Voor hot horstel ven den frank De ineenstorting van het pond begonnen Zaterdag 11 Novemii. Zondag 12 Hovemb. 1922 km ©12$ tears SIMT MARTENSFEIST Irlslii Spdikaat v-aa Sp. P« T. T. 1 Mag 7 geschenk van Milaan aan L 15. Pias XL öa toesla *an Herstel is iisgresllsig m de afdeelsftg der Mamsr SI® Isgeerïpg eis da varvkaiisshiüg van Sent Ba isesfeüi! fa 'I Batigs @§sf§a In China De politiek van i. Lippens LasitlbsawfeflSüspn. De staffing der mijnwsrksrs in de streek van Charleroi XXVIII» JAARGANG NUMMER 237 Kerkstraat, 9 en 21, AaIst. Tel. 114 T^> /»v (T^-TPAT Ai. T~> - O CENTIEMEN WEKELIJKS O.SO Uitgever: J. Van Ncffel-De Genat Publiciteit buiten bet Arr. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxiaan, 13, te Brussel. Place de la Bourse, 8, Parijs, Bream's Buildings, 6, Londres E. C. 4. H. Martinus Zon op 6.55 onder 4,45 H. Livinus Zen op 6,47 onder 4,14 Laatslekwariier den 11 Ter gelegenheid, van St. Maartensfeest 'patroon nan Aalst, tevens verjaardag pan den wapenstilstand zal heden ons Zondag nummer verschijnen, en zullen [onze bureelen gesloten zijn. 'k Ben blijde liet nogmaals te yleren dat feest van klein en groot, yun kina en ouderling, van werker en burger, van soldaat en priester. Immers te Aalst is het allemans- feestdag want Sint Marten sinds onheugelijke tijden staat aan het hoofd onzer beschermers van de stad. Zooveel te meer zullen wij ons Verheugen dat we op heden in Belgie den onbekende soldaat, de strijder die voor ons zijn bloed ten beste gaf met eere en luister willen huldigen. Ook nog de herinnering .van den wapenstilstand mag nog eens ons geheugen ververschen en we mogen nogmaals God en Sint Marten dank wijten over de beko- mene overwinning, terwijl ze zul len smeeken om ons welhaast vol len vrede te verleenen. Met betrouwen mogen wij Sint Marten aanroepen hij zal ons en onze kleine kinderen geven wat wij van doen hebben en wat wij graag zouden willen ontvangen. Sint Marten was immers de glo rie van Gallië, het licht der Kerk van 't Westen in de IV eeuw. Hij werd geboren rond de jaren 31G in Pannonië trit heidensche ou ders die als afgoden dienaars be kend stonden. Doch immer door Gods geest bezield, had de brave jongeling slechts tick naar de god vruchtige oefeningen. Alhoewel zijn ouders»er tegen opkwamen ging hij naar de kerk en op tien jarigen ouderdom deed hij zich als geloofsleerling opschrijven. Hij toonde zich welhaast weerdig het H. Doopsel te ontvangen want zij ne standvastigheid in 't bijwonen der onderrichtingen was bewonde renswaardig. Het soldatenpak aangetrokken hebbende liet hij zich niet meesle pen door het kwade voorbeeld. Zelfs oefende hij de deugden en zeer medelijdend was hij. Op zeke ren dag aan de poorten van Amiens schonk hij de helft van zijn man tel aan een arme bedelaar die hem om eene aalmoes smeekte De he mel vergelde hem die liefdedaad en den volgenden nacht verscheen hem •Tesus-Cliristus tot onderpand en belooning van zijn kostbaar liefde- jverk. Hij bekeerde daarna zijne moe der, gaf bewijzen van zijn diep ge loof, kwam naar Poitiers, verliet zijn (offijiersambt, liet zicih doo- pen en ging om raad bij Sint Hi- larius, bisschop van voornoemde stad. Op enkele uren van Poitiers stichtte hij de abdij van Ligugé, de eerste welke in Gallië oprees. De vermaardheid zijner heilig heid en zijner mirakelen deed hem verkiezen als bisschop van Tours, alhoewel hij zich onweerdig achtte van zoo een verheven ambt en na bevigen weerstand toch moest aan- yeerden. Zijn leven was een onophoudend