheidene akties van de verwoeste ge westen kwijt was. loof dat de doorPiaa in de leeren tasch ge vonden twaalf duizend frank door hem aan mijn moeder zijn ter hand gesteld. Wat geloofd gij daarvan Ik ben er zeker van. Ge kent dus dien man Ja, ik ken hem. 0, zeg me zijn naam, zeg me waar hij woont. Gij zult dien later te weten komen. Wat ik u heb kunnen zeggen, heb ik u be- kend gemaakt. Verlang voor het oogenblik niets meer. Morgen avond te negen uur zullen we elkan der wederzien. Waar Op de brug bij Frémicourt. Ik zal er zijn. Maar ik heb nog verge ten u te zeggen dat ge mij morgen te Frémi court van mejuffrouw Dupont eene bood schap zoudt brengen. Zoo, riep Epeuvre verwondert. Nu, ,roegde bij er levendig bij, ik ga morgen- echtend naar de hoeve als ze mij een brief voor 11 geeft, zal ik u hem des avonds ter hand stellen. Den volgenden morgend was Epeuvre reeds vroeg op de hoeve. De huishoudster maakte haastig het ontbijt voor hem gereed. Waarsohijnlijk had bij den vorigon avond niets genuttigd, want hij »t met groolen eet lust. Toen hij zijn maal geëindigd had, vroeg hij Kan ik mejuffrow Blanche spreken Ik denk het wel, zij heeft mij zelf ver zocht, u te zeggen dat zij u wilde spreken, voordat gij de hoeve verliet. Dan zal ik wachten. Gisteren avond was zij ongesteld. Ernstig, vroeg Epeuvre gejaagd. Ik geloof van neen. Misschien was zij vermoeid zij had in den tuin gewerkt, 'tls reed3 over achten, zij zal nu wel zijn opge staan 'k zal gaan zeggen dat gij er zijt. De huishoudster ging naar boven en was in een oogenblik terug. Mejuffrouw Blanche komt dadelijk beneden sprak zij. Eenige oogenblik ken later verscheen Blanche. Haar wangen waren bleek, het was dui delijk te zien dat zij den nacht slageloos had doorgebracht. Epreuve onstelde, toen hij haar beschouw de. Er is gisteren zeker iets bijzonders ge beurd, dacht hij. Zou Pandolle haar gezegd hebben, det zij Philippe niet mocht weder zien Maar dan is haar droefheid een bewijs dat zij hem bemint. Die gedachte stelde hem gerust. Blanche groette hem door een hoofdknikje en de deur der eetzaal openende, sprak zij Kom Epreuve, ik hek u iels te zeggen. De grijsaard volgde haar en deed de deur achter zich toe. Hq zag haar zoo bezorgd en leeder en teeder aan, dat Blanche er innig door getroffen werd. Houdt ge veel van vroeg zij. Ja, ja ik houd evenveel, misschien nog meer dan uw peet, van u, gaf Epreuve ten antwoord. Ge zijt mijn vriend, ik weet het, her nam zij ook stel ik het grootste vertrouwen in u. - Ja, ik ben uw vriend en ge kunt mij gerust vertrouwen. Vooru zou ik alles dur ven wagen. Indien ik mijn leven moest op offeren, om u uit een gevaar te redden, zou ik geen oogenblik aarzelen. En hoe arm en oud ik ook ben, kan ik nog veel voor u doen. Als het noodig mocht zijn vergeet dit niet zou ik u tegen iedereen, wie het ook mocht zijn, weten te beschermen. Mejuffrouw Blanche, vervolgde hij, gij zijt bedroefd, uw wangen zijn bleek, uwe oogen dof en rood, alsof gij den geheelen nacht niet had geslapen. Gij hebt ge weent, is't niet Welaan bewijs dat gij vertrou wen in mij hebt, en zeg mij de oor aak van uw verdriet. Zij antwoorde niet, maar tranen liepen over hare wangen. Zeg 't mij openhartig, hernam Eprueve. Is het om den jongeling, die u Zondag op het kerkplein heeft aangesproken, en dien gij gisteren op het pad langs de rievier ont moette. Hoo weet gij dat Ik heb hem later gesproken, om nwent wil stel ik belang in hem. Ik heb hem uitge hoord, en ben overtuigd dat hij u oprecht, bemint. Blanche slaakte een zucht. Epreuve meende de oorzaak harer droef heid te raden. Mejuffrouw, bemint gij dien jongeling vroeg hij. Ik weet het niet, antwoordde zij droe vig. Maar wat doet het er toe, daar ik hem toch moet verge'en. Och, is was er zeker van, riep Epreu ve, Pandolle heeft zich geplaats tusschen u en dien jongelinghij heeft u gezegd, dat gij zijn gade niet kunt worden hij heeft a verboden met hem te spreken. Blanche schudde het hoofd. Hij weet nog niets, zijde zij. Ik wilde er gisteren avond over spreken, maar het was overbodig. Hier begreep Epreuve niets van. Luister, sprak zij, ik wilde u verzoeken naar Fremioeurt te gaan. ('t Vervolgt).

De Volksstem | 1922 | | pagina 2