18 Woensdag Oct'1922 KATHOLIEKE JEUGDORGA NISATIE Italië en Seigie De kwestie der In den Ministerraad Ge krach van Jen wisselagen De nieuwe minister van we tenschap en kunst De Oud-Pauselijke Zouaven Ministerie van Landbouw e Koningin bij de mijnwer kers van Limburg Landbouwbelangen Suikerij 89 450 250 - 3oO. XXVIII* JAARGANG NUMMER 217 Kerkstraat, 9 an 21, Aalst. Tel. H4 DAGBLAD 8 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.50 Uitgever: J. Van Nuffel-De Gendt ■Publiciteit buiten het Arr. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13.. te Brussel. Place de Ia Bourse, 8, Parijs, Bream's Buildings, 6, Londrea E. C. 4. H. Lucas Zon op 6,17 onder 4,56 Nieuwe Maan den 20 Opdat het wordend geslacht ons niet ontsnappe Het twintigeeuwsclie maatschap pelijk leven is niet te stremmen in zijn wild-voorhellende snelkoers naar het lagere materialisme, los van alle hoogere beginselen, voort- gestuurd door geldzucht en zinne lijk genieten, gekenmerkt door ge- zagmiskenning en aangroeiende ze deloosheid. Mag men ten minste voor het wordend geslacht een betere toe komst te gemoed zien Helaas, de misopvatting van het leven heeft haar weerslag op de jeugd zelf en we zien ze van nu af reeds meegesleept in dien versnel den terugkeer naar het heidendom: de massa der jeugd gaat hoe langer hoe meer haar eigen weg op buiten alle opbouwende invloedsfeer van huisgezin, van school en Kerk. Maar we willen geen zwartzie- ners zijn, al houden we er ook niet aan de harde werkelijkheid te ver bloemen we kijken de kwaal van onzen tijd star in de oogen met een vastbesloten wil naar redding te zoeken, waar deze zoo noodig en nog steeds mogelijk is. Want in de jeugd ligt het ko mend geslacht zij is de drager der hoop voor de toekomst, zoo we haar de vorming geven waarvoor ze vat baar is misgroeid zal zij een maat schappelijk leven baren dat nog slechter zijn zal dan het huidige, Hier gaat het dan ook om de ge wichtige vraag of het wordend ge slacht ons ontglippen gaat, en dat volstaat om onze belangstelling gaande te maken voor jeugdvor- ming, voor jeugdwerken en orga nisatie. Al aanstonds zal men wijzen op onze scholen, onze katholieke scho len, die de eerste factor zijn bij de zedelijke vorming der kinderen. Met het lager onderwijs en zijn op voeding is de vorming niet voltrok' ken, enkel begonnen, en de vrije le Vensopvatting die zich thans overal aanteekent maakt het noodzakelijk dat de eerste opvoeding voortgezet en bekroond worde door een volge houden inwerking op de schoolvrije 'jeugd. Aan wie de taak' aan onze katho lieke jeugd de opvoeding te ver strekken, welke in haar een drievul dig leven te beschutten, te ontwik kelen heeft het lichamelijk leven, het zieleleven en het genadeleven God heeft voornamelijk aan huis gezin, school cri Kerk, en wel in on derlinge Rechte samenwerking, de lichamelijke, godsdienstige en ver standelijke opvoeding toevertrouwd met den plicht dat ouders, onder wijzers en priesters, doch vooral het huisgezin, alles en allen zou zou den bewaken, besturen, inrichten en regelen, dat die opvoeding slage en het kind leere zelfstandig dit aard- sche leven zoo te verheffen, dat het zich het eeuwig leven verwerve. Maar, voegt een bisschop daar aan toe, wie onze schitterende ka tholiekendagen niet vergat, weet intusschen dat aan huisgezin, school èn Kerk, in onze tijden, nog nood zakelijk moet worden toegevoegd het katholiek jeugdvereenigingsle- ven, de katholieke jeugdorganisa tie. W IR Reeds beschikken we in dat op dicht op velerlei jeugdwerken, die met de jongelingen in hun na- pchoolsch leven in aanraking blij ven onze