Edele Zelfopoffering Specnloos PHtENIX In Oulfsshland De Wraak van een Typiste Zijn haring braadt niet Erge ongelukken te Assehs Ophefmakende zaken fe Luik en te Kertrijk Een Opslagplaats in vlammen Het spoorwegongeluk te Niel Nieuwe garnizoenen in De Betgrsch-liixemburgsche ielevereenfcomsl Plezierig uitstapje Hst geheim ie foestefii fa 1 isalrö van Pheeasx-Parfc Dramatische dood van een soldaat Slachtoffer zijner onvoorzichtigheid Oneerlijke wisselagent De hende Nanwelaerfs De Oorlog BLOEDIGE GEVECHTEN TE DUSÖBLDORF Dimdag hebben te DusseMorf bloe dige gevechten plaats gehad tnsschen politie en werkstakers. Deze hadden eene vergadering belegd teen do policie de /aal binnendrong om de vergadering te beletten. Van de zijde der stakers werd een voorschot gelost en zulks was het tee lt on tot oene algemeen© vechtpartij waarbij een werkstaker gedood en ver scheidene gekwetst werden. De werkstaking woike eerst enkel de metaal bewerkers betrof, breidt zich uit. Ondanks de policieversterkingen welke aangekomen zijn, wordt de toestand als leer 'kritiek beschouwd. All© vergaderingen en samenscholin gen zijn door de politie verboden Verleden nacht werden op verschei dene pllaatsen rijtuigen en tramt? om geworpen. Heel do policie was te been. PLUNDERINGEN TE KEULEN Dinsdag avond doorliep eene bende betoogere de handelswijken der stad. ïn he«t Zuiderkwartier werden de spie gelruiten van alle magazijnen stukge slagen on alles geplunderd. Vooral de schoen- en breigoedmagazij neii hadden het erg te verduren. De groote koffie- huizen hadden voorachtigheidsliafve gesloten. Een weinig latér werden de groote. magazijnen der Cholodwigplatz geplunderd. De policie was over heel de stad moe ten verspreid, worden en kon niet han delend optreden ten gevolge van den mist. De schade bedraagt vele miljoenen mark. Talrijke aanhoudingen werden ge daan. Daaronder bevinden zich ver scheidene kereltjes van min dan 20 jaar oud. ONTSLAG VAN HET KABINET WIRTH Tegen alle verwachting hebben de so cialisten Dinsdag avond, in eene alge- meene vergadering te Berlijn gehouden, de intrede der volkspartij in het gou vernement geweigerd. Naar het. schijnt is zulks het gevolg geweost der dreigende houding der com munisten. De beslissing der socialistische groep werd genomen met eene meerderheid van de twee derden der stemmen. On- middelijk werd rijkskanselier Wirth op de hoogte gebracht dezer beslissing. Daarop heeft de rijkskanselier de lei ders der verschillige partijen verwittigd, dat hij bet ontslag van het kabinet zou indienen. MOORDPOGING EN ZELFMOORD Rijsel, 14 Nov. Mej. Marie-Jean, machineechrijfster, 21 jaar oud, meldde rich dezer dagen aan bij den h. Du- ^ont, bankier te Douai; zij werd ont vangen door diens zoon. Toen deze de ontvangstkamer bin nen trad, 'haalde mej. Marie-Jean een levolver te voorschijn en loste een schot •p den bankierszoon. Hij werd zwaar gekwetst. De moordenares keerde daarna het wapen tegen zich zelf en pleegde zelf moord. De machineschrijfster heeft waar schijnlijk uit wanhoop gehandeld. Zij koesterde de 'hoop den bankierszoon té huwen, maar werd in haai* verwachting teleurgesteld ten einde raad heeft zij haar treurig besluit volbracht. Mliaan, 14 Nov. De Avanti het blad dor Italiaansche socialistische