Edele Zelfopoffering Speculoos PHffiNIX Moordpoging te Waasmunster ValschmnnterS'handieien. Brandstichting te TerssatSs VrsessSijpfc opgg&k fa Iwpirasht Bssn verpletterd te Elsene Erg werkongsluk te St. Billis Eene kindermeid te Brussel Everzwijn in een Boerderij WUdsïrsejferiiSrasfia te Heers E§n sluwe kippendief Yreeselijk drama in Duifschlane Nog de brand in de katoen spinnerij to Touroolsg Een beroemd Engelsch vloot voogd overleden St. Martensjaarmarkt 1922 VEEMARKT V^terdag 4 November plaats Hebben, en ontbiniüii^van liet Parlement Don- devdag. Man voorziet, dat dc keuze van cen endoi^11, djvg dan Zaterdag voor <le kle zingen ii^vjg verzet - zal vinden bij de liberale kandidaten en bij die der J.a- bourpartij. Het schijnt nu evenwel onmogelijk, den datum-H >Vc"d>er tc bepalen, tn als hij'op den l&den weru vhsigestciu, zou men aan het nieinv Parlement niet genoeg tijd laten om het ontwerp van wetgeving voor Ierland te onderzoeken. Lloyd George heeft afscheid van den Koning genomen. L« VREDE, VEILIGHEID, BEZUINIGING Londen, 23 Oct. De unionistische Vergadering, waarop Bonar Law tot hoofd der partij werd gekozen, was niet openbaar. Maar uit goede bron verneemt men, dat het unionistisch program in deze drie woorden kan worden saanïge- ,vat Vrede, Veiligheid, Bezuiniging. Het program streeft op de eerste plaats naar grooter bezuinigingen, naar vermindering, niet naar vermeerdering, van liet aantal der ondernemingen op grooten afstand (vooral in het "Nabije Oosten), en naar verstevening van de handelsbetrekkingen onder de verschil lende gedeelten van het Britsche Rijk. Wat betreft de houding, die van het nieuwe Kabinet ten aanzien van den Entente Cordale kan verwachten Bonar Law zal zich waarschijnlijk daarover uitlaten in de redevoering, wel ke hij deze week te Glasgow inott hou den. DE HEER CHAMBERLAIN WORDT EEN EEREMAAL AANGEBODEN LondGn, 23 Oct. Dezen avond werd den heer Chamberlain een eeremaal aan geboden, waarop al de ministers, die tot het coalitie Kabinet behoorden, genoo- digd waren. Do voornaamste sprekers waren Chamberlain en lord Balfour. Zij tracht ten, het coalitie-gouvernement te recht vaardigen, en gaven uiting van hun leedwezen over de verdeeldheid in de unionistische partij. 'Londen, 24 Oct;. Volgens den Daily Telegraph is de heer Short, voormalig secretaris bij het Departe ment van Binnenlandsche Zaken, niet van plan, zich ditmaal beschikbaar te stellen voor de kiezers van New-Castle. Kapitein Donald Simson zou hem op volgen. In den nacht van Zondag tot Maan dag ontstond brand in de schuur van landbouwer Huybreehts, te Terqath. Spoedig werd alarm gegeven en de dorpelingen snelden toe, doch ondanks al hunne krachtinspanningen nam het vuur steeds grooter uitbreiding, zoodat van heel de hoeve enkel het woonhuis kon gespaard worden. Weldra deed het gerucht de ronde, dat twee gebroeders, wonende te Ter- uafch, het vuur aan de schuur gestoken hadden Een hunner had kennis met de dochter Huybreehts, doch vader Huy-, brechts had verklaard, dat hij zich be slist tegen het ontworpen huwelijk ver zette en hem den toegang tot de hoeve ontzegd. Daarop zou de afgewezene be dreigingen uitgesproken hebben Ilier dient gezegd te worden, dat een der gebroeders medchielp aan het blus- echon, terwijl de andere een alibi kon opgeven dat gedeeltelijk juist bevonden werd. Niettemin heeft de bevelhebber der gendarmerie hen aangehouden en ze ter beschikking van den onderzoeksrechter gesteld. Deze heeft ook een expert aan geduid, om te trachten de ware oorzaak van don brand vast te stellen. 