Algemeens vergadering Ér Katholieke Unie 17 WEKELIJKS 0.50 Uitgever: J. Van Nuffel-Db Gendt Publiciteit buiten het Arr. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel. Place de la Bourse, 8, Parijs, Bream's Buildings, 6, Londres E. C. 4. Dinsdag Oct 1922 VEÜLICHTE BOLLEN!! Het inefei etusnSser De Deutsche FloraSiën In het Vaiikaan De nieuwe minister TE BRUSSEL Kortstraat, 0 en 2f, Aaist. Tal. 114 i XXVIII' JAARGANG NUMMER 207 8 CENTIEMEN - H. HedwigU Zon op 6,16onder;4,58 Nieuwe Maan don 20 If a hebben de roode kleppers uit 'den gemeenteraad van Aalst liet gevonden Het aanleeren van den catechismus maakt de hersenen der kinderen kapot omdat hij handelt over mysteriën Indien dat rood manneken sprak over schaaf of schaafbank, dan zon het misschien niet kennis van zaken spreken, doch over onderwijs 't I's zoo dwaas, zoo dom dat we niet zóüden moeten antwoorden, doch we doen het op dat sommige eenvoudige lieden zich niet zouden laten vangen door znlken kletspraat, Welk is het doel der opvoeding Alle opvoedkundigen godsdiensti ge en ongodsdienstige zeggen, ge zonde, geleerde en brave kinderen te maken. Onderzoeken we hoe het aanleeren van den catechismus dit drievoudig doel helpt bereiken. Waarom is ons huidig menschen- geslacht zoo zwak, zoo vatbaar voor allerlei kwalen Waarom maken de geslachtsziekten ontelbare slachtoffers Waarom blijven alle neutrale -niet godsdiensti ge maatregelen vruchteloos Omdat de menschen zedelijk zoo diep gevallen zijn, omdat een groot deel zijn 'Geloof heeft verloren. (i De wereld is zedelijk rot schrijft de niet-katliolieke Ruskin, omdat men zich te weinig heeft bezig gehouden met godsdienstige opvoeding, zegt de protestant Foester Wat leert de catechismus Doe geen overspel noch onkuischheid ooit gelijk waar, wanneer, met wie of hoe niet alleen kunt en zult ge uwe gezondheid verliezen, doch vreeselijke straffen staan u hierna maals tc wachten, waaraan ge niet zult ontsnappen. Indien alle mannen dat 6de ge bod naleefden er zou geen alcolisme bestaan met zijn langen nasleep van ziekten, want om dit gebod te onderhouden mqeten we matig le ven, leert de catechismus, Ge zult u zelf niet dooden noch een ander, u zelf noch vreemden kwetsen, gij zult uwe noch een anders gezond heid schaden, is het 5e gebod. De socialisten prediken de vrije liefde, dus de officieele onkuischheid, en den opstand. Dat het van huiten leeren van 'den catechismus verstandig maakt, is zonneklaar het verrijkt den woordenschat der kinderen, ver scherpt hun oordeel, verstevigt hunne redeneering en versterkt hun geheugen, de schatkist van aange leerde waarheden, en de groote ge leerden waren en zijn mannen met een goed geheugen. Doch het is niet zoo zeer het van buiten leeren van den catechismus, dat de socialisten hindert, 't zijn de mysteriën van den godsdienst die de hersenen der kinderen kapot maken Wat moe ten de kinderen van die mysteriën weten Heel eenvoudig dat ze be staan, den tekst, anders niets Mag ik de groote roode lanteernen met een klein lichteken vragen of er alleen in den godsdienst, gehei men bestaan en of ze zich kunnen keeren of draaien zonder een ge heim voor zich te hebben Wat is de eleetriciteit b. v. Hoe komt het dat het bladgroen, geholpen door het zonnelicht, de lucht ontbindt en de koolstof, overal dezelfde kool stof, verwerkt tot hout, vet, suiker, zetmeel, enz. volgens de verschei denheid der planten enz. enz. Het kennen der mysteriën is een middel tot .het vormen van het karakter het leert den mensch nederig zijn en bekennen, dat er boven hem een Wezen is, oneindig wijzer dan hij. Waren de hersenen kapot van die ontelbare katholieke geleerden en kunstenaars Thomas van Aqui- nen, Pasteur, Colombus, Rafael, jtnz, enz. j Is het socialisme zelf niet een der grootste geheimen Hoe komt het, dat al