lllaliaansch Vorstenpaar in Beigie 15 wa? ieeft boitsomland Vrijdag Oct 1922 1EE0S BETAALD Hddenvereering Be Tmnsl ©Hier het tCaraaf Landbouwbelangen SaiïSÊi XXV11I9 JAARGANG NUMMER 204 XerMmf,' 9 en 21, Aalst. Te!. H-f IDAGrEZjAD 3 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.50 Uitgever: J. Van Nuffi-:l-De Gendt H. Edouardus Zon op 6,09 onder 5,06 «Laatste Kwartier den 13 Publiciteit buiten het Arr. AALST Agentschap Ilavas, Adolf Maxlaan, 13. te Brussel. - Place de la Bourse, 8, Parijs, Bream's Buildings, 6, Londrcs E. C. 4. OP 3 1/2 JAAR TIJD Wij meldden reeds dat sir Brad bury. Engeisyh afgevaardigde in de Intergeallieerde Herstelkom missie, een boek heeft geschreven, waarin den huidigen staat der Duitselie herstellingen duidelijk wordt gemaakt. Het vredesverdrag van Versailles bepaalt in zijn deel VIII dat Duitsehfcmd gehouden is al de oorlogsschade te vergoeden, Het bedrag der schade werd nog niet vastgesteld, daar het op dit oogenblik onmogelijk was juiste cijfers op te geven. Wat heeft Duitschland tot hiertoe, 't is te zeg gen op 3 1/2 jaar tijd, betaald Dit tijdverloop van 3 1/2 jaar moet in drie termijnen verdeeld worden. JANUARI 1920 APRIL 1921 Het eerste termijn loopt van den datum Jler in voege treding van het Vredesverdrag, 't is te zeggen van 10 Januari 1920, tot einde April 1921. De betalingen, welke Duitschland in dit tijdverloop moest verrichten, werden vastge steld door artikel 235 van het Vre desverdrag. Daar op dit oogenblik het totaal bedrag der verschuldigde vergoeding nog niet was vastge steld moest er een voorloopig cijfer aangeduid worden. Artikel 235 be paalde dus dat Duitschland, in af wachting der vaststelling van het totaal bedrag zijner schuld jegens de bondgenooten, de kosten moet dekken van de geallieerde bezet tingsleger aan den Rijn. Die on kosten beliepen de som van 2 mil jard 131 miljoen 904 duizend mark goud, niet inbegrepen de kosten van (het Amerikaansch. legier, be dragende 1 miljard 10 miljoen-014 duizend mark-goud. Duitschland moest bovendien sommige betalin gen bij voorkeurrechten verrichten, onder andere, aan Belgie. Het zijn feitelijk die voorkeurbetalingen, die, eerst moesten afgelegd worden, en op het bedrag ervan moesten de kosten der bezetting afgehouden worden. Wat er dan nog overbleef kon onder de rechthebbenden ver deeld worden. Welnu, ni dit tijd verloop heeft het Reich amper geld genoeg gestort om de bezetting te vergoeden. Echter heeft Duitsch land, ;bij $ie geldstortingen, (ook leveringen in natura verricht, he nevens afstond moeten doen van zijne inkomsten der Saarmijnen, welke op 400 miljoen geschat werden. Sir Bradbury komt voor dit ter mijn tot de volgende slotsom Geldstortingen. Mark 112.121.000 Levering in natura 1.250.064.000 Levering bij den wapenstilstand 1.183.226.000 Onderzeesche kabels 49.000.000 Onroerende goederen 2,504.342.000 tien dagen eene geldstorting van 31 miljoen mark moest verrichten, en ook aanzienlijke leveringen in natura moest doen. Den 21 Maart 1922 werd Duitschland een gedeel telijk moratorium toegestaan. In de twee laatste termijnen heeft het Reieh aldus geleverd In geld Mark 1.313.060.496 In natura 560.475.417 Wapenstilstands leveringen 3.078.816 naars lelt men koning Albert. Te At li is ook een komiteit gesticht met hei doel de portretten te versprei den van de gebroeders Deseamps, Leon Trulin, Dubois. Waiïlcrs en Gabriclle Petit, allen gewézen burgers van Ath, die ook door de DuiUr-chers werden te rechtgesteld. Tiet komiteit zal aan dc stad op 11 Xovcmber ,f. s. de portretten aanbieden van dieze slachtoffers der bezetting deze portretten zullen ten toon gesteld worden in liet stadhuis. Totaal 1.877.814,729 ALGEMEEN TOTAAL