87® Vervolg. Wanneer komt bij weder hier? Spoedig. Spoedig, dat is zeer onbepaald. Als hij beden om twee uur niet bier is geweest, ga ik hem op de rotsen opzoeken ik moet hem noodzakelijk spreken. Is er zoo'n haast bij Hij heeft mij een'grooten dienst bewe zen, Blanche. Om het a ronduit te zeggeD, bij heeft mij het leven gered, en ik moet hem nog bedenken. Epreuve heeft mij er niets van ge zegd. Wat is u dan overkomen Een klein ongeval... ik zal hel u later vertellen. Epreuve is oen buitengewoon man; door niet op Espoir te komen, hoopt hij zich aan mijne dankbetuigingen te onttrekken Maar hij vergist zich. Pandolle vergeet zoo Jicht niet. Ik wil niet, dat hij nog langer be delt. Wanneer hij op Espoir komt, den be delzak op den rug, doet hij mij verdriet aan. Goed of kwaadschiks zal ik hem een klein jaargeld doen aannemen, dat hem voor zijn geheele leven een onbekommerd bestaan ver. fltkert. En dan heb ik nog een ander plan beden morgend zijn de metselaars met den -Men hoeft con org ongeval te betreu ren gehad aan ue «talie.van 't Land van Wacs, op bet oogenbUk van liet vertrek uer overzetboot voor Antwerpen. Zeker Frans Gillis, 47 jaar, wonend hoofer wilde de boot nemen en liep langs het spoor van den buurt- tram van Zwijudrecht. In een draai der baan, werd hij door een konvooi verrast en vermorzeld. Toen men het lijk op nam, was het hoofd bijna lieelemaal van den romp geschieden. Het lijk werd naar het doodenhuis van Zwijndrecht overgebracht en de gendarmerie heeft het gebruikelijk on derzoek geopend. DE BESTE 458 Twee werklieden lostten, Maandag, in de Idaliestraat, vaten van een auto- kamion. Een der vatten gleed af en kwam te recht op hot been van den werkman Al fons Lorges. De ongelukkige werd naar het ge meentegasthuis gevoerd de geneeshee- ren vreezen dat het verminkt been zal moeten afgezet worden. De scliildergast Sylvain De Gelder, 48 jaar oud, wonende Vorst.sclien steen weg, werkte Maandag namiddag aan den gevel van cen huis, der Merodestraat. Plots gleed de ladder uit en de ongeluk kige viel van verscheidene meters hoog op de etraatsteenen. Hij werd aan het hoofd gekwetst en brak een been. Men heeft het slachtoffer naar het gasthuis gevoerd. De policieagent Defrène werd Maan dag door een schoenmakersgast verwit tigd dat men, tusschen 7 en 9 ure, een verdacht pak gelogd had op een vuilnis hoop in de Cureghemsfcraat. De policieman ging naar de aange duide plaats, opende het pak en vond er het lijkje in- van oen pasgeboren kind. De rechterarm was gepletterd en uitge rukt en het buikje was plat gedrukt. De agent droeg de akelige vondst naar het policiebureei der Nieuwe Graanmarkt, waar een bijgeroepen geneesheer bestap tigde dat het wichtje levend geboren wae. Men heeft het lijkje naar het doo denhuis der St. An driesetraat overge bracht. De polieie zou reeds op het spoor zijn van de ontaarde moeder. VERSCHEIDENE PERSONEN GEKWETST Toulon, 24 Oct. Een reusachtig everzwijn dat door jagers van Plan-de- Latour was gekweist, ging een schuil plaats zoeken in de hoeve Miquelettè te Vidaubon. De boer, h. Michel, greep zijn geweer en loste een schok Het woedend dier sprong op hem toe'en kwetste hem ver scheidene malen met zijn slagtanden. De echtgenoote en geburen snelden liet slachtoffer ter hulp, doch het beest keerde zich naar hen en kwetste mevr. Michel en de buren Antoine Promi en •de Peissonel. Alleen de toestand van