Grootsche Hulde aan den onbekenden Soldaat Baandag 13 Novemb. Dinsdag 14 Hoyemb. 1922 Gp de Beurs De Gsifsrssiüe van Lausanne Dt&bete meerd in den snel trein ParSfs-Bukaresi uitgesteld Brand op Zee voer Napels De freeing der Verwoeste Gewesten m De aardbeving in Ohili Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Tel. 114 J3_A.Gr] XXVIII» JAARGANG NUMMER 238 IT A T~> 8 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.50 Uitgever: J. Vak Nuffel-De Gendt Publiciteit buiten liet Arr. AALST- Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel. Place de la Bourse, 8, Parijs, Bream's Buildings, 6, Londres E. C. 4. H. Stanislas Zón op 6.58 onder 4,10 H. Albericus Zon op 7,00 onder 4,11 Nieuwe Maan den IS "Weinig plechtigheden hebben zoo'n (geweldigen indrukt gemaakt als deze ter cere van den onbekenden soldaat, -uitge kozen door een oorlogsbli-ude in eene rij van vijf 'kisten, welke de overblijfselen van gesneuvelden uit de verschillende vlagvoklcn bevatteden, werd de aange wezen vierde van den linkerkant, te (midden grootsche plechtigheden te Brugge door minister Devèze met een kroon versierd en in eene rouwkapel ten toon gesteld, 's Morgens vroeg reeds werd do Mahoniehouten kist, onder liet geschal van klaroenen in den trein geplaatst. Om 7,50 wordt het vertreksein gegeven, do klaroenen schallen Do Brabariconno weerklinkt op trage tonen. Onder do Belgische driekleur ver laat do onbekende soldaat, de oude -vlaamsche stede naar Brussel... 3 n snel tempo «stoomt de trein naar Gent. Gedurende de tien minuten halt, komen de overheden der stad den on bekenden soldaat de eer bewijzen. Op de kaai .staan soldaten ails eerewacht. wijl ouders van onbekende soldaten wcenen... ha tien minuten stoomt de trein verder. Hij stopt in Aalst. Hier prijkt in het station een kruis Een troostend ver schijnsel, want-het schijnt wel dat alle god-dienstig karakter, uit deze bctoo- ging jamin'erlijk moest geweerd wor den Gedurende de halt, komen bur gemeester De Ilcrt. Major Smeyers en t wee pupillen, oorlogsweezen, geduren de vijf minuten den onbekenden soldaat riilzwijgcnd groeten. De klaroenen schallen en verder stoomt de trein naar Brussel Langs heel den weg van 111 Brugge, staan schoolkinderen, oud-strijders, landslieden en burgers, die er aan hou den hunne hulde aan den onbekenden soldaat te brengen. Om 9.45 u. koni'b de trein in Brus sel aan. In de noordstatie te Brussel wordt de kist gedekt met de 'belgische driekleur door 14 oorlogsinvalieden uit den trein getild en op een groptsche lijk baar gesteld. Vele voorname officieele personen zijn aanwezig ministers, de burgemeester van Brussel, rechters en volksvertegenwoordigers, de vreemde generaals French, 'Desgoutte en Allen. Te midden eener grootsche stilte en wijl de vlaggen der militaire eerewacht zich neigen naar de lijkbaar worden er 7 prachtige kronen neergelegd. Om 10,10 verschijnen de Koning, Prins Leopold en worden aan den ingang van het station ontvangen door de ministers Theunis Devèze, Berryer on Burge meester Max. De Koning komt voor de lijkbaar en buigt diep. Bitter geween van ouders en bloedverwanten van on bekende soldaten maakt dit. oogenblik bovenmate ontroerend. Daarop wordt aanstonds de stoet ge vormd. De Brabanconne weerklin kt en. Het kan on neaf fluit met dé kist van den onbekenden soldaat verschijnt te midden eener algemeen© aandoening. Voor de lijkwagen wapperen de le gervanen. Na den oprijdenden lijkwa gen volgen aanstonds iden Koning, Prins Leopold en alles wat Belgie telt aan militaire, diplomatieke en politieke overheid. Daarna volgen de groepen van oud-strijders, gewezen politieke gevan genen en afdeelingen voetvolk, ruiterij, bereden artillerie, oorlogsinvalieden en andere vaderlandsclie