smartens- en leirijiin Edele Zelfopoffering Spoculoos PHtENIX INKASSEEREN b£S£5 De vs3 ia Antwerpen Kind verpletterd i@ Oumptieh op diefstaSlen de spoorwegen Arms kl@iiQ@ Hevigs brand le Berehem DsedelïjIA ®ssg@!«k f® lurght IJselijk engetak ie gevaren der eiekirssitel Zware Branden is Assslsrlech Lastste Bériehtan pes1» Telafaesi Priesterlijke Benamingen P@lyds@r Van Shyseghem STADSNIEUWS *- J 4 ArTTTkS G BE C1HIQ Kasbons STAD ANTWERPEN 1922 't Wit Stoopke V/8 Sint Martens Jaarmarkt 1922 15© officiers door een vijftigtal burgers r - - a - jian do poort .der kazerne opgewacht. Zij perden op 'gehuil cn gefluit ontvangen. In de kazerne konden de officiers voor grove en beleedigende opschriften Toen de officiers hun onderzoek ge ëindigd hadden wilde ze vertrekken, 'doch den weg wa§ door eene nog groo- tbere tierende menigte, als bij hunne aan komst versperd. Een Beiersche officier, de bevelheb ber van het bataljon, verklaarde dat hij slechts binnen de kazerne instond voor de bescherming van officiers der Enten te. De plaatselijke policie werd dan ver zocht- deze bescherming tot aan de statie teVcrzekércn. Eene uur 'later verlieten de officiers van den interallieerden kon- Itrool, vergezeld van een Duitschen ver bindingsofficier, do kazerne; hun auto werd onmiddellijk met sbeenen, stuk ken ijzer, enz. bestormd er werden zelfs revolverschoten gelost, waarvan de sporen op den automobiel teruggevon den zijn de ruiten van het rijtuig wer den verbrijzeld en do Fransche officier yrerd door glasscherven gekwetst. Geen twijfel mogelijk de hinder laag waa ingericht. Do bevelhebber van •hel, 3ö bataljon had in zijne kazerne beleedigende opschriften tegen de geal lieerde officiers laten plaatsen. Men had do noodige beschermings maatregelen niet genomen voor de vei ligheid van intergcallicerde, officiers, die eene opgelegde zending vervulden. Deze maatregelen konden evenwel ge makkei jk genomen worden, daar de plaatselijke overheid over een bataljon van do Reichswehr en over eene groote politiemacht beschikt. vV— Verleden nacht, rond 3 uur, werd in do Blauwbroekstraat een man ton gron de gevonden, die bewusteloos scheen en tevens veel bloed verloor uit ©ene gapen de wonde aan het achterhoofd. De po'lictê werd verwittigd, die de man dadelijk naar Stuwenberggast- huis deed overbrengen, waar hij enkele oogonblikken na zijne aankomst den geest gaf. Het lijk wer verder naar het doodenhuis der Korte Dijkstraat ge voerd. Op het slachtoffer werd hoegenaamd niets gevonden, geen geld en evenmin een papier, waardoor men do eenzelvig heid kon vaststellen of opporen. In de eerste oogenblikken werd ge dacht aan eene misdaad, doch de geneee- heeren kwamen tot het besluit, dat de man, geweldig onderhevig aan den drank, gevallen is en met het hoofd op de straatsteen-en is tereoht gekomen, waardoor hij eene schedelbreuk op- liep. Het is wel te vermoeden, dat nacht schuimers, op ronde zijnde, den man ten gronde hebben gevonden en hem van alles wat hij op zich droeg ontlast hebben. Een onderzoek is ingesteld. LATER. Het lijk werd gisteren avond door twee vreemdelingen her kend. Het is zekere David Petereen, een Zweed, geboren te Norrkoping op 13 December 1886. De Zweedsohe consul te Antwerpen leverde hem in 1921 een rei spas af. Do vier werklieden, niet in tij cis kun nende wegkomen, liepen