li chselukkige wereld Zaterdag Oct 1922 Aan de landbouwers Drankbestrijding Het Panorama van den ïi&t Ellendigs naklank van den oorlog Kracht van 259.000 franken Se Antwerpen len gcsd gevallen lot X De kopermijnen in Congo De liallaansolie Versten in Belgie De toestand in 't nabije Oosten Kerkstraat, O en 81, Aalst. Tel. 114 T"> A XXVIII' JAARGANG NUMMER 205 S3-» A.33 8 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.50 Uitgeven J. Van Nuffel-De GendT Publiciteit buiten liet Arr. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13_. tc Brussel. Place de la Bourse, 8, Parijs, Bream's Buildings, 6, Londres E. C. 4. H. Calixlus Zon op 6,11 onder 5,04 Nieuwe Maan don- 20 'k Zou het u niet vertellen, 'k zou er niet njeer van spreken, doch kunt ge u weerhouden als ge de we reld inkijkt en voelt ge geen me- delijden' met zijn komediespelers en dramavertooners. Terechtstellingen en terdoodver- oordeelingen volgen elkander onaf gebroken op. Men lieeft maar het dagelijksch nieuws te overloop,en om te Vin den dat rechtstreeksch of onrecht streeks al die moorden voortsprui ten uit ontucht, 't Zijn moorden om het stelen te vergemakkelijken; 't voldoen der driften kost geld 't zijn moorden om vrouw of man, vader of moeder uit den weg te helpen, die de eerbaarheid tegen over wangedrag vertegenwoordi gen 't zijn moorden uit onkuisch- lieid tegen de natuur onkui- schaards zijn wreedaards. In onze zoogezegde eeuw van verlichting en beschaving is het maar de gods dienst alleen, die bekwaam is de na; tuurwet in de maatschappij te handhaven. Ik heb het u nog verklaard en in 't breed en 't lang verteld dat de wereld sedert den oorlog meer dan ooit op krukken springt, 't Is ver staanhaaf. Wat wordt er niet ge daan om de driften aan te hitsen en uit te lokken tot het kwaad Maar a ja, zekere menschen zien daar geen kwaad meer, daar waar het niet volle maten en vaten kan geput worden. Van toegevendheid willen wij hier niet meer gewagen want dit punt is te klaar bewezen. Men zou zeggen dat de toege vendheid er broodnoodig en wettig is. 't Moet zoo gaan, zooals het nu gaat 't Kan niet anders Waarom uitzondering - willen maken Dus iedereen zou moeten stelen omdat er veel onrechtveerdigaards te vinden zijn elk en allen zou moeten leven als de onredelijke dieren of nog slechter omdat de vui ge samenleving er maar overstapt. Zekere gruwelen bedrijven, ze kere onnatuurlijke daden plegen, zekere af te keuren werken doen, wordt hedendaags eene eer en wordt aanzien als deelmakende van den vooruitgang. Zeg me eens welk is dan de be paling van eerlijk man 'tBe- grip van zulk een werd zoodanig verkeerd en verdraaid dat er reeds domkoppen gevonden worden, die juist het tegenovergestelde van den waren en echten zin aanzien als den wezenlijke, Ja, 't gaat zoo verre, dus veel te verre. Men moet tegenwoordig eene breede mouw hebben, een kwaad of eene kwade doening aan iemand niet aanrekenen, zelfs indien hij pliehtig is en in 't openbaar als dus danig mag aanzien worden. Waarom geen koeken gebakken voor zulke Waarom naar 't ministerie niet geloopen om ze te doen deeoreeren of kruisigen Waarom ze geen gelukwenschin- gen toesturen Waarom ze geen geschenken ter hand stellen en boven hunne geze gende persoontjes geen palmtak ken zwaaien Lacht niet want liet veronder stelde is gebeurd, en is nog heden dagelijksch brood. Niet te verwonderen dat onze be schaving ferm achteruitdeinst naar den afgrond en dat een geestige en geestrijke dichter mag spreken van de negers uit Congo, die meer mensen zijn dan zekere binnenland- sche onmenschen. Hij mag zeer wel veronderstellen dat in de jaren tweeduizend en oneffen zij hier