27 De terugkeer derTurken eo (is Oostersclie Christenbevolking Vrijdag Oct 1932 üsizs missionarissen Se kwestie der veryiaam sching der HoegsssM van Geni v- !n hit Vafikaan Sfpoerwegesigekik bij Messen In bezel Duiisshland Ce ïsMwachtsfs Üfüisferle van Sjt, F. T. en 1. Auto-Ongeval te Etterbeek De afi@b9iw@lljk@ ntfsdaad ie Ds'psss! iisHsfenaefe krisfs in EggsSasti DE VOLKSSTEM XXVIII' JAARGANG NUMMER 225 Kortstraat, 9 en 21, Aalst. Tel. 114 A.XD 8 CENTIEMEN WEKELIJKS O.SO Uitgever: J. Van Nuffel-De Genot Publiciteit buiten het An*. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxïaan, 13, te Brussel. - Place de la Bourse, 8, Parijs, Bream's Buildings, 6, Loudres E. C. 4. H. Armaodu» Zon op 6,31 onder 4,39 Eerste Kwartier den 27 Zoo is dan van nu af reeds over liet lot van Oost-Tliracië beslist en men kan niets anders dan deemoedig be rusten in bet herschappen van een nieuw Europeesch Turkije, dat men voor den vrede in het verre uithoekje van ons werelddeel voor immer meen de en wenschte uitgesloten. De bijeenkomsten van Moedania kunnen geslaagd lieeten in zooverre er een einde is gesteld aan het woe dend vooruitrukken der Kemalisti- sche legers, maar voor bet regelen van orde en vrede blijft nog alles te doen, zoodat het nabije Oosten een ingewikkeld en netelig vraagstuk blijft. Van Griekenland is het een afge- teekeudo nederlaag, die het te wijten heeft aan de onvoorzichtige en zeer onbehendige politiek van zijn konin. en regeering. Voor de Turken was dit vooruitschuiven der bezettingstroe pen in Klein Azië een oorzaak van op flakkering hunner nationalistische draomen, een gelegenheid waarvan Moustapha Kemal gebruik maakte om het spel te beginnen dat eindigen moest in Europa. De Turk, stout gaande op zijn overwinningen en aangemoedigd door de oneenigheid onder de verbonde nen, scheen van den beginne af BSoei- lijlc te behandelen bij hunkert'naar een Europeesch grondgebied, en men heeft niet kunnen wederstaan aan zijn onverzettelijken eisck op Oost-Thra cië. Enkel een korte spanne tijds is als overgangsmaatregel gegund voor de ontruiming der Grieksche leger korpsen en bestuursdiensten. Zoo komt dan, na het verloop der maand, Oost-Thracië onder de her stelde Turksche heerschappij, en dit feit heeft de grootste beteekenis Voor de inlandsclie bevolking. Ons blad heeft reeds melding ge maakt van de panniekstemming ont staan naar aanleiding der ontruiming der Grieksche bezetting ook de be volking is zeer verontrust en gaat in dichte drommen op de vlucht, zonder dat haar de noodige vervoermiddelen kunnen verzekerd worden. Ongegrond is voorzeker die vrees voor den terugkeerenden Turk niet, nadat hij andermaal in klein Azië tegenover de steeds vervolgde Arme niërs, en jongstleden nog tegen Tie cliristolijke bevolking van Smyrna de bloedigste bewijzen gaf van zijn eeu wenoude onmenscbeïijkbeid. Wel heeft de H. Stoel van Boma aanstonds alle pogingen aangewend om de christenen te beschermen welke opnieuw onder Tupksch beheer ko men, en op wie dit laatste de schuld legt van zijn Vroegen val. Wel zijn reebtstreeksebe onderhandelinget/lus- scben Kemal en den pauselijken ver tegenwoordiger te Constantinopel aangeknoopt ten einde nieuwe vervol gingen der christenen te voorkomen. Maar ondanks de eerste beloften van algeheele amnestie voor de Tfrraci- sche bevolking, blijft het een vraag- teeken of de invloed daarvan voldoen de zal zijn om tot een rechtvaardigen vrede te geraken. De christelijke bevolking, althans berust niet in die duistere vooruit zichten, en vreest de ontberingen niet van een verre vlucht voor den weer- keerendeu Terk. te spreken, en