19 Donderdag Oct 1922 STEUNT BE KATHOLIEKE ZENDINGEN De politieke toestand in Engeland Het Panorama van den Yzei De onbekende soldaat De Koningin bij de mijnwer kers van Limburg Ministerie Yan Landbouw De kroning der Rumeenschc Vorsten XX VIII* JAARGANG NUMMER 218 Kortstraat, en 21, Aalst.' SS Tel. 111-Ï3A.GBL.AD 8 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.50 Uitgever: J. Van Npffel-De Gendt Publiciteit buiten het Arr. AALST t! Agentschap Havae, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel. Place de la Bourse, 8, Parijs, Bream's Buildings, 6, Londres E. C. 4. H. Saviniua Zon op 6,19 onder 4,54 Nieuwe Maan den 20 Alle teekènen wijzen er op, dat we thans staan aan het begin van ten nieuw groot missie-tijdvak. Wat zoo dikwijls waar is name lijk dat .degene die zaait niet immer dezelfde is als die maait, zal ook hierin wel zoo zijn, Benedictus XV, roemrijker gedachtenis, heeft door tij n wereddbrief over de missies, die kwestie ®p het voorplan van aller aandacht en bezorgdheid gepaatst. Benedictus is gestorven maar zijn aansporing blijft -en zijn werk wordt voortgezet. Die waardeering voor de missies was reeds langen tijd als een smeu lend vuur onder de assclie. Tot den missiearbeid hebben bijgedra gen de meeste ontdekkingen en uit vindingen der voorgaande eeuw, het wereldverkeer en zelfs de koloniale staatkunde der christene mogendhe den. Denkt maar aan het werk van de Belgen in betrekking met Con go. Maar nooit was de ijver voor 't missiewerk, ook in het moeder land, zoo groot als nu. De diepste oorsprong der missiegedachte is Gods liefde. Hij bemint de men- schen; Hij bemint de menschenzie- ien. Christus, bij zijn geboorte, riep, in den persoon der drie Wij zen, de heidensche volkeren naar zijne kribbe dat is de eerste missie- prediking van God.Volkerenvreug- de en volkerenvrede dat is de blij de boodschap. Dn de grondwet van de missie is niets ander dan het testament van Christus bij zijn Hemelvaart Gaat en onder- jvijst alle volkeren.» Deze oproep werd niet alleen tot Missionarissen, maar tot alle chris tenen gericht. Zeker is deze oproep niet onbeantwoord gebleven, Hoezeer het missiewerk de laat ste vijftig jaar is vooruitgegaan, toont de volgende statistiek, In 1871 was 't aantal katholieken over de geheele wereld rond 192 mil- lioen. In 1913 was het gestegen tot 300 millioen. En dat is geen wonder, De ka tholieke missionarissen komen met heele groepen in de heidendensche landen. Geen offer schrikt hen af, geen gevaar doet hen wijken. Waar zij komen, verrijzen scho len, kerken, ziekenhuizen, gestich ten voor weezen en armen. De priesters en zusters weten van geen achtertutgaan, noch voor besmette lijke ziekten, noch voor vervolging. Wij moeten hier bidden voor de missies doch ook aalmoezen geven en zoo hen steunen. Waarom Wij moeten van de stoffelijke goede ren een goed gebruik maken, Lief dadigheid dient geoefend in onze habijheid doch ook bij de heide nen, want de Kerk is algemeen. Men doet oproepen, den eene ach ter den andere om de Russische be volking van hongerdood te redden. En terecht, In de missies geldt het fle redding voor millioenen men- schen van den zielendood, Christus' missiebevel was niet al leen tot de missionarissen, doch ook tot alle kristenen gericht, alhoewel op een verschillende manier. Daarbij komt nu de invloed van den oorlog, die de behoeften der missies heeft doen stijgen, niet al leen in de missielanden maar ook in het eigen vaderland voor de op leiding der missionarissen, De vroegere hulpbronnen be- istaan niet meer De Kerk werd ran hare goederen beroofd. De Eransche missieaahnoezen, die vroeger voldoende waren, worden steeds minder en minder. De oorlog heeft aan het bestaan van vele missies een doodelijke knak