gruwelijke brandwonden op. Men bracht de ongelukkigen aan stonds naar het gasthuis van Nancy. Twee hunner Heurlebise, 38 jaar, en Starck, 42 jaar, vader van vijf kinde ren, stierven bij hunne aankomst. De toestand van de twee andere slacht offers is zoo erg dat do geneesheeren voor hun leven niet kunnen instaan, Vrijdag morgend gebeurde alhier een ijselijk ongeluk. Een kind van 13 maanden oud', Au- gustina Verbiest, speelde op den steen weg, onder de bewaking van hare 12- jarige zuster. Bij 't voorbijrijden eener kar, gevoerd door een rondreizende» leurder van Thienen, werd het kind door een hond omgeloopen en het viel zoo ongelukkig dat het onder de wielen der kar terecht kwam. De arme kleine werd het hoofd ge- pletterd en bleef op den slag dood. De toeziehtkommissie der spoorwe gen en de politie van het parket der hoofdstad, zijn Donderdag overgegaan tot- do aanhouding van twee bedienden van don ijzer en weg, die beschuldigd zijn van diefstallen in de koop waren- ©tatie. Het zijn de manceuveroversto August Van Yperzoele, van Aalst, en de ma- nccuverwerkman Frans Doblenie, wo nende Landmeterstraat, te Siut-Jans-Mo- ienbeek. Hot onderzoek leidde ook tot de aan houding van de verloofde van Doblenie, inet name Jeannelte Paternoster. Eene huizocking in dezer woning deed eene groote hoeveelheid koepons kleergoed, ujnwaad, schoenen en allerlei andere koopwaren ontdekken. De dieven heb ben bekentenissen afgelegd. Volgens hunne eigen verklaring heb ben zij voor 25. 000 fr. koopvaren ont vreemd, doch de politie gelooft, dat zij ver beneden de waarheid blijven. Do twee werklieden en de verheelster werden in het gevang van Vorst opgeslo- !ten. DB BESTE 458 Do eehtgenoote M.., wonend Camu- behtraat te Brussel had Donderdag na middag haar dochtertje, 3 1/2 jaar, al leen thuis gelaten, terwijl zij stoofhout ging halen in een winkel. liet kind klom op een bankje, staan de nabij de kachel, en stootte er tegen een pot kokend water. Do pot klonk (om en het meisje kreeg den inhoud over het gelaat, de borst en de boenen. De toestand van het slachtoffertje is zeer erg. Door eeno onbekende oorzaak is Don derdag avond brand uitgebroken in de magazijnen van het koekskensfabriek van M. 'NuyIs, gelegen Boomgaard- straat, 226, te Berchem-bij Antwerpen. Het vuur is bemerkt geworden dooi de geburen die dadelijk de pompiers der gemeen to verwittigden. 'Langen tijd moest er hard gestreden worden om de aanpalende huizen te vrijwaren, waar men ten slotte toch in gelukte. De in houd der magazijnen is de prooi der vlammen geworden. De schade op een 100.000 fr. geschat, is door verzekering gedekt, Eene wacht pompiers is den ganschen nacht ter •plaatse gebleven. De 19jarige Antodi Keersmaecker, maileerder in de cimentfabriek, wilde zijn schaftzak van den muur nemen, toen hij gevat werd door een geladen wagonneken, tegen den muur gedrukt en eenige mailen rondgeslagen. De ongelukkige jongeling, die de borst ingedrukt was en geen teeken van leven meer gaf, werd onmiddellijk met een automobiel naar het gasthuis van Hoboken gevoerd. Zijn toestand is zoo erg dat een noodlottige afloop gevreesd wordt. VIER WERKLIEDEN GRUWELIJK VERBRAND In de elektrieko centrale der mijners van de Houve, te Creulzwald (Frank rijk), is oen ijselijkongeluk gebeurd dat het leven gekost heeft aan twee werk