Edele Zelfopoffering Kalscfce bankbiljetten van im freak In oifslsep Beruchte diefegge aangehouden Trambotsing te Brussel i® afschuwelijks misefaa! te Brussel Moordpoging op een gendarm te Qnkerzele Wildstroepersdrama te Hofstade—bij—MecheSen Be verduistering van 6BQM fr» ie Antwerpen - Noodlottige onvoorzichtigheid Duivenverzestdingen per vliegtuig Be sssgifrsira iusschsn Bor deaux ess Straatsburg m bot sing met een geeierentrefn Een aanslag op het leven van Br Wirth WÏSSELK65RS BEURS VAN BRUSSEL NIEUWE ONTDEKKING TE TEENATM Do rijkswacht heeft het gerecht ver wittigd, dat op het postbureel te Ter jnaüh een bankbiljet van 1000 frank (yalseh bevonden werd. M. I x'onens, een inwoner van Ternath ftiMo aan het poelibureel aldaar een bil jet van 1000 frank wisselen. De man :was niet weinig verwonderd, toen dc be diende hem zei dat het een valsch brief je was. Let'nens verklaarde dat hij, uit liet (Noorden van Frankrijk komend, waar Lij langen tijd gewerkt had, zijn Fransdh geld had gewisseld bij een wis- Bölagent. van Rijssd, die hem ook het (yalsch biljet had gegeven. Het briefje, dat dagteekent van 6 Fe bruari 1919, is kunstig nagemaakt, al leen kloppen de drie laatste cijfers in der rechterhoek niet mot, het nummer in 't. midden van het biljet gedrukt Mon zal zich nog herinneren, dat "Voor enkelen tijd verscheidene valsehe bankiljetten met de dagteekening 23 Februari 1919 in onze hoofdstad werden ^aangetroffen. Verscheidene namakers (werden toen aangehouden. In de Nationale Bank, waar het valsch briefje van M. Leonens werd onderzocht, .verklaart men dat het vervaardigd werd met papier gelijkend aan dat van de echte biljetten, alleenlijk verschillen aanmerkelijk de kleurschakeeringen van den dru-k. Het gerecht is van mee ning, dat oen welingerichte bende na makers van ons geld, althans in Frank rijk verblijft, al waai' zo geruster haar oneerlijk stieltje kan uitoefenen. Hot Fransch gerecht werd reeds op 'do hoogte gebracht en een streng onder zoek is aan den gang. Door de Belgische Justitie is aan de groote wisselkantoren bevel gegeven, al ihun bankbiljetten van 1000 frank to onderzoeken, om te weten te komen of geen andere valsehe briefjes als dit in Jkwestie in omloop zijn. b Van zijnen kant heeft de Fransche (Veiligheid strenge maatregelen genomen en de beschrijving van het valsehe bank biljet in alle richtingen gestuurd. Tot nog toe heeft geen enkele bank iyi ons land een valsch briefje ontdekt. Zaterdag morgen beeft een Brusselsch 'speurder de 40-jarige Marie D.. te 's Gra ven brak el aan geh ouden Zij wordt beschuldigd van oplichte rij tot oen waarde van 40.000 fr. Marie D., die met, haren vriend in feen foorwagen leefde, weid opgezocht door dc parketten van Brussel, Antwer pen en Dendermonde. Zij is opgesloten in de gevangenis Van Vorst. 10 GEWONDEN Een zeer on'geval deed zich Zaterdag avond, te half 8 op de Place Sainte pioix, te Eisen e. Een rijtuig van tram 30 stond stil, |6oen een rijtuig van trqm 94 zich in be weging stelde in de richting van Boen- dael. De motriee van tram 94 bleef op de goodo baan, maar het gesleepte rijtuig fkwam op de baan waar tram 30 stond. Daaruit volgde eene allergeweldigste botsing. Tien reizigers werden, evenals de ont- vanger van den tram, redelijk erg ge wond. Zij werden allen naar "het'gast huis gebracht om er verbonden te wor den, en