Edele Zelfopoffering Speculeos PKIENIX öe moord in de Onderwljs- straaf te Anwerpen De gauwdieven op de Brusselsehe trams Trambotsing te Kaprijke De afsehiswelIjRe misdaad !e Brussel Dal komt er van Door een trein verrast §g Inbraak t@ Swevegem De Èiiösrd ®p een gemeente- raadslid te Becele-Wsas 't Wit Stoopke Ismod vraagt vervolgens, dat men liet protocol nog eens voorleze. Terwijl ko lonel Heywood aan dat verzoek "oldoefc, Eommenteert Ismed verschillende pun ten Generaal Harrington geeft telkens repliek op do aanmerkingen van den pacha. In betrekking tot de kwestie van ito onzijdige strooken doet generaal Har rington opmerken, dat. naar zijne mee rling, de gcc^t' Y?.n ])Pt akkoord, en r.irc tijn vorm, het voornaamste is. Generaal Harrington verklaart zich Vervolgens boreid om Ismed Pacha de hand to drukken, als onderpand van we- derzijdschc goede trouw. Ismed «vliegt» als hot ware op, en komt Harrington op teer vriendschappelijke wijze de hand drukken. Nu vallen de laatste bezwa ren der Turken weg hun laatste vrees verdwijnt.... Wanneer de generaals der Bondgenoot.cn voorstellen het maximum der getalsterkte van de gendarmerie voor Thraeie te bepalen op 8 a 10 dui zend man, kijken de Turken zelfs niet op. GENERAAL HARRINGTON VER TREKT ~N A A R KONSTANTINOPEL Generaal Harrington verlaat de con ferentiezaal, Koudt schouwing over een baf ail Ion ,on gaat aan boord van den lichten kruiser Carysfort om zich naai- Konstantinopel te begeven. Op liet- oogenbük, dat de Carysfort ito golf van Goumlok verlaat-, ziet men ilrie dorpen, in het voorgebergte van dienzelfden naam gelegen, in lichte fcaie staan. Een ontzettende vuurpoel Dc oorzaken van die branden zijn onbe kend. DE GRIEKEN TEEKENEN DE OVEREENKOMST VAN MOE- DANIA NIET - Athene, 12 Oct Het teekenen van ten wapenstilstand verwekte geen op schudding, daar hij sinds eenige dagen venvacht was. De Crieksche afgevaardigden hebben do overc nkomst niet geteekma, daar rij geen onderricbtingen van hun re- Ecering ontvangen hebben. Zij kwamen slechts later. Het protocool houdt ten andere van de Grioksche aanspraken op de lijn van dc Maritza geen rekening. LEENING DER REGEERING De regeering heeft een overeenkomst getroffen met de Grieksche nationale Bank voor een lconing van 200 m Pioen goud franks,, om in de onmiddellijke behoeften te kunnen voorzin;. DE GEALLIEERDEN EN TURKIJE Londen, 12 Oct. De bladen pleiten voor de een of andere neutrale stal als plaats voor samenkomst voor de vredes conferentie die echter niet zoo ver van Angora zou moeten liggen, dat er groo ve vertraging door zou outstaan bij de ruggespraak met de Kemalistische re geer in g. De Daily Telegraph verneemt dat Engeland deelneming van de dominions met name Australië en Nieuw-Zeeland aan de conferentie wensehf, Avegene hun ia n deel aan den oorlog. DE VREDESCONFERENTIE EN DE CONVENTIE VAN MOEDANIA 'Londen, 12 Oct-. De aandacht van hot. publiek gaat opnieuw naar de vre desconferentie, waartoe de conventie van Mocdania den weg geopend heeft. Het voorstel van Angora, de confe rentie te Smyrna te houden, kan niet Aangenomen Avorden, gezien de verwij dering van Angora. LOKWOORDEN VAN GENERAAL HARINGTON. TOT ISMED PASJA Constcintinopel, 12 Oct. Voor liet sluiten der conferentie van Moedania .