Werken, deugden oefenen en mira kelen doen. Hij ontsliep in den Heer te Can- 'des, op het uiteinde zijns bisdoms gelegen, in liet jaar 400, .Neemt vandaag het besuït lief dadig te wezen zooveel ge kunt in [woorden, voorbeelden en werken en ge zult dan mogen heeten ware na volgers van uwen machtigen be schermer en patroon JOANNES, Bene afvaardiging van hot Kristen Syndikaat werd op Woensdag 8 Novem ber door den lieer Minister Neujean ont vangen. Deze bestond uit de hceren De Smet, Durey, G'oeyens, van hot Hoofd bestuur en Mejuffer Macs, afgevaardig de der telefoon juffers. Dit onderhoud duurde twee uren en liep over de vol gende punten a) Beroepscholen aan het Beheer. b) Kindertoeslag. c) Verbctering der loonen voor de be dienden en sommige reeksen van werk lieden. d) Het instellen eener bezuinig ings- kommissie in de schoot van het Depar tement. Samengesteld uit leden door het Beheer aan te duiden en de org'ani- satien. e) Verlof met solde voor den 11 No vember. De iheer Minister izal (trachten een dag verlof 'te geven met solde in den loop van het jaar aan al deze die hem op 11 November niet hebben genoten. f) Over de toepassing van het Bijz. Bevel '22G E van 1 October 1921 aan gaande de 8 urendag. Het Kristen Syn dikaat vroeg de herziening van geheel dit beveft door de Kommissie. !g) Over de voorloopige werklieden wellkeIneeds meer dan 4 jaar dienst hebben en over deze welkte nu zijn afge dankt. De heer minister was verwonderd te vernemen dat men nog werklieden af dankte aan de Trek en Maberiaaldienst en zegde ons dat dit formeel tegen, zijne onderrichtingen was. Wij hebben liem de noodige inlichtingen gegeven. h) Over de vrije reiskaarten. Het voor stel van het Kristen Syndikaat Verwor pen, drongen wij aan dat deze dienst welke ons voorstel verwierp ons zou ge hoord hebben in eene gezamentlijke ver gadering. i) Mcjuffcr Maes behandelde de toe stand der tolofooiijuffcrs. De heer Minister heeft aan sommige onzer vragen een welwillend antwoord gegeven. Wij verhopen cr liet beste van in de toekomst-. Het Kristen Syndikaat. De tiaar, door de inwoners van Mi laan geschonken aan den H. Vader, is, aooaJs wij 'bet reeds gemeld hebben, ge reed en zal dezer dagen tentoongesteld worden in een dor kerken van Rome. Het'zal de tiaar van den vrede zij n, in dien -zin ,'dat het overheerschende mo tief de olijftak zal zijn. Twee duizend edelgesteenten zullen de tiaar versderen, hierover gaven we reeds bijzonderheden De tiaar heeft 'twee linten, die door kloosterzusters geborduurd en versierd zijn met diamanten. DE NIEUWE DUITSCHE VOOR STELLEN De nieuwe Duitsche voorstellen zijn Woensdag avond aan de commissie van herstel voorgelegd. Het spreekt van zelf, dat de commissieleden mot een ze kere spanning op deze voorstellen heb ben gewacht.» Hun pessimisme schijnt groot te zijn. Alleen in Engelsche eommissiekringen wordt beweerd, dat de nieuwe voorstel len een stap voorwaarts beteeken en. De commissie van herstel zal heden Vrijdag. Berlijn verlaten en geen be slissing nemen. Zij zal met besluiten wachten tot de conferentie van Brussel, die niet voter begin December bijeen komen zal. De Duitsch-nfiütionale Tag be weert, dat de nota van antwoord van de Duitsche rijksregeering nauwelijks 2 1/2 bladzijden machiensehrift lang is. De nota wijst opnieuw' op de noodza kelijkheid van uit&lel van betaling cn van buitenlandsche leening. Een bin- nenlandsch programma bevat de nota niet. In Duitacbe regeeringskringeni acht men het namelijk verkeerd verbinte nissen aan te