patronaten, turnvereeni- gingen, studiekringen, beroe2>s- scholen en avondlessen naast meer andere bijzondere instellingen. En ieder dier werken omvat de jeugd in een eigen yereenigings- band, berekend op de eigenaardige levensomstandigheden in die jaren van rijperen leeftijd, Er is organisatie der jeugd om ze te beschermen tegen de gevaren welke ze vooral in die jaren bedrei gen, om ze op te voeden tot plicht getrouwe katholieken, en ze voor te bereiden op de zelfstandige uit oefening van de veelzijdige werk zaamheden die ze later in het maat schappelijk leven te verrichten heb ben. Het katholiek jeugdcongres van heden moet een nieuwe stoot ge ven waar het noodig is, hervorming voorschrijven waar zwakheid heerscht. Alles ten bate van de ka tholieke jeugdorganisatie, waarvan Benedictus XV, korts voor zijn dood, getuigde O, gezegend de Vereeniging, die mannen van karakter weet te vor men, in een tijdperk waarin niets de menschelijke hoovaardigheid meer vernedert dan het gebrek aan wilskracht, dan het gebrek aan moed, vereisclit voor de verdedi ging der goede leer en der heilige beginselen. Wij beschouwen de jongelieden der kath, jeugd gelijk zij moet zijn nu en latei-, want in het later ligt de vrucht van de tegenwoordi ge vorming, Moge het katholiek jeugdcon gres machtig bijdragen tot betere inrichting der jeugdwerken, Mog>e het een stap wezen naar een steeds meer doorgevoerde oplossing der rijpere jeugd, Het wordend geslacht zal ons met ontsnappen. De jeugd behoort aan Christus, den eeuwigen opvoe der, en Christus en zijn Kerk be hoort aan de jeugd. Bij liet verlaten van bet Belgisch grondgebied heeft de Koning van Italië int Arlon een 'hartelijk telegram aan den Koning der Belgen gezonden, om Aijnè Majesteit en Hare Majesteit de Koningin, alsook het Belgische volk te bedanken voor het hartelijk onthaal dat hem en de koningin te beurt was geval len in Bel-gie. Alsmode om de beste wenschen te vor men voor het heil der koninklijke fa milie en den voorspoed van het land Koning Albert heeft een tele°Tam naar Itahe gezonden om koning Victor Emmanuel te bedanken en om ,op zijne beurt, zijne beste -wenschen voor de Ita- haauscb© natie te, 'vormen. DUITSCHLAND VOOR HET BANKROET Het [«- Journal des Debate be schouwd de moeilijkheden, die de Com missies voor Herstel wachten en zegt onder meer DuitecMand ziet zijne financieels in eenstorting zonder schrik tegemoet. Het verwacht die; misschien rekent het er zelfs wel op. He daling van de maiik is een samengesteld verschijnsel en on der de oorzaken is de schadevergoeding niet de gewichtigste, Het bewijs is wel dat de mark een nieuwe dalmg ondergaan heeft op liet oogenblik waarop DuitecMand een feite lijk moratorium genoot. Wat ernstiger is, is dat de Rijksbank uit vrees voor gebrek aan betalingsmiddelen een nieu wen stroom van papieren geld over het publiek heeft uitgestrooid en dat zij er, naar men zegt, voor een milliard mark per dag uitgeeft. Wat verder ernstiger is, is de persoonlijke inhaligheid van de producenten, die verdienen willen, stelling willen nomen tegenover komen de crisissen, willen maken, dat zij bin nen zijn en onbeschaamd do dolle da ling van den mark volgen, Noch_ bij de regeering, noch bij de particulieren bestaat er oen wil om zich opofferingen te getroosten om te betalen en de onderteekening van Duiteehland tor aan te doen. Er bestaat slechts wil om te loven, wil om aan de verplichtin gen te ontsnappen. Deze opvatting mag men zoo streng laken als uien tol, zij Brussel, 16 Oct. He ministerraad •vergaderde Maandag namiddag in het ministerie van financiën, onder voorzit terschap van M. Thounis. M. Loclere, die