van Aelst - Edele Zelfapoflering De afschuwelijke misdaad te Brussel Eist feesïtaurder-oplichSer Gefeeimziüiaigs verdwijning te Sresssi Gouden jubelfeest te Maredsous Belangrijke gauwdiefts te Antwerpen St-Jorisstraat, 27, Aalst Spaarkas -4 t. li. De Burgersbaak vaa Aelst neemt titels ln opn bewaargeving. 8378 Twee stoomtrams ketsen op Een ouda diefstai te üeehe'sn eikaar Goor de gehuren gered Aan de landbouwers jMaandag in den voornoen in do statie ^yan Mogoshoaia?, nabij Bucharest, aan De 8toot weri volgender wijze samen- Voorop irtikio een krijgsmuziek, ge- fvolgd door al de legeiTcgimentsvaandels. pDan kwam koning Ferdinand in bet «uniform van generaal der linietroepen, 'gezeten op een wit paard. Achter den koning op een zelfde rn? inaarschalk Foch, prinsen Carol en Ni klaas van Rumenie, graaf van Y"ork, prins Paul van Serbie, infant Alfonso. Dan de generaals Berthelot en Petain in'et de vreemde missies en do krijgsatta- icühcs. In oen staatsiekoets, koningin Marie, met aan haar linkerzijde koningin Eli sabeth van Griekenland. In een tweede koets, koningin Marie van Serbie, met prinses Ileana van Ru- menie, haar zuster. In de derde koets, kroon prinses He le ne, met prinses Irene van Grieken land. Daarna reed een regiment cavalerie «der koninlijke garde. De stoet schreed onder den aan den ingang dor stad opzettelijk opgetrokken zegeboog. De, burgemeester van Bucharest groet te de koning en bood hem het brood cn het zout aan. In de hoofdkerk werd een Te Deum gezongen. Daarna had een groot ontbijt in het- Metropol itain Paleis plaats. De vorsten namen toen plaats op een verhoog vanwaar zij een langen ge schiedkundigen optocht in ©ogenschouw namen. Die optocht stelde de verschillende gebeurtenissen voor van den vrijheids oorlog van 1877. De figuranten te paard droegen kostbare en getrouw gereconsti- tueerde kleedijen. Na dezen stoet defileerden meer dan tien duizend burgemeesters gekomen uit alle hoeken van hot land. Men merkte op dat velen de nationale kJeedij hadden aangetrokken. Sinds 's morgens hadden duizend© personen plaats genomen op de gaanpa- don, op hooi den doortocht van den stoet door het leger afgezet. Verdachte vi'ceindelingen werden on der toezicht gehouden. Het verkeer in het midden der stad was streng gerégl emepteerd Al do personen die zicli op den door- ifcocht ibevond'on moestem toclatïngsbil- jetten kunnen verboon en. Niettegenstaande het aanhoudend re genen heerschte er voel geestdrift. HET ONDERiZOEK Wij meldden gisteren reeds dat Frans De Mey aan den onderzoeksrech ter M. Ban dour, zeer belangrijke in- ïichtigen had verstrekt, betrekkelijk h'et beruchte zeildoek. De onderzoeksrechter had daarom be sloten al de medehuurders van het huis bewoond door Frans De Mey, te ontbie den en zulks had Dinsdag namiddag plaats. De inlichtingen door Frans Dc Mey verstrekt schijnen zeer aanneembaar en wij willen zo hier herhalen Bij de eerste huiszoekingen, op 27 September en 6 October, werd geen spoor van het zeildoek ontdekt. In den nacht van 7 October, viel een trambediende, die ook hot huis bewoont, «over eene mand welke op het trap vlak 82* Vervolg. De bedelaar begon nu met het breekijzer te werken. Philippe beefde van ongeduld. Jongeling sprak Epreuve op ernstigen toon, voordat ik u de papieren ter hand stel, die ongetwijfeld voor n van groot belang zijn, verzoek ik u, aandachtig naar mij te luisteren. Stervende heeft uw vader mij ge smeekt, ze uit de herberg te Saint-ïrun te halen, en aan uw moeder te overhandigen. Toen ik dit laats o wilde doen, was uwe moeder verdwenen dat is de reden, waar om de papieren hier negentien jaren verbor gen zijn gebleven. Indien ik met zekerheid wist, dat uw moeder nog leefde, zou ik u misschien niets hiervan gezegd hebben, maar ik geloof thans verplicht te zijn aan den zoon ter hand te stellen, hetgeen voor