16 Het eeuwfeest van Pasteur. Donderdag Nov. 1922 De fcüEslse van Herstel 6e zangers der Sb*ijn$she Kapei ie kassei Een cierlsael sehamlaai Overdrachtstaks Dg Bsrad dar zmmn en De aardbeving in Qhili 9ri« Luchtreizigers gedood Kerkstaat, 9 en 21, Aalst. Te^. 114 XXVIII» JAARGANG NUMMER 240 T~x A tT-TRT A T> 8 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.50 Uitgever: J. Van Nucttx-De Genot Publiciteit buiten het Arr. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel. Place de la Bourse, 8, Parijs, Bream's Buildings, 6, Londres E. C. 4. II. Edmondus Zon op 7,03 onder 4,09 Nieuwe Maan den 18 Lodewijk Pasteur, een der ver- jnaardste geleerden en weldoeners van Frankrijk en der gansche wereld, was een overtuigd katholiek en een vurig beoefenaar van onzen heiligen gods dienst. Te Dole geboren, stamde hij al van die dapperen welke binst de revolutie zich liever lieten verscheu ren dan toe te geven. Zijn vader was een echt vaderlander en zijne moeder eene manhaftige christens. Na Ddle gingen zij Arbois bewonen en kochten er eene huidevetterij. Lodewijk moest eens collegeleeraar worden, zoo hielden zijn ouders staan Het bevoorrechte kind was een wer ker, doch wat nieuwsgierig en de na tuur beminnend. Zeer opmerkzaam schilderde hij zelfs een dozijn por tretjes zijner ouders on geburen, waar in men zijn blik en opvatting maar al te wel kon nagaan. Pasteur deed al zijn klassen uit te Besanfon en het was toon dat hij zijn voorkeur voor de natuurkunde en de scheikunde deed uitschijnen.Van toen af moesten zijne leeraars hem bewon deren want zoo een werker was men nooit tegengekomen. Het laboratorium en de bibliotheek betrok hij beurtelings en zijne eerste uitvinding in de scheikunde dagtee kent van dat tijdstip. Slechts 24 jaar oud doceerde hij reeds de scheikunde aan de Hooge,- school van Straatsburg en kwam wel haast naar Rijsel om er de nieuwe fa- kulteit der wetenschappon in te rich ten. In 1S57 werd hij naar Parijs ge roepen als bestuurder der Normaal school. De droom van zijn oude vader was meer dan verwezenlijkt. Middelerwijl trouwde hij met de dochter van zijn vriend Mr Laurent rectob der Straatsburgsche Universi teit, die hem vier dochters schonk. Hij werd lid van het Institut de France, bestuurder van het Pasteursgeslicht en in 1SS1 verving hij Littré in de Fransche Akademio. Zijne outvangst- rede was eane fiere geloofsbelijdenis. Alhoewel Pasteur niet rijk was, stond hij als een goede zoon zijn oude vader en moeder bij. De nationale vergadering stond hem in 1874 een jaarlijksch pensioen van 2000 frank toe. Millioenen en milliarden noch tans schonk hij aan zijn vaderland door zijne kostbare en wondere uit vindingen. Zijn weten8chappalijk werk is niet te bepalen. Door zijne studiën in de giststoffen heeft hij de stellingen der Duitsche en andere geleerden omver- gekegeld. Deze leeringen gewaagden van de spontane voortbrenging of voortplanting, en het ongeloof zoowel als da hoogmoed eener oppervlakkige wetenschap ondersteunden ze vruch teloos, want de stol'kan, uit haar zelf niets dat hot leven schenkt voort bron- gen God alleen kan 't leven verwek ken, God alleen schiep alles en trok alles uit het niet Gods Voorzienig heid bewaart alles, en zoo schept God immer en altijd. Het kleinste en ge ringste schepsel komt voort uit Gods banden. Pasteur was een weldoener voor het menschdom door de uitvinding van verschillige koepokstoffen. Hij bestudeerde de melk, het bier, de azijn, de wijn, de gist en was de goede s'Cimld dat deze dranken geen het minste gevaar voor de gezondheid meer opleverden. Hij deed do ziekte van den zijworm verdwijnen en genas de razernij. De inenting tegen doze gevaarlijke en altijd doodelijke ziekte was zijn werk en werd