de roode leiders na enkele ja ren politiek binnengespeeld zijn. De arme sukkelaars dragen hun ne centen naar de roode coöperatie ven en de bazen dragen honderd duizenden franken van de winsten naar de partijkas in plaats van ze terug te geven aan die brave vaders en moeders, die ze heel goed zouden kunnen gebruiken in het huishou den. En het grootste geheim van al is, hoe de socialisten aan de men schen den vrede zullen brengen door het prediken van den klassen strijd en den broodroof en den haat tegen den godsdienst Dat de catechismus de menschen beter en braver maakt, moeten de katholieken niet schrijven, -Een vader stelde aan den godloochenaar Voltaire zijnen elfjarigen zoon voor. Meester, zegde hij, dit kind heeft al uwe boeken gelezen, Kent hij zijnen catechismus vroeg de godloochenaar. Neen antwoordde de Vader, Gij hebt uw kind een allerslechsten dienst bewezen, zegde Voltaire, mijn boeken zijn vergif doch de catechis mus bevat levenswijsheid Hij schreef nog. Een godloochend volk zou zijn een rooversbende, En de anti-katholiek Victor Hugo «Ik verlang vurig voor de jeugd een door en door godsdienstig on derwijs. Was het niet de Fran- sche socialist Hervé die schreef Indien we ons volk willen redden, moeten we den catechismus terug in de scholen brengen, De Mais- tre, een groot man, heeft gelijk Men zou geen wetten moeten ma ken, jndien (pik, de tien geboden Gods naleefde, Door den catechismus leeren de kinderen hunne ouders beminnen, de ouders hunne kinderen, de pa troon zijne .werklieden en de arbei ders hunnen meester, door den ca techismus worden de menschen broeders ondereen èn dat willen de socialisten nipt ze blijven liever trouw aan 't woord van Bebel Doe liet hart van 't werkvolk bloeden 1 De Schaver. in En-geland voor de maand September is lager dan dat van Aug. van 1.3, die ecne vermindering van 25 0/0 aan wees in vergelijking met dat van Juli. In September waren de middelbare prijzen der levensmiddelen 2.8 0/0 la ger dan die van Augustus. X Alhoewel nog zes maanden moéten verloopen voor de opening der groote bloemententoonstelling, is de inrich tingscommissie der Floralien van nu af aan in het tijdperk getreden der bedrij vighedd van do inrichtingswerken. Onlangs hadden -belangrijke samen komsten plaas, ten eerste met de hooge ambtenaren van het bestuur der spoor wegen om onder andere dé bloemenver siering der spoorhallen van Gent-Zuid en van GenWSt. Pieters gedurende de Floralien dn to richten vervolgens met den heer Werveke, bewaarder van het Oudheidsmuseum van Gent, om 't mid del te onderzooken aan degenen die de plantententoonstdling zullen komen be wonderen, toe te laten ook een bezoek te brengen aan de merkwaardige oude ge bouwen en eigenaardige verzamelingen der musea der Florastad. Een© veropenbarinig Wij mogen hu reeds aankondigen dat èr, op de aan staande Floralien, niet alleenlijk de zeldzaamste on de schoonsto 'bloeiende planten in Belgie gekweekt zullen te zien zijn, maar dat er ook Fransche, Hollandsch© en Engelsche afdeelingen lot stand komen, hetgeen eene nieuwe richting daarstelt der groote wederland- sche hofbouwtentoonsteliingen 011 voor zeker de parel zal zijn der XVIIIe vijf- j aarlij ksche tentoonstelling van Gent. Do heer Brunton, afgevaardigde der Engelsche hofbouwers, die een bezoek bracht aan de inrichters, heeft nopens de samenwerkende deelneming zijner •vlapdgoaooten de_ meest aanmoedigc-ndo- beloften afgelegd. Ook de heer Krelage. van Den Haag, heeft aangekondigd dat het zoo wereld- beroemde Hdlandsche specialiteiten niet zullen ten achter blijven en dat de collectieve groep onzer noorderburen zeer aantrekkelijk zijn. De vreemde afdeelingen zijn geroepen om veel bijval te genieten. Wij komen er op terug, te meer daar de befaamde Fransche bloemisten, dank -zij de welwillende