h. Michel is zorgwekkend. Het everzwijn kon afgemaakt worden. puinhoop van Frangois Troebels buisje aan het werk gegaan als het opgebouwd is zal ik het laten meubileeren, en dan moest Epreuve het betrekken. ^Wat dunkt u daar van Blanche viel hem op den hals. 0, dat is een goede daad riep zij. Ge keurt het dus goed Ja Pandolle en als Epreuve er be zwaren tegen heeft, moet gij hem zeggen Blanche wil het 1 't Was geenszins, zooals Pandolle dacht, om zich aan zijn dankbetuigingen te onttrek ken, dat Epreuve in eenige dagen niet op Espoir is geweesthij dacht niet meer aan den dienst, dien hij Pandolle had bewezen, zijn geest hield zich met geheel iels anders bezig. Uit vrees zich te zullen verraden, was hij niet naar de hoeve gegaan hij begreep, dat thans een woord, een traan van zijn dochter de aanleiding kon wezen, dat het tusschen hem en Pandolle lot een uitbarsting kwam. Indien Louis Dupont hem niet in den weg had geslaan, zou hij wel geweten hebben hoe te handelen, maar nu kon hij niet zooals hij wilde. Zooals Pandolle des morgens tot Blanche had gezegd, ging hij des middags op weg, om Epreuve op te zoeken. Twee jachtwachters, in dienst van burggravin: Des Maisières, waren 's avonds op ronde toen cen hunner een wildsfrooper ontmoette, die op hem aan legde en een schot loste in zijn rich ting. De wachter ontving een lading lood in den linkerarm en werd ook aan de borst geraakt. Op Let geroep van liet slachtoffer snel do dc andere jachtwach ter toe en loste twee schoten in de richting van den wildstroopèr, die zich uit do voe ten maakte. De.plichtige is spoedig ontdekt en ge grepen geworden, 't Is een verstokte wildstroopèr. Hij werd in 't gevang van Tongeren opgesloten. De gekwetste jachtwachter wordt in het gasthuis ver zorgd. Men vreest den arm te zullen moeten afzetten. AI. Rohner, van de Quatre Bras te Gil- lly, stelde Maandag vast dat heel zijn hennenhok ledig was 18 schoone hen nen waren verdwenen. Hij vond echter een kop langs hier, een poot langs daar. en verder bemerkte hij hier en daar holten in den grond waar doode hennen in staken. Men heeft hier dus te doen met een fluwijn of met een vos de sluwe dief heeft de beestjes dood gebeten en ze dan ver stopt om zo op tijd en stond weg te halen en op te peuzelen. Hij zal daar nu evenwel over springen. EEN NEDERLANDER DOODT ZIJN VROUW EN TWEE KINDEREN Lubeek, 24 Oct. Sedert eenige dar gen verbleven alhier de vrouw van een smid uit Langenoog (Nederland) en har re twee kinderen die, om aan do mis handelingen van den smid te. ontsnap pen, naar Duitschland waren gevlucht. Gisteren kwam de Nederlander zijn vrouw en kinderen opzoeken en eischte van haar dat zij naar Langenoog zou te- rugkeeren. De vrouw weigerde echter, waarop de smid haar geweldige vuistslagen op hoofd, hart eiï in de maagstreek toe bracht en haar vervolgens met een zak doek wurgde. Daarna begaf de woeetaard zich naar de kamer waar zijn kinderen, 7 en 8 jaar oud, sliepen en maakte ze eveneens met vuistslagen en voetstam pen af. De moordenaar is in hechtenis genomen. ONTDEKKING VAN EEN LIJK Verleden week hebben wij gesproken over den geweldigen brand die gewoed heeft in de spinnerij Duvillier-Motte te Tocrkonje. Wij meldden terzelfder tijd dat een der werklieden van de fabriek, de genaamde Frans Vienne, 62 jaar oud, wonende in de Dwarsstraat, te Moes- kroen, spoorloos verdwenen was. Men vermoedde aanstonds dat de ongelukki ge bij den brand moest omgekomen zijn. Dat vermoeden is nu maar