Edele Zelfopoffering Speculoos PHtENIX Msord ie Hasselt E®a vijfjarig kind mishaeadeid Vreeselijk drama ie Hoeilaart Heg de dieffen in een maga zijn der lïieuwstraat ie Brussel TerscüïtsteiSing sn Kongo Desdglijke val in d® stijn Het geheim van Phoeflix-Park Belangrijke vangst te Luik KAMER 1de vier onafhankelijke liberalen, die teich vandaag kandidaat li ebben gesteld, jhet avontuur wagen in districten, die jtot-uu-too in handen van eoalitiomst-i- Bche liberalen zijn geweest. Tegenover dat' teeken van scheuring Btaat het besluit vande unionistisch- eonsc-rvatieve partij, geen strijd te leve ren tegen de coal i t i o n istische liberalen, 'die zich in het algoinecn bereid verkla ren iin liet nieuwe Kabinet te steunen. In de conservatieve kringen gelooft men dat er velen tot die verklaring bereid Kullen worden gevonden. Dc unionistische conservatieve partij kou met nieuwe kracht naar eenheid streven en al hare leden, zonder onder scheid van politieke tipt, eene plaats in jhaar rijen gunnen. De unionisten zullen vooral de so* oiftlisten bestrijden. Van den anderen /kant hoeft Mae Namara, minister van 'Arbeid in bet Kabinet van Lloyd Geor ge, vandaag een redevoering gehouden, waarin bij een aanval deed op de so- «cialistaiche travaillistische partij. De ihoofden van die partij kondigen aan, dat zij do kiescampagne met de uiterste kracht zullen voeren. Als ken teeken end voor den staat van teak en geeft de Manchester Guardian .volgende cijfers De Conservatieven zouden 450 kan- Ididaten stellen do Labour Partij 400 de Liberalen aanhangers van Lloyd •George. 170; de Onafhankelijke Libe ralen. 300. De politie verschafte zic.li weldra met geweld toegang tot de woning en beleffc- te een verdere mishandeling van den kleinen Marcel. Op het pol it i ékomm isfea ri aat stelde men vast dat L. in dronken staat ver keerde. Hij bracht den nacht in de ge meentegevangenis door en werd Woens dagmorgen naar het gerechtshof overga bracht. Aan den onderzoeksrechter verklaar de hij zich niets meer tc herinneren en werd ter beschikking van den proku- 'reur des konings gesteld. De kleine Marcel werd, gekneusd over het heele lichaam, naar de ouder lijke woning teruggebracht. OP HET SPOOR DER DADERS Gistermorgen werd het lijk van vader Steseniane geschouwd. een kogel had hein aan de linkerhand gewond de an dore was langs de linkerzijde in het li chaam gedrongen en had den dood ver oorzaakt. Mevr. Velaerts, zijn dochter, is in de bil getroffen, doch niet gevaarlijk zij lean zelfs reeds te been blijven. De schoonzoon van Stesemans, de h. Michel Velaerts bevond zich in de keu ken op het oogenblik van den aanslag. Hij liet. zich- neervallen achter een zetel toon geschoten werd, en ontsnapte op deze wijze aan den dood De bandiet, die te 7 uur in het bier huis was binnengetreden, .sprak Fransch de twee andere, die den aanslag pleeg den, spraken met Duitschcn tongval. Dc politie vermoedt dat allen van ïtaliaansche afkomst zijn. De persoon beschrijving van dc ban dieten "door mevr: Steseman opgegeven, ïs zeer vaag. Woensdagmorgen werden te Exel drie mannen aangehouden,.die later in vrij heid werden gesteld, daar mevr. Stese man hen niet herkende. De rijkswacht volgt nu een ernsti spoor. DE SCHULDIGE DRONKAARD AANGEHOUDEN Dinsdagmiddag waren de echtgenoo- Cen Niet hals. wonende Bondgenooten straat157, te Brussel, verontrust door het uitblijven van hun zoontje, den 5»- jarigen Marcel, die de school Keizer- Karelstraal om halftwaalf had verlaten. 