partij, is vandaag voor de laatste maal verschenen. EEN BROUWERSWAGEN TEGEN EEN AUTO Gistermorgen, terwijl brouwersgast en van Gent in een huis van den Gentschen steenweg op het gehucht Walfergcm to Atfcche waren, gingen de paarden vain den brouwerswagen, verschrikt door een voorbijrijdend motorfietser, op hol. De schichtige dieren stormden het voetpad op, toen een. auto van de firma X. van Aalst,, die naar Brussel reed opdaagde en weldra door den. wagen aangereden werd. De autobestuurder, zekere Jan R.., werd te gronde .geslingerd en ernstig ge kwetst aan hoofd on ledematen. Een dokter moest hem verplegen. Een der paarden had de borat ingedrukt. De schado aan auto en bierwagen toege bracht is gedeelteljk door verzekering gedekt. De rijkswacht stelde eon onderzoek in. DE GEVOLGEN DER DRONKENSCHAP Maandagavond had op den Gentschen steenweg té Terheiden bij Asecho een auto-ongeval plaats. Een auto bestuurd door zekeren Jozef D.., in dienst van een firma van Wpn- delgcm, botste tegen den berm van den weg. De bestuurder, die dronken was, trachtte toen opeens het voertuig te doen zwenken, stuitte op een telefoonpaal die doorbrak en kwam tegen don geve] eener boerderij terecht. De onvoorzichtige D. word hevig ge kwetst aan hoofd en beenen, in hacbe- 1 ijken toestand opgenomen. De schade» aan de auito is aanzienlijk. DB 458 Het parket van Jjuik is afgestapt bij den bestuurder eener maatschappij te Eupon gesticht voor uitbating van oen Tsjecfoo-Slowaksch brevet. In de woning van den 'bestuurder te Luik zijn de boeken en dossiers aange slagen. Deze zaak schijnt geroepen veel ophef to maken. Te Kortrij'k had eene geruchtmaken de aanhouding plaats. Namelijk the van D. R.., bediende der rechtbank van oorlogsschade, be ticht van aftruggelarij ten nadeole van /esinistreerden, die zaken voor de recht- >ank 'hadden: Hij zou; aanzteül ijke sommen hebben afgehaald'van personen, onder voor wendsel hunne zaken te bespoedigen. Hij werd aangehouden toen hij te Rocsdaere bij zekere C., brouwer eene groote som geld opstreek. De R.., werd opgesloten in de gevan genis van Kortrij'k. Men is op het spoor van eenen medeplichtigen. •'VW 101* Vervolg. *t zijn papieren, ïn welker bezit gij u zult verheugen. Zij zijn mijn pleegzoon ter hand gesteld, en hij heeft mij verzocht aan u te brengen. Moet ik ze dadelijk lezen, Pias vroeg de gravin. Neen, mevrouw gij moogt ze behou den. Weet gij wat ze behelzen Ja, mevrouw Zij behelzen iets om trent de zoon, dien gij verloren hebt. De gravin werd zoo bleek als een doode. Die papieren behoorden aan den zoon van mevrouw de gravin De Bussiéres, die den naam Philippe droeg. Hij heeft ze ge schreven, voegde Pias er bij. Mijn zoon heeft ze geschreven riep de gravin. Zij maakte de enveloppe open en las haastig eenige regels toen werden haar cogen door tranen beneveld, en zij drukte de papieren aan haar lippen. Pias, vroeg zij met bevende stem, wie heeft die papieren aan uw pleegzoon ter hand gesteld. Een man die ze twintig jaar bewaard bad. DRIE MILLIOEN SCHADE Amiens, 12 Nov. Een brand, die snel gTooté uitbreiding heeft genomen, is gisteravond omstreeks 6 u. 30 uitge broken in de opslagplaats van een koe rafcicv© te Amiens. Niettegenstaande de onmiddeiijke hulp werd het hoofdgebouw geheel