Dinsdag Oct 1922 GEDACHTEN EN WENKEN Aanvaring op den bene* den Schelde De csmsulssle veer kroostrij ke gezinnen hij doet Koning Zeekoe te Antwerpen Ministerieels krisis in Engeland Onder roode broeders In dsn Ministerraad De Gongo-faaveus XXVIII* JAARGANG NUMMER 223 Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Tel, lij DAGBLAD 8 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.50 Uitgever: -T. Van Nuffkl-De Gendt H. Crispinus Zon op 6,28 onder 4,43 Eerste Kwartier den 27 Publiciteit buiten het Ait. AALST Agentschap Havas, 'Adolf Maxi aan, 13, te Brussel. - Place de la Bourse, 8, Parijs, Bream's Buildings, 6, Londres E. C. 4. §j| Waar gaan wij henen Niemand kan dit voorspellen, maar hetgeen men als onbetwisbaar kan bestatigen, is vaststellen dat de geldelijke toestand van ons land alles behalve rooskleurig is, en zon der algemeene onderlinge rugsteu- ning, nog slechter kan worden. Zullen wij de gevaarlijke klip, die voor de boegspriet van ons 'wrakkig vaartuig opdaagt, kunnen omsehipperen Laat het ons verhopen. Ons land zoowel als alle andere Europeesejie Staten is op vele punten als met eene ongeneesbare kwaal geslagen door den ooriogsnasleep, maar ons volk werkt en er is wel wat verbe tering in den algemeenen toestand te bespeuren, Het einde van den wereldkrijg vond ons land in een onrustwekken den toestand. Stilliggende geheel of gedeeltelijk vernietigde nijver- heidsgestiebten, ontredderde han del, verwoeste streken, uitgeputte bevoking, een verbazend groot ge tal marken, enz., enz. Eenige oogeublikken verlichting als gevolg van den roes der over winning na den langdurigen strijd, maar haat en nijd, bij velen werk- afkeerigheid, afgunst en ontevre denheid onder de bevolking, als geestesziek door het geleden leed en de hoop op onmiddellijke beter schap. Na een jaar schijnbare herle ving. door aanvoer tot de gedeelte lijke aanvulling van het ontbreken de, werd alles wederom als geboeid en geketend. Ontzaggelijke verlie zen werden geleden en verwekten rampen, die tot grooter voorzich tigheid aanspoorden, hetwelk als eene doodelijke kalmte in handel en nijverheid te weeg bracht en de scheepvaart diensvolgens tot onle- dighcid doemde, tot een ongekend peil in de geschiedenis. Zij, die zich in aankoopen te los hadden getoond en groote hoeveel heden koopwaren aanschaften heb ben het duur betaald, ja, sommige zeer oude handels- en nijverheids huizen werden ten gronde gebracht. Ecnigë tijdelijke opflakkerin gen van beterschap, brachten wel ,wat ontspanning, alhoewel zij toch niet meer vermochten goed te ma ken, hetgeen in den afgrond ver dwenen was voor vele toomlooze in- koopers. Reederijen verloren bijna geheel hun kapitaal en waren ver plicht om nog grooter verliezen te voorkomen, hunne aan hooge prij zen opgekochte schepen op te leg gen als dood vermogen. Om het algeheel verval te helpen bestrijden, stennde het landsbe stuur de scheepvaartmaatschap pijen, zooals overigens in andere landen, daar de enkele schepen die nog vaarden, bij elke reis groot ver lies^ nalieten en de lading heên en weêc onvolledig was, gezien de on beduidende vrachtprijzen. Wat hoeft nu gedaan om dezen toestand te verhelpen Wie zal dit groote vraagstuk oplossen Feiten zijn er om te bewijzen, dat abnormale prijzen van onont beerlijke factors, alsook werkloo- nen, een deel van dezen droevigen staat van zaken dragen. In de scheepvaart zijn de vrach- prijzen niet in verhouding met de loonen, de verminderde werkuren, dure kolen en andere benoodigdhe- den. Er zijn verders veel gewichti ge punten, die men schier niet durft aan