Zondag 19 Novemii. 1922 IETS VAN BELANG De oorzaken der daling van den frank Een burgemeester op hel hankske De Stoet van 19 November te iesst De toestand in Italië De sultan vlucht aan bocrl van een schip 13. Poinsaré over de iyfeele betaaUdraohi x LamfóeuwMangsn XXVni' JAARGANG NUMMER 243 Kerkstraat, O en SI, Aalst. Tel. 114 DAGBLAD 10 CENTIEMEN - WEKELIJKS 0.50 Uitgever: J. Van Nuffel-De Gendt Publiciteit buiten het Arr. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel. Place de la Bourse, 8, Parijs, Bream's Buildings, 6, Londre3 E. C. 4. H. Elisabeth Zon op 7.08 onder 4,05 H. Felix Zon op 7,09 onder 4,04 Eerste Kwartier den 15 Zonder moeite hebt ge niets zegt het spreekwoord., of nog naar een ander gezegde Gij Icrijgt waar naar geld. 't Is ook zoo met de opvoeding der kin deren. Een 'kind dat moeite kootte ag.n gijn oudei's zal een afstammeling zijn die goed gekweekt is. Ik wil liier niet spreken van het uitgeven van geldsom men aan eene kostschool te betalen. Ze kerlijk zulke scholen kosten en zijn yoor de latere opvoeding van het wicht je niet te misprijzen. Doch ik wil hier gewagen van liet geduld, van de zorgen, A an de moeite dat de ouders zich moeten getroosten om kinderen op te brengen die later waarde hebben, van wie zó later mogen linlp en troost verwachten en die nuttig zijn aan de samenleving. Do kinderen moeten kost en kleederen krijgen van hun ouders. Deze zaken moeten niet uitgelezen en uitgepluisd zijn, ze moeten hun stand niet te boven gaan, inzonderheid voor wat aangaat het iiweede punt namelijk de opschik of liet toilet. Het sneukelen, het smok kelen (zooals men in ?t Aalstersche zegt) of nog h'et snoeperen dient hun niet, '*t is ongezond, 't bederft de maag, 't be neemt den eetlust, 't leert- slechte ge woonten aan, 't is tegen de christelijke versterving. Dat wil niet zeggen dat de ouders hun ne kin dors moeten op regiem, stellen en •maar juist het noodige, onmisbare voed sel verleenen. Het te weinig om te le ven en het te veel om te sterven komt hier of elders in andore gevallen niet van piis. <16011 flauwe, weeke, aan ziek ten lijdende kinders opbrengen, en grootbrengen a.-u.-b. 1 1 I Onze telgen moeten kloeke Belgen zijn en daaro-m weest streng, ouders, om ook allo sterke drenken aan Uwe kin deren te weigeren en te verbieden. Ver leent hun gezonde en voedzame spijizen. Op don hui ten en ten lande van Aalst moet de tafel gelijk op meer andere plaatsen waar men houdt van kloeke spijzen on gezonden kost niet onder doen. Doch de lichamelijke opvoeding is niet genoeg, men moet ook de geest, het hert, de wil, het karakter vormen. Men moot do kinderen leeren denken en na denken. Hetgeen weeral niet wil zeggen dat de kinderen boven hunne jaren en hoven hun verstand moeten, on denvezen worden. Het denken eu spreken van een kind moet eenvoudig en praktisch wezen. riet kind denkt maa" aan hetgeen het ziet, aan hetgeen het verlangt., aan degenen die het kont, verder gaat zijn denken niet. De ouders zullen dus 't kind leeren den ken aan de afwezigen, zelfs aan dezen die het nooit zag de'ouders zullen het eerste gedacht nopens God, nopens den hemel enz., aan hun kind ingeven zij -zullen het eerste begrip der zedelij ke wet (leeren kennen mét alleenlijk te steunen op zaken, dingen en feiten waarop het verstand van het kind reeds pak heeft. Eilaas I hoeveel verwilderde kinde ren onder geestelijk en godsdienstig op zicht vindt men niet Is hot niet omdat do ouders, die de eerste natuurlijke op voeders zijn, geen onontbeerlijke gods dienstige vorming, welke niet miag daar gesteld of ikan vervangen worden, aan hunne kleinen schonken. Wat ge beurt er hedendaags te veel Men zoekt en vindt middelen uit om er zich van te ontlasten en te ontslaan. Men ver trouwt ze toe aan sommige anderen, die noch de genade van staat, noch de kunst van kinders christelijk op te brengen bezitten. 