bet baarde dan ook geen opzien, eerder verwekte bet een verheugende instemming toen onlangs President Harding beloofde al het mogelijke te doen voor de bescher ming der Oostersclie volkeren. Ten bate der schier verdelgde Ar menische natie weerklonk zoo dik wijls diezelfde stem van medelijden. Hoe spijtig dat dit al bij woorden blij ven moet, omdat twee Europeescbe grootmachten aanvaard hebben het Oosten onder bun hoede te nemen. En wat gezegd van de verantwoor delijkheid van Frankrijk en Enge land Dit laatste beleeft er thans een scherpe regeeringscrisis op waarbij do Oostersclie politie k wel niet van kleinen tel is maar ook Frankrijk, door zijn onverholen goedig neerzien op de Kemalistiscno beweging, had heel wat beter zijn rol van beschermer der Christenbevolking in bet Oosten kunnen vervuilen. In het Oosten zooals elders wil Frankrijk den vrede, zegt een Parij- ner blad, en om dien te verkrijgei moet men onderhandelen met de Tur ken. En dan gaat liet weer aanstonds over de voorwaarden voor den ko menden vrede welke deze onderhan delingen moeten opstellen, economi sche en financieele voorwaarden na tuurlijk, want voor de Europeescbe groolslaien geldt alles kapitaalverde diging. Het gaat er om de Zeeëngten 0111 den sleutel van bet Oosten. Wij zoeken dit belangstell.ingspunt niet te loochenen, maar moet nu alles enkel op de stoffelijke balans gewogen worden Kan men ook niet eens de eischen der beschaving meetellen Zijn er ten opzichte van den terug keerenden Turk geen zedelijke voor waarden te stellen in het zoo drin gende vredesverdrag Onze eeuw moet waarlijk niet hoog opioopen met haar beschavingspeil. Dat de Oostersclie kwestie enkel om materieele bezorgdheden de wereld kon overhoop zetten, en men daarom hoogere belangen naar het achterplan schuiven durft, is niet van aard om ons een hoogen dunk te geven van bet beschavingsbegiasel. Groote staatshoofden durven ver klaren dat zij over de bescherming tier minderheden zoowel als om de aanduiding der grenzen ta spreken zijn, nut over hun aanspraken der zoeëngten, Wij hebben niets te zeggen op dit atste, maar kunuen moeilijk vrede bobben móest bet vorige beduiden dat men het lot der minderheden in een hervormd land aan de willekeur van een zoo slecht befaamdeu Turk zou durven. Neen, wil onze moderne bescha ving geen eeuwige^ schande opioopen, dan. moet zij afdoende ingrijpen lol bescherming; .dér christenbevolking ouder bet Turkscb bewind. Waar de nieuwe toestand in het Dosten een inbreuk maakt op het al gemeen vredesverdrag van 1918, wordt ook deze herregeling een wa- reldkwestie. Men kan niet dulden dat deze overdracht van Oost-Thracië aan de Turken de veroordeoling zou wor den van een geheel e christenbevolking om uitgeroeid te worden of op vlucht te gaan. De beschaving heeft hier een woord BIJ DE PATERS CAPUCIENEN Maandag morgen had bij de Patera op de Ossenmarkt te Antwerpen, de plechtigheid plaats van het afscheid van mLsöionarLüen. Te 9 uur celebreerde de Z. E. P. Pro vinciaal de H. Mis waarna de befaamde kanselredenaar, Pater Valerius Claes, eene roerende aanspraak tot de vertrek- konden richtte. Nadien greep de indruk wekkende plechtigheid van het afscheid pkat-s, waaraan 8 missionarissen, en 4 dcioosierzuster» deelnamen. Gistermiddag vertrokken reeds zes zendelingen langs Zwitserland en Italic naar Britsch Indie, waai' ze hun post te Lahore sullen vervoegen. Plet. rijn de Eenvaarde Paters Innocent uit Brug ge; EmiTi, uit Ichtegem: Roger, uit Iseghem, Florian, uit MeenenOscar iiit Parael en Gaspar uit Meerbëke. Op 12 November as. vertrekken de Eerwaard® Patera Benjamin, uit