de prooi der vlammen. Het bevatte een be langrijke hoeveelheid linnengoed, krui denierswaren, schoenen en andere koop waren, bestemd om de hulphuizen van de kooperatieve te voorzien. De brand die blijkt begonnen te zijn in de kantoren, heeft meer dan 3 ma§ lioen frank schade aangericht. En waarom gaf hij ze juist aa pleegzoon. Omdat..,. Omdat..... stotterde Pias, hij meendo dat ze hem van dienst konden zrjn, om de familie zijner moeder te vinden. Straks zal ik u op dat punt nader on dervragen, mijn vriend, maar vervolg nu hat verhaal waarin gij door de komst van Ger main werd gestoord. Uw pleegzoon kwam toevallig te Saint-Irun hij herkende de twee steenen honden voor een herberg, hij herinnerd dal zij, door de koude bevangen, is ineengezakt. Ja, mevrouw Toen heeft hij zijn nasporingen voortge zet. Wat heeft bij ontdekt? Niets, mevrouw Kent bij de naam zijner moeder nog niet Haar familienaam staat niet in de pa pieren. Hij weet alleen, dat zij Jeannette heette. Jeannette I herhaalde de gravin en drukte, de oogen ten hemel heffende, beida bandon tegen haar hart, alsof zij het omatui- ig kloppen er van wilde bedwingen. Pias zag haar verwondert aan. Vervolg, mijn vriend, vervolg, sprak zij, alle krachten inspannende cm kalm te blijven. EENE LOGENSTRAFFING De tijding dat er zes clooden 'geble ven zijn in het spoorwegongeluk Niel, wordt gelogenstraft.. '1, Is zooveel te beter een enkel slachtoffer is reeds te veel. DE TOESTAND DER SLACHTOFFERS In hot- algemeen fe de toestand dor ^léontoffers onveranderd en zelf gunstig gdbleveri, vooral voor' de twee ergst ge kwetsten. Het tegenovergestelde is het cehter met hot slachtoffer Vinck, wiens toe- stand binst den naebt is verergerd en zelf onrust wekt. Er zouden -zich verwikkelingen lieb- ©en voorgedaan, die een vrees voor een noodlottingen afloop niet uitsluiten. EEN EIGENAARDIG GEVAL Op liet oogenbdik dat de spoorweg-: ramp te NiH gebeulde, waren er in de statie van Hoboken twee werklieden aan den arbeid. Eensklaps vernamen zij door de rails een reeks elkaar opvolgen de dlageu. De eene werkman zei tot den andere Er gebeurt ergens iets. n inderdaad,, .weinigen tijd nadien 'if"?. M 'e'egram tos jat de ver- sennkkoljjke ppoorwejp-amp 'Van Njel meldde. Het geluid van de botsing was natuurlijk door de rails overgeplant. HET GEKECHTERl.IJK ONDERZOEK Het is reeds bepaald uitgemaakt, ten gevolge van welke ooi vaak, het erge spoorwegongeluk heeft plaats gehad. Het moet worden toegeschreven aan oenen samenloop van omstandigheden en nalatigheden. Vooreerst., wanneer een trein uit eene plaats vertrekt, wordt de volgende statie ervan verwittigd. Uit Boom werd niets geseind. Te Ni ei dacht men dat er oponthoud was, wegens den mist. Do koopwaren trein was te laat toege- komen doch daar men geen nieuws had van don reizigerstrein van Boom, werd de eerste op het enkel spoor gebracht om verder op de zijbaan te komen. De statieoverste had aan zijnen helper ge zegd, dat hij daar dé stoomfluit van de locomotief zou laten klinken om het sein der baan als vrij té zetten. De machinist van den koopwaren- trein oprijdend, om over den wissel der zij baan te geraken, kwam in de nabijheid van den barreel en deed de stoomfluit werken, om den barreelwach- ter te verwittigen.. De