al te gegrond gebleken. Maandag namiddag zagen de werk lieden, arbeidende aan de opruiming van de puincn, eene kat altijd op de zelfde plaats aan het snuffelen. Een der werklieden ging naar die plaats, ruimde het puin op en vond er de verkoolde overblijfsels van den ongelukkigen Fr. Vienne. Er bleef niets meer van over als eon zwartgerookt en ineen gekron keld geraamte, 60 centimeters lang en 40 centimeters breed. De policiekommissaris van het eerste arron (lissemen't), M. JVigne werd aan - Hij vond hem op de rotsen, in nadenkende houding naar de valei starende. Hé, daar is mijnheer Pandolle riep Epreuve, geenszins zijo verwondering ver bergend. Goedendag, Epreuve 1 zeide Pandolle op vriendschappelijken toon, ik lees op uw gelaat dat gij mijn bezoek niet hebt ver wacht. 't Is waar, mijnheer Pandolle Komt gij den armen Epreuve eens bezoeken Als het u ongelegen komt, is 't uw eigen schuld daar gij den weg naar de hoeve vergeet, heb ik dien naar de rotsen moeten inslaan, Wees welkom op mijn gebied, mijn. heer Pandolle, en zeg mij, waarmede Epreu ve u van dienst kan zijn. Ten eerste, geef mij de hand, zei Pan dolle, de zijne toereikend, 'l is die van een vriend. Waarom hebt gij u sinds vier dagen niet op Espoir laten zien Is het, omdat gij u voor een goede daad niet wilt laten be danken Epreuve, door mij uit den put te verlossen, hebt gij niet alleen mij het leven gered, maar ook voor de jonge juffrouw van Espoir haar besten vriend behouden. Heden morgend heb ik aan Blanche verteld, dat gij mijn leven hebt gered, zonder haar evenwel zeggen, hoe ik in den ouden put geraakt stones - metdc akelige ontdekking in kennis geroeid. Hij begaf zieh tér plaat se en, na de gebra i kei ij ke Taslstcjl 1 i n gen deed hij ao mcnschelijke overblijfsels naar het burgerlijk gasthuisoverbren gen. De familie werd onmiddellijk, ver wittigd en heeft 'het verlangen te ken nen gegeven het overschot van den ver ongelukte naar Moeskroen te doen over voeren, waar de lijk,plechtigheden zul len geschieden. Londen, 24 Oct. Men meldt het overlijden op i95-jarigen leeftijd ivan admiraal sir Algernon de Horsey, die bekend stond als de vader van de Engelsche vloct De admiraal had van zich doen spre ken toen hij als opperbevelhebber van de vloot in de Stille Zee (1876-79) met zijn vlaggeschip Sbah het pantser- schip Huascar van de Peruaansche rebellen aanviel en dwong zich (tan de Peruaansche overheid over te geven. Toen in het Engelsch Lagerhuis op zijn handelwijze aanmerking ge maakt werd, rechtvaardigde de regee ring de Horsey, op .grond van het feit dat de Huascar vijandelijke daden tegen Engeland had begaan. In 1884-85 voerde hij bevel over het smaldeel in het Kanaal, daarna werd hij gepension- neerd. Zijn zoon Spencer de Horsey had het aan het einde van zijn eervolle marine- loopbaan éven eens tot admiraal ge bracht en in den grooten oorlog weer dienst genomen als kapitein der marine- reserve. vV Het bevrozen vleesch Er wordt meegedeeld dat in den vrice- dienst van den Staat de stock van bevro- zen vleesch waarschijnlijk rond 15 No vember uitgeput zal zijn, en tot nader orde niet meer vernieuwd zal worden. De levering aan de beenhouwers zal tot omtrent dien datum voortduren. Vermoedelijke wraak van een misdadiger. Het parket van Deodermonde heeft een onderzoek ingesteld, naar aanleiding van eene misdaad, die de streek hijzonder ont roerd heeft. Een jong meisje, de 23-jarige Maria Sler- venick, werd bloedend en voor dood gevoi - den