werden vervolgens naar hun 'huis vervoerd. IN VRIJHEID STELLING VAN DEN BROEDER VAN DE MEY Zaterdag namiddag te 4 uur, heeft de onderzoeksrechter, Frans De Mey, broe der van den in stukken gesneden J. B. De Mey, in vrijheid doen stellen. Daar Stoyck in beroep is -gegaan te gen de bekrachtiging van het aan hou dingsmandaat, tegen hem uitgevaar digd, is liet dossier naar het Beroepshof gezonden. Het onderzoek zal hierdoor eene ver traging van enkele dagen ondergaan. A/W AANHOUDING VAN DEN DADER We hebben mededeeling gedaan van bet drama te Onkerzele, bij Geraards' bergen. De gendarm Pierard, die zwaar ge kwetst werd door een revolverschot is kunnen ondervraagd worden door den h. onderzoeksrechter van Oudenaarde. Vrijdagnamiddag heeft het parket ook een onderzoek ingesteld ter plaatse zelf. De gendarm Willems en zijn kollega's deden, tezelfdertijd huiszoekingen in de slecht befaamde herbergen van het o-e- hucJit Galmaarden. Een kerel die sterk geleek op de be schrijving vanden bandiet, werd in een dezer gelegen lieden aa ngehouden en naar de rijkswacht geleid waar hij on dervraagd werd. Het is een zekere S., bekend als een gevaarlijke wilcfetrooper, die reeds bij verschillende gelegenheden heeft kennis gemaakt met de politie. Men vond geen enkel wapen in zijn be- 86* Vervolg. "De jongeling liet bet hoofd op de borst sakken. Sedert ik u ken en weet wie gij zijt, vervolgde Epreuve. is bet noodlottig geheim hetwelk gij altijd nog te vroeg zult leeren kennen, verscheiden malen op mijn lippen gekomen maar telkens heb ik het ver schrikt teruggehouden. Neen, ik mag niet spreken, anderen moeten en zullen u zeggen vie uw moeder is. Maar als zij het niet doen vroeg Phi lippe ongesteld. Als zij het niet doen als sij er te lang mede wachten, welnu, dan zullen wij verder zien antwoordde Epreove. En zult gij mij dan alles zeggen Alles Dat weet ik niet, maar althans nog 't een en 't ander. Wanneer, Eprenve Wanneer Dat weet ik ook niet, misschien na verloop van een paar maanden, misschien later. Maar gij kunt niet te Saint-Irun blij. Ven, gij moet naar Parijs terugkeeren en owe stadiën voortzetten. Ik zal Blanche ver wittigen. Gij moet mij uw adres geven, opdat ]k, zoo het noodig is, u een brief kan toe- Jtndtn, Aanvankelijk loochende de kerel de feiten waarvan men hem verdacht, doch nadat een door hem opgegeven alibi valsch was bevonden, wist hij de waar heid niet meer te verbergen en bekende hij bij een volgende ondervraging. Hij weigerde mede te deel en om welke re denen hij op de gendarmen heeft ge schoten; hij verklaarde dat hij het wa- )en waarmee hij geschoten heeft, in het )Osch van Onkerzole heeft weggeworpen, het 'kon töt dusver echter niet terug gevonden worden. S. werd, als militair met onbepaald verlof ter beschikking gesteld van den krijgsuuditor. Gistermorgendi was de toestand van Pierard nog steeds onveranderd. De ge- neesheeren zijn er nog niet in gelukt den kogel uit de wonde te halen. J Volgens de eerste vaststellingen schij nen de levensorganen niet ernstig ge raakt. .Men durft zich even wel, nog niet uitspreken over zijn toe&taiid. Thans zet men de opsporingen vdort om de verdachte kerels, die in bezit zijn van wapenen of/iich bezig houden met wildstrooperij 'Te kennen. Verschillende wapenen werden reeds aangeslagen door de rijkswacht. Op het gehucht Schiplaken, bad een