gaan, die de ontwikkeling mil de binnenlandsche politiek van Duitschland zou kunnen belemmeren. Hetzelfde geldt, aldus steeds de «Tag» voor het binnenlandsche economische le ven. Over den inhoud van het antwoord der rijksregeering op de jongste nota va n de oom missie van horstel nog het volgende De rijksregeering staat op het stand punt, dat in dé eerste plaats de stabili satie van de mark noodig is. Deze kan slechts worden bereikt door een vermin dering van de lasten voor het herstel en dooreen buitenlandsche leening..Indien buitenlandsche I bankondernemingen zich tot het verschaffen van een -derge lijke leening bereid mochten verklaren, zou ook de Dufecbe rijksbank zich bij de onderneming interesseeren. De rijksregeering zou, indien boven staande voorwaarden worden vervuld, de noodige maatregelen kunnen treffen om de vlottende schuld van Duitschland te regelen en een sluitende begrooting .op te maken. Twee afdcelingen hebben Donderdag namiddag het onderzoek van do begroo tingen voortgezet. In beide afdeelingen was vooral de begrooting van geldwezen een punt van bespreking. M. MA ROK stelde vast dat de gewone begrooting niet kan in ovenwicht ge bracht- worden zonder dat Duitschland zijn twee betalingen van-112 millioen en 4G7 millioen doet. De region en de duurtetocslagen aan de Staatsambtenaars vergen een bijko mende uitgave van 50 plus 120 mil lioen. Wat de uitzonderlijke on dekbare uit gayen betreft, hierdoor worden wij ver plicht 2 1/2 milliard uit te geven, zoo Duitschland ons 1600 millioen Belgi sche frank betaalt in 1923. Zoo niet zullen die uitgaven4 mil liard bereiken. In de huidige omstan digheden is die uitgave heel nadeelig. Het is dus noodzakelijk dat Duitsch land in 1923 eene betaling van 1600 millioen doet. Dat kan niet zonder een internationale leening. Als dat niet ge schiedt zullen de uitzonderlijke uitga ven moeten verminderd worden. Brussel, 9 Nov. Alhoewel de Re- geeriiig in zake vsrvlaamaching der Hoogeschool van Gent-, officieel geen meening heeft, zou het zoogezegd transacti'onncel voorstel van M. Se- gers, in do regeerïngsmiddens zeer wei nig ingang vinden. Het voorstel Segers voorziet namelijk dat fakultatieve leer gangen zullen ingericht worden voor de studenten die in 't fransch begeeren op geleid te worden, op voorwaarde dat zich minstens vijf studenten voor die leergangen aanbieden. Voor 't eindexa men is nog eens het gebruik van een der beide talen fakrftatM. Dus van hot oogenbiik dat cr zich geen vijf studenten aanmelden en er geen verplichting opgelegd wordt om een minimum van vakken in 't franseh aan te bieden aan het. eindexamen, zul len er feitelijk geen fransche leergan gen meer bestaan. M. Segers verklaarde wel, in de vergadering van de afge- vaardigden van hot Verbond der Vor- eenigingen en Katholieke Kringen, dat de studenten uit zich zelf verstandig ge noeg» zouden zijn om fransche leergan gen te volgen. Maar in de Eegeeringsm'iddens deelt men dit optimisme niet en is men over tuigd dat eene zekere verplichting, met betrek op de fransche leergangen, on ontbeerlijk is. In een'e vergadering van de Waalsche katholieke reelth-rzijde Woenedoj; na middag gehouden, zou er besloten zijn dat de katholieke Walen zich tegen het voorstel V-an Camvelaert zullen uitspre ken en do oplossing in den «sin der ont dubbeling zullen verdedigen. Hoe die ontdubbofing zou geschieden met het oog namelijk op de fakuJteit van geneeskunde wier ontdubbeling door SIM. Eoman en Dauge, van dè Hoogeschool van Gent, als onmogelijk