groepen. De dicht opeengedrongen volksme nigte beschouwt den stoet in stille aan doening. Om 11 uur komt de kop van den stoet aan de Congreskolom. De kist van den onbekenden soldaat- wordt op de schouders van 8 man de trappen af gedragen tot voor den grafkelder. De Koning nadert op dit oogenblik en spelt te midden eener onbeschrijfelijke aan doening de vijf «erekruisen op de bel gische vlag, die het glorierijke ovar- tljjfsel bedek'en. Neven de grafkelder staan de Koningin en Prinses Marie- José, de kardinaal Mercier cn dc höoge waardigheidsbckleeders. Nu komen dc Koning on Prins Leopold den onbe kenden soldaat eon laatste eere bewijzen wijl do kist. in den grafkelder nederdaalt Op dit oogenblik dreunt het kanon, een ballon mot de belgische driekleur stijgt op om allen tot'ingetogenheid te noo- den. Het is een onbeschrijfelijk oogen blik. De stad is als met stomheid gesla gen. Alle beweging en leven schijnt op te houden. Een minuut lang kloppen alle harten in tón gevoelen van vader landsliefde. Mochten gedurende dezon «ogenblikken vele gebeden ten hcmpl zijn gestegen voor de zielen onzer arme gesneuvelden Klokkengetuid en militaire bevelen beteekenen liet einde der indrukwekken de stilzwijgenlieid. Nu komt de Koning neven het graf van den onbekenden sol daat en spreekt Mijne Heeren, Op dezen vierden verjaardag van het zege- vieroud sluiten des oorlogs, op het oogenblik zeil" dat Belgie een plechtige hulde brengt aaa zijne soldaten, gaat de gedachte terug naar de zen tragisclien dag van 2Augusti 1914, toen Duitschland welke onze onzijdigheid gewaar borgd had. ons doorgang voor zijne troepen eischte onder bedreiging ons als vijand te be handelen. «liet Belgisch volk geschaard rond zijn wet telijke overheden, was eensgezind om te voelen dat het zich voor Europa zou onteeren indien het de voorstellen aannam welke het beteekend werden. De Belgen waren niet min vastbesloten on geschonden het erfdeel der voorvaderen te be waren en door de wapens eiken aanslag op hun nationale opperheerschappij af te weren. Gedurende vier jaar, waarvan de kalmte niet werd geschokt, noch door den inval, noch door de bedreiging, noch door de geweldpleging, ter wijl onze soldaten streden aan de zijde der ver bonden legers, wist het Belgische volk te wach ten tot, de gerechtigheid de volharding en de eerlijkheid kwam beloonen. iS'ooit, in de geschiedenis had de houding eener gansche natie zich zoo goed op de hoogte getoond der princiepen die haar de wapens had den doen opnemen. 't Is dat deze oorlog, in den vollen zin van het woord, voor ons oen nationale oorlog was gewcuulen, waar elke strijder voelde dat hy zijne haarustede verdedigde, dat luj het bestaan zelf van het Vaderland verdedigde. Welke hooge beteekenis vloeit uit deze ont roerende plechtigheid 1" Hier, aan den voet van dit gedenkteeken wolk herinnert aan de stichting van onze natio nale onafhankelijkheid, waarvan de naam zelf doelt op de roemrijke Vergadering die Belgie eene keure verschafte welke in heel de wereld als een model beschouwd wordt, hier zal voor taan het lijk rusten van den onbekenden held, verpersoonlijking der verdediging en van het heil onzer onafhankelijkheid. En wij zijn gekomen, Leden van hot Lands bestuur en vertegenwoordigers der geconsti tueerde korpsen, Belgen van allen stand en van all» punten van het laad, mijn gewezen wapen broeders en ik, wij zijn allen gekomen om op dit graf de hulde neer te leggen van onze vader- landschlievende vroomheid en van onze grenze- looze dankbaarheid. Die onbekende krijger, welke men in ieder land heeft willen vereeren, is waarlijk de over winnaar van dien wereldstrijd.» want het was minder een oorlog van grooto strategische mas sa mengelingen dan wel een lange en