gegeven. Eindelijk als men hoort en ziet, welke -moeite de Protestanten doen en welke sommen in millioenen zij aan missies besteden, dan zien we dat het er om gaat, de wereld ka tholiek te maken of protestant. Ik hoor nog het bezwaar Men moet zooveel geven Wij ant woorden dat bezwaar komt ge woonlijk van hen, die voor een lief dadig doel welk dan ook, altijd wei nig of niets over hebben. Wat denkt ge van dit 1000 fr. besteden voor een feest, en 's anderdaags 3 fr., zegge drie heele franks, geven aan zusters van een weezenhuis. En iioeveel geeft Belgie jaarlijks aan alcoholische dranken Dat is toch heel wat meer dan de enkele cen tiemen die, door den band geno men, elk Belg per hoofd en per jaar aan de missies besteed heeft. Wie moet helpen, die kan, als hij wil. EENE BELANGRIJKE CONFEREN TIE DER UNIONISTEN De politieke toestand blijft zoo duister en ingewikkeld als ooit, on de belang stelling is thans gericht op tie bijeen komst van unionistische parlementsle den, die inderhaast tegen Donderdag is bijeengeroepen. Naar verluidt zal Ohamherlain een uiteenzetting van den toestand geven, en zal er worden gestemd over de politiek der partij. Als de partij zich tegen de coalitie -uitspreekt zal Chamberlain, die de vorige week den nadruk gelegd heeft op de noodzakelijkheid van het hand haven der coalitie, in een moeilijke posi tie worden geplaatst, en men spreekt ovor de mogelijkheid van een splitsing in de unionistische partij. Ondertussohen is er Maandag con ver gadering van unionistische ministers gehouden, en hoeft DIoyd George, voor mj uit de stad ging, gesproken met een aantal liberale ministers, en ook met Birkenhead. In den loop van de week zullen voor name mannen, van allo partijen het woord voeren. Men verwacht dat de lei ders van de twee vleugels van de coali tie verklaringen zullen afleggen, die op den politieken toestand licht zullen werpen. Churchill, die gisteren een belangrij ke redevoering moest houden, moot het bed houden wegens eon aanval van maag darm-oa tarrh HET ONTSLAG VAN M. IiLOYD GEORGE EN ZIJN GEVOLGEN Volgens een telegram uit ï/onden aan den Parijzer Matin zou het ontslag van Lloyd Goorge dat zijner liberale col legae medesleepen. Een zuiver behoudsgezind ministerie zou alsdan onverwijld samengesteld worden en lord Derby zou er in toeslem- men hetzelve voor te zetelen. dat het front van het Belgisch leger op onvergelijkelijke wijze aanschouwelijk maakt, moet worden bezocht door al de genen, die den oorlog niet gezien heb ben. DE PLECHTIGHEID VAN 11 NOVEMBER De plechtigheid van den den onbe kenden soldaat is thans vastgesteld. Ergens aan den IJzer, waar zoovele onzer jongens hun jong leven offerden voor het vaderland, zal oen dier onbe kende helden opgegraven worden. Een oorlogsverminkte zal op goed ge luk aanwijzen, welke van de lijken den onbekenden soldaat zal symboliseercu. Het overbrengen van het lijk naar Brussel, zal mot groote plechtigheid ge schieden, onmiddellijk naar de Congres- kolom, waar men het graf aan het del ven is, tusschen de twee monumentale leeuwen. Aan alle staties zullen de plaatselij ke overheden het lijk komen huldigen. Te Brussel zullen het garnizoen, de oud-strijders en de schoolkinderen langs don weg opgesteld worden. Alleen de KflPJPC zal een redevoering yitspr^ken. Wij hebben gisteren het eerste dec-1 verhaald van het bezoek dat onze Ko ningin bracht aan de mijnwerkers van Limburg. Hier volgt het tweede deel van het verhaal Na haar vertrek uit Lanklaea.', te 3 uur, onder de toejuichingen der me nigte, ging de Koningin eerst een be zoek 'brengen aan het oud kasteel der graven Vilain XIIII, te Leuth, gelegen in een prachtig park, met dreven van eeuwenoude eikenboomen, zooals er in Belgie geen meer aangetroffen werden. Hier is met een