verklaard werd. is niet bekend. EEN VER KLARING VAN CHAMBERLAIN Londen, 9 Nov. Chamberlain heeft in een rede in West Birmingham do aandacht gevestigd op den ernst van den toestand in het NaburigO Oosten. Hij beloof-Je Bon ar Law allen steun, indien de regeering, verzoenend en ge matigd blijvend, do nationale ear en be langen krachtig verdedigde. Hij zegde dat er oen nieuwe geest in de Turken gevaren was, de geest van Angora, die niet verdraagzaam en 'vriendschappelijk was als de oude Turk^ mam- onverdraagzaam en vijandig ten aanzien van alle Westersclïe denkbeel den en Westersclïe volkeren. DE INDRUK TE LONDEN Londen, 9 Nov. Er heerschte onge rustheid over de volledige afwezigheid van nieuws uit Constantinopcl sinds het bericht dat de Turksche eischen herhaal de. D'e berichten die nu binnenkomen, toonen aan dat de stilte het gevolg was •\an het feit dat de Turken den kabel te Tjanabo Kale hebben doorgesneden. De krijgswet is nog niet afgekondigd. Twee Brifsdie soldaten zijn te Kassin- pasja vermomd. Londen, 9 Nov. De Times zegt nog Als de Turken van zin rijn naar Eu ropa terug te komen in de stemming, die hun willekeurige daden van de laat ste dagen aanduiden, als zij van plan zijn alle afspraken en traetaten en alle menschlievende en economische overwegingen in den wind te slaan, fan hebben de geallieerden geen andere keus dan hen mét alle mogelijke mid delen te weerstaan in het plan van den Europeeschen vrede. Nauwe samenwer king tusschen de geallieerden kan een ramp afwenden. MISSIONNARISSEN DOOR BAN- DIETEN GEVANGEN GENOMEN Men seint» uit Peking Acht vreemdelingen, onder wie rijf missionarissen zijn in de provincie Ho» nau in handen van bandieten gevallen. Zij schrijven dat zij goed behandeld worden. De ontroering die zich in de katholie ke midden6 voorgedaan heeft ten ge volge van het rondschrijven van den gouverneur-generaal van Kongo, heeft Woensdag tijdens de vergadering der Rechterzijde zijne uitdnikking gevon den. M. Segers heeft reeds eene vraag ge steld aan den minister van kolonieën. Buitendien zal M. Segers, in eene der eerstkomende zittingen der Kamer, M. Era nek hierover interpelleeren, want als minister is M. Franck voor zijnen on- derhoorige verantwoordelijk. Zal M. Franck den gouverneur-ge neraal steunen en de verantwoordelijk heid van M. Lippens op zich nemen en zoodoende zijnen ministericelen post in gevaar brengen Of zal M. Franck M. Lippens laten vallen.... A- DE POTASCH OP BOOMGAARD WEIDEN Wij hebben reeds gezien van welk nut, welke noodzakelijkheid de potasoh is op weiden. Op fruitboomen is zij niet minder noodzakelijk. Do potasch verhelpt de werking van het bladgroen, de ontwikkeling van blad en stam zij geeft schooner en fijner fruit, moer gesuikerde vruchten, en klodker twijgen met korte geschakelde oogen. De bofcvorming wordt begun&- tigd, en diensvolgens de vruchtbaar heid. De bemesting der boomgaardweiden wordt maar al te zeer verwaarloosd. Wel wordt er all oene met het beerstuk over gereden, de kaf put over opengespreid, doch zulks is toch zoo weinig als men in aanmerkin'g neemt dat hier eene dubbele opbrengst, eene betamelijke voortbrengt gras en eencn overrioedi- gen fruitoogst betracht wordt.. Meer dus dan elk a-rder gewas, ver gen dc b oom gaard weiden eene overvloe dige potasch-bemesting. Deze mag heel den herfst en winter door toegepast wor den, bij voorkeur zoo vroeg mogelijk, doordien hier, zelfs in de lichtste zand gronden niet het minste verlies te duch ten is. Het sterk ontwikkeld vezelwor- telnet. dat