geduld* vergende strijd waarvan de uitslag beslist werd door de solidariteit van bondgenootschappen gesteund door een machtig ideaal en door den ouwrikbaren moed, de vaderlandsche vurigheid van de ontelbare en naamlooze massa stryders van allen graad en van allen stand. n Ons nederbuigende vóór deze lijkkist bren gen wij hulde, de hulde van gansch de natie, aan hen die de hulde zou wol verdiend hebben en voor dit zinnebeeld van zooveel onbekende opofferingen en heldendaden, aanschouw ik in den geest al do ongeweten tranen en smarten der moeders, der echtgenooten, der beproefde familiën, welke werden getroffen in hun duur baarste genegenheden, in hun duurbaarste hoop. Ik bied aan alien de uitdrukking mijner diepe erkentelijkheid. Indien de huidige plechtigheid de smarten weer levendig maakt welke ondoofbaar in bun harten smeulen, zy brengt hen ook den troost te weten det er geen Belg is die heden geen deel neemt aan hun rouw, uiteen gevoelen van va derlandsche solidariteit. n Bij een volk dat vrij is on bewust van zijn bestaansvoorwaarden zooals ons volk, kan het leger enkel de macht zijn welke ten dienste wordt gesteld van het recht, van het onver vreemdbaar recht op wettige verdediging. Deze verdediging van de onafhankelijkheid en vrijheid van eigene ontwikkeling, legt aan* een volk groote verplichtingen op. Indien het zich daaraan onttrekt, stelt het zijn veiligheid en zijn toekomst in gevaar. Bij het zion van Belgen uit al de proviiyjien en van allen maatschap pel ij ken rang, vereenigd door eene zelfde plots opgewelde innige gedach te in de vervulling van een grootsche plicht, voel ik dat het nooit alzoo 2al wezen en dat de herinnering aan de tragische dagen welke het Vaderland doorworsteld heeft; aan de zonder morren getorste smarten, aan zooveel men- schenlevens geofferd voor het behoud onzer vry- liedeu, nooit zal verloren gaan. Prenten wij in onze harten het voorbeeld van dien Held, dié zijn bloed gegeven heeft voor ouze onafhankelijkheid welke, hier ter plaatse, te midden van de hoofdstad on voor de komende geslachten het aandenken vereeuwigt van de duizenden Belgen die gesneuveld zyn. «Wij bekommeren er ons niet om te weten of hij burger, werkman of landbouwer is, of hij Vlaming of Waal weze, wij eeren hem omdat hij, iu onze oogen, de sterkste hoedanigheden verpersoonlijkt van ons ras, omdat hij hot onaantastbaar ztnuebeeld is der verdediging van onze onafhankelijkheid, gelouterd door de beproeving, en van onze eenheid, pand van 4c onsterfelijke lotsbestemming van óns Vader land. Dio hulde van eerbied, welke Belgie in eene opwelling van erkentelijkheid brengt aan dezen grooteu doode, gaat tot al degeueu die hun laatsteu sluimer slapen te Luik, te Namen, te Antwerpen, aan den Yzer, in Vlaanderen; onze gevoelens breiden zich uit niet allten tot de Belgen, maar tot hunne wapenbroeders van Europa en van over zee, voor dezelfde zaak der vrijheid en der beschaving gesneuveld. Ik groet cn ik dank de vertegenwoordigers van hun edel Vaderland, die zich met ons vereeuigen iu ouzajp rouw on in Uunue gl -iv Z. M. vervolgde dan in da Vlaamsehe taal Voor dit zinnebeeld van zooveel opoffering en heldhaftigheid, rijst mij voor de oogen het visioen van al de tranen, van al het lijden der moeders, der vrouwen, dtr weezen. Uit den Srond mijris harten betuig ik hun mijn innige eelneming. Wel is waar doet deze plechtigheid, voor hen, zware smarten herleven, maar zij brengt hen ook den troost, te weten dat er geen enkele landgenoot is, die heden in hunnen rouw niet deelt met een gevoelen van vaderlandsche [soli dariteit. Wanneer wij diep buigen voor dit lijk, brengen wij hulde, de hulde der gansche natie, aan al degenen die zich jegens het land verdien stelijk hebben