kapitaal van oor spronkelijk 2 millioen, de Btichtng Vi lain XIIII aangelegd, waarmee is ge vormd een hospitaal voor mijnwerkers, volgens de laatste gegevens van de mo derne wetenschap. Hare Majesteit bezocht het in 'bijzon derheden onder de leiding van den be stuurder, Dr. Cuypers. Het was half 5 toen de Koningin te Eysden aankwam, waar zij aan den in gang der werkmanastad ontvangen werd door bestuur en beheerders der mijn Van Limbourg-Meuse, MM. Lesoille, de Harving, Josse Allard, de ingenieurs, de hoogore bedienden. Hier was 'liet bezoek aangekondigd allerwege wapperde de driekleur en stond de bevolking op den doortocht om de Koningin toe te juichen. De Koningin bezocht eerst dé scholen, waar zij de kinderen ondervroeg en de onderwijzers, ftJM. Ramaekers en No- terdame en de onderwijzeres, Mej. Aen- dekerk, «gelukwenschte. De kinderen zongen liederen in beide talen, want de kinderen zijn hier, zooals te Winterslag, gemengd en blijken malkander goed te verstaan. Men bood haar rozen en orchideen aan, maar de Koningin hield alleen in de hand het nederig tuiltje dat zij ie Winterslag had ontvangen. Van de scholen naai' de magazijnen van de mijn, waar zij zich den oudsten bediende Jan Cloose, gedecoreerd voor 50 jaren troüwen drenst liet voorstellen. Toen zij buiten kwam, stonden daar al de kinderen, juichend en wuivend, en nu begon de Koningin parmentelijk aan al die snaken cliooolade uit te doe len, niemand vergetend. En de moeders blij en fier Nooit werd er met meer overtuiging Leve de Koningin 1 ge roepen. Daarna weer bezoek aan de werk manshuizen, o. a. bij den machinist Boecken, die 9 'kinderen gro^t brengt; en onder de leiding van den zeer eerw. h. Pastoor Hac9en bezoek aan de kerk, waar de Braban^onne op het orgel wérd uitgevoerd. DE KONINGIN DAALT NEER IN DE MIJN Ondanks liet. late uur drukte de Ko ningin het verlangen uit de in mijn neer te dalen. In eonige minuten brachten de auto mobielen de bezoekers naar de machie- nonzaal, waar de machinist Swinnen, recht als een standbeeld bij zijn groot wiel, met de haud aan den hefboom op de Koningin een treffen den indruk maakte. En niet minder indruk maakte het binnentreden der Koningin op de aan wezige machinisten en ingenieurs die poogden, PI. M. de nederdaling af te raden, zeggende dat het gevaarlijk en vuil is, dat er water op den 'bodem staat, dat imon daarvoor bijzondere kjeeïen aan moet doen.... Zij wil toch neerdalen. En men leidt de leden van het ko ninklijk gezelschap in de waschplaarte waar zij weldra uitkomen gokleed in waterdichte overhalen en met loeren helmen op 'liet hoofd en eene lamp aan den gordel. T>e Koningin draagt den witten impermeable der putboor- ders heeft het hoofd met een grooten sluier omwonden en een rooden zak doek stevig rond den hals geknoopt. Zij ziet er flink uit in dat oostuum, evenals de gravin de Caraman. De kooi komt boven. Kleine wagons rijden er uit en de Koningin gevolgd (van haaf gezelschap stapt op het plat form, vergezeld van den: bestuurder, twee ingenieurs, in liet geheel elf per sonen, die stijf tegen elkander geplakt staan. Het signaal wordt gegeven Cn het Volk dat "daar rond staat, roept Leve de Koningin Bij het. neerdalen lacht de Koningin; zij schijnt niet de minste ontroering te voelen, ofschoon liet water op de Moe ren druipt en de kooi een oogenblik ha re daling vertraagt, bij liet ontmoeten van de andere kooi, die opstijgt. got g 5 u. 50 m. Mea heeft juist an- derhalven minuut noodig gehad om op de diepte van 600 meters te komen, waar men de kooi verlaat en den vasten grond weer onder de voeten voelt, tus schen spoorwegmils, die elkaar kruisen, 'buizen waartegen men 'het hoofd stoot •:en met. de voeten in glibberig slijk. Doch de Koningin stapt, ondanks hare, hooge