de vergadering bij woonde heeft zich gelijk welke verkla ring aan de peis onttrokken. Bij het openen der zitting heeft M T hen nis den nieuwen minister var kunsten en wetenschappen aan zijne col legos voorgesteld. Na het onderzoek van de Parlemen taire .bezigheden heeft die raad een over zicht gemaakt der verschillende begroo tingen die aan Kamer en Senaat zul len onderworpen "Worden en kennis ge nomen van den financieelen toestand. M. Jaspar heeft vervolgens den raad onderhouden over verscheidene kwesties van 'buitcnlandöcke politiek, namelijk over herstellingen. He raad heeft het onderzoek der mi litaire on (.werpen voortgezet Hit onder zoek zal Dinsdag avond hernomen wor den. AANHOUDING Verleden week hebben we melding gemaakt van ?fc wedervaren van een wis- el agent van Edegbem, die zoodanig heeft gespeculeerd, en wel met ander mans centen, dat hij er gansch onder door is geraakt en een te kort naliet van 250.000 frank. Het parket heeft na.kort onderzoek de aanhouding bevolen van den wissel agent Van R.., Hij werd Maandag mor gend te Antwerpen aangehouden, op het -oogenblik dat hij zijn bureel verliet. Hij werd ter beschikking van den on derzoeksrechter M. Meehelynok opgeslo ten. He gelieele boekhouding werd aange slagen, alsook de enkele waarden, onbe duidend, die hem overgebleven waren. Tusschen de slachtoffers is -nog eene maatschappij voor goedkoope woningen He nieuwe minister van wetenschap en kunst i3 dus aangeduid het is M. Léon Leelere, hoogleer aar en gewezen rector der Vrije Hoogcschool van Brus sel. Over een paar jaren zat ik te Ant werpen bij een feestmaal aan tafel met twee hoogleeraren. Jul. Destrée was toen minister en geen van beide tafelgeburen vermoedde ald-us, dat zij beide zijne op volgers zouden zijn. Inderdaad, de eene was de lieer Euge ne Hubert, de andere Léon Leclère. He eerste volgde den heer Bestree op, toen deze, ten gevolge van Ansee- le's dwaze streek te La Louvière, met zijne partijgenooten tot uittreden uit het ministerie gedwongen werd. Wij bobben hem aan 't werk gezien en kunnen van 'hem getuigen, dat zijne pogingen er toe strekten een onpartij dig minister te wezen. Van zijnen opvolger, den heer Léon Leelère, weten wij onkel wat personen, die hem van dicht 'bij kennen, over hem getuigen. He heer Leelère, geboren te Elsene in 1866, studeerde aan de hoogeschool van Brussel, waar liij in 1889 zijn doctoraat in geschiedenis verwierf en in 1890 hoogleeraar van middeleeuwsehe ge- schiedonis en aardrijkskunde werd be noemd. Hij was rechtor toen de oorlog uitbraken 't was onder zijn rectoraat dat hartelijke 'betrekkingen tusschen de Brusselsche hoogeschool en die van Leu ven werden aangeknoopt. Sedert 1922 is 'hij werkend lid der Ko ninklijke Academie van Bel-gie en is schrijver van handboeken van geschie denis, die in bevoegde kringen hooge waardeering genieten. Wat hebben de katholieken ïn bns land aan den nieuwen minister L? Ziellier wat de T<< Li.bre Belgiqüè van M. Leelère zegt a M. Leclère liee'ft door zijne geschrif ten en door zijn gedrag menig 'blijk ge geven van verlichte en sterke vader landsliefde. Uit dit alles, en ook wat van hem wordt gezegd door katholieken die hem kennen, blijkt het dat wij M. Leclère onpartijdigheid en eerlijkheid mogen verwachten in de toepassing der school wetgeving en'in het bestuur der diens ten, welke er van afhangen.