meest tot op eene diepte van ongeveer 40 cm. verspreid is, belet dat eenig voedend bestanddeel zoude verlo ren gaan. Man past onverschillig welke potasch- zouten toe, bij voorkeur de ruwe, omdat deze de bestkoopste zijn. Men geeft minstens 800 kgr. gewono of 600 kgr. rijke sylviniet van den El ras per hec tare. Werd in jaren geene'potasch toe gepast, zoo als zulks moest het. geval zal zijn, men geeft gerust 1200 tot 1500 kgr. gewone of 900 tot 1200 kgr. rijke potasch van den Bl-zas. Was er bij ge val eene duchtige jaarlijksche potasch bemesting toegepast, do hoeveelheid zal natuurlijk minder mogen rijn. KALI, UIT ANTWERPEN DE DEEAITISTEN HEEDS GESTRAFT De kliek agio-spelers, woeke raars en sjacheraars heeft haar verdiende straf reeds hekomen. De reactie is gisteren inderdaad geweldiger geweest dan de rijzm» van eergisteren. Ziehier de daling van het pond op de Beurs van Antwerpen Donderdag morgen 78 3/4 3 uur namiddag 7G 1/2 1'. 61/2 uur74 1'. 7 uur 74.40 K. Er werd geweend en geknarse tand onder de bende schuimers, verachtelijker dan het gemeenste straatkrapuul, dat nu onze Beurs overrompelt. Men moet ter Beurze komen om de walgelijkste tooneelen bij te wonen die men zich inbeelden kan. Aan 3 fr. komen ze binnen smousen van alle soort, gebaarde Israëlieten, vreemd gespuis, er op belust zaakjes te doeu ten nadeele van de Belgische munt, ten nadee le van Belgie. Hunne schaamteloosheid ïs on gelooflijk. Zij storen zich aan niets of voor niemand, blokkeeren den ingang der Beurs en men hoort cr enkel HoUawrfsch en Duiisck door verduitsche Hollanders praten. Heel hun stormloop is gericht op de vermindering der Belgische valuta en men vraagt zich af, of die bende wel voor eigen rekening werkt, en of het niet is met bijzon dere doeleinden. Onze Beursmannen zijn veront waardigd en vragen zieli.af, waar om men dat vreemd gespuis niet aan de deur walst. De débacle van den koers van het pond zal alle goede burgers genoegen doen. BELGEN, HEBT VER TROUWEN Wij staan er niet slechter voor, dan toen het pond aan 40 stond, er is geen reden om ongerust te we zen, noch minder reden om Belgi sche kapitalen den weg naar het buitenland te doen inslaan. Helpt mee om aan deze onwaar dige praktijken, die onze medebur gers, onze nijverheid, onze handel uitmergelen, een einde te stellen. DE TOESTAND Al de Werklieden der twee putten vail Forte Taille (500 mijnors)te Montigny-le-Tilleul verletten. Zelfde toestand in de putten van Trieu-Kairin en den Gouffre, te Chatelineau eu te Chatelot in de putten van Masses- Diarbois en der Hamendes, te .Lunet in de vier putten van Sacré-Madame, Ma Campagne, St. Theodore, te Dam- premy, de Blanchisserie, te Charleroi (5600 verlette-r»)in de Saeré-Frau$ois, den Mambourg en Desehttsris, te Lodo- linsart (1000 ver!etters in de Houil- Icrcs-Rcunihs, Noël-Sail Culpart en de putten van Trieu-Kaisin, te Gilly in Maises-Diorbois, nr. 4. in Appaumé, te Ransart (1300 verleIters) in Sainte Pauline, in Masses St. Francois, te Far- ciennes. terwijl gearbeid wordt in het Roten van Farciênnes, bij uitzondering van put Nr. 2 der Réunis du Grand- Mambourg. In dc andere putten (1 cn 12) dezer maatschappij te Charleroi- Nord, wordt verlet-, evenals in do put ten dei- Duchère te Montigny, Nrs 8, 10, 12, 4 en 5 (1025 verletters)van Marcinelle-Nord, te Marcinelle in Nr. 11 wordt de arbeid voortgezet. In de Pays de Liège, te Montigny, is men 't akkoord gevallen. De machinisten be kwamen 2 fr. verhooging per dag.

De Volksstem | 1922 | | pagina 1