de moeder bestemd was. Wat zij behelzen, weet ik niet wel licht zullen zij u een vreeselijk geheim ont hullen. Dat maakt mij ongerust, en nog he den morgend aarzelde ik u naar deze plaats le brengen. Maar ik besefte, dat ik bet recht niet heb, u de papieren te onthouden. Even wel verlang ik van u een belofte. Beloof mij, wat de papieren u ookmo- der derde verdieping stond. Het zeil doek stak iif deze mand. Het is slechts op 12 October, dat de werkvrouw van Frans De Mey, de zon verwittigde dat eene mand met een stuk zeildoek boven gevonden was. Frans De Mey, deed het naar den onderzoeksrech ter brengen. Anderzijds staat het vast, dat Stuyck, die voor de moord go J.-B. Dc Mey, slechts zelden bij Frans De Mey kwam, sinds 22 September, dag der verdwij ning, er schier dagelijks kwam. Hij ging zelfs verscheidene malen eene vrouw bezoeken, die in het huis eene kamer betrok en welke hij beweerde zij né vriendin te zijn. Stuyck werd slechts op 11 October aangehouden. Van O October tot 10 Oc tober kan hij echter alle gelegenheid ge had hebben, om het beruchte zeildoek in het huis van Frans De Mey te bren gt. Wat er ook van zij, Frans De Mey wordt bewaakt, doch geniet verder eene zekere vrijheid. Hij wordt niet meer opgesloten, doch verblijft in de perma- neneie dei* rechterlijke brigade, "t Heeft dus den schijn, dat de onderzoeksrechter tegen Frans De Mey geene zware ver moedens koestert. Stuyck beweert anderzijds dat hij geen auto kan leiden. Indien hij plieh- tig is, zou hij dan een medeplichtige moeten gehad hebben. TRAM 14 OF 15 Over het punt, te weten of J.-B. Dc Mey, aan de Luxemburgstraat den tram 14 of 15 heeft genomen, heeft het ge recht eene belangrijke getuigenis inge wonnen. Men moet weten dat de tram 14 naar de woning van Stuyck rijdt, en de tram 15 naar de Zuidstatie. Een wattman van den tram 15, een man die in 't zelfde huis als Marie Hal'leux woont, in de Li- verpoolstraat, en die J. B. De Mey heel goed kende, reed den 21 September, ten 5 1/2 ure 's avonds, met zijn tram 15 langs de Kunstenlaan. Aan den halt der Lnxemburgstraat zag hij De Mey staan, in gezelschap van een persoon, die den rug naar den tram had toegekeerd. De Mey stapte niet op den tram 15. Dus veronder.5t.eIt men daaruit dat hij op den tram 14 wachtte, die' dicht bij de woning van Stuyck stopt. -Wv ln tegenstelling met wat werd ge meld, is de bestuurder van do Centrale Hallen, to Brussel, niet aangehouden. Men heeft slechts eene huizoeking ge- d'a^ri/ieil gevolge van talrijke klachten die bij het parket toekwamen. De bestuurder zou valsché getuig schriften hebben afgeleverd volgens de welke een groot deel der goederen die móesten verkocht worden, bedorven wa ren. Daar was echter niets van aan en, naar wordt beweerd, verkocht hij de zoogezegde bedorven waren voor eigen rekening. Anderzijds verkocht hij waren tegen een veel hoogeren prijs dan deze die dooi' dc eigenaars werd bepaald, en be taalde hen een. 1 ageren prijs. Ten slotte zou hij twee boekhoudin gen hebben gehad, eene voor het ge meentebestuur en een andere die hij moest overleggen aan de klanten. Blijk baar heeft men hier dus te doen met eene reeks van belangrijke beschuldi gingen, die door het onderzoek zullen moeten worden bewezen. Een deskundig boekhouder werd door liet gerecht aangesteld om de boekhou ding die werd aangeslagen te onder zoeken. Het is twee jaar geleden, dat het ge recht zich moest bezighouden met een dergelijke zaak. en dat twee bedienden der hallen' werden veroordeeld. gen ontdekken, niets te doen, voor dat gij met mij hebt gesproken^ niets te onderne men, voor dat gij met mij hebt geraadpleegd; beloof mij, mijn raad te volgen. Ik zweer het, zei Philippe. Gij komt mij dus morgen bezoeken Ja waar kan ik u vinden Ik zal u den geheelen d?g op het ter ras van mijn kasteel wachten, antwoordde Epreuve met een