met goeden uitslag bekroond. Den 6 Juli 1885 •workte de oerste inenting tegen dio vreeselijke kwaal en sedert zijn er zieken door razende honden of wolven geheten, van alle boeken en kanten der wereld tot Pasteur gekomen of bekwamen in zijn gesticht do ge- wonschte genezing. Ouzo geleerde vond nog geneesmiddels voor do kool ziekte en bevocht de tering met bete ren uitslag dan gelijk wie. Eenvoudig, ootmoedig en diep godsdienstig was immer onze zoo groote geleerde en uitvinder van zoo veel genees- en behoedmiddelen. Zonder menscholijk opzicht toonde hij zich immer een vurig christen. Bij zijne intrede in de Fransche Akademie antwoordde hij aan den Godverzaker Renau door eeue geloofsbelijdenis. Aan wie het ook hooren wilde ver klaarde onze uilvinder dat indien hij door razernij moest aangetast zijn, hij eerst naar Sint Hubert zoude gaan beêwegen en daarna zijne eigene uit vinding gebruiken. Pasteur, de zoo uitnemende geleer de meende en met reden dat men zich niet verlaagt met te bidden, zijn biecht te spreken en te communiceoren. Zekeren Vrijdag op een officieel gastmaal weigerde hij vleesch te eten. Daarin zijn geen verdiensten gele gen, antwoordde hij aan iemand, die hem daarover geluk wenschte ik ben kristen ik gehoorzaam slechts aan het gebod der H. Kerk. Ten andere, waarom zou ik vandaag ter wille van een kieken, ongehoor zaam zijn, terwijl ik op de andere da gen der week zoo dikwijls als ik be geer vleesch mag eten. n «Na wel en veel gestudeerd te hebben, zoo zegde Pasteur aan een vriend, komt men terug aan het ge loof van den Brotonscken boer, en in dien ik nog geleerder ware, zou ik het geloof der Bretonsche boerin be zitten. Alhoewel uiterst sterk van gestel was onze gevierde door zijn standvas tig werken redelijk vroeg versleten en op 26 September 1895 werd hij door eene crisis van bloedvergiftiging aan zijn familie en bewonderaar^ ontno men. E. Pater Boulanger zijn biecht vader en de pastoor van Garcbes be dienden hem van de laatste H.H. Sa cramenten. Hij stierfin hunne armen. Zijn lijk werd in hot ontwijdde Pan théon te Parijs niet bijgezet, doch eeno nationale begraving viel hem in O. L. Vrouwkerk te Leurt en 't was Mr Poincaré die de lijkrede uitsprak. Zijn stoffelijk overschot rust dan in het Monument Pasteur Dutol- straat, in eene merkweerdigo kapel. Op de vier hoeken van ziin graf hom den - het Geloof, deMoop, de Liefde, en "de Wetenschap, de wacht. Dit is immers do begripsver- binding van dan christel'jkeu genie van Pasteur. Nicodeem. NOTA DER DUITSCHE REGEE RING AAN DE COMMISSIE VAN HERSTEL Berlijn, 11 Nov. In de nota die gisteren namens de rijksregeering aan de commissie van herstel gezonden is, wordt ^medegedeeld dial de Rijksbank met. een 'bedrag, «eg-ge 500 mihoen goud- mark, aan een door een consortium van buitenlandsche bankiers georganiseer de internationale leening wil deelno men. In de nota worden ook de verdere maatregelen medegedeeld die de rijks regeering denkt te treffen ten einde de productie te verhoogen en een actief economisch programma uit te voeren. De Duitsche rijksregeering zegt ver der in haar nota te 'hopen dat het vraag- :tuk van het herstel weldra een defini tieve regeling zal verkrijgen en wijst nogmaals op de noodzakelijkheid van een moratorium op langen termijn voor de Duitsche betalingen en de Duitscliè leveringen in natura. (Een Wolff-telegram zegt dat de re geering zich bereid verklaart tijdens het moratorium de leveringen in natura voort te zetten, voor zoover dat mogelijk is zonder kredieten en zonder vermeer dering van de 'vlottende (schuld. DE KOMMISSIE VAN HERSTEL BERAADSLAAGT Parijs, 14 Nov. De Kommissie van Herstel heeft officieus het Duitsche voorstel onderzocht en zal dit onderzoek in de volgende bijeenkomsten voortzet ten, gepaard met een diepgaand onder zoek van de verslagen van de interna tionale financieel© deskundigen. EEN BEWERING VAN STRESEMANN Berlijn, 14 Nov. Volgens de Neue Berliner Zeiiung zou Stresc- mann te Elberfeld het woord hebben gevoerd en o. m. verklaard hebben dat Duitschland niet meer dan 15 of 20 milliard goudmark kan betalen, op voorwaarde dan nog dat de bezetting zou ophouden en D.