lieden. Ti De arbeiders Heutebise, Stark, Re- margue cn Resminger waren bezig den ketel te reinigen die sedert 19 October uitgedoofd was. Om beter bet werk te kunnen verrichten had men een water- afloop gemaakt in den ketel. Op den bodem lag echter nog eene groote hoeveelheid metaalstof, dat nog verre van verkoeld was en nu plotse ling aan 't koken ging, toen het water er op viel. 88® Vervolg. Zij deelde mij nog mede dat de docliter van Leonora, Blanche heette en een beeld schoon meisje is. En daar ik het meisje dat ik des morgens had ontmoet, mij had gezegd dat zij Blanche heette, ging eensklaps een licht voor mij op. Dat lieve kind, 't welk mij als een troostende engel waa verschenen dat lieflijke meisje was mijne dochter O, riep ik mot een dankbaar hart, Louis Dupont en Pandolle hebben mij niet vergeten, ze hebben mijn dochter als kind aangenomen. En waarom zijt ge toen niet naar de hoeve gesneld, om ons toe te roepen Ik ben Francois Trochets I Ja, dal had ik kunnen doen. Maar wat iou daarvan het gevolg zijn geweest Gij hebt gelijk sprak Pandolle op be drukten toon. Ik begrijp wat u dit belet heeft. Neen, hernam Frangois Trochets, ik kon me niet bekent maken. Blanche was te Tieden, opgeruimd en gelukkig, en ik zou haar gi-zegd hebben Men bedriegt u, Louis Dupont is uw vader nietgij zijt de dochter ▼an Frangois Tr. chets, van de gewezen ver oordeelde Maar als ik dat gedaan had, zou jk een slecht vader, een ellendeling zijn ge- Op de e'lekitrieke lijn van Charolles naar Marmagne is een erg ongeluk ge beurd. Door het breken van een kabel sloeg heel de strooming van 5000 volts over op de geleiddraden voor de verlichting, zoodat in hee'l do gemeente al de elektrie ko instellingen sprongen. De beenhouwer Triboulin, 35 jaar, was juist bezig eene lamp te kuisehen de man kreeg heel de strooming door het lichaam cn was op den slag dood. Een ander pereoon heeft, dioodelijke brandwonden bekomen en verscheidene mensehen 'liepen min erge verwondin gen op. EEN AANZIENLIJKE SCHADE Donderdagavond om half tien, brak brand uit in de hoeden fabriek van de firma Mouflart en Hamcs te Anderlecht. In korten tijd breidde het vuur zich snel uit en gevoed door 'een groote hoe veelheid licht ontvjamibaro stoffen brandde ook al spoedig het dak. Onder het bevel van den komman- dant Vermeiren on kapitein Fossoni was de brandweer spoedig ter plaatse. De stoomspuit werd in werking gebracht en al gauw vielen stroomen water op den vuurgloed. Er bestond groot gevaar, dat de na burige gebouwen ook in 'brand zouden rak on. - Om 10 uur stortte het dak van de in brand staande fabriek met groot geraas in. De ordedienst werd verzekerd door agenten onder leiding van den officier van politie Van Lierde. Ongeveer 1 uur in den moTgcn was het gevaar voor uitbreiding geweken.^ De tweede verdieping en het dak zijn volkomen vernield. De onderste verdieping is zwaar be schadigd door liet water. De schade wordt geschat op een half millioen. De oorzaak van den brand is onbekend. De brandweer was nauwelijks een {kwartier aan 't werk, }pf er werd om hulp gevraagd voor een brand, die uit gebroken was in de inrichtingen Mo- reau, Bergsehen steenweg, 592. Ben groep .brandweerlieden vertrok naar dam*. De brand woedde in de vernisaf- deeling. Dank zij de toewijding der brand weer was men den brand na twee