ontmoeting plaats tueschen jachtwach- tera en wildstroopers. Langs beiden kan ten, wei-den verscheidene schoten ge lost. Plotseling werd een kreet geslaakt De jachtwachters kwamen dadelijk toe gesneld en vonden tot hun groote ver bazing hun kollega B.. badend in zijn bloed te gronde liggen. De jachtwachter was namelijk met de wildstroopers handgemeen geweest. Men vermoedt, dat verscheidene stroo- pers ingsgelijks werden gekwelst. HOE DE ZAAK AAN 'T LICHT KWAM liet bedrag der verduisteringen Antwerpen door M. S.. gepleegd, ten nadeele der Firma Finchelstcin, beloopt 680.000 fr. M. S. trok en onderteckende valsehe wissels, die hij regelmatig ging innen op de Banque Generale Beige. Hij krees regelmatig de maandelijksche bankreke" ning in handen en deed er de verdachte posten uit verdwijnen. Verleden week kreeg echter de pa troon do staat der bank in handen en vond het. niet in orde. Bij het bankbehcer om inlichtingen vragende kwam alles weldra aan het licht en een klacht bij het: parket volgde. M. S.. onderhield twee vriendinnen, de eene woonde op den Crooten Steen weg. te Berehem, alwaar hij aanghouden werd, de andere betrok dure kamers in de Lange Gasthuisstraat. Het onderzoek duurt voort. Een metser Louis Paul us, 32 jaar oud. gehuwd en vader van drie kinderen, woonachtig te Warnant-Oreye, is in oenen bouw, te Luik, het slachtoffer zij ner onvoorzichtigheid geworden. Hij boog zich voorover in de kas van eenen ophaal bak, dienende voor het bo venhalen van materialen, toen hij aan het hoofd werd getroffen door den neer- dalenden bak, naar voren stuikte en naar beneden viel, 7 nieters diep, op een ijzeren plaat met het hoofd terecht ko mend. Do schedel werd gebroken op den scherpen rand der ijzeren plaat. Hij leefde nog toen men hem opraap te, doch stierf in eene naburige kliniek waarheen hij vervoerd was. Het parket kwam ter plaats om een onderzoek in te stellen. vV Philippe scheurde een biadje papier uit zijn zakboekje, schreef er met potlood zijn adios op en gaf het aan Epreuve, die het vouwde en in zijn zak stak. Totdat wij elkander wederzien, zei Epreuve, zal ik den tijd niet nutteloos laten voorbijgaan, maar doen wat ik kan om uw geluk en dat van Blanche. Ziet gij, ik had gedacht, dat de zaken vlugger zouden gaan. Maar de papieren hebben u niet doen weten wal ik verwachtte, dat is mijn schuld niet, Om u de waarheid te zeggen, ben ik blijde, dat het zoo ia. Ja, ja, 't is zoo beter. Ver wonder u er niet over, dat ik zoo spreek. Ik heb nagedacht en vreesde voor 't geen ge beuren kon, indien gij waart te weten geko men... 't Is dus wel verschrikkelijk. Voor u niet. Maar wees gerust, noch uw geluk, noch dat van Blanche loopt ge vaar. Gij bemint haar, ik geloof dat zij u insgelijks bemint gij beiden moet gelukkig worden. Wanneer vertrekt gij Morgen O, ik jaag u niet weg, zei Epreuve, glimlachend. Gij gaat seker eerst naar Gray, om Pias af te halen Mijn oude vriend is sedert heden mor- gend le Saint-Irun. Hebt gij hem over Blanche, over mij Onder de bescherming -van de Aéro- Clüb van Belgie en van talrijke duiven- bonden is op het vliegplein van Evere eene tentoonstelling' ingericht, om te doen uitschijnen welke betrekkingen zouden kunnen gevonden -worden tus- schen de vliegtuigen"en het duivensport, voor wat de verzendingen betreft. Dut de duif een waardevolle bode is voor den soldaat, 