's Namiddags werd do politie gewaar schuwd, daar het knaapje nog steeds niet was teruggekeerd. Aan alle politiebu- rcelen werd de beschrijving van het vermiste kind getelefoneerd. Om halfzes 's avonds hooren voorbij gangers ten huize van den 50-jarigen slijper L.., wonende Bemelstraat te St. Pictcrs-Wolinve, wanhoopskreten. Door liet raam zagen zij dat L. een kind op wraakroepende wijze met schoppen en vuistsl agen af takel de. EEN JOCKEY MET MESSTEKEN DOODELIJK GEWOND De gemeente Hoeilaart was het too- neel van een bloedig drama. De jockey Taburet, in de koet bij den slager Craps, leefde met dezen sedert eenige tijd in onmin. Dinsdagnamiddag kwam Taburet zijn kosthouder, Craps, tegen in een herbeTg en weldra was een woordenwisseling aan den gang, zoo heftig dat de jockey Cra.ps in het gelaat sloég en hetzelfde toebracht aan een vriend, die tusschenbeide wou komen, waarna hij huiswaarts keerde. Do slager en zijn vriend haalden hem weldra in en na een nieuwe woor denwisseling zakte Taburet plots badend in zijn bloed te gronde in het midden van zijn kamer. Hij had een vreeselij kei messteek in volle borst- gekregen. De rijkswacht jprag over tot de houding van Craps en legde beslag^.cp eon groot slagersmes, waarmede de mis daad bedreven werd. Hot slachtoffer is er zoo deerlijk aan toe, dat hij niet naar het gasthuis kon overgebracht worden. Woensdag werd Craps, op het ge rechtshof, ter beschikking gesteld van den h. Lacrodx, onderzoeksrechter. De koopers en nieuwsgierigen, die de jroöte winkelhuizen in het centrum dei- stad bezoeken zullen wel geen begrip hebben van het bestuur van zulk een winkelhuis met zijn tallooze mannelijke en vrouwelijke bedienden. Voortdurend wordt er gestolen, docli den laatsten tijd, dank zij een zorgvul dige bewaking nam het .aantal diefstal len af.' d Niettegenstaande die nauwgezette be waking schenen er toch nog enkele ben den te bestaan, welke zich voornamelijk toeleggen op diefstal in de winkelhuizen. Zooals gisteren is medegedeeld, heeft het parket de hand gelegd op een ben de, die werkte in een winkelhuis der Nicuwstraat. Twee huisbewaarders maakten van de gelegenheid, dat de ar beiders, die de goederen uit de wagens naar binnen brengen, afwezig waren, gebruik om lappen zijde en andere stof fen te stelen. Zij lieten het gestolen goed, flink in gepakt, door geen kwaad vermoedende personen naar het een of ander koffie huis brengen. Het goed werd op de markten aan den man gebracht. Meer dan een jaar werkte de bende reeds. De twee huisbewaarders C. en D. en een bediende, zekere F., werden in de gevangenis van Vorst opgesloten. Tien medeplichtigen moeten zich we gens helling ter beschikking van het gerecht houden. Bij hen werd meer dan voor een waarde van 15.000 fr. aan zij den stoffen gevonden. Men schat, dat voor meer dan 200.000 fr. aan stoffen en andere voorwerpen gestolen werd. DE MOORDENAAR VAN DEN H. CENSIER OPGEHANGEN De Etoilc du Congo geeft in haar nummer van 23 September een verslag over de terechtstelling van Mussafiri, den moordenaar van den li. Censior. In de nabijheid van do hoofdstraat der inlandsche wijk te Elisabethstad had de terechstelling plaats. De orde- ctienst was verzekerd door de politie. 