Brug ge, en Gaudens, uit Kor U-ijk, alemede 4 •Eerwaarde Zusters vau het klooster te Heienthais, naar Belgisch 'Kopgo., dis- kikt L'btwigi. M. Louis Verliaeghe, voornaam ka tholiek aclvokaat, gewezen stalhouder der Balie van (lent, heeft rijn'gedacht •gezegd over" deze kwestie in een blad van Brussel. - Hi j is tegen do vervlaamsching, maar niet tegen -een VJaamsche Hoogesehool hij zou dus voor de Vlamingen cone Hooge-ohool stichten waarvan ko*t 150 miljoen en de Gentsehe Hooge sehool behouden uir eerbied voor de ■vrijheid van den huisvader. We zijn ook voor die vrijheid en daarop^ volkomen 't akkoord met don héér Verliaeghe. We* vragen dat men die vrijheid nu eons, gulhartig zou toe kennen aan den Vlaamschen huis- Vader, die er tot hiertoe van verstoken 'is gebleven. Begin mot aan de Vlamingen, meer derheid in 't land, het recht te GEVEN iin feite wat- ge toekent in woorden of op papier, dan zal uwe bewijsvoering der vrijheid van den huisvader ernstig kun- in-en worden opgenomen. Wat de bewering betreft dat de Vla mingen het Fransch uit Vlaanderen willen bannen, de heer Verliaeghe weet wel dat zulks niet waar ia. Hij kent te wel de Vfaamsche strijders om zulks ern- stig te houden staan. De Vlamingen zijn niet zoo kortzich tig om niet. te zien dat de kennis van liet Franse]in Vlaanderen noodig is voor elk ontwikkeld man de Vlamingen 1 eer e» gaarne vreemde talen en als; de heer Verliaeghe eens wil rondkijken in zijne omgeving het zal hem bij. den bersten oogslag opvallen dat do groote meerderheid dergenen die verscheidene talen kennen, VIaamschgezinden zijn. De Da vidsfon de-af deeling van Gent. vergaderd op 7 October, bij monde van haar Bestuur en met eenparigheid van stemmen Vraagt, op de meest uitdrukkelijke wijze en met de meeste beslistheid, dat. de Kamer van Volksvertegenwoordigers 'en de Senaat, onverwijld, in den zittijd die nu geopend wordt, het wetsontwerp Van "'auwelaert voor tfe vervlaamsching der Hoogesehool van Gent zouden stem men. Bezweert alle volksvertegenwoordigers on* senators die vrede willen en recht, in hei Vaderland, genoemd voorstel Ver» Oauwelaerfc, dat de weuscli is van heel het Vlaamsche land, te aanvaarden DE ROMEINSTUK ROTA Z. H. de Paus heeft de plechtige ope ning van het. juristisch jaar van het hoogste kerkelijke gerechtshof, de Ro- mcinsche Rota. bijgewoond. De deken van de Rota, Mgr. Prior, hield bij die gelegenheid een toespraak, waarin hij de werkwijze van de Rota uiteenzette en met klem de valsche be schuldiging weerlegde, als zouden slechts de gefortuneerden bij dit hof de ongcl.digheidfwerklaring van hun hu welijk kunnen verkrijgen. Het gerechtshof der Rota trekt zich op geheel bijzondere wijze het lot der onbemiddelden aan, wien kostelooze ver dediging wordt toegewezen. De IIVader verklaarde de werkwij ze van het hof volkomen goed te keuren. Het Collego der Rota bestaat op het oogenblik uit zeven Italianen, een En gel.sch man, een Franschman en een Pool. EEN TREINÖVERSTE GEDOOD De goedertrein G323 reed gistermor gen tussehen Assessi en Courrière in de richting van Namen, toen de koppelket ting tusschen twéé wagens doorbrak. De trein werd getrokken door twee lokomo- tieven, de eene vooraan, de andere ach- terana. De twee trcindeelen reden dus afzonderlijk voort tot het achterdeel plots met geweld tegen het voordeel bot ste, zoodal; een twaalftal wagens over het spoor geslingerd en aan splinters gesla gen werden. De U'.oinoverste Leon Jadot. wonende te On, werd bewusteloos en met geklo ven schedel naar het krijgshospitaal te Namen overgebracht, waar hij weldra overleed. De schade is aanzienlijk. Het