Edels Zelfopoffering De positie van üoyd George B@ afsehsvveüjks misdaad te Baisse! De vergiftigingszaak van St, Giüss-iesidermonde isrde Paardenmarkt Se Brussel Be gruwelijke kindermoord le Parijs Laffe moordaanslag Ie Bêleele-Waas Een valsefa .Kapitein E en bewogen rsfs Brutale aanranding te Hnwarpen De toestand in 't nabije Oosten jden juisten blik op zijne noodwendighe den en zijne grootheid. Gij hebt het jverk hervat met een vaderlandsch ge- yoel zoo hoog verheven als dat, waarvan gij gedurende don oorlog bewijzen hebt gegeven, en gij kunt thans fier zijn, uw land geplaatst te hebben tussclien de meest gewaardeerde 11 in de economische ontwikkeling. Op don weg, kan Italië niet anders 'doen dan trachten met u te gaan, opdat 'de banden, dagelijks gesmeed door ,de ieeonomische betrekkingen, nog vaster !de wederzijdsche liefde zouden aanslui ten, dii ons sedert lang vereenigt. 11e oude handels- en kuituurbetrek kingen die Belgic aan Italië verbonden, de nieuwe wegen aan de werkzaamheid der hedendaagsche volkeren geopend, zullen de gemeenschappelijke taak on zer beide landen begunstigen, die bet- zelf do ideaal van vooruitgang en bescha- iving bezitten. Trouwo itolk der gevoelens van de Ital-iaansche natie, ben ik gelukkig dat uwe gastvrijheid mij toelaat, Sire, de warmste wenschen le uiten voor den voorspoed van Belgie en ik drink op de gezondheid Uwer Majesteit, op H. M. de Koningin, Z. K. II. den hertog van Brabant en heel de koninklijke familie. -VVV Er héerscht activiteit in de Londen- eche politieke kringen. l)c Daily Chronicle zegt, dat een algemocne verkiezing voor Kerstmis on vermijdelijk geacht wordt. Er wordt na druk op gelegd, dat Lloyd George niet voornemens is, zich uit het politiek le ven terug te trekken ongeacht het re sultaat va.u het. beroep op het land. Veel belangstelling bestaat er voor de houding van de arbeiderspartij, Wake do nationale agent van de partij, heeft gisteren gezegd, dat de arbeiders een on verwijld beroep op bet. land toejuichen. Cly 11 cs beeft te Nelson in Lancashire gezegd Binnen niet to langen tijd zal de arbeiderspartij de huidige regeering opvolgen. De arbeiderspartij kwam naar voren, of de mcnschen het goed vonden pf niet. BEGRAFENIS VAN DEN VER MOORDE Brussel, 11 Oct. Daar de wetsdok ters toelating tot begraven hadden ge geven, werd het lijk van De Mey aan de familie teruggegeven en de begra fenis bad Woensdag morgen ten 8 ure plaats, in tegenwoordigheid van Mej. Hallcux, den broer en familieleden van den vermoorde en een groot aantal rri enden. De lijkwagen hing vol bloemen. EEN AANHOUDING Bel ga meldt Brussel, 11 Oct. Heden avond, rond 7 uur werd een persoon aangehou den, zekeren X..., van St. Gillis, die ver dacht wordt' van den moord en die door den onderzoeksrechter onder aanhou dingsmandaat gesteld werd. Het is niet mogelijk nadere bijzon derheden in te winnen over deze gebeur tenissen. vAA Do genaamde V. Wdie onder be- tichtiging van medeplichtigheid te za- men met Poll.... was gearresteerd, is gis teren door de Kamer van Beschuldiging bij bet Hof van Beroep te Gent-, in voor- loopigc vrijheid gesteld. Het bevel van gevangenzetting tegen Poll.... verleend is bekrachtigd gebleven. 