•ichttc generaal Harington enkele woor den tot Ismed pasja om dc hoogschat ting uit. te drukken die hij koesterde voor liet geduld waarvan de Turksche afgevaardigde tijdens de besprekingen blijken gaf. 78® Vervolg. Et -ageii versche bloemen op het graf mij ier moedermen schijnt er dikwijls de bloe men en kransen die vromen plicht, tot nu ,oe door een ander vervuld, zal ik voortaan op mij nemen. Hebt gij iemand belast om op aet graf mijner moeder versche bloemen te itro ion Neep, antwoordde Pandolle een wei- >ig verlegen. Maar uw moeJer had veel mendinnen waarschijnlijk zullen zij het ioen. Daarna heb ik het huisje mijner ouders ivillon zien, hernam Blanche, en ik heb op de Dverblijfselen gestaard van de woning, waar- Mijn moeder ges o ven is. Ik wilde u een verzonk deen. ging zij voort, de hand op zijn ichoiuler leggende. Ik zou zoo gaarne willen iat het huisje weder werd opgebouwd. Binnen acht dagen zullen de metse laars er meê beginnen. Er mag niets aan veranderd \vorden jk wil het zien zooals het vroeger was. Ge zult uw zin hebben, sprak Pandolle. Maar zeg mij nu eons, zult gij ons heden ivond de mededeeling doen, die gij gisteren fvond liadt bepaald. EEN ONGELUKKIG BESLUIT DER, REGEERING VAN ANGORA Londen, 12 Oct. Dc regeerifig van Angora zo-u besloten hebben al de Ot-fo- manen, Grieken en Armeniërs A-oor het krijgsgerecht te dagen, die in het- Griek sche leger Aan Klein Azie of Thraeie dienden sedert- 1919. Worden zij plich- tig bevonden, dan zal de terechtstelling geschieden. Do geallieerde gezanten hebben aan de regeering van Angora hun misnoegdheid laten kennen en op een algemeene amnistie voor de mino riteiten aangedrongen. Woensdag namiddag is het- parket, be staande uit MM. Mechclynck, onder zoeksrechter, Dupont, griffier, en De Coster, wetsdeskundige, nogmaals in de 11e wijk afgestapt. Het parket was ver gezeld door den politieofficier Toch en den genaamde Van Hoof, vriend A7an het slachtoffer, wonende Duinstraat. Men onderzocht waar Weber den tijd doorbracht tussehen 6 en. 11 ure 's avonds. Alle herbergen werden afgedaan, doch nergens werd eenig spoor gevon den, dat tot den dader van den moord- dadigen steek kon leiden. Het gedacht wordt reeds vooruitgezet dat men hier met eene aanranding te doen heeft. Dit vermoeden werd geop perd omdat de g-iletzak van het- slacht offer was afgescheurd, ofwel zou de steek toegebracht zijn na eenen twist die door de bewoners der straat is gehoord geworden, mogelijk wel veroorzaakt d'oor het slachtoffer zelf, die ondier den invloed van den drank was. Van wraakneming kan er geen spra ke meer zijn, want al zijne kennissen en werkgezellen zijn onderhoord geworden en niemand kende een vijand van het slachtoffer. De h. Markx, wonende ruo de Lancry te Parijs, had gisterenavond, aan het Zuidstation, in een tramwagen van lijn 19 plaats genomen. Aan de Nieuwbrug, stelde de vreemdeling plot seling de vermissing vast van zijn geld- tasch, inhoudende een bankbriefje van 1000 frank, twee van o frank en een titel van 20.000 frank. Toen- de h. Adancourt, wonende insgelijks te Parijs, aan het Zuidstation uit een tramwagen stapte, stelde hij mot verbazing de vermissing vast van zijn geldtasch, inhoudende 1200 frank in Franacho bankbriefjes en 300 frank in ^Belgische bankbriefjes. Klacht werd bij de politie ingediend. TALRIJKE GEKWETSTEN. AANZIENLIJKE SCHADE Donderdag morgend, rond- 9 ure, had op het grondgebied Kaprijke, eene ver schrikkelijke trambotsing plaats. De reizigers train die om 8 ure 35 uit Watervliet vertrekt en om 8 ure 57 op de wijk Linde grondgebied Kap rijke aankomt, kwam aldaar aan de