tusschenkomst van den heer Consul de Fourrnestreaux, thans ook hebben beslist samen aan de Bloemenfcesten van Gent deel te nemen, waar hunne menigvuldige voortbreng selen ongetwijfeld zullen schitteren, De vragen naar inlichtingen over de afdeelinig betreffende de Hofbouwnij verheden komen zeer talrijk toe en de beschikbare plaatsen worden haastig in genomen. Ook de hofbouwmaatschappijen van het land en uit den vreemde stellen van nu af belang in de tentoonstelling want zij hebben reeds den datum "be paald van haar bezoek in groep en ha re schikkingen tot de reis naar Gent ge- bomen. Allee doet. dus voorzien dat de aan staande Bloemenféesten zeer veel volk zullen lokken. Alle inlichtingen worden' verschaft aan do belanghebbenden die zich schrif telijk tot'hot secretariaat der Floralien, 1 Is, te Gent, richten. GEESTELIJltE AFZONDERING In het Vatikaan zijn, in de kapel der Sala Matrlde, de geestelijke oefeningen begonnen. De inleidingsprekafie werd gehouden door den Eerw. Pater Venturini, S. J. Z. H. Paus Pius XI woont de oefenin gen bij van uit de kleine sakristie aan den Epistelkant. Onder de aanwezigen bevinden zich Z. Em. Kardinaal Giorgi, de huishofmeester de opperste kamer heer, de Pauselijke grootaalmoezenier, benevons talrijke prelaten en priesters. De predikaties en overwegingen worden gehouden door gezegden Pater Venturi ni en door Pater Machbetti. De bijeen komsten hebben plaats ten half negen half elf, half vier en half zes. van kunsten en wetenschappen is be paald aangeduid. M. Leon De Clere, oud rector der Brusselsche lioogeschool, heeft de portefeuille aanvaard. M. T/beunis heeft gisteren die aan duiding aan den Koning onderworpen Berekening der hoeveelheden zwavelzu ren ammoniak per hectare te gebruiken (2e Vervolg) Nu wij weten, hoe dé hoeveelheid zwavelzuren ammoniak voor een bepaald gewas noodig theoretisch kan berekend worden, voegen wij daar eenige aan merkingen aan toe van meer prakti- schen aard. Eerstens vestigen wij ér de aandacht op, «dat in de meesrte gevallen voor de bemesting gecne rekening mag gehou den worden van de natuurlijke vrucht baarheid van den grond. Wordt de be mesting daarop gesteund, men verarmt den grond, en de vruchtbaarheid zal in latere jaren moeten hersteld worden door eene aanvullende bemesting. Tweedens. Do stalmest is eene traag- werkende meststof, zoodat zij voor ééne teelt niet genoeg stikstof ter beschikking dor planten telt, wanneer daardoor, zon der zwavelzuren ammoniak, niet merke lijk meer in den grond gebracht wordt. Daarbij, stalmest, beer en gelijk welke meststof kunnen aan verlies bloot stel len, of minder oplosbaar worden, zoo dat in de meeste gevallen een derde meer zwavelzuren ammoniak zal moeten aan gewend worden dan door eene thoreti- sche berekening veriescht werd. Derdens. De hoeveelheden stikstof door een gewas uit den grond geput slaan slechts op middelmatige goede op brengsten. Wij hQoven meer en meer naar hoogere opbrengsten to streven, zoo dat men om die redenen ook meer zwa- elzuron ammoniak zal moeten gebrui ken. Vierden?. De klavergewassen bevatten zeer veel stikstof, doch hier komt de grootsite hoeveelheid uit de lucht, zelfs verrijken do klavers den grond aanmer kelijk aan stikstof, zoodat do teruggaaf door middel van zwavelzuren ammo niak merkelijk geringer raag zijn. Toch geeft men zwavelzuren ammoniak, én om don eersten groe te verzekeren, én om de opname aan stikstof uit de lucht te. begunstigen, nog te; vermeerderen. Intensiever MORGENDZITTING De Katholieke Unie hield dezen mor gen, onder eene ontzagelijke toeloop van vol-k, hare algemeene vergadering. Na de mis, die om 10 ure in de Kapel van het St. Lodewijksgesticht gecele breerd werd, was de groote zaal van het gesticht propensvol toen om 11 ure de loden van liet bureel, onder langdurig