Het algemeen totaal der Duit selie vergoedingen, vanaf den wa penstilstand tan 11 November 1918 tot 30 April 1922, is dus ge makkelijk op te maken Eerste termijn M. 5.099.753.000 Twee laatste termijn, 1.877,814729 Totaal Mark 5.099.753.000 1 MEI 1921, DECEMBER 1921 Het tweede termijn loopt van 1 Mei 1921 tot einde 1921. De kon- ferencie van Londen was bijeenge komen om eindelijk vast te stellen hoeveel Duitschland te betalen had. Die konferencie liep uit op het ulti matum van Londen, dat Duitsch land een totaal bedrag vergoedin gen van 132 miljard mark-goud op legde. Dit ultimatum werd den 5 Mei te Berlijn overhandigd en be vatte een voiledigen staat der ver valdagen. Het Reich aanvaardde het ultimatum doch betaalde niet. HET MORATORIUM Einde 1921, inderdaad, verklaar de de Duitsche regeering dat zij hare verplichtingen niet kon nale ven en vroeg een moratorium of be talingsuitstel. De conferencie van Cannes werd bijeengeroepen. Er werd beslist dat Duitschland elke Totaal 6.977,567.729 Daarbij moeten we dan nog en kele stortingen voegen, die gedaan geweest zijn van 30 April 1922 tot September 1922, onder andere de 720 miljoen aan Belgie, zoodat men tot de ronde som van 7 1/2 miljard mark komt op een tijdverloop van 3 1/2 jaren We zijn dus nog ver van de 132 miljard van het ultimatum van Londen. Er blijven nog 124 1/2 miljard te betalen. Het betaalde cijfer van 7 1/2 miljard is waarlijk onbeduidend. Duitschland beweert dat het geen geld heeft. Klaarblijkelijk is dat slechte wil. Belgie dat door den vijand verwoest en uitgeplunderd werd, heeft op 3 1/2 jaar tijds het middel gevonden om 16 miljard voor de herstellingen uit te geven, Frankrijk heeft 50 miljard in zijne verwoeste geweste gestoken En Duitschland werd niet verwoest, Duitschland behield zijne nijver heid, zijne gebouwen, zijnen han del. De werkloosheid is er onbedui dend, de fabrieken werken dag en nacht. En er zou geen geld zijn DE KONFERENCIE VAN BRUSSEL Duitschland weigert het ultima tum van Londen verder uit te voe ren, indien het geeue buitenland; sche leening mag aangaan, waar van de opbrengst zou aangewend worden tot de herstellingen. Bin nen enkele weken zal te Brussel eene intergeallieerde konferencie gehouden worden. Waarschijnlijk zullen daar de noodige maatregelen getroffen worden voor eene buiten- landsche leening voer Duitschland Het ultimatum van Londen zal herzien worden en men mag er zich aan verwachten dat heel liet herstel lingsplan zal lieropgemaakt wor den. Denkelijk zal de konferencie van Brussel den raad van den Vol kenbond volgen en de vraagstuk ken der herstellingen en der inter geallieerde schulden gezamenlijk oplossen. Heb vifls Donderdag zeven jaar geleden dat Philippe Baucq en Miss Ga vel 1 door de Dnitschers werden terecht gesteld in den tuin van de Nationale Schietbaan te Schaarbeek. Den dag te voren had Philippe Baucq het doodvonnis over hem hooren uit spreken. Hij deelde zijn familieleden mede, dat hij weldra zou vertrekken naar Duitschland. Toen zijn vrouw en zijn moeder hem in de gevangenis kwamen bezoeken, ontving hij ze zeer kalm. Hij sprak hen van zijn kinderen, die hij nooit meer zou terugzien. In zijn oei schreef hij een brief van twintig bladzijden, waarin hij zijn ziel uitstorte en verklaarde dat hij, in dit kritische uur voor Belgie, niet werke loos kon blijven. Men weet dat deze maand op (liet Jamblinnede-Meuxpleiji. liet gedenk toe ken zal worden onthai' dat bij in schrijving werd opgoricli, ter ccre van don uationalen held. Onder de ihleeke- Het komiteit van liet vervoer per spoor, afhangende van de Internationa le handelskamer vergaderde te Parijs. Belgiq, 'Frankrijk, italic,; Glroot Brit- .ianje, Nederland en Zweden