Edele Zelfopoffering Hoevelen zijn er niet, welke bij guur weer moeten thuis blij ren, omdat zij bij het minste trekje valling krijgen, heesch worden en gaan kuchen of hoesten, vaak ge volgd door erger verschijnselen. borstversterkend en slijmoplos- send, het beroemde onschadelijke huismiddel bij hoest, bronchiet, valling, cafarrha, kinkhoest, in fluenza, griep, keelpijn, asthma. LaniibsHW&éüanggn Uit da Kolonie terug Sssversfikkmg te Ratterdam Be toestand in 't nabije Oosten Een nieuwe Eskimo-stam ontdekt Kredietopeningen Brazilië Slost Alle fianfe- en BparsYerrtchtlBgea Ceede beleggingswaarden 147i Brandkasten van af 15 Frank Braad in hst arssaaa! Spaarkas 4 t- h- Kattentrouw Erge mslysien te Busseldorf liidenVs&erenboffid Het Panorama van den Yzer WlSSELKëERS BEURS VAN BRUSSEL Zij vooral hebben de Abdijsiroop no'odig, welke hun borst kan versterken, nun hoest en heeschheid genezen, doch vooral min der vatbaar voor valling kan maken. De 230 gr. Fr. 7.J0 I Eischf onze handtcefcenine: L. I. 550 12.- AKKEH, HoofddepAt België: 1000 e 20.- 1 R. DE BEUL, Antwerpen. BE POT ASCII OP DE KLAVER GEWASSEN Do kIa.veis zijn'de kostbaarste groene voeders. waarover de landbouwer kan bceehikken. Zonder klaver, geen prach tig voe, geone overvloedige melk, geene fijne boter. Ook is liet niet te verwon deren dat de mousehen hunne provisie boter opdoen vwr den winter, in den klavertijd, r.iet alleen omdat -do boter dan bestkoopst is, maar vooral omdat zij dan fijnst is, en best bewaart voor den opleg. De klavergewa,seen zijn grond verbe terende 'planten zij verrijken den grond aan stikstof, zoodat in menig ge val het. opvolgend gewas zonder opzet telijke stikstof bemesting goed gelukt. Klavergrondeiï zijn goed geschikt voor alle andere gewassen klavergrond, tar- wegrónd. De klavergewassen vergen eene goe de potaschibemesting, deze wordt op de eerste plaats toegepast voor de zaaiing, of op haver of vlas, waarin klaver ge zaaid wordt. Do klaver is een doorlevend gewas, meest als tweejaarsch gekweekt, zoodat niet alleen bij de zaaiing, maar ook het tweede jaar eene duchtige potasch be-' meeting zal toegepast worden. De bemes ting voor het tweede jaar geschiedt ge redelijk van in den herfst, heel den winter door, tot in de lente. De klaver, een diep wortelend gewas zijnde, is er geen verlies door uitlooging •te duchten. IIe»t potasclizout wordt als dekbemésting uitgestrooid, en zal gedu rende den winter tot in liet 'bereik van 'bet vezelwortelnet komen. Men geeft 800 kgr. gewone of 600 kgr rijke syl- viniet van den Elzas, of nog 200 kgr. chloorpotasch per hectare. Vroegtijdig toegepast geven wij de voorkeur aan eyhdniet van den Elzas alleen laattij dig in de lente, geeft men chloorpotasch. K. ALl. VW- DE H. CARTON DE WIART VERWELKOMD De Kongohoot Anversville Za terdagavond omstreeks6 uur te Ant werpen verwacht, moest tengevolge van den mist nabij Dover het- anker laten vallen. De boot is pas Zondagmiddag te A ntwerpen aangekomen De hh. burgemeester Frans Van Cau- •welaert, Dr. Legrand, vooratter van de Club Africain >i en bloedverwanten wan passagiers bevonden zich op de ka de. Zoodra de loopplank er lag, begaf dè h. Van Cauwelaéri zich. in gezelschap van de hh. Brys en Legrand aan boord van liet schip om den minister van Staat-, Carton de Wiart. te verwelkomen en hem met zijn voorspoedige