uur ingespannen arbeid meester. Ook hier de stoffelijke schade aanzienlijk. Waar schijnlijk is de oorzaak hier kortslui ting. woest dan zou ik haar immers ook hebben moeten zeggen en bewijzen dat ik geen moordenaar was, en ik zou Louis Dupont als den waren schuldige rooeten doen kennen, nadat ik mij eerst voor hem had opgeofferd. Ik heb mijn plicht anders begrepen, ging Frangois Troebels voort. Ginds in Al giers, hadden mijne kameraden waarom weet ik niet mij den bijnaam Epreuve gegeven ik besloot de naam, waaronder ik onder de brandende zon, oud, grijs en uitge put was geworden, te behouden. En daar ik niet van honger wilde sterven zette ik het be roep van bedelaar voort, terwijl ik te voet Fraubrijk doortrok, om naar Civry te gaan. Zie, Pandolle, zoo is Frangois Trochets, dien men eertijds den Wolvendooder noemde, de oude bedelaar Epreuve geworden. En gij hebt u aan uw dochter niet be kend gemaakt? Gij gevoeldet geen aandrang om haar aan uw hart te drukken O, zoo menigmaal, Pandolle 1 Doch, gij bedwongt u 1^Frangois Tro chets, hoe zwaar zal u datgevalien zijn. Neen, want ik zag dat zij gelukkig was. Maar thans is de stand van zaken ge heel veranderdBlanche weet nu dal zij niet de dochter van Louis Dupont is. Wie heeft dat gezegd Zij heeft mij alles gezegd l En toen zij met haar lieflijke stem tot mij zeide, dat het haar plicht was voor haar vader te bidden om God vergiffenis voor hem af te smeekt en dat zij, zoo hij mocht terugkomen, zich zijne armrn zou werpen, om aan zijn hart weenen, toen was ik mij zelve eenige oogen blikken niet meester, ik omhelsde haar hartstochtelijk. Dat was de eerste maal. De kus, dien ik haar ep het voorhoofd drukte, doet mijn hart nog goed. En toch riept gij uietBlanche, ik ben uw vader 1 Neen, ofschoon de beproeving zwaar was. Het was een ware foltering. Ik zag haar bedroefd, wanhopig, in tranen badend voor mij. Een oogenblik voelde ik mijne krachten wankelen, cn ik stond op het punt haar de waarheid te zeggen, maar weldra verweet ik haar mijn zwakheid als een laag heid, en ik verzette mij tegen mijn smart, en onderdrukte de snikken, die uit mijn borst opstegen. Frangois Trochets, riep Pandollo vol geestdrift over zooveel grootheid van ziel, gij zijt meer dan een mensch, gij zijt een held Frangois Trochets schudde het hoofd. Ik heb het u reeds gezegd, sprak hij, ik wil de rust van Louis Dupont niet storen daarin ligt hst geheim van mijn sterkte. (Vervolgt.) IN DEN MINISTERRAAD. Brussel, 28 Oct. Een ministerraad werd heden morgend ten Paleize gehouden onder voorzitterschap van den Koning. M. Theunis, minister van financen gaf verslag over den fimmcieelen toestand van het land. De princiepen van dit verslag zjin opgemaakt in een dokument dat eerstdaags aan de parlementsleden zul uitgedeeld worden. Daarna gat M. Franck verslag over de groote werken wjelke thans ui Congo uitgevoerd worden, namelijk deze welke voor doel hebben de verkeerswegen in de kolonie te verbe teren. DE BELGISCHE HULP AAN DE VLUCHTELINGEN VAN KLEIN* A-ZIE.Brussel, 28 Oct. M. Jaspar, minister van Buitenlandsche Zaken. ontving lieden morgend uit Geneve een telegram van M. Nansen, waarin dece het Belgisch gouvernement bedankt voor de 2000 tenten en, 2000 dekens ge zonden voor de vluchtelingen van Klein-Azie. M. Nanoen duidt in het telegram ook de plaatsen