't Is vervelend, zoo spreken enkele ou ders, de zware plichten der eerste chris telijke opvoeding te vervullen 1 An dere voegen er bij dat dit eerste chris telijk onderwijs hunne zaak niet is, maar wel deze van priesters, kloosterzus ters, onderwijzers of onderwijzeressen. De groote Napoleon I meende liet, an ders toen hij zegde«De eerste school bank ven een kind moet de schoot of de knieën zijner moeder zijn. Altijd zal het vast staan en waarheid heeten dal niet alleen de moeder, ook de vader verantwoordelijk is voor de eerste chris telijke toelichting hunner kinderen. De ze plichten zijn nooit, of nooit te ver zuimen. Het kruistoekon on de andere eeisjte jen Voornaamste (gebeden imoflt het kind thuis aanloeren. Dit zou zoo gemakkelijk geschieden, gelijk vroeger in den goeden ouden tijd, indien de ouders hot kristen gebed aan den huise lijk en haard beoefenden. Het kind zal opgroeien in deugd en eer, 't zal later wejstaan met God en mot die samenleving, 't ml een verdienstelijk mensch worden totnut der familie, der maatschappij, des vaderlands en der H. Kerk, indien de ouders hunne eerste en voornaamste plichten der eerste opvoe ding niet verzuimen. Hebt ge het ver staan en begrepen, beste ouders, duur bare vaders en moeders..,. Ik beb geschreven. JOANNES, De Courrier du Soir bevat inlich tingen over de oorzaken der daling van den Belgischen frank. Volgens dit blad zijn. de Duitsch- Hollandsche groote banken verantwoor delijk voor die daling en do man die den aanval leidt, is een ouw kennis der Antwerpenaren M. von Baiy, thans te Amsterdam gevestigd onder den naam de Baiy. Evenals allo groote Duitsche finan ciers, heeft deze zakenman misschien geen enkelen Duitschen mark nog in zijn bezit hij heeft zijne kapitalen in dollars en ponden omgezet en de Echo du Soir beweert nu dat hij als volgt te werk gaat Idij biedt alle dagen zijne dollars en zijne ponden per posten van 50.000 fr. nooit minder die hij op 3 maan den terug inkoopt met een klein ver schil op den koers. Als de ponden aan 70 fr. worden veikocht, koopt hij ze b. v. in aan 69.91. 'Zijn verlies is klein, maar hij heeft alle gemak om drie maanden mot ons gold te spelen. Aldus bezitter van millioenen Belgi sche franks, te Antwerpen en te Brussel gekocht, werpt, hij die alle dagen op de markten van Amsterdam, New-York of Londen. Hij speelt met zijn kapitaal van dol lars en ponden, die hij tegen Belgische franks leent, zonder eenig risico voor den door hem tegen ons gevoerden veld tocht. Onze confrater vraagt doeltreffende maatregelen. Er zou eene overeenkomst moeten tot stand komen tusschen de Belgische banken, gesteund door het ministerie van financien, om iedere loensche> transactie met Hollandscli- Diiitschw banken te weigeren. De (vreemde 'trafikanten, die hiejr verblijven en die de belangen onzer vijanden vertegenwoordigendeed men best, ze over do grenzen te zetten. En zijn het bewijzen die men hebben moet, dat zal er wel hier of daar een procureur des Konings gevonden wor den, die xiieuwgieri'g genoeg zal zijn om aan het bestuur van telegrafen de brouillons te vragen van zekere te legrammen die naar Amsterdam wor den gezonden I Ziedaar de inlichtingen die de Echo du Soir bevat en die Belga aan. de dagbladen overseint. Vrijdagmoigen verscheen voor de Boetstraffelijke rechtbank van Gent P. De Visch, socialistisch burgemeester van Ledeberg, vervolgd wegens de volgende feiten a) Te Ledeberg, den 12 Maart 1922, als dader of mededader Spillaert, of ficier der speur.bri<gade, Concko en De Meyer, speuraigenten, in dp uitvoering hunner bediening te hebben gesmaad. b) Te Ledeberg den 29 Maart 1922 door misbruik van gezag braak van af sluitingen te hebben gepleegd ten na deel© van Van der Cruysen. c) Te ledeberg, den 12 Maart 1922, beleediginigen te hebben uitgesproken ten 'laste van de heeren Van Zele, vre derechter en Groverman, hulpvrede- rechtar. Deze feiten jgebeuirclenj ten gevolge van de uitzetting van den inwoner van