te raken, en die men moedig zou moeten doen inzien. Wie zal het wagen het legerbe stuur te doen opmerken en aanne men dat alle uitgaven dienen inge- krimpt te worden, daar zij het land uitputten Dat slechts het hoogst noodige in dezen toestand mag ge beuren Wie durft het aan, de menschen de oogen te openen, ronduit in te lichten en te doen verstaan dat zij van overtollige loonen en vermin derde werkuren zelf de eerste slachtoffers zijn, daar de prijs der koopwaren verhoogt in verhouding van die loonen, en minder werkuren men zegge of draaie het zooals men wille minder werkkracht beteekenen dus minder voort- brengst van alle soorten waren, waarvan de massa het grootste deel verbruikt en zij dus onmiddellijk moeten uitgeven het belangrijkste deel van het hoog loon dat zij ver gen, en de gevolgen dragen van het werkbeperken Wie zal de versehillige standen bijeenbrengen om eens oprecht broederlijk samen te bespreken en overwegen, wat er te doen valt, om tot eene algemeene verlichting van den erbarmelijken toestand te ge raken, hetwelk voordeelen zou bij brengen voor gansch het volk. En gij, socialen, wanneer zult gij begrijpen dat de algefneene redding niet te vinden is in het werk te stremmen door onzinnige sta kingen die alleen achteruitgang kunnen bewerkstelligen op elk ge bied, en het volk dat gij zegt te willen verheffen, stoffelijk be schouwd, Hog meier en meer ten gronde brengen. Wij herhalen het, ons volk moet broederlijk, hand in hand samen gaan, samenwerken uit alle macht en kracht, wil het weldra ook niet vallen in de diepte, waarin reeds andere landen neergeslingerd wer den. Wie zullen de mannen zijn die met ijzeren greep in de zalvende richting sturen Besparingen op elk gebied ver wezenlijken grootere voort- brengst daarstellen, kunnen alleen de redding brengen en dit begint men in de meest democratische landsbesturen te beseffen en ook te beamen, Moet ons land het proefveld van het achturenwerk blijven, wanneer alle andere gewesten er niet van willen hooren, het ook niet toepas sen. Richt uwe blikken eens tot de naburen Nu vooral geene politie ke beuzelarijen, waaraan te veel kracht verspild wordt, klare toe standen scheppen en all hands on deck» om tot het groote doel te geraken. Geen haat en nijd zaaien. Vereeniging van krachten om het roer zoo te wenden, dat ons wrak kig schip de haven veilig binnenloo- pe, en eens dit verkregen, zal alles weer stilaan hersteld, vernieuwd in voorheenselie welvaart geraken. Verzoeningsgeest onder alle stan den en eendrachtig streven schijnt ons de rechte lijn die tot de over winning moet leiden. -V Tc-n gevolge van het druk scheep vaartverkeer dat er thans te Antwerpen heerscht niet minder dan tachtig schepen kwamen Zaterdag aan of ver trokken zijn er Zaterdag avond eeni ge ongevallen gebeurd. Zoo kwam de Iteonache stoomboot Primula die regelmatig hoter, melk, eieren en andere landbouwvoortbrengso- len aanbrengt, en de Schelde opvoer, na;bij den Fiodórik in aanvaring met -een tot 'heden onbekend schip dat in omgekeerde richting dat is van Ant werpen naar Vlissingen. stoomde. De botsing had plaats om kwaart na acht. De a Primula werd aan den voorsteven tegen het bakboordanker, waarvan een stuk afgerukt werd, ge raakt. Door den druk op het an kor, wor den oen paar platen ingeduwd. De Primula lieeft zonder verder ongeAd of schade zijn reis voortgezet en is tlians aan de §hijnaai gemeerd. De Koning heeft Maandag namiddag-, ten Paleize van Brussel, eene afvaardi ging der Commissie voor Kroostrijke Gezinnen, onlangs dooi- koninklijk besluit aangesteld, in verhoor