reis ge luk te Wenschen. De h. Carton de Wiart was vergezeld van rijn broer, die hem in een sleepboot tegemoet, gevaren was. De minister was in bloeiende gezondheid en zeer voldaan over zijn reis. Na afloop van het onderhoud werd de h. Carbon de Wiart naar het Grand Ho- iel gevoerd, waar de aangekondigde ont vangst door de CTuh Afrjcain plaats had. EEN MOEDER EN HAAR TWEE KINDEREN OMGEKOMEN Dg 27-jarige Mev. G. Koorevink en Ihaar beide kinderen, Hendrika en An na, resp. 5 en 4 jaar oud, zijn Zaterdag middag in haar woning aan de Gerrit van der Lindenstraat, 76, door gasver- «tikking om het. léven gekomen. Pogingen om de leven geesten weer op te wekken met. behulp van zuurstoftoe^ stellen zijn mislukt. Bij onderzoek is gebleken, dat de vrouw Zaterdag morgen op was geweest om voor haar man koffie Ie maken. Daarna is ze weer naar bed gegaan. Het openstaan van de gaskraan moet ver- moelijk aan haar nalatigheid te wijten zijn. Men meldt uit Rome, dat wegens den toestand in het Naburige Oosten een ad viesjacht met 1250 man en 10 machi ne-geweren naar de Turksche wateren is vertrokken. Van een andere zijde w'ordt gemeld dat Mussolini bevel gegeven heeft drie slagschepen 'te zenden ter versterking van de ïtaliaansche vloot in het Nabije Oosten. De telegrafische gemeenschap tus- ischen Londen en Gonstantinopelwelke de Kemalisten onlangs bij Tsjanak ver broken hadden, is hersteld. 99* Vervolg. De gravin de Bussièies zou mij rijk kunnen maken. Welnu, waartoe behoef ik rijk te zijn Waarom zou ik trachten door werken iets te worden f Ik behoef mij haar niet waardig te maken ik mag niet meer aan haar denktn, aan haar, die zoo bevallig, aoo goed, zoo schoon, zoo lieftallig is zij is immers de dochter van Frangois Trocheti, van don moordenaar mijns vaders. Philippe, zei,Ie Pias, ik zal doen, zoo als gij wilt .- ik zal alleen naar 't holel Bus- sièros gaan. Maar als de gravin mij naar u vraagt, zal ik toch moeten antwoorden. O ja, maar zeg haar vooral, dal ik niets verlang. Na een paar uren rust genomen te hebben, trok hij zijn beste kleeren aan, en gmg op weg. Te Parijs ontving do gravin De Bussières bezoek van den beer Neslor Duraoiilïn, den vertrouwden vriend van wijlen haar echtge noot. Zij deelde hem de geschiedenis over de ontvoering van het kind mede, en zocht iD zijn gezelschap eonige afleiding voor haar eenzaam leven. Het gesprek liep voortdurend over het Rasmussen, de beroemde Poolreizi ger,, heeft in Noord-Oost Canada een. nieuwe Eskimo-stam ontdekt tusschen de Chesterfield Inlet en het Tathkyed- meér (aan de Kazanrivier). Die Eskimo's hadden nog nooit een blanken gezien. Zij leven voornamelijk van jacht op rendieren en van visschen. Zij wonen in sneeuwhuizen, die ze niet kunnen verwarmen, daar ze nog niet geleerd hadden traan te zieden. Primitiever volk had Rasmussen nog nooit ontdekt. Hun sagen cn mythen lijken op die der Groenlandsche Eski mo's maar hun godsdienstige gevoelens gaan dieper en hun bijgeloof is minder verwikkeld. Hun werktuigen en hun wijze van werken rijn buitengewoon simpel en rij zijn een bewijs te meer voor de theorie van professor Steensby, dat eens, lang geleden, de Eskimo's bewoners waren van het Amerikaansohe binnenland. Niets in hun taal of hun gewoonte wijst ér op, dat zij ooit de zee gezien hebben of aan de zee gewoond hebben. TOEWIJDING