's Morgens, om 7 urn-, was er al een groote menigte blanke en zwarte toe schouwers, die van minuut tot minuut aangroeide. Even voor acht uur w.crd de veroor deelde uit de gevangenis naar de gebracht. Het piket soldaten opent de gelederen en Mussafiri beklimt geboeid het verhoog Het wordt stil onder het volk. De aalmoezenier De Decker leest de gebe den der stervenden, terwijl de strop om den hals van den veroordeelde bevestigd wordt. Een klik-klak, de valdeur slaat om en het lichaam valt met een schok in de ruimte en blijft 50 centimeter boven den grond Jrangen. Mussaffri ging den dood in zonder een spier vara zijn gelaat te vertrekken. Een uur daarna werd het lijk van den gehangene vervoerd naar een in landsche begraafplaats. Geen enkel incident viel voor bij deze eerste uitvoering der doodstraf te Eli- sabetbstad. deeltelijke bekentenissen af to leggen. Een huiszoeking leidde tot de ontdek king van talrijke juweelen afkomstig van diefstallen in de St. de Brusselsehc straat-. De dief' is zekere Albert Focan, 20 jaar oud, afkomstig van St. Niklaas en wonende in de Hagelandstraat te Luik. Sedert 15 Augustus was de 'kerel werk loos en leefde waarschijnlijk van <le op brengst van diefstallen. Charleroi, 25 Oct-. Gistermorgen, omstreeks 3 uur, is de arbeider Ijeonard Devisscher van Montignics (Neuville), die op een diepte van 400 motor in schacht 18 van de kolenmijn te Mon- ceau Fontaine werkte, naar beneden ge stort. Hij bleef op slag dood. Devisscher arbeidde namelijk aan het •boren van eon put voor rekening van een ondernemer. Hot waren mijnarbeiders die 's mor gens vaststelden, dat er een ongeluk was gobeurd. In zijn val had Devisscher echter een kleine instorting, veroorzaakt, die het vooreeröt onmogelijk maakte zijn lijk tc bereiken. Eerst te 9 uur kon bet bovengehaald worden. Ofschoon het tot op een diepte van 1300 meter was '.gestort, vertoonde het slechts een groote wonde aan het hoofd, die den doorl had veroorzaakt. Het slachtoffer laat een weduwe met- twee kinderen achter. 88® Vervolg. Pandolle slaakte een zucht, maar gaf geen antwoord. Gisteren, vervolgde Epreuve, heb ik mejuflrouw Blanche te Civry ontmoet, zij kwam van het kerkhof. Ik vond haar zeer veranderd, haar wan gen waren bleek haar oogou dof. Zij heeft verdriet, mijnheer Pandolle, hebt gij het nog niet opgemerkt Ja, zij heoft verdriet, ik weet het, maar haar droefheid heeft een andere oorzaak dan gij meent. 't Is mogelijk. Maar, geloof mij, de ge dachte aan den jongeling, over wien we ïpreken, veroorzaakt haar insgelijks ver driet. Ge schijnt in dien jongeling veel be lang te stellen, Epreuve Zeker 'k Zou liegen als ik iets anders ïeide. Waar woont hij Ilij logeerde te Saint-lrun, bij Milet. Dm de belofte te kunnen houden, die hij u heeft gedaan, is hij naar Parijs terrugge- keerd. Is hij van goede famile? Hij heeft geen familie. De onderzoeksrechter M. Van Stra tum, met zdjnera griffier M. Van Bouwel en vergezeld van den wetsdokter M. Van Deuren era den gezichtkundige M. Agh- te, is gisteren en denkelijk wel voor de laatste maal, te Heide afgestapt, om nog een paar punten van het onderzoek te volledigen. Thans kunnen we zeggen dat alle verslagen zijn ingekomen en dat een dezer dagen het onderzoek voor goed ge floten wordt. Het geheele dossier wordt dan naar de kamer van in beschuldi- gin'gstelling gestuurd, die uitspraak zal doen of de twee aangehoudene^ de wed. Steiramann era. Van den Wouwer, wel of niet naar het assisenhof zullen verzon den worden. Over de uitspraak is geen twijfel. De 2 aangehoudenen zullen als ge volg van hun beroep tegen de bekrach tiging van hun aanhoudingsmandaat, alhier, op 31 October voor de kamer van in beöch u 1 d igings belli ng tg-JBnissel voor komen. EEN DIEF IN DE KNEL, Sedert, eenigen tijd wérden te Luik verscheidene geheimzinnige diefstallen gepleegd. Bij verscheidene personen verdwenen juweelen en voorwerpen van waarde de taak van de politie