Avisselnaald in botsing met een bijzonde ren beetentram, komende uit Eekloo; De botsing was verschrikkelijk ver scheidene Avaggons weiden verbrijzeld zoowel van den reizigerstram, als van den beetentram. Een hevige paniek ontstond onder de talrijke reizigers die zich naar de markt van Eekloo begaven. Ook vele personen werden gekwetst, waaronder vtouav De Miliano die naar het gasthuis van Eek loo werd overgebracht en vrouw Acr- nairt, van Waterland-Ouden ian, nog al gekwetst door glasscherven. Talrijke Blanche verbleekte, Neen, antwoordde zij, dat behoeft thaus niet meer. Misschien heb ik geraden wat het gold. Betrof het niet den jongeling, die gij te Gray hebt ontmoet Zij zag hem verrast aan. Blanche, bemint gij hem vroeg hij met bevende stem. Als ik Blanche Dupont was, zou ik misschien ja zeggen, maar Blanche Trochets antwoordtik mag hem niet beminnen. Wellicht besefte Pandolle niet hoeveel smart in die woorden lag opgesloten. Ja, zeide hij, ge moet hem niet beminneD, ge hebt dit juist ingezien. Luister? Ik ben he den voor u naar Vesoul geweest, naar de mannen der wet 't is niet voor het eerst maar ik meen, dat ze niet genoeg doen. Ze zullen nu krachtiger handelen ze zullen in Frankrijk, in Europa, overal zoeken. Ge begrijpt niet wat ik bedoel, maar dat doet er niets toe. Ziet ge, we zoeken uw echtge noot. O, we zullen hem vinden. Blanche slaakte een diepen zucht, zij dacht aan Philippe, dien zij niet mocht be minnen; XVIII. Te negen uren slopen twee mannen met de meeste behoedzaamheid langs de lot de hoeve »s.-~rr~t—Kasaar andere personen bekwamen lichte kwet- uren. De stoffelijke schade is aanzienlijk, geheel den dag was het verkeer onder broken'. DE AANHOUDING VAN STUYCK Wij meldden gisteren reeds dat zeke ren J. B. Stuyck, een boezemvriend van J. B. De Mey, aangehouden werd onder verdenking in de moord op De Mey ge pleegd betrokken te zijn. Reeds eenige dagen na de moord op De Mey Averd Stuyck aangehouden, doch hij gaf een alibi op dat gedeeltelijk juist bevonden werd en werd nog den zelfden avond terug in vrijheid gesteld. De agenten der rechterlijke brigade zetten evemvel hunne opsporingen voort en zoo komt het dat men verschei dene zaken heeft ontdekt welke zeer be zwarend zijn voor Stuyck. Zoo heeft men eerst en vooral de wo ning van Stuyck. Beneden is er eene koetspoort, uitgevende op de straat. Rechts in de poort komt een stal uit, zonder paarden of venster. Links leidt een trap naar de kamera van Stuyck en van dezes neef. Achter op den koer is de garage van Stuyck's neef. Van op de straat is het totaal onmogelijk te zien wat er in deze zonderlinge woning om gaat. Bij de eerste huiszoeking, op 30 Sep tember gedaan, vond men eene bebloe de matras, en eene kuip waarin wasch- goed stak. Op dit wasckgoed werden ver dachte vlekken opgemerkt. Alles werd aangeslagen en de wets dokters Do Rechter en Marcel Heger zijn thans nog bezig aan scheikundigo opzoekingen nopens het bloed en de ver dachte vlekken. Alhoewel Stuyck na deze huiszoeking aangehouden en terug vrijgelaten werd, was het de politiemannen toch opgeval len, dat Stuyck geene enkele inlichting vroeg over het optreden der politie. Hij sprak ook niet over do moord op zijn vriend De Mey. Toon men aan de vriendin van De Mey, het stuk zeildoek toonde waarin een deel van het lijk van De Mey ge vonden werd, verklaarde zij nooit zulk Stuk in 't bezit van De Mey geweten te hebben. Dit stuk zeildoek was op