Edele Zelfopoffering Speculoos PHOENIX wissel§Sebs Provinciate Paardenwed- strijden De afschuwelijke misdaad le Brussel Hevige brand te Korlrijk Erg autemobielongetak te Gavere Maarschalk Foch gehuldigd Vreeselijke ontploffing te Geluvelt Geweldige brand te-Schaarbeek Een gevaarlijk krankzinnige He! gevaar der onbewaakte bareelen te Molenbeek! Een borreltje van 500 franks Arme moeder Oneerlijke bsekheader Belastingen ©51 de inkomsten fe Grivegnée De slag van den Yzer BEOBS VAN BRUSSEL OMSCHRIJVING NINOVE Uitslagen van den wedstrijd voor hengsten, yan 19 October. le Feeka Hen gstenveulens van 2 jaar. 27 paarden voorgesteld. 1. Vanderk'o- len-De Schepper, Okegem, met Bau- mont II, blond; 2. Id. met Tiburce de Leeuw, blond 3. Van Melkebeek ge broeders, Ninove, Romy II, bruin4. Richard Van Sniek, brouwer, Meerbe- jko, met Paul de Dion, baai. 2* reeks Hengsten van 3 jaar. 19 paarden voorgesteld waarvan 13 foedgekeurd en 6 afgekeurd. 1. Vander- elen-De Schepper, Okegem, met Klop per, bleek-blond; 2. Id., met Carré, blond; 3. Van Melkebeek gebroeders, landbouwers, Ninove, met Willy, bruin. 3° reeks Hengsten 4 jaar en meer. 25 paarden voorgesteld. Allen voor den springdienst goedgekeurd. 1Cobbaut Cyriel en Hektor, land bouwers, Oultre, met Brillant d'Aude (vos), 5 jaar; 2. Van Melkebeek gebroe ders, Ninove, met Maurice, 4 j. bruin; 3. Van derkelen-De Schepper, Okegem, met Pacha de Pamel, 5 j., zwart-bruin; 4. Meirschaut H. en kinderen, Vliezole, met Max, 5 j., zwart; 5. Van Snick Ri chard, burg. Meerbeke, met Emilion, 5 j., schimmel. HET ONDERZOEK "Nadat Jan Stuyck Woensdag avond ■met Frans De Mey gekonfronteerd ge worden was, werd hij naai' het bureel van M. Van der Stricht, officier der rechterlijke brigade gebracht. Stuyck werd daar ondervraagd over verscheidene punten, welke zijne schuld schijnen te bewijzen. Hij vergenoegde zich echter met te antwoorden dat hij onschuldig was en niets wist over de moord geploegd op J.-B. De Mey. Het was na middernacht, toen de ondervra ging ten einde liep. Stuyck heeft beroep aangekekend te gen de bekrachtiging van zijn aanhou dingsmandaat door de Raadskamer. Woensdag avond rond 10 ure is er seonen geweldigen brand uitgeborsten in «en schuur waar meer dan 100,000 kilos geroot vlas lagen, staande tusechen de pachthoeve van Jules Eeckhoiit en het oud huis van Simoens,' genaamd Kromme Leiróte gelcgén Julien Liebaertlaan. 't Was een persoon di^, aldaar wilde voorbijgaan, die do vlammeu komende "uit de grobtè schuur den rook zag opstij gen en dadelijk het- alarm gaf naar de politie. De olektrieke brandklok, werd in gang gestold waardoor de pompiers sef fens verwittigd met hun bluschmate- "riaal ter plaats snolden. Aan blusschen viel er niet te denken. De schuur, hebbende verscheidene meters lengte en breedte waar meer dan 100.000 kilos geroot vlas in lagen stond in laaie vlam. Het gebouw behoort toe aan den heer Uattoir, wonende in de Vrijheidslaan ïte Rijsel en is verhuurd aan zekeren Ju •les Eekhout, groenselier, wonende Ju lien Liebaertstraat, die dan dit gebouw fian andere vlasliandelaars verhuurde. De grootste hoeveelheid vernield vlas behoort t-oe aan de vlashandelaars Lan- jioy en Versehacto van St. Catherine. De