was des te kiesehev, daar men vermoedde, dat de dief een bekende was van de gezinnen waar gestolen werd. De beschrijving van de gestolen jib weelen wérd bekend gemaakt aan de juweliers van de stad: Onlangs meldde zich bij een dezer een jonge heer aan, die verscheidene als gestolen opgegeven voorwerpen te koop aanbood. De juwelier kocht, doch waarschuw dg* ondertuflschen de politie. De dief, die meende nog goede zaken te kunnen doen, meldde zich con tweede maal bij denzelfden juwelier aan.. Doch nauwelijks buiten (gekomen werd hij op de hielen gevolgd door een policieagent, die hem in de Leopold- straai aanhield, op het oogenblik dat hij op de tram wilde springen. Naar het politieburecl gevoerd loo chende hij eerst, doch eindigde met ge- X>E3 BESXJE 458 - Wat? heeft bij geen familie? riep Pandolle. Neen Hij heeft zijn vader niet ge kend, en hij wa8 vijf of zes jaar, toen hij het ongeluk had zijn nïoedr te verliezen. Zij was van koude verklcmd, door kunstenmakers op den weg gevonden 'l was in een slorm- achtigen Decembernacht en zij is gestor ven, zonder dat men, naar het schijnt, wist hoe of van waar zij gekomen was. Ach, dat is vreeselijk mompelde Pan dolle. Een der kunstenmakers heeft het kind tot zich genomen, verzorgd en laten onder richten, in één woord hij heeft een man van hem gemaakt. Maar toen het kind, jongeling geworden, hem naar zijn familie vroeg, kon hij hem niets antwoorden, omdat hij zelf niets wist. Indien ik niet vreesde u te zullen vervelen, zou ik u het een en ander uit de levensgeschiedenis van den wees vertellen. 'tZal mij niet vervelen, Epreuve Ik luis ter met de grootste aandacht. Stelt gij er waarlijk belang in vroeg Epreuve met een zonderling lachje. De jongeling heeft m het leven gered als ik dus iets voor hem kan doen. Wij zullen zien. Ik luister, Epreuve Naar hij mij gezegd heeft, was hij hier- Zittmg van Woensdag 25 Oktober 1922 De zitting vangt aan om 2 ure, onder voor zitterschap van M. Brnnet. De Kamer zet de bespreking voort der wetsvoorstellen betreffende De Vlaamsche Hoogeschool M. VAN ISACKER (kath.) ontleedt de twee stellingen in zake der Fransche kui tuur in Vlaanderen. Na 1830 vyerd gansch de bestuurdienst van het land verfranscht. Vroeger was dat zoo niet, en die indringing en opdringing der Fransche taal werd eerst later voelbaar, en leidde lot den taalstrijd. Daarbij was er nooit kwestie van het Fransch uit te roeien. De De kennis eener wereldtaal is noodzakelijk en zulks wordt door niemand geloochend, dóch zulks is geen reden, opdat de kleine Franschgezinde minderheid in Vlaanderen zou moeten den hsogen toon blijven voeren. Nimmer werd de Vervlaamsching van Wallonië voorgestaan. Waarommoet.Vlaan- deren dan verfranscht worden De redenaar doet op zijno beurt de maat schappelijke rol der Hoogeschool uitschijnen en bewijst dat de Fransche Hoogeschool in Gent die rol in Vlaanderen niet vervullen kan. De stichting eencr Vlaamsche Hooge school te Gent is geen gevaar ?oor de naiie. Eene nieuwe Hoogeschool te Antwerpen zou eerder een flaminganslisclie organisatie wor den. Er moet een^einde gesteld worden aan den taalstrijd dieFadeelig is voor de rust en de welvaart van het land. Spreker wederlegt ten slotte de bewering van M. Eraun, als zou men de politiek van von Bissing vervolgen hij legt er nadruk op hoe alle Vlaamsche vaderlanders protest aanteekenden tegen de vervlaamsching van Gent door de Duitschers. M. VAN DER VELDE zegt dat hij alleen d« redenen wil opgeven die hem voorstander hebben gemaakt van de vervlaamsching der