ontvan gen. Deze afvaardiging bestond uit M. Michel Levie, minister van Stale, voor zitter der Commissie Mevr. Spaak- Janson, lid van don Senaat, ondervoor zitster; Mej. Van den Plas luitenant- kolonel Lemereier, algemeen schrijver van den Bond dor Kroostrijke Gezin nen, secretaris M. Henrard, algemeen bestuurder op het- ministerie van Justi tie, bijgevoegd schrijver der Commissie. De^plcn dor delegatie hebben aan den Koning het programma hunner werkzaamheden voorgelegd. De Koning 'betoonde zijne groote be langstelling in de kwestie der bevolking in het algemeen en drukte" den wenseh uit dat de studiën der Oommissie voor het land heilzame uitslagen zouden op leveren. De stoomboot «Anversville», heeft uit Congo eene levende Zeekoe mede gebracht, welke door den heer Maurice Lippens, gouverneur-generaal der kolo nie, aan den Antwerpsclien Dierentuin ten geschenke aangeboden werd. De Zeekoe behoort tot den groep der sireniden zee-zoogdieren, welke de walvischachtigen benaderen door hunnen vorm, het ontbrekln der ach terste ledematen, door hunnen staart en door hunne voorste vinnen of zwempoo- ten, welke geen scheiding der vingers vertoon en. Onder anatomisch oogpunt echter, zijn de sireniden of zeekoeien zoodanig verschillend van de walvisschen, waar mede men hen vroeger vereenigde, dat men tusschen deze beide groepen niot den minsten 'graad van verwantschap kan ontdekken. De sireniden bevatten drie soorten de zeekoeien van den Atlantisohen Oceaan de dugongs of Oostdndische zeekoe uit Azië en de Rkytinen Deze laatsten schij nen nu echter totaal uitgestorven te zijn. De Afrikaansche zeekoe leeft aan de monding der stroomen vanaf Senegal tot aan den Congo men heeft haar ook opgemerkt dn het Tohadmeer. Zij voedt zich met waterplanten. De boven lip is gevormd uit twee lobben, welke zich zijdelings bewegen, ook voorwerpen kunnen vatten en doen denken aan de bewegingen der uitstekende lip-deelen eener rups. l>e verzadigde, (zeekoe (legt zich op eene ondiepe plaats neder, den snuit bo ven het water om te ademen. Zij is lui op den grond kan zij zich Tollen als een ton, maar is het haar onmogelijk voor uit te komen. Het wijfje baart slechts een jong te gelijk, dat zij zoogt hiertoe houdt zij iet met eene vin boven het water en tegen de borst gedrukt; het is aan deze eigenaardigheid te danken dat de zee koe in de oude fabelleer deed gelooven aan meerminnen, deze fantastische we zens, half vrouw, half visCh. In sommige streken harer herkomst is de zeekoe zeer overvloedig, in gevan genschap is zij uiterst zeldzaam. Het exemplaar dat door de Anvers ville werd medegebracht, is tentoonge steld in het bekken der groote slangen zaal het werd in de Congostroom ge vangen nabij 'het fort Shinka, ten Wes ten van Boma. DE VERMOEDELIJKE SAMEN STELLING VAN HET NIEUWE KABINET De Daily Express geeft de volgen de voorspelling van de samenstelling der nieuwe regeering Eerste minister en eerste lord van de schatkist, Bonar Law Lord-kanselier, burggraaf Cave Buitenlandsche zaken, markies Cur- zon Oorlog, lord Salisbury Eerste lord van de admiraliteit, lord Derby Minister van India, burggraaf Peel Koophandel, sir P. Lloyd Greame Binnenlandsehe zaken, 'kol. J. Gret- ton Koloniën, kol. L. C. M. S. Amery Landbouw, sir A. Griffith-Boseawen Lucht, sir W. Joynson-Hickb Onderwijs, air Samuel Oare Atomey-general, Douglas Hagg, K. De communistische leden van de so cialistische syndicaten der mijnwerkers in de streek van Charleroi, hadden on langs omzendbrieven verspreid, om de mijnwerkers aan te zetten de syndica ten te verlaten, aangezien deze