üitschland weer, als vroeger, in den kring der natiën zou worden opgenomen. MAC CORMICK IN EUROPA Parijs, 14 Nov. De 'bekende Ame- rikaansclie senator Mac Cormick, die de economische toestanden komt bestudee- ren en ook wil nagaan in hoeverre Amerika deel kan nemen aan het her stel van Europa is gisteren te Havre en heden te Parijs aangekomen. X De zangers der Sixtijnsche Kapel, die verleden winter met zulk een groot suc ces in de hoofdstad optraden, zullen zich Vrijdag en Zaterdag avond e. k., om 8 1/2 u., andermaal laten hooren. De uitvoeringen hebben plaats in het Con servatorium. Op het programma komt o. m. het woreldberoemde Stabat Mater van Palostri na voor. Kaarten van 25, 20, 15 en 30 frank,, te bek omen Treuren berg, 36, Brussel (Telef. 9782). Op hot oogenblik, dat de kist van dpn onbekenden soldaat in het graf neerge laten werd, had kardinaal Mercier, aartsbisschop van fMechelen', er zijn zegen over uitgesproken. liet soeialistsch Kamerlid Ernest nu van plan do regeering te interpel- leeren, daar hij van meening is, dat het kerkelijk gezag niet hot- recht heeft tus- schenbeide te komen bij e«en burgerlij ke plechtigheid. Ernest is in 't Vlaamsch Ernst de man schijnt zijn naam niet verdiend te hebben, zoo niet zou hij weten dat eene interpellatie moer van pas zou geweest zijn in het- tegenovergesteld .geval, 't is te zeggen bij eene bloot burgerlijke plechtigheid. Met welk recht zou men den onbe kenden soldrat burgerlijk begraven heb ben, wanneer minstens 95 0/0 der aan hunne wonden bezweken soldaten de hulpmiddelen van hunnen godsdienst verlangden Het Staatsblad van 12-13-14 Novem ber kondigt het volgende ministerieel besluit af Op 18 November 1922, worden in gansch het Koninkrijk plakzogds overdrachtstaxe voor de bedragen van 100, 200, 400, 600, 800 en 1000 frank, voerende in overdruk de bij liet eerste artikel van hoogergemeld konink lijk besluit voorgeschreven nummers,, to koop gesteld. Op 1 December 1922 zijn de niet overdrukte plakzegels voor de hierbo ven aangeduide bedragen niet meer gel dig om de belasting wegens overdracht te voldoen. Tot en met 15 December 1922 worden die zegels geruild in al de kantoren der registratie en domeinen belast met den verkoop van gelijkaardige waarden. Na 15 December 1922 zal de terugbeta ling in geld geschieden. De personen die de ruiling van soort gelijke zegels zullen aanvragen moe ben een bordcreel overleggen aanduidende 1Hunnen naam, voornamen, beroep en woonplaats 2. De omstandige opgave dor zegels die ter ruiling aangeboden worden 3. Hot kantoor dat de zegels verkocht heeft. WAALSCHE BETOOGING De Waalsche groepen van Kamer on Senaat vergaderden Dinsdag morgend, en bespraken de organisatie en de vast stelling van den datum eener groote Waalsche ibetooging, te Lui4 te houden. De Waalsche parlementsleden beslo ten verder vast, onder geono voorwaar de te laten raken aan de Fransche hoo- geschool to Gent. DE SOCIALISTISCHE KAMER GR OLE hield Dinsdag voormiddag eveneens eene alg-smeene vergadering. M. Louis Bert rand werd tot. voorzitter herkozen en de overige leden van 'het bureel even eens in hun ambt bevestigd. De groep besprak verder de parle mentaire werkzaamheden, en oordeelde het noodig, dat er, -ten overstaan van de ovei'tah'ijke redenaars voor de komende debatten ingeschreven, maatregel