waren cr vertegenwoordigd. Baron d'Erlanger, .gesteund door M. Bertin drong aan op hot bouwen van 'den tunnel onder liet Kanaal, werk dat ten huidige dage niet meer dan 20 mil joen pond sterling zou kosten. Het ver schil van 5 milimeters, der breedte van de Fransche en Engelsche spoorweglij- nen zou mits eene kleine wijziging aan liet materiaal^ het onverschillig gebruik toelaten van Fransche of Engelsche spoorwagens. M. Bodin, ondervoorzitter der Han delskauTGr ATin Ivales, zou een dienst met ferry-boats willen ingericht zien, in afwachting van den tunnel welks aan bouw toch wel twaalf jaren duren zou. Er zijn thans drie booten gereed om in dienst te treden. M. Balfour verklaarde dat Engeland, onder mi li air oogpunt tegen het bou wen van den tunnel geene opwerpingen meer zou maken. Er valt echter geen staat te maken op den financieelen steun der Engelsche regeering, noch voor den tunnel, noch voor den dienst der ferry boats. De kosten zouden door de privaat nijverheid moeten gedragen worden. Het komiteit stemde ten slotte het volgende besluit De Internationale Handelskamer bevestigt hare overtuiging dat er ver- belering moet komen in de verkoermid- delen tusschen Frankrijk en Engeland, De Ferry-Boaus stellen, de spoedigste oplossing daar van het problema, op voorwaarde dat de winstgevende op brengst, do inrichting rechtvaardige van een regelmatigen dienst Een tunnel ware echter het beste en ge makkelij kste ge meenschapsmid.de! doch niets zou beletten, beide oplossin gen tegelijkertijd toe te Berekening der hoeveelheden zwavelzu ren ammoniak per hectare te gebruiken (le Vervolg) In vorig artikel duidden wij de ma nier aan volgens welke de hoeveelheid zwavelzure ammoniak berekend wordt die voor eene bepaalde teelt dient toege past te worden. Eenige voorbeelden zul len zulks verduidelijken. Wij berekenen het gehalte stikstof van den stalmest aan 3.5, en van de aal tegen 1 per duizend. Eene hectare boomgaard ontneemt den grond 100 kgr. stikstof. De boom gaard wordt zeer zelden bemest met stalmest, doch doorgaans nog al goed gebeerd. Veronderstellen wij dat hij 45.000 1. aal ontvangt. Dit maakt 45 kgr. stikstof, 't zij een to kort van 100 - 45 is gelijk aan 55 kgr. stikstof, dat aangevuld wordt door 55 20.5 is ongeveer 250 kgr. zwavelzuren ammo niak. De hop ontneemt aan den grond 143 kgr. stikstof. Wanneer deze bemest wordt met 20.000 kgr. stalmest, en ver der nog 25.000 1. aal ontvangt, wordt daardoor 3.5 maal 20 plus 25~is gelijk aan 95 kgr, stikstof terug geschonken, zoodat er een te kort "ontstaat van 143 - 95 is gelijk aan 48 kgr. stikstof, dat hersteld wordt door toepasing van 48 20.5 is gelijk aan ongeveer 225 kgr. zwavelzuren ammoniak. Eene hectare tabak put uit den grond 117 kgr. stikstof. Door toepassing van 20.000 kgr. 'stalmest wordt 3.5 maal 20 is gelijk aan 70 kgr. stikstof terug ge schonken, zoodat er oen te kort blijft van 117 - 70 is gelijk aan 47 kgr. stik- itof, dat aangevuld wordt door 47 20.5 s gelijk aan ongeveer 225 kgr. zwavel zuren ammoniak. De rogge trekt 70 kgr. stikstof uit den grond. Nuchter gezaaid, zoude- er bijgevolg een te kort ontstaan van 70 kgr. stikstof, zoodat, om dit te kort te herstellen, men 70 20.5 is geli jk aan ongeveer 325 'kgr. zwavelzuren ammo niak zoude moeten toepassen. In tènsiever. VOOR HET PALEIS. Het was 2 ure 20 toen de koninklij ke stoet te midden van de geestdriftig- stc bcloogingen op de Paleizenplaats aankwam. Voor het paleis stonden detachemen ten der artillerie en der militaire school opgesteld, en achter de afsluitingsba- reelen en de haag policieagontcn en gen darmen eene ontelbare menschenmenig- te. Onder de kreten hoorde men herhaal delijk Leve Italië en