VAN HET LAND AAN HET EUCHARISTISCH HART VAN JEZUS. Bij gelegenheid van het Eucharis tisch Congres, dat begin October van dit jaar te Rio de Janeiro is gehouden, is geheel Brazilië plechtig aan het Eu* eliaristiseh Hart van Jezus toegewijd ge worden. .j; Na eenc plechtige H. Mis, opgedra gen door Mgr. Duarto, aartsbisschop van Sao Paülo. in tegenwoordigheid van den Kardinaal, den Nuntius, den Pri maat en meer dan 20 bisschoppen, heeft de solemneele opdracht plaats gehad. De president van de republiek en die van de verschillende Staten waren offi cieel vertegenwoordigd. Deze toewij ding is daarom vooral merkwaardig, omdat het de eerste maal is, dat een land aan het Eucharistisch Hart wordt toegewijd. Waar het Eucharistisch Hart zoo ge heel bijzonder de priester-devotie tot het Heilig Hart is, hoopt men nis vrucht van deze toewijding vooral een verbete ring van het tekort, aan goede priesters, de meest noodzakelijke voorwaarde voor de herleving van den godsdienst in Bra zilië ontstelen kind, hetwelk zij nog «leed» hoopte weder te vinden Lang heb ik mij me' die hoop gevleid, sprak de notaris droevig, maar eenige maan den geleden, heb ik rernemen, welk onge lukkig lot hem heeft getroffen. Weel gij iels omtrent hem vroeg de gravin uiet sidderende alera. Ja 1 Uw zoon die thans uwe vreugde zou zijn, uw Philippe ia dood. Ach, God I zuohlte de gravin. Ja, vervolgde de notaris op dollen toon, hij is vermoord geworden. De gravin slaakte een kreet van ontzet ting. Nu vernaalde de Notarii wal men hem, den graaf, over Alrika's koloniën had meê gedeeld omtrent een wegens moord veroor. deelden galeislaaf, Francois Trochets ge- naamd waarom hij belangstelling voor hem gevoelde eo getracht had zijn gralia la ver werven, alsmede, dat hij bij zijn oude vriend naar Haute-Saöno was geweest en daar ont dekkingen had gedaan, die schenen te bewij zen, dat de veroordeelde Trochets onschuldig was voorts zeide hij, dat hij uit de hem door zijn vriend gegeven inliohtingen, niet zekerheid had opgemaakt dat de vermoorde jongeling haar zoon was. De graviu had met de grootste spanning TE ANTWERPEN DE. STOOM KA MER GEHEEL VER N1ELD. VOLLEDIG BLUSCH- MATERÏEEL TER PLAATSE. GROOTE SCHADE. Vrijdag avond rond 10 ure werd do middenstad in opschudding gebracht door een aanhoudend gcbel van voorbij- snellcrtdo 'brandweer*-agens. Inderdaad do ccno wagen na de andere verliet do pompierskaizeme van het Kipdorp, 't is te zeggen de eerste hulpwagens, ladders, tot stoompomp toe. Brand was uitgebroken in hot arse naal van het leger in de Lange Leem- straat. Van de straat af was er weinig bij zonders te zien. In de verte, over het voorgebouw heen was er een lichtgloed te zien, maar meer ook niet. liet vuur was ontstaan in het stookge- bouw, daar waar de stoomketels zijn ge legen, en dat misschien wel op een 15tal meters van de straat is afgelegen.gansch ten eindo der reeks gebouwen die het arsenaal uitmaken, en dat aan het «rijgggasthuis paalt. Het vuur was ongëieer vijf minuien voor tien ure uitgebroken in eon par tij Hout, dat. boven de stoomketels ge droogd w'ordt. Door het leger wordt na melijk voortdurend hout verwerkt dat goed droog moet zijn, wat voor den oogenblik moeilijk gevonden wordt In het acht meiers hoogx: gebouw, waar tuaschen een half verdiep is ge maakt, lagen dan op bijzondere inge richte