Ledeberg, die intrek nam in een huis dat ledig stond en op bevel van den •burgemeester van Itedeberg werd open gebroken. Het was ook ten gevolge van dit feit, dat beleedigingen zouden uitge sproken zijn geweest door P. De Visch, Verscheidene getuigen werden ge hoord, die kwamen verklaren, dat het wel op bevel was van den burgemees ter, dat de deur van het ledig staande huis werd opengebroken. De Visch woidt veroordeeld wegens beleedigingen uitgesproken ten laste van Spillaert tot 78 fr. boete of 8 dag gen gevangenisstraf en 60 fr. boete we gens smaad tegen den vrederchter Van Zele. Hij wordt vrijgesproken wegens de braak van afsluitingen. Wij tmeenen onze lezers te moeten mededeel en dat wij, uit zeer goede bron, vernemei^ dat de stoet-, die men op touw zet voor Zondag, onder dekmantel van NATIONALE BETOOGING geheel eenvoudig eene liberale manifes tatie zal zijn, waaraan ook eeni'ge katho lieken zullen deel nemen. Het etiket NATIONAAL wordt maar al te veel gebruikt om de men- schen in doeken te wentelen 1 't Was hetzelfde spelletje met de Ministère dó '1' Union Sacrée DE KATHOLIEKE GRONDWETTE LIJKE VEREENIGING VAN IIET ARRONDLSSEM. GENT-EEKLOO Vernomen hebbondo dat de inrichters van de betooging van Zondag aanstaan de allerhande dwangmiddelen gebrui ken om partijgangers voor deze betoo ging te winnen. Gezien dat. het manifest -uitgaande van het iiirichfingskomiieit de vader- landsche houding verdacht maakt van deze die onder hen de vervlaamsching der Hoogeschool van Gent voorstaan. Tcekent openbaar protest aan tegen deze Imndelingen. HET MTDDENKOMITEIT der Chris- tene Vahó'ereériigingen ran Gent zendt ons ter opname Belan'grij'k bericht aan dc Christen gesyndikoerde werklieden van Groot- Gent. Naar we vernemen worden op zekere fabrieken en werkhuizen door het be heer aan de werklieden druksels rondge deeld, hen aanzettende, onder den dek mantel der Vaderlandsliefde, deel te ne men aan eene 'betooging, op touw gezet door een reactionnaire groep, zoogezegd tegen de Vervlaamsching der Gentsche Hoogeschool. Dergelijke handeflw'ijlze aanzien wij als een aanslag op de vrijheid onzer werklieden. Ook teekenen wij er ten krachtigste protest tegen aan. Ook dringen *wij bij alle werklieden aan, deze poging t-ot dwang te beant woorden, met zich in massa te onthou den. Het ordewoord moet zijn Geen en kel bewust werker in de Anti-Vlaam- sche en Anti-Volksgezinde betooging van Zondag. Namens de Christene Vakvereeni- gingen van Groot Gent. MUSSOLINI IN DEN SENAAT -Roime, 16 Nov. Mussolini begon zijne verklaringen in den Senaat mei te zeggen, dat het ec-rste gedeelte der verklaringen, welke hij in de Kamer van Volksvertegenwoordigers had ge daan, niet sloeg op den Senaat, tegen over welken hij niet noodzakelijker wijze eene zoo strenge taal behoefde te /Spreken(Toejuichingen) De Eerste Minister zeide vervolgens Sinds verscheidene jaren beschouw ■ik don Senaat geenszins als een overbo dige instelling, maar als een kracht in den Staat, als een onmisbaar orgaan voor een rechtvaardig cn voorzichtig be heer van den Staat."(Toejuichingen). De ItaJiaansche jeugd, als wier tolk ik optreed en die ik wil vertegenwoor digen, beschouwt den Senaat met pa- triotiachet sytoipelfchie (([Toejuichin.) Vervolgens las Mussolini dezelfde Verklaring voor, die hij in de Kamer ten gehoore had gebracht DE d OSSEKVa¥$RE OVER DE REDE VA NMUSSOLINI Rome, 16 Nov. De Oesermtore Romano doet opmerken, dat in Mus solini's rede de eerbied voor iedere ge loofsbelijdenis, meer in bet bijzonder voor de overheerschende, de katholieke, onmiskenbaar op den voorgrond treedt. Ook in andere opzichten beschouwt het blad de verklaringen van den nieu wen Eersten Minister als zeer merk waardig De bladen vertolken de zeer gunstige meening van een groot aantal volks vertegenwoordigers in betrekking iot de verklaringen van Mussolini. De voorma lige Eerste Minister Giolitti heeft aan eenige volksvertegenwoordigers