vooral in 't oogspringend was de geestdrift der Italianen. De Italiaansehe Vorsten begroetten ten vriendelijkste al die betoogingen en schenen gelukkig over het warme ont haal der bevolking. Toen de stoet de poort van het paleis was binnengereden, bleef de (menigte nog staan, in de hoop, de vorstelijke personen op het baloon te zien verschij nen. Maar de troepen verwijderden zich en dit was het teeken dat die hoop ijdel was. TOCH OP HET BALCON Ten 3 ure hebben de Koning en Ko ningin van Italië gehoor gevend aan de voortdurende toejuichingen van het volk, zich op het halcon van het paleis vertoond NAAR WATERLOO Na de ontvangst ten paleize is de Ko ning van Italië incognito naar Water loo vertrokken, verlangende het gedenk- teeken van den historisch en slag te zien. FEESTMAAL AAN HET HOF Te 8 uur had ten paleize een groot- feestmaal plaats door Hunne Majestei ten aangeboden aan den Koning en de Koningin van Italië. Waren uitgenoodigd De hertog van Brabant on prinses Marie José Mev. de .gravin Guicciardini, paleisda me van de Koningin van Italië M. Schanzer, minister van Buitenlandsche zaken graaf Mattioli Pasqualini, mi nister van het koninklijk huis en al de dignitarissen van het gevolg der Ita liaansehe vorsten Z. Exc. de Italiaansehe gezant en Mev. de prinses* Ruspoli, en hunne zo nen de leden der Italiaansehe ambas sade de consul-generaal van Italië en Mev. d' Alia de consul te Antwerpen en Mev. Gallï M. Brunet, voorzitter der Kamer al de heeren ministers en hunne vrouwen; Staatsminister Max de onder-voorzit ter van den Senaat en gravin 't Kint de Roodenbeke de gezant van Belgie te Rome en Mev. de gravin van den Steen de Jehay. De heerèn gouverneurs van Brabant, Antwerpen en Luik; de luitenanten- generaals baron Drabbel, baron Jacques, baron Michel, Bernheim, Gfillain, de Ceuninck, baron de Witte, Cbllyns, Ca- bra, Maglinse, Evrard generaals Tom- beur en Pontus De oud-minister en Mev. Destrée heeren Van Cauwelaert-, ^burgemeester van Antwerpen Digneffe, burgemees- Ier van Luik en al de burgemeesters der Brusselsche voorsteden heeren schepe nen der stad Brussel Heeren Fierens-Govaert Dons. voor zitter van den Bond der Belgische Druk pers Housiaux, voorzitter der Brus- elsche afdeeling Prins en prinses de Ligne hertogin F Ursel graaf en gravin de Merode- Westerloo prins en prinses de Cioij- Solre de paleisdames van H. M. de Koningin graaf de Mcrode, hofmaar schalk en al de dignitarissen van het huis der Konings de vleugeladjudan ten en ordonnans-officieren des Konings de leden van 's Konings militair huis. DE KONINKLIJKE HEILDRONKEN Koning Albert sprak de volgende re de uit ter eere van H.H. M.M. den Ko ning en de Koningin van Italië. Sire, Ons het schitterend onthaal herinne rend dat- ons te beurt viel dit jaar in Italië, is het voor de Koningin en voor mij een groot genoegen Uwe Majesteiten in onze hoofdstad ie ontvangen. Wij wenscben hun hartelijk welkom en zijn hun ten zeemte erkentelijk dezen herfst ons een nieuwe blijk van hun vriendschappelijke gevoelens te zijn ko men brengen Gel ij k a ardigo kra chti nsj >an ni ngen en gelijkaardig lijden hebben Italië en Bel gie zeer nauw tot elkaar gebracht. Uwe Majesteit; zal overal rond Ilaar sympa thie voelen oprijzen. Het beteekent dat Belgisch volk vol bewondering en dank- jbaarkeid is voor liet groote aandeel dat bet heldhaftige Italiaansehe leger en ook de vloot hebben gehad, ten prijzo van schrikkelijke opofferingen, in de glorierijke eindoverwinning van den. grooten oorlog. Deze toenadering, bewerkstelligd door een gemeenzaam ideaal van recht en ge rechtigheid. is ten andere reeds oud. Moot ik den tijd herinneren dat Brug ge, enetie en Genua, door voortduren de