schade bedraagt, meer dan 100.000 franken. Men weet tot nu toe nog niet indien er verzekering bestaat. Men vermoedt kwaadwilligheid of te wel onvoorzichtightïd. De politie-officier M. Deltour is tea* plaats geweest om een onderzoek in te stellen. Woensdag namiddag om 4 lire, had op het grondgebied Gavere, een erg au- tomobieiongeluk plaats. Aan het kruispunt der baan Deinze- Oudenaarde botsten twee autoe de eene komende uit de richting van Kruishou ten! en de ai«»lere uit de lichting van Gent, met zulk geweld op elkander, dat beide voertuigen erg beschadigd werden. De auto komende van Kruishoutem, ^toebehoorende en gevoerd door M. H. ;Herenthals, Westmeersch te Brugge, werd gansch verbrijzeld en de chauf feur het linkerschouderblad gebroken. De auto komende uit de richting van Gent, werd insgelijks erg beschadigd; de eigenaar M. Do Raedt, ondernemer, Visscherij te Gent, werd gekwetst in het aangezicht door de glasscherven. M. Herenthals werd: ter plaats ver zorgd door Dr Van Hee van Gavere. vV 8f* Vervolg. Ge zult Blanche huwen, heeft hij mij gezegd door die woorden heeft hij mij aan hem onderworpen wat hij mij ook mocht bevelen, ik /al altijd gehoorzamen. Heden ivond, goede Pins, zult gij weten wat ik zal doen, en dat zal zijn hetgeen de bedelaar van Frémicourt mij zal hebben aangeraden. Ge hebt mij nog niet gezegd wat de pa pieren höhel/.en, die hij u heeft ter hand ge- steld? Er is een belangrijke brief bij, dien ik u wil laten lezen, om van u te hooren wat gij er van denkt. Dit zeggende reikte» Philippe den brief van zijn pleegmoeder over. Pias las liem aandachtig, aan het gekomen, waarin over den graaf De Busaiè- res gesproken werd. slaakte bij eensklaps een kreet van verrassing. Wat scheelt er aan vroeg Philippe ontsteld. Laat mij hem eerst ten einde lezen, antwoorde Pias. Eenige oogenblikkdn later hief 1 ij het hoofd op, zijn oogen schitterden, •n mei bevende stem sprak hij .- Philippe, uw vader was de zoon van den graaf en de gravin De Bussières. me Het Rumeenscli legergaf een groot ontbijt ter eero van Maarschalk Foch. Bij het einde van ontbijt heeft de ko ning het groot kruis van de Rumeen- scho ster toegekend aan graaf de Bro- queville en het gTOot kruis der kroon aan M. Schneidauer, minister van Bel- TWEE DOODEN To Geluvelt had oenvreeselijke ont ploffing plaats, die het leven kostte aan twee Iepersche jongelingen. Sedert omstreeks een jaar is de op ruimingsdienst hier bezig met het doen springen van granaten, welke nog over al rondgestrooid liggen. De 18-jarigo Henri Engels, en de 19-jarige Roger Mariens, beiden van le per waren bezig met het wegdragen van een granaat 77, toen plots een ontplof fing plaats had. De knal was Verschrikkelijk:. Martens werd gevonden met al die k-lecren van het lijf gerukt; hij had nog enkel zijn schoenen aan. De ongelukki ge was vréeselijk gewond bn blies wel dra don laatsten adem uit. Waj,',Engels betreft die was gansch verhakkeld, éeii been lag 70 meter verder eh het vleescR was tot aan de boomen geslingerd. De overblijfselen werden bijeen gOr raapt en naar het gasthuis van leper overgebracht. Martens was de oudste van negen minderjarige kinderen; een tiende kind wordt in het gezin verwacht. De vreeselijke