seinwachter dé,; stoomfluit hoe rend, zette het sein-dor baan open en de botsing had ptatfci;(- De opruimingswetfen waren zooverre gevorderd, dat reeds 'te 4 ure namid dag de baan weer geheel vrij was. Misschien zal dit bngeval nog eens de noodzakelijkheid docd inzien, dat er eeu tweede spoor noodig is. Een Macseykcr blad heeft aangekon digd dat te Brac, Maeseyck en andere plaatsen van 'Limburg belgische troepen garnizoen zouden Louden. Het blad voegde erbij dat tengevolge van l>efc militair akkoord roet Frankrijk, de troepen uit Henegouwen zouden ge trokken worden en naar de Hofland- sche grens gezonden. Volgens ingewonnen inlichtingen is, voor wat de garnizoenen betreft, nog geen besluit genomen. Er moet nog bij gevoegd dat er (bijzonder geen spraak :an zijn van het zenden van troepen als een voorzorgsmaatregel tegén den gebuur EEN BRUTALE IN BESLAGNAME »Sedert het in voege treden van de tol overeenkomst met BeHgie, kroegen do handelaars van het Groot Hertogdom •ovër de onwettige concurrentie, die hen dooi* Belgische leurders gedaan wordt. Daar liet leuren in Lfet Groot Hertog- oom enkel in zekere voorwaarden toe gelaten wordt, gaat do politie eiken dag tot de aanhouding van den eenen of andoren yentor over, in welk geval de goederen in beslag genomen worden. Zoo werd een ton toonstelling van schilderijen, kunstbronzen en kunst- meu'belen, door een Belg, M. T..., van Brussel, van 5 tot 15 November to Lu xemburg ingericht, gesloten, daar de politie die tentoonstelling als een vorm van leuren aanziet. De tentoongestelde voorwerpen wer den in beslag genomen. Wij vinden dien maatregel nogal kras 1 dag namiddag kwam «en auto gevoerd door zekeren G.., van St. Gillis, langs de Totvueronlaan gereden. Ter hoogte van de spoorwegbrug brak plot seling het stuur van den auto. Het rij- tuig, waarin twee vrienden van M. G.. zaten, rolde in het riviertje De Woluwe! De drie autorijders werden erg gekwetst! 'Een hunner die, onder het logge rijtuig, in het water lag was deerlijk gesteld. DE TOESTAND IN THRACIE Consfantinopel, 14 Nov. Wat de policiemaatregelen betreft is een soort stilzwijgend© overeenkomst gesloten. De Turken bemoeien zich niet met de gevallen die vreemdelingen aanbe langen. Van oen and—en kant laten de geal lieerden de Turken vrij voor de rege ling deratnlandselie zaken, behalve in dringende omstandigheden. De geallieerde generaals confereerden met Rfet pasja voor wat aangaat de over gave der laaitste sectoren van Tnracic DE BELGISCHE KOLONIE VRAAGT HULP Constantinopol, 14 Nov. De Bel gische kolonie vroeg aan die Britsehe overheden haar bij te staan bij een nood- ge 1 wongen ontruiming Gisteren, Dinsdag, heeft de onder- ■?óeksroc;b;ter>. M- Van Stratum, den gau- schen dag rich mei den aangehoudene Van dén Wouwer bezig gehouden. De eene ondervraging volgde na de andere én vprsehUleade cosfixmtaiien Uaddea nog plaats, vooral met lieden, die na den moord liét eerst met hem in aanra king zijp geweest. Dit is, zooals mea zegt, om liet noodige fatsoen aan da verschillende feiten te geven. Heden zal de onderzoeksrechter zich nog met de zaak bezig houden, doch morgen, Donderdag, Wordt het onder-* zoek bepaald gegoten. Zaterdag zal de raadskamer beslis sen of de beschuldigden voor de kamer van inb^chuldigip.g