gemaakt, aan al degenen die te Luik, te Namen, te Antwerpen, aan den Yzer, in Vlaanderen, hun eeuwigen slaap slapen. n In ons land werd nooit een meer aangrij pende plechtigheid, eene plechtigheid van meer verhevene beteekenis gevierd. Heden verheerlijkt het Belgisch volk de verpersoonlijking der hoogste deugd de naam looze zelfopoffering voor onzen dierbaarslen gcmeenscliappelyken schat, voor het yrije, on afhankelijke Vaderland. Eet vereeren van dit kleinood, dat ongetwij feld tot het reinste algemeen Belgisch gebied behoort, doet al de echte vaderlandslievende harten trotsch en eenstemmig kloppen. Zorgen wij dat deze edele deugdzame gevoelens niet ij dol wezen voor de toekomst, en scharen wij ons dicht en voor altijd vereend, onder de leuze die uit deze plechtige en diep roerende betoo ging voortspruit één voor allen, allen voor ons dierbaar Vaderland. Zooals de gedenkzuil, in welker schaduw on ze roemrijke Held gaat rusten, zal ons Vader land een onwrikbare grondvest zijn, welke wij zweren aan het nageslacht over te laveren, vrij van alle afhankelijkheid, oaaangetast, als een heiligen, ons door onze voorouders toevertrouw den schat. Na deze treffende woorden wordt het ;raf onder lauwerkransen begraven. Deze aandoenlijke plechtigheid werd besloten met een dienst- in de St. Gu- dulakerk, waar alle officieele waardig- heidbekleedcrs tegenwoordig waren. Na den roerende godsdienstige plechtig heid, welke tegen 2 uur was afgeloopon kwam het volk zijne hulde brengen aan het graf van den onbekenden soldaat, waarop een stapel kronen d.e hulde van de ontroerde menigte kwam bevestigen. Tot laat in de avond duurt -die spon tane liulde aan dezen die de eenheid, de offervaardigheid, den heldenmoed en de a'derlandsliefde-van het belgiséb volk vertegenwoordigt. Wie de onbekende soldaat ook weze, liet is iemand die voor recht en vrijheid heeft, gestreden, liet is een onbekende een ootmoedige, een man uit het volk. Hij weze voor ons volk een symbool van getrouwheid aan God, Koning Vader land Al wie hem voorbij gaat gedenke steeds, dat Godsdienst en ware vader landsliefde den waren grondslag zijn van recht voor het volk, van ware vrij heid en eenheid onzer natie, doch hij gedenke ook de ziel van Hem en van al dezen dio om het recht gevallen zijn. Want alleen de ziel is draagster der on sterfelijkheid I Hij ruste in Vrede d'e onbekende sol daat met al 'dezen die met hem in don strijd zijn gevallen Gij ouders wier kind onbekend is gesneuveld, weet dat do ziel van uw kind over u waakt en dat zijn heldendood u een troost weze in het aanschijn der eeuwigheid I Gij allen ouders en burgers van Bel gen land bewaart met pieteit hte graf van de onbekenden soldaat, en dat hij u het offer, van onbekende ien bekende soldaten herinner e, en u gedenken doe dat alleen die grootheid eeuwig as én on sterfelijk, welke steunt op het geloof aan God, dat helden kweekt en trouwe dienaars van Hecht-, Vrijheid en Vader land B. UIT ANTWERPEN; Het pond is te Antwerpen tot 78.50 gedaald en sloot 74.50 aan welke koers er vooral verkoopers waren. Er zijn ontzagelij'ke partijen verkocht, want ALLES DUIDT AAN, DAT DE DALING ZAL TOENEMEN. De schuimers hebben een les gekre gen en zullen er nog krijgen. UIT BRUSSEL Een officieuee nota bestatigt dat er zich eene lichte ontspanning voorge- gedaari heeft op de Brusselsche markt der vreemde waarden. Het pond stond op 't einde van den dag aan 75 fr., de dollar aan 16.20, Dergelijke daling van vijf frank op het pond sterling cn 1,20 fr. op 'den dollar is van aard om de over tuiging te staven van deze die gdlooven dat het spekuleeren een groote rol ge speeld heeft in de hooge spanning van den wisselkoers. Het is niet mogelijk te voorzien wat er zal gebeuren maar zeker