nabij den spoorweg van Dendermonde op St. Nikolaas. Men bracht haar tot hel bewustzijn en kon haar ondervragen. Zij verklaarde aangevallen te zijn door eenen gemaskerden persoon, die haar met een schoenmakersmes een steek toebracht. Dat was al wat zij zeggen kon, maar men brengt dit feil in verband met andere feiten, die over eenige dagen hier voorvielen. Woensdag namelijk werden, op de plaats zelf, waar Maria Stervenick gevonden werd, door het meisje zelf eenige groot© steenen op de spoorbaan gevonden, blijkbaar daar ge legd om den reizigerstrein van Siut-Niklaas te doen ontriggelem Zij ruimde de steenen weg en verhinderde dus voor de tweede maal eene schrikkelijke spoorwegramp. En nu verklaarde zij dat tzij, uit vrees dat de misdadiger voor de derde maal zijnen aanslag zou herhalen, andermaal ter plaatse was gekomen om dien te verijdelen. Het moedige meisje vermoedt met reden, dat de moordaanslag een wraak is van den plichtige aan het boozo opzet. Erg ongeluk op de Foor te Dendermonde. Maandag avond is alhier een erg ongeluk voorgevallen waarvan de kwade gevolgen op het oogenblik dat wij schrijven nog niet kunnen worden voorzien. Rond 6 uur terwijl de paardjesmolen van R. De Clippeleyr, staande op de Vlasmarkt was dat zou haar nutteloos angst aanjagen. Daarmede hadt gij gelijk, want ik geloof dat er iemand geweest is, die u een handje geholpen heeft, om er in af te dalen, zeide Epreuve glimlachend. Epreuve, weet gij wat er gebeurd is Hebt gij iets gezien Ik heb niets gezien, maar wel geraden. Verleden Zondag heb ik de twee Margaux door het kreupelhout zien sluipen zij sche nen bang te zijn voor de gewapende macht. 't Zijn bloedverwanten van mijn mees ter, antwoordde Pandolle ik wil hen niet aanklagen, zij zullen toch wel hun streken betaald krijgen. 't Is heel schoon, dat gij zoo denkt, mijn heer Pandolle, zeide Epreuve hoofdschud dend, maar, ziet gij, 't zou toch niet kwaad zijn, zulke booswichten onschadelijk te ma ken, de straffeloosheid kan hen nog vermete ler doen worden. Pas op, mijnheer Pandolle, en waag u des nachts niet te ver van de hoeve. De Margaux zijn nog in deze streek, en als wilde dieren, die het daglicht schu. wen, loopen zij in de duisternis rond, om op hun prooi te loeren. Ik zal uw raad volgen, Epreuve, en op mijn hoede zijn. Maar wij doen de schurken te veel eer aan, door ens met hun bezig te houden. volop aan. liet draaien was, stuikte opeei eene onbekende vrouw van eeirpaard waa op zij had plaats genomen beneden. Toe sehouwers sprongen bij en brachten de oa gelukkige die eene gapende wonde aan h hoofd had, naai; de nabijgelegen aptlhee des hoeren Emiel Pareja, alwaar de hei Pai eja en dokter V. Boruel haar de eers zorgen toedienden. De vrouw had het bewustzijn verloren, e is in dien toesland haar het 'Burgerlij Gasthuis ter verpleging gevoerd. De heer politiecommisaris kwam dadelij ter plaatsen stelde een onderzoek in. Op h slachtoffer zijn geene eenzelvigheidspapiere gevonden. De onbekende scheen lichtelij beneveld. Dijnsdag morgend lag het slachtoffer no altijd in de coma. Over hare indenleit is no niets geweten. Haar toestand blijft imme zorgwekkend. Schrikkelijke misdaad nabij Hasselt. Maandag avond rond half 7 kwam eei tamelijk goed gekleede vreemdeling in d herberg - De Vertakking op de groot baan van Hasselt naar Zonhoven en ilea zich boterhammen met besp opdienen. Toen hij met eten gedaan had, wilde hi betalen met een valsch duizend bankbriefji welke do patroon, M. Stesemans