zullen verschijnen^ waar dan verder uitspraak zal gèdaaa worden over hunne verzending naar hel assisenhof. Te Verviers is het bericht toegeke ken dat een jongeling dezer stad, sol daat bij het bezettingsleger te Aken, al daar op vreeseliïkc wijze verongelukt ia. De jonge,soldaat, Jan Gazon, 21 jaar, miliciaan hij het 7e linie, kwaim terug van de oefeningen en wilde eene mitraiL jeus, die men ongeladen meende, uit den trein halen. Opeens, door een schok, ging hert wapen af en de soldaat kreeg de lading in de long, welke doorboord werd. De ongelukkige jongeling was op den slag dood. VerLerg mij niets verhaal m j hoe uw pleegzoon mat de persoon in aanraking is ge komen die hem de papieren hooft tor band gesteld. Do Voorzienigheid heeft hem een ouden bedelaar doen ontmoeten, die Epreove beet en, naar het schijnt zijn moeder en vader heeft gekedd, maar om reden, die de man niet wilde openbaren, kon hij de naam zijner moeder niet zeggen. Dal ia vreemd I Te vreemder, mevrouw, daar de oude Epreuve aan Philippe hoogat belangrijke in lichtingen heeft gegeven. De gravin vatte krampachtig met beide banden den arm ran Piaa. Ga voort, sprak zij, nauwelijks de woorden kunnende uit brengen. De bedelaar, aldus vervolgde Pias, ge* leidde hem naar het kerkhof en bracht hem bij een steen met het opschrift Verinoord 21 Juni 18oi. Daar sprak de bedelaar lot hem Jongeling, gij staat op het graf van uw vader Toen zijde hij hem dat zijn vader evenals hij Philippe had gelieeten dat ziju vader evenmin zijn familienaam had gekend, en dat hij verraderlijk was vermoord ge worden. Ik weet het, Pias, do moordenaar heet Franöois Trochets en werd tot levenslangen D« genaamde Bmiel B.-.j uit de Abri- Kozcnstraat en Frans V.., vit, Dijkstra* te Brussel, werden.voor cenige weiken door de boetstraffelijke rechtbank ver oordeeld om slagen Rebben toege- 'braeht aan een verbruiker, in de hemberg van M. H.., Trieratraat. De herbergier had) een bezwarende getuigenis tegen beiden uitgebracht. Dei twee mannen besloten zich te wre ken. Maandagavond, dronken zijnde begaven zij zich in de herberg H. en wilden den man te lijve. Maar H groep een stoel en gaf er Emiel R.., een 'zoo geweldigen slag mee op het hoofd, dat hij gansch bebloed met zijn mede plichtige het hazenpad koos. Proces verbaal is bovendien tegen hem onge- maakt. M. Georges Demuyl, woonachtig Beetenstraat te Brussel, beging Maandag namiddag de onvoorzichtigheid, op de Anspachlaan, van een voortrijdenden tram te springen. Hij gleed uit, verloor net evenwicht en viel zoo ongelukkig dat hij den schedel gekloven en den schouder gebroken werd. De ongeluk- -kige is ter verpleging naar liet gasthuis overgebracht. M. Maes, wonende St. Lazarusstraat te St. Jooet-ten-Noode, had onlangs vijf- tion akties toevertrouwd aan zekeren Robert Van Cauwenbergh, gewezen wis- selagcnt, wonende Henri Borgéstraat, te Sehaerbek. Verscheidene malen had hij 'vruchteloos aangedrongen om zijn ak ties terug in zijn bezit te krijgen M. Maes verwittigde ten slotte dé policie. Deze opende een onderzoek en vernam dat Van Cauwenbergh naar den vreem de vertrokken is. t Het onderzoek dezer belangrijke zoaë is, naar ons verzekerd wordt, verre van gesloten. Een der medeplichtige van Nauwelaerts, de gekende