Genlsche Hoogeschool. De Kamer wil van geern» extremists op lossingen. Het voorgtel van M. Declerok is onaannemelijk. Het zou te veel vreemde ge leerden in hel land brengen, tot benadeeli- ging onzer eigen leerkrachten. Het bestaan eener Vlaamsche Hoogeschool'fe^Gent levert geen gevaar op. Het openbaar onderwijs in heen gokcmen in de hoop de familie van zijn moeder te ontdekken. Was zijn moeder dan uit Fransch-Comté Hij weet er niets van. Maar op den ag van Vesoul naar Gray werden hij en zijne moeder door de kunstenmaker gevonden 't ls vreemd Verbeeld u mijnheer Pandolle, dat hij te Saint-lrun komende, en daar de twee honden aan weerszijden van den stoep eener herberg ziende, zich herrin. nerde dat hij er als kind bad geweest. En de herbergier wist waarlijk nog, dat dertien of vier tien jaar geleden, een zeer schoono, jon ge vrouw met een knaapje een paar dagen bij hem gelogeerd had. Pandolle ontstelde bij bet hooren van die woorden, zijn oogen schitterden. Vervolg riep bij met hijgenden adem, vervolg Mijn verhaal schijnt u belang in te boe zemen, zeide Epreuve. Ja, heel veel 't Is toch goed eon fiksch geheugen te hebben, mijnheer Pandollevan de eene herinnering komt men op de andere. De jon geling herinnerde zich nu namelijk ook, dat een man zijne moeder in de herberg was komen bezoekon en dat di* man jammer genoeg kon Milet hem de naam niet zeggen hem op zijne knieën genomen en gekust had.. Vlaanderen mag geen lichaam blijven zonder hoofd. De noodzakelijkheid eener Vlaamsche Hoogeschool is bewezen. Dat de Walen zich Jansstraat en m acht nemen, een onweerstaanbare Vlaam- sche beweging uit te lokken en zich op den hals te halen. M. TROGLET. De Vlaamsche over- heersching dus M. VANDER VELDE. Het ontwerp M. Dest-röe is schoon, in het zicht, maar dat is ook alles. Men spreekt voortdurend van besparingen, doch wanneer er spraak is van eene vijfde hoogeschool op te richten, die miljoenen zou kosten, dan gelden geene be sparingen meer. De kwestie is te onderzoe ken hoe het geld ten bate van het booger onderwijs liet best wordt aangewend. De voorstanders eener nieuwe hooge school zullen immer in minderheid blijven. Ik spreek" niet lot de meer.inglooze regeering die mij doet denken aan een harem, waar immer een zwijgende luisteraar deel van maakt. Ik wend mij tot mijne parlijgenoo- ten. De redenvar haalt de cijfers aan van wat de Brusselsche hoogeschool kost, en verze kert zich voor de geleidelijke vervlaamsching der vier fakulteiten te Gent. Men verwijt ons dat wij de Duitsche politiek voortzetten ten nadèêle der Fransche kuituur. Ik kan noch Engeisch noch Duitsch, welke kuituur zou ik dan voorstaan zoo niet de Fransche I De beweging voor Vlaamsch hooger on derwijs is eene volksbeweging, en de meer dere ontwikkeling van bet Vlaamsche volk is een gevolg van hel algemeen stemrecht. De kennis eener wereldtaal is overal noodzakelijk maar vooral in België. M. DESTREE. Vergeet 's lands een heid niet. M. VANDERVELDE. Hebt gij geen brief aan den Koning geschreven, waarin gij adruk legdet op de twee volksstammen in België M. HÜBIN. Voor den oorlog M. VAN CAUWELAERT. Blijft gij bij hetgeen in uw schreven werd veoriritgezet M. DESTREE. - Ik houd mij aan mijne gedachten. M. VANDERVELDE. Het Vlaamsche volk wil zijn hooger onderwijs. Het verzet komt van de kapitalisten en de burgerij. Hoewel de arbeidersklas al baren tijd moet besteden aan de loonaangelegenheden, toch blijft zij niet afgezonderd van den strijd voor de hoogere kuituur. Het volk wil de Vlaam sche hoogeschool. M. HYMANS. Wij