ramp had namelijk plaats op het Polygoneveld, op de grens van Geluvelt on Zonnebeke. Verleden week werd daar ook gedood de 20-jarige Jeroom L'Haire, insgelijks van leper, omtrent in dezelfde omstan digheden als nu het geval geweest is. Zou de regeering niet wat betere voor zorgen kunnen nemen. Sedert de ramp van Wijtsohate, heeft ze nog niets gedaan, en de bevolking heeft er genoeg van. Het granatendepot is hier maar 400 meter van de huizen afgelegen. Moest daar een ontploffing plaats grijpen, wel ke ramp ware het niet Dat is nu reeds het 15e slachtoffer in enkele weken, allen deze gerekend die werken voor den herzamelings- dienst 1 Wat zegt gij daar Hoe weet gij dat? riep Philippe hevig ontroerd. Ia enkele woorden kan ik u dit zeggen ik ken de gravin De Bussières. Kent gij de gravin Ja Verklaar u nader, smeek ik u. Ik zeide u, dat ik de gravin De Bus sières ken. Sinds ongeveer veerlig jaar be woont zij niet verre van Clamecy, in het de partement de Nièvre, een groot kasteel. 't Is onmogelijk u op te sommen, hoe veel goed de gravin doet. Zij schijnt zich tot levenstaak te hebben gesteld, allen om zich heen gelukkig te maken. In verscheiden ge meenten heeft zij scholen opgericht, waar de kinderen van behoeftig» ouders gratis on derwijs ontvangen. De kinderen der armen zijn baar gunstelingen zij heeft zelfs een weeshuis gesticht, ik behoef u daarom ook niet te zeggen, dat de gravin wordt aange beden, en dat men in het geheele kanton geen schrede kan doen, zonder haar lof te hooren verkondigen. Ik doorliep reeds drie jaar met mijn marionetten de provincie, toen ik op het kasteel werd geroepen, om een voorstelling te geven voor een menigte kinderen, van tien lot veertien jaar. De gravin wildo we ten. of ik mijn taak goed verrichtte zij Dondermorgen, rond 2 uur 'brak een geweldige 'brand uit in een peperkoek- fabriek, gelegen in de Keeseösstraat, te Schaarbeek. De pompiers, onmiddellijk ter plaat se, slaagden er in, na anderhalf uur moedig den vuurpoel te hebben bestre den, dezen uit te dooven. Er was groot gevaar.voor een stapel hout, op enkele moters afstand van het brandend gebouw, die dus gemakkelijk had kunnen vuur vatten. De werkplaats waar het vuur uitbrak, is met heel den inboedel vernield. De schade is zeer aanzienlijk. De oor zaak der ramp is niet gekend. Woensdagavond [keerde een autoge- leidor van Anderlecht als naar gewoon te kalm huiswaarts. Hij bevond zich nog maar even ten zijnent, wanneer hij eensklaps door een dolle krankzinnigheid werd 'aangegre pen. De ongelukkige sloeg al aan stuk ken wat onder zijn bereikt viel en gooi de het keukengerief door het venster. Bewoners van het liuis verwittigden de politie. Deze echter hadalle moeite om den rampzaligen man in zijn kamer, waar hij zich opgesloten had te gena ken Door het gaslicht op de kamer te doen uitdooven, gelukten de agenten er ein delijk in het vertrok van den woeden den man binnen te dringen. Na een hevige worsteling konden zij den gevaarlijken krankzinnige het dwangkamisool aantrekken en hem naar het hospitaal overbrengen, alwaar hij voorloopig bewaakt wordt. Donderdag middag heeft de snel trein Brussel, die hier de statie ten 12 1/2 ure moet binneloopen, bij die on bewaakte barreel