mro 15 Woensdag Nov. 1922 Bernard Vaughan De overbrenging van den nieu wen Tiaar van den Paus naar Rome Disltsche onlusten te Keulen lapland en Frankrijk Wat ex-keizer Karei van Oostenrijk bezat De kwestie van Herstel De aardbeving in Chili Kerkstraat, en 21, Aalst. Tel. 114 J_>AG XXVIIP JAARGANG NUMMER 239 tL.Ar> 8 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.50— Uitgever: J. Van Nuffel-De GendT Publiciteit buiten het Arr. AALST c Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13. t« Brussel. Place de la Bourse, 8, Parijs,Br6am3^1uilding,^6^^nd^^E^C^4. H. Leopoldus Zon op 7,02 onder 4,13 Nieuwe Maan den 18 oOo Vroeger was er een Kardinaal der H. Kerk en Aartsbisschop van West- minster (Londen) die de naam der VaugUaris hooghield. Deze beroemde kerkvoogd was de bloedeigen broeder van Bernard Vaughan, eeue andere beroemdheid dezer gekende familie, die zooveel kinderen aan den dienst der H. Kerk schonk. Bernard Vaughan stierf den 31 Oc- tobor laatstleden in den ouderdom van74 jaren. Als volksprodikant stond hij bekend boven allen bij het Engel- scko volk, Zijn preèkon in 't Neder- landsch uitgegeven mogen beschouwd worden als de aantrekkelijkte die er wel ooit bestonden. Zijn twee boek werken Wonden van onzen tijd en Li.tdenspreeken verwierven hem oene wereldvermaardheid. In deze sermoenen geeselt hij onberm- bertig de ondeugden, de slechte ge woonten en de kwade gebruiken van zijnen tijd on van zijn omgeving. Hij stuurt daarin bet woord toe aan de rijken, verwijt en berispt hun ge drag, slaat de nagels op den kop, verzwijgt de waarheid niet en drukt den vinger op de bloedigen wonden. Hij verwittigt daarin de armen en zet ze aan tot beter leven, tot ver draagzaamheid, zachtmoedigheid, ge duld, tot lijdzaamheid, 't Is een waar genoegen die aantrekkelijk en op wekkende godvruchtige redevoerin gen te lezen eu te overwegen. Niet te verwonderen dat zoo een priester bij val bad, zooveel te meer dat zijn liefde en ijverwerken, zijne woorden, aan sporingen en uitnoodigingen vooraf gingen. Ik vergeet nog te melden dat Pater Vaughan aan het gezelschap Jesus toebehoort en zijne kloosterorde door zijn werken, zijne vurigheid, en zijn stichtende loopbaan veel eer aandeed. Hij doorreisde het gansche Britsche keizerrijk, doorkruiste Europa en Amerika, China en Japan. Zijne machtige stem weerklonk, zijn forsche gebaar werd opgemerkt, zijn talentvolle redeneering, zijn gloed volle hertespreuken deden de gewel ven van menige Europeesche hoofd kerk weergalmen. De Amerikanen hoorden hem gretig aar. en waar hij verscheen deed hij wonderen van wel sprekendheid. Ja tot zelfs Eduard VII, Koning van Engeland was een zijner toegenegen aanhoorders. In Engeland stond Pater Bernard bekend als een hoofdpropagandist van der. eeredienst van de H. Joanna d'Arc. Hij bemoeide zich ook met de ge- loofsverdodiging, met de maatschap pelijke werken, en de arme veriatenen van de Londenswijken waren zijne lievelingen. Voor bun zorgde bij en deed hij al wat hij kon om hunne ont beringen, hun lijden, bun verlaten heid te lenigen. Een echt vader der werkersklas mag hij heeten. Met millioenen stortte men in de offerblokken en bussen voor liefdadige werken wanneer hij een sermoen hield en eene omreis dééd om te preêken voor het arm Londensche volk. Hij stamde af van eene Engelsche officierenfamilie en daarmee te meer stond hij bekend als een vurig vader lander. Dit was hij inderdaad. Ook toen de oorlog uitbrak, wilde hij België verdedigen, beschermen, en later heloonen... daarom onder steunde hij in Engeland onze zaken met woord, daad eu geldsommen. Bernard Vaughan was een man van de daad, een machtig redenaar, een steun voor zijnen evenmensch, een verstandige en eenvoudige Jezuït, en èen heilig priester en een ievorigo werker op 's Heeren akker. Dat hem thans de