Van de Sande, denkelijk woedend over de verkhnjngeK van Van den Wyngaert over zekere fei ten ten laste van andere leden der ben de, is nu, op zijne beurt den weg der onthullingen ingeslagen en men kaa licht begrijpen dat Van den Wyngaurt niet weinig bezwaard wordt door deze omhullingen. Welke is nu de waarde dezer bekeun teniasen van Van de Sande De onder zoeksrechter van Mechelon zaJ cr hel fijne van willen weten en dus de zaak verder doen luitpfluiaen. Daar evenwel de feiten in het arron» dissement Antwerpen zijn voorgevallen, zal dit onderzoek vermoedelijk aan hel parket van Antwerpen worden toevec trouwd. Men gelooft dat de zaak er maandeii lang zal door vertraagd worden, en mea begint te twijfelen of zij toekomend jaar baar beslag zal krijgen. Nooit heeft eene zaak zulk een one vang gehad en vermoedelijk zal mes wel nooit al de misdaden kennen, doo? deze bende gepleegd. heeft ons zoo zwaar doen lijden, dat ie* dercen bet verlangen moet hébben orn te zien wat hij was. Het Panorama van den Yzer geeft daarvan het meest realia- tische en meest treffende beeld. dwangarbeid vsroordéeld. Hoe, wist mevrouw ja, ik tends hel treurig uiteind» van mijn zoon, antwoordde de gravin. Maar wat ik niet wist en nu uit uwe inlichtingen heb opgemaakt, is, dat de door u opgevoede knaap mijn kleinkind is. 0, God heeft zich over 115 ontfermd riep zij in vervoering. Na mij zoo zwaar beproefd te hebben, schenkt bij mij een oauilaprekelijke vreugde. Piaa, waarom hebt gij mijn kleinzoon niet mede gebracht 1 Mevrouw, antwoordde hij, het doet mij innig leed maar ik meet a de waarheid zeg gen. Welnu! Welnu, mevrouw, Philippe deukt dat hij geen rechten heelthij heeft mij verzoeht n te zeggen, dat hij niets vraagt en niets verlangt. Maar dit is onzin, riep de gravin opge- wonden. Ilij is mijn kind, hoort gij, Pias, mijn kind, verslaat gij mij. Pias, hij ia mijn kind 1 't Is zeker, mevrouw, dat zijn moeder met Phillippe uw zoon gehuwd was, maar hij hezit niets, 't welk u bewijzen kan, dat bij uw kleinzoon is. Integendeel, allea bewijst het. O, ik begrijp zijn fierheid, zijn angstvalligheid en. kieechhoid. Maar wij zullen al zijn beden kingen overwinnen. Ik heb in mijn leven veel tranen van verdriet gestort, vervolgde de gravin, thans ween ik van vreugde. Gij behoeft mij niet mede te dcelen wat na Let bezoek op het kerkhof tusschen Philippe en den bodelaar is gesproken, ik kan het raden. Die bedelaar was immers de bewaarder van de papieren, die gij mrj hebt ter hand gesteld Ik htb u nog veel te vragen aangaande den ouden bedelaar en andere perionen, maar later, later. Vooreerat kan ik alleen aan mijn kleinzoon denken. Zij schelde. De huiskneeht verscheen dadelijk. Yerzoek den notaris onmiddelijk hier te komen, riep de gravin met nadruk. Daarna de hand van Pias vattende, sprak zij Hoe veel dank ben ik u verschuldigd, ik kan er mij nimmer van kwijten. 0, boe verlang ik mijn kind te zien en te omhelzen 1 Zoo dik wijls ge vroeger over uw pleegzoon spraakt, werd ik altijd aangedaan herinnert ge u nog, Pias, dat ik u meermalen heb verzocht hem eens mede te brengen 0, ja, mevrouw do gravin I Zonder hem gezien te hebben, had ik hem lief, en toch had ik niot hot minste ven moeden... - i'i Vervolgt),

De Volksstem | 1922 | | pagina 2