van Warchin het ge span verrast van eene melkboerin, die huiswaarts reed. t De ongelukkige vrouw word veertig meters ver weggeslingerd en toen men haar opnam, had zij?'opgehouden te le ven. Plet gespan was verbrijzeld en liet paard hoelemaal verscheurd. De trein kon sléchts eenige honderden meters verder stoppen. Op dé Wielen en assen der lokomotiefbemerkte men sporen van bloed en kleefden lappen vleöech. Donderdag, -omtronk4 u. 30, heeft eert verschrikkelijk arbeidsongeval plaats ge had, in de Koririjkstraait te Molenbeek Herstellingswerken worden in deze straat uitgevoerd aan het dak der school. De genaamde Maifel oud 18 jaar, wo nende op den Jctschè Steenweg te St. Pieters-Jette, was werkzaam op het dak, langs den kant van den hof van gemeld gesticht. Eensklaps viel do Ongelukkige van het dak, van een hoogte van 18 meter. In den val viel hij dwars door het gla zen dak eener veranda, en kwam terecht op de steonen van dc koer. Men snelde den ongelukkige ter hulp. die met verschrikkelijke wonden aan het hoofd in een bloedplas uitgestrekt lag. M. Van der Linden, officier van den post der Graaf van Vlaandcrenstraat kwam onmiddellijk ter plaats gesneld en deed liet slachtoffer overbrengen naar woonde de voorstelling bij, als hel beeld der moederliefde lusschen de vroolijke, van ge zondheid blozende kleinen gezeten. Zonder te snoeven, durf ik zeggen, dat ik dien avond mij zeiven overtrof. Gij kunt dan ook begrijpen hoe verheugd cn fier ik was, toen de gravin mij bij haar in het salon ontbood, om mij hare tevredenheid te be- luigeD. Ik moest een week blijven en mijn geheel repertoire ten beste geven. Den laatslen dag werd ik bq haar aan tafel genoodigd. Dat was om mij te onder vragen, ongetwijfeld in de hoop weder een gelegenheid te vinden, om een goed werk te doen. Haar eerste vraag was of ik vrouw en kinderen had, en ik vertelde haar mijn ge heel© geschiedenis waarin gij sedert drie jaar een zoo belangrijke rol gespeeld hebt. Zij luisterde aandachtig, ik merkte zelfs op (fat, telkens als ik uw naam uit sprak, een smartelijke trek op haar bleek, maar schoon gelaat kwam. Toen ik mijn verhaal geëindigd bad, stonden tranen in haar oogen, en eensklaps barstte zij in snik ken uit. Een weinig later was zij weer be daard. Neem het mij niet kwalijk, sprak zij met haar lieflijke stem, terwijl zij poogde te glimlachen, ik kon mij niet bedwingen, en toch ben ik reeds zooveel jaren gewoon te het "burgerlijk1 hospitaal 'der Van dehj Bogaerdenstraat. In het hospitaal werd door de geilèes-l heeren vastgesteld, dat Maas eene sche delbreuk had opgeloopen en bovendien- ernstige inwendige kneuzingen beko men had. Men wanhoopt don ongelukkige te redden. VW-i Voor de rechtbank van Gent vei-sche nen verscheidene personen, die door de accijnsbedienden betrapt waren in eene herberg, waar zij met lust een borrel dronken, alsook, twee, die in de keuken van eene herberg, in 't geniep er eentje naar binnen goten. De verdedigers van -de twee laatste betichten beriepen zich op het arrest van het verbrekingshof van 6 Februari 1922 waarbij de accijnsbedienden moeten voorzien zijn van een bevel tot huiszoe king in plaateen van de herberg afgeslo ten. De rechtbank nam zulks niet aan