weigerde t aanvaarden. Dan vroeg hij aan de herbergierster on met, eenen rooden lantaarn aan de deur tl gaan, om teeken tè geven, dat de verwach wordende tram daar aan de l alt zou stoppen Hij wilde zegde hij zich naar Hasselt begavon, Maar tot grooie verbazing van vrouv Sle8inans stapte hij niet op den tram en, toet zij terug in hare herberg kwam, was hi weg. Korts nadien kwamen tweè andere perso nen binnen, er uitziende als twee werklieden van de gemeenste soortzq zegden niets maar liepen rechtstreeks naar de tweede ka mer waar zij verscheidene revolverschoten losten. Beiden schoten zij hunne wapens al op Stesemans en zijne dochter, en na een tiental schoten te hebben gelost, wierpen zij de vromw omverre, stolen een veertigta franks uit de schuif van den toog, liepen de deur uit en verdwenen in den donkere. Minder dan ©en half uur later kwam eene patroelje gendarmeu voorbij en deze vond den herbergier in eenen bloedplas, dood. Hij had verscheidene kogels in de borst. De dochter was licht gekwetst. Het parket van Hasselt heeft een onder zoek ter plaatse gedaan en opzoekingen zijn begonnen. Hunne signalementen zijn gekend Die mizdaad heeft groote ontroering in den omtrek teweeggebracht. ■- STAD AALST GROOTE EN VERMAARDE oOo Zaterdag II November 1922 Het College van Burgemeester en Schepenen brengt ter kennis der belanghebbenden, dat de gewone HOORNVEE-JAARMARKT dezer stad zal gehouden worden op Zaterdag II November aanstaande, en dat er, te d zer gelegenheid, de volgende Preiniën zullen uitgereikt worden 1® Voor het grootste getal magere beest* n ten minsteö beesten1® 40 i'r.; 2® 30 fr.; 3® 20 fr. 2® Aan den verkooper die het grootste getal volle Vaarzen en Melkkoeien zal hebben ter markt gebracht,ten minsteö ibeesten: 1® 30 fr„ 2®20fr. 3° 10 fr. 3® Aan den verkooper die de schoonste Bekalfde Vaars tot 2 tanden zal hebben ter markt gebracht 1* 40 fr. en Gouden Pracht- metaal 30 fr. en Zilveren Prachtmetaal 3° 20 fr. en Bronzen Prachtmetavl; 4® 10 fr. en Bronzen Prachtmetaal. 4° Aan den verkooper die de schoonste Bekalfde Vaars met 4 tot 6 tanden zal hebben ter markt gebracht1® 40 Ir. en Gouden Prachtmetaal 2® 30 fr. en Zilveren Prachtme taal 3® 20 fr. en Bronzen Prachtmetaal4® 10 fr. en Bronzen Prachtmetaal. N. B. Deze Prijskamp is uitsluitelyk uitge schreven voor Veeverkoopers. De Veemarkt zal gehouden worden aan do Brusselschepoort, op de Houtmarkt. Het Vee ter markt gebracht is vr(j van plaatsgeld. Laat ona nu eens over u praten, zegde Epreuve Crier mij Het leven, dat gij leidt, moet verre 7an- aangenaam zijn. Och mijnheer Pandolle, ik kan mij et in schikken, 'k Heb meer slechte dan goede dagen, dooh weet mij te helpen. 't Bedelen moet u op uwen «sden dag zwaar vallen. Ik kan niet meer werken, mijnheer Pandolle. Dat is zoo. Ik ben dan ook niet hier gekomen, om u te zeggen Gij moet werken en niet meer bedelen, maar 'k wil gaarne iets voor u doen. En wat zou dat zijn, mijnheer Pan-»4 dolle Epreuve, ik heb van kindsbeen af ge werkt en een aardig sommetje bespaard ik zou u een onbekommerd leven willen verze keren. Ti Heb er met Blanche over gespro ken zij is volkomen van mijn gevoelen. Gij zult er, boop ik, niets tegen hebben dat ik a een jaargeld van 600 franken geef. In de oogeQ van Epreuve blonken tranen* En dan, vervolgde Pandolle, gij kunt niet altijd te midden van deze rotsen wonen, gezelschap van uilen en hagediseen. Ik t te Givry een buitje bouwen, of ïïesU

De Volksstem | 1922 | | pagina 2