77* Vervolg. Edel kind, grootmoedig hart riep hij, God zegene 11, Zonder zich te vei wonderen o"cr dit be. wijs van innige teoderheid. vroeg zij Gij coudt mijn gedrag dus goedkeuren Ja, gij zijt een engel antwoordde hij. Des namiddags van denzel'den dag ging Blanche te voet naar Civry, om haar gewe zen pleegmoeder op te zoeken. Wat verheugt het mij, u te zien riep de oude boerin, haar omhelzende. Hoe gaat het op Espoir Zijn allen welvarend Ja ik dank u. Maar ga toch zitten, mijn kind, opdat ik u eens goed aanschouwe. Ik heb u sedert twee maanden niet meer gezien, 't Is wel lief van u, dat gij eens gekomen zijt. Maar ge zijt niet zoo opgeruimd als gewoonlijk, wat scheelt er aan Liove, beschermster, zeide Blanche, gij hebt mijn moeder gekend zij woonde te Civry en is daar begraven. Wie heelt u dat gezegd Pandolle Ik wilde op het graf mijner moeder bidden. Wilt ge zoo goed zijn, met mij naar het kerkhof te gaan EEN PKAGIITIGE TENTOONSTEL- -LING Gisterochtend had aan de Zuidlaan te Brussel de derde paardenmarkt plaats, onder een grooten volkstoeloop. Prachtige dieren werden tentoonge steld en hadden veel bekijks. Er waren daar namelijk 750 paarden, waaronder 450 zware trekpaarden, '200 lichte trek paarden en 100 poneys. De prijzen heb- i>en nog steeds neiging tot verhooging. Na den wapenstilstand kochten klei ne landbouwers lichte legerpaarden om het werk te verrichten. Dagbladartikels noodigden de landbouwers echter uit paarden te koopen, die door de ministe rie el e kommissie werden goedgekeurd. Het leger, wordt medegedeeld, ver schafte zich insgelijks prachtige dieren aan. Maatregelen dienen te worden ge- ti off en, om te voorkomen, dat de veu lens, die thans ongeveer twee jaar oud zijn, te vroegtijdig worden gebruikt om zwaar werk te verrichten. Zware trekpaarden werden verkocht tegen 4000 en 4500 frank lichte trek paarden tegen 2500 en 3000 fr. en po- ncys tegen 1200 en 1500 frank. Een koppel zware trekpaarden werd tegen 10.000 frank te te koop gesteld. De jury was als volgt samengesteld de hh. Prosper Wielemans, Th. Meul, Van Autgaerden, provinciaal veearts L. de Cooman, G. Devis, E Ganz, Félix Goossens, voorzitter van de provinciale Landbouwkommissie L. Massart, E. Van Heertsen, V. Van Lint, A. Van Schelle en F. Deraymaker. Talrijke premies werden uitgeloofd. DE BEKROONDE DIEREN Lichte trekpaarden le prijs, 200 fran'k en gouden medal je, de h. Mathieu 8 paarden 2de prijs, 150 frank en zil veren medalje, de h. Temmerman 7 paarden 3de prijs, 125 frank en zil veren medalje, de h. Waelkens, 6 paar den 4de prijs, 100 frank en zilvere met- dalje, de h. Delforterie, 6 paarden. Zware trekpaarden le prijs, 200 fr. en gouden medalje, de h. Mathieu, 8 prachtige paarden. De vierde paardenmarkt heeft plaats op 8 November a, s. CU VILLI ER ZOU ONSCHULDIG ZIJN EEN NIEUW SPOOR Cuvillier, do m'ode-bestuurdcr van de kinema-schouwburg waar de gruwelij ke kindermoord op Suzanne Barbalat gepleegd werd, zou, naar de Parijzer Matm meldt, zijne onsehuid vol doende bewezen hebben, door zijn alibi dat juist bevonden werd. Hij wordt echter niet op vrije voeten gesteld, gezien zijne aanslagen tegen de eerbaarheid, te Reims in 1914 gepleegd. Het onderzoek is intusschen in een nieuw stadium getreden, en naar het schijnt zullen zekere verrassingen niet uitblijven. Iemand, dio om redenen die nog niet kunnen bekend gemaakt worden op ei ken oogenblik vrijen toegang heeft, tot don cinema in kwestie, en die naar het heet de kleine Suzanne Barbalat kende een bezwarende omstandigheid ge wis zou op het punt zijn in deze droevige zaak gemengd te worden. Het; blad herinnert er aan dat Dr Paul, bij de lijkschouwing van het arme slachtoffer, vaststelde dat het in stukken snijden van