eeuwige rust verleend worde. Joannes. De zilveren tiaar, welke door de ka tholieken van Milaan aan deir H, Vader ten geschenke zal gegeven worden, is aan den aartsbisschop van Milaan over gedragen geworden. Door een hijzonder missie zal het kunstwerk op 23 November aan Z. H. den Paus overhandigd worden. De gedachte, om juist een tiaar te kiezen ontstond, wijl van de vier tiaar's welke in de schatkamer Ider Sixtij'n- sche kapel worden bewaard, drie wegens haar gewicht niet gebruikt kunnen wor den. Maar ook de vierde is weinig doel matig, daar de hoofd-omvang veel te wijd is en bij het kroningsfeest van Paus Pins XI kleiner moest worden ge maakt. De gedachte om aan den II. Vader een passende tiaar to schenken, vond in het geheele dioces. Milaan^ groofcen bijval en spoedig bracht men 250,000 lire aan baar geld alsmede een groot aantal ju- weelen en (edelgesteenten bijeen. Het goud word gesmolten terwijl de sieraden werden gebruikt voor zoover ze voor de versiering van de tiaar konden aange wend worden. Deze gedachte ging van den kunstenaar Luca Bcltrama uit, die de teekeming der tiaar leverde en toe zicht had op de vervaardiging ervan. De Milaneeeche goudsmid, Giacomo Ravasco, heeft werkelijk een heerlijk werk geleverd. Eerst werd van de tiaar een gipsmodel vervaardigd, daarop van metaal, om-den indruk en do verschillende sterkten, ge wicht en weerstandvermogen vast te stellen. Dan werd, midden Juni, met de uitvoering der afzonderlijke deelen be gonnen. Prachtig komt het groen ge ëmailleerd goud uit, waartegen de ban den van Zechinegoud smaakvol afste ken. De tiaar weegt ongeveer een kilo gram en is 36 centimeters hoog. De kern, filigraan werk in zilver schijnt een kanten -weefsel. Daarop rust de drievou dige kroon. Het stuk is een tiaar van don vrede zooas het owerheerechendej motief, «de olijftak aangeeft. Bladeren en bloemen omslingeren do banden op allegorische wijze. Op de eerste is het inschrift aan gebracht Pio XI, Pontifici Maxirno - Concivi Eidemq. Archiep. Olim. Sue Amantiss. Medioaneuais. A. D. MCMXXII Pont.if. A. I. welke dooi' olijftakken en 80 smaragden omgeven is. Vijftig briljanten en vier Oostersche robijnen vormen de takken tot. een knoop bijeen. Op dezelfde wijze is de tweede kroon mot edelgesteenten bezet, terwijl ide derde met 150 Oostersche pa reten versierd is. Aan den koepel, waai- 384 Oostersche robijnen als vlammen schitteren zijn kleine zuilen aange bracht, welke op 40 briljanten het sym bool dor wereld dragen op 'het uiteinde der tiaar. Een klein platinakruis met 24 briljanten bezet, kroont het geheel. De H. Vader zal de tiaar voor do eerste maal dragen op het Konsistorie in De cember. Erge incidenten hebben plaats gehad in de voorsteden van Keulen. Misnoegd door de stijgende levens- prijzen heeft het volk de vitrienen van oen zeker aantal magazijnen verbrijzeld. Policieagenten werden op het werpen van steenen onthaald on waren genood zaakt met den blanken sabel de betoo- gers uiteen te drijven. Een adjudant van piolicie, dien de botoogers van zijn paard wilden rukken maakte gebruik van ziju vuurwapen. Een poücieagent werd door verschil lende messteken gewond. Do bet.oogers werden ten «lotto uiteen gedreven en velschillende hunner wer den aangehouden. OPHELDERING UIT FRANSCIIE -BRON OVER DEN GESPANNEN TOESTAND Parijs, 13 Not. Sedert eeiuge da gen spreken de berichten uit Londen wt-er van een wrijving tusschen Frank rijk en Londen, als gevolg van de toe standen in het Oosten. Men gaat zelfs tot te spreken van een krisis in de be trekkin-gen tusschen de twee landen. Do oorzaak daarvan zou vooral zijn het feit dat M. Poinearé geweigerd heeft lord Ourzou te ontmoeten voor de Con ferentie van Lausanne. Torstens was M. Poinearé tc Parijs weerhouden door de binnenlandse!)