aan, waarheen de tenten en de dekens gezonden werden. EENE ERFENISHISTORIE. Brussel, 28 Oct. Sinds meer dan een jaar werd in sommige streken van het land het gerucht verspreid, dat op het einde der 18e eeuw zekeren Jaak Dnboi's in Neerlandsch In-die overleden was, eene fortuin nalatende welke thans met de intresten, tot eene fabelachtige som zou geklommen zijn. Talrijke Belgen die meenden ontdekt te hebben, dat. zij verwant waren met dien Jaak Dubois vroegen inlichtingen over dat fortuin. Het Belgisch gezantschap in Den Haag, door het Belgisch gouvernement met een onderzoek gelast-, verklaart thans dat men in Neerlandsch Indie niets weet «van een nagelaten fortuin. Het Hollandsch ministerie van Buitenlandsche Za- iken, van zijnen kant verklaart dat heal deze erfenishistorie uit de licht gegre pen ia BISDOM VAN GENT Zijne Hoogw. do Bisschop heeft on derpastoor benoemd te Waasmunster don E. H. Vindevogel, coadjudor te Leupegem. MAANDAG 30 OCTOBER, om 10 uro zal het jaargetij plaats hebben voor de zielerust van MIJNHEER in St. Jozefskerk. ZONDAGRUST. Zondag 29 Octob. zal alleen open blijven, van 's middags tot mid dernacht de dienstdoende apotheek van M. De Valkeneer, Esplanade. Woensdag 1 November (Allerheiligen) M. Renneboog, Nieuwstraat, TER GELEGENHEID van - Allerheili gen zal den reinigheidsdienst volgende wijze geschieden Maandag den ganschen dag en Dinsdag voormiddag zullen de vuilnisbakken afge haald worden. Den Dinsdag namiddag voor het reinigen der straten. Het Stadsbestuur. VOETBAL Heden Zondag om 2 1/2 uur op het plein van Eendracht V. C. spelen onze Wit en Zwarte (eerste p'loeg) tegen Harnme F. C. We hopen dat ditmaal nog onzo Eendrachters de Aailstersche kleuren ter overwinning zullen leiden. Aalst zal spelen als volgt D. Spitta-els. Verd. Branteghem, Olaus. M. lijn Paelinck, Van der Borght, W-elté. Voor- lijn Gits, Gargam, Van der Poorten, Hollevoet, Van Gorven. Het tweede elftal speelt om 12 uur te Ronse. Vertrek om 9 uur. Terugkomst 5 uur te Aalst. BERICHT GASGESTICHT VAN AALST gelast zich met plaatsen van gasvuren in verharing, die nende voor de verwarming der plaatsen alsook heeft men eene groote hoeveelheid gasvuren voor verwarming in magazijn aan zeer voordeelige prijzen. Voor alle noodige inlichtingen gelieft men zich te wenden Bureelen der Gas Korte Zout- straat, 13. Het Bestuur. 1284 DE SU IK ERIJPEEENDrapeauzijn niet de duurste maar wel de beste. 9367 van If en 12 November 1922. Het College van Burgemeester en Schepenen kondigt de volgende Feestelijkheden aan Zaterdag 11 NovemberSt.Martefsdag. Jaarlijksche Prijskamp voor Paarden en Hoornvee, de Voorwaarden zullen door bij zondere plakbrieven aangekondigd worden. To 11 ure, in de J3t. Martenskerk, Plechtig Te Deum. Th 5 ure, op de Houtmarkt, Concert, door do Fanfaren Tot Heil des Volks Te 5 ure op de Varkensmarkt, Concert, door de Maatschappij Hand in Hand To 5 ure op het Statieplein, Concert door de Koninklijke Harmonie Les Vrais Amis Constants Zondag 12 November. Te 11 1 ƒ2 uro. op de Groote Markt, Concert door de Koninklijke Harmonie Al Groeiend Bloeiend Te 4 uro, op de Groote Markt, Concert door het Muziek der Legerpupillenschool. Te 4 uro op het Statieplein Concert door do Fanfaren Willen is Kunnen Te 4 ure op de Varkensmarkt,Concert door de Fanfaren Nut en Vermaak Van 5 