hot lijkje mot groote be roepsvaardigheid werd verricht. Gij doet mij verbaasd staan, zei de oude ▼rouw, maar ik wil u geen onbescheiden vragen doen. Ik zal met u gaan. Zij zette eene schoone, witte muts op, sloeg een zwarten doek om cn sprak Ik ben gereed Tien minuten later waren zij op het kerk hof. Blanche werd innig aangedaan cn beefde 7.00 hevig, dat zij op den arm der oude vrouw moest steunen. Weldra bleef deze siaaD, maakte een kruis en zei Hier is het Zij stonden voor een grafsteen van rood en blauw geaderd graniet, dat als marmer blonk. Op het graf lagen bloemen en kransen enkelen waren verwelkt, anderen nog zeer ▼ersch. Pandolle heeft stellig iemand belast om versche bloemen op liet graf te leggen. Die krans en die ruiker lagen er Zondag niet, mompelde de oude vrouw. Blanche was op de knieën gevallen en deed een vurig gebed. Zij smeekte haar moe der over haar te waken, en bad God om vergiffenis voor haar vader. Kom nu mede, mijn kind sprak de oude vrouw, na verloop van eenigen tijd, en hief baar zacht op. Blanche voelde zich gesterkt het gebed, Nadere bijzonderheden Het Parket vim Dendennonde samen gesteld uit do ltfbren Ge'erinckx, Onder zoeksrechter, Rommel, Substituut Pro cureur dee Konings, en Van der Moeren, Griffier, is Dinsdag namiddag opnieuw te Belcelo afgestapt om haar onderzoek dezer droeve zaak voort te zetten. In den morgen hadden de lij'kplech- tigheden van den vermoorde plaats ge had, doch de lijkkist was na den dienst overgebracht naar het doodenhuis van het. Klooster, tot verdere beschikking. Het parket was vergezeld van de heeren G. De Rechter, wetsdokter bij het Parket van Brussel, Scruel, wetsdokter te Dendermonde, en Theo Tecqmenne, fotograaf van het Parket. Na eene tweede lijkschouwing, werden lichttcekeningen genomen van de talrij ke nagel indrukken die door den moor denaar bij het verwurgen van Varen don ck op het aangezicht en in den hals van het slachtoffer waren achtergelaten. Deze afdrukken zullen aan een des kundig onderzoek worden onderworpen Nadien is het parket opnieuw op de plaats geweest waar het lijk werd ge vonden, alsook daar waar sporen vast gesteld zijn van eene worsteling. Ook worden verscheidene getuigen onderhoord. DE AANGEHOUDENE V... P... Honorius, landbouwer te Bel- cele, tegen wien erge vermoedens zijn opgerezen, doch die alle plichtigheid ontkent zit nog altijd vast, op secreet zoo als men gemeenlijk zegt-. TALRIJKE OPLICHTERIJEN De politie en rijkswacht spoorden se dert geruimen tijd den 59-jarigen Clé ment Cypriaan^ gewezen soldaat van het 1ste regiment grenadiers, wonende Gierstraat, te Brussel, op, wegens een reeks belangrijke opliohterijen. Clément Cypriaan deed zich doorgaan als kapitein van de rijkswacht of ka pitein van het vervoerwezen. Hij heette zich Decolft of Lejeune Nicolas. De val- sche officier meldde zich vooral aan bij personen wier zoons in bezet Duitsch- land hun militairen diensttijd uitdoen. Hij verklaarde door hun zoons gezonden te zijn, om geldsommen van 50 tot 200 frank in ontvangst te nemen. Voor een paar dagen werd mevr. Hu ghe, wonende te Koekelberg, door den oplichter beet genomen. Talrijke klach- Un werden tegen hem ingediend. Gisterochtend omstreeks 8 uur, ont dekte de speuragent Van den Broeck den kerel in een drankhuis van het St. Joostpïein, te St. Joost-ten-Noodo en hield hem aan. De oplichter werd gekonfronteerd met mevr. Hughe, die hem dadelijk her kende. Hij werd opgesloten, ter beschik king van