droogramen, wielspaken, berries en wat al meer te drogen. Ten gevolge de voortdurende groote hitte der stoomketels, is liet fliont zoodanig vérhit geraakt, dat er eene zelfontbranding moet veroorzaakt zijn. Het is dan ook te begrijpen dat het vuur in enkele oogehblikken eene groo- te uitbreiding nam on het geheele ge bouw een achttien meters breed op even- veél zoo diep in liehtlaaie vlam stond, toen de pompiers onder bevel van kapi tein Romy, ter plaats kwamen. De stoompomp werd op een groote buis van dé waterleiding geplaatst en enkele 6econden nadien werd het bran dende gebouw, langs alle kanten, met vemcheidene lansen aangevallen. De kazerne der Paloiastraat, zond ook nog oen paar wagens met manschappen, zoodat de biand bestrijders genoeg op den hals kreeg met de commandant Posch, luitenant Schenk en Poma. Een kwiartuuis nadien stortte het dak met veel gedruisch in, en deed een vuurwerk van gensters opspatten. Na twintig- minuten werken met ver- eenigde krachten, was het vuur geheel ingesloten on alle gevaar voor uitbrei ding was gewekeii. Het was elf ure toen de brand was be- meesterd en de stoompomp terug naar de kazerne kon'koor-en. De waterleidin» gaf voldoende om de laatste opflikte° riugn van den brand te blosschen. Hot- getoete gdbouw is dé prooi der vlammen geworden en zooals te hegrij pen valt, werden de stookinrichtingen erg beschadigd. Het gevolg er van zal zijn. dat meer dan waarschijnlijk, aan staande week, de stoomketels niet in werking kunnen gesteld worden on dat een groot deel der (300 werklieden, werkeloos zullen zijn. Hel ie de tweede maal dat in hetzelf de gebouw brand is uitgebroken. Ver leden jaar had op dezelfde manier eene partij hout dat. te droogeu lag vuur ge vat. De aangerichte schade is thans veel grooter. Eene wacht pompiers is den gaaschen nacht ter piaatse gebleven om in alle gebeurlijkheden te voorzien. geluisterd ca haar ontroering bedwongen, maar toen de notaris zijn mededeelingsn gesindigd had, barstte zij in snikken les. Na «enige oogenblikken van pijnlijk zwij gen nam de gravin weder hel woord. Hebt gij ook vernomen, waar mijti zoon begraveu ie vroeg zij. Op het kei k hof van T dorp Frémicourt antwoordde de notaris. Ik wil bet graf bezoeken waar inijn zoon rusl, hernam de gravin, en le Prëmi- conrt op zijn graf bidden. Als ge bet toeslaat, zal ik u vergezel len, zei de notaris. Welaan, wij zullen te santen de bede. vaart deen, sprak de gravin. Hebt gij later nog iets van den galeislaaf geboord, voor wien gij gratie hebt verwerven Hij is naar Frankrijk teruggekeerd. Weet ge niets anders Neen maar ik veronderstel dat hij naar sijn geboorteplaats is teruggekserd, waar hij zijn vrouw hoopte weder te vinden. Zij leefde wel niet meer maar zijn dochter, die door Louis Dopont als kind is aangene. men, zal bom over het verlies zijner duur bare vroaw getroost hebben. Wij zullen Frangois Trochets gaan bezoe ken bij zal ons zeker iels kunnen openba ren. Maar wie ik vooral zoo willen bezoeken Men spreekt veel ever hondentrouw en schrijft ën declameert zelfs gèdichten daarop. Hier is nu iets over kattentrouw Over eenige dagen werd te Julemont, bij Venviers* de spekslager Jaak Severin ter aarde besteld. Vroeger was de slager nergens gezien zonder zijn kat. die nooit drie stappen van hem week. Op den dag dei* teraardebestelling werd de