't zij infanterist, rui ter of artillerist, is lang geweten en tij dons den laatsten oorlog nog, bijzonder lijk rond Veïïlnn hebben de duiven on schatbare diensten 'bewezen. Doch ook voor cjkui vlieger, die toeval, ig in den steek gelaten werd door eene leut aan zijn draadloos seintoestel, of dia eene tijding wenscht over te bren gen zonder dat zij door een andere dan den bestemmeling opgevangen worde, kan dc duif van het hoogste belang zijn. Maar thans is er meer Reeds zijn proefnemingen -gedaan om de duiven ingeschreven voor prijskampen, per vliegtuig naar de losplaats over te bren gen. In de tentonstel-ling van Evere is al bet materiaal samengebracht, dat in de militaire en burgerlijke duivenhokken in gebruik is. Men ziel er ook de vliegtuigen, zooals ze ingericht zijn voor het vervoeren der ingekorfde duiven. Wat vooral de belangstelling der tal rijke bezoekers gaande maakt, is het rollend militair duivenhok, met de proefnemingen welke er door soldaten gedaan worden: 11 DOODEN, 1-2 GEKWETSTEN Ziehier nadere bij zonderheden: over het schrikkelijk spoorwegongeluk welke wij Zaterdag in ons laatste berichten reeds mededeelde De sneltrein Straatsburg-Bordeaux, die te Mulhouse om 0 u. 20 moest aan komen, is in de statie van Fouffach met een goederentrein in botsing gekomen. De schok was verschrikkelijk. Elf rei zigers werden gedood, twaalf gekwetst. Verschillende wagons van den snel trein werden tot splinters geslagen. De stoffelijke schade is aanzienlijk. HOE DE RAMP GEBEURDE De sneltrein n. 4, Straatsburg-Lyon, waarin talrijke reizigers en soldaten in verlof hadden plaats genomen, verliet Straatsburg te 22 u. 30 Door een valsehe manceuver van den wisselwachter liep hij op een spoor waar een goederentrein stond. Met een. snelheid van 80 kilometer in het uur kwam bet op een 600 meters ten noorden van de statie van Rouffach tot een botsing. Het was zoowafc midder nacht. De locomotief werd' zwaar be schadigd en de kopdeelen van twee wag gons ingedrukt. De hulpdienst was spoedig ter plaatse. Van onder de puinen baalde men elf dooden, waaronder zeven soldaten, en twaalf gewonden, waarvan twee erge kwetsuren bekwamen. De gewonden zijn naar de gasthuizen van Rouffach en Colrnar overgebracht. De dooden zijn in een onbeschadigd bleven waggon gelegd. De mecanicien en zijn stoker, die het gevaar zagen, legden de remmen vast op een afstand van honderd meters. Dank daaraan was de ramp niet grooter. Zij bleven ongedeerd. De overheden en de hooge ambtena ren begaven zich op de plaats der ramp Te 7 u. 20 kon het verkeer hersteld worden. De wisselwachter Seffert en de hoofd facteur Gem zijn verantwoordelijk voor de ramp. Onder de dooden bevindt zich Ka- niiel Agreis, advokaat, lid der Egytiische missie. en over hetgeen ik u over uw vader en moe. der heb gezegd, gesproken Ik heb niets voor hem geheim gehou den. Epreuve dacht een ©ogenblik na en zei toen Gij hebt goed gehandeld Als er thans iets bijzonders op Espoir gebeurt, zult gij het mij dan schrijven, Epreuve En belooft ge mij aan Blanche te zullen zeggen... Dat gij haar bemint, dat gij altijd aan haar znlt deuken en zult terugkomen. Zij omhelsden eikander en namen dan af scheid. Philippe keerde daarop naar Saint-Irun terug. Epreuve giDg weder bij den grooten steen zitten en verborg het gelaat in de handen. Philippe had Epreuve niets