gejuich hunne intrede doen. Baron Gilles de Pelidhy neemt plaats in den voorzitterstoel. Rond hem scha ren zich Ministers Moeyersoen, Van de Vvvere, Ruzette, Berrycr Staatsminis ters Sogers, Holleputte Renkin MM. Firmey en Tibbaut, onder-voorzitter der Kamer Senators de Moffarts, Imperia- li, de Sadeleer, Descamps, Van O verbergt Carnoy, Dubost, Dubois E. II. Broeckx en pater Rutten; Volksvertegenwoordi gers Heyïnan, Rubbons, De Bul, Heu- tart, Verméiren, /de (Montpdlier. enz. Verder bemerkt men nog MM. A. Ryck- nians, Em. De Meester, graaf Legrelle, priester Colens, enz. OPENINGSREDE M. GILLES DE PELICHY, neemt de eerste het woord en drukt zijne vreugde uit de katholieke actie overal te zien herleven. Na herinnerd te hebben aan het congres ran Namen, waar de eenheid der gedachte en de gemeen schap der betrachtingen zal mogen uit drukken de tegenwoordigheid eener talrijke jeugd is de voorbode van de een dracht en der gemeenschappelijke wer king. Hij begroet de toegestroomde leden die uit alle 'kanten van 't land gekomen zijn. De katholieke ooncontratie is ver wezenlijkt. Nu op dien wag vooruit. God •wil het. De zege is aan ons I Het is om een gemeenschappelijk pro gramma vast te stellen nopens de groote vraagstukken van den dag dat wij verga deren. Te midden der algcmeone uitstor ting der wijsgierige leeringen staan Wij vast op de rots der katholieke leering en traditie. Getrouw aan onze zending zul len wij dei orde verzekeren, in het land en op alle gebied voor den noodigen vooruitgang zorgen, door de verstand houding en eensgezindheid der katho lieke burgers. Ik groet de afgevaardig d/er der vier groote katholieke groépen en verklaar de vergadering geopend. Daar de vergadering te talrijk' is 'gaat M. de Pelichy zijne redevoering nog eens houden op de koer van het St. Lo dewijksgesticht waar verschillende hon- derde leden, die binnen geen plaats ge vonden hebben, buiten waohten. REDE VAN M. HELLEPUTTE Het woordit wordt dan aan M. HEIJ- LEPUTTE gegeven. Eene lange ovatie begroet den Staatsminister. Spreker groet de overfal rijke verga dering die afgevaardigden behelst van geheel het land. Geen partij in Belgie kan zulk een schouwspel van kracht ©n eenheid geven. Dit is omdat de katholie ke partij eene kolossale partij is die alle rechtvaardige gedachten en alle wettige belangen verdedigt op voorwaarde dat zij bijdrage tot het welzijn van het land. Eene minderheid kan geen beweging scheppen die aan de meerderheid zou schaden met haar -toevlucht te nemen tot de macht. De macht maakt het recht niet. De eensgezindheid van allo Belgische en Katholieke 'burgers over essentueele princiepen heeft de Katholieke Unie gevormd. Zij erkent de vier groote groe pen der katholieke partij en verwerpt den klassenstrijd. De katholieke partij is de eenige jyaar alle sociale klassen ver tegenwoordigd zijn, en dit is altijd zoo geweest. Dat is noodig voor de gezond heid der natio.Met eene nieuwe organisa tie aan te nemen heeft zij zich aan de omstandigheden geschikt. Haar pro gramma eerbiedigt ecne noodige zelf standigheid, maar in het raam van de rechtvaardigheid en het normaal be lang. DUITSCHE SCHULD Sprekende over de vraagstukken die aan de Kamer zullen onderworpon wor den, en met betrek op de finanticde kwestie, dc betaling der Duitsche schul den en het evenwicht onzer begrootin gen, drukt, ispréker rijne oivertuiginlg uit dat onzo afgevaardigden te Versail les hun best deden om voor Belgie te bekompn wat mogelijk was. Hier en daar komt eene richting le voorschijn om de Duitsche schulden te •ormi-nderen. Alle Belgen vragen dat hun recht zou geschieden .