en zou den genomen worden om het parlement meer werk te doen afleggen. Er werd be sloten aan te dringen op de regelmatig heid en desnoods verlenging der Vrij dagzittingen. Eene afvaardiging zal zich begeven bij M. Masson, Minister van rechtswe zen, ten einde de verlenging te verzoo- ken der cadenaswet in zake huishuur- kwestie, terwijl oene andere afvaardi ging van M. Moyeisoen, minister van nijverheid en arbeid, de verlenging zal verzoeken, der wet op de ouderdomspen sioenen tótdat de nieuwe wet gestemd worde. DE HEER Dr NOLF niniister van Kunsten en Wetenschap pen heeft tot Kabinetsoverste verkozen, den lieer Wouters, prokureur des Ko- nings te Moehei en. DEBEGROOTING DER SPOORWEGEN werd aan de hoeren senators rond gedeeld. De begrooting beloopt in uit gaven, tot 't bedrag van 1.399.288.263 fr. en 50 centiem in ontvangsten tot 1.341.400.924 fr. De buitengewone uite fa ven worden beraamd op «om van 93.701.479 fr, Met het oog op het aangekondigd wetsontwerp op dc herinrichting Aan ons leger, hebben het bestuurcomiteit en dc gewestelijke afgevaardigden vim den Bond' der talrijke Gezinnen de (voornaamste eiscben van den bond op militair gebied samengevat als volgt. Onverminderd eiken anderen, meer gunstigen cisch, wordt- door den Bond. der talrijke Gezinnen de aanneming van de volgende maatregelen eenstem mig aangeprezen A. Maatregelen ten gunste van inüitieplicktigcnvaders van een talrijk gezin. 1. Door dc geboorte van elk kind gaat dezes vader over tot eene militieklas, welke twee jaar -voorafgaat aan die, waarvan hij vroeger deel uitmaakte. Gesteld bijgevolg dat men dienst plichtig is tot 45 jaar 'dan zal de va der van écn kind opgenomen worden in de laatste op te roepen klas vanaf 43 jaar de vader van twee kinderen wordt opgenomen in de laatste op te roepon klas vanaf 41 jaar de vader van drie kinderen, vanaf 39 jaar, en zoo voort. 2. Door de geboorte van oen zesde kind gaat dezes vader over, welke zijn leeftijd ook zij, in de laatste te mobili- seeren klas. Deze twee bepalingen werden in J"uni 1.1. aangenomen door de Kamer der af gevaardigden in Frankrijk. 3. Tegemoetkomingen moeten toege kend worden aan de gezinnen der mobiliseerden Door gezin worden 'hier verstaan de kinderen en de ten laste zijnde perso nen. Die tegemoetkomingen zijn ook ver schuldigd aan de gezinnen van hen die in vredestijd opnieuw onder de wapens worden opgeroepen. Het bedrag dier tegemoetkomingen moet toenemen naar het getal kinderen <en ten laste zijnde personen Volgens den tekst aangenomen door de Kamer der afgevaardigden in Frank rijk woi-den er dagolijksche tegemoetko mingen van 1.60 fr. verleend aan de gezinnen met ten minste vie-r kinderen deze tegemoetkomingen worden ver hoogd naar gelang van het getal kinde ren beneden 16 jaar, namelijk met 0,60 fr. voor het eerste kind, met 0,70 fr. voor het tweede, met 0,80 fr. voor liet derde, met 1 fr. voor het vierde, met 1.20 frank voor het vijfde, en zoo voort ieder kind boven vijf geeft recht op eene verhooging, welke de vorige overschrijdt met 0,20 fr. Daaruit volgt dat een ge zin met 6 'kinderen zou aanspraak heb ben als dagelijkscbc tegemoetkoming, op 1.60 fr. phK 0.60, 0,70, 0.80, 1, 1.20 en 1.40 of te zamen 7.30. Die tegemoetkomingen moeten be taald worden aan al de gezinnen zonder ondiersdheiid /van 'Inkomen (zooals dit geschiedde voor de Dotatie der Strij ders) of althans aan do gezinnen die werkelijk in geldverlegenheid zouden verk-eeren wegens de afwezigheid van hun hoofd of van hunnen kostwinner. Het begrip werkelijke geldverk- word reeds aangenomen het gezin gedwongen is op minderen voet te leven tengevolge van de afwe zigheid van zijn hoofd of zijnen kost winner. B. Maatregelen ten gunste van de oorlogsiveduiven. De pensioenen van de ooriogswedu-. wen worden verhoogd naar het getal hun nor kindoren. De verhooging neemt toe ïiaar gelang; van het getal kinderen. Voorbeeld de. verhooging zou bedragen 500 fr. voor het eerste kind, 600 voor hei tweede, 700 voor het. derde en zoo voort. Met de oorlogsweduwen worden ge lijkgesteld dte weduwen der militairen, die ten gevolge van den dienst zijn overleden. C. Maatregelen ten gunste van de 'militieplichtigen, zonen van een talrijk gezin. 