hieltjes mot vasten tred voort. Men komt in de verluchtingszaal, waar een sterke tocht den adem afsnijdt, voorbij eenen berg van steenen; de Ko- 'ningin wil er overheen. En op handen en voeten klautert zij de eerste vooruit, om aan den „anderen kant op dezelfde wijze neer te dalen. Men ziet, zegt M. Ingenbleck, dat zij aan alpinisme doet. Van daar komt men in de gaanderij ■waar een zware warmte heerscht. Men beschouwt de op elkaar volgende lagen, men legt de verschil lende percenteerin- gen «uit van gasgehalten, de Koningin spreekt de werklieden aan, ondervraagt hen, drukt hen de hand en ten 6 1/2 ure stapt men weer in de kooi om op te stijgen, terwijl het volk daar 'boven (opnieuw Leve de Koningin roept. Wanneer het koninklijk gezelschap zich weer in de gewone kleeding ver toont, wordt de Koningin opnieuw toe gejuicht door de verbaasde mijnwer kers, die in dit bezoek geen klein bewijs van genegenheid hunner Koningin zien. zij zijn in de wolken wanneer de Koningin hen verklaart, gekomen te zijn, omdat de mijnwerkers geen gele genheid hadden om haar te zien tijdens haar bezoek aan het feestvierende Has selt. Dan gaat zij naar de feestzaal der Harmonie waar de Koningin aankon digt. dat zij 1000 fr. geeft om een feest in te richten ter herinnering aan dit be zoek. Naar de keuken gaande vraagt de Ko ningin een boterham met een tas koffie, die zij smakelijk (binnen speelt alvorens weer in te stappen en terug te keeren. TE MECHELEN-AAN-MAAS Men rijdt door Mechelen-aan-Maas en weer stoppen de autos. Het is reeds na zeven ure en 't is pik donker en de chauffeurs zullen mins tens drie uren noodig hebben om Laken te bereiken. 't*Doet er niet aan. Er is te Mechelen-aan-Maas een gedenkteeken opgericht aan de gesneuvelden der ge meente en de Koningin wil er de bloe men gaan neerleggen welke haar over dag werden aangeboden. Het gedenkteeken is opgericht op het kerkplein, waar het nu juist foore is ter gelegenheid der Kermis en waar zich eene over talrijke menigte rond de ba rakken en vermakelijkheden verdringt. De Koningin stapt uit en wordt schier onmiddelijk herkend. De menig te omringt Haar ensleept Haar let terlijk mede gelukkiglij k is het foor plein helder verlicht. De burgemeester M. Smeete bedankt Haar voor de lieve attentie, doch heeft alle moeite Haat een doortocht te banen. De eeredame der Koningin is ook ïn de menigte verdwenen evenals hare be- ;eleiders. Na de bloemen neergelegd te hebben aan den voet van het gedenkteeken, be reikt men gelukkig weer de autos en onder uitbundig gejuich kon de terug tocht aangevangen worden. Hare Majesteit zal van de geestdrift der Limburgers weten te spreken. Zij verklaarde dat het voor haai' een onver getelijke dag geweest was en na eene laastste maal bedankt te hebben werd over Asch, Genck en Hasselt, den te rugtocht naar Brussel aangevangen, 't Was reeds na half acht..... Hot Ministerie van Landbouw ien Openbare Werken heteft zooeven ïn 't Vlaamsoh en in 't Fransch, N. 16 uit gegeven van Berichten aan de land bouwers handelende over De graan- brandziekten en hare behandeling Pr. 0,2o fr. (Postcheckrekening 59740). Na ér op gewpzen te hebben, welke aanzienlijke verliezen de graanbrand- ziekten den landbouwer doen lijden, be schrijft steller do kenmerken der voor naamste ziekten, de wijze van ontwikke ling der parasieten, en duidt hij de practische bestrijdingmiddelen aan. Vele mooie fotogravuren verluchten den tekst. Ieder landbouwer die streeft naar het vergrooten der opbrengst zij ner landerijen, zal dit vlugschrift willen bezitten en zich de wijze raadgevingen ten nutte maken, welke het bevat. Het Ministerie van Landbouw en Openbare Werken 2 Algemeen Bestuur, dienst der vlugschriften zendt op aan vraag en kosteloos een volledige lijst der