verscheidee ne plaatsen toegenaaid en lappen er bo- \Ten op gezet. Op eon dezer lappen ston den de letters A. M. Deze letters zijn de begin lettors van Amedée Moreels, moe der van J. B. De Mey, een paar jaren geléden gestorven. Do politie kwam nu ook te weten, dat do moeder van De Mey gedurende den oorlog twee paar beddelakens, gemerkt A. M. aan Stuyck verkocht had. Daar over ondeiwraagd bekende Stuyck dat zulks de waarheid was, doch dat- hij de lakens kort nadien had voortverkocht. Hij wist niet meer aan wie. Zulks kwam verdacht voor, daar zoo als men weet, de beddelakens geduren de den oorlog peperduur waren. Het ge recht kwam tot het besluit, dat het stuk zeildoek moest hersteld geweest zijn met een stuk beddelaken door de weduwe De Mey aau Stuyck verkocht. NOG EEN STOMME GETUIGE Donderdag namiddag werd Stuyck langdurig door M. Baudour, onderzoeks rechter, ondervraagd. Daarna word eene waschvrouAV ge hoord die verklaarde, dat zij den zak doek, waarin het hoofd van De Mey teruggevonden werd, geAvasschen had. Op dozen zakdoek zijn namelijk eenige kent eekons gemaakt met rood garen, 't Is de waschvrouw zelf, die deze tee- kens heeft aangebracht. In de Avoning van Stuyck heeft men oen zakdoek aan geslagen welke juist dezelfde kenteekens draagt. behoorenile schuren, 't Was uit de voorzor gen, die zij namen om niet gezien te worden duidelijk dat zij iets kwaads in den zin had den. De twee Margaux hadden alles koel bloedig overlegd, om op Pandolle wraak to nemen nu loerden zij op hunne prooi,3om zich op hem te werpen. Pandolle ging altijd het laatst naar bed, na eerst te hebben rondgezien of alles in or de was. Toen hij dit thans weer had gedaan, vroeg een der knechts Gaat gij niet mede naar de hoeve, mijnheer Pandolle? Neen, ik zal nog een weinig van de frissChe avondlucht genieten, gaf hij ten antwoord. Wilt gij dat ik u de lantaarn laat Waarom? ik heb die niet noodig. Dan wensch ik u goeden avond, mijn heer Pandolle. Goeden avond De knecht verwijderde zich. Pandolle haalde de tabak uit zijn zak en stak een pijp op. De twee Margaux naderden in de schaduw als slangen langs den grond kruipende. In gedachten verdiept, zag of hoorde Pan dolle niets. Hoe kon liij ook vermoeden, dat hij op z'oon korten afstand van de hoeve, aan een nachtelzken aanval zou blootstaan Daarover ondervraagd, verklaarde Stuyck dat het hier oen buitengewoon toeval geldt. M. Boudour heeft dan ook den neef van Stuyck ondervraagd. Deze kon da delijk bewijzen, dat hij op 22e Septem ber, dag der moord, niet te Brussel Avas. Hij voegde, er bij, dat telkens hij zich uit stad moest begeven hij een onmis baar stuk uit zijn auto nam, om to be letten dat men hem zou gebruiken. Daarna werd Stuyck naar het gevang van St. Gillis teruggevoerd. DE DRIJFVEER DER MISDAAD J. B. Stuyck houdt krachtdadig zijne onschuld staan. Toen Marie Iialleux hoorde dat Stuyck aangehouden was, /verklaarde zij, dat Stuyck Avel de laatste persoon Avas, die zij zou verdacht heb ben. Haar broeder verklaarde ook dat hij Stuyck niet in staat achtte zulke gruwe lijke misdaad te plegen. Naar het schijnt Avon Stuyck veel geld, daar hij zoo wat in alle artikelen handel dreef en diefstal zou dus dc drijf veer der misdaad niet zijn. Men zoekt thans op of Stuyck geene andere redenen kon hebben om De Mey uit den weg te ruimen. WV Landbouwer Marcel C...., afkomstig van Melle, was, na te diep in ;t glas te hebben gekeken, verzeild in een ver dacht