den prokureur des Konings. Met de Lapland te Antwerpen aangekomen, werd zekero R., ontscheept een 18-jarige bakkersgast van Leuven, die zich bij het vertrek uit New-Yiork, aan boord verstopt had. Na bij den Wa terschout. de noodigo formaliteiten ver vuld te hebben, verzamelden eenige zee lieden liet noodige geld, opdat R.., naar huis zou kunnnen reizen. Om de reis naar New-York te doen, had R.., zich bij dc afvaart aan boord van de Amerikaansche stoomboot Fe deral verstopt. Hij geraakte te New- York aan wal, vond echter geen betrek king totdat heimwee en moedeloosheid hem deden besluiten terug naar zijn Vaderland te kecren, verstopt op de Lapland zooals hooger vermeld. dat nooit zijne uitwerking mist, had haar hart verlicht zij was kalmer. Zij gaf haar pleegmoeder den arm en beiden verlieten het kerkhof. Ik wilde u nog iets vragen zei Blan che. Laat hooren, mijn kind Ik wilde het huisje zien, waar ik gebo ren ben, waar mijn moeder gestorven is. Duovde Trouw schudde het hoofd. Het beslaat niet meer, antwoordde zij, het is in gestort 'l is slechts een hoop sleenen. Dan wil ik de ruïne zien, hernam Blanche. Zij sloegen een smal pad in, dat om hel dorp liep, en stonden een kwartier later bij den puinhoop. Met droevige blikken staarde Blanche op de overblijfselen van het huisje, waaraan voor haar zulke dierbare herinneringen wa. ren verbonden. Daar hadden haar ouders geleefd daar had zij het eerst het levenslicht aanschouwd. In hare verbeelding zag zij het huisje zoo als hot eens wzs geweest, het zijn witte mu ren en groene gordijnen, terwijl do zon zoo vroolijk door deuren en vensters naar binnen drong. Het was haar, als hoorde zij daar binnen stemmen, en alsof zij haar moeder wel te vreden in haar huishouden ijverig be zig zag. Gisternacht .nam een onbekende een huurauto op de Meir, bestuurd door Be- nediktus Mone, wonende Baudewijn- straat. Op den Boomschen steenweg ge komen ter ho'ogtc van tie Barreelstraat, werd Moons plots 'aangevallen door den persoon die hij vervoerde. Deze bracht hem verscheidene slagen toe met een boksijzer, waardoor do autobestuurder gekwetst werd aan hoofd en beide han den. Niet zoodra Moons erin gelukt uit zijn rijtuig te springen of de aanrander sloeg op de vlucht, 'zonder dat hij kon achterhaald worden. Na verpleging is Moons met zijn auto huiswaarts kunnen rijden. De politie der 9o wijk heeft een ernstig onderzoek ingesteld. DE VOORSTELLEN VAN DE BOND- GENOOTEN AAN ISMED PACHA New-York, 10 Oct. Aan de As sociated Press wordt uit Moedania ge seind Ziellier de tekst van 't protocool, dooi de Bondgenooten voorgelegd aan Ismed Pacha 1. De Grieken mooten binnen veer tien dagen Thracie ontruimen. 2. De Griekscho burgerlijke overhe den en de Grieksche gendarmerie zullen binnen den korst mogelijken tijd heen gaan. 3. Zoodra de Grieksche overheden vertrokken zijn, zal liet burgerlijk be wind overgaan op de geallieerde overhe den, die het op bare beurt en denzelfden dag zullen overdragen op de Turkscke overheden. Die al'gehcele overdracht, zal 'in ge heel Oost-Thrado moeten geschieden binnen hoogstens 30 dagen nadat de Grieksche troepen het gewest geheel hebben ontruimd. 5. De burgerlijke overheden van het gouvernement van Angora zullen verge zeld worden door nationalistische gen darmerie, niet sterker dan noodig is om de orde te handhaven, de wet te laten eerbiedigen en de openbare veiligheid te verzekeren. Het aantal der officieren en manschappen kan door de nationalisten zelf worden vastgesteld, maar hunne be slissing dienaangaande moet door de Bondgenooten worden goedgekeurd. 