© politiek. Verder meende de regeoriüg «dat °P zulk ©en samentreffen, ook Italië verte genwoordigd diende te zijn (wat moei lijk ging, daar aan M. Mussolini de tijd ontbrak zich naar Parijs of Londen te begeven). Verder was de openbare opinie in Londen nog verwonderd over het feit dat generaal Pellé, hooge kommissaris te Con^fcantmopclzich slechts na een paar dagen bij dc uitroeping van dien staat van beteg in deze laatste stad, hoeft aangesloten. Dit late handelen komt alleen voort door het feit dat het Fransch staatste- logram, hewelk generaal Pellé machtig de naar goeddunken te handelen onder weg 48 uur vertraging heeft gehad. Het is ten sl'otte ook zéker, dat zoo de Turken dé 'geallieerde troepen aan vielen in de onzijdige zone, «de Fran- sében stellig handelend zouden optre den. DEZER DAGEN (ZAL DE NALA TENSCHAP GEVEILD WORDEN In een der zalen van een gewone rechtbank te Ween en, zal een dezer da gen de nalatenschap van ex-keizer Ka- rel geveild worden. tiet vermogen in baargeld bedraagt 11 millioen Oost. kronen, dat dn levens verzekeringen1 bij dé maatschappij Phoenix en de Weiner Lébensver- sicherungsgeeellsehaft was betegd. Maar dat was niet alles, wat ex-kei zer Karei als particulier had. Hij bezat meer dan 30 landgoederen, die ieder 10.000 hectaren en grooter waren, voor zien van «een grooten veestapel, land- bouwmaChiéiren en prachtig ingerichte kasteeten, met goede wijnkelders. Om enkele getallen te noemien in den wijnkelder ^te 'Weenen (bevonden zich in October 1918, 2000 f leasehen dessertwijnen, 7000 flessclien Bordeaux, "1.000 flesschén Tokaler, Bourgogne, Moezel, Haut San terne, Rijnwijnen en Champagne, om niet te spreken van de duizenden liters wijn in vaten en an dere delicatessen in flesschen, uit al le jaren, vanaf 1800 Tot het particuliere vermogen be hoort 'ook een groote paardenkWeéke- rij anet paarden van de edelste afstam ming, benevens een oneindig aantal rij tuigen, in alte vormen en maten, zadel- tuig, versierd met g-oud en ail ver. Zeer schoon is «de inhoud van ver- sdhillendb vitrines met sieraden, o.a, de diamante kroon van keizerin Elisa beth, het z.-g. rozen hal sen oer met 13 ro zen uit briljanten, het- beroemd paarl'en- halssnoer bestaande uit 86 paarlen, de Florentijnsohe agave, enz. Ongelooflijk groot is het aantal lin nen- en huishoud goed uit de keizerlijke hofhouding 9000 handdoeken, 2000 tafellakens, 12.000 servetten, 4000 keu kenschorten, enz. Onder de kostbaarheden zijn nog voorwerpen die Maria Thercaia hebben toebehoord, kostbaar porcelain, vaatwerk en cristal. In do wapenzaal bevinden zich dui zenden gewerén, verschillende prachtig bewerkte wapen-geschenken van Euro peesche on Oostenrijksehe vorsten. Dit. alles is uitsluitend Oosten rij ksch in Hongarie bezitten de erfgenamen van den keizer ook dergelijke schatten. V EEN NIEUWE BANKIERS-CONFE RENTIE M, PIERiPONT-MOR- GAN NAAR PARIJS De New-Yorksche v bankier Pierponfc- Morgan is van Londen, waai* hij eenige dagen geleden uit Rome aankwam, te Parijs aangekomen, waar hij, onmid dellijk na aankomst oen bespreking met, do Oovnmiissie van Herstel zal hebben. Men verwacht dat de uitslag van deze bespreking zal zijn dat besloten wordt de bijeenkomst van de bankiers-confe rentie reeds in de eerstvolgende weken, on dér voorzitterschap van Morgan, te Parijs te doen plaats hebben. Morgan is door zijn reizen naar Rome en Loudon volkomen van de wenschen en de bedoelingen van de nieuwe Engct- sche en Italiaansche regeeringen op de hoogte en thans zal hij te Parijs in de gelegenheid zijn zich van de Fransche stroomingen op de hoogte te stellen Verder is 'gisteren de New-Yorksche econoom Jenks te Parijs aangekomen Deze zal Morgan volkomen inlichten over den toestand te Berlijn, zoodat Morgan bij de opening der tweede ban- kierseon foren tie over een volledig beeld van d:eri algemeenen