1. Voor den eerst opgeroep'en c A an een gezin met ten minste zes kinderen, geheel© vrijstelling zou afhankelijk ge stald worden van dc voorwaarde, dat do vrijgestelde gedurende twee jaar ter be schikking van zijne familie blijve, zoo- dat hij haar desnoods dienst kunne be-; wijzen. Kwam om ©enige reden die vrijstel ling niet ten goede aan den eerst opge- roepeno, dan komt zij ten goede aan den tweeden zoon en, 'bij dezes ontsten tenis, aan den derde, en zoo voort. 2. Voor al de opgeroepenen die nog drie jongere broeders of zusters mochten hebben, wordt de dienst vergemakke lijkt, namelijk, op eene Aan de volgen de wijzen a) Uitstel of tijdelijke vrijstelling, driemaal te vernieuwen b) Keuze van bet wapen cj Keuze van het garnizoen. 3. Nooit worden twee zonen van een gezin met ten minste vier kinderen te gelijkertijd opgeroepen of opnieuw op geroepen in vredestijd. VIJF VLOEDGOLVEN Volgens berichten uit Buenos-Aires werd liet reddingswerk in Chili zeer be moeilijkt door een hevigenstorm, die gepaaid ging met verdere aardbevingen en niet minder dan vijf nieuwe vloed golven. Oorlogsschepen van de öhileensche regeering varen langs de kust en doen verschillende havens aan, om do slacht offers van levensmiddelen te voorzien. In het geheel zijn, volgens raming, ruim 35.000 personen door de ramp dakloos geworden, terwijl er meer dan 1000 slachtoffers zijn te betreuren. HET GEWELD VAN HET ONWEER MAAKT DE HULPBIEDING ON MOGELIJK De Times meldt uit New-York in dato 13 November Men bericht uit Buenos-Ayres dat een geweldig onweer en nieuw© aardbevin gen het hulpbieden aan Chili onmogc+- fijk maken. Chiliaansche schepen konden levens middelen op talrijke plaatsen bedoelen. Het aantal dakloozen wordt op vijf- en-dertig-duizend geschat. HET AANTAL DOODEN WORDT STEEDS GROOTER Uit Santiago wordt geméld, dat in dien de vertraagde berichten, die tlmns aldaar binnenkomen, niet overdreven zijn, het aantal slachtoffers van de aard beving op Zaterdag te Coquinrbo en Ata- oama aanzienlijk hooger zal wezen dan duizend. De berichten uit Valenar loeren, dat daar slechts drie huizen overeind zijn gebleven, terwijl er 600 dooden zijn ge teld. BoA'endien gelooft men daar, dat er nog vele lijken onder het pnin lig gen. Het aantal dooden in Valenar zou daar wel tot duizend klimmen. Uit tal van dorpen is nog in het ge heel geen bericht ontvangen. Op vele plaatsen is er gebrek aan medische hulp. Tal van vluchtelingen blijven vertoeven in het gebergte, daar zij vreezen voor een herhaling dei- aardschokken. ONGELUK TIJDENS EEN WEDSTRIJD Le Baurget, 14 Nov. De vlieger Poirée was hedenmorgen op liet vlieg veld te Aulnay opgestegen, om deel te nemen aam den Avedstrijd voor den Groo- ten Prijs van de vervoervliegtiiigen. Op 1.0 kilometer van 'het vliegveld sloeg het toestel, tengevolge A'an een on bekende oorzaak, eensklaps om on viel als een steen naai* beneden. Ooggetuigen snolden toe, doch von den slechte drie lijken, namelijk dat genheid - i - •- de wet van 5 Augustus 1921 en liet Poirée en deze van de twee inzittenden, wordt Verklaard in dezen zin, dat crj de 'werktuigkundigen Couroy en DobK werkelijke geldverlegenheid is wanneer I lier. Het ongeluk gebeurde te 11 u. 15^

De Volksstem | 1922 | | pagina 1