tot 9 ure LUISTERRIJKE BEIAARDCONCERTEN met begeleiding van Thebaansche Trompetten te geven Van 5P tot 6 ure, door den Heer Nauwe- laorts, Stadsbeiaardier van Brugge. Van 6 tot 7 ure, door dan Heer Van den Plas, Stadsbeiaardier van Diest. Van 7 tot 8 ure, door den Heer Gustaaf Brees, Stadsbeiaardier van Antwerpen. Van 8 tot 9 ure, door den Heer Karol De Mette, Stadsbeiaardier van Aalst. De inwoners worden verzocht op voormei de dagen hunne huizen te bevlaggen De Burgemeester en Schepenen De Secretaris, Felix De Hert Osc. Reyntens. TOMAAS C9R3B&VSS 5 T. H. Uitkeerbaar op 10 jaar aan 102,50 t. h. Intrest 5 t. h, vrij van tegenwoordige toekomende lasten. Prijs van uitgifte 97,50 t. h. Men kan nog inschrijven in de 1344 Banque Centrale de la Deïïdre, Jacques Neefs, Antwerpen 29.375-1 Parochie van 0. L. V. Bijstand, Mijlbeek Luisterijke Liederavond gegeven door den vermaarden kunstzanger Pol Speechaert, in de feestzaal van den Katholieken Volkskring, Moorselbaan, op Zondag 5 November 1922. Plaatsen 1* 3 fr. 2* 2 tr. 3* 1 fr. Taks inbegrepen. Deuren om 4 1/2 uro, Begin om 5 ure. BANQUE CENTRALE DE LA DENDRE dorpen van Belgie en het buitenland. Voordeelige voorwaarden. Tarief aanvraag, WEGGEVLOGEN. Twee jonge duiven ringnum. 2.952.839-22 en 1.368.797-22 Goede belooning aan terugbrenger bij M. Marcel De Vos, Nazarethttraat, 49, t.s.1351 COMPTOIR D'ESCOMPTE de ia Banque Nation, de Belglque A Alost Tanx d'Escompte» Traites acceptées 4,50 t. h. Warrants 4 t. h. Traites noa aeceptées 5 t. h. Les administrateurs du dit oomptoir se tiennent tous les jours ouvrables, a 10 1/2 heures, a la disposition des intéressés au bureau de la PLACE IMPÉRIALE, 34 on peut y obtenir tous lea renseignements concernant les opérations précitées. 2075 Prijskamp op den Bak naar eene schoone Melkgeit, ter waarde van 60 fr., op Zondag 29 Oktober, bij August Vertongen, St Vincentiusstraat, 3, Aalst.1350 MARKTPRIJZEN VAN AALST Boter de kilo 00,00 a 13,00 Eieren het stuk 0,55 a 0,90 220 Viggens, 't koppel 400 a 500 Kiekens het koppel 18,00 tot 00,00 Konijnen de kilogr. 5,00 a 5,50 Ossenvleesch met beendoren de k.7,50 a 8,00 idem zonder beenen 8,50 a 9,00 Varkensvleesch 9,00 a 9,50 HOPMARKT. 2 balen prima, 160 tot 165 frank; 0 balen gewone hop 000 tot 000 frank,de 50 kgr. VW S TA D A E L. S T —ooo— 9 Het College van Burgemeester en Schepenea heeft de eer bekend te maken dat de Siut Martens-Jaarmarkt plaats heeft op ZATERDAG 11 NOVEMBER 1922, op het Esplauadeplein te beginnen om 8 ure 's morgeuds. Belangrijke Geldpremiëd zullen uitgereikt worden aan de Gepatenteerde Paardenhan- dolaarsdle met ten minste Zes ingeschreven Paarden ter Jaarmarkt! zullen tegenwoordig zijn. Handelaars wier paarden niet ingeschreven zjjn zullen van de premiën niet genieten. Inschrijvingen kunnen genomen worden van heden af bij den heer Henri Eechaut, Café Bourgeois Esplauadeplein. Do premiën znlien uitgedeeld worden ten lokale^ «Taverne de la Liberté Esplanadeplein. De bijzonderste Paardenhaudoiaars van bet Land worden uitgenoodigd. De Besturende Commissie De Secretaris, De Voorzitter, Zenon Db Vos. E.Van den Stben*. GEÜiEENTE DEHDERHAUTENI Gemeenteschool Twee plaatsen van Onderwijzer. Twee plaatsen van Onderwijzeres. "Wettelijke jaarwedde. ,®«a, Aanvragen vóór 5 Nevember 1922. 185»-

De Volksstem | 1922 | | pagina 2