financieelen toe stand van Europa, zal beschikken Bij de besprekingen van de bankiers- conferentie zal de mark-stabiliseering eens tc méér ecu voornam© rol speltm* VERSCHRIKKELIJKE GEVOLGEN VAN DE RAMP. HAVENSTE DEN DOOR DEN SPRINGVLOED WEGGEVAAGD. DUIZENDEN DOODEN EN GEWONDEN Do aardbeving, die Zaterdag morgen zulk ontzagelijke verwoestingen in Zuid-Amerika aanrichtte, moet volgens de opnemingen der observatoriums eon der geweldigste zijn geweest, die ooit werdén opgeteekend. De sterrewacht te Buozarea rappor teert izelfs dat zij nooit zulk een gewel dige waargenomen had. De preliminaire golvingen begonnen te 4 u. 46 min. 3 sec. en te 8 uur waren de trillingen nég niet tot-stilstand geko men. Zoo hevig moét de schok zijn geweest, dat in dc sterrewaöht. van Bologna al de sismografische apparaten beschadigd zijn. In de sterrewaöht te Florencie heeft het apparaat gedurende vier uren schok ken opgotéekend. NADERE INLICHTINGEN Verecheidene telegrammen uit- New- York bevestigen den ernst der aardbe ving in Zuid-Amerika, Men lioeft nog geen bijzonderheden, maar' men wéét evenwel dat, in den nacht ran Vrijdag op Zaterdag, rond half 1, de schok werd gevoeld te Buenos- Ayres en kort nadien te Santiago. Men wéét dat er tusschen Santiago en de hoofdstad van Argentinië een af stand van 1200 kilometers ligt. Alle te legrafische en ^telefonische, verbindin gen worden afgebroken. Bovendien werden déT kabels ©oner Ameri'kaansche compagnie gebroken door den springvloed, welken de aardbe ving vergezelde. Verder werd te New-York vernomen, dat nog twee hevige schokken Zaterdag morgen plaats hadden in de streek tus schen Iquique en Antofagasta. DE SPRINGVLOED OP DE EILANDEN HAWAÏ Men meldt uit New-vork dat, volgens een telegram uit Hila, op de tiawai-ei- landen, een springvloed Vrijdag avond te half 11, de baai heeft'droOg gelegd, verscheidene visschersbooten, die in de haven lagén, diep in het land meevoei- rend. Mensclienlevens waren er hier niet te betreuren, maal* Oone onbeschrijflijke paniek maaikte zich meester van de Japanners, die aan den -zeekant léven. (Het vefsehil van uur, in de onder scheiden telegrammen, legt, zich uit door dén grooten afstand doch het is stellig dat hier één en dezelfde ramp bedoeld is, die echter verscheidene schokken telde.) DE NOORDELIJKE HAVENS VAN CHILI GETEISTERD Men seint uit Buenos-Ayree, 12 Nov. De berichten die uit Santiago komen, bewijzen* de uitgestrektheid van de ramp, die zulke onheilen in Chili heeft aan gericht. Doch het is heel onwaar schijnlijk dat men ooit het bedrag der schade of zelfs het aantal dooden ken nen zal. Het meest beproefde «gebied ligt bij benadering in eene straal van 200 kilo mei ere te beginnen van Santiago. Te Santiago zelf heeft men reeds 100 dooden geteld. In 'heel het noordelijk deel van het land zijn de havens letterlijk wegge vaagd door monsterachtige golven die van uit zee het land inspoelden, volgend op de aardbeving, en die overal werden gesignaleerd, namelijk to Coquimbo en te Serena. Een telegram uit Serena meldt dat, onmiddellijk na de aardbeving, de zee tot viermaal toe het land insloeg, hui- 'zen wegvagend of al degenen verdrin kend die er zich in bevonden. Te Serena hebben 60 personen als- zoo den dood gevonden. Het aantal ge wonden is zeer aanzienlijk. DE VERNIELING Talrijke gebouwen zijn ingestort te La Serena. In de stad Coquimbo zi.fn 500 wonin gen vernield en hebben dé autoriteiten de hulpwerken ingericht, om de dooden en gewonden onder de puinen uit te halen. Tot (hiertoe as het zekér dat verschei dene hónderden menschenlevens verlo ren zijn gegaan. Wat de stoffelijke schade betreft, die is onberekenbaar cn de eerste beraming (vijf millioen pesos) is ver beneden de waarheid. De eerste schok te Santiago duurde liwee minuten en was zwak de tweede duurde enkele seconden