drankhuis nabij hot Noordstation te Brussel. Daarviel li ij op zijn stoel in slaap. Tegen den nacht werd hij gewekt en verzocht de gelegenheid te verlaten. Buiten gekomen stelde hij de ver- dAvijning vast van zijn geldbeugel in houdende 500 fr. Hij Aveet echter niet of het geld verloren heeft dan of het ge stolen is. yV Omstreeks 7 uur, Woensadgmorgen, is de 42 jarige Frans Mannaert, land bouwer en koopman in hooi,aan den ©n- bevvaakten overweg der Bochstraat te Grimbergen door den trein die om 6.25 uur uit Dendormonde naar St. Nikolaas reed, verrast geworden en doodgereden. Mannaert kwam met zijne driowiti- kar uit de richting van het dorp Gram bergen hij zat op de kar en moet den trein niet gehoord hebben. Het gespan werd gevat en het paard juist over de •rails, werd weggeslingerd, doch bleef ongedeerd. DE) BESTE 458 FEN JUWELIERSWINKEL LEEG GEPLUNDERD Onderzoeksrechter Storms te Kor- trijk, heeft het Brusselsche parket op de hoogte gebracht van een stoutmoedi- gen en belangrijken diefstal, geploegd ten .nadecle van de eehtgenooten Van de Gheinste, juweliers te SweA'egem. De daders legden namelijk do hand op een twintigtal gouden heerenuurwer ken, twintig gouden damesuurwerken, Avaaronder dertien met armband, 15 gouden halssnoeren, 30 platina- en gou den borathangere, gouden versierselen, 35 zilveren uurwerken, een 50-tal nik kelen uurwerken, 5 ultimo-chronome- ters, alsmede een groote hoeveelheid an dere juweelen, ter gezamenlijke waar de van verscheidene honderd duizen den franks. De beschrijving der gestolen juweelen werd in alle richtingen rondgestuurd. Men vermoedt dat de dader naar Brussel zijn gevlucht. Zij worden ijve rig opgespoord. Die put lud reeds lang gevuld moeten zijn, sprak hij tot zichzelven, want hij dient nergens toe. 't Wordt van week'tot week uitgesteld 't is altijd hetzelfde geval hoe lang de dagen ook zijn, blijft er nog altijd veel te doen. Ik heb Blanche beloold het huisje van Francois Trochets geheel te laten opbouwen dat is een goede gelegenheid om den put te vullen. Wat niet meer voor het huisje kan dienen, zal in den put geworpen worden. Hij ging op den rand van den put zitten, zooals hij dikwijls deed. Blanche was vroeg naar bed gegaan, omdat zij een weinig onge steld was, hetgeen niet te verwonderen was na de hevige aandoeningen van dien dag. Arme kleine Maar zij slaapt thans, hoop ik, mompelde Pandolle. Toen dacht hij aan Jeannette en aan haar zoon. Eensklaps trok een zacht geluid in de na bijheid zijne aandacht. Hij keek haastig om en zag bij den put een groote massa. Op hetzelfde oogenbhk werd hem een handvol fijn zand in de oogen geworpen. Hij brulde van woede en pijn, en sprong op. Geheel verblind strekte hij instikmatig de armen uit, om een rechtstreekschen aanval af to weren. tea»»*—- HET ONDERZOEK Het parket heeft nu reeds A_erschillen-< de personen onderhoord en ziehier waf bijzonderheden nopens het doorbrengen van den, avond door het slachtoffer Vaerendonek avus den Donderdag na middag met drie personen zijner ge meente do genaamden De R..