6. De verschillende operatien, waar mede de verwijdering van de Grieksche troepen en de overdracht van het burger lijk bestuur gepaard gaan, zullen ge schieden onder leiding van de interge- allieerde missies, die zich in de voor naamste centra bevinden, en die mis- si es, zullen alles doen, wat in haar ver mógen staat, om buitensporigheden van eiken aard te voorkomen. 7. Die missies ter zijde gelaten, zul-" len troepen van de Bondgenooten Oost- Thracie bezetten. De bezottingscontin- genten zullen bestaan uit ongeveer ze ven bataillons zij zullen de orde hand haven, de wet doen eerbiedigen en voorts handelen in overleg met de in- tergeallieerde missiën. 8. De missies en de troepen der Bond genooten zullen heengaan binnen de 30 dagen nadat do Grieksche troepen het land geheel hebben ontruimd. Die on truiming zal spoediger kunnen geschie den, mits de geallieerde gouvernemen ten het eens zijn geworden over de noo dige maatregelen om de orde te hand haven, de wet te doen eerbiedigen en de niet-Turksche bevolking te bescher men. Werkt de Turksche gendarme rie op normale en behoorlijke wijze, dan zullen de intergeallieerde missies en de itroepen kunnen heengaan voordat de termijn van 30 dagen verstreken is. 9. Al do troepen van het gouverne ment van Angora zullen binnen den korist mogelijken tijd worden terugge trokken tot buiten de bezettingsstroo- ken van de Bondgenooten. Toen verdween het visioen, en zij aan schouwde alleen den bouwval daarna meende zij den grafsteen te zien, waaronder haar moeder rustte, en de strafkolonie, waar haar vader voor zijn misdaad boette. Zij slaakte een diepen zucht en liet het hoofd op de borst zakkeD. Zoo was het ver* leden, mompelde zij, hoe zal de toekomst wezen Een slem antwoordde «JIoop I Zij on! 0 rde, en zag verschrikt om zich heen, als verwachtte zij uit den puinhoop een schim te zullen zien verrijzen. Zij zag echter niets dan den woester» bouwval. En tooh had zij het woord hoop duidelijk rneenen te hooren. Was dat een zinsbedrog geweest Zij geloofde het, maar niettemin schonk het woord haar moed, en zij stamelde: Ja, ik zal hopen J Zij wierp nog een blik op de ruïnen, en ging toen naar haar geleidster, die haar op eenige schreden afstand stodd te wachten. Gearmd verwijderden zij zich. Oogenblikkelijk verscheen het hoofd van Epreuve aan het venster, waarbij Blanche had gestaan. Een glimlach speelde om zijn lippen. Gaat gij een oogenblik bij mij uitrus ten vroeg de oude vrouw aan Blanche. Ik dank u, antwoordde deze, de zon In art. 10 en 11 worden, do punten: aangeduidj waar do Ibezettingsstrookeu der geallieerden op het schiereiland Konstantinopel en op het schiereiland Gallipoli zich zullen uitstrekken. Het protocol bepaalt, dat de nieuwe onzijdige strooken in den omtrek van Chanak en Lsmidt zullen worden afge bakend door gemengde kommissiën, be staande uit een officier van elk. der le-; gers der Bondgenooten, er^ uit een of« fieier, die het gouvernement van An gen ra vertegenwoordigt. 12. Het gouvernement van Angora verbindt zich om de onzijdigheid van- die strooken te eerbiedigen .totdat de troepen der Bondgenooten zijn heenge gaan en de bezetting van dio strooken en einde heeft genomen. 13. Het gouvernement van Angora» Verbindt zich om tot de bekrachtiging van den vrede geene troepen naar Oost- Thracio te zenden, ei* geene troepen te lichten, or geene troepen te houden. 