en was zéér he vig. In geheel Chili, van Iquique tot Val- divia, 't is te zeggen bijgevolg op een uit gestrektheid van 1500 mijlen is de aard- bening waargenomen. WAAR DE RAMP GEBEURDE DE GETEISTERDE STEDEN De republiek Chili, die zoo wat 4 millioen inwoners telt en 757.366 vierk. kilom. oppervlak te bezit, die van Bel gië is circa 30.000 v. kil. strekt zich uit als een smalle reepel kuststreek, langshenen de Stille Zuidzee of Stillen Oceaan, van af Peru tot heneden aan Kaap fioom. Ahocwél de schokken weiden gevoeld van Buenos Ayres tot Santiago, dwars door Zuid Amerika, bezit men tot hier toe inlichtingen over de aangerichte vernieling in Chili, waar de schok werjl waargenomen van in het Noorden te Antofagasta tot in het Zuiden te Valdi- via. Wie een atlas wil openen, zal inlich tingen die wij hieronder meedeelon, goed kunnen volgen. De geteisterde steden zijn de volgen de, nederdalend van het Noorden van Chili naar het Zuiden. IQUIQUE is een groéte havenplaats van meer dan 40.000 zielen, hoofdplaats der provincie Tarapaca, dewelke aan Pe ru heeft behoord tot in 1882. Iquique is de igroote uitvoerhaven van guano, dewelke betrokken wordt van èen eiland, dat tegenover de stad 'gelegen is. Tevens is de stad het cen trum van uitbating der salpetermijnen in de.nabijheid. Do haven van Iquique werd reeds in 1868 en in 1877 door aardbevingen ver hield. ANTOFAGASTA is eveneens eene belangrijke haven, die nu ook een be- 'wonertai van 35.000 zielen moet tellen. Uitvoerhaven van salpeter. Behoorde vroeger ook aan Peru. COPIAPO, eene stad van 15.000 zie den, is de hoofdplaats der provincie Ata- fcania en ligt op 80 kilom. ten Z, O. der haven van Caldera. Capiapo is de zetel cener hoogere «mijnschool en tegenover het gebouw heeft men het standbeeld opgericht van 'Juan Godéy, die in '1832 de rijke erts- velden van AJacama ontdekte. COQUIMBO, 15.000 inwoners, is de hoofdplaats der provincie van dien naam. 'Zij is gelegen aan de spoor wég- lijn van La Serena naar Ovalle. Plet is oene zeer veilige haven. De stad, die eene merkwaardige kathedraal bezit, werd bijna geheel vernield door aardbevingen in 1820 en 1822. 'LA SERENADE is oene ietswat gro-o- tere stad, 20.000 zielen tellend, vlak bij Coquimbo gelegen. Men is hier in het centrum van den handel in olie en gezouten huiden, der kopermijnen en van ortsuitvoer. SANTIAGO is de hoofdstad van Chi li, zetel der regeering en der Wetgeven de Kamers zetel van een aartsbisdom, eener hoogeechool, en van bijzondere scholen van recht, geneeskunde en godo- geloerdheid der nationale bibliotheek en van verscheidene seminaries. De bevolking van Santiago wordt Vandaag tusschen 375 en 400.000 zielen beraamid. Santiago ligt in het binnenland en is de stapelplaats van den nationaien han del de voorhaven van Santiago is Val paraiso, het dal van het Paradijs, aldus genaamd om zijne tooverachtige lig ging. Santiago werd in 1822 en in 1829 ge deeltelijk door aardbevingen verwoest. ANGSTWEKKENDE NATUURVERSCHIJNSELEN Men seint uit Coquimbo aan de As sociated Press 100 personen weiden gedood door detï springvloed welken de haven overwel digde. De inwoners worden ietswat voor middernacht gewekt door geweldige aardschokken en namen de vlucht op de hoogten rond de stad. De zee liep twee «malen weg en toen sloeig eeno 60 meters hooge reusachtige golf het land in en vorwoeato gansche stadswijken. Do aaidschokken hebben 3 uren 40 minutenlang aangehouden. Zij gingen vergezeld van eène vlek op de middel lijn der zon en rond het einde van den, dag eene gewoldige hitte. •800 DOODEN IN DE STREEK VAN VALLEMAR On dei' de mijnwerkers- en landbou werebevolking van Vallemar alleen, heeft do aardbeving d«en dood van 300, 'inonschen uitgelokt. De 'bijzonderheden over de andore gej< •westen ontbreken nog,

De Volksstem | 1922 | | pagina 1