glimlachje. Dc plank was vermolmd, met een paar slagen had Epreuve er een groot gat inge. maakt. Nu bukte hij en haalde een roestig ijzeren kistje uit een holte in den muur. Met voorovergebogen lichaam volgde de jongeling in hevige spanning de bewegingen van den grijsaard. In een oogwenk hadden deze do doos ge- opand. De papieren waren goed bewaard gebleven. Hij gaf ze aan Philippe. Epreuve, gij zult mijn raadsman en mijn gids zijn, sprak de jongeling. Gij hebt een punt van den dichten sluier opgei.even zoodra de tijd daartoe gekomen is, zult gij ongetwijfeld deu sluier geheel oplichten. Ik ben u ten hoogste dankbaar voor hetgeen gq reeds voor mij hebt gedaan. Zoodra gij de papieren gelezen hebt, zullen wij dan" verder spreken, antwoordde Epreuve. MEN VERMOEDT EEN NIEUWEN MOORD De^politic van St. Joost-len-Noode heeft in alle richtingen <le persoonsbe schrijving rondgestuurd van zekeren Frans Delooze, 35 jaar oud, oorlogsin- valied, die niet meer in zijn woning, Poststraat, 31, is verschenen sedert Maandag, 9 dezer. Dien dag verliet hij zijn familieleden omstreeks 5 uur en looze een taanelijk aanzienlijke som bij uur. Hij droeg 3000 frank op zak. Sedert dien heeft mén geen nieuws meer van den vermiste ontvangen. Uit het onderzoek is gebleken, dat hij voor het laatst werd gezien, ook op 9 de zer, omstreeks middernacht, in een drankhuis van de Brogniezstra&t te An- derlecht; hij bevond zich daar in ge zelschap van twee kerels die reeds ver scheidene malen hadden getracht hem mee te lekken. Men vermoedt dat deze onbekenden, die moesten weten dat De- laaze een tamelijk aanzienlijke som bij zich had, hem in een valstrik hebben gelokt. l{vQ Het parket, op de hoógle gebracht van do verdwijning, heeft opsporingen bevolen. Tot nog toé werden geen spo ren gevonden van den .invalied. De verjaarfeesten der beroemde Bene dictijner abdijabdij, die verleden Zon dag gevierd werden, in tegenwoordig heid van Z. Em. kardinaal Mercier en Z. D. H. Mgr. Ileyïe 'bisschop van Namen, zijn luisterlijk géeindigd. In 1872 is de abdij van Maredsous, zooals vele onzer lezers wéten, ges+'*eht door den oud Zouaaf Dom Hildcbrand te Hemptinne, uit Gent, die na zijn diensttijd, in het Benedictijnenklooster te Beuron was getreden. De heeren Desclce, uit Doornik, stel den de middelen 'tot tetichting eener Benediktijnschc nederzetting in Belgie •beschikbaar. De abt, Dom de Hemptinne, was een persoonlijk vriend van Paus Leo XIII, die hem verscheidene belangrijke op drachten toevertrouwde. De wederop richter der Benedictijnen orde in Brazi lië ging onder leiding van Dom G. van Caloen, van de abdij van Maredsous uit. Tijdens den Duitschen inval in Belgie werd oen monnik gefusilleerd en ver scheidene anderen tot dwangarbeid ver oordeeld. /-'• ln Februari 1920 wérd; naar aanlei ding van den verwarden Internationalen .toestand, de abdij van Maredsous ge scheiden vertelaard van dc Beuron er congregatie. Van dicii datum vormen dé Belgische abdijen een afzonderlijk o pro vincie. De bediende eener firma van de Or- teliuskaai te Antwerpen- ging Dinsdag voor zijn patroon een som van 45.000 fr. ontvangen. Toen hij buiten ging werd hij door een man, zoowat van de 25 tot 30 jaar, tegen liet lijf geloopén. Deze mompelde in een onverstaanbare, taal eenige ver ontschuldigingen. Thuis gekomen, telde de bedienden de ontvangen som nog eens na en be merkte, tot zijn verbazing dat er 4 pak jes van 25 briefjes van 100 frank ont braken (10.000 fr.) De bediende ging zijn nood klagen in het policiebureel der 3c wijk, waar hij, zooals hierboven, zijn wedervaren vertelde. De lieer Royer's politieofficier, opende een onderzoek. Zij verlieten den puinhoop en gingen het dorp door. Toen zij bij de hoeve kwamen, zagen zij een venster verlicht. Dal is de kamer van Pandolle, zei de bedelaar, bij is dus weer 'l huis. Een weinig