gezegd, dat hij zich volkomen vereenigt met 'de rede van Mussolini, die tot het Volk weet te spreken. EEn RADICALE MAATREGEL' VAN MUSSOLLNI DE ACHT UUR ARBEIDSDAG AF GESCHAFT IN ITALIË Berlijn, 17 Nov. Men verneemt hier dat het gouvernement vari Mus solini den acht uur arbeidsdag geheel :heeft afgeschaft, voor jalle kategorien yan werklieden, de spoorwegbedienden inbegrepen. SEENE MOTIE VAN VERTOUWEN De ItaJiaansche Kamer heeft bij naamafroeping, met 306 stemmen tegen 116, volgende motie gestemd De Kamer vertrouwen do in de krachten van het Vaderland, keurt de verklaringen van het gouvernement goed, en gaat over tot de dagorde. Londen, *17 Nov. Do sultan' is aan boord van den Britschen kruiser Malaya gevlucht. Dit schip is naar Malta vertrokken. Op het oogenblik van zijn inschepen, verklaarde de sultan dat hij geen troon afstand deed, maar zich enkel verwij derde voor een oogenblikkelijk gevaar. De sultan is vergezeld van zijn zoon prins Mehmed Ei'logroul. Wij onbvingen nog de volgende bij zonderheden over do vlucht van den sultan Woensdag avond selueef de sultan aan generaal Harrington, om liem mede te deelen, dat hij zijn leven als bedreigd aanzag en dat hij de Britsche bescher ming wenschte. Hij stelde evenwel niet voor het paleis voor Vrijdag te verla ten. Maatregelen werden gisteren getrof fen en heden voormiddag werd een au to door de Britsche overheden gezon den. Het rijtuig hield aan een zijdeur stil langs waar de sultan, zijn zoon en talrijke leden van zijn personeel het pa lcis verlieten. Allen namen in den auto plaats en werden naar de Britsche basis gevoerd. Daar ontvingen generaal Harrington en een hooge ambtenaar den sultan. Deze nam plaats aan boord van de sloep van het admiraalschip en alles verliep zonder eenig incident, zonder zelf- dat de vlucht opgemerkt werd. Admiraal sir Osmond de Beauvour Broch ontving den sultan aan boord van de Malaya De sultan verklaarde dat hij zich thans veilig achtte en onder Engeland's bescherming. Onderrichtingen zullen Waar iMajlta gezonden worden. Men doet opmerken dat de Kemalis- teu zullen trachten den indruk te wek ken, dat do sultan vluchtte onder den duik van Engeland. De Britsche troepen werden niet eens gelast den sultan' te .beschermen. Het schijnt, dat de sultan de pijnlijke taak wou voorkomen op de plechtigheid van de Selamik aanwezig te zijn. Ook vreemde hij dat een aanslag tegen zijn leven zon gepleegd worden. DE TOESTAND TE CONSTANTINOPEL Constantinopel, 17 Nov. De tele grammen uit Constantinopel toegeko men beschrijven den algemeenen toe stand als bedenkelijk. Wel zagen de Turken van hun vraag af tot ontrui ming door de geallieerden maar dat be let niet dat de moeilijkheden zich aller wegen blijven voordoen. Parijs, 1? Nov. M. Poincaré heeft vandaag zijne groote redevoering uitge sproken. M. Poincaré liet voor de Fransche Ka- met uitschijnen dat de overeenkomst Uiïschen Éngoland, Italië en Frankrijk voor de conferentie van Lauöanne zal bereikt zijn. Diezelfde overeenkomst zal op de con ferentie van Brussel bereikt zijn. Spieker herinnert hoe hij zich tegen alle moratorium aan Duitechland ver zette, aangezien het zoogezegd onvermo gen van Duitechland de schuld is der regeering en de betaalkracht van Duitschland niet aangaat. Duitschland heeft stelselmatig zijn mark gedeprecieerd. Duitschland heeft stelselmatig den Staat geruineerd om eenige particulie ren te verrijken. De Engelsche regeering' nam het ge dacht van het moratorium aan Frank rijk vroeg integendeel, dat het gebrek aan betaling van Duitschland zou wor den vastgesteld en dat, zoo het morato rium werd verleend, do geallieerden panden zouden nemen. Zeker zouden wc niet veel gehaald hebben, onmiddellijk, maar we zoudon het controol over Duitechlands finan cien, in.