gezegd van den brief van zijn pleegmoeder of van de inlichting, die bij bevatte, en welke door de herinneringen van Pias was aangevuld. Na er rijpelijk over nagedaoht te hebben, hadden Philippe en Pias geoordeeld, dat dit het beste zou zijn. Toen Philippe zijn kamer binnenkwam, had Pias juist iets aan de kostuums van zijn marionetten hersteld. Wanneer vertrek- keu wij vroeg Pias. Moeren 1 antwoordde Philippe. OPZIENBARE MEDEDEELINGEN IN DEN RIJKSDAG Er zjn pogingen in liet werk gesteld om den rijkskanselier dr Wirth van het loven te berooven, welke pogingen even wel nog te rechter tijd verijdeld konden IWorden. In de laatst© zitting van den rijksdag, waarin de motie tot verlenging van den ambisduur van president Ebert werd be spraken, stond tijdens de debatten de rij'ksdagvoorzitter Lobe op en riep een Duitpch-nationalen afgevaardigde, die zich op beleedigenden toon tegenover den rijkskanselier had geuit, tot de orde. Tergelijkertijd verklaarde hij, dat de beschermende maatregelen in verband met het leven van den rijkskanselier in den rijksdag uitgebreid dienen te wor den, aangezien de rijkskanselier door een aanslag wordt bedreigd. De rijks- presidei^ verzocht onder deze omstan digheden den Duitjsch-nationalen af_ vaardigde de debatten zakelijk te voeren en daarbij geen persoonlijke kwesties aan le roeren. De rijkskanselier dr Wirth legde daar op nog een verklaring af, waarin hij de poging om hem van het leven te beroo ven hesprak. Hij zegde, dat zijnerzijds tot den Bravo 1 Overmorgen zijn wij te Ar feuille. Tusschen twee haakjes, er is een brief voor u gekomen. Een brief riep Philippe verwonderd. Behalve Epreuve weet niemand mijn adres. Wie kan mij dan geschreven hebben Hij nam den brief en scheurde haastig den om slag open. Het eerst zag hij naar de onder- leekening en riep Blanche Van vreug de deed hij een sprong tot midden in de kamer. Zij heeft mij geschreven juichte hij. Zijn hart klopte alsof het ait zijn boezem wilde springen. Toen hij een weinig bedaard was begon hij te lezen. De brief luide als volgt - Mijnheer Ik heb u een antwoord beloofd ik ben het aan u verplicht uit erkentelijkheid voor de gevoelens, die gij mij hebt daen kennen. Indien ik rijk en gelukkig was in dien ik mocht beminnen, zou ik, overtuigd van uw liefde en rechtschapenheid, hoopvol mijn leven aan het uwe verbinden. Maar ik ben noch rijk. noch gelukkig en mag niet beminnen. Ik wil het niet voor u geheim houden, mijnheer ik ben niet de dochter van Louis Dupunt, mijn vader heet Frangois Trochets, en dien naam, welken gij misschien zult kennen, scheidt ons voor eeuwig. Vaarwel, mijnheerEn vergeet mij. Blanche. MiiiL'iH m i bi i .iijWHii um ,i J.IWJM, w rijksdagpresident geen verzoek was ge richt tot het doen van de verklaring, welkë hij zoo even had afgelegd. De Dni tsch-national e afge vaardigde moest den ernst van toestand evenwel duide lijk begrijpen. De mededeehngen, wel ke de regeering heeft ontvangen toonen aan, dat men voorloopig' nog niet be hoeft te rakenen op het einde van de politieke moordcampagne in Duifscli- land. Dit is ook zelfs door een der sa menzweerders toegegeven. Deze woorden van den rijkskanselier (alsmede do verklaring, welke door rijks dagpresident Lobe waren afgelegd, wer den door 't Huis met groote verassing opgenomen. In de zittingzaal vormden zich opgewonden groepen. Men