spoorwegverkeer Namen-Aarlen, werd \s namiddags hersteld. Dc inter nationale sneltreinen reden in juichen langs he$ Ourthesg^j: om. EEN NIEUWE AANVAL' BELGISCHE SOLDATEN MET STOKKEN GESLAGEN Krefeld, 25 Oct. Zondagavond, om 10 u, keerde korporaal Paratte en de soldaat Crotteirx, van de derde kompa- gnie van het 4e regiment genie, in gar nizoen te Homberg naar hun kazerne te rug, toen zij- plotseling aangevallen wer den door verscheidene burgers, die hen met stokken sloegen en in deerniswok- kenden toestand "achterlieten. Crotteux wc-rd naaf het militair zie kenhuis van Krefeld vervoerd. Korpo raal Paratte zal eenige dagen geen dienst- kunnen doen. De militaire veiligheidsdienst heeft de zaak in handen en hot ministerie van landsverdediging is op de hoogte gebracht. Veldwachters uit alle Belgische pro vincies hielden een vergadering te Brus sel waar het woord gevoerd werd door den voorzitter van den bond, Som pels, door volksvertegenwoordigers De Bniy- ne, Monteert, Maenhout, Vergels en Di-erkens. De veldwachters vragen, dat de wet tot verbetering van hun toostend, ten spoe digste aangenomen zou worden. Die wet kwam reeds voor de Kamer, doch is nu maar een kommissie verdoold. Dé Kamerleden beloofden 'de aan spraken te steunen. De veldwachters hielden dan een be tooging door dc stad. Ze marcheerden provinciegewijs en maakten een sympa- lioken indruk. RBISK AARTJES TEGEN VERMIN DERDEN PRIJS NAAR ENGELAND Ter gelegenheid van Allerheiligen, worden van 29 October tot en met 3 November a. s. reiskaartjes tegen ver minderden prijs naar Dover en Londen (via Ooek-nde) in verkoop gesteld. Naar gelang de reizigers in 1ste klas per trein en 1ste klas per schip, in 2de kl. per trein en in 1ste kl. per schip, in 2de klasse per trein en per schip, ofwel in 3de kl. per trein en 2de kl. per schip reizen, ziin de prijzen dezer reiskaartjes ale volgt vastgesteld 1) Naar Londen, over Oostendc-Do- ver (heen en terug met maximum duur van 15 dagen) Vertrek uit Antwerpen-Centr. 226.50, 163,20, 150.20 en 97.60 Vertrek uit Brussel-Noord-Zuid en L. W, 223,70, 161.60, 148.00 en 96,60 Vertrek uit. Gent-Zuid en St. Pieler 201.90, t49.40. 136,40, S9,40 Vertrek uit Oostende-Kaai 176.10, 135.00, 122.00 en 80.80 (De maximum duur dezer laatst» reis K-draagt, slechts 8 dagen). 2) Naar Dover, over Oostende (maxi mum duurtijd 8 dagen). Vertrek uit Antwerpen Centr. 101.90. 9.70, 66.70 en 55.30; Vertrek uit Brussel-Noord-Zmd en L. 99.10, 78.10, 65.10 en 54.30 Vertrek uit Gent-Zuid en St. Pieter 77.30, 65.90, 52.90 en 47.10 Vertrek uit Oost ende-Kaai 51.50 cn 1.50. Deze reiskaartjes geveu geen recht, op benig kasteloos vervoer van reisgoed. GELDIGHEID VAN DE POSTZE GELS MET OVERDRUK EUPEN OF MALMEDY De postzegels met ovordruk Eu- pen of Malmedy mogen voortaan, evenals de andere frankeerwaarden, in jansch den binnenlandschen dienst ge bezigd worden. JONG MEISJE DOODELIJK GEWOND Om 6 uur 'a avonds had op de Ter- vuursche laan, to Etterbeek, een auto ongeluk plaats dat waarschijnlijk het leven zal koeten aan de 21-jarige me juffrouw Rita Desomer, wonende te Turnhout. Deze wilde de straat over steken, doch werd verrast door een auto en omvergeworpen. De automobielgelei der die de auto be stuurde, moest het- voertuig met hulp op heffen, om het meisje onder den wagen uit te halen. Zij was over het ganscbe lichaam gewond en, naar het zieken^ huis van Etterbeek vervoerd, oordeelden de geneesheren haar toestand zorgwek kend. De plaatselijke politie heeft een on- cbrzoek ingesteld en het parket* is met hpt ongeluk, in gesteld. NOG DE BEWIJZEN TEGEN STüYCK De rechterlijke brigade van het Brqs- seLsch pai'ket houdt zich nog steeds ievo- rig) bezig- met cle moord gepleegd op J.