kat opgemerkt op de begraaf plaats en den volgenden dag vond men het. trouwe dier aan den voet van 't kruis, op het graf van den heeir Seve rin. Deze bijzonderheid ontroerde zeer de bewoners van het dorp. VERSCHILLENDE GEKWETSTEN D'ieereldorf, 12 Nov. Werkstaking is uit^ébrdken in verschillende metaal fabrieken der streek. De werkstakers drongen de lammeer- fabriek 'binnen en poogden de niet sta kende arbeiders tot hun doening te over halen. Weldra ontstond een heftige ruzie in den loop waarvan verschillende perso nen gekwetst wérden. is de dochter van Dupont, de ongelukkige Jeannelte, die naar alle waarschijnlijkheid Philippe beminde en door hem bamind werd Zooals ik u gazogd heb, en indien de inlichtingen dia ik hah ingewonnen, goed zijn, heeft zij het hnia baars vaders den dag na de moord verlaten, en men heeft daarna nooit iets meer van haar vernomen. Men ge looft dat zij dood is. Het arme meisje heeft ve«r kaar mia- stap zwaar geboet. God bestuurt ons aller let, zija raads besluiten zijn ondoorgrondelijk, en niets ge schiedt buiten zijn wil. Laat ens vertronwen opzijn oueindige goedheid en zooveel moge lijk de rampen trachten te herstellen. Den volgenden dag stond de gravin ge reed om uit te rijden zjj zou naar hot kerk hof gaan, waar de graaf was begraven. Ben man kwam de binnenplaats opgeloo. pen. Ik wenschte mevrouw do gravin te spreken, zeide hij tot de concierge. De gravin staat op het punt om uit te gaan, antwoordde deze. Ik weet niet of z^j u thans kan ontvangen. Maar daar is mijnheer Germain, vraag het hera. Piae ging naar Germain, die het rijtuig ia eogensohonw scheen te nemen. (Vemfci*) DE COMMISSIE VOOR INTELLEC- TUEELE SAMENWERKING. EEN OPROEP AAN DE HOOGE- SCHOLEN EN WETENSCHAPPEN LIJKE GENOOTSCHAPPEN Uit Parijs woédt geeemd De commissie voor inteHectueple sa menwerking uit dsn Volkenbond heeft aan de hoogescholen en wetenschappe lijke genootschappen van allé kwaden een oproep toegezonden ten baten van de intelleetueele weikers in Oostenrijk; en het intelleetueele leven aldaar. De commissie somt de middelen of> om den toestand te verhelpen door het zenden van geld, hét uitwisselen van. professoren -en voordrachtgevers, het ter beschikking van Oostenrijkeohe getetesw den en studenten steHen mn eenige beurzen of zekere stichtingen, het toe kenden van publicaties, enz. dat het front van het Belgisch leger op onvergelijkelijke wijze aanschouwelijk; maakt, moet worden bezocht door al de-, genen, die den oorlog niet gezien heb* ben. eau 13 November Medegedeeld door de Baojua Centrale de la Dendre. Amsterdam (gulden) Keulen (mark) Chrutiania Copenhagen Stockholm Genère Italië Madrid Londen (pond da*!.) 661 1/4 tot 6711/4 0,11 0/0 tot 0,31 0/0 311 1/4 tot 315114 339 lj2 tot 343 1;2 455 0/0 tot 459 9/0 309 ty# lot 313 0/0 74,00 7/8 tot 78.90 7/8 266 3/4 toi 259 3/4 75,60 0,0 tot 76,10 0/0 Parijs 107,55 0/0 tot 108,05 0/0 Dollars (New York} 16.95 9/0 lot 17,05 0/0 New York-Cables 16 95 0/6 tot 17,05 010 Montreal 18,92 Ofi tot 17,IJ 0,0- Pragna 52,00 0,0 tot 50,00 0,0 eau 13 Nmember. Belgieohe Rente 3 t. h. Mei Schatkistbona, 5 jaar, 10 jaar Binneslandeobe Laening 3 InterproTine. Kaeb.5-t-h. Verwoeate geweet. 4 9/0 8010 Conseüdatialeening Bestsrichting twijfelachtig, 61 1/8. 99,001 98 1/4- t. k. 457 0/0 98,59 99 1/4 2011/4'

De Volksstem | 1922 | | pagina 2