weigeren ze niet. M. VANDERVELDE. Ik heb aange toond dat eene nieuwe hoogeschool tot de onmogelijkheid behoort. De vervlaamsching der Genlsche hoogeschool zal de verzoening brengen. M. SEGERS. Het land vraagt vrede en rust. Daarnaar moeten dus onze betrachtih» gen strekken. De rodenaar sluit zich aan bij de inrich ting van het hooger onderwijs in Vlaande ren, dat dé Fransche kuituur niet schaadt. De oplossing dier kwestie is veel te laag verdaagd geworden. Spreker is 't akköord met de principieele vervlaamsching der hoo geschool te Gent, met het inrichten van ze kere Fransche kursusseo op aanvraag der studenten. De hoogere klas in Vlaanderen behoeft de Fransche kuituur, om reden der ekonomische belrekkinge/ met het Walen land en het buitenlancU De Fransche taal mag Diet verdwijnen. Vlaanderen is immer tweetallig geweest zooals overigens gansch het land. M. JENNISSEN. Wallonië is nooit tweetalig geweest. M. SEGERS. .De hoogere klas in Vlaan deren wil de Fransche kuituur. Te Antwer pen zelf vroegen 30,000 inwoners het be houd van het Fransch als bsstuurlaal. "Vlaanderen was vroeger tweetalig zooals nuk B® *s gansch het volk maar niet gansch de beschaving Herderen wij ons wal gebeurd is in 1302 en in 1914. De hoo gere klas heeft de maatschappelijke plioht tot het volk te gaan. 'Langs om meer wordt de gracht tusschen beiden gedempt. Het Vlaamsoh hooger onderwijs zal daar nog meer toé bijdragen. De zitting eindigt o'm o 1)2 ure. Pandolle beefde van ontroering en moest iegen een boom gaan leunen, om niet te vallen. Ei, ei, sprak Epreuve, 't schijnt dat het geen ik u vertel, u treft. Epreuve, de naam van dien jongeling, zeg mij zijn naam I riep Pandolle gejaagd. Zijn naam kent gij dien niet Ik heb er hem niet naar gevraagd. Ik bid je, Epreuve, zeg mij zijn naam. Hij beeft nog geen andere dan.die zijn moeder hem gaf. Philippe, is 't niet Philippe V bracht Pandolle met moeite uit. Hoe kunt gij dat zoo raden vroeg Epreuve, zich houdende alsof hij ten hoogste verwonderd was. Ja, ja, bij heet Philippe. Pandolle drukte de handen tegen zijn hart op zijn gelaat lag een glans van genoegen hij scheen eensklaps een tiental jaren jonger te zijn geworden. Epreuve glimlachte vergenoegd. Na een oogenblik zwijgens, vervolgde hij, 'k Zou haast nog vergeten, a te zeggen mijnheer Pandolle, dat de kunstenmaker,een braaf man, die de zorg van de wees op zich nam, in een leeren tasch, die de moeder van den knaap aan den arm bad, twaalf duizend frank m goud bad gevonden. Zooals gij ziet de Voorzienigheid waakte over het kind. Die syi stelde den armen-Pias in staat Phi lippe op een kostschool te Lion te doen en, toen hij zijn eerste Comume had gedaan, naar een colege te Parijs te zenden, waar hij alle klassen doorliep en schitterende examen aflegde. Pandolle kon zijn ontrcering niet langer bedwingen, tranen liepen hem over de wan- gen. Weent gij, mijnheer Pandolle? Wat scheelt er aan 1 vroeg Epreuvg. Ja, ik ween. 'tls gek*, niet waar? Neom 't.mij niet kwalijk, Epreuve, ik was mijn aandoening niet meester. Nu, voor mij ^behoeft gij u niet te ont zien zei Epreuve, en ook ia zijn oogen blon ken tranen. Epreuve, Epreuve gij weent iusckeltjks riep Pandelle. Dat bemerk ik ook ge zoudt mij week maken. Zeg eens, ^Epreuve, |ia Philippe nog te Saint-lrun Hij is sinds vier dagen naar Parijs ver« trokken. Een dofie zucht steeg uit Pandolle's borst op. Hoe zal ik hem daar vilden f mompelde hij. Spijt bet a dat hij vertrokken is» b^Q- (heer PandoH* I woeg Epreave. (Vervolg^

De Volksstem | 1922 | | pagina 2