niet m staat waren loons verhoogingen te doen erkrijgen. De intersyndicalistische federatie van Charleroi vergaderde Zondag namiddag te Couillet en besloot aan de Centmie van mijnwerkers te vragen de ondertee- naren uit de socialistische organisaties uit te sluiten, indien zij niet openlijk hun gemis aan .tucht verloochenen. Al de organismen, bij de Federatie aangesloten, nemen de verbintenis hun ne leden uit te duiten, die vergrijp tegen de tucht zouden plegen. Het is de eerste maal dat de socialis tische syndicaten zich gedwongen ach ten zoo categoriek op te treden togen hunne oommuni^tische plein en ten, Solicitor-general, J. F. P. Bawlinson, K. C. Financieel secretaris der schatkist, Walter Guinness i Eerste whip, sir Robert Sanders. Het blad kondigt verder do volgende politieke gebeurtenissen aan 24 Octo ber ontbinding van het parlement 1 November candidaat-sbelling 18 No vember verkiezing en 28 November bijeenkomst van het nieuw parlement. DE GEVOLGEN MET HET OOG OP DE VREDESCONFERENTIE De Engelsche regeering zond eene no ta aan Quai d' Orsay om de Conferentie van Lausanne niet op 13 November te laten doorgaan, daar rond dit tijdstip de verkiezingen in Engeland volop aan den gang zullen wezen. DE REDEVOERING VAN LORD DERBY In do twee redevoeringen die Lord Derby to Manchester en te Bolton voor unionistische bonden uitsprak, zei hij dat Engeland op een gevaarlijk keer punt van zijn geschiedenis gekomen is. Hij herinnerde er aan dat hij vroe ger beloofd had de coalitie getrouw to blijven, maar dat hij in geval A an split sing, de unionistische partij op haren nieuwen weg volgen zou. Hij sprak de meening uit, dat dit oogcnblik geko men is. Daarna zei lord Derby vooinlander to zijn van de samenzwering en niet van de coalitie. De redenaar A-erklaarde dat Bonaw Law aan het hoofd van de regeering to plaatsen, den binnenlandschen en bui- tenlandschen vrede beleekent. Daarna bracht lord Derby hulde aan Lloyd Geor ge en drukte de dankbaarheid van zijn partij uit wegens de diensten, die Lloyd Geoige zijn land tijdens den oorlog be wees. M. CHURGHLLL ZAL AAN DE VER KIEZINGEN KUNNEN DEELNEMEN De gezondheidstoestand van M. Chur chill is merkelijk verbeterd*en in de re- geeringmiddens is men van oordeel dat nij aan de verkiezingen zal kunnen deel nemen. M. LLOYD GEORGE VERLIEST ZUN WERKLUST NIET M. Lloyd George ontving eenige zij ner gewezen oollegas, waaronder lord iBirkenhead, M. Chamberlain en lord Lee. De gewezen minister zocht een loge ment nabij Westminster en zijn secre tariaat houdt zich bezig met het over brengen zijner belangrijke bundels. DE HOUDING DER UNIONISTEN WELWILLENDE ONAFHANKE LIJKHEID De Times voorziet dat de politiek van de nieuwe regeering zal zijn, de En tente met Frankrijk te veusterken. De regeering zal verdere verbintenis sen in "het buitenland vermijden en zal, zoo mogelijk, zonder in haar plicht te kort te komen of prijs te geven, onze verplichtingen van na den oorlog be snoeien. In buitenlandsche aangelegenheden 'zal zij aandringen op spaarzaamheid. Zij zal liet nauwkeurig toezicht van de schatkist op de uitgaven van de departe menten herstellen. Het volledig kabinet zal zijn grond wettelijke bevoegdheden hervatten en het stolsel van de commissie uit het ca binet zal afgeschaft worden. Men mag verwachten dat do yogcering zich cal toe leggen op liet bevorderen van handel en nijA'erheid en de uitbreiding \ran d$ rij'ksmarkten. De houding van de unionisten, die! in de Carlton Club in de minderheid' bleven zal neerkomen op welwillende! onafhankelijkheid Chamberlain za| de minderheid der