^Ien yraagt dat wij zouden vergiffenis schenken De katechismus leert dat voor alle zon< den vergiffenis is, maar daarvoor moei de zondaar biechten, zijn leedwezen uit drukken. herstellen en beloven niet meer te herbeginnen. Doet. Duitschland dit Ver van daar Zij maakt zich maar gedurig gereed voor revanche. Wie moet herstellen Belgie en' Frankrijk hebben het meest van den in« val geleden. Duitschland heeft niet ge leden. Het heeft eene talrjke 'bevolking. Duitschland moet 'betalen, en als da Regeering dit eischt zal zij alle achter zich hebben. Onze geldelijke toestand is moeilijk, dit hebben alle ministers van finanties" doen uitschijnen. Wij hebben nieuwe belastingen gekregen, maar ik weet niet of de besparingen godaan zijn op de schaal waarop zij konden verwezenlijkt worden. ONS LEGER A oor wat 'liet- leger betreft zijn wij overtuigd dat de veiligheid van het land verzekerd en de orde behouden moet worden. Maar hier moeten besparingen, gedaan worden. Hierover komt in eerste rang de verkorting van dienst in aan merking. Daartoe kan men geen vast formuul geven. Het parlement zal de noodige gegevens bekomen en dan eerst zal men het getal maanden kun nen vaststellen voor een minimum van diensttijd. Maar er is nog meer. Wij moeten d« waarborg hebben dat de lichamelijke en zedelijke gezondheid onzer zonen bo waard zal blijven. 1. Organisatie der krijgsalmoezeniors 2. Gewestelijke indeeling van het le ger die eene snelle mobilisatie zal toe laten, den familiegeest zal onderhouden en éene redelijke oplossing van de taal kwestie in 't leger zal geven, alsook den toegang van alle Vlaamsclie of Waal- sche milicianen. tot de graden zal toe laten. .TAALBELANGEN Voor wat de taalkwestie betreft, zal het parlement zich daarmee binnen kor! ophouden. De toestand die zal geschapen worden, zal aan alle Vlaamsche studen ten toelaten hunne studies te doen in 't Vlaamseh. (Lange ovaties). Spreker vernietigd dan de légende dat de Vlamingen tegen de Fransche taal gekant zijn. Ik ken geen Vlaming zegt hij, die zich tegen het fransch als taal verzet. Een Brig die beide landstalen bezit, is gewapend om al de talen van Europa te leeren; de latijnsche en de germaansche. Wij zijn dus niet tegen tweetaligheid en bestond ze niet, men zou ze moeten scheppen. Wat wij vragen is gelijklied met on- ze Waalsche broeders (Toej.), een on derricht in onze taal (Toej.) Er zullen nog fransche leergangen blijven be staan, en ik hoop dat ze door veel stu denten gevolgd zullen worden. Er is geen kwestie van verdelging der Gent- sche Hoogeschool. Dit gevaar bestaat niet, en liet is goed dat de Kath. Unie zich over die gemakkelijke oplossing uitgesproken heeft-. Voor wat de school kwestie betreft, vragen wij geene nieu wigheden, maar de toepassing der wet* SCHOOLSTRIJD Er heeft zich in de laatste tijden oentf hernieuwing van het sectarisme voor gedaan, en wij hebben er treffend© voorbeelden van gehad. Wij mogen dit niet dulden. Het kruisbeeld is over lieel de wereld het toeken van toevlucht ei> troost. De tegenwoordigheid of de aan wezigheid van het kruisbeeld merkt be schaving of barbarisme. De Katholie ke Unie moét haar protest brengen bij het protest dat van alle kanten van het land opdaagt-. Wij willen het kruisbeeld* (Toej uichingen) Onze scholen blijven het werk dor werken. Zij zullen haar niet hebben, do echoone ziel van 't kind, 1 (Daverend© toejuichingen). De Katholieke Unie eindigt haar eon rie jaar, dat een tijdstip van organisa tie 'geweest is. Voor haar staan dc beste verwachtingen open, na het, gelukkig /reeds verloopen tijdtsip van organisatie geweest i3. Voor haar staan de beste ver wachtingen open, na het, gelukkig reed© verloopen tijdstip van Union sacrée dat op den duur, den invloed der Kath. Partij zou verminderd bobben. Welnu de katholieke partij is onontbeerlijk; voor de gezondheid der natie. Spreker eindigt, onder daverende toé* juicliingen, met den rol der katholiek^ partij uiteen t© doenj

De Volksstem | 1922 | | pagina 1