- Wij betreuren levendig Ï9 het hoo- Hdig het to zeggen dat men 't aan hoo- ger hand niet mogelijk heeft geacht, bij de ministerieele wijziging van heden aan de rechterzijde de voldoening te schenken, door het benoemen van een katholiek -een einde te stellen aan het soort uitsluiting van katholieken van deze portefeuille. Men heeft die uitsluiting gesteund op de bewering dat aan het hoofd van dit departement geen persoon mocht staan die in de partijpolitiek 'betrokken was. Hierop kan geantwoord worden dat de benoeming van den heer Leclère deze bewering logenstraft, aangezien de nieu we minister bij de laatste kiezingen can- ciidaat was op de liberale lijst te Brussel Wat er ook van zij, van 't oogenblik dat men ons geen katholiek wilde geven en men besloten was ons een liberaal doen slikken, "is de benoemiug van M. Leelère misschien het minste iavaad. In die voorwaarden is het onze plicht hem vertrouwen te schenken en wij wachten hem aan hot werk. Als verwelkoming van een andersden kende is het niet ongunstig en er lifd, inderdaad, een slechtere keus kunnen gebeuren. Veel zal afhangen van de medewer kers, dewelke de heer Leclère zich uit kiezen zal. Na, Zondag, in St. Nïklaaskerk te Gent, de mis bijgewoond te hebben, voor de overleden oud-zouaven opgedra gen, vergaderde de maatschappij der oud-pauselijke zouaven in den Roo- don Hoed onder voorzitterschap van M. He Bie, eerevoorzitter der Kamer van het beroepshof van Gent. Onder de aanwezigen bemerkte men M.J.-B. He Groote, van Sottegem, 97 aar, ouderdomsdeken der oud-pauselij ke zouaven graaf Paul de ïjemptinne; baron Ju-liaan delia Faille d'Huysse; M. Joubert, van Brussel M. Pussen», van Mechelen; M. d'Hondt, van Nazareth, enz. M. He Bie zette het gedacht uiteen een algemeen Verbond te stichten, met ze tel te Brussel en waarin elke gewestelijke oud-zouaven bond zou vertegenwoordigd zijn door een afgevaardigde. He zonen der oud-zouaven zouden in het Verbond opgenomen worden. In de Vlaanderen bestaan nog alleen de bonden van Gent en Aalst. Eene nieuwe maatschappij is thans ook te. Kortrijk gesticht. Bij algemeenheid werd besloten, dat het Verbond de vereischto voorwaarden zou bepalen voor de aansluiting. MM. He Bie en Van Haecbl werden aangeduid als afgevaardigden bij het Verbond van Brussel. Ten 1 uur hielden de oud-zoua ven een banket. Het ministerie van landbouw bericht ons, dat liet beschikt over een zekere hoeveelheid oorspronkelij'k zaaizaad van vöederbeeten der variëteiten Idale de Kirech en Friedrichwerth de Meyer door Duiteöhland geleverd in uitvoering van het vredesverdrag en door een Belgisch laboratorium erkend als zijnde van goede hoedanigheid. Dit zaaizaad kan verkocht worden aan de koopliedon die hunne bestellingen voor 1 November aanstaande hebben overgemaakt aan het Ministerie van Landbouw, Quoteletplaats, Brussel. De prijzen zijn, vrachtvrij in elke sta tie Ideale de Kirsch, 150 fr, per 100 kgr. Friedrichwerth de Meyer. 120 fr pa- 100 kgr. H. M. Koningin Elisabeth' heeft Maandag geheel onverwachte een be zoek gebracht aan de mijnwerkerswij- ken van Limburg. Hit bezoek was het gevolg van het bezoek onlangs door de i Belgische voreten aan Hasselt gebracht. Eene afgevaardiging mijnwerkers van Limburg was de Koningin daar ko men groeten en de Koningin had hen gezegd, Vermits gij tot mij" komt, zal ik ook komen bezoeken in uwe werkers- wijken. Maandag tnorgend, dus, om 10 3/4 hielden twee autos stil aan den in gang van het dorp Winterdag onder Genck, Werkers wijk welke reeds 2.500 inwoners telt. Uit de autos stapten de Koningin en hare eeredame, gravin de Caraman-Chimay r; M. Jules Ingen- bleck, intendant der burgerlijke lijst, en M. Lambert, beheerder der koolmijnen. He Koningin had den wensch te kep>- non gegeven, dat niemand zich om haai bezoek zou storen. Weldra kwam M. Van den Borpe, be heerder van Winterslag, dien men ver wittigd had, toegesneld, gevolgd