unionisten blijvend aamToeren en zij zullen zich in geen.' enkel opzicht binden tot een toekomstig bondgenootschap of samengaan mei Lloyd George. De meerderheid hoopt en heeft daar gegronde redenen voor, 'dat vele van de 87 leden, in de Carlton Club de min derheid A'ormdcn, nu een niet meer te veranderen 'besluit ip ingevoerd, zich bij de meerderheid zullen aansluiten; De scheuring in de partij zal dus maar •klein zijn. In het parlement zullen de twee groepen van de partij ongetwijfeld volledig samenwerken. DE ONAFHANKELIJKE CONSER- VATEURS M. Chamberlain en de dissidente mi nisters zullen de benaming nemen van onafhankelijke oon^rvateurs. LORD CAVE WORDT KANSELIER Lord Cave die met Bonar Law een' onderhond had, nam aan den post van lord kansdier te verzekeren. Zou de verkieringsdag geen Zaterdag is, begaat, zegt de Daily News M. Bonar Law zijn eerste fout, want de werklieden zullen daarin een bedreiging zien om hun kiesgemak te verminderen. Maandag avond werd in het ministe* rio van finaneen een kabinetsraad ge houden onder Aroorzitterschap van M, Theums. De raad hield zich eerst bezig met de kredietoverschrij dingen in de verschik lige begrootingen. "Men weet dat het sinds eenige jaren oene ministerieele ge woonte geworden was, de kredieten vast gesteld Aroor zekeren dienst, op goed val- le het uit te 0Arerschrijden Verleden jaar werd dus besloten dal deze overschrijdingen streng zouden ver boden worden. De versehillige ministers hebben daar rekening van gehouden. Doch het fedt doet zich nu voor, dat A'oor sommige posten het krediet uitgeput ip en dat eir nog moet betaald worden. Zulks is onder meer het geval met de sommen A-oorrion voor het betalen der aanwezigheidspen ningen der leden van den hoogeren Nijverheid- en Ar beidsraad. Deze heeft ten gevolge der talrijke aanvragen tot afwijking van den 8 urendag moer zittingen moeten hou den dan voorzien was. Het krediet moet dus wel overschre den worden. De ministerraad heeft ech ter ingezien, dat bet hier <e^n gansch buitengewoon geval gold en de noodige kredieten toegestaan. De raad hield zich vervolgens bezig met- een wetsontwerp op de militaire duivenhokken Vervolgens werd de legerhervorming sproken. Deze kwestie zal in een vol genden ministerraad verder onderzocht worden. KINSHASA EN MATADI De plannen en laatenkolnareu der na ven van Kinshasa zijn thans bepaald op gemaakt. Men weet dat M. Franek, mi nister van koloniën dit belangrijk we* had toevertrouwd aan M. K. Bollengier, hoofd-ingenieur der waterwerken van Antwerpen. Deze lechnieker lieeft samen met M. Herman, ingenieur gehecht aan het mi nisterie van koloniën, verleden zomer Congo bezocht en zij deden ter plaats de noodige studiën. Het voorloopig plan werd onderwor pen aan M. Royera, eerObestuurder der haveninrichtingen te Antwerpen, die' het goedkeurde. De aanbestediging zal eerstdaags plaats hebben Het geldt hier een werk van verscheidene miljoenen. Van haren kant heeft de Compagnie du Congo, aan den minister van kolo niën een plan voorgelegd om de haven van Matadi uit te breiden. Kinshasa, op de Stanley Pool voor de 'binnen vaart', en Matadi, op den Congostroom Voor den in- en uitvoer langs zee, zijn de bij zonderste organen voor het. vervoer te water in onze kolonie. In het groot programma der openba re werken, dat M. Franek door het Par lement dood aannemen, is voorzien, dat de havens zullen beschikken over da modernste toestellen, 't Is dan ook bui ten twijfel dat zij veel zullen bijdragen •voor de ontwikkeling van alle vericeen middel en en wegen in Congo,

De Volksstem | 1922 | | pagina 1