en al de borreldrinkors werden verwezen tot 500 fr. boet of 1 maand gevang. De herbergier Karei PRktert, van Waclitebeke, die aan een klant een bor rel had geschonken, krijgt ook 500 fr. boet en darenboven wordt zijne herberg gesloten verklaard. De genaamde Maria C.., wonend Spaarzaamheidstraat te Brussel, die van haai* man verlaten was, verdween eenige dagen .geleden met haar kind van drie maand oud. Ze was te voet naaa Antwerpen ge gaan en Woensdag avond te voet weer gekeerd. In de Hoogstraat to Brussel gekomen, wierp zij haar kind omhoog en ving het terug in haar armen op. Zij deed nog andere buitensporigheden. Een policieagent, bijgestaan door twee voorbijgangers, leidde de ongeluk kige die zich wanhopig verweerde naar het bureel der Priemstraat. Daar kreeg zij een aanval van razer nij en moest het dwangkamisool aange trokken worden. De afdeelingsgeneeshceï pteldle vaöfc dat de vrouw door woedende zinneloos heid aangetast was, en deed haai* op sluiten. Hét wichtje is bij de verlaten kinde ren geplaatst. Het beheer eener bank der hoofd stad kroeg vermoedens iu zake de eer lijkheid van dén kashouder U.., w'onond Zilverstraat en dié op de koersen speel de. De boekhouding wordt nagezien men vond inderdaad onregelmatigher den.Dinsdag nog had do kashouder eene som van eenige duizenden franks ont vangen, voor zich gehouden en zicli in do bank niet meer vertoond. Woensdag werd dé kerel aangehou den. Hij beweerde dat hij rijn brieven- tcech die de som in kwestie bevatte, ver loren had of op don tram ontstolen was. Hij zit vast. (Min isterieelé mededecling) Brussel, 19 Oct. Een zeker aantal belastingschuldigen hebben hunne aan giften voor de belastingen op de in komsten over 1921 en 1922 aan de toe zieners der belastingen nog niet over handigd'. Ton einde den achterblijvers alle on aangename verassing te vermijden, meent het Departement van Financien de belanghebbenden te moeten verwit tigen dat bevelen gegeven zijn om de lijden, ik betuigde mijn leedwezen, dat ik haar had bedroefd. O, 't is uwe schuld Diet, zeide zij, op zeer weiwillenden loon, de naam Philippe herin nerde mij aan een der grootste rampen mijns levens. Ik had een zood, die ook Philippe heette bij zou nu dertig jaar zijn. Is hij dood vroeg ik. Maar nauwelijks waren de woorden over mijn lippen, of de oogen der gravin werden met tranen over- \loeid. Is hij dood riep zij op hartverscheu. renden toon. Men heeft het mij gezegd, maar zekerheid heb ik niet. Philippe luisterde in de hevigste span ning. Pias vervolgde De gravin stond op, liep met haastige schreden de kamer op en neer, en hoerde haar mompelen Nimmer zal ik het te weten komen Arm kind, wat hebben zij met u gedaan Zal ik nog ooit iets van u hooren Philippe was als verbijsterd. Weina, twijfelt gij nog vroeg Pias, Neen, neen, antwoordde Philippe met doffe stem. Vervolg Vervolg Meer vernam ik niet van de gravin. Ik had toen niet het minste vermoeden, dat die woorden op u betrekking hadden, maar bij oorziene straffen goptrenglijk foé fa passen op al degehéii' dié hunne aan* if ten, 'behoorlijk ingevuld en ondeiv toekend, niet. toot- 1 November a. s, zullen ingediend hebben. De3e straffen omvatten 1) den aanslag van ambtswege 2) de