verder scheiden zij. Epreuve ging naar zijn rots, de jongeling vervolgde met snelle schreden zijn weg. Te ongeveer twee uur was hij op zijn kamer. Hij slak een kaars op, ging aan de tafel zitten en staarde een geruimen tijd op de envelop, die de papieren omvatte. Wat zou hij uit die pa- pieren vernemen Epreuve had van een vreeselijk geheim gesproken, en zijn hart klopte angstig. Ten laatste overwon hij zijn aarzeling hij nam de papieren uil legde ze op tafel. De papieren bestonden uit een schrijfboek van dertig bladzijden, en twee brieven met verschillende hand geschreven, maar beiden even sleoht en vol taalfouten. De dertig bladzijden daarentegen waren met een vaste scbooue hand geschreven. Philippe begon dadelijk het schrijfboek le lezen. Roods bij de eerste bladzijden werd hij innig aangedaan. Hij las de levensge schiedenis van zijn vader, door hem zeiven geschreven, en waarin een gebroken hart een wanhopige ziel hun klachten uitstortten. Samenwerkend Vennootschap NEERLEGGEN VAN GELDEN Op zicht (altijd beschikbaar) 3,t. h. 15 dagen voorbericht 3,50 t. h. 1 maand voorbericht 3,75 t. h. 3 maaud voorbericht 4,t. h. 6 maand na dato 1 jaar na dato 3 jaar na dato 5 jaar na dato 4,— t> h. 4,25 t>, h« 4,50 t. h. 5,— t. h. Kcediet-openingen en rekeningen in vreemde munten. INKASSEERING EN DISKONTEERING VAN WISSELS. Inwisselen van Fransch geld en andere vreemde munten. Beste koersen. Albe beursbewerkingen. Goede beleggingswaarden. Betaling zonder kosten van Belgische en vreomde koepons. INSCHRIJVING OP ALLE UITGIFTEN.. 1 Doode. 1 doodelijk gekwetste. Gisteren namiddag, rond 2 ure, bot sten twee stoomtrams, waarvan de eene reizigers en de andere koowaren ver voerde, op elkaar in de huurt van Zeer- sel. Buiten de stoffelijke schade viel er ook een doode te betreuren. Ook een doo- delij'ke gekwetste, die bij hoogdringend heid naar het Stuyvenberggasthuis te Antwerpen moest overgebracht worden, werd opgeraapt. Het is de genaamde Al- fons Piron, oud 34 jaar, tramwerkman, woonachtig te Massenhoven, De ongelukkige had beide beenen ver morzeld. Zijn toestand is zeer erg. Nadere bijzonderheden ontbreken. -vV- Zondag avond, omstreeks 8 ure, hoor de M. De Groote, in het beheer van den, Rcinigheidsdienst te Gent, wonende in, de Lokerenstraat, 67, te Ledeberg, hulp geroep in zijne buurt. Het moest van een der groote koeren komen, palende aan zijn huis. M. De Groote besloot met zijnen zoon Remd over den muur te klimmen, hetgeen dan ook, geschiedde. Tot driemaal, moesten zij dat herha len en kwamen ten slotte een tweetal huizen verder en hooide nu van dicht bij bet geschreeuw. Do twee mannen sprongen op den koer en vonden er eene dame in eencn beirput. De kwestie was nu, die vrouw eruit te krijgen. M. De Groote daalde naar beneden; de dame stak tot aan do knieen in den beir. De zware deur en het deksel van den put leunden tegen de vrouw. Men oordeele over haren toestand het welf- sel van het gemak was ingestort. De dame was alleen thuis. De zoon van den lieer De Groote was. inbussehen om 't noodige gerief gegaan, om de on gelukkige uit haren neieligen toestand te redden. Men gelukte daarin na een uur wer ken en niet zonder moeite, daar de da me bijna geheel bewusteloos was. Eene geb uur vrouw werd ook geroe pen en bood hare hulp aan dc dame, die over pijnen aan de borst kloeg. Ten gevolge van het flink gedrag der heeren l>e Groote en bijzonderlijk van den zoon, is hier een erg ongeluk voor komen. In Juni 1920 werd eet*, belangrijke diefstal -gepteogd ten nariecle van M. Wyckman, hakker, Nekkerspoel, te Me- chelen. De dieven wisten gedurende deri nacht den brandkoffer open te breken, en ontvreemdden een aanbal titels, tot een bedrag van 50.000 fr. Een zeker deel dezer titels werd, zoo als gemeld, teruggevonden bij een te Antwerpen gevestigd wiseejagent. De politie had sedert dien