14. De bepalingen van bovenstaand protocol zullen drie dagen na de onder- tëekening van kracht worden. Op het stut wordt plaats overgelaten voor de handteekening der vertegen woordigers van Frankrijk, Engeland, I-talfe, Turkije en Griekenland. DE TEKST VAN HET PROTOCOL' OVERHANDIGD Konstantinopel, 11 Oct. Te 19 u. werd gisteren door de geallieerde gene raals aan Iemed Pacha den tekst van het protocool overhandigd, zooals het in eem, voorafgaande vergadering was vastgei- steld. Ismed-Pacha beloofde er onmid dellijk te Angora mededeeling van te geven en om een gunstig antwoord te verzoeken. De Grieksche afvaardiging verklaar de de geallieerde voorstellen te aan vaarden met voorbehoud van de verlen ging van de tijdsruimte toegelaten tot ontruiming van Thracie en het behoud der grens van 1914 op de Maritza. Do verzoenende Grieksche houding maakte een gunstigon indruk op de af gevaardigden. VENIZELOS ALS GRIEKSCH AFGEVAARDIGDE Londen, 11 Oct. Venizelos, weer te Londen aangekomen, begaf zich naar het departement van Buitenlandsohe Zaken, waar hij een onderhoud had met Eyre Crowe, onder-staatssekretaris. De h. Venizelos deelde hem mede officieel de opdracht tot vertegenwoordiging van Griekenland, op de aanstaande vredes- konferentie, te hebben aanvaard. HET LEVEN VAN GOENARIS - BEDREIGD Londen, 11 Oct. De Daily Ex press verneemt uit Athene, dat een 'aantal Grieksche revolutionairen do doodstraf eischon tegen den gewezen eersten minister Goenarie. EEN VERZOEK DER THRACIERS Athene, 11 Oct. De afgevaardig den van Thracie hebben aan Veuhielos en aan de geallieerde regeeringen ge seind om te vragen den tijd voor de ontruiming van Thracie te verlengen, daar een maand te kort is. KOELE ONTVANGST VAN DEN SULTAN Konstantinopel, 11 Oct. Dé sultan^ dio zich naar de groote moskeebegaf ten einde aan het feest der overwinning deel te nemen, werd, door de bevolking, op den doortocht, zeer koel bejegend. Vele officieren keerden Mohammed VI den rug toe, terwijl het volk riep 12 Leve Kemal-pasja I ONGELDIG- VERKLAARDE OVER« EENKOMSTEN Konstantinopel, 11 Oct. - Het fin nancieelet kommissariaat tel Angora herinnert, er aan dat allo overeenkoms ten, verdragen, enz., alsook de dekreten 'sedert 16 Maart 1920 door den sultan te Konstantinopel geteekend of afge kondigd, van nul en geener waarde zij-m begint reeds onder te gaan, en ik moet mij haasten, om bijtijds op Espoir terug te zijn, wear men misschien ongerust is, want ik ben heengegaan zonder aan iemand iets te zeg gen. Nu, dan zal ik u een eindswetga ver gezellen. Toen zij in de nabijheid van Espoir waren gekomen, omhelsde de oude vrouw 't meisje* hartelijk, en nam afscheid. Door toedoen van Pandolle had de pleeg moeder van Blanche een onbezorgd leven, en was haar oudste zoon, die in de voornaamste herberg van Civry knecht was geweester thans de eigenaar van. Blanche was reeds een uur op de hoeve,, toen Pandolle er terug kwam. Na een poosje met Dupont gesproken te hebben, ging hij naar Blanche's kamee. Toen ik heden morgend de hoeve ver liet, sliept ge nog, zeide hij, daarom kom ik thaDS naar u zien. Komaan, 't verheugt ma dat gij minder verdrietig schijnt te zijn. Zijt ge heden nog ergens heen geweest Ik ben naar Civry geweest mijn pleegmoeder heeft me naar het graf mijner moeder ge leid, waar ik voor mijn vader heb gebeden. Dat heeft mij goed gedaan, ik geveel rojf thans minder ongelukkig. (Vervolgt.)

De Volksstem | 1922 | | pagina 2