is het dat indien het publiek aan een onbere deneerde beweging kan weerstaan, het zulks in zijn eigen belang zal doen, daar het hierdoor d'e wisselkoers-veranderin gen zal vermijden, die een valsehen 'in druk van onzen algemeenen t-oestand kunnen geven. Zoover de officieus nota. Waar M. Théunis niet van spreekt is van het feit dat het diskonteeren der Duitsche schatkist-bons op de Zwitsersohe geld markt een buitengewonen toestand schiep en de vraag, niet naar Zwitser sehe franken maar naar ponden sterling op een ongemeen hoog peil gebracht heeft. M. Theunis acht dat er aan die be weging stop moet gezet worden, waarin hij gelijk hééft. Ook heeft hij reeds de Belgische bankiers in zijn kabinet sa mengeroepen en met hen den toestand besproken. Er aal naar middelèn uitge zocht worden om naar mate van het mogelijke het publiek van overdreven spekulatie te weerhouden. Men seint uit Bukarcst De vrouw die de reizigers bedient- in den sneltrein Parijs-B ukarest, vond 's morgens de deur van hot W. C. geslo ten in een wagon. Zij waarschuwde den treinwachter die de dear opende. Een akelig schouwspel vertoonde zich voor hun oogen. Twee reizigers te Anrad ingestapt, la gen daar vermoord. Het onderzoek wees uit dat hot- twee rijke kooplieden waren. Een was gedood door oen dolksteek, de andere was verwurgd. De moordenaar had de twee lijken uit hun slaapstede naar de W. C. gesleept. Do trein werd stilgehouden in de kleine static te Caransc'beak en de plaat selijke gendarmerie stelde een onder zoek in, waarvan het gevolg was, dat alle bedienden van den Simplontrein aangehouden werden. De machinist en de stoker verhaalden een zonderlinge geschiedenis kort v'oór de statie te Logos bereikt was, sprong een onbekende op de lokomotief en poogde hij den trein stil te leggen. Wanneer dit niet lukte, sprong hij weer ér af. Parijs, 11 Nov. Het Franseh gou vernement heeft nog niet geantwoord op de Engelsche nota van gisteren aan gaande de opening van de Conferentie van Lausanne. Boincaré heeft lord Harding©, gezant te Parijs, verzocht, bij zijn gouverne ment er op aan te dringen, dat het te gen 13 dezer een vertegenwoordiger naar Lausanne zen de. Daar de Turk- sche delegatie Zondagnacht in Zwitser land moet aankomen, zou dan de ope ningszitting kunnen plaats hebben op den aanvankelijk bepaalden datum 13 November. Op die zitting zou men dan overeenkomen, dat de feitelijke opening- der onderhandelingen zal plaats hebben op 20 November. Middelerwijl zouden lord Curzön en een vertegenwoordiger van Italië te Parijs eene samenkomst hebben met Poincaró, ten einde de hou ding van de Geallieerden in den loop der vredesonderhandelingen te bepalen. Te Parijs is men van oordeel, dat die voorïoopige conferentie zeer kort- zou kunnen zijn, want het Franseh en het Engelsch gouvernement zijn het, naar men beweert, volkomen eens. wat betreft de territoriale politieke, financed© en economische punten van het toekomsti ge vredesverdrag. Moest, wat niet waarschijnlijk lijkt, het Engelsch gouvernement niet instem men met de door Frankrijk voorgestel de procedure en het formeel uitstellen van de conferentie tot 20 dezer vragen, datrzou de heer Bompard later vertrek ken, en zou de Turksche delegatie te Lausanne ontvangen worden door den heer A-lizé, Franseh gezant te Bern. Parijs, 11 Nov. De lieer Bompard en een gedeelte dei* Fransche delegatie zullen morgenavond, naar Lausanne vertrekken. Konstantinopel, 11 Nov. Generaal Refet Pacha, als vertegenwoordiger voor het gouvernement van Angora in de plaats tredend van Hamyd Bey, heeft een bezoek gebracht aan de hooge kom- inissariseen der Geallieerden, die het be zoek 'hebben beantwoord. Rome, 11 Nov. De Italiaansche bladen beooideelen in het algemeen zeer streng