uitgegeven vlugschriften. DE KRONING TE ALBAJULIA' De kroning der vorsten had Maandag te Albajulia plaats. Do vorsten waren ir den voornoen aangekomen en werden onthaald door de regeeringsledentalrij ke generaals, de meeste burgerlijke, mi litaire en geestelijke waardighcidsbe-. kleedei's. De burgemeester van Albajulia ver welkomde de vorsten. Hij herinnerde er aan dat drie eeuwen vroeger, Roumenie een schamele verwezenlijking kon daar- stellen van het nationaal ideaal onder den roemvollen «scepter van Michiel de Dappere. De stoet reed dan naar de hoofkerk. De vorsten werden op luide toejui chingen onthaald. De koning droeg het uniform der ja gers. Men hing de vorsten den ceremonie- mantel over de schouders. De mantel der koningin was uit goud brokaat versierd met oude Rumeensoh* motieven De sleep had een lengte van fee ven meters. De kerkdienst werd geofficeerd dooi den metropoliet primaat bijgestaan dooi de plaatselijke metropolieten en de aarts bisschoppon. De voorzitter van den Senaat, 'M. Pherekyde, heeft de kroon op het hoofd van den koning geplaatst. Zij is gego ten uit brons van kanonnen tijdens den vrijheidsoorlog van 1877 te Plevna buit gemaakt. De kroon der koningin is van massief goud, weegt twee kilos en is versierd mej edelgesteenten en werd door Falije ge dreven. M. Pherekyde sprak de volgende re devoering uit Ik overhandig aan Uwe Majesteit de kroon van zijn roemvollen voorgan ger, Koning Karei. Die kroon gegoten met het staal der kanonnen van Plev na, was 'het symbool der onafhanke lijkheid en wordt het zinnebeeld van de vereeniging aller Rumeensche pro vinden. Het nationaal ideal werd ver wezenlijkt door het offer van het bloed van honderden onzer kinderen, de hulp onzer geallieerden, de wilskracht, het doorzioht en de vaderlandsliefde van Uwe^ Majesteit en van Hare Masjesteirt de Koningin, die nooit hun hoop vara» lieten in den einduitslag De Koning antwoordde In dit plechtig oogenblik, ben il< diep ontroerd de kroon te ontvangen van mijn onvergeetbaten oom, mijn voor ganger. God geve dat mijn navolgers haar -dragen met luister on roem. Mocht Rumenie in de toekomst dagen van roem en vrede kennen De aanwezigen juichten luid toe. waarop de vorst zich in zijn appartemen ten terugtrok. Een gala-ontbijt met 80 oouveiis. door den Koning voorgezeten had kort daarna plaats. In den nanoen hebben de vorsten, met de vreemde prinsen en de missie^ hoofden, de troepen in oogenschouw ge nomen. Daarna defileerden de vaandels dei boy-scouts, de krijgsscholen, zeven regi menten en twee brigades van Tronafk vanie, de ruiterij, enz. De vorsten en hun genoodigdec doorkruisten de stad en werden luid toe gejuicht. De Koning richtte een proclamatie tot zijn volk. DE INTREDE TE BUCHAREST Voor Albajuliu te verlaten hebben d« de vreemde missies en de geestelijkheid een herden kingedocu ment geteekend. waarin de koning zich volgenderwij ze uitdrukt Mijn troonbeklimming had ïn oen moeilijke periode plaats. Een groote oor log was losgebroken. Al de pogingen werden aangewend opdat Rumenie de eenige gelegenheid niet liet ontsnappen zijne eeuwenoude nationale verzuchting gen te verwezenlijken. Wij woonden hot samenbrengen tof het moederland bij van al do Rumeeim sche provinciën aan hot vreemde juk ontrukt. Om de Goddelijke zege op die gro<y te gebeurtenis te vragop besloten wij dat de kroning te Albajulia, de oude Roemeensche stad, in tegenwoordigheid der vertegenwoordigers van de geallieer de en bevriende natiën, van de parle mentsleden en de afgevaardigden van de geconstitueerde korpsen zou plaats he& bon. Bijzondere treinen Zondag avond uil Albajulia vertrokken en de vorsten, da i prinsen, de vreemde afgevaardigden en '\de genodigden yervpermd, kwamen

De Volksstem | 1922 | | pagina 1