door M. Delcroix, hoofd-mgenieur en Bu- fraisne, bestuurder der Koolmijn. He Koningin drukte het verlangen uit de schalen te bezoeken en zij werd er dadelijk henengeleid. Zij bewonder de zeer de 'heldere, ruime en luchtige lokalen. Een der leerlingen, de 9-jarige Mare eel Cox, zegde met. eene lieftallige mi miek een Vlaamseh fabeltje op. He Ko ningin nam hem bij de hand en ver zocht hem Haar eens bij zijne ouders te leiden. Zonder aarzelen voldeed de klei ne aan het verzoek der vorstin. Moedei was aan het huiswerk bezig en vadei was in de mijn. Zeer minzaam onder hield de Koningin zich eenigen tijd mei vrouw Cox en deed dan Marcel beioven, Haar eens met zijn vader te Brussel te komen bezoeken. Intusschen wist men reeds in gansch den omtrek dat de Koningin zich in de werkerswijk bevond. Van overal kwam het volk toegesneld en telkens de Koningin een huis verliet werden Haar bloemen aangeboden en werd Zij geestdriftig toegejuicht. Ho vorstin toonde zich zeer in haren schik met de aantrekkelijke en gelukki ge inrichting der werkerswijk. Bond den mddag reed men naar do werkerswijk van de mijnen André Du- mont. te Waterschei. He Koningin liet er stoppen voor een der huisjes en trad binnen. Onze vorstin was goed gevallen,: Zij bevond zich in de woning van Louis Smeete-Thoelen, wiens echt .reeds met. 15 kinderen gezegend is. M. Verwilghen, bestuurder der koor mijn kwam de Koningin begroeten. He- ze bezocht ook nog liet huisje van een oorlogsinvalied, dien zij aan liet fror.t gekend had, Jozef Bierekens, thans ma gazijnier in de mijn, die ook vader is van verscheidene kinderen. Dierckens was ook op zijn werk en 't was zijne echtgenoot®, die aan den schoonmaak bezig was, die de Koningin ontving- Hat vrouw Bierekens geenszins op haar ge-* mak was, door dit onverwacht bezoek is licht te begrijpen, doch de minzaam heid en lieftalligheid dei' Vorstin maak te al spoedig dat een vertrouwelijk ge sprek werd gevoerd. Daarna beipaf men zich naar het Werkliedenhuis, de feestzaal, en de Ci nema, alwaar de Koningin zich Me vrouw en Mejufer Verwilghen deed voorstellen, verder nog M. Ktflb, genees heer aan de mijn gehecht, de zieken diensters,enz. Dan ging he<t naar Asch en naar de Maasvallei. Te Lanklaer werd het ontbijt geno men in het hotel Beau-Sejour. Na het ontbijt werden ook de were kerswijken der mijnen Limburg-Maas^ te Eysden bezocht. Overal was men niet uit te praten over de beminnelijkheid dei' Koningin. V— Berekening 'der hoeveelheden zwavelzu- ren ammoniak per hectare, te gebruiken '3e Vervolg Hiernavolgend geven wij de hoeveel-* heden stikstof aan, door onze voornaam-* ste gewassen den grond per hectare ont* nomen, met daarnevens de booveolh# den zwavelzuren ammoniak, die on ge* veer daarmede overeenstemmen, en de hoeveelheden zwavelzuren ammoniak, die in de praktijk toegepast worden, re- koning houdende van de gewone stsri- mestbemestingen en den *beor, den aard der geteelde planten, het verlies of de mindere oplosbaarheid die op de mest stoffen kan ontstaan, enz. enz. de wijze van aanwending van den zwavelzuren ammoniak zal voor dike toeit afzonder lijk, in opzottelijke artikels bepreken, worden, kgr. kgr. kgr. Roode klaver 166 800 100 Bastaardklaver 80 40<) Inkamaatklaver 86 425 Luzerne 228 1400 Hooigras 112 550 Boomgaarden 100 5o0 Tarwe 93 450 Rogge 70 350 Haver 94 450 Garst 78 375 n Suikerbeeten 88 425 300 - 400 Vöederbeeten 144 700 400 - 500. Aardappelen 85 400 200 - 300 Tabak 117 557 150-250 Vlaa '46 825 200 Koolzaad Tl4 550 150 - 250 Hop 143 700 200-300 100 100 100. 100 - 200 150 - 250 150 - 250 Intensiesefe

De Volksstem | 1922 | | pagina 1