- B. De Mey. De experlcn aangesteld door onder zoeksrechter Baudour. om de zakken aangeslagen ten huize van Stuyck te on derzoeken en te vergelijken met deze waarin de versehilligo lichaamsdeel en van J.-B. De Mey werden teruggevon den, hebben nieuwe vaststellingen ge daan welke on loochenbaar bewijzen, dat allen van denzelfdë herkomst zijn. Meest al deze zakken zijn gemerkt mot eene letter W, gebrodeerd bij middel-van grove roode sayette. Deze zakken komen vau zekeren Willems, die tijdens de Diiiteclie bezetting sucrema leverde aan de Duiïsche troepen. Zooals men ziet komen dagelijks al meer en meer bewijzen tegen Stuyck samen. Niettemin houdt deze bij hoog en bij laag staan dat. hij voor niets in de moord op J.-B. De Mey betrokken is. Wat de 1500 fr. koopwaren betreft, welke De Mey op 22 September van de markt van Dinant terugbracht, daar is nog geen spoor van gevonden, dool» de policie zoekt ze nog immer op en wan hoopt niet er ten slotte toch de hand te zullen op leggen. EEN MANIFEST DER LIBERAAL- ONAFHANKELIJKE PARTIJ. Londen, 25 Oct. De liberaal-onaf hankelijke partij geeft een manifest, dat én op de conlitionistische liberalen én op de coalitiomsfcischc conservatieven betrekking heeft. In het manifest worc^t verklaart, dat de liberalen voor den vrede zijn voor de ontwapening door- tusschenkomst van den Volkenbond voor een spoedige op- losring.van het probleem van Hei-stel en Schadevergoeding en van dat der schul den onder Geallieerden voor een aan zienlijke besnoeiing van de uitgaven voor liet opgeven van een politiek van militaire- avonturen. Voor te wordt in liet manifest aangedrongen op toepassing van het vrij handelssysteem, zonder de minste beperking, en op een diepgaan de hervorming van 't huidig regiem van den grond eigendom. DE LABOUR PARTIJ OPPERT BE ZWAREN TEGEN DEN DATUM DER KEIZINGEN Londen, 25 Oef. Het naiionaal uit voerend bestuurskomiteit uer Labour Parij heeft op zijne vergadering van lie den besloten, den Eersten Minister te laten weten, dat, schoon de Labour Par tij de kiezingen gaarne binnen den kortet mogelijken tijd ziet plaats heb ben, de keuze van een dag iu hei midden van de week naar hare meening aan de massa der werklieden niet dc noodi faciliteiten verleent om ter stembus tegaan. Uit dien hoofde geeft het ko- miteit als zijn oordeel te kennen, dat de dag van Zaterdag voor de kiezers in het algemeen beter zou schikken. DE HOUDING DER CONSERVA TIEVE ORGANISATIE Londen, 24 Oct. - Naar men meent te weten, heeft de conservatieve organi satie besloten, geen kandidaturen te stellen tegen die van de coaiifcionistische. liberalen, die zich in het algemeen be reid verklaren, het gouvernement vaa Bonar Law te steunen. Londen, 25 Oct. Bonar Law heeft, dezen namiddag den heer Cosgrave, hoofd van het Iersch gouvernement, ontvangen. Llovd George zal morgen een samen komst hebben met de afgevaardigden en kandidaten van de nat.ionaal-libemle groep. Men gelooft, dat hij kort daarna zijne politieke meening zal blootleggen. DE KIESCAMPAGNE HEEFT EEN AANVANG GENOMEN Londen, 24 Oct. De kiescampagne hoeft een aanvang gonomwn. AL een der m*esfc belangwekkende verschijnselen van dezen dag kan wor den beschouwd de verklaring van de^ •liberaal-onafhankelijke partij, vergav derd onder voorzitterschap van den hj^er Asquith, welke verklaring in de politie ke kringen wordt opgeval als een 'toeken, dat de twee fracties van die partij bij da kiezingen afzonderlijk sullen optreden. ^Vijders verdient, hej, opmerking, dat

De Volksstem | 1922 | | pagina 1