verdubbeling der belasting 3) eene boete van 50 tot 1000 fr. De belastingschuldigen die hunn« 'aangiften verloren hébben of die ei geene ontvingen, 'kunnen een formulier aanvragen bij den ontvanger of den toe ziener der bealstingen van hunne woon* of standplaats. Voorbijgangers vonden 's morgens ifi de rue Jules Gralle te Grivegnee, den genaamde Georges Rouir, 42 jaar, spoorwegwerker, bewusteloos nevens rijn velo liggen. De zorgen die men hem verleende! bleven vruchteloos en Rouir bezweek, tkort nadat men hem opgenomen had. Hij was do ruggraat gebroken. Weduwenaar, laat de ongelukkige drie kinderen na 19, 15 en 12 jaar •oud. Het onderzoek heeft uitgemaakt dat Rouir tegen een werkman van Jupille, den genaamde Jan Frédéric, ook per vok>, gebotst was. Beiden werden door den schok ovigewonpem. Maar Frédérie ikon opptaan en rijn weg vervolgen. Het onderzoek gaat voort. dio de trotp van ons leger was, moet door eiken Belg gekend zijn, 't is in het Panorama van de Maurice Lemonnier- laan te Brussel, aan hetwelk het Mu seum van het leger prachtige oorlogs- itropheeën heeft geleend, dat men in zijn vollen omvang kan aanschouwen. van 20 October Medegedeeld door da SampM Centrale de la Dendre. Amsterdam (gulden) 565 3/4 lot 575 3/4 Keulen (mark) 0,00 0/0 tot 0,00 0/0 Ghnstiania 2*>8 0/0 tot 262 0/0 Copenhagen 290 0/0 tol 294 (WO- Stockholm 387 1/2 tot 390 1/2 Genèra 263 1/4 tot 267 1/4 Itali» 58,00 3/4 tot 62,00 3/4 Madrid 220 3/4 tot 224 3/4 Londen (ponastart.) 64,77 1/2 tot 65,27 1/2" Parijs 107,62 1/2 lot 108,001/2 Dollars (New York) 14.50 4/2 tot 14,61 Q/D New York-Cablas 14.51 0/0 tot 14,61 jOO Montreal 14,45 0/Otót 14,65 O/O Prague 46,00 0,0 let 50,00 0/0 Varsovie 00 tot 00 van 20 October. Belgische Rente 3 t. h. Mei 63,50 Schatkistbona 5t. h. 1926 99,70 Binnenlandsoho Leening 3 t. h. 472 0/0 Interprovinc. Kasb.Ötff. 99,60 99,80 Nationale Herstelling 5t.li. 89,00 6/0 Brussel 5 t. h, 1922 470 O/O Verwoeste gewest. 4 0/0 2051/2- 5 0/0 257 0/0 Reserveaandeol van deSoc.Gen. 5525 0/0 Consolidalieleening 000,00 JESTE 458 het lezen van dezen brief, kwam dat tooneel op het kasteel mij weder eensklaps voor den geest. Voordat ik mij voor goed te Parije vestigde, bezocht ik de gravin elk jaar en bleef telkens een week op het kasteel. Zij vroeg mij altijd naar u, en als ik u roemde en van uw vorderingen sprak, was zij ver heugd en wenschte mij er geluk mede. Of- schoen zij u niet anders kende dan uit Het geen ik haar mededeelde, betoonde zij de grootste belangstelling voor u. Meer dan eens heeft zij mij haar wenscfr te kennen gegeven, u te zien, en ik beloofde^ haar u eenmaal te zallen medebrengen. Wat mij verhinderd heeft, die belofte te vervul - len, weet ik zelf niet. Maar de gravin zal Pias niet vergeten' zijn, daar ben ik zeker van, en 't ©ogenblik om a aan haar voor te stellen, schijnt than? gekomen te zijn. Gq behoeft slechts een woord te spreken als gij wilt, gaan wij morgen middag naar het kasteel. Philippe hief driftig het hoofd op, streek zich over het voorhoofd, en toen ant woordde hij Ja, wij zullen de 'gravin De- Bussières een bezoek brengen ik moet haar de papieren overhandigen, die haar zoen heb ben toebehoord, jVerveigt.)

De Volksstem | 1922 | | pagina 2