geloof de uit de geheimzinnige woorden vaii1 den rijkskanselier te kunnen opn^iken, dat «enige personen, die den aanslag op dr Wirth hadden voorbereid reeds wa ren aangehouden. De rijkskanselier en de andere minis* tere werden natuurlijk met vragen overstelpt, doch zij veklaarden, dat zij Sn het belang van het onderzoek, dat nog gaande is, voorloopig nog een streng stilzwijgen dienden te bewaren. Van welingelichte zijde wordt inmid dels nog vernomen, dat in de allerlaat ste dagen de regeerng concrete mededec- lingen had ontvangen over een voorge nomen aanslag tegen het leven van dr Wirth. Onmiddellijk daarop zijn uitgebreide maatregelen genomen, waaraan dan ook de verijdeling yan den aanslag is te danken. Een der personen, die bij den aanslag moet zijn betrokken, is reeds aangehou den. Het oompiot moet als zeer ernstig worden beschouwd en was met de voor bereidingen er van reeds tot aan de uit voering genaderd. De aanslag moet op touw zijn gezet door rectsch-radieale kringen. LATER De verklaringen die in den Rijksdag afgelegd werden, hebben den geweldi gen indruk teweeggebracht op het volk. Men verzekert dat de regeering stipte inlichtingen heeft desbetreffend, en dat de samenzwering in den vreemde ge schiedde. tan 23 October Medegedeeld door de Banijne Centrale de la Dendre. Amsterdam (gulden) Keulen (marlt) Cni-iBtiania Copenhagen Stockholm GenhTO ItaliA Madrid Londen (pond start.) 681 0/0 tot 691 0,0 0,12 0/0 tot 8,62 0/8 166 0/8 tot 269 0/8 298 0,0 tol 302 OjO 397 3/1 tot 401 3/4 271 1/4 lot 275 1/4 69,00 7/8 tot 63,00 7/8 227 1/4 tot 231 1/4 66,25 8,0 tot 66,75 0/0 Parijs 107,30 0/0 tot 108,30 0/0 Doilars(NewYork) 14.93 0/0 tot 16,03 0/0 Now York-Cables 14 .91 1/4 tot 15,01 1/4 Montreal 14,92 1/2 lot 15,12 1/2 Prague 46,00 1,8 tot 50,00 1/8 ran 23 October, Belgische Rente 3 t. h. Mei 63,50 Schatkistbons, 5 jaar, 99,60 lGjaar 98,4o Interprovinc. Kaab. 51 h. 99,59 99,80 Nationale Herstelling 5t.h. 89,00 0/G Brussel 5 t. h, 1922 473 0?0 Verwoeste gewest. 4 0/0 205 1/2 50/0 257 3/8 Reserveaandeel van de Soc.Gein 5550 Op Consolidatieleening 100,45 Een doodelijke bleekheid kwam op Phi-: lippe's gelaat, hij slaakte een rauwen, ake liger kreet en zakte ineen. Pias snelde naar hem toe, tilde hem op en zette hem in een*- leuningstoel. Hij was niet bewusteloos^ maar staarde sirak voor zicb. Het scheen alsof zijn bloed plotselings in z$n aderen was blijven stilstaan. Na het verloop van eenigo oogenblikken barstte hij in snikken uit. Op de knieën voor hem liggende, lief koosde Pias hem als een kjnd, en trachtte hem te troosten. Hij raapte den brief op, en dadelijk bad bij alles begrepott. Blanche Blanche 1 riep Philippe in; wanhoop de baad aan het voorhoofd bren gend. Blanche, de. dochter van Frangois Trochets Zijn dochter... zij... zij... de dochter van den moordenaar mijns vaders O, vretselijk I Zij is voor mij verleren Eensklaps sprong zij overeind. In zijne oogen lag een woeste blik. Wat heb ik dan misdreven riep hij. Welk kwaad heb ik de' menscben gedaan Waarin heb ik mij zoo1 zeer tegen God bezondigd Maar ben ik dan. vervloekt voegde bij er met eon huivering bij. Hij viel in Pias armen en weende bittere' tranen, deze drukte hem aan zijn borst en- zeide0, spreek zoo niet, wanhoop nog niet missohiea kan alles zich nog ten beste keeren. (Vervolgt.)

De Volksstem | 1922 | | pagina 2