ons, land zullen komen beschaven. Ons ongelukkig wereldje kan immers zonder God en zonder Godsdiens nie^doch slechts met God en met Godsdienst kan het al les. Alle beschaving met God en door godsdienst neemt toe, anders ver dwijnt en men keert weer tot een wilden en dierlijken staat. JOANNES, TIJDELIJKE SCHOOL VAN AALST Aangezien den -bijval dat dit onder wijs genoot zal dit jaar opnieuw to Aalst oen zoor volledige landbouw leergang in gericht worden. De lessen door de be kwaamste; deskundige «gegeven zullen handelen over Landbouwwerktuigkuiïde en electri citeit Landelijk recht en landmeten 'J Dierkunde Gezondheidsleer op de hoeve "J Boekhouden Moeshof en boomgaarden op de hoe ve Hoen'derkweek Bemesting Algemeen Landbouw onderwijs 7 Bijzonder teelten. De 'leergang zal aanvangen op Maan dag 23n October om 17 u. in het Land huis te Aalst. De lessen zijn kosteloos. De leerlingen zullen zich schriftelijks verbinden de les sen tot het einde te volgen. Een examen teil de leergang sluiten en diplomas zul- 4cn uitgereikt worden. De toestand van den Landbouw wordt moeilijk, 't Is te vooruitgang die hem Jredden moet. "Wij zetten dus op dringen de wijze de ouders aan hunne jongens naar de landbouwschool te sturen. De inschrijvingen worden genomen 'bij den Heer Bricout, Staatol and-bouw kundige, Erembodegem. Op 7-8 October 1922 had te Gent een congres plaats ter bevordering van den strijd teigen liet alcoolisme. Gehoord de verslagen van M. De Ryc- ke en va-n eerw. Pater Maas S. J., over de anti-alcoholische propaganda in de school en in de hoogeschool, stemt de volgende wenschen 1) De jeugd dient in geheelonthou ding van aloool-houdende dranken, dus ook van bier en wijn opgevoed te wor den. 2) Dit móet bewerkt, voor de lagere school, door aanschouwelijk-en gelegen- lieidsonderwijs en vooral door ouders- avonden, waar door bevoegde lessen de ouders zu'llen gewonnen worden 3) Daar het ouderwijs, zonder het voorbeeld van den onderwijzer, geen kans van slagen heeft, dient het- anti- alcoolisch onderwijs in de normaalscho len degelijk ingericht te worden. 4) Voor 'het middelbaar onderwijs, in de colleges, athenea's vakscholen, enz. dient het anti-alooolisch onderricht door voordracht#- en, gelegenheidsonderwijs bevorderd te worden, on een onthouders- bond van alle alcoolische dranken, tus- schen de 'leerlingen ingericht. 5) Een overvloedig en verscheiden materiaal voor an'ti-alcoolisch onder richt móet aan elke school verstrekt- wórden. Gehoord de verslagen van de heeren Castiaux (zoon) en Hollanders, over De anti-alcoolische propaganda in het leger wensoht de iegeroyerheden ge luk voor de uitstekende maatregelen ge nomen tot 'bestrijding van het- alcoolis me, uit de volgende wenschen 1) Dat het anti alcoolische onderwijs worde uitgebreid in regimentscholen, de scholen voor onderluitenanten en de sol datenscholen. 2) Aangezien dat alcool bijdraagt tot verspreiding van venerische ziekten en van tering, dat menigvuldige anti-al coolische voordrachten zouden gegeven worden in de regimenten. 3) Dat de officieren en onderofficie ren in den g'ewouo omgang en bij elke andere gelegenheid, zouden gebruik ma ken om do soldaten te onderrichten over het gevaar der alcoolbevattende drakon. 4) Dat de herbergen zouden gesloten worden in de omgeving der kazernen en wachtlokalen, bijzonder in het bezet tingsleger. 5) Dat ontspanningskringen en loka len waar enkol alcool vrije dranken wor den verkocht, zouden vermenigvuldigd worden. G) Dat er in al de oefeningskampen drinkbaar water voorhandon zij. 7) Dat do legerovcrhoid de personen zou aanmoedigen en helpen die de sol daten willen onderrichten over de ge varen van het alcoolisme. 8) Dat, krachtige maatreglen zou den genomen worden, in geval van oor log inzonderheid, de afschaffing van verkooplokalen en het verbieden van al le alcoolbevattende dranken, op en ach ter liet front. 9. Dat een ernstig anti-alcoolisch on derwijs zou gegeven worden in de yoor- beTeidingslesson tot don soldatendienst dat het front van het Belgisch leger op onvergelijkelijke wijze aanschouwelijk maakt, moet worden bezocht door al de genen, die den oorlog niet gezien heb ben. NA ZES JAAP TERUGGEKEERD In de Henegouwsche gemeente Qua- regnon is Woensdag een jongeling te ruggekeerd, Joris Romain gelieeten, die sedert 1916 verdwenen was en die door zijne familie voor dood gehouden werd. aangezien men nooit iels meer van hem te hooren kreeg. Romain was echter heel eenvoudig in Duitschland gehouden, waar men het altoos er op aanlegde dat hij niets kon laten weten aan zijne bloedverwanten De gescheidems van dien jongeling- is de moeite waard verteld tc worden. Joris Romain werd in 1916 door de Duitschers weggevoerd. Hij was toen 17 jaar oud. Sinds dan wist men hoege naamd niets meer over zijn verder lot en, alhoewel er langs alle kanten opzoe kingen gedaan werden, waren deze vruchteloos gebleven. Thans echter werd de verdwenene ontdekt te Karlsberg bij Berlijn. Toen Romain door do Duitschers ge vangen genomen werd, hadden dezen hem naar het front gezonden om daar te gaan werken. De jongeling gelukte er in te ontsnappen, maar hij geraakte niet ver en werd opnieuw gegrepen. De Duit- sehe overheden deden hem dan naar een kamp in Duitschland overbrengen. Kost wat kost zijne vrijheid willende herwin nen, beproefde do jongen tot driemaal toe «ene poging tot ontkomen, maar telkens bleef het bij die poging, want do bewakers heten, zich niet verschal ken. Ziende dat zij met hem zooveel spel hadden, stuurden de Duitschers den jongeling naar een verzamelingskamp, waar hij onder strenge bewaking bleef tot na den wapenstilstand. Op dat tijd stip werd hij afgehaald door de gendar men en naar Karlsberg gevoerd, waar hij als knecht geplaatst werd bij een boer. De ongelukkige jongeling, begrijpend dat alle verdere poging tot ontsnappen nutteloos was, schikte zich met gelaten heid in zijn lot. De dagen, de weken, de maanden, de jaren gingen voorbij en altijd kwam er geen verandering, 't Was hem onmogelijk zijne naastbe- s taan den in te lichten, want hij werd altoos van nabij bewaakt en hij kon noch potlood, noch pen vastkrijgen. Ten slotte wist hij bevriend te .worden met den brievendrager uit do streek, die hem eene postkaart ter hand stelde waarop hij al de noodige inlichtingen gaf over zijn persoon en over zijne verblijfplaats, en welke 'hij dan nog kon doen ten recht© komen. Men oordeele over de blijdschap der oudera van Romain, toen zij bericht kregen dat hun zoon nog in leven was. Zijn broeder vertrok onmiddellijk naar Duitschland en was zoo gelukkig er Jo ris aan to treffen en hem mode naar Belgie te kunnen nomen. Woensdag dus kwamen beiden to Quarognon toe. Joris Romain heeft schier zijne moedertaal vergeten on 't was in gebroken Frausch gemengd met Duitsch dat 'hij zijne lotgevallen vertelde. Ook beweert hij dat er nog talrijke gevangenen in Duitschland zijn. In de streek heeft den terugkeer van den jongeling veel opspraak verwekt. Reeds zoo dikwijls heeft do Duitsche regeering beweerd dat er geene gevan genen meer waren in het rijk. Het geval Romain bewijst dat die bewering moet gelogenstraft worden en dat het best mo gelijk is wat hij zegt, dat er nog vele menschen in gevangenschap gehouden worden. Onze regeering zou dio zaak eens grondig moeten onderzoeken. Immers, hoevele families zijn er niet waar men den dood beweent van leden die misschien in eene verwijderde streek van Duitschland een ellendig bestaan voortslepen 1 EEN WISSELAGENT SPECULEERT ER ZICH ONDER DOOD BUITENLIEDEN ZIJN DE SLACHTOFFERS In de Fondsenbeurs was er gisteren veel spraak over het springen van een wisselagent, die niet meer aan de ver schillende verplichtingen kon voldoen, en oen tekort- nalaat van 250.000 fr. De man in kwestie is zekere Van R een inwoner van Embloliom, doch dié zijne bureelen in de Marckgravestraat, alhier heeft. Deze genoot het algemeen vertrouwen van de inwoners van voor noemde gemeente, zoodanig, dat hij op den duur de waaide door de inwoners van Emblehem hem toevertrouwd, in waarborg gaf. Met hot gedacht zich op te werken ging hij voort met- speculee- ron en de laatste vlottingen van belang in zekere levenswaarden, voornamelijk petrol Grony, gaven hem den benade- slag. Het te kort bedraagt ongeveer 250.000 fr. waardoor bonevens inwoners van Emiblehem, pok wisselagenten, getrof fen worden. Eono klacht is neergelegd bij het par ket en Van R., zal zonder twijfel terecht staan voor misbruik van, vertrouwen. IIET LOT VAN 250.000 FR. DER LAATSTE TREKKING DER VER WOESTE GEWESTEN DOOR EEN WERKMAN GEWONNEN. De blinde fortuin heeft ditmaal oen werkman begunstigd, 't Is inderdaad een nederige arbeider, die het groot lot der -laatste trekking der Verwoeste Ge westen gewonnen lieeft. De gelukkige winner werd verwittigd door den wisselagent bij wien hij zich liet winnend nummer 103.483-9 had aangeschaft. Hij die thans door het lot- begunstigd werd is een metaalbewerker, Frans. Mi gnon genaamd, 54 jaar oud, wonende te Seraing, gehuwd en vader van drie kinderen. De moeder is waschvrouw. De echtgenooten Mignon' hebben, cenigen tijd geleden, 'het 'huisje gekocht dat zij bewonen. Van de drie kinderen is de oudste dochter gehuwd. De tweede dochter werkt in eene fabriek te Luik, De zoon is thans soldaat. Zooals men begrijpen kau heerscht de grootste vreugde in het huishouden Mignon. Donderdag morgend vroeg is vader Mignon met zijn kostbaren titel naar Brussel vertrokken, om hem in het- mi nisterie van financen te laten controlee ren, Londen, 12 Oct. De A frican In dustries maakt een intervieuw open baar uit de Rhodesian Herald door M. F. S. Malan, minister der mijnen in Zuid-Afrikaansche Unie. Deze was getroffen door do rijkheid der mijnen, waarvan het erts 20 tot 40 0/0 koper inhoudt, dan wanneer in Amerika de uitbating als loonend wordt beschouwd wanneer het erts 6 0/0 koper inhoudt. Niettegenstaande dat de voedingswa ren moeten ingevoerd worden, door Ka- tanga geen landbouwstreek is on do duurte van het vervoer, zijn de smelte- rijen van Elisabeth vil le in volle wer king. Deze van Panda werken maar met halve kracht, en hun toekomst hangt af van de proef die men doet erts van mindere 'kwaliteit ite (bewerken. M. Malan drong aan op het belang, dat voor de Zuid-Af-rikaanséhe Unie be staat, om de markt van Katanga onder oogpunt van levensbehoeften en ver voermiddelen te verbeteren. Volgens hom zal de verlenging der lijn van Bahama naar Kinshasa en de stichting eener zuivere Congoleesche lijn niet beletten, dat een belangrijk deel van den handel langs de Zuid-Afri- iclie wegen gebeurt. Do meeste zwarte arbeiders worden van uit do omliggende districten naar deze streek verplaatst. Zij schijnen ge lukkig to worden good gevoed. Te Likasi, Panda en Kambove is de onderbrenging der arbeiders goed ver zorgd. De hospitalen laten niets te wen schen. De mijn-unie trok nu uit de onder vinding te Johannesburg opgedaan, en de bestuurders zijn er van bewust, dat zij betere resultaten bekomen, met zich bezorgd te maken om de gezondheid hunner arbeiders. IN 'T KOLONIAAL MUSEUM De twee Koningen hebben zich in dec namiddag met hun gevolg, naar het Museum van Tervueren begeven, waar zij ontvangen werden door M. Franck, minister van koloniën. In de rotonde waar talrijke ambte naars van het ministerie cn van de A fri- kareizigers waren, werd Koning Victor Emmanuel verwelkomd door den minis ter en deze overhandigde hem cone plaat, door eenen Antwerpenaar gedrukt op een enkel exemplaar, en waarop do namen voorkomen van de drie honderd Italianen, die hunne diensten aan Bel gie wijdden. Hij gaf dan eveneens een schrijn waarin drie exemplaren van de meda- lie ter gelegenheid der zegepralen van de koloniale troepen in de veldtochten van Afrika. Vervolgens leidde de minister de hoo- ge bezoekers de zalen rond. IN T ITALIAANSCH GEZANT SCHAP Na hun bezoek in het Koloniaal Mu seum cn eene wandeling in het Sonien- bosch hebben de Koning en de Konin gin van Italië zich naar het gezantschap begeven. De Union Italo-Belge bood hun een album aan met teekoningen van Bel gische kunstenaars. Bij hot verlaten van het gezantschap werden zij warm toegejuicht door de menigte. IN 'T MINISTERIE VAN BUITEN- LA NDSCHE ZAKEN Donderdag avond werd een groot di ner aangeboden in het ministerie van buitenlandsche zaken. Daar telde men, behalve de bedde vor stenparen en prins Leopold, ook de Ita- liaanschen minister van b uiten 1 an dschc zaken en talrijke hooggeplaatste Italia nen, verscheidene Belgische ministers met hunne echtgenooten», staatsminis ters, generaals en hooge atublenaars van het ministerie van buiten! andsclie za ken. TEN STADHUIZE Rond 10 ure 'a avonds begaf de Ivo* ninklijke stoet zich naar het stadhuis, alwaar zij verwelkomd werden door bur gemeester Max. Bij de aankomst op de Grotoe Markt, word als bij iooverslag al de gebouwen elektrisch verlicht. De aanblik is onbeschrijfelijk, het gejuich oorverdoovond. Nadat de Koning van Italië den wel- komgroet van M. Max beantwoord had. word een klein concert alsook eenig€ dansen uitgevoerd. Daarna begaven de vorsten zich naar de groole loggia op het eerste verdiep om den militairen fakkeltocht en licht- stoet te zien voorbij trekken. De muzieken der verschillige regimen ten, in garnizoen te Brussel, speelden dan samen eenige prachtvolle 'stukken en eindigden met de Italiaansche en BeL gische nationale bedoren. Evenals bij hunne aankomst Werden de Hooge Bezoekers geestdriftig door de ontelbare menigte toegejuicht. EEN TOESPRAAK VAN HARRINGTON London, 12 Oct. In een toespraak op de konferentie van Moedania gehou den dankte Harrington Ismed pasja voor de bevelen gegeven tot het staken van de bewegingen der Turken, voor hot geduld en de verzoenende houding ge durende de konferentie getoond. Het aanbod, dat belichaamd is in hot protoko'l dat de mogenheden aanbieden, bevat de voorwaarden der geallieerde no ta van 23 September, wa&rbij Turkije geheel Oostelijk Thrade krijgt. Ten Westen van de Maritza krijgt Turkije een geallieerden buffer ter bescherming van Karagatsj en Adrianopel onder ei gen Turksch bestuur. Het komt mij voor, zoo vervolgde Hairington, dat gij bijna alle nationale wenschen vervuld, krijgt, zonder ver lies 'van, monschenlevens, zonder den vrede en den voorspoed van uw land te verstoren. Binnen 45 dagen zal het ge bied, dat het doel van uw streven was, geheel in uw handen zijn. HET ANTWOORD VAN ISMED PACHA Op die redevoering antwoordde Ismed Paeha Het is mijn wensch, dat er binnen den korst mogelijkon tijd een volledig akkoord gesloten worde. Trouwens, hot antwoord van Angora is in uw bezit

De Volksstem | 1922 | | pagina 1