- en uit/vo€£ hebben behouden^ Engeland ging niet mee, vervolgt My Poincaré en ik ben met ledige handen, teruggekeerd. De Commissie van Herstel verwierp; met 2 stemmen en 1 onthouding het beginsel van liet moratorium. Zij nam schikkingen aan, die ik ver van? voldoende acht, maar Belgie, eerst.© belanghebbende schuldeischer, ver klaarde formeel zich tevreden te stellen: met de maatregelen door de Commissi© genomen. Wij hebben dus bewijzen van gema tigdheid en geduld gegeven om ops niet af te scheiden van onze Belgische vrien den. Wij hebben dan de nieuwe conferen tie gevraagd en zijn het eens met de Bel gische regeering om die oonf eren tie to houden te Brussel, in December, waar dan, in haai' geheel, de kwestie der her stellingen, der intergeaJlieerde oorlogs schulden en der internationale leening zal besproken worden. In alle geval, ons blijkt het dat er van Duitschland niets zal te bekomen zijn, zoolang wij ons bepalen bij bidden en smeeken. Het ga^t niet op Frankrijk verant woordelijk to willen stellen voor den nood in Duitechland dit is lastertaal. Duitechland kan, indien het wil, zijn economisch evenwicht herstellen, want zijn financieelo toestand van heden hcetf het zelf uitgelokt en gewild. Spreker haalt de middelen aan, die Duitechland 'kon aanwenden en waar bij Frankrijk bereid is het te helpen. Wat er van zij, Frankrijk kan geen oplossing bijtreden, tenzij eene waar door Duitschland de positie van Frank rijk herkent. Een moratorium, ja, maar enkel met de soliede panden, die het Verdrag van Versailles ons toelaat te nemen. Die wapens hebben wij in de hand en wij zullen die wapnes geen enkel oogenblik, in geen enkele omstandig heid, ons uit de handen laten nemen.. (Levendige toej.) Wij willen Frankrijk niet laten mï- heeren door hot gebrek aan betaling van Duitschland en wij gaan dus naar Brussel met het vaste voornemen er te cischen dat Frankrijk er voldoening •zou ontvangen. (Langd. toej. op vele banken). BEWARING VAN DEN ZWAVEL ZUREN ammoniak: Bij den aankoop zorgt men er voor goed drogen zwavelzuren ammoniak aan te 'koopen naar de kleur hoeft men niet te zien als hij van 20 tot 21 p. h. ammoniakale stikstof bevat is het goed. De kleur doet niets ter zaak deze hangt af van uiterst geringe hoeveelheden vreemde stoffen, als toer, ijzer, enz., die niet den minsten invloed op de waarde hebben. Alleen rosbruin gekleurdeu zwavelzuren ammoniak kan gevaar ople veren, doch zul ken treft men om zoo t£ zeggen in den handel nooit aan. De zwavelzure ammoniak is eenó meststof die gemakkelijk en goed be waart, zonder dat er het minste verlies op ontstaat. Hij is niet. waterzuchtig, dus slorpt hij de vochtigheid der lucht niet op en wordt niet nat, bijgevolg ook doortrekken de ziakken niet waarin hij bewaard wordlt. Het spreekt van eel fa dat de sswaveL zure ammoniak op eene droge plaats moet bewaard worden in vochtige plaatsen, zouden de zakken natuurlijk doortrekken en het zout nat warden. Om den zwavelzuren ammoniak: te bewaren, is het best de zakken op eenen plankenvloer te plaatsen, eenige centi meters 'boven den grond verheven. On der den plankenvloer strooit men zeer droge aarde, gehakt stroo, of nog bij voorkeur turf. Het water dat zoude kun nen dringen door de zakken gevuld me^ te natte 'koopwaar, of die nat geworden was gedurende het vervoer, wordt door deze stoffen opgeslorpt, die men vervol gens als meststof kan gebruiken. In geval het te moeilijk.of te koste lijk mocht blijken eenen plankenvloer aan te leggen, zoude men zich kunnen vergenoegen de zakken op een bed te plaateen van gehakt stroo of turf. Tijdens de bewaring stelt d© zwavel zure ammoniak geen gevaar vow brand daar, noch voor vergiftiging der dieren, wanneer hij in hun bereik mocht lig- gen. De zwavelzure ammoniak' mag in geen geval gemengd worden met kalk of mergel, noch met Themavak, noch met kalkcyanamied. Daarentegen mag men hem op elk oogenblik met elk an dere meststof mengen. De mengeling van zwavelzuren ammoniak met super fosfaat, vormt gedurende dfi eerste tnjoa

De Volksstem | 1922 | | pagina 1