handelsbetrekkingen, bijna geheel en al den zeehandel van heel de wereld op hun aktiel' hadden Moot ik de eeuwen oproepen, tijdens dewelke de Vlaamsche kunst in Italië haar hoogste inspiraties ging zoeken, tijdens dewelke het de droom was van al onze kunstenaars lessen te halen bij de onvergelijkbare meesters van Rome, Ven et ie en Florentic Dit verleden werd voortgezet. Van daag hebben gelijkenis in nationale overleveringen, een onomstootbare ge hechtheid aan de vrije instellingen, wc- derkeerige okononaische belangen, tus schen onze twee landen voortdurende betrekkingen en een machtige uitwisse ling van sympathieën in hel leven ge roepen. Uwe Majesteit, die in zijne familie zooveel beroemde krijgslieden telt, zal mij toelaten te herinneren hoezeer Zij nimmer opgehouden heeft gedurende de verschrikkingen van den oorlog, het per soonlijk voorbeeld te zijn van de dapper heid. De Belgische natie weet dit zij weet hoezeer Uwe Majesteit, een en al zijnde met de ziel van Haar 'leger, da^ gelijks Zijne strijders heeft aangemoe digd, steeds een vastbesloten optimisme aan den dag te leggen eu een onver woestbaar geloof in de glorierijke lots bestemming- van Haar vaderland. De Belgische natie weet ook hoe Hal- re Masjesteit de Koningin aan de zijde van Uwe Majesteit, bij de gek welslen het voorbeeld is geweest van de sublieni- ste toewijding. Belgie dat veel geleden heeft, is bij- zonder in staat de doorluchtige rol en de grootheid van Italië te bewonderen, dat zich opheft met zooveel moed en eex wonderbaar voorbeeld geeft van persoom lijke krachtinspanning, die ik zelf laatst vastgesteld heb. Ik ben zeker de tolk te wezen var mijn gansch land, als ik aan de nobele en dappere Italiaansehe natie de vurig ste wenscben. van jgeluk; eu Welvaart toestuur. Ik drink ter eere van Italië, brand punt van een onvermoeibare ekonomi- sche intelektueele en artistieke bedrij vigheid wiens vriendschap ons zoo nauw. aan het harte ligt, en ter eere van Uwe Majesteit, Hare Majesteit de Koningin, Margaretha en heel de koninklijke fa« •mil ie. ANTWOORD VAN KONING VICTOR EMMANUEL Sire, Het onthaal dat de Koningin en ik' genoten in uwe hoofdstad, en de zoo hartelijke woorden, die Uwe Majesteit wel heeft willen uilen, zullen voor al tijd in onze herinnering blijven. De Koningin en ik, wij danken daar van harte voor, des te meer omdat de gevoelens, die Uwe Majesteit heeft uit gedrukt gansch overeenkomen met die welke onze twee volkeren vereenigen, zoo sterk verbonden door het lijden voor dezelfde oorzaak, voor hetzelfde ideaal, door het verlangen van samen te arbei den aan het werk van den vrede. Het is met diepe ontroering dal wij heden te samen zijn, te midden van hot dappere Belgisch volk, want uw land heeft, in misschien de meest tragische oogenblikken van zijne geschiedenis, fnet de bewondering der wereld, ook het (hart van het Italiaansehe volk veroverd, wiens hartelijke toegenegenheid zich heeft gericht tot het epos van Belgia in eeno opwelling van geestdrift. Eiken dag gedurende die schrikkelij ke jaren van strijd hebben de gedach ten aller soldaten van Italië u gevolgd Sire, op de slagvelden waar gij, soldaat to midden der soldaten, steeds gesteund door de onverminderbare toewijding der Koningin, het vaderland verdedig- det, dat de heldenmoed zijner kinderen nog roemrijker maakte Maar, na met vreugde den terugkeer van Belgie tot zijnen koning en naai den vrede te hebben bijgewoond, hebben wij met gelijke bewondering de vasthou dende pogingen gezien, die het! volt' ondernam om het land to genezen van de Avonden, die de oorlog had geslagen en het zijne Avolvaart terug te sohem. ken. Gij hebt u aan 't werk gesteld me(

De Volksstem | 1922 | | pagina 1