reeds een spoor ontdekt dat tot de aanhouding kon leiden van de daders of de medeplich tigen. Het onderzoek werd dan ook ijve rig voortgezet. De politie kreeg voor eenige dagen zekere belangrijke on besliste getuige nissen, die bezwarend waren voor ver schillende personen der stad. Maandagavond werden dan ook vier personen aangehouden, namelijk C.., G., de echtgenoot© G. en haar dochter, i De aangehouden personen loochenen" •intnsschen ajile schuld. De schrijver schetste zijn vreugdelooze kindsheid hij beklaagde zich bitter, dat hij geen moeder had, die hij kon liefhebben hij ging gebukt onder het gewicht zijner moederloosheid, loon kwam hij in opstand tegen zijn iot en vervloekte zijn bestaan. Hoe verder Philippe las, des te meer zag hij zijn eigen leven geschilderd dat. was de zelfde moedeloosheid, dezelfde smart, die hij had gevoeld zijn toestand geleek volkomen op dien van zijn vader. Maar na die ontboezeming van leedge voel. na die uitdrukkingen van wanhoop en diepe verslagenheid, zond de schrijver een vurigen dank tot God op. Hij had Jean nette ontmoet, en do hoop was eensklaps zijn hart binnengedrongen, het werd helder in zijn ziel. Hij leerde het geluk van een eerste liefde kennen nu had hij een wezen, aan wien hij zich kon hechten hij stond niet meer alleen, en met geestdrift begroette hij den schoonen dageraad van een nieuw le ven. Ook daarin herkende Philippe zichzelve. Hij had dezelfde geestdrift gekoesterd, dezelfde vreugde gesmaakt. Hij zou dat zelfde hebben kunnen schrijven in de plaats van den naam Jeannette behoefde hij slechts Blanche te zeiten, en alles zou overi gens hetzelfde zijn. TIJDELIJKE SCHOOL VAN AALST, Aangezien den bijval dat dit onder/ wijs genoot zal dit jaar opnieuw te Aalst een zeer volledige landbouw leergang in gericht worden. De lessen door de be kwaamste» deskundige gegeven zullen handelen over Landbouwwerktuigkunde en electrf cittit Landelijk recht en landmeten Dierkunde Gezondheidsleer op de hoeve 'f Boekhouden Moeshof en boomgaarden op de hoe* ve Hoenderkweek Bemesting Algemeen Landbouw onderwijs Bijzonder teelten. De leergang zal aanvangen op Maaü. dag 23n October om 17 u. in het Land/ huis te Aalst. De lessen zijn kosteloos. De leerlingen zullen zich schriftelijks verbinden de les sen tot het einde te volgen. Een examen, zal de leergang sluiten en diplomas zul len uitgereikt worden. De toestand van den Landbouw wordt moeilijk, 't Is te vooruitgang die hem ïedden moet. Wij zetten dus op dringen de wijze de ouders aan hunne jongens naai' de landbouwschool te sturen. De inschrijvingen worden genomen bij den Heer Bricout, Staatelandbouw/ kundige, Erembodegem. Na het schrijfboek ten einde geleien te hebben, bleef hij eenigen tijd in nadenken verzonken, over de treilende overeenkomst van zijn lot, met dat van zijn vader. In de hoop iets te vinden aangaande het geheim, waarvan de bedelaar gesproken had, zag hij zich echter teleurgesteld. Daarente gen had hij den voornaam zijner moeder leeren kennen. Zijn vader was aan de zorgen eener vreemde vrouw toevertrouwd gewor den. en had zijn ouders niet gekend, en eek omtrent de bloedverwanten zijner moeder lad de jongeling niets in het geschrift ge vonden. Nu ging hij den brief lezen, die hem het eerst in de handen viel. Hij was geschreven door zekere vrouw,, die zijn vader bericht gaf van het overlijden van diens pleegmoeder Rouge en hem daar bij een brief toezond, dien de laatste eea paar dagen veor haar dood gesohreven en ver zocht had, hem te doen toekomen. Die brief luide ala volgt Dierbaar kind, Ik ben ongesteld en ik heb een voor gevoel dat ik niet lang meer zal leven. Maar ik zou niet willen, dat de dood mij overviel, alvorens ik u de inlichtingen heb gegeven^ waardoor het u misschien lukken zal, den naam van uw ©udtrst? leuren kennen.

De Volksstem | 1922 | | pagina 2