de houding der Turken, en schrijven, dat de drie geallieerde Mo gendheden nauw moeten samenwerken om te weerstaan aan liun eisclien, die te eenenmale in strijd zijn met het presti ge en do belangen van Europa in het Oosten. Londen, 11 Nov. Op het laatste ilaatste oogenbilk verneemt men uit- goe de bron, dat Jiefc Engelsch gouverne ment aan de Fransche regeering hoeft voorgesteld, den heer Barrère, vertegen woordiger van Frankrijk op de confe rentie van Londen, vooraf naar Londen te zenden, om met lord Curzon de za ken te bespreken. Parijs, 12 Nov. Op verzoek van da Britsehe regeering, werd de officieele opening van de Conferentie van Lausan ne, welke morgen 13 November moest plaats hebben, verschoven tot 20 November. Bijgevolg zal de Fransche delegatie welke heden avond uit Parijs moset vertrekken, dé afreis uitstellen. Napels, 11 Nov. Dezen namiddag heeft- in het arsenaal ter zee een vergaar bak, met nafta gevuld, vuur getfat, Ter wijl het brandende vocht over de zqe uitliep, werden enkele schepen, waaron der dc torpedoboot Aquila en de kanon neerboot en Marsala en Russo, door liet vuur aangetast. De pompiers en soldaten A an te land en ter zee zijn in allerijl ter hulp ge sneld en hebben het reddingswerk aan gevat. Rome, 11 Nov. Naar inlichtingen uit Napels naar den El Mondo toe gekomen, zijn de kan on n eerbootpn Russo en Tordo del Greco heel en al door den brand vernietigd. Op het laatste oogenblik liep te Na pels het gerucht dat men de torpedoboot Aquila cn 'het pantserschip Marsala, die gevaar liepen vuur te vatten, doen zin ken heeft, omdat het niet mogelijk was beide schepen te redden, en om alzoo ie voorkomen dat de brand verdere uitbrei ding nam. Naar inlichtingen echter door EI Mondo bij het ministerie ingewonnen} is geen enkel schip gezonken De in brand staande booten zouden eveneens op afstand van elkaar zijn gesleept. Later werd bericht dat het vuur zich naar de kade heen uitbreidt en de star pelplaatsen mot verfiicling dreigt. Solda ten houden de menigte op afstand van het arsenaal, dat men nu bezig is ge heel te ontruimen. Admiraal Acton, marine-prefect, leidt de werkzaamheden tot hulpverleening. Havas -Verneernjfc d.d. 12 <dezor uit Napels, dat er geen vier kanonneerboo- ten vernield werden. Alleen de torpedo- ger Aquila d'e verkenningsboot Marsala en de Russische kanonneer boot werden hsechadigd. V TWEE GllOOTE LOTEN IN EEN HUISGEZIN Twee loten van de leening der Ver woeste Gewesten werden' gewonnen door de heeren Gregoire en zoon, houder der Concorde eene coöperatief te Roux, bij Charleroi. De vader Alexis Gregoire, wint 100.000 fr. met het nummer 13 van reeks 156,623 en 'de zoon, Jan-Baptist Gregoire, wint de 250,000 franks, met het nummer 17, van reeks 156.623. Nu, die Gregoire's mogen van geluk preken. Na de voorlaatste trekking van de lee ning der Verwoeste Gewesten, was een lot van 50.000 franks tot nu toe niet opgevorderd. Over eenige dagen werd echter vernomen, dat de gelukkige win naars een aantal kaartspelers zijn, die geregeld te Brussel bijeenkomen en sa men een aandeel hadden gekocht. Gelukkige mannen van Reesegem l ER ZOUDEN 200 DOODEN EN 400 GEKWETSTEN ZIJN OVERGROOTE SCHADE Men seint uit Santiago de Chili, 11 Nov. De aardbeving, die verleden nacht plaats greep, was bijzonder geweldig tus- schcn Serena en Coquimbo. Dc zeer hevige aardschok werd ge volgd door een springvloed, tusschen 23.60 en 23.54 utvr. De zee is ongeveer 200 motel- verre het land ingedrongen,, overgroole schade aanriehtepd aan de woningen van de kust te Coquimbo, An- t of agaat a en Gd der a De schade was hijzonder groak to Co- quimho, Serena en Capiapo., waar het aantal dooden 200 en he(, (Kmtal gekwcV sten zou bedragen.

De Volksstem | 1922 | | pagina 1