„ V.... en i Van P., Honorius geAveest in de herberg Watermolen te St. Nikolaas, Ple- zantstraat gehouden door Deyaert, al waar hij woorden zou hebben gehad met Van P..., oA7er hetAveiden der schapen. Volgens getuigen Avaren beide personen zelfs op den koer der herberg gegaan al tAvistende. y.., en De R... konden niet zeggen, daar zij" zelf binnen gebleven Avaren, of de tvvistera handgemeen waren ge weest. Alleenlijk wisten zij te vertel len dat Vaerendonek en Van P.. nadien onderling enkele glazen bier hadden ge dronken bij Deyaert en later op den avond tnsschen 8 en 9 ure min tien mi nuten, in de herberg van V. Weyns te Bel cel e, waren geweest. De herbergier Deyaert kwam getui gen dat toen de twist gaande was op zij nen koer, hij gezien had dat toen Vaerendonek door zijnen tegenstrever op den grond geworpen was, Van P.., op hem zat en hem bij de keel greep, zeggende moest ik u eens dood nij pen, wat zoudt gij daar aan hebben, manneke Terug binnenkomende, aldus ver klaarde Deyaert, waren beide perso den opnieuw bedaard. Van P.., De R.., V., en Vaerendonek, zijn des avonds nog te zamen geweest in do herberg van Weyns, zooals Avij booger zegden. Vaerendonek is vertrokken tussehen 8 ure 50 en 8 ure 55. Hij was te voet en om huiswaarts te keeren moest bij eene rechte baan van omstreeks 2 klrrn lengte volgen en dan rechts inslaan. Van P.., die zijn fiets bij hem had, heeft de herberg van Weyns verlaten om 9 ure. Hij ook moest dezelfde lan ge baan op en aan de splitsing derzelvd links gaan. Alhoewel er weinige minuten ver-' streken waren tussehen het heengaan van beide mannen, beweert Van P..., dat hij recht door naar huis is gereden en nochtans Vaerendonek niet is voor-i bijgesneld, noch heeft ontmoet. Een getuige wiens hofstede langsheen de baan staat is rond 9 ure of 9 ure en een kwaart, op het herhaald geblaf van zijn hond opgestaan en buiten komen zien aan zijne haag. Het was donker; maanschijn en die getuige heeft dan op eenigen afstand aan den overkant van de baan (juist daar waar de grond ver- trappeld was geweest, en de oenten ge vonden zijn) eenen persoon van achter eenen boom zien komen. Die onbeken-< de heeft vooruit en achter zich gezieij, er uitziende juist als iemand, die op zijn gemak niet was, en is dan lang< zaam verder de baan opgegaan. De heer onderzoeksrechter heeft na die inlichtingen van de rijkswacht Van P..., ontboden. Van P... die een krach* tig man is, ontkende de doodsbedreigin gen door Deyaert aangehaald, geuit te hebben tegen Vaerendonek of dezen og den grand geworpen of tegen den muuij te hebben geduwd. Van P.., is dan onder mandaat van! arrest gesteld en afzonderlijk opgeslo ten. De heer onderzoeksrechter Geerinokxy die met de zaak belast is, zet zijne op zoekingen voort. Jacques Neefs, Antwerpen 29.375-i In weerwil van zijn ouderdom, was Pan dolle nog buitengewoon sterk als een vaal zijn vijanden in zijn harden was gevallen, zou hij er waarschijnlijk niet levend uit zijn gekomen. De ellendelingen wisten het, en daarom hadden zij een plan beraamd, waarbij zij1 geen gevaar konden loopen. Lafaard 1 riep Pondolla raak mij eens aan als ge durft Hij deed een stap vooruit, doch kreeg te-' gelijk met een langen stok een hevigen stoot" tegen de borst. Met beide handen vatte hij den stok aan,, maar door den stoot waggelde hij achteruit,] verloor het evenwicht en viel met een onte zettende kreet in den put. Zijn handen hadden den stok krampachtig omvat hij hield hem vast in zijn val. De twee ellendelingen bogen zioh over den put. Een zwaar gekreun steeg er uit op. Hij is taai, bromde de oud Margaux. 't Is mogelijk, maar hij zal